2008 Region IV 4A Regional Wrestling Tournament
Team Scores
1..CENTRAL VAL-CVAL 197
2..MOSES LAKE-MSLK 182
3..UNIVERSITY-UNIV 153.5
4..MEAD-MEAD 137.5
5..FERRIS-FERR 96
6..DAVIS-DVIS 65
7..GONZAGA-GONZ 62
8..RICHLAND-RICH 49
9..PASCO-PSCO 38.5
10..LEWIS&CLARK-LCLK 38
11..SHADLE-SHAD 36
12..WALLA WALLA-WALA 22
13..EISENHOWER-EISN 16
14..WENATCHEE-WENA 11
15..ROGERS-RGSK 4

2008 Region IV 4A Tournament
Weight Class : 103
1. 09-Jarod Maynes(CVAL) CENTRAL VALLEY Dec 3-2
2. 09-Tyler Clark(UNIV) UNIVERSITY
3. 10-Sam Edminster(MEAD) MEAD Pin 0:59
4. 12-David Hall(GONZ) GONZAGA
5. 09-Alexio Garcia(DVIS) DAVIS Pin 2:30
6. 09-Kyler Mars(RICH) RICHLAND
Weight Class : 112
1. 12-Tanner Teeples(CVAL) CENTRAL VALLEY Pin 3:19
2. 11-Courtney Nalley(DVIS) DAVIS
3. 11-Dan Seymour(UNIV) UNIVERSITY Major 12-4
4. 11-Justin Trevino(SHAD) SHADLE
5. 11-Spencer Van Sickle(PSCO) PASCO Dec 7-2
6. 10-Andrew Valdez(MSLK) MOSES LAKE
Weight Class : 119
1. 12-Anthony Rivera(UNIV) UNIVERSITY Pin 1:58
2. 10-David Peralez(MSLK) MOSES LAKE
3. 11-Zach Nalley(DVIS) DAVIS Pin 4:27
4. 11-Jacob Beiber(RICH) RICHLAND
5. 12-Robert Murphy(MEAD) MEAD Major 14-5
6. 10-Vang Lor(RGSK) ROGERS
Weight Class : 125
1. 12-Philip Smith(MEAD) MEAD Dec 5-0
2. 12-Dylan Morgan(FERR) FERRIS
3. 10-Ricco Moreno(MSLK) MOSES LAKE Dec 10-5
4. 12-Ezequiel Castro(PSCO) PASCO
5. 11-Tyler Vela(MSLK) MOSES LAKE Dec 6-4
6. 09-Dustin Utecht(RICH) RICHLAND
Weight Class : 130
1. 12-Brian Owen(UNIV) UNIVERSITY Major 17-6
2. 12-Gabe Guzman(MSLK) MOSES LAKE
3. 12-Josh Rettinghouse(FERR) FERRIS Dec 5-3
4. 11-Krayson Gates(WENA) WENATCHEE
5. 11-Tyler Simmet(CVAL) CENTRAL VALLEY Dec 8-5
6. 11-Jordan Manthei(RICH) RICHLAND
Weight Class : 135
1. 12-Kevin Healy(GONZ) GONZAGA Dec 7-0
2. 12-Kramer Lane(FERR) FERRIS
3. 12-Tyson Riehle(FERR) FERRIS Major 13-1
4. 11-Cameron Chlarson(MSLK) MOSES LAKE
5. 12-Seth Stones(MSLK) MOSES LAKE Major 8-0
6. 11-Justin Walker(CVAL) CENTRAL VALLEY
Weight Class : 140
1. 12-Cody Hoiness(MSLK) MOSES LAKE Major 15-5
2. 10-Ryan Zumwalt(UNIV) UNIVERSITY
3. 11-Kido Espinoza(DVIS) DAVIS Dec 6-4
4. 10-Ben Snow(MEAD) MEAD
5. 12-John Silva(MSLK) MOSES LAKE Dec 1-0
6. 12-Jacob Rittenhouse(SHAD) SHADLE
Weight Class : 145
1. 10-Chris Tripplet(GONZ) GONZAGA Pin 2:30
2. 11-Nick Bond(MEAD) MEAD
3. 10-Jacob Mason(UNIV) UNIVERSITY Dec 10-8
4. 11-Thomas Pfeiffer(MSLK) MOSES LAKE
5. 12-Jordan Choate(CVAL) CENTRAL VALLEY Dec 9-5
6. 11-David Marquez(WALA) WALLA WALLA
Weight Class : 152
1. 12-Josh Renfro(CVAL) CENTRAL VALLEY Dec 3-1
2. 11-Trey Haines(WALA) WALLA WALLA
3. 12-Ben Moore(MEAD) MEAD Dec 4-1
4. 12-RJ Daschbach(UNIV) UNIVERSITY
5. 12-Brycen Tarr(SHAD) SHADLE Pin 0:50
6. 12-Zack Banks(PSCO) PASCO
Weight Class : 160
1. 12-Drew Comito(MEAD) MEAD Dec 8-6
2. 12-Dan Jordan(UNIV) UNIVERSITY
3. 11-Cody Stratton(CVAL) CENTRAL VALLEY Dec 1-0
4. 12-Josh Nielsen(MSLK) MOSES LAKE
5. 11-Tito Gonzales(DVIS) DAVIS Pin 4:38
6. 11-Ian Bauman(FERR) FERRIS
Weight Class : 171
1. 11-Andre Rivera(FERR) FERRIS Dec 7-3
2. 11-Andy Wickstrom(CVAL) CENTRAL VALLEY
3. 09-Brian Chamberlain(MSLK) MOSES LAKE Dec 12-9
4. 11-Bo Schuetzle(SHAD) SHADLE
5. 09-Dustin Johnson(UNIV) UNIVERSITY Dec 8-6
6. 11-Jeremy Knighten(RICH) RICHLAND
Weight Class : 189
1. 12-Jacob Neumann(CVAL) CENTRAL VALLEY Pin 3:40
2. 12-Logan Bowman(CVAL) CENTRAL VALLEY
3. 12-Nick Smiley(PSCO) PASCO Dec 5-2
4. 12-Isaac Fry(LCLK) LEWIS & CLARK
5. 11-Spencer Fackrell(MSLK) MOSES LAKE Major 10-2
6. 12-Stephen Janson(RICH) RICHLAND
Weight Class : 215
1. 12-Tyler Cochran(CVAL) CENTRAL VALLEY Pin 1:01
2. 12-Steve Johnson(LCLK) LEWIS & CLARK
3. 10-Jake Trotter(MEAD) MEAD Dec 5-1
4. 12-Ryyan Kernkamp(FERR) FERRIS
5. 12-Aaron Sevigny(RICH) RICHLAND Pin 1:04
6. 12-James Roth(PSCO) PASCO
Weight Class : 285
1. 12-Tad Harman(MSLK) MOSES LAKE Pin 1:53
2. 11-Colby Davis(CVAL) CENTRAL VALLEY
3. 12-Jeff Cozzetto(EISN) EISENHOWER Major 12-4
4. 12-Andre Taylor(LCLK) LEWIS & CLARK
5. 12-Cody Foote(MEAD) MEAD Pin 1:24
6. 11-Marquez Johnson(UNIV) UNIVERSITY