2005 WIAA/Dairy Farmers of Washington 3A Boys Star Track Meet

3A BOYS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - June 3& 4, 2005

3A BOYS FINAL TEAM SCORES: West Valley(Spok 40 Columbia River 38 Renton 34 Seattle Prep 33 Yelm 32 East Valley 31 Sehome 29 Timberline 29 West Valley(Yak) 26 Rainier Beach 22 Mercer Island 21 O'Dea 21 Prosser 20 Burlington-Ediso 18 River Ridge 18 Cheney 17 Lakes 17 Bellevue 16 Shorecrest 16 Blanchet 14 Washington 14 Lindbergh 13 Camas 11 Newport 11 Ellensburg 10 Fife 10 Sequim 10 Highline 9 Mount Si 9 North Central 9 Hanford 8 Liberty 7 Interlake 6 Bellingham 5 Kelso 5 Lynnwood 5 RA Long 5 Centralia 4 Kennedy 4 WF West 4 Squalicum 3 Black Hills 2 Washougal 2 Tyee 1

Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

3A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:20 AM - Prelim. Saturday - 10:55 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 100 METER DASH w-2.37 1 Jonathan Stewart-12, Timberline 11.09 2 Brandon Jones-11, O'Dea 11.18 3 Brandon Sears-12, West Valley(Yak) 11.22 4 Joe Miura-12, Seattle Prep 11.28 5 Kevin Ramos-10, Shorecrest 11.37 6 Kenny Lee-12, Washougal 11.48 7 Craig Garner-11, Lakes 11.64 8 Omar Petty-12, Clover Park 11.66 HEAT 2-3A BOYS 100 METER DASH w-4.25 1 Taylor Mays-11, O'Dea 11.00 2 Alex Baldwin-10, Centralia 11.50 3 Attrail Snipes-12, Rainier Beach 11.54 4 Will Hillebrand-12, RA Long 11.67 5 Calvin Williams-11, Peninsula 11.68 6 Morrey Brown-10, Lindbergh 11.69 7 Chris Mallard-10, Ferndale 11.69 8 JT Washington-11, North Central 11.80 FINALS-3A BOYS 100 METER DASH W-3.04 1 Brandon Jones-11, O'Dea 11.00 2 Jonathan Stewart-12, Timberline 11.17 3 Attrail Snipes-12, Rainier Beach 11.34 4 Joe Miura-12, Seattle Prep 11.35 5 Brandon Sears-12, West Valley(Yak) 11.36 6 Kevin Ramos-10, Shorecrest 11.64 7 Alex Baldwin-10, Centralia 11.65 8 Taylor Mays-11, O'Dea DNR
Top of Page
3A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 2:55 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 200 METER DASH w-2.74 1 Jake Hanson-12, Yelm 22.25 2 Attrail Snipes-12, Rainier Beach 22.34 3 Brandon Sears-12, West Valley(Yak) 22.37 4 Brandon Jones-11, O'Dea 22.38 5 Will Hillebrand-12, RA Long 22.54 6 Morrey Brown-10, Lindbergh 23.04 7 Kevin Ramos-10, Shorecrest 23.18 8 Calvin Williams-11, Peninsula 23.88 HEAT 2-3A BOYS 200 METER DASH w-2.92 1 Joe Miura-12, Seattle Prep 22.64 2 Anthony Laborin-11, East Valley 23.11 3 Alex Baldwin-10, Centralia 23.12 4 Kenny Lee-12, Washougal 23.23 5 Gordie Verhovek-11, O'Dea 23.27 6 Sean Quinn-12, Sehome 23.44 7 Omar Petty-12, Clover Park 23.54 8 JP Webb-10, North Mason 23.90 FINALS-3A BOYS 200 METER DASH w+2.46 1 Jake Hanson-12, Yelm 21.47 2 Brandon Jones-11, O'Dea 21.96 3 Brandon Sears-12, West Valley(Yak) 22.11 4 Will Hillebrand-12, RA Long 22.46 5 Joe Miura-12, Seattle Prep 22.48 6 Anthony Laborin-11, East Valley 22.69 7 Alex Baldwin-10, Centralia 23.04 Attrail Snipes-12, Rainier Beach dnr
Top of Page
3A Boys 400 Meter Dash Friday - 2:10 PM - Prelim. Saturday - 12:55 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 400 METER DASH 1 Will Hillebrand-12, RA Long 49.58 2 Attrail Snipes-12, Rainier Beach 50.06 3 Daryl Schie-12, Burlington-Edison 50.19 4 Tanner Targett-12, Bellevue 50.34 5 Keith Holt-12, East Valley 50.43 6 Calvin Williams-11, Peninsula 50.47 7 Christian Lizama-12, Lakes 50.71 8 Clarence Trent-9, River Ridge 53.86 HEAT 2-3A BOYS 400 METER DASH 1 Erik Fosberg-12, Highline 50.42 2 Marc Smith-11, West Valley(Spok) 50.61 3 Gordie Verhovek-11, O'Dea 50.82 4 Connor Tarr-10, Columbia River 51.31 5 Tim Carrithers-11, Lynnwood 51.80 6 Carl Johnson-12, Liberty 52.11 7 Dominic Lewis-11, Black Hills 52.24 8 Kyle Riddle-12, Lakes 52.45 FINALS-3A BOYS 400 METER DASH 1 Attrail Snipes-12, Rainier Beach 49.82 2 Tanner Targett-12, Bellevue 50.11 3 Marc Smith-11, West Valley(Spok) 50.27 4 Daryl Schie-12, Burlington-Edison 50.44 5 Erik Fosberg-12, Highline 50.50 6 Gordie Verhovek-11, O'Dea 50.55 7 Keith Holt-12, East Valley 51.92 Will Hillebrand-12, RA Long dq
Top of Page
3A Boys 800 Meter Run Friday - 12:10 PM - Prelim. Saturday - 2:10 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 800 METER RUN 1 Isaak Bergman-10, Ellensburg 2:01.61 2 Brian Govier-12, Mercer Island 2:01.91 3 Ryan Styrk-10, Seattle Prep 2:01.99 4 Brandt May-12, Franklin Pierce 2:02.20 5 Joel Jensen-11, Bellingham 2:02.30 6 Craig Kochis-11, Kelso 2:03.70 7 Tyler Shirley-10, Columbia River 2:06.03 8 Kevin Walsh-12, Kennedy 2:10.85 HEAT 2-3A BOYS 800 METER RUN 1 Brian Williams-12, Bellevue 1:55.00 2 Nectaly Barbosa-10, Prosser 1:55.01 3 Justin McGrath-12, Kennedy 1:57.65 4 Tyler Armenta-10, Burlington-Edison 1:58.11 5 Tommy Stover-12, Blanchet 1:58.72 6 Donny McCorkel-12, Columbia River 2:00.99 7 Chris Stone-10, Renton 2:03.68 8 Miles Nelson-10, Washougal 2:05.69 FINALS-3A BOYS 800 METER RUN 1 Nectaly Barbosa-10, Prosser 1:53.48 2 Brian Williams-12, Bellevue 1:54.05 3 Ryan Styrk-10, Seattle Prep 1:54.67 4 Isaak Bergman-10, Ellensburg 1:54.94 5 Brian Govier-12, Mercer Island 1:55.94 6 Tyler Armenta-10, Burlington-Edison 1:56.06 7 Justin McGrath-12, Kennedy 1:58.29 8 Tommy Stover-12, Blanchet 2:00.12
Top of Page
3A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:35 AM - Finals 3A BOYS 1600 METER RUN 1 Nectaly Barbosa-10, Prosser 4:15.10 2 Brian Govier-12, Mercer Island 4:16.11 3 Brandon Fellows-12, Mercer Island 4:17.55 4 Sam Ahlbeck-12, Lindbergh 4:17.77 5 Max O'Donoghue-McDonald-10, Seattle Prep 4:18.82 6 Chris Ahl-12, Blanchet 4:19.62 7 Luke Graesser-12, North Central 4:22.07 8 Charles Seresier-11, Tyee 4:26.73 Matt Norman-12, Highline 4:27.72 Chris Kwiatkowski-10, Bellingham 4:28.79 Craig Hanson-12, Highline 4:30.60 Kevin Zelenak-11, Black Hills 4:31.16 Shane Geiger-9, Camas 4:35.72 Andrew Lee-12, Columbia River 4:36.39 Dusty Caseria-11, Sehome 4:42.50 Chris Rodriguez-12, Kelso dnf
Top of Page
3A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 3A BOYS 3200 METER RUN 1 Max O'Donoghue-McDonald-10, Seattle Prep 9:15.35 2 Sam Ahlbeck-12, Lindbergh 9:16.53 3 Chris Ahl-12, Blanchet 9:28.45 4 Chris Kwiatkowski-10, Bellingham 9:29.11 5 Chris Glaser-11, West Valley(Yak) 9:29.87 6 Brandon Fellows-12, Mercer Island 9:31.99 7 Kevin Zelenak-11, Black Hills 9:34.69 8 Chris Rodriguez-12, Kelso 9:34.92 Jordan Welling-11, Burlington-Edison 9:38.29 Gary Lorance-11, Selah 9:44.14 Matt Norman-12, Highline 9:52.21 Jonathon Argyle-12, Hazen 9:52.71 David Sigmon-11, Peninsula 9:58.97 Mark Friedrich-12, Blanchet 10:02.41 Andrew Lee-12, Columbia River 10:09.69 Greg Kubitz-12, Kelso 10:11.50
Top of Page
3A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-3A BOYS 110 HIGH HURDLES w-2.72 1 Jarom Smith-11, West Valley(Yak) 14.99 2 Steve Bacon-12, Timberline 15.06 3 Marcus Kerley-12, Lakes 15.36 4 Arthur Banks-12, Seattle Prep 15.47 5 Curtis King-12, Yelm 15.59 6 Garrett Dill-11, Lynnwood 15.95 7 Armon Blackwell-10, Clover Park 15.99 8 Corey Sullivan-10, Interlake 16.11 HEAT 2-3A BOYS 110 HIGH HURDLES w-2.67 1 Jake Hanson-12, Yelm 15.07 2 Brandon Thorpe-12, Ellensburg 15.15 3 Joel Prickett-12, Sehome 15.36 4 Adam Rothgeb-12, Mount Si 15.66 5 Avery Johnston-9, Washington 15.77 6 Patrick Smith-12, Renton 15.79 7 Andrew Ferleman-11, Newport 16.07 8 Anthony Adams-12, Timberline 16.15 FINALS-3A BOYS 110 HIGH HURDLES W-1.45 1 Jake Hanson-12, Yelm 14.28 2 Jarom Smith-11, West Valley(Yak) 14.77 3 Steve Bacon-12, Timberline 14.92 4 Brandon Thorpe-12, Ellensburg 14.94 5 Marcus Kerley-12, Lakes 15.10 6 Arthur Banks-12, Seattle Prep 15.15 7 Curtis King-12, Yelm 15.26 8 Joel Prickett-12, Sehome 15.28
Top of Page
3A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 1:35 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Jake Hanson-12, Yelm 39.09 2 Jarom Smith-11, West Valley(Yak) 39.52 3 Adam Rothgeb-12, Mount Si 39.56 4 Brian McMaster-11, Columbia River 40.05 5 Joel Prickett-12, Sehome 40.11 6 Jon Lara-11, Franklin Pierce 40.20 7 Tim Nguyen-12, Highline 41.33 8 Onyi Okolie-10, West Seattle 42.12 HEAT 2-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Eric Miller-11, Washington 39.72 2 Tyreil Poorsi-11, Cheney 39.86 3 Vince Kinney-12, Lynnwood 40.43 4 Ivis Medina-12, Cleveland 40.76 5 Curtis King-12, Yelm 41.29 6 Gante Price-9, Lakes 41.54 7 Arthur Banks-12, Seattle Prep 42.71 8 Eric Cramer-12, Columbia River 73.56 FINALS-3A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Jake Hanson-12, Yelm 37.87 2 Adam Rothgeb-12, Mount Si 39.08 3 Tyreil Poorsi-11, Cheney 39.40 4 Vince Kinney-12, Lynnwood 40.31 5 Jarom Smith-11, West Valley(Yak) 40.61 6 Eric Miller-11, Washington 40.74 7 Brian McMaster-11, Columbia River 41.26 8 Joel Prickett-12, Sehome 41.48
Top of Page
3A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 1:10 PM - Prelim. Saturday - 12:10 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Sehome 43.06 2 O'Dea 43.17 3 Cheney 43.48 4 Kennedy 43.65 5 Renton 43.72 6 Black Hills 43.91 7 River Ridge 44.32 8 Mount Si 44.66 HEAT 2-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Timberline 42.89 2 Rainier Beach 43.5 3 Shorecrest 43.76 4 West Valley(Yak) 43.87 5 Washington 44.14 6 Lakes 44.21 7 Bellevue 44.41 8 Columbia River 44.51 FINALS-3A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Timberline 42.82 2 Sehome 43.38 3 Rainier Beach 43.41 4 Shorecrest 43.51 5 Renton 43.72 6 Cheney 43.93 7 Kennedy 44.21 O'Dea dnr
Top of Page
3A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:40 PM - Finals HEAT 1-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 East Valley 3:25.58 2 Highline 3:26.49 3 Liberty 3:26.69 4 Columbia River 3:26.81 5 Sehome 3:27.30 6 Black Hills 3:29.32 7 Peninsula 3:29.76 8 Eastside Catholic 3:35.92 HEAT 2-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 West Valley(Spok) 3:25.27 2 Burlington-Edison 3:25.34 3 Kelso 3:26.07 4 Lakes 3:26.84 5 Newport 3:29.74 6 Yelm 3:32.90 7 Lindbergh 3:33.60 8 Rainier Beach DQ FINALS-3A BOYS 4X400 METER RELAY 1 East Valley 3:23.53 2 West Valley(Spok) 3:23.92 3 Burlington-Edison 3:24.33 4 Liberty 3:27.13 5 Kelso 3:27.31 6 Highline 3:27.76 7 Lakes 3:29.66 8 Columbia River 3:30.27
Top of Page
3A Boys Shot Put Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS SHOTPUT 1 Korey Morris-11, Renton 60-01 2 Victor Aasher-12, Columbia River 57-01 3 Steven Ayers-10, Sehome 54-00 4 Brad Charters-12, Camas 52-09 5 Bob Wilske-11, Cheney 52-07 6 Dave Howard-12, East Valley 51-07.5 7 Chris Prummer-11, Liberty 50-03.5 8 Dusty Bassett-12, Washougal 49-07 Jonathan Stewart-12, Timberline 49-00 Bryce Hockett-12, Liberty 48-11.5 Marcus Williams-11, Kennedy 47-09 Ike Woo-11, Washington 46-11 Fred Wiggs-11, O'Dea 46-01 Eddie Fox-12, Lindbergh 45-11 Anthony Felder-12, O'Dea 45-10.5 Shaman Winn-11, Burlington-Edison ND
Top of Page
3A Boys Discus Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS DISCUS 1 Korey Morris-11, Renton 181-08 2 Victor Aasher-12, Columbia River 164-07 3 Kevin Lemieux-12, West Valley(Spok) 164-05 4 Steven Ayers-10, Sehome 157-08 5 Jeremy Mount-12, Cheney 148-00 6 Alan Dacanay-12, Renton 147-09 7 Brad Charters-12, Camas 146-08 8 Erik Tierney-12, Mount Si 138-10 Charlie Feely-11, Liberty 134-04 Quinton Agosta-10, Bainbridge 134-01 Austin Carey-12, RA Long 134-01 Michael Hoffman-10, Sehome 133-07 John Roberts-11, Clover Park 132-06 Dan Winters-12, North Thurston 130-07 Joe Yi-11, Washington 113-00 Jordan De Vos-11, Nathan Hale nd
Top of Page
3A Boys Javelin Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A BOYS JAVELIN 1 Brian Savage-12, Sequim 195-08 2 Tyler Cathey-12, Hanford 194-08 3 Cody Irby-12, East Valley 180-02 4 Tony Watson-12, Lakes 176-11 5 Beau Hanson-11, WF West 176-03 6 Chris Shearer-12, East Valley 170-11 7 Jeremy Lovell-11, Columbia River 167-07 8 Ryan Thomas-11, Burlington-Edison 167-00 Chris Bolt-10, Lynden 164-00 Chris Stockmann-12, Newport 163-08 Andrew Teel-11, Liberty 161-08 Will Davenport-12, Bellevue 161-07 James Murphy-12, White River 159-00 Chris Masoner-11, Camas 153-07 Anthony Thomas-10, River Ridge 153-01 Alex Grazda-12, Mount Si 150-10 Alan Dacanay-12, Renton 142-08
Top of Page
3A Boys Long Jump Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS LONG JUMP-Toussaint-Legal 23-10.75(w+0.01)-New Record 1 Rashad Toussaint-12, West Valley(Spok) 24-01.75 w+3.87 2 Jesse Hoffman-11, Shorecrest 22-11.25 w+2.91 3 Bernard Bush-12, Washington 22-11.5 w+1.40 4 Steve Bacon-12, Timberline 22-06.5 w+1.96 5 Josh Lovell-11, Columbia River 22-06 w+1.65 6 Joe Horsman-12, Blanchet 22-04 w+1.23 7 Armand Hopkins-12, Renton 22-00 w+1.63 8 Zack Weaver-12, Washougal 21-10.25 w+3.25 Jonathan Stewart-12, Timberline 20-09.75 Melvin Jones-11, Sealth 20-09.25 Keefe Brockman-10, Hanford 20-05.5 Omar Petty-12, Clover Park 20-04 Alex Rankin-12, Renton 20-04 Tobin Dubuc-12, Lynden 20-02.5 Ulysses Honeycutt-12, Rainier Beach 19-06.25 Reggie Cole-11, O'Dea 14-11.25
Top of Page
3A Boys Triple Jump Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A BOYS TRIPLE JUMP New Meet Record 1 Rashad Toussaint-12, West Valley(Spok) 49-11.75 2 David Holmon-12, River Ridge 48-07.5 3 Parker Washington-12, Lakes 44-05.25 4 Bernard Bush-12, Washington 44-04.75 5 Trent Bach-12, Camas 44-04 6 Derek Campbell-11, North Central 44-01.75 7 Tim Womack-12, Fife 43-07.5 8 Joe Horsman-12, Blanchet 43-04.75 Jeremy Lovell-11, Columbia River 42-07.5 Ikenna Acholonu-11, Shorecrest 42-05 Armand Hopkins-12, Renton 41-11.5 Jeremy Taiwo-9, Newport 41-08 Jeffrey Solomon-11, Ingraham 41-01.75 Andrew Taylor-11, Sedro-Woolley 40-11.25 Jaron Taylor-12, Timberline 39-09 Reggie Cole-11, O'Dea ND
Top of Page
3A Boys High Jump Saturday - 9:30 AM - Finals 3A BOYS HIGH JUMP 1 David Holmon-12, River Ridge 6-07.0 2 Tim Womack-12, Fife 6-06.0 3 Josh Lovell-11, Columbia River 6-06.0 4 Armand Hopkins-12, Renton 6-06.0 5 Chris Shearer-12, East Valley 6-05.0 6 Jake Bopray-12, Squalicum 6-05.0 7 Jeremy Lovell-11, Columbia River 6-04.0 8 Jeremy Taiwo-9, Newport 6-04.0 Alex Grazda-12, Mount Si 6-02.0 Vince Kinney-12, Lynnwood 6-02.0 Ulysses Honeycutt-12, Rainier Beach 6-02.0 Tony Melonson-10, O'Dea 6-00.0 Austin Hendrix-Wright-12, Kennedy 6-00.0 Brandon Thorpe-12, Ellensburg 6-00.0 Jake Shearer-12, Sequim 5-10.0 Kelly Anderson-12, Mark Morris nh
Top of Page
3A Boys Pole Vault Friday - 12:00 PM - Finals 3A BOYS POLE VAULT 1 Chris Williams-12, Newport 14-09.0 2 Jake Jensen-12, Sehome 14-06.0 3 Ryan Vu-11, Interlake 14-06.0 4 Mike Dixon-11, Columbia River 14-03.0 5 Mark Simpson-11, North Central 14-03.0 6 Warren Brown-Pounds-11, Burlington-Edison 14-00.0 7 Scott Hanson-12, Highline 13-06.0 8 Bryan Cabanting-12, Seattle Prep 13-06.0 Tyrone Davis-11, Washington 13-06.0 Jack Lamb-10, Seattle Prep 13-00.0 Aaron Biggs-11, River Ridge 13-00.0 Greg Rogich-11, Yelm 13-00.0 Justin George-9, Yelm 12-06.0 Michael Bauknecht-11, Peninsula 12-00.0 Steve Backman-12, Washington nh Cody Skipton-11, Selah nh Sam Sampson-10, Squalicum nh
Top of Page