2003 Eastern Washington 3A Regional Boys Track

FINAL RESULTS

Woodward Field-EWU-Cheney-May 23 & 24, 2003


Ev #1 BOYS 110M HURDLES         Ev #2 BOYS 100M DASH         Ev #3 BOYS 1600M RUN            
Ev #4 BOYS 4 X100M RELAY        Ev #5 BOYS 400M DASH         Ev #6 BOYS 300M HURDLES            
Ev #7 BOYS 800M RUN             Ev #8 BOYS 200M DASH         Ev #9 BOYS 3200M RUN   
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS DISCUS           Ev #12 BOYS SHOTPUT             
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP        Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP  
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT       

BOYS 110 METER HIGH HURDLES 1 Brandon Thorpe-10 Ellensburg 15.28 2 Alex Clark-11 Selah 15.48 3 Kyle Eaton-11 Ellensburg 15.81 4 Jordan Visser-12 Sunnyside 15.84 5 Wade Schmidt-12 Clarkston 15.96 6 Mark Hardee-12 Cheney 16.76 7 Justin Henderson-12 West Valley(Yak) 16.24 8 Jake Epler-12 West Valley(Sp) 16.78
Top of Page
BOYS 100 METER DASH 1 Aaron Gunn(11) Hanford 10.93 2 Cameron Sloan(11) Ellensburg 11.18 3 Joe Chumley(12) Sunnyside 11.45 4 Brandon Sears(10) West Valley(Yak) 11.50 5 Eddie Wheeler(12) Grandview 11.52 6 Garrette Sasse(12) West Valley(Sp) 11.65 7 Ben Holman(12) Clarkston 11.66 8 Jonathan Schafer(9) Cheney 11.84
Top of Page
BOYS 1600 METER RUN 1 Brian Ehlis(12) West Valley(Yak) 4:20.09 2 Mark Currell(12) Selah 4:22.36 3 Chauncey Peak(12) West Valley(Sp) 4:28.23 4 James Wilson(11) West Valley(Yak) 4:28.76 5 Reid Strange(11) West Valley(Yak) 4:36.83 6 Sean Gorton(12) West Valley(Sp) 4:40.02 7 Brian Seely(12) Hanford 4:40.67 8 Peter Littlefield(10) Hanford 4:41.19 Sykler Dompier(12) West Valley(Sp) 4:44.01 Brendan Scott(10) Sunnyside 4:45.59 Jake Eakin(11) West Valley(Yak) 4:51.50 Cody Tylock(11) West Valley(Sp) 4:57.26
Top of Page
BOYS 4X100 RELAY 1 Hanford 43.43 2 West Valley(Yak) 43.72 3 Cheney 44.07 4 Ellensburg 44.38 5 Clarkston 44.89 6 Sunnyside 45.28 7 West Valley(Sp) 45.67
Top of Page
BOYS 400 METER DASH 1 Brandon Howell(12) Clarkston 49.27 2 E. J. Schoen(11) West Valley(Yak) 50.48 3 Tyler Pickel(12) Grandview 52.56 4 Brad Rasmussen(11) Cheney 52.83 5 Jeremy Gibb(11) Ellensburg 53.02 6 Luke Schilperoort(10) Sunnyside 53.05 7 Johnny Jameson(11) West Valley(Sp) 53.51 8 Travis Christopher(10) West Valley(Yak) 54.04
Top of Page
BOYS 300 METER INTER. HURDLES 1 Trevor Rollinger(11) West Valley(Yak) 40.29 2 Tyriel Poosri(9) Cheney 40.85 3 Jordan Visser(12) Sunnyside 41.37 4 Justin Henderson(12) West Valley(Yak) 41.86 5 Wade Schmidt(12) Clarkston 42.09 6 Richard King(11) West Valley(Sp) 43.71 7 Jay Hollick(9) Hanford 43.76 8 Brett Ritter(12) Prosser 44.81
Top of Page
BOYS 800 METER RUN 1 Brandon Howell(12) Clarkston 2:00.32 2 Evan Blanshan(11) Selah 2:01.52 3 James Wilson(11) West Valley(Yak) 2:04.50 4 Cordero Cisneros(10) Grandview 2:06.14 5 Sean Gorton(12) West Valley(Sp) 2:07.51 6 Casey Eneas(12) Wapato 2:11.77 7 Ross Hood(12) West Valley(Sp) 2:25.80
Top of Page
BOYS 200 METER DASH 1 Aaron Gunn(11) Hanford 22.24 2 Joe Chumley(12) Sunnyside 22.95 3 Brandon Sears(10) West Valley(Yak) 23.29 4 Mike Gamble(12) Hanford 23.49 5 Jeremy Gibb(11) Ellensburg 23.69 6 Tyrie Poosri(9) Cheney 24.00 7 Garrette Sasse(12) West Valley(Sp) 24.04
Top of Page
3A BOYS 3200 METER RUN 1 Brian Ehlis(12) West Valley(Yak) 09:26.49 2 Chauncey Peak(12) West Valley(Sp) 09:32.64 3 Reid Strange(11) West Valley(Yak) 09:44.44 4 Jake Eakin(11) West Valley(Yak) 09:47.44 5 Mark Currell(12) Selah 10:04.85 6 Tom Valenti(12) Hanford 10:10.75 7 Gary Lorance(9) Selah 10:12.83 8 Chris Glaser(9) West Valley(Yak) 10:18.53 Cody Tylock(11) West Valley(Sp) 10:20.02 Andrew Lybarger(12) West Valley(Sp) 10:20.28 Ross Tylock(11) West Valley(Sp) 10:30.77 Brandon Boogerd(12) Sunnyside 10:54.38
Top of Page
BOYS 4X400 RELAY 1 Hanford 3:21.59 2 Grandview 3:28.11 3 West Valley(Sp) 3:31.00 4 Cheney 3:31.75 5 Prosser 3:39.97 6 Clarkston 3:43.23 7 Wapato 3:49.20 8 Selah 3:49.71
Top of Page
BOYS DISCUS 1 Andy Irwin(12) West Valley(Yak) 143-04 2 Billy Lauderdale(12) Ellensburg 141-06 3 Jacob Shanklin(11) Ellensburg 139-08 4 Ryan Cullen(12) Sunnyside 136-11 5 Sam White(12) Hanford 136-00 6 Jon Albin(12) Cheney 132-04 7 David Foy(11) Ellensburg 125-11 8 Ryan Flint(11) West Valley(Sp) 123-03 Dan Gore(12) Prosser 122-08 Matt Pinson(12) Prosser 118-11 Seth Pishel(11) Cheney 117-10 Kevin Lemieux(10) West Valley(Sp) 115-09
Top of Page
3A BOYS SHOTPUT 1 Matt Pinson(12) Prosser 52-05.25 2 Ryan Flint(11) West Valley(Sp) 51-06 3 Cory Roehl(12) Sunnyside 49-08.75 4 Jacob Shanklin(11) Ellensburg 47-06.5 5 Billy Lauderdale(12) Ellensburg 47-05.5 6 Brody Faire(10) Ellensburg 47-04.75 7 Dan Gore(12) Prosser 46-08.25 8 Tyric Yarborough(11) West Valley(Sp) 45-11.5 Andy Irwin(12) West Valley(Yak) 45-01 Jeremy Epler(11) West Valley(Sp) 44-09 Kevin Grow(12) Prosser 43-03 Dan Bryant(12) Clarkston 40-06
Top of Page
3A BOYS JAVELIN 1 Tyler Cathey(10) Hanford 165-08 2 Garrette Sasse(12) West Valley(Sp) 164-01 3 Travis Tanasse(12) West Valley(Yak) 159-08 4 Johnny Jameson(11) West Valley(Sp) 155-10 5 Sam White(12) Hanford 149-10 6 Ryan Cullen(12) Sunnyside 147-03 7 Ryan Eucker(11) Prosser 146-00 8 Thomas Seely(12) Hanford 142-08 Andy Fetner(11) Clarkston 140-00 Tony Schmidt(10) Cheney 135-11 Mike Baddley(12) Hanford 134-10 Ryan Malecha(11) Prosser 133-08
Top of Page
3A BOYS LONG JUMP 1 Rashad Toussaint(10) West Valley(Sp) 21-07.75 2 Brian Overlie(12) Cheney 21-07.25 3 Anthony Yanez(12) Grandview 20-09.75 4 Jeremy Gibb(11) Ellensburg 20-01.5 5 Eddy Wheeler(12) Grandview 19-11.25 6 Husein Pistoljevic(12Hanford 19-11.25 7 Joe Chumley(12) Sunnyside 19-10.25 8 Johnny Jameson(11) West Valley(Sp) 19-02.75 Justin Henderson(12) West Valley(Yak) 19-01.75 Wade Schmidt(12) Clarkston 18-09 Sean Brown(11) Hanford 18-03 Limwel Mangrubang(10)Wapato 17-07.75
Top of Page
BOYS TRIPLE JUMP 1 Rashad Toussaint(10) West Valley(Sp) 46-06.5 2 Husein Pistoljevic(12) Hanford 45-01.5 3 Justin Henderson(12) West Valley(Yak) 42-03.75 4 Brian Overlie(12) Cheney 42-03 5 E.J. Schoen(11) West Valley(Yak) 42-00 6 Bob Wilske(10) Cheney 40-11.5 7 Ian Snook(10) Clarkston 40-03.5 8 Westyn Ammerman(11) Prosser 39-06.25 Tyler Cathey(10) Hanford 38-02.75 Silas Hanson(10) Grandview 37-08.75 Chris Flory(11) Prosser 36-06.75
Top of Page
BOYS HIGH JUMP 1 Kyle Eaton(11) Ellensburg 6-04.0 2 Sean Brown(11) Hanford 6-02.0 3 Husein Pistoljevic(12) Hanford 6-02.0 4 Brandon Thorpe(10) Ellensburg 5-10.0 5 Brian Seely(12) Hanford 5-10.0 6 Jake Epler(12) West Valley(Sp) 5-10.0 7T Cammeron Wieber(9) West Valley(Sp) 5-08.0 7T Brett Ritter(12) Prosser 5-08.0 7T Bob Wilske(10) Cheney 5-08.0 Jordan Oswald(9) Cheney 5-08.0 Trentyn Crabtree(9) Prosser 5-06.0 Marcus Brown(11) Hanford 5-06.0
Top of Page
3A BOYS POLE VAULT 1 Thomas Seely(12) Hanford 15-06.0 2 Justin Clary(12) Hanford 13-06.0 3 Limwel Mangrubang(10) Wapato 12-00.0 4 Michael Wagner(12) Sunnyside 12-00.0 5 Evan O'Maro(11) West Valley(Sp) 12-00.0 6 Zach Decoto(11) West Valley(Yak) 12-00.0 7T Jason Scherer(12) Sunnyside 11-06.0 7T J.B. Maxwell(11) Hanford 11-06.0 Josh Goudge(12) Ellensburg 11-06.0 Jordan Oswald(9) Cheney 11-00.0
Top of Page