2004 WIAA/Dairy Farmers of Washington 3A Boys Star Track Meet

3A BOYS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - May 28 & 29, 2004

3A BOYS TEAM SCORES
O'Dea-61, Yelm-43, WF West-36, Bainbridge-32, River Ridge-30, West Valley(Yak)-28,
Renton-27, West Valley(Sp)-27, Ellensburg-24.5, Rainier Beach-24, Lakeside-22,
Washington-22, Timberline-19, Mark Morris-18, Lakes HS-17, Sehome-16.5,
Columbia River-15, Prosser-14, Sequim-14, Burlington-Edison-11, Issaquah-11,
Mercer Island-11, Hanford-10, Black Hills-9, North Thurston-9, Anacortes-8,
Bellingham-8, Bishop Blanchet-8, Interlake-8, Cheney-7, Franklin Pierce-7,
Peninsula-6, Seattle Prep-6, Selah-6, Ingraham-5, Lindbergh-5, Nathan Hale-5,
Newport(Bellevue)-5, Bellevue-4, Kelso-4, Skyline-3.5, RA Long-3, Hazen-2.5,
Camas-2, Meadowdale-2, Sammamish-2, West Seattle-2, Grandview-1,
Highline-1, White River-1


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

3A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:20 AM - Prelim. Saturday - 11:00 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 100 METER DASH w-1.22 1 Chancellor Young-12, O'Dea 11.03 2 Jonathan Stewart-11, Timberline 11.10 3 Randy Bacon-12, Washington 11.42 4 Brett Igbinoba-11, Cheney 11.59 5 Brandon Sears-11, West Valley(Yak) 11.62 6 Brian Lewellen-11, Mark Morris 11.67 7 Bryce Atkins-12, Skyline 11.75 8 Parys Fox-12, Lynnwood 11.78 HEAT 2-3A BOYS 100 METER DASH w-3.53 1 Taylor Mays-10, O'Dea 11.07 2 Bruce Hubbard-12, Peninsula 11.37 3 Brandon Jones-10, O'Dea 11.44 4 Quinton Jackson-12, Renton 11.56 5 Jake Wakeman-12, Anacortes 11.65 6 Adam Abusamha-12, Black Hills 11.74 7 Cameron Sloan-12, Ellensburg 11.92 8 Nate Angle-11, Bellingham 11.97 FINALS-3A BOYS 100 METER DASH W-3.31 1 Taylor Mays-10, O'Dea 10.88 2 Chancellor Young-12, O'Dea 10.92 3 Jonathan Stewart-11, Timberline 10.95 4 Bruce Hubbard-12, Peninsula 10.99 5 Randy Bacon-12, Washington 11.25 6 Brandon Jones-10, O'Dea 11.29 7 Quinton Jackson-12, Renton 11.33 8 Brett Igbinoba-11, Cheney 11.50
Top of Page
3A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 3:25 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 200 METER DASH W-0.24 1 Taylor Mays-10, O'Dea 22.46 2 Quinton Jackson-12, Renton 22.73 3 Adam Abusamha-12, Black Hills 22.86 4 Timothy Smalls-11, West Seattle 23.03 5 Brian Lewellen-11, Mark Morris 23.09 6 Keith Oviatt-12, West Valley(Sp) 23.22 7 Brandon Sears-11, West Valley(Yak) 23.30 8 Sean Quinn-11, Sehome 23.93 HEAT 2-3A BOYS 200 METER DASH W-1.62 1 Attrail Snipes-11, Rainier Beach 22.69 2 Chancellor Young-12, O'Dea 22.70 3 Randy Bacon-12, Washington 22.73 4 Trevor Rollinger-12, West Valley(Yak) 23.02 5 Jake Wakeman-12, Anacortes 23.28 6 Bruce Hubbard-12, Peninsula 23.55 7 Brian Sheldon-12, Mark Morris 23.71 8 Nate Angle-11, Bellingham 24.12 FINALS-3A BOYS 200 METER DASH w-3.40 1 Taylor Mays-10, O'Dea 22.27 2 Chancellor Young-12, O'Dea 22.34 3 Randy Bacon-12, Washington 22.66 4 Attrail Snipes-11, Rainier Beach 22.71 5 Quinton Jackson-12, Renton 22.94 6 Trevor Rollinger-12, West Valley(Yak) 23.01 7 Timothy Smalls-11, West Seattle 23.08 8 Adam Abusamha-12, Black Hills 23.16
Top of Page
3A Boys 400 Meter Dash Friday - 2:10 PM - Prelim. Saturday - 1:10 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 400 METER DASH 1 Attrail Snipes-11, Rainier Beach 49.89 2 Jude Lizama-12, Lakes HS 50.31 3 Marc Smith-10, West Valley(Sp) 50.41 4 Brian Sheldon-12, Mark Morris 50.46 5 Joe Phillips-12, Lakeside 50.82 6 Daryl Schie-11, Burlington-Edison 52.14 7 Evan Robbins-11, River Ridge 52.48 8 Linc Hillman-12, West Valley(Yak) 52.90 HEAT 2-3A BOYS 400 METER DASH 1 Randy Bacon-12, Washington 49.77 2 Quinton Jackson-12, Renton 50.36 3 James Hardy-12, Black Hills 50.74 4 EJ Schoen-12, West Valley(Yak) 51.01 5 Elliott Anderson-12, Bellevue 51.04 6 Angelo Ritualo-11, Bainbridge 51.83 7 JD Gardner-12, Shorecrest 52.55 8 Tim Carrithers-10, Lynnwood 53.37 FINALS-3A BOYS 400 METER DASH 1 Quinton Jackson-12, Renton 48.93 2 Randy Bacon-12, Washington 49.12 3 Attrail Snipes-11, Rainier Beach 49.95 4 Brian Sheldon-12, Mark Morris 50.32 5 James Hardy-12, Black Hills 50.36 6 Marc Smith-10, West Valley(Sp) 50.60 7 Jude Lizama-12, Lakes HS 50.74 8 EJ Schoen-12, West Valley(Yak) 51.14
Top of Page
3A Boys 800 Meter Run Friday - 12:10 PM - Prelim. Saturday - 2:30 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 800 METER RUN 1 Brian Govier-11, Mercer Island 1:57.79 2 Connor Kilpatric-12, Seattle Prep 1:58.09 3 Austin Abbott-12, WF West 1:58.25 4 Cordero Cisneros-11, Grandview 1:58.73 5 Isak Bergman-9, Ellensburg 1:59.46 6 Charles Seresier-10, Tyee 2:00.96 7 Jordan Beanblossom-10, Lynden 2:01.65 8 Noe Castellon-12, Bellingham 2:03.37 HEAT 2-3A BOYS 800 METER RUN 1 Nectaly Barbosa-9, Prosser 1:56.95 2 Jonah Rathbun-12, Lakeside 1:57.13 3 Tommy Stover-11, Bishop Blanchet 1:57.63 4 John Riak-12, North Thurston 1:57.69 5 Joel Jensen-10, Bellingham 1:58.25 6 Chris Stone-9, Renton 2:01.74 7 Craig Hanson-11, Highline 2:04.32 8 Daniel Schafer-12, Camas 2:09.47 FINALS-3A BOYS 800 METER RUN 1 Jonah Rathbun-12, Lakeside 1:54.89 2 Austin Abbott-12, WF West 1:55.25 3 Nectaly Barbosa-9, Prosser 1:55.41 4 Tommy Stover-11, Bishop Blanchet 1:55.70 5 Connor Kilpatric-12, Seattle Prep 1:57.60 6 John Riak-12, North Thurston 1:58.55 7 Brian Govier-11, Mercer Island 2:00.56 8 Cordero Cisneros-11, Grandview 2:01.04
Top of Page
3A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:50 AM - Finals 3A BOYS 1600 METER RUN 1 Austin Abbott-12, WF West 4:14.31 2 Nectaly Barbosa-9, Prosser 4:15.83 3 Brian Govier-11, Mercer Island 4:17.59 4 John Riak-12, North Thurston 4:19.03 5 Nolan Amy-12, Bainbridge 4:20.55 6 Chris Ahl-11, Bishop Blanchet 4:21.02 7 Ryan Huff-12, Franklin Pierce 4:22.92 8 Jon Harding-12, Issaquah 4:22.94 Chris Rodriguez-11, Kelso 4:24.28 Sam Ahlbeck-11, Lindbergh 4:24.53 Eli Hermann-12, Bellingham 4:25.07 James Wilson-12, West Valley(Yak) 4:25.48 Duncan Hendrick-12, Meadowdale 4:26.95 Jake Eakin-12, West Valley(Yak) 4:28.71 Woody Favinger-12, Sehome 4:30.40 Araya Gobena-12, Nathan Hale 4:31.74 Todd Clancy-11, Clover Park 4:40.54
Top of Page
3A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 3A BOYS 3200 METER RUN 1 Jon Harding-12, Issaquah 9:12.71 2 Nolan Amy-12, Bainbridge 9:17.84 3 Eli Hermann-12, Bellingham 9:18.27 4 Araya Gobena-12, Nathan Hale 9:25.85 5 Chris Rodriguez-11, Kelso 9:28.72 6 Woody Favinger-12, Sehome 9:28.95 7 Mike Lovejoy-12, Seattle Prep 9:28.99 8 John Riak-12, North Thurston 9:29.98 Sam Ahlbeck-11, Lindbergh 9:36.26 Jake Eakin-12, West Valley(Yak) 9:41.04 Miguel Pineda-12, Tumwater 9:42.10 James Wilson-12, West Valley(Yak) 9:44.16 Duncan Hendrick-12, Meadowdale 9:49.66 Evan Blanshan-12, Selah 9:55.63 Noah Robbins-12, Franklin Pierce 9:56.71 Todd Clancy-11, Clover Park 10:17.22
Top of Page
3A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 110 HIGH HURDLES w-2.43 1 Jake Hanson-11, Yelm 14.48 2 James Brabant-12, Sequim 14.72 3 Kyle Eaton-12, Ellensburg 14.99 4 Alex Clark-12, Selah 15.00 5 Jake Sikma-12, Bellevue 15.26 6 Glenn Milner-12, Lindbergh 15.65 7 Patrick McGrath-12, Kennedy 15.72 8 Arthur Banks-11, Seattle Prep 16.22 HEAT 2-3A BOYS 110 HIGH HURDLES w-1.31 1 TJ Emrich-12, WF West 14.43 2 David Pichler-12, Yelm 14.61 3 Brandon Thorpe-11, Ellensburg 15.18 4 Kyle Still-12, Sehome 15.45 5 Kevin Myhre-12, Meadowdale 15.56 6 Dustin Redding-11, Meadowdale 15.65 7 David Dill-12, Bellevue 15.95 8 Brandon Stewart-12, Ingraham 18.15 FINALS-3A BOYS 110 HIGH HURDLES W-1.14 1 Jake Hanson-11, Yelm 14.44 2 TJ Emrich-12, WF West 14.72 3 Alex Clark-12, Selah 14.84 4 David Pichler-12, Yelm 14.88 5 James Brabant-12, Sequim 14.96 6 Brandon Thorpe-11, Ellensburg 15.17 7 Kyle Eaton-12, Ellensburg 15.61 8 Kyle Still-12, Sehome 15.94
Top of Page
3A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 2:00 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Trevor Rollinger-12, West Valley(Yak) 38.60 2 Glenn Milner-12, Lindbergh 39.47 3 David Pichler-12, Yelm 39.76 4 Kevin Myhre-12, Meadowdale 40.02 5 Vince Kinney-11, Lynnwood 40.08 6 Adam Rothgeb-11, Mount Si 40.48 7 Tyreil Poosri-10, Cheney 40.92 8 Jake Sikma-12, Bellevue 41.79 HEAT 2-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Jake Hanson-11, Yelm 38.41 2 James Brabant-12, Sequim 38.76 3 Brandon Stewart-12, Ingraham 40.21 4 Kyle Still-12, Sehome 40.57 5 Patrick McGrath-12, Kennedy 41.03 6 Jarom Smith-10, West Valley(Yak) 41.27 7 Eugene Beaird-12, Newport(Bellevue) 41.52 8 Brian McMaster-10, Columbia River 42.90 FINALS-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Jake Hanson-11, Yelm 37.91 2 Trevor Rollinger-12, West Valley(Yak) 38.38 3 James Brabant-12, Sequim 38.39 4 Glenn Milner-12, Lindbergh 39.89 5 David Pichler-12, Yelm 40.02 6 Brandon Stewart-12, Ingraham 40.26 7 Kevin Myhre-12, Meadowdale 41.00 8 Kyle Still-12, Sehome 41.45
Top of Page
3A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 1:10 PM - Prelim. Saturday - 12:10 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 West Valley(Yak) 43.28 2 Black Hills 43.37 3 Lakes HS 43.38 4 Bellevue 43.72 5 Mark Morris 43.92 6 West Valley(Sp) 43.93 7 Shorecrest 44.28 8 Skyline DQ HEAT 2-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 O'Dea 42.39 2 Timberline 43.51 3 Renton 43.81 4 Cheney 44.13 5 Peninsula 44.28 6 Rainier Beach 44.61 7 Sehome 44.71 8 Lynnwood DNF FINALS-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 O'Dea 41.92 2 Timberline 42.91 3 West Valley(Yak) 43.01 4 Renton 43.15 5 Bellevue 43.30 6 Black Hills 43.41 7 Cheney 43.54 8 Lakes HS 44.03
Top of Page
3A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:10 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Mercer Island 3:24.77 2 Lakes HS 3:25.03 3 Ellensburg 3:27.46 4 Black Hills 3:28.07 5 Bainbridge 3:28.08 6 Cheney 3:28.52 7 Lynden 3:29.82 8 O'Dea 3:32.78 HEAT 2-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 West Valley(Yak) 3:23.08 2 Yelm 3:23.61 3 Lakeside 3:23.92 4 Mark Morris 3:24.36 5 Washington 3:31.80 6 Burlington-Edison 3:32.91 7 Lindbergh 3:34.12 8 Shorecrest DQ FINALS-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 West Valley(Yak) 3:21.52 2 Lakes HS 3:22.84 3 Lakeside 3:23.41 4 Mark Morris 3:24.12 5 Yelm 3:26.49 6 Mercer Island 3:28.15 7 Ellensburg 3:29.42 8 Black Hills 3:30.49
Top of Page
3A Boys Shot Put Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS SHOTPUT 1 Matthew Wauters-12, Bainbridge 64-01.25 2 Victor Asher-11, Columbia River 57-01 3 Matt Eichelberger-12, Sehome 54-03.5 4 Eric Pitner-12, Anacortes 53-08.75 5 Jacob Muai-12, Franklin Pierce 53-05.75 6 Ryan King-11, Skyline 52-09 7 Dan Carter-12, Bellingham 52-08.5 8 Jacob Shanklin-12, Ellensburg 52-04 Ryan Flint-12, West Valley(Sp) 50-04 Tiarik Yarborough-11, West Valley(Sp) 50-00.75 Brad Charters-11, Camas 48-06 Michael Nahl-12, West Seattle 48-00.25 Ray Kim-12, Interlake 47-10.5 Korey Morris-10, Renton 47-01.25 Dan Trask-12, Aberdeen 46-11 Richie Siolo-12, Washington nd
Top of Page
3A Boys Discus Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS DISCUS 1 Matthew Wauters-12, Bainbridge 179-08 2 Kai Brown-12, O'Dea 170-04 3 Korey Morris-10, Renton 162-05 4 Keven Lemieux-11, West Valley(Sp) 156-10 5 Brody Faire-11, Ellensburg 149-03 6 Eric Pitner-12, Anacortes 148-01 7 John Feather-11, Camas 147-08 8 Matt Eichelberger-12, Sehome 146-04 Jacob Muai-12, Franklin Pierce 145-02 Paul Clary-12, Skyline 145-02 Dan Winter-11, North Thurston 141-11 Dale Kier-11, Camas 141-01 Matt Benson-12, Lynden 139-06 Richie Siolo-12, Washington 134-04 Ryan King-11, Skyline 132-09 Jacob Shanklin-12, Ellensburg ND
Top of Page
3A Boys Javelin Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A BOYS JAVELIN 1 Tyler Cathey-11, Hanford 184-07 2 Chris Zambito-12, River Ridge 173-10 3 Jon Jeffreys-12, West Valley(Sp) 171-05 4 Peter Voorhees-12, Burlington-Edison 171-03 5 Tim Sutton-11, Sequim 170-06 6 Carl Chalmers-12, Newport(Bellevue) 170-01 7 Chris Stockmann-11, Newport(Bellevue) 169-05 8 Rick Melvin-12, White River 168-00 Alex Grazda-11, Mount Si 162-09 Miles Hewitson-12, Highline 160-06 Mark Lincoln-12, Bellingham 155-06 Matt Morris-12, Washougal 154-05 Brennen Brown-11, Sehome 153-05 Beau Hanson-10, WF West 153-04 Bob Wilske-10, Cheney 151-04 Michael Keller-12, Mount Si 150-09
Top of Page
3A Boys Long Jump Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS LONG JUMP 1 Jake Hanson-11, Yelm 23-03.5 2 Toneil Pinkney-12, Rainier Beach 23-00.75 3 Houston Gossett-12, Lakeside 23-00.5 4 Steve Bacon-11, Timberline 23-00.25 5 Bernard Bush-11, Washington 22-08 6 Rashad Toussaint-11, West Valley(Sp) 22-04.25 7 Jordan Estill-12, Sammamish 21-07 8 Josh Watkins-12, Highline 21-06.5 Randall Eldridge-12, Lynnwood 21-00.5 Shane Hoffman-12, Shorecrest 20-11.5 Alex Clark-12, Selah 20-11.25 Lonnie Brown-12, RA Long 20-10.25 Parys Fox-12, Lynnwood 20-04.75 Jeremy Gibb-12, Ellensburg 20-04.5 Blaine McConnell-12, Franklin Pierce 20-03.25 Brandon Stewart-12, Ingraham 19-08.75
Top of Page
3A Boys Triple Jump Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS TRIPLE JUMP w+2.62 1 Rashad Toussaint-11, West Valley(Sp) 49-02.25 2 David Holmon-11, River Ridge 48-06.25 3 Martrelle Adams-12, River Ridge 47-11.75 4 Toneil Pinkney-12, Rainier Beach 46-08.25 5 Reggie Cole-10, O'Dea 46-00.25 6 Lonnie Brown-12, RA Long 44-11.25 7 Brandon Stewart-12, Ingraham 44-07.25 8 Blaine McConnell-12, Franklin Pierce 43-09.5 Jerry Thomas-12, White River 43-07.25 Ian Snook-11, Clarkston 43-06 Jordan Estill-12, Sammamish 42-10 Nick Peach-12, Sehome 42-06 Randall Eldridge-12, Lynnwood 42-02.75 Scott McKendall-12, Lakes HS 42-01.75 Shane Hoffman-12, Shorecrest 42-00.25 EJ Schoen-12, West Valley(Yak) 40-03
Top of Page
3A Boys High Jump Saturday - 9:30 AM - Finals 3A BOYS HIGH JUMP 1 Kyle Eaton-12, Ellensburg 6-08.0 2 David Holmon-11, River Ridge 6-05.0 3 Raheem Reggler-12, Lakes HS 6-05.0 4 Jeremy Lovell-10, Columbia River 6-04.0 5 Bob Wilske-10, Cheney 6-04.0 6 Brian Burke-12, Interlake 6-04.0 7 Josh Lovell-10, Columbia River 6-04.0 8T Matt Mead-12, Skyline 6-02.0 8T Mike Packard-9, Sehome 6-02.0 Vince Kinney-11, Lynnwood 6-02.0 Ulysses Honeycutt-11, Rainier Beach 6-02.0 Cameron Sakamoto-10, Liberty 6-02.0 DeSean Brooks-12, Mt. Rainier 6-02.0 Armand Hopkins-11, Renton 6-00.0 Joe VanVleck-11, Ferndale 5-10.0 Brandon Thorpe-11, Ellensburg nh
Top of Page
3A Boys Pole Vault Friday - 12:00 PM - Finals 3A Boys Pole Vault Friday - 12:00 PM - Finals 3A BOYS POLE VAULT 1 TJ Emrich-12, WF West 15-6.0 2 Loren Duvall-12, Mark Morris 14-6.0 3 Aaron Stroud-12, Burlington-Edison 14-6.0 4 Ryan Fonda-12, Interlake 14-6.0 5 Jacob Jensen-11, Sehome 14-6.0 6T Mike Dennison-11, Hazen 14-0.0 6T Kyle Eaton-12, Ellensburg 14-0.0 8 Wes King-10, Peninsula 14-0.0 Greg Rogich-10, Yelm 14-0.0 Ryan Vu-10, Interlake 13-6.0 Chad Weldy-12, Bainbridge 13-6.0 Jason Hentz-12, Bellingham 13-6.0 Bobby Hood-12, Ellensburg 13-6.0 Scott Hanson-11, Highline 12-6.0 Brian Cabanting-11, Seattle Prep 12-6.0 Tim McCully-12, Camas 12-6.0 Leon Stafford-12, Prosser 12-0.0 Tristan Hurlbert-11, Sehome 12-0.0
Top of Page