2003 WIAA/Dairy Farmers of Washington 3A Boys Star Track Meet

All Results are completed and posted

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - May 30 & 31, 2003

TEAM SCORES
O'Dea-62, Yelm-55, Bainbridge-42, Hanford-39, West Valley(Yak)-25, Rainier Beach-24, 
Newport-23, W.F. West-23, Bellingham-21, River Ridge-21, Renton-20, West Valley(Sp)-19, 
Franklin Pierce-18, Mark Morris-18, Peninsula-17, Sehome-17, Sequim-16, Squalicum-15, 
Issaquah-14, Lakes HS-13.5, Clarkston-12, Columbia River-12, Bishop Blanchet-11, Kelso-11, 
Lakeside-10, Lindbergh-10, Washington-9, Bellevue-8, Skyline-7.5, Mercer Island-7, 
Liberty-6, Anacortes-5, Highline-5, Nathan Hale-5, North Mason-5, Meadowdale-4, Selah-4, 
Timberline-4, Burlington-Edison-3, Camas-3, Ellensburg-3, Prosser-3, Black Hills-2, 
Cheney-2, Mt. Si -2, Seattle Prep-2, Tumwater-2, Clover Park-1, Interlake-1


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

3A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:10 AM - Prelim. Saturday - 11:00 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 100 METER DASH(w-.68) 1 Jake Hanson-10, Yelm 11.21 2 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 11.26 3 Aaron Gunn-11, Hanford 11.29 4 Sean Bresnahan-12, Columbia Rive 11.36 5 Jake Wakeman-11, Anacortes 11.46 6 Rico Ford-12, Rainier Beach 11.55 7 Mike Wilson-12, Lakes HS 11.66 8 Craig Garner-9, Washington 11.72 HEAT 2-3A BOYS 100 METER DASH(w-1.01) 1 Chancellor Young-11, O'Dea 10.91 2 Jonathan Stewart-10, Timberline 11.14 3 Bruce Hubbard-11, Peninsula 11.27 4 Cameron Sloan-11, Ellensburg 11.43 5 J.Jay Hardenburgh-12, Skyline 11.59 6 Bryce Atkins-11, Skyline 11.70 7 Keith Ellis-12, Lynnwood 11.70 8 Jeff Leazer-12, Fife 11.81 FINALS-3A BOYS 100 METER DASH(w-2.10) 1 Chancellor Young-11, O'Dea 10.95 2 Bruce Hubbard-11, Peninsula 11.23 3 Jake Hanson-10, Yelm 11.25 4 Aaron Gunn-11, Hanford 11.35 5 Jonathan Stewart-10, Timberline 11.35 6 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 11.36 7 Sean Bresnahan-12, Columbia Rive 11.38 8 Cameron Sloan-11, Ellensburg 11.61
Top of Page
3A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 3:55 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 200 METER DASH(w-1.46) 1 Randy Bacon-11, Washington 22.29 2 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 22.45 3 Aaron Gunn-11, Hanford 22.76 4 Jake Wakeman-11, Anacortes 23.00 5 Rico Ford-12, Rainier Beach 23.03 6 Brian Sheldon-11, Mark Morris 23.17 7 Steve Bacon-10, Timberline 23.40 8 Travis Glover-12, Tyee 23.85 HEAT 2-3A BOYS 200 METER DASH(w-3.54) 1 Chancellor Young-11, O'Dea 22.40 2 Jake Hanson-10, Yelm 22.88 3 Bruce Hubbard-11, Peninsula 23.07 4 Tyler Austin-12, Mt. Si 23.18 5 Anthony Russo-12, Lakes HS 23.28 6 Santu Winter-12, Bellevue 23.43 7 Keith Ellis-12, Lynnwood 23.58 8 Joe Chumley-12, Sunnyside 23.88 FINALS-3A BOYS 200 METER DASH(w-1.75) 1 Chancellor Young-11, O'Dea 21.98 2 Jake Hanson-10, Yelm 22.62 3 Aaron Gunn-11, Hanford 22.67 4 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 22.78 5 Jake Wakeman-11, Anacortes 22.92 6 Bruce Hubbard-11, Peninsula 23.11 7 Tyler Austin-12, Mt. Si 23.14 8 Randy Bacon-11, Washington DNF
Top of Page
3A Boys 400 Meter Dash Friday - 1:35 PM - Prelim. Saturday - 1:30 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 400 METER DASH 1 Randy Bacon-11, Washington 48.45 2 Brandon Howell-12, Clarkston 49.72 3 Trevor Wilds-12, Meadowdale 50.28 4 Angelo Ritvalo-10, Bainbridge 50.60 5 Joe Phillips-11, Lakeside 50.69 6 James Hardy-11, Black Hills 51.25 7 Santu Winter-12, Bellevue 52.63 8 Dane Williams-12, Kelso 53.25 HEAT 2-3A BOYS 400 METER DASH 1 Victor Okocha-11, Renton 49.30 2 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 49.44 3 Brian Sheldon-11, Mark Morris 49.77 4 E. J. Schoen-11, West Valley(Yak 51.03 5 Kyle Roeter-12, Bellevue 51.36 6 Travis Kilcup-12, White River 52.32 7 Joel Miller-12, Peninsula 52.37 8 Justin Brann-9, Lynden 52.38 FINALS-3A BOYS 400 METER DASH 1 Victor Okocha-11, Renton 48.54 2 Randy Bacon-11, Washington 48.91 3 Brandon Howell-12, Clarkston 49.24 4 Brian Sheldon-11, Mark Morris 49.72 5 Trevor Wilds-12, Meadowdale 50.36 6 Isaiah Bouie-12, Rainier Beach 50.53 7 Angelo Ritvalo-10, Bainbridge 50.81 8 E. J. Schoen-11, West Valley(Yak 51.63
Top of Page
3A Boys 800 Meter Run Friday - 11:50 AM - Prelim. Saturday - 3:00 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 800 METER RUN 1 Tim Freeman-12, Bainbridge 1:56.87 2 Josh Wilcox-12, Bellevue 1:56.88 3 Chris Bedrossian-12, Columbia River 1:57.79 4 Tommy Stover-10, Bishop Blanchet 1:57.92 5 Joel Jensen-9, Bellingham 1:58.87 6 Evan Blanshan-11, Selah 2:00.42 7 Erich Gardner-12, Lakes HS 2:05.97 8 Rhys Hayden-11, Peninsula 2:14.14 HEAT 2-3A BOYS 800 METER RUN 1 Brandon Howell-12, Clarkston 1:54.75 2 Jonah Rathbun-11, Lakeside 1:56.63 3 Connor Kilpatrick-11, Seattle Prep 1:56.71 4 Austin Abbott-11, W.F. West 1:56.82 5 James Daniels-12, Lindbergh 1:58.67 6 Daniel Stabbert-11, Meadowdale 2:01.99 7 Eric Haley-12, Lindbergh 2:02.11 8 Tyler Gimenez-12, Black Hills DNF FINALS-3A BOYS 800 METER RUN 1 Tim Freeman-12, Bainbridge 1:56.28 2 Josh Wilcox-12, Bellevue 1:56.84 3 Brandon Howell-12, Clarkston 1:57.09 4 Jonah Rathbun-11, Lakeside 1:57.11 5 Austin Abbott-11, W.F. West 1:57.51 6 Chris Bedrossian-12, Columbia River 1:57.78 7 Connor Kilpatrick-11, Seattle Prep 1:59.51 8 Tommy Stover-10, Bishop Blanchet 2:00.39
Top of Page
3A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:50 AM - Finals 3A BOYS 1600 METER RUN 1 Brian Ehlis-12, West Valley(Yak) 4:14.93 2 Austin Abbott-11, W.F. West 4:15.50 3 Michael Kilburg-12, O'Dea 4:20.11 4 Carlo Lozano-12, Bishop Blanchet 4:20.61 5 Mark Currell-12, Selah 4:21.02 6 Jon Harding-11, Issaquah 4:21.65 7 Alex Grant-12, Sehome 4:22.27 8 Brandon Fellows-10, Mercer Island 4:23.56 Woody Favinger-11, Sehome 4:23.89 Sam Ahlbeck-10, Lindbergh 4:25.53 Tim Baynes-12, Issaquah 4:25.75 Miguel Pineda-11, Tumwater 4:31.21 Ryan Huff-11, Franklin Pierce 4:36.48 Eric Haley-12, Lindbergh 4:46.38 Todd Clancy-10, Clover Park 4:59.19 Tyler Gimenez-12, Black Hills DNF
Top of Page
3A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 3A BOYS 3200 METER RUN 1 Brian Ehlis-12, West Valley(Yak 9:17.62 2 Michael Kilburg-12, O'Dea 9:20.17 3 Alex Grant-12, Sehome 9:22.54 4 Carlo Lozano-12, Bishop Blanche 9:28.12 5 Chauncey Peak-12, West Valley(S 9:28.99 6 Jon Harding-11, Issaquah 9:30.26 7 Araya Gobena-11, Nathan Hale 9:33.19 8 Woody Favinger-11, Sehome 9:36.63 Chris Rodriguez-10, Kelso 9:49.41 Sam Ahlbeck-10, Lindbergh 9:55.85 Michael Choul-12, Yelm 10:02.00 Sam Morris-11, Bishop Blanchet 10:04.70 Igor Belouse-11, Clover Park 10:06.97 Kevin Zelenak-9, Black Hills 10:12.04 Josh Frazier-12, Tyee 10:20.68 Todd Clancy-10, Clover Park 10:28.58
Top of Page
3A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 110 HIGH HURDLES(w+.31) 1 Anthony Brown-12, O'Dea 14.58 2 James Brabant-11, Sequim 14.60 3 Brandon Brownell-12, Yelm 14.70 4 Ryan Ebbesen-12, Squalicum 14.97 5 Alex Clark-11, Selah 15.00 6 Joe Reynolds-11, Highline 15.27 7 David Dill-11, Bellevue 16.06 8 Dale Terasaki-11, Skyline 16.74 HEAT 2-3A BOYS 110 HIGH HURDLES(w+1.19) 1 TJ Emrich-11, W.F. West 14.76 2 David Pichler-11, Yelm 14.90 3 Jake Woelke-12, Newport 15.04 4 Brandon Thorpe-10, Ellensburg 15.05 5 Connor Tyler-12, Hazen 15.24 6 Kevin Myhre-11, Meadowdale 15.67 7 Troy Jacobs-12, Lakes HS 15.81 8 Eric Noble-12, Ingraham 16.57 FINALS-3A BOYS 110 HIGH HURDLES(w-1.88) 1 Anthony Brown-12, O'Dea 14.78 2 James Brabant-11, Sequim 14.80 3 Brandon Brownell-12, Yelm 14.84 4 TJ Emrich-11, W.F. West 14.99 5 David Pichler-11, Yelm 15.01 6 Jake Woelke-12, Newport 15.07 7 Brandon Thorpe-10, Ellensburg 15.36 8 Ryan Ebbesen-12, Squalicum 15.46
Top of Page
3A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 2:30 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Brownell-12, Yelm 39.02 2 David Pichler-11, Yelm 39.18 3 Brad Barto-12, Newport 39.35 4 Ryan Ebbesen-12, Squalicum 39.47 5 Jake Woelke-12, Newport 39.56 6 Trevor Rollinger-11, West Valley( 39.82 7 Connor Tyler-12, Hazen 40.50 8 Patrick McGrath-11, Kennedy 41.07 HEAT 2-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 James Brabant-11, Sequim 38.52 2 Jordyn Jackson-11, Columbia River 39.52 3 Anthony Brown-12, O'Dea 40.22 4 Kyle Still-11, Sehome 40.33 5 Joe Reynolds-11, Highline 40.58 6 Jake Sikma-11, Bellevue 41.51 7 Tyriel Poosri-9, Cheney 42.21 8 David Dill-11, Bellevue 43.23 FINALS-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Brownell-12, Yelm 38.24 2 James Brabant-11, Sequim 38.83 3 Brad Barto-12, Newport 39.14 4 Jordyn Jackson-11, Columbia River 39.40 5 Ryan Ebbesen-12, Squalicum 39.82 6 David Pichler-11, Yelm 40.01 7 Kyle Still-11, Sehome 41.01 8 Anthony Brown-12, O'Dea 42.52
Top of Page
3A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 12:40 PM - Prelim. Saturday - 12:15 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 O'Dea 41.79 2 Peninsula 43.35 3 Newport 43.38 4 Bainbridge 43.93 5 River Ridge 44.05 6 Hanford 44.09 7 Clover Park 44.15 8 Lynden 44.78 HEAT 2-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Yelm 42.47 2 West Valley(Yak) 43.30 3 Skyline 43.37 4 Washington 43.41 5 Lakes HS 43.60 6 Sehome 44.15 7 Camas 44.74 8 Sammamish 45.45 FINALS-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 O'Dea 41.62 2 Yelm 42.50 3 Newport 43.18 4 Skyline 43.42 5 West Valley(Yak) 43.51 6 Peninsula 43.58 7 Bainbridge 43.83 8 Washington 43.88
Top of Page
3A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:40 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Hanford 3:23.37 2 Lakeside 3:26.02 3 W.F. West 3:26.79 4 Lakes HS 3:26.83 5 Yelm 3:30.55 6 Meadowdale 3:31.20 7 Issaquah 3:31.47 8 Washington 3:32.31 HEAT 1-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Bainbridge 3:24.18 2 Black Hills 3:26.39 3 Lindbergh 3:27.07 4 Renton 3:27.24 5 Bishop Blanchet 3:27.63 6 Bellevue 3:28.08 7 Shorecrest 3:29.96 8 Grandview 3:30.59 FINALS-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Hanford 3:20.55 2 Bainbridge 3:21.27 3 Renton 3:23.84 4 Lakeside 3:24.22 5 Lindbergh 3:24.23 6 Lakes HS 3:25.08 7 Black Hills 3:27.30 8 W.F. West 3:28.13
Top of Page
3A Boys Shot Put Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS SHOTPUT 1 Matt Wauters-11, Bainbridge 58-02.5 2 Quinton Kakaley-12, Newport 56-09.5 3 Jared Muai-12, Franklin Pierce 55-07.5 4 Scott Gripp-12, North Mason 52-09.5 5 Jacob Muai-11, Franklin Pierce 52-03.5 6 Matt Pinson-12, Prosser 51-07.5 7 Dan Carter-11, Bellingham 51-05.5 8 Eric Pitner-11, Anacortes 49-06.5 Ryan Flint-11, West Valley(Sp) 48-10 Ted Edwards-12, Kelso 48-05 Michael Nahl-11, West Seattle 48-03.75 Mike Franklin-12, Timberline 45-03 Richie Siolo-11, Washington 44-11.25 Daryl Spinneberg-12, Kelso 44-08.75 Jay Morgan-12, West Seattle NH Nicholas Freiberg-11, Mercer Island NH
Top of Page
3A Boys Discus Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS DISCUS 1 Matt Wauters-11, Bainbridge 172-10 2 Jared Muai-12, Franklin Pierce 165-10 3 Matt Eichelberger-11, Sehome 164-11 4 Kai Brown-11, O'Dea 150-09 5 Corey Bailey-12, Renton 147-11 6 George Tramountanas-12, Nathan Hale 147-09 7 Riyan Stewart-12, Columbia River 146-09 8 Ted Edwards-12, Kelso 143-10 Jay Morgan-12, West Seattle 142-09 Kevin Contois-12, Lindbergh 140-09 Jake Still-11, Sequim 139-00 Chris Dickerson-12, Bellingham 138-06 Andy Irwin-12, West Valley(Yak) 136-00 Paul Clary-11, Skyline 134-00 Billy Lauderdale-12, Ellensburg 133-02 Jason Smith-12, Centralia 124-01
Top of Page
3A Boys Javelin Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A BOYS JAVELIN 1 Sean Sickles-12, Kelso 187-01 2 Phil Quigley-12, Issaquah 181-11 3 Jamie Cissell-12, Liberty 170-07 4 Casey Pyle-12, Lakes HS 170-06 5 Tyler Cathey-10, Hanford 170-05 6 Peter Voorhees-11, Burlington-Edison 168-00 7 Garrette Sasse-12, West Valley(Sp) 168-00 8 Matt Wittmier-12, Skyline 166-00 Miles Hewitson-11, Highline 163-10 Will Davenport-10, Bellevue 163-01 Kelsey Nelms-12, Columbia River 162-08 Mark Lincoln-11, Bellingham 162-07 Chris Hafsahl-11, Tumwater 160-11 Jared Muai-12, Franklin Pierce 157-05 Aaron Mosley-12, Washington 155-05 Wills Mitchell-11, Bishop Blanchet 154-11
Top of Page
3A Boys Long Jump Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS LONG JUMP 1 Brandon Brownell-12, Yelm 22-07.75 2 Toneil Pinkney-11, Rainier Beach 22-07.75 3 Doug Moon-12, Lindbergh 21-07.75 4 Joe Reynolds-11, Highline 21-07.75 5 Joseph Antonowicz-12, River Ridge 21-06.75 6 Rashad Toussaint-10, West Valley(Sp) 21-06 7 Brian Overlie-12, Cheney 21-05 8 Toby Seim-12, Bellingham 21-02 J.Jay Hardenburgh-12, Skyline 20-11.75 Jeremi Marten-12, Mercer Island 20-11.75 Matt Hyde-10, River Ridge 20-08.5 Shane Hoffman-11, Shorecrest 20-08 Houston Gossett-11, Lakeside 20-07 Akeem Anthony-12, Lakes HS 20-01.25 Aaron Lilley-12, Peninsula 19-08.25 Christopher Chandler-12, Nathan Hale 19-05.25
Top of Page
3A Boys Triple Jump Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS TRIPLE JUMP 1 Rashad Toussaint-10, West Valley( 47-03.75 2 Martrelle Adams-11, River Ridge 46-04.25 3 David Holman-10, River Ridge 45-05 4 Toneil Pinkney-11, Rainier Beach 45-00 5 Husein Pistoljevic-12, Hanford 44-11.75 6 Clark McGuire-12, Camas 44-11.75 7 Lee Jones-12, O'Dea 44-09.75 8 Ira Jarmin-12, Clover Park 44-08.75 Doug Moon-12, Lindbergh 44-03 Toby Seim-12, Bellingham 44-00.25 Jeremi Marten-12, Mercer Island 43-10.25 Franzy Allen-12, West Seattle 43-05.25 Brandon Jones-9, O'Dea 43-04.25 James Brabant-11, Sequim 42-08 Akeem Anthony-12, Lakes HS 42-02 Randall Eldridge-11, Lynnwood 41-07.75
Top of Page
3A Boys High Jump Saturday - 9:30 AM - Finals 3A BOYS HIGH JUMP 1 Toby Seim-12, Bellingham 6-07.0 2 Eric Mellema-12, Bellingham 6-06.0 3 Jeremi Marten-12, Mercer Island 6-06.0 4 Max Steinbock-11, Mark Morris 6-05.0 5 Raheem Reggler-11, Lakes HS 6-04.0 6 David Holman-10, River Ridge 6-04.0 7T Kevin Anthony-12, Lakes HS 6-02.0 7T Matt Mead-11, Skyline 6-02.0 Brian Lewis-12, Mt. Si 6-02.0 Sean Brown-11, Hanford 6-02.0 Armand Hopkins-10, Renton 6-02.0 Kyle Eaton-11, Ellensburg 6-02.0 Jamal Weems-10, Cleveland 6-00.0 Brian Langhans-12, Bishop Blanchet 6-00.0 Brynnen McIver-12, Evergreen(SeattleNH Aaron Edwards-10, Timberline NH
Top of Page
3A Boys Pole Vault Friday - 12:00 PM - Finals 3A BOYS POLE VAULT 1 DJ Brown-12, Squalicum 15-00.0 2 Loren Duvall-11, Mark Morris 14-06.0 3 Thomas Seely-12, Hanford 14-06.0 4 TJ Emrich-11, W.F. West 14-00.0 5 Justin Clary-12, Hanford 13-09.0 6 Wes King-9, Peninsula 13-09.0 7 Greg Williams-11, Tumwater 13-06.0 8 Ryan Fonda-11, Interlake 13-06.0 Mike Dennison-11, Hazen 13-00.0 JP McHugh-12, Bishop Blanchet 13-00.0 Christopher Chandler-12, Nathan Hale 13-00.0 Casey Knopik-12, White River 12-06.0 Jason Hentz-11, Bellingham 12-06.0 Brandon O'Toole-12, Nathan Hale 12-06.0 Scott Hanson-10, Highline NH Abel Charrow-12, Issaquah NH
Top of Page