2003 Eastern Washington 3A Regional Girls Track

FINAL RESULTS

Woodward Field-EWU-Cheney-May 23 & 24, 2003


Ev #1 GIRLS 110M HURDLES         Ev #2 GIRLS 100M DASH         Ev #3 GIRLS 1600M RUN            
Ev #4 GIRLS 4 X100M RELAY        Ev #5 GIRLS 400M DASH         Ev #6 GIRLS 300M HURDLES            
Ev #7 GIRLS 800M RUN             Ev #8 GIRLS 200M DASH         Ev #9 GIRLS 3200M RUN   
Ev #10 GIRLS 4 X400M RELAY       Ev #11 GIRLS DISCUS           Ev #12 GIRLS SHOTPUT             
Ev #13 GIRLS JAVELIN             Ev #14 GIRLS LONG JUMP        Ev #15 GIRLS TRIPLE JUMP  
Ev #16 GIRLS HIGH JUMP           Ev #17 GIRLS POLE VAULT       Ev #18 GIRLS 4 X 200M RELAY

GIRLS 100 METER HIGH HURDLES PLACENAME SCHOOL TIME 1 Jeslyn Lemke(12) Cheney 15.30 2 Morganne Jenkins(10) Clarkston 16.15 3 Christy Linde(9) Sunnyside 16.38 4 Ambria Brantner(10) West Valley(Yak) 16.67 5 Danica Pickel(11) Grandview 16.91 6 Adrienne Taylor(12) Cheney 16.92 7 Grace Travis(11) Hanford 17.13 8 Megan Trammell(12) West Valley(Yak) 17.75
Top of Page
GIRLS 100 METER DASH PLACENAME SCHOOL TIME 1 McKayla Sutton(11) Selah 12.51 2 Lydia Boswell(12) Grandview 12.89 3 Melissa Guthrie(10) Hanford 13.19 4 Megan Price(10) West Valley(Sp) 13.27 5 Caity Robert(11) Sunnyside 13.33 6 Kayla Mainer(11) West Valley(Sp) 13.39 7 Stacey Barker(11) West Valley(Sp) 13.57 8 Chelsea Skyles(10) Sunnyside 13.88
Top of Page
GIRLS 1600 METER RUN 1 Isley Gonzalez(11) Sunnyside 5:35.08 2 Molly Cole(11) West Valley(Sp) 5:36.44 3 Julie McCartney(12) Hanford 5:38.36 4 Ruth Becker(11) Selah 5:40.08 5 Kelli Ross(11) Hanford 5:46.62 6 Carly Woolman(11) West Valley(Yak) 5:46.64 7 Jeanette Poindexter(12) Cheney 5:48.03 8 Cassidy Murillo(9) West Valley(Yak) 5:50.44 Rachel Cortez(11) West Valley(Sp) 5:52.63 Michelle Cloke(11) Cheney 6:01.63 Katie Carlos(10) West Valley(Yak) 6:07.75 Barbie Perez(11) Wapato 6:10.75
Top of Page
GIRLS 4X100 RELAY 1 West Valley(Sp) 50.69 2 Hanford 50.93 3 Clarkston 51.00 4 West Valley(Yak) 51.11 5 Sunnyside 51.85 6 Cheney 52.65 7 Prosser 53.28 8 Selah 53.64
Top of Page
GIRLS 400 METER DASH 1 Lydia Boswell(12) Grandview 58.26 2 Lauren Olander(11) West Valley(Yak) 58.69 3 Chelsea Gregorich(12) West Valley(Yak) 60.00 4 Rubie Palmer(11) Cheney 60.89 5 Darrah Hocum(12) Clarkston 61.33 6 Elizabeth Marshall(10) Clarkston 61.68 7 Robyn Robblee(9) Ellensburg 62.20 8 Kylie Fullmer(12) Hanford 63.49
Top of Page
GIRLS 300 METER LOW HURDLES PLACENAME SCHOOL TIME 1 Jeslyn Lemke(12) Cheney 45.41 2 Katie Kimball(10) Cheney 46.36 3 Megan Trammell(12) West Valley(Yak) 48.49 4 Grace Travis(11) Hanford 49.76 5 Lindsey Clement(11) West Valley(Yak) 50.13 6 Kendra Cabbage(10) Prosser 50.49 7 Lydia Morrison(10) Clarkston 51.92
Top of Page
GIRLS 800 METER RUN 1 Holly Bailey(11) Cheney 2:24.57 2 Hannah Crowley(12) Hanford 2:25.07 3 Erica Macias(11) Wapato 2:29.14 4 Jessica Woehrlin(11) West Valley(Sp) 2:29.63 5 Brigitte Miller(9) Selah 2:30.15 6 Annie Staeheli(9) Hanford 2:37.11 7 Carly Woolman(11) West Valley(Yak) 2:37.66 8 Adrienne Taylor(12) Cheney 2:42.84
Top of Page
GIRLS 200 METER DASH 1 McKayla Sutton(11) Selah 25.40 2 Lydia Boswell(12) Grandview 25.76 3 Kasey Hostetler(10) Hanford 26.02 4 Allison Craven(10) West Valley(Yak) 26.61 5 Megan Price(10) West Valley(Sp) 26.99 6 Darrah Hocum(12) Clarkston 27.12 7 Melissa Guthrie(10) Hanford 27.83 8 Chaay Berryhill(10) Cheney 28.12
Top of Page
3A GIRLS 3200 METER RUN-FINALS 1 Isley Gonzalez(11) Sunnyside 11:36.75 2 Molly Cole(11) West Valley(Sp) 11:41.60 3 Ruth Becker(11) Selah 11:46.18 4 Michelle Schubert(9) West Valley(Yak) 11:57.09 5 Julie McCartney(12) Hanford 12:14.98 6 Melissa Kuhn(11) Ellensburg 12:25.05 7 Kristyne Westerman(10West Valley(Sp) 12:25.74 8 Jeanette Poindexter(1Cheney 12:27.84 Katie Carlos(10) West Valley 12:48.56 Amber Green(12) Selah 13:06.03 Carrie Schramm(11) Selah 13:14.55 Anna Kimball(9) Cheney 14:01.99
Top of Page
GIRLS 4X400 RELAY 1 West Valley(Yak) 4:04.74 2 Cheney 4:06.01 3 West Valley(Sp) 4:07.10 4 Selah 4:18.02 5 Ellensburg 4:21.89 6 Clarkston 4:22.20 7 Hanford 4:22.96 8 Prosser 4:26.70
Top of Page
3A GIRLS DISCUS 1 Tiffany Ulmer(11) Ellensburg 130-10 2 Amanda Faire(12) Ellensburg 121-11 3 Lindsey Humphrey(12) Cheney 116-01 4 Missy Neuman(11) West Valley(Sp) 111-03 5 Cassie Malecha(12) Prosser 106-01 6 Devon Cresse(10) Ellensburg 105-10 7 Jenna Urrutia(12) Sunnyside 102-10 8 Melissa Gaines(12) West Valley(Yak) 102-04 Ashley Jones(11) West Valley(Yak) 100-01 Emily Hoover(11) West Valley(Yak) 87-07 Teresa Coons(12) Clarkston 84-11
Top of Page
GIRLS SHOT PUT 1 Amanda Faire(12) Ellensburg 42-07.5 2 Tiffany Ulmer(11) Ellensburg 38-08 3 Lexi Richardson(12) West Valley(Sp) 37-06.25 4 Lindsey Humphrey(12) Cheney 37-03.25 5 Karen Chase(10) West Valley(Yak) 36-05.5 6 Jenna Urrutia(12) Sunnyside 36-04.75 7 Devon Cresse(10) Ellensburg 36-01.5 8 Haley Rodriguez(11) Sunnyside 32-06.5 Melissa Gaines(12) West Valley(Yak) 32-04.25 Sabrina MacAlister(11) Hanford 32-03 Missy Neuman(11) West Valley(Sp) 31-01.5 Emily Sasse(10) West Valley(Sp) 29-05.75
Top of Page
GIRLS JAVELIN 1 Tiffany Ulmer(11) Ellensburg 121-04 2 Devon Cresse(10) Ellensburg 112-02 3 Samanth Elliott(10) Clarkston 110-00 4 Missy Neuman(11) West Valley(Sp) 109-07 5 Laura Higby(11) Hanford 107-08 6 Erika Torres(12) Prosser 105-10 7 Amy Yergen(12) West Valley(Yak) 105-02 8 Jenna Urrutia(12) Sunnyside 98-10 Lexi Richardson(12) West Valley(Sp) 95-07 Teresa Coons(12) Clarkston 93-09 Andrea Lacher(12) Hanford 93-01
Top of Page
3A GIRLS LONG JUMP 1 Kasey Hostetler(10) Hanford 17-06.75 2 Ambria Brantner(10) West Valley(Yak) 16-09 3 Betsy McElhinney(12) West Valley(Yak) 16-08.75 4 Danica Pickel(11) Grandview 16-00 5 Nicole Schultz(10) Clarkston 15-09.75 6 Lynnea Braun(10) West Valley(Yak) 15-09.75 7 Calynne Oyolokor(9) Cheney 15-07.75 8 Cristin Leverson(11) Hanford 15-05 Carrie Barnes(12) Ellensburg 15-00.25 Chelsea Skyles(10) Sunnyside 14-10.5 Amanda Shuman(10) West Valley(Sp) 13-11.5 Danielle Curtis(12) Cheney 13-05
Top of Page
GIRLS TRIPLE JUMP 1 Betsy McElhinney(12) West Valley(Yak) 35-02 2 Sarah Jones(12) Ellensburg 34-00 3 Cristin Leverson(10) Hanford 33-05.5 4 Tiffany Erdman(12) Ellensburg 33-05.5 5 Calynne Oyolokor(9) Cheney 32-06 6 Christy Linde(9) Sunnyside 32-04 7 Lydia Morrison(10) Clarkston 32-03 8 Meghan Cogley(9) Cheney 31-10.5 Katie Skaggs(12) Hanford 31-03.5 Hilary Van de Graaf(11) Sunnyside 30-05.75 Danielle Curtis(12) Cheney 28-08.5
Top of Page
3A GIRLS HIGH JUMP 1 Kayla Mainer(11) West Valley(Sp) 5-06.0 2 Betsy McElhinney(12) West Valley(Yak) 5-05.0 3 Ambria Brantner(10) West Valley(Yak) 5-04.0 4 Laura Higby(11) Hanford 5-00.0 5 Meghan Cogley(9) Cheney 4-10.0 6 Megan Rhyne(11) Hanford 4-10.0 7 Larsen Agee(9) West Valley(Sp) 4-10.0 8 Lydia Morrison(10) Clarkston 4-08.0 Jackie Nethery(9) Ellensburg 4-06.0 Hilary Van de Graaf(1Sunnyside 4-06.0 Jessie Colvig(10) Prosser 4-04.0
Top of Page
GIRLS POLE VAULT 1 Jessica Lacambra(10) Cheney 10-06.0 2 Sarah Jones(12) Ellensburg 10-00.0 3 Melony Goforth(10) Clarkston 9-06.0 4 Alex Auld(11) Prosser 9-00.0 5 Caitlin McCrary(12) Ellensburg 8-06.0 6T Stephanie Finley(11) Selah 8-06.0 6T Stephanie Kruckenberg(9) Ellensburg 8-06.0 8 Carly Wetherell(9) Prosser 8-06.0 Amber Shannon(9) Ellensburg 8-00.0 Mandi Hohner(10) West Valley(Sp) 7-06.0 Janelle Britton(10) West Valley(Sp) 6-06.0
Top of Page
GIRLS 4X200 RELAY 1 Hanford 1:46.24 2 West Valley(Yak) 1:46.97 3 Clarkston 1:50.13 4 Cheney 1:50.46 5 West Valley(Sp) 1:55.37 6 Sunnyside 1:56.37 7 Selah 1:59.14
Top of Page