Licensed to Eisenhower High School     HY-TEK's Meet Manager 9/30/2008 06:44 PM
                      Big 9 League Dual Meet - 9/30/2008                       
                 Dvis, Ike, Knwk, Srdg, SS, Wena, WVYk @ Walla                 
                          Ft. Walla Walla State Park                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 3 Mile Run CC JV
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1   267 Valaas, Kirsten     12 Wenatchee              23:00.3  
  2   117 Olivas, Chelsea     So Southridge             23:00.7  
  3    42 Woodall, Laura      10 A.C. Davis             23:29.2  
  4   116 Nyberg, Hanna       So Southridge             23:38.0  
  5   240 Faubion, Sarah      12 Wenatchee              23:48.4  
  6    73 Vargas, Jessica     10 Eisenhower             23:51.1  
  7    53 Dill, Destiny       10 Eisenhower             24:15.2  
  8    71 Thomas, Lindsy      10 Eisenhower             24:20.6  
  9   224 Bastian, Elenore    10 Wenatchee              24:27.2  
 10    93 Conn, Monique       Sr Southridge             24:44.4  
  1   278 Dearinger, Tia      11 West Valley-           24:51.4  
  2   238 Cook, Nicole        11 Wenatchee              24:58.4  
  3   115 Morgan, BreAnna     So Southridge             24:59.3  
  4    37 Valencia, Fatima    Jr A.C. Davis             25:04.7  
  5    64 Reed, Savannah      10 Eisenhower             25:11.8  
  6   243 Glomb, Alexa        10 Wenatchee              25:16.4  
  7     6 Calvario, Valeria   10 A.C. Davis             25:20.9  
  8   119 Otto, Tia           Fr Southridge             25:39.5  
  9   248 Lewis, Kjirsten     11 Wenatchee              25:49.3  
 10    70 Thayer, Stevie      10 Eisenhower             26:02.7  
  1   104 Hiller, Lauren      Fr Southridge             26:21.1  
  2   319 Souers, Hannah       9 West Valley-           26:36.4  
  3   113 Mikheyeva, Vika     Jr Southridge             27:09.0  
  4   110 Loomis, Rachel      Fr Southridge             27:09.8  
  5    79 Lester, Sydney      10 Kennewick              28:00.9  
  6   302 Neuman, Kira         9 West Valley-           28:11.3  
  7   316 Schultz, Nicole      9 West Valley-           28:12.6  
  8    46 Campbell, Shanai    11 Eisenhower             28:32.3  
  9   183 Goodwin, Jennifer   10 Walla Walla            29:37.4  
 10    58 Lara, Elisabeth     10 Eisenhower             29:45.5  
  1   279 Erbacher, Kari      12 West Valley-           29:46.5  
  2     5 Buckley, Shauna      9 A.C. Davis             33:15.0  
  3   214 Thompson, Elizabet   9 Walla Walla            35:17.3  
 
Event 2  Boys 3 Mile Run CC JV
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1    43 Aguero, Luis         9 Eisenhower             17:53.7  
  2   124 Smith, Aaron        So Southridge             17:55.4  
  3   186 Harmon, Ryan        11 Walla Walla            17:59.5  
  4   107 Konzek, Aaron       Jr Southridge             18:08.7  
  5   172 Bergstrom, William  11 Walla Walla            18:14.8  
  6    15 Garcia, Alexio      10 A.C. Davis             18:18.6  
  7   184 Hafen, Ty            9 Walla Walla            18:26.0  
  8    20 Ketcham, Kyle       11 A.C. Davis             18:30.1  
  9    72 Troianello, Peter   10 Eisenhower             18:34.0  
 10    35 Sziebert, Frank     12 A.C. Davis             18:36.3  
  1    12 Fernandez, Israel   10 A.C. Davis             18:37.2  
  2   101 Gonzales, Adrian    Jr Southridge             18:38.4  
  3     3 Alvarez, Christian  11 A.C. Davis             18:38.7  
  4   225 Bauer, Gordy        12 Wenatchee              18:39.1  
  5   273 Zimmerman, Mark     12 Wenatchee              18:41.1  
  6   212 Taylor, Dustin      11 Walla Walla            18:47.5  
  7     1 Acevedo, Jesus      10 A.C. Davis             18:48.8  
  8   194 Jones, Alec          9 Walla Walla            18:52.3  
  9    22 Kirk, Garred        11 A.C. Davis             18:55.0  
 10   315 Schultz, Chris      12 West Valley-           19:09.3  
  1   247 Lewis, Judd          9 Wenatchee              19:09.7  
  2   187 Heller, Greggory     9 Walla Walla            19:10.1  
  3   269 Vidano, Clint       10 Wenatchee              19:16.1  
  4    84 Talbott, Jason      12 Kennewick              19:17.4  
  5   268 Valdez, Justin      11 Wenatchee              19:23.1  
  6   108 Konzek, Brett       Fr Southridge             19:24.6  
  7   185 Haines, Trey        12 Walla Walla            19:25.1  
  8    41 Walker, David       10 A.C. Davis             19:27.2  
  9   307 Olden, Hunter       12 West Valley-           19:27.6  
 10   209 Reller, Bret        11 Walla Walla            19:31.0  
  1   197 Ladderud, Jeff      12 Walla Walla            19:32.0  
  2   181 Gerling, Brian       9 Walla Walla            19:35.2  
  3   230 Card, Galen         12 Wenatchee              19:36.4  
  4    29 Mendoza, Carlos     12 A.C. Davis             19:39.3  
  5   229 Bugert, Alex        11 Wenatchee              19:43.4  
  6   190 Hollenbeck, Sean     9 Walla Walla            19:44.4  
  7   188 Hicks, Wade         11 Walla Walla            19:45.9  
  8   277 Croshaw, Casey      11 West Valley-           19:53.3  
  9    31 Ramirez, Gabriel    10 A.C. Davis             19:53.6  
 10   192 Issaka, Sani        11 Walla Walla            19:56.0  
  1   285 Irvine, Zane         9 West Valley-           20:07.5  
  2   198 Lapier, Zachariah   10 Walla Walla            20:08.4  
  3    99 Fraga, Christian    Jr Southridge             20:09.8  
  4   189 Hoffman, Andrew      9 Walla Walla            20:12.3  
  5    96 Docken, Quinten     Fr Southridge             20:18.8  
  6    32 Schooley, Marcus    10 A.C. Davis             20:24.8  
  7   237 Collier, Peter       9 Wenatchee              20:27.8  
  8    48 Chapman, Kyle        9 Eisenhower             20:28.4  
  9   182 Gerling, Garrett    11 Walla Walla            20:28.9  
 10   213 Thompson, Dominic   10 Walla Walla            20:30.0  
  1   144 Martinez, Nicholas  12 Sunnyside              20:33.9  
  2    24 Knox, Samuel         9 A.C. Davis             20:37.7  
  3   146 Mendoza, Guadalupe  10 Sunnyside              20:38.8  
  4   204 Ness, Jordan        12 Walla Walla            20:39.0  
  5   152 Rice, Ryan          10 Sunnyside              20:39.3  
  6   176 Ceron, Jesus        10 Walla Walla            20:39.8  
  7   166 Walsh, Tye          10 Sunnyside              20:46.0  
  8   312 Rodriguez, Benito    9 West Valley-           20:46.6  
  9   173 Bloom, Andrew       12 Walla Walla            20:48.9  
 10    87 Blodgett, Chris     Jr Southridge             20:49.5  
  1   236 Clay, Rogan         11 Wenatchee              20:50.1  
  2   114 Momotok, Dima       So Southridge             20:50.6  
  3   260 Schneider, Ricky    11 Wenatchee              20:51.6  
  4   155 Roman, Christopher   9 Sunnyside              20:57.4  
  5    13 Figueroa, Lazaro    10 A.C. Davis             20:58.4  
  6   193 Johnson, Matthew    12 Walla Walla            21:04.5  
  7    40 Wachtel, James      12 A.C. Davis             21:05.6  
  8   195 Jones, Stephen Pau  11 Walla Walla            21:06.4  
  9   125 Smith, Aran         Jr Southridge             21:09.3  
 10   179 Fretheim, Arthur    11 Walla Walla            21:12.3  
  1    91 Cole, Dalton        Jr Southridge             21:14.6  
  2   220 Zimmerman, Joseph   11 Walla Walla            21:16.3  
  3   317 Shean, Russell       9 West Valley-           21:26.9  
  4   111 Lugenbeal, Isaac    Fr Southridge             21:27.3  
  5   210 Sanks, Martin       11 Walla Walla            21:31.5  
  6   105 Holiday, Bram       So Southridge             21:31.9  
  7   159 Saldana, Martin     10 Sunnyside              21:32.2  
  8   134 Correa, Guillermo   10 Sunnyside              21:34.7  
  9   217 Wenberg, Lucas       9 Walla Walla            21:35.0  
 10   178 Eaton, Kyle         12 Walla Walla            21:36.0  
  1   140 Jaquish, Spencer    11 Sunnyside              21:37.8  
  2   133 Barrios, Miguel     10 Sunnyside              21:40.2  
  3   300 Morris, Colin       11 West Valley-           21:41.6  
  4   271 Wood, Alec          12 Wenatchee              21:42.2  
  5   320 Starwich, Matt      10 West Valley-           21:46.4  
  6   276 Borup, Cody         12 West Valley-           21:54.9  
  7   283 Heflick, Chad       10 West Valley-           21:55.5  
  8   262 Smith, Patrick      10 Wenatchee              21:55.7  
  9   207 Pogue, Elijah       10 Walla Walla            22:00.6  
 10   149 Prado, Ruben        10 Sunnyside              22:12.3  
  1   299 Moreno, Marco        9 West Valley-           22:13.9  
  2   251 Moss, Jef           11 Wenatchee              22:20.6  
  3   305 Olander, Dallin      9 West Valley-           22:20.9  
  4   270 Wear, Andrew        12 Wenatchee              22:31.5  
  5   158 Ruppert, Adam Robe  10 Sunnyside              22:32.0  
  6   311 Risley, Michael     12 West Valley-           22:32.4  
  7   327 Wenker, Daniel      10 West Valley-           22:37.5  
  8   323 Thomson, Jon        12 West Valley-           22:40.9  
  9   139 Hatfield, Matt      11 Sunnyside              22:41.4  
 10   280 Faubion, Findlay    10 West Valley-           22:48.3  
  1   274 Anderson, Mitchell   9 West Valley-           22:48.6  
  2    54 Guerrero, Olaf      11 Eisenhower             22:58.6  
  3     4 Buckley, Austin     10 A.C. Davis             23:02.5  
  4   265 Tidd, Adam          10 Wenatchee              23:04.2  
  5    90 Callahan, Grant     Fr Southridge             23:04.9  
  6   156 Roman, Freddie      10 Sunnyside              23:05.4  
  7   175 Butenhoff, Joseph   12 Walla Walla            23:17.8  
  8   304 Nordstrom, Leif     10 West Valley-           23:28.9  
  9   249 Maggelson, Alan     11 Wenatchee              23:41.5  
 10   135 Galindo, Juan       12 Sunnyside              23:44.1  
  1   206 Piek, Justin        11 Walla Walla            24:00.5  
  2   258 Ramirez, Ricky       9 Wenatchee              24:17.3  
  3   129 Chung, Brian        11 Southridge             24:46.2  
  4   254 Osterlund, Paden    10 Wenatchee              24:48.8  
  5   222 Avelino, Marcos      9 Wenatchee              25:16.8  
  6   223 Barnett, Makai       9 Wenatchee              25:37.0  
  7    81 Moll, Keenan         9 Kennewick              26:59.6  
  8    47 Case, Robert        10 Eisenhower             27:10.4  
  9    16 Gonzalez, Ricardo   10 A.C. Davis             27:52.0  
 
Event 3  Girls 3 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1    26 Martinez, Sandra    12 A.C. Davis             19:00.5  
  2    33 Schooley, Shawna    12 A.C. Davis             19:15.2  
  3    18 Kaluzny, Kaitlin     9 A.C. Davis             19:36.0  
  4    50 Chavez, Mayra        9 Eisenhower             19:47.5  
  5   324 Urlacher, Audrey    11 West Valley-           20:08.7  
  6    89 Butler, Emily       So Southridge             20:23.3  
  7   256 Pauly, Skye         11 Wenatchee              20:30.1  
  8   303 Noe, Siena          11 West Valley-           20:34.1  
  9    56 Kaplan, Kirsten     11 Eisenhower             20:35.1  
 10    66 Sheffield, Kirsten  11 Eisenhower             20:36.6  
  1   272 Zamora, Maria       10 Wenatchee              20:52.3  
  2    21 Kibbe, Kathryn      10 A.C. Davis             20:53.0  
  3    59 Montoya, Jessica    12 Eisenhower             20:54.9  
  4   168 Yanez, Jocelyn      10 Sunnyside              21:01.4  
  5    17 Kaluzny, Hannah     11 A.C. Davis             21:01.8  
  6    45 Bravo, Katherine    10 Eisenhower             21:06.3  
  7    63 Raymond, Syndney     9 Eisenhower             21:09.5  
  8   174 Burgess, Emma       11 Walla Walla            21:10.0  
  9    98 Feil, Robyn         So Southridge             21:11.3  
 10   128 Worman, Sara        Jr Southridge             21:14.0  
  1    69 Southwick, Rachel   11 Eisenhower             21:19.8  
  2   309 Packard, Aubrey     12 West Valley-           21:23.1  
  3    10 Espinosa, Maria     12 A.C. Davis             21:28.8  
  4   245 Kuest, Erinn        11 Wenatchee              21:31.3  
  5   308 Packard, Ashley     10 West Valley-           21:33.2  
  6   208 Reich, Eva          12 Walla Walla            21:36.0  
  7   255 Pauly, Chelan       11 Wenatchee              21:37.2  
  8   263 Thorson, Leanne     11 Wenatchee              21:57.3  
  9    95 Dickman, Gina       Jr Southridge             21:59.0  
 10    78 Klippert, Alexis     9 Kennewick              22:18.0  
  1   286 Jaeger, Chantel     10 West Valley-           22:21.1  
  2   121 Rockstrom, Macie    Jr Southridge             22:29.1  
  3   234 Chapman, Tegan       9 Wenatchee              22:33.9  
  4   310 Parobek, Margret     9 West Valley-           22:37.8  
  5   100 Goetz, Lauren       Jr Southridge             22:41.8  
  6   239 Dye, Anna            9 Wenatchee              22:47.5  
  7    75 Freier, Hannah      10 Kennewick              22:52.2  
  8   143 Manzo, Marlene      11 Sunnyside              22:55.6  
  9   177 Cheney, Alyson      11 Walla Walla            23:05.2  
 10    88 Bourque, Chelsea    Jr Southridge             23:28.7  
  1     9 Davis, Rachel       11 A.C. Davis             23:40.6  
  2   291 Larson, Amy         12 West Valley-           24:00.3  
  3    77 Herom-Cobb, Courtn  12 Kennewick              24:11.6  
  4    85 Whistocken, Angeli   9 Kennewick              25:02.5  
  5    76 Hempel, Katie       11 Kennewick              25:03.4  
  6   202 Morris, McKhayla    11 Walla Walla            25:44.6  
  7   148 Parita, Sarasa      11 Sunnyside              25:56.8  
  8   169 Allen, Abbie        10 Walla Walla            25:59.8  
  9   160 Salmeron, Noemi An  10 Sunnyside              26:09.4  
 10   153 Rodriguez, Daisy    10 Sunnyside              27:26.8  
 
Event 4  Boys 3 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1   102 Gonzales, Andrew    Sr Southridge             15:35.5  
  2    68 Simison, Bryan      11 Eisenhower             15:56.4  
  3     8 Contreras, Emmanue  12 A.C. Davis             16:01.2  
  4   203 Nelson, Aaron       10 Walla Walla            16:15.1  
  5    49 Chapman, Ryan       12 Eisenhower             16:28.8  
  6    65 Romfo, Andy         12 Eisenhower             16:30.9  
  7    94 Cravens, Colby      Jr Southridge             16:33.2  
  8   126 Sturdefant, Kyle    Jr Southridge             16:36.5  
  9   118 Olivas, Quinton     Jr Southridge             16:36.8  
 10    51 Cummings, Timothy   10 Eisenhower             16:37.1  
  1    83 Schoenwald, Ty      10 Kennewick              16:37.5  
  2    67 Silva, German       10 Eisenhower             16:38.4  
  3   123 Singleton, Casey    Sr Southridge             16:47.5  
  4   261 Smith, Jacob         9 Wenatchee              16:52.9  
  5   259 Sauer, Michael      11 Wenatchee              16:58.8  
  6    39 Villasenor, Alfred  12 A.C. Davis             17:02.7  
  7   216 Wall, Robby         12 Walla Walla            17:03.1  
  8   154 Rogers, Jacob       12 Sunnyside              17:06.4  
  9     2 Adrian, Espinoza    12 A.C. Davis             17:06.7  
 10   321 Stump, Brian        12 West Valley-           17:11.0  
  1   215 Torres, Andres      11 Walla Walla            17:20.2  
  2    25 Marmolejo, Saul     12 A.C. Davis             17:21.5  
  3   227 Boersma, Nicholas    9 Wenatchee              17:23.0  
  4   201 Morgan, Austin      10 Walla Walla            17:28.5  
  5   235 Christman, Max      10 Wenatchee              17:30.5  
  6   253 Nygard, Brian       11 Wenatchee              17:30.8  
  7    27 Melchor, Alberto     9 A.C. Davis             17:32.9  
  8   137 Gonzalez, Gracen    12 Sunnyside              17:38.2  
  9   162 Sanchez, Jose Albe  12 Sunnyside              17:39.0  
 10    74 Brim, Garrett       12 Kennewick              17:40.1  
  1    86 Whitehead, Jason    12 Kennewick              17:41.2  
  2   293 Matheson, Joseph    10 West Valley-           17:41.9  
  3   218 Wolpert, JP          9 Walla Walla            17:47.2  
  4   199 Mathews, Justin     11 Walla Walla            17:49.4  
  5   282 Hausken, Ryley      12 West Valley-           17:51.2  
  6   120 Quam, Addison       So Southridge             17:51.4  
  7   122 Seiler, Nathan      Jr Southridge             17:51.7  
  8    11 Espinosa, Pablo     10 A.C. Davis             18:00.1  
  9   231 Carlson, Andrew     11 Wenatchee              18:02.9  
 10   131 Arroyo, Osbaldo     11 Sunnyside              18:12.8  
  1   266 Tidd, Skyler        12 Wenatchee              18:13.3  
  2   180 Gerling, Blake       9 Walla Walla            18:15.5  
  3   167 Watts, Patrick      11 Sunnyside              18:16.1  
  4    44 Alfaro, Ivan        12 Eisenhower             18:16.7  
  5    55 Johnson, Cody       12 Eisenhower             18:17.4  
  6   314 Schneider, Paul     12 West Valley-           18:21.4  
  7   288 Jones, Kyle         12 West Valley-           18:40.0  
  8   296 Mears, Chase         9 West Valley-           18:54.1  
  9   287 Johnson, Ben        12 West Valley-           18:57.7  
 10   163 Sarmiento, Kennedy  11 Sunnyside              19:09.0  
  1   147 Olivarez, Shawn     12 Sunnyside              19:49.0