REGIONAL XC 3A BOYS

Franklin Park, Yakima

Oct. 28, 2006

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for girls

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   North Central            23    1    2    3    4   13   29   34   16:09        49
  2   Mt. Spokane              71    5    6   10   18   32   33   44   16:47      1:19
  3   Kamiakin                 78    8   12   15   21   22   40   52   16:57        46
  4   Eastmont                106    9   17   24   26   30   53   68   17:09        58
  5   Hanford                 131   14   19   27   35   36   45   62   17:20        51
  6   Southridge              136    7   23   25   39   42   51   58   17:18      1:24
  7   Sunnyside               198   16   28   46   47   61   63   67   17:42      1:25
  8   East Valley(Sp)         211   11   38   43   59   60   65   70   17:46      1:35
  9   Kennewick               219   20   37   41   57   64   66   69   17:54      1:25
 10   West Valley(Yak)        232   31   48   49   50   54   55   56   17:55        36

Individuals

1. North Central
    1  Adam Tyler-11               15:56  
    2  Andy Kimpel-10              15:57  
    3  Leon Dean-10                15:59  
    4  Steve Hicks-11              16:05  
   13  Jeff Howard-10              16:45  
   29  Mitch Maly-11               17:28  
   34  Adam Reid-10                17:39  
Time = 1:20:42     Places = 23

2. Mt. Spokane
    5  Trevin Goodrick-11          16:13  
    6  Allan Schroeder-9           16:20  
   10  Eric Janson-12              16:40  
   18  Zach DePledge-11            17:07  
   32  Cody Thompson-10            17:32  
   33  Michael Townshend-10        17:37  
   44  Caleb Deitz-10              17:49  
Time = 1:23:52     Places = 71

3. Kamiakin
    8  Brad Young-12               16:30  
   12  Jake Griffiths-12           16:44  
   15  Derek Scott-11              16:58  
   21  Carson Miller-11            17:15  
   22  Matt Bare-11                17:16  
   40  Drew Warner-11              17:42  
   52  Seb Miller-12               18:05  
Time = 1:24:43     Places = 78

4. Eastmont
    9  Rafael Gonzalez-12          16:31  
   17  Micah Spaun-10              17:05  
   24  Ross Lindell-10             17:18  
   26  Christian Eifert-10         17:22  
   30  Zane Carlson-9              17:29  
   53  Eric Davies-12              18:05  
   68  Michael Dobbins-11          19:00  
Time = 1:25:45     Places = 106

5. Hanford
   14  Nathan Wallace-11           16:49  
   19  Lance Kindle-12             17:09  
   27  Jordan Stewart-12           17:22  
   35  David Yabusaki-12           17:39  
   36  Mitchell Griffin-11         17:40  
   45  Albert Rodriquez-9          17:51  
   62  Keefe Brockman-12           18:26  
Time = 1:26:39     Places = 131

6. Southridge
    7  Andrew Gonzales-10          16:22  
   23  Kyle Casey-11               17:18  
   25  Quinton Olivas-9            17:18  
   39  Kyle Sturdefant-9           17:42  
   42  Colby Cravens-9             17:46  
   51  Alex Larmey-12              18:04  
   58  Casey Singleton-10          18:16  
Time = 1:26:26     Places = 136

7. Sunnyside
   16  Jordan Esqueda-9            16:58  
   28  Gracen Gonzalez-10          17:25  
   46  Isaac Romero-11             17:52  
   47  Jacob Rogers-10             17:52  
   61  Jt Gonzalez-11              18:23  
   63  Sterling Scott-12           18:34  
   67  Gilberto Villalobos-11      18:54  
Time = 1:28:30     Places = 198

8. East Valley(Sp)
   11  John Marlow-12              16:44  
   38  Tyler Sullivan-10           17:41  
   43  Nic Price-10                17:48  
   59  Brian Munns-12              18:18  
   60  Merrill Lines-9             18:19  
   65  Dmitriy Kulpin-10           18:40  
   70  Chris Walker-11             19:21  
Time = 1:28:50     Places = 211

9. Kennewick
   20  Behram Sawess-12            17:12  
   37  Jason Whitehead-10          17:41  
   41  Evan Staley-12              17:45  
   57  Al Moreno-12                18:12  
   64  Jason Talbott-10            18:37  
   66  Matt Schwisow-12            18:54  
   69  Garrett Brim-10             19:04  
Time = 1:29:27     Places = 219

10. West Valley(Yak)
   31  John Hennessy-12            17:31  
   48  Brian Stump-10              17:55  
   49  Ryley Hausken-10            17:59  
   50  John Stump-12               18:00  
   54  Kyle Jones-10               18:07  
   55  Timothy Kruse-11            18:10  
   56  Hunter Olden-10             18:11  
Time = 1:29:32     Places = 232
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Adam Tyler-11               15:56    North Central
    2     2  Andy Kimpel-10              15:57    North Central
    3     3  Leon Dean-10                15:59    North Central
    4     4  Steve Hicks-11              16:05    North Central
    5     5  Trevin Goodrick-11          16:13    Mt. Spokane
    6     6  Allan Schroeder-9           16:20    Mt. Spokane
    7     7  Andrew Gonzales-10          16:22    Southridge
    8     8  Brad Young-12               16:30    Kamiakin
    9     9  Rafael Gonzalez-12          16:31    Eastmont
   10    10  Eric Janson-12              16:40    Mt. Spokane
   11    11  John Marlow-12              16:44    East Valley(Sp)
   12    12  Jake Griffiths-12           16:44    Kamiakin
   13    13  Jeff Howard-10              16:45    North Central
   14    14  Nathan Wallace-11           16:49    Hanford
   15    15  Derek Scott-11              16:58    Kamiakin
   16    16  Jordan Esqueda-9            16:58    Sunnyside
   17    17  Micah Spaun-10              17:05    Eastmont
   18    18  Zach DePledge-11            17:07    Mt. Spokane
   19    19  Lance Kindle-12             17:09    Hanford
   20    20  Behram Sawess-12            17:12    Kennewick
   21    21  Carson Miller-11            17:15    Kamiakin
   22    22  Matt Bare-11                17:16    Kamiakin
   23    23  Kyle Casey-11               17:18    Southridge
   24    24  Ross Lindell-10             17:18    Eastmont
   25    25  Quinton Olivas-9            17:18    Southridge
   26    26  Christian Eifert-10         17:22    Eastmont
   27    27  Jordan Stewart-12           17:22    Hanford
   28    28  Gracen Gonzalez-10          17:25    Sunnyside
   29    29  Mitch Maly-11               17:28    North Central
   30    30  Zane Carlson-9              17:29    Eastmont
   31    31  John Hennessy-12            17:31    West Valley(Yak)
   32    32  Cody Thompson-10            17:32    Mt. Spokane
   33    33  Michael Townshend-10        17:37    Mt. Spokane
   34    34  Adam Reid-10                17:39    North Central
   35    35  David Yabusaki-12           17:39    Hanford
   36    36  Mitchell Griffin-11         17:40    Hanford
   37    37  Jason Whitehead-10          17:41    Kennewick
   38    38  Tyler Sullivan-10           17:41    East Valley(Sp)
   39    39  Kyle Sturdefant-9           17:42    Southridge
   40    40  Drew Warner-11              17:42    Kamiakin
   41    41  Evan Staley-12              17:45    Kennewick
   42    42  Colby Cravens-9             17:46    Southridge
   43    43  Nic Price-10                17:48    East Valley(Sp)
   44    44  Caleb Deitz-10              17:49    Mt. Spokane
   45    45  Albert Rodriquez-9          17:51    Hanford
   46    46  Isaac Romero-11             17:52    Sunnyside
   47    47  Jacob Rogers-10             17:52    Sunnyside
   48    48  Brian Stump-10              17:55    West Valley(Yak)
   49    49  Ryley Hausken-10            17:59    West Valley(Yak)
   50    50  John Stump-12               18:00    West Valley(Yak)
   51    51  Alex Larmey-12              18:04    Southridge
   52    52  Seb Miller-12               18:05    Kamiakin
   53    53  Eric Davies-12              18:05    Eastmont
   54    54  Kyle Jones-10               18:07    West Valley(Yak)
   55    55  Timothy Kruse-11            18:10    West Valley(Yak)
   56    56  Hunter Olden-10             18:11    West Valley(Yak)
   57    57  Al Moreno-12                18:12    Kennewick
   58    58  Casey Singleton-10          18:16    Southridge
   59    59  Brian Munns-12              18:18    East Valley(Sp)
   60    60  Merrill Lines-9             18:19    East Valley(Sp)
   61    61  Jt Gonzalez-11              18:23    Sunnyside
   62    62  Keefe Brockman-12           18:26    Hanford
   63    63  Sterling Scott-12           18:34    Sunnyside
   64    64  Jason Talbott-10            18:37    Kennewick
   65    65  Dmitriy Kulpin-10           18:40    East Valley(Sp)
   66    66  Matt Schwisow-12            18:54    Kennewick
   67    67  Gilberto Villalobos-11      18:54    Sunnyside
   68    68  Michael Dobbins-11          19:00    Eastmont
   69    69  Garrett Brim-10             19:04    Kennewick
   70    70  Chris Walker-11             19:21    East Valley(Sp)
Top

Results also available for girls . Return to home page.