WIAA Region IV 3A Wrestling Championships
Team Scores
1..SHADLE PARK 142
2..NORTH CENTRAL 122
3..EVERETT 120
4..EAST VALLEY (SPOKANE) 105
5..SUNNYSIDE 98.5
6..SEDRO-WOOLEY 90
7..FERNDALE 83
8..MT SPOKANE 62
9..HANFORD 52
10..GLACIER PEAK 51.5
11..ROGERS (SPOKANE) 42
12..LYNNWOOD 39
13..MT VERNON 37
14..WEST VALLEY (YAKIMA) 35
15..MEADOWDALE 19.5
16..SHORECREST 13

WIAA Region IV 3A Wrestling Championships
Weight Class : 103
1. 10-NATHAN GONZALEZ(SUNN) SUNNYSIDE Pin 3:26
2. 12-JOSEPH BRATZ(GLPK) GLACIER PEAK
3. 09-JESSIE LOPEZ(EVRT) EVERETT 4-1
4. 10-CHRIS DOUGLAS(RGSK) ROGERS (SPOKA
5. 10-TONY LEE(EVSK) EAST VALLEY ( Pin 1:26
6. 09-TERRENCE MCKINNEY(SHAD) SHADLE PARK
Weight Class : 112
1. 12-VANG LOR(RGSK) ROGERS (SPOKA 7-1
2. 10-ZACH CALKINS(LYNN) LYNNWOOD
3. 11-JAREN NOVAKOVICH(EVSK) EAST VALLEY ( 7-4
4. 12-GERARDO VILLALOBOS(SUNN) SUNNYSIDE
5. 09-CASEY OURADA(EVSK) EAST VALLEY ( Pin 1:22
6. 10-ISAAC ROBINSON(FERN) FERNDALE
Weight Class : 119
1. 11-JARED BERLINGER(NCNT) NORTH CENTRAL 13-7
2. 11-JOSH ST.MARIE(GLPK) GLACIER PEAK
3. 12-RODSON UBUNGEN(LYNN) LYNNWOOD 15-7
4. 11-TIM TAIGEN(MTSP) MT SPOKANE
5. 10-CALEB BURGER(SHAD) SHADLE PARK Pin 2:12
6. 10-PAVEL OKARA(MTVN) MT VERNON
Weight Class : 125
1. 12-NATHAN BROWN(NCNT) NORTH CENTRAL Pin 1:39
2. 12-WYATT MAGUIRE(MTSP) MT SPOKANE
3. 12-JACK FORREST(EVRT) EVERETT 7-3
4. 10-ALEX ROCKSTROM(EVSK) EAST VALLEY (
5. 09-KYLE MORGAN(SDWL) SEDRO-WOOLEY Pin 3:00
6. 10-DAVID VIDALES(SUNN) SUNNYSIDE
Weight Class : 130
1. 11-DARREN BUNKE(SHAD) SHADLE PARK 8-4
2. 11-JOEL PALABRICA(EVRT) EVERETT
3. 10-MITCHELL BOCOOK(NCNT) NORTH CENTRAL 7-0
4. 10-BRADY MAST (SDWL) SEDRO-WOOLEY
5. 11-EMMANUEL TEJEDA(SUNN) SUNNYSIDE 14-10
6. 10-BOYCE JOHNSON(SDWL) SEDRO-WOOLEY
Weight Class : 135
1. 12-CALEB GIFFORD(HANF) HANFORD 6-1
2. 12-DEREK ENTZ(SHAD) SHADLE PARK
3. 12-SEAN BILTOFT(EVSK) EAST VALLEY ( 7-1
4. 12-TYLER HOWELL(SDWL) SEDRO-WOOLEY
5. 11-KODY LILES(FERN) FERNDALE 8-5
6. 12-DAVID SANCHEZ(MDDL) MEADOWDALE
Weight Class : 140
1. 11-AARON BROWN(EVSK) EAST VALLEY ( Pin 4:34
2. 11-JACK JOHNSON(FERN) FERNDALE
3. 10-JORDAN WATTS(MTVN) MT VERNON 4-1
4. 12-ANDREW PARADA(MDDL) MEADOWDALE
5. 12-THOMAS HARRIS(SHAD) SHADLE PARK 6-4
6. 10-MIKE SUNDHEIM(RGSK) ROGERS (SPOKA
Weight Class : 145
1. 12-BRENDEN TARR(SHAD) SHADLE PARK Pin 1:23
2. 11-MATT OWENS(HANF) HANFORD
3. 12-DEREK VANWYHE(GLPK) GLACIER PEAK 5-0
4. 12-EVAN PAETH(EVRT) EVERETT
5. 11-SHAUN NELSON(FERN) FERNDALE Inj. Def
6. 12-RYAN CARLSON(FERN) FERNDALE
Weight Class : 152
1. 12-JOE BARRINGTON(MTVN) MT VERNON 4-3
2. 12-CONNOR BRAME(FERN) FERNDALE
3. 12-ADAM PRICE(SHAD) SHADLE PARK 5-0
4. 11-AUSTIN PEA(MTSP) MT SPOKANE
5. 12-CODY BRULAND(WVYK) WEST VALLEY ( 8-7
6. 11-DREW ARBANASIN(SCST) SHORECREST
Weight Class : 160
1. 12-JERRY CONTRERAS(EVRT) EVERETT 14-4
2. 11-KOLE NUEHS(SHAD) SHADLE PARK
3. 12-PEDRO MUNGARRO(FERN) FERNDALE 8-4
4. 10-JOE TRAVERSO(HANF) HANFORD
5. 11-SAM RYKKEN(NCNT) NORTH CENTRAL Pin 4:06
6. 11-MATT MASTRONARDI(EVSK) EAST VALLEY (
Weight Class : 171
1. 12-DEREK GARCIA(SDWL) SEDRO-WOOLEY 5-0
2. 12-BEN CARTER(NCNT) NORTH CENTRAL
3. 11-TAYLOR WHETZEL(MTSP) MT SPOKANE Inj. Def
4. 12-DANNY LOPEZ(EVRT) EVERETT
5. 11-LUKE MILLER(SHAD) SHADLE PARK 10-6
6. 11-ALEJANDRO LOEZA(SCST) SHORECREST
Weight Class : 189
1. 11-DYLAN LEMERY(SHAD) SHADLE PARK 3-0
2. 11-ANTHONY WHITMARSH(NCNT) NORTH CENTRAL
3. 12-TRISTAN GREIG(FERN) FERNDALE 19-6
4. 12-DYLAN FOSTER(WVYK) WEST VALLEY (
5. 11-BRAYDEN JACOBSON(EVRT) EVERETT 2-0
6. 12-JESUS CALDERON(LYNN) LYNNWOOD
Weight Class : 215
1. 12-ALEC BIRD(EVRT) EVERETT Pin 4:52
2. 12-KEVIN MADSON(WVYK) WEST VALLEY (
3. 11-JOE JANICKI(SDWL) SEDRO-WOOLEY Pin 4:24
4. 12-DANNY ALMEIDA(SUNN) SUNNYSIDE
5. 12-JOEY MEADE(EVSK) EAST VALLEY ( 3-1
6. 11-SETH HECKEL(MTSP) MT SPOKANE
Weight Class : 285
1. 12-JOSE BARAJAS(SUNN) SUNNYSIDE 9-3
2. 12-STEVEN TAYLOR(NCNT) NORTH CENTRAL
3. 11-ADAM PETERS(SUNN) SUNNYSIDE Pin 5:11
4. 12-KOENRAD SWARTZ(SDWL) SEDRO-WOOLEY
5. 11-AARON CHRISTIANSEN(EVSK) EAST VALLEY ( Pin :37
6. 10-IAN BOLSTAD(SCST) SHORECREST