CBBN/GSL
3A/4A Regional Championships - 10/30/2010
Walla Walla Point Park, Wenatchee


Event 1 4A Boys 3 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gardner, Andrew* 10 Mead 14:43.8 1
2 Bierig, Kenji 12 Lewis and Clark 14:45.2 2
3 Nelson, Aaron* 12 Walla Walla 14:48.3 3
4 Silva, German 12 Eisenhower 15:06.0 4
5 Vargas, Santos 11 Eisenhower 15:06.6 5
6 Smith, Jacob* 11 Wenatchee 15:08.0 6
7 Cummings, Timothy 12 Eisenhower 15:11.2 7
8 Colliton, Tim 12 Joel Ferris 15:11.9 8
9 Arguinchona, Baxter 12 Lewis and Clark 15:15.1 9
10 Boersma, Nicholas* 11 Wenatchee 15:17.0 10
11 Kimsey, Alex 11 Joel Ferris 15:18.0 11
12 Wolpert, JP* 11 Walla Walla 15:19.7 12
13 Rodriguez, Jaziel 11 Eisenhower 15:22.4 13
14 Goodwin, Sumner 10 Lewis and Clark 15:22.7 14
15 Estelle, Joel 11 Lewis and Clark 15:29.7 15
16 Overbay, Collin 12 Gonzaga Prep 15:30.1 16
17 Griffith, Isaac 12 Lewis and Clark 15:32.0 17
18 Newcomb, Sean 10 Walla Walla 15:33.4 18
19 Knox, Joe 11 A.C. Davis 15:41.5 19
20 McCandless, Conor 11 Gonzaga Prep 15:42.9 20
21 Schofield, Daniel 10 Mead 15:45.2 21
22 Weiler, Brad 10 Joel Ferris 15:45.8 22
23 Hinchliff, Nick 11 Joel Ferris 15:48.7 23
24 Woolf, Kaden 12 Central Valley 15:49.7 24
25 Williams, Michael 9 Richland 15:51.2 25
26 Weiser, John 12 Central Valley 15:52.0 26
27 Morgan, Austin 12 Walla Walla 15:52.9 27
28 Dominguez, Delfino 10 Eisenhower 15:59.2 28
29 Thorne, Travis 10 Joel Ferris 16:00.2 29
30 Spivey, Josh 12 Mead 16:03.4 30
31 Turpen, Cayle 12 Richland 16:07.2 31
32 Chapman, Kyle 11 Eisenhower 16:08.1 32
33 Fechner, Keith 12 Joel Ferris 16:09.4 33
34 Cunderla, Tristan 9 Wenatchee 16:10.8 34
35 Brown, Drew 11 Central Valley 16:13.3 35
36 Heller, Greggory 11 Walla Walla 16:14.6 36
37 Barr, Alex 11 Mead 16:17.3 37
38 Brandt, Cory 12 Lewis and Clark 16:18.0 38
39 Hunter, Corey 9 Central Valley 16:19.8 39
40 Francis, Ryan 10 Richland 16:21.6 40
41 Demars, Taylor 12 Central Valley 16:22.8 41
42 Cypro, Nick 12 Lewis and Clark 16:23.8 42
43 Schmick, Jaud 10 Joel Ferris 16:24.8 43
44 Cabrera, Jevan 11 Mead 16:25.2 44
45 Sams, Kyle 11 Mead 16:25.6 45
46 Cordes, Joe 12 Wenatchee 16:28.0 46
47 Troianello, Peter 12 Eisenhower 16:28.4 47
48 Yallup, Joel 10 A.C. Davis 16:31.5 48
49 Lewis, Judd 11 Wenatchee 16:34.9 49
50 Schutts, Andrew 11 Central Valley 16:35.9 50
51 Plaster, Ben 10 Gonzaga Prep 16:36.5 51
52 Shales, Tyler 12 Wenatchee 16:36.9 52
53 Wise, Hayden 11 Moses Lake 16:37.2 53
54 Hollenbeck, Sean 11 Walla Walla 16:37.7 54
55 Gerling, Blake 11 Walla Walla 16:39.2 55
56 Sturtevant, Matthew 12 Chiawana 16:41.0
57 Palacios, Alex 11 A.C. Davis 16:48.1 56
58 Sturtevant, James 11 Chiawana 16:50.9
59 Ellis, Micah 12 Richland 16:52.7 57
60 Mather, Nathan 12 Richland 16:54.3 58
61 Vukelich, Phil 12 Richland 16:54.9 59
62 Samuelson, Bryce 12 Central Valley 17:01.4 60
63 Howland, Taylen 12 Mead 17:05.4 61
64 Van Wormer, Austin 11 Richland 17:05.9 62
65 Gaddis, Kristopher Taz 12 Moses Lake 17:07.2 63
66 Garcia, Alexio 12 A.C. Davis 17:07.7 64
67 Young, Jared 10 Gonzaga Prep 17:08.2 65
68 Fernandez, Israel 12 A.C. Davis 17:11.4 66
69 Darlington, Dylan 10 Moses Lake 17:11.8 67
70 Sofield, Jose 10 Moses Lake 17:15.5 68
71 Warren, Robert 11 Moses Lake 17:16.4 69
72 Garcia, Dustin 10 Moses Lake 17:20.0 70
73 Da Ponte, Bryan 12 Moses Lake 17:21.1 71
74 Dunley, Jack 10 Wenatchee 17:26.4 72
75 Groh, Jacob 10 Gonzaga Prep 17:32.9 73
76 Gillum, Matt 11 Gonzaga Prep 17:37.8 74
77 Islas, Bryan 10 A.C. Davis 17:45.0 75
78 Ralls, Keegan 11 Gonzaga Prep 18:24.8 76

*Qualified for an individual berth at State

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Eisenhower A 57 4 5 7 13 28 32
Total Time: 1:16:45.40
Average: 15:21.08
2 Lewis and Clark A 57 2 9 14 15 17 38
Total Time: 1:16:24.70
Average: 15:16.94
3 Joel Ferris A 93 8 11 22 23 29
Total Time: 1:18:04.60
Average: 15:36.92
4 Walla Walla A 96 3 12 18 27 36
Total Time: 1:17:48.90
Average: 15:33.78
5 Mead A 133 1 21 30 37 44
Total Time: 1:19:14.90
Average: 15:50.98
6 Wenatchee A 145 6 10 34 46 49
Total Time: 1:19:38.70
Average: 15:55.74
7 Central Valley A 165 24 26 35 39 41
Total Time: 1:20:37.60
Average: 16:07.52
8 Richland A 211 25 31 40 57 58
Total Time: 1:22:07.00
Average: 16:25.40
9 Gonzaga Prep A 225 16 20 51 65 73
Total Time: 1:22:30.60
Average: 16:30.12
10 A.C. Davis A 253 19 48 56 64 66
Total Time: 1:23:20.20
Average: 16:40.04
11 Moses Lake A 320 53 63 67 68 69
Total Time: 1:25:28.10
Average: 17:05.62

Event 2 4A Girls 3 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mires, Baylee 12 Mead 17:51.3 1
2 Keenan, Alison* 11 Lewis and Clark 17:56.0 2
3 Chavez, Mayra 11 Eisenhower 17:57.6 3
4 Jones, Maggie* 12 Richland 18:01.7 4
5 Penaloza, Berenice 12 Eisenhower 18:03.1 5
6 Mahoney, Katie* 12 Richland 18:14.0 6
7 Nelson, Rachel* 10 Walla Walla 18:16.9 7
8 Kaluzny, Kaitlin* 11 A.C. Davis 18:17.4 8
9 Hiatt, Audrey* 12 Gonzaga Prep 18:21.8 9
10 Allen, Sydney* 9 A.C. Davis 18:24.4 10
11 Vanderwilde, Calli* 11 Lewis and Clark 18:30.7 11
12 Cherry, Taylor* 11 Gonzaga Prep 18:32.6 12
13 Warner, Josie 12 Central Valley 18:39.0 13
14 Lambie, Jamie 11 Central Valley 18:40.8 14
15 Tello, Elise 9 Eisenhower 18:45.5 15
16 Maldonado, Danielle 11 Mead 18:50.8 16
17 Bravo, Katherine 12 Eisenhower 18:54.1 17
18 Moore, Alexandria 10 Central Valley 18:57.6 18
19 Contos, Erica 12 Mead 19:08.5 19
20 Allen, Hannah 11 Lewis and Clark 19:09.0 20
21 Casey, Rachel 9 Central Valley 19:10.4 21
22 Nordt, Emily 11 Wenatchee 19:11.6 22
23 Chvilicek, Maggie 10 Wenatchee 19:12.1 23
24 West, Ciara 9 Mead 19:15.4 24
25 Marsh, Hannah 10 Moses Lake 19:19.9 25
26 Barnes, Madi 12 Central Valley 19:21.9 26
27 Sunwold, Katie 12 Lewis and Clark 19:29.0 27
28 Pena, Alyssa 9 Eisenhower 19:33.2 28
29 Barnhart, Molly 9 Central Valley 19:33.8 29
30 Arbanas, Hannah 9 Joel Ferris 19:39.1 30
31 Hazen, Emily 12 Richland 19:39.4 31
32 DeMond, Erica 10 A.C. Davis 19:42.0 32
33 DeMond, Megumi 10 A.C. Davis 19:42.3 33
34 Smith, Emma 9 Gonzaga Prep 19:44.2 34
35 Alekseyev, Irina 10 Rogers-Spokane 19:44.8
36 Fitting, Chantelle 11 Central Valley 19:46.9 35
37 Palmer, Natalie 10 Mead 19:51.4 36
38 Bosch, Kylie 11 Richland 19:56.4 37
39 Sheremet, Julia 10 Moses Lake 19:59.9 38
40 Chapman, Tegan 11 Wenatchee 20:00.4 39
41 Gerardi, Emily 12 A.C. Davis 20:01.2 40
42 Truong, Anna 11 Rogers-Spokane 20:01.7
43 Troksa, Brianna 9 Gonzaga Prep 20:04.5 41
44 Hampson, Hannah 9 Walla Walla 20:05.2 42
45 Hanson, Sarah 12 Gonzaga Prep 20:06.0 43
46 Earthman, Lauren 12 Joel Ferris 20:06.4 44
47 McElroy, Meggan 10 Richland 20:08.3 45
48 Keenan, Emma 9 Lewis and Clark 20:11.5 46
49 Barnes, Sarah 11 Gonzaga Prep 20:16.3 47
50 Klein, Tori 10 Eisenhower 20:20.2 48
51 Murie, Ashley 9 Wenatchee 20:20.5 49
52 Aden, Nicole 11 Lewis and Clark 20:22.9 50
53 Zumbiel, Megan 12 Joel Ferris 20:23.6 51
54 Yang, Sam 9 Mead 20:24.2 52
55 Ledwith, Gracie 9 Lewis and Clark 20:25.2 53
56 Kline, McKinley 9 Richland 20:29.5 54
57 Thomas, Lindsy 12 Eisenhower 20:36.1 55
58 Goodwin, Cadence 9 Moses Lake 20:37.0 56
59 Zontek, Andi 10 Wenatchee 20:41.0 57
60 Vargas, Jocelyn 11 Walla Walla 20:42.2 58
61 Feistner, Catherine 9 Walla Walla 20:42.8 59
62 Rogge, Berkeley 10 Mead 20:43.8 60
63 Bagley, Samantha 9 Richland 20:49.6 61
64 Karschney, Victoria 12 Joel Ferris 20:54.2 62
65 Lyonnais, Nichole 12 Gonzaga Prep 21:01.3 63
66 Wallace, Madeline 9 Moses Lake 21:12.5 64
67 McQuaig, Marit 9 Wenatchee 21:18.9 65
68 Noe, Grace 10 A.C. Davis 21:20.0 66
69 Arbanas, Grace 9 Joel Ferris 21:23.9 67
70 Boothe, Sydney 10 Chiawana 21:27.8
71 Roach, Johanna 11 Chiawana 21:28.2
72 Beltran, Maria 11 A.C. Davis 21:28.6 68
73 Hennessey, Shea 11 Joel Ferris 21:39.8 69
74 Anderson, Gabrielle 12 Walla Walla 21:46.9 70
75 Dye, Anna 11 Wenatchee 21:47.7 71
76 Saucedo, Gloria 10 Moses Lake 22:00.5 72
77 Willwand, Mckelle 11 Walla Walla 22:11.5 73
78 Perry, Shailee 10 Moses Lake 22:25.8 74
79 Martin, Holly 11 Moses Lake 22:59.5 75
80 Fennessy, Tori 11 Joel Ferris 23:25.9 76

*Qualified for an individual berth at State

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Eisenhower A 68 3 5 15 17 28
Total Time: 1:33:13.50
Average: 18:38.70
2 Central Valley A 92 13 14 18 21 26
Total Time: 1:34:49.70
Average: 18:57.94
3 Mead A 96 1 16 19 24 36
Total Time: 1:34:57.40
Average: 18:59.48
4 Lewis and Clark A 106 2 11 20 27 46
Total Time: 1:35:16.20
Average: 19:03.24
5 A.C. Davis A 123 8 10 32 33 40
Total Time: 1:36:07.30
Average: 19:13.46
6 Richland A 123 4 6 31 37 45
Total Time: 1:35:59.80
Average: 19:11.96
7 Gonzaga Prep A 139 9 12 34 41 43
Total Time: 1:36:49.10
Average: 19:21.82
8 Wenatchee A 190 22 23 39 49 57
Total Time: 1:39:25.60
Average: 19:53.12
9 Walla Walla A 236 7 42 58 59 70
Total Time: 1:41:34.00
Average: 20:18.80
10 Joel Ferris A 254 30 44 51 62 67
Total Time: 1:42:27.20
Average: 20:29.44
11 Moses Lake A 255 25 38 56 64 72
Total Time: 1:43:09.80
Average: 20:37.96

Event 3 3A Boys 3 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Armstrong, Anthony 11 Kamiakin 14:47.2 1
2 Weitz, Nathan* 11 Shadle Park 14:47.6
3 Hamilton, Vince 12 North Central 14:53.7 2
4 Adams, Casey 12 North Central 15:03.3 3
5 Smith, Jon 12 University 15:15.2 4
6 Johnson, Hunter* 11 Mt Spokane 15:15.7
7 Richards, Austin 11 Kamiakin 15:16.4 5
8 Bucko, Christian 12 University 15:20.3 6
9 Hombel, Jake 11 University 15:24.4 7
10 Frostad, Austen 10 North Central 15:25.1 8
11 Jones, Connor* 12 Mt Spokane 15:28.8
12 Williams, Keith 10 North Central 15:33.1 9
13 Wordell, Andrew 12 North Central 15:33.6 10
14 Smith, BJ 12 University 15:34.4 11
15 Braich, Erin* 11 Hanford 15:40.5 12
16 Hiebert, Trevin 12 University 15:45.4 13
17 Wilmot, Kai 9 North Central 15:48.8 14
18 Fry, Mathew 11 University 15:52.3 15
19 Mears, Chase 11 West Valley-Yakima 15:53.5
20 Taylor, Nik 10 North Central 15:53.9 16
21 DePledge, Jake 12 Mt Spokane 15:58.0
22 Schuldheisz, Joseph 10 Kennewick 15:58.9
23 Parsons, Mitch 12 Eastmont 16:01.2
24 Schoenwald, Ty 12 Kennewick 16:02.8
25 Snyder, Phil 11 Kamiakin 16:03.8 17
26 Reynoso, Juan 11 Sunnyside 16:04.4 18
27 Philip, Jeevan 10 Hanford 16:05.9 19
28 Rodriguez, Christian 10 Kamiakin 16:07.4 20
29 Stark, Travis 12 University 16:08.1 21
30 Smith, Aaron 12 Southridge 16:09.8 22
31 Hathaway, Noel 11 Hanford 16:10.8 23
32 Deitz, Elisha 12 Mt Spokane 16:11.2
33 McCormick, Keegan 9 Kamiakin 16:13.4 24
34 Gonzalez, Nathan 11 Sunnyside 16:15.2 25
35 Kraal, Taylor 11 Kamiakin 16:15.6 26
36 Fullmer, Christian 11 Mt Spokane 16:19.4
37 Quam, Addison 12 Southridge 16:22.2 27
38 Guilmette, Dylan 11 Eastmont 16:27.1
39 Nash, Marcus 11 Hanford 16:35.4 28
40 Hafferkamp, Stephen 12 Shadle Park 16:37.0
41 Kindle, Brooks 12 Hanford 16:37.6 29
42 Shelby, Shane 11 Hanford 16:41.1 30
43 Matheson, Joseph 12 West Valley-Yakima 16:42.5
44 Oser, Austin 10 Kamiakin 16:43.0 31
45 Steel, Luis 9 Southridge 16:44.9 32
46 Nelson, Ryan 12 Hanford 16:50.4 33
47 Cantu, Omar 11 Sunnyside 16:51.0 34
48 Lugenbeal, Isaac 11 Southridge 16:55.1 35
49 Konzek, Brett 11 Southridge 16:55.6 36
50 Sams, Brody 10 Southridge 16:57.3 37
51 Conrad, Kyle 10 West Valley-Yakima 17:05.8
52 Hathaway, Nicholas 9 Southridge 17:07.9 38
53 Lindell, Bret 9 Eastmont 17:19.8
54 Rodriguez, Benito 11 West Valley-Yakima 17:22.0
55 Butterfield, Clayton 9 Kennewick 17:24.8
56 Bauer, Sebastian 10 West Valley-Yakima 17:30.4
57 Martinez, Michael 11 Kennewick 17:31.1
58 Hurst, Canyon 11 Eastmont 17:50.0
59 Garcia, Jaime 12 Sunnyside 17:52.3 39
60 Irvine, Zane 11 West Valley-Yakima 18:03.3
61 Roman, Freddie 12 Sunnyside 18:04.4 40
62 Prado, Ruben 12 Sunnyside 19:21.4 41
63 Garcia, Anthony 11 Sunnyside 19:28.7 42

*Qualified for an individual berth at State

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 North Central A 32 2 3 8 9 10 14 16
Total Time: 1:16:28.80
Average: 15:17.76
2 University A 41 4 6 7 11 13 15 21
Total Time: 1:17:19.70
Average: 15:27.94
3 Kamiakin A 67 1 5 17 20 24 26 31
Total Time: 1:18:28.20
Average: 15:41.64
4 Hanford A 111 12 19 23 28 29 30 33
Total Time: 1:21:10.20
Average: 16:14.04
5 Southridge A 152 22 27 32 35 36 37 38
Total Time: 1:23:07.60
Average: 16:37.52
6 Sunnyside A 156 18 25 34 39 40 41 42
Total Time: 1:25:07.30
Average: 17:01.46


Event 4 3A Girls 3 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Knight, Katie* 10 North Central 17:19.4
2 Weitz, Kendra 10 Shadle Park 17:38.8 1
3 Morris, Katie 11 Shadle Park 17:44.8 2
4 Hegarty, Erin* 12 Hanford 17:45.0 3
5 Rexus, Stephanie 11 Kamiakin 17:54.1 4
6 Fletcher, Michelle 10 Kamiakin 18:13.5 5
7 Young, Brooklin 10 Mt Spokane 18:22.1 6
8 Dahl, Rachel* 11 Southridge 18:38.9 7
9 Brooks, Kaylee 12 Kamiakin 18:43.3 8
10 Chandler, Chelsea 12 Shadle Park 18:45.1 9
11 Stone, Emily 10 Shadle Park 18:54.1 10
12 Roske, Michaela* 10 North Central 18:57.7
13 Cole, Molly 11 Mt Spokane 18:58.1 11
14 Blaser, Sydney 11 Kamiakin 18:59.8 12
15 Butler, Emily* 12 Southridge 19:09.7 13
16 Brooks, Brittany 9 Kamiakin 19:24.3 14
17 Duchow, Kellie 11 Mt Spokane 19:29.9 15
18 Feil, Robyn 12 Southridge 19:35.7 16
19 Jaeger, Chantel 12 West Valley-Yakima 19:36.4 17
20 McDaniel, Jasmine 10 University 19:42.5
21 Cermak, Brittany 11 University 19:43.3
22 Pedersen, Sammie 12 Mt Spokane 19:50.8 18
23 Dodd, Sierra 9 Mt Spokane 19:51.0 19
24 Gelb, Kayla 12 Eastmont 20:03.2
25 Henson, Zoey 12 University 20:10.6
26 Pringle, Emily 10 Shadle Park 20:18.3 20
27 Waterhouse, Bekah 11 Eastmont 20:18.6
28 Dorian, Bethany 11 Hanford 20:21.7 21
29 Walter, Emma 9 Hanford 20:22.3 22
30 McKinlay, Afton 12 Mt Spokane 20:23.5 23
31 Hughey, Annie 9 Shadle Park 20:24.0 24
32 Porter, Haley 9 Hanford 20:24.6 25
33 Anderson, Lizz 12 Hanford 20:27.0 26
34 Olsen, Leslie 10 Southridge 20:30.0 27
35 Johnston, Kira 10 University 20:30.8
36 Frasier, Emily 12 Eastmont 20:31.8
37 Packard, Ashley 12 West Valley-Yakima 20:38.5 28
38 Cook, Maddy 9 Shadle Park 20:41.9 29
39 Meadows, Samantha 10 Kamiakin 20:42.2 30
40 Fall, Abigail 12 North Central 20:46.4
41 Nyberg, Hanna 12 Southridge 20:46.6 31
42 DePledge, Lisa 9 Mt Spokane 20:49.9 32
43 Swanson, Brittney 12 West Valley-Yakima 20:58.1 33
44 Yanez, Jocelyn 12 Sunnyside 21:08.3
45 Thirty-Hardenburg, Ciell 10 West Valley-Yakima 21:09.6 34
46 Bonnington, Andrea 9 Pasco 21:09.8
47 Snider, Michelle 10 Southridge 21:11.0 35
48 Dearinger, Tia 12 West Valley-Yakima 21:22.0 36
49 Moreland, Hannah 12 Eastmont 21:32.0
50 Short, Kassidey 10 Eastmont 21:33.1
51 Berlin, Jenna 11 Hanford 21:34.1 37
52 Olivas, Chelsea 12 Southridge 21:39.0 38
53 Rocha, Jasmin 11 Eastmont 21:49.3
54 Kline, Phenix 11 Hanford 22:09.7 39
55 Cardinal, Kaitlyn 12 Kennewick 22:16.8
56 Winden, Chelsea 9 Kennewick 22:19.5
57 Rivas, Parys 9 Pasco 22:20.6
58 Lucke, Zoe 10 Kennewick 22:22.8
59 Perrins, Jori 9 Kamiakin 22:26.0 40
60 Whistocken, Angelique 11 Kennewick 23:17.5
61 Smart, Darel 12 West Valley-Yakima 23:45.4 41
62 Sebren, Alyssa 10 West Valley-Yakima 23:45.8 42

*Qualified for an individual berth at State

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shadle Park A 42 1 2 9 10 20 24 29
Total Time: 1:33:21.11
Average: 18:40.22
2 Kamiakin A 43 4 5 8 12 14 30 40
Total Time: 1:33:15.00
Average: 18:39.00
3 Mt Spokane A 69 6 11 15 18 19 23 32
Total Time: 1:36:31.90
Average: 19:18.38
4 Southridge A 94 7 13 16 27 31 35 38
Total Time: 1:38:40.90
Average: 19:44.18
5 Hanford A 97 3 21 22 25 26 37 39
Total Time: 1:39:20.60
Average: 19:52.12
6 West Valley-Yakima A 148 17 28 33 34 36 41 42
Total Time: 1:43:44.60
Average: 20:44.92