2005 WIAA/Dairy Farmers of Washington 3A Girls Star Track Meet

3A GIRLS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - June 3 & 4, 2005

3A GIRLS FINAL TEAM SCORES: Holy Names 48 North Central 44.5 Rainier Beach 38 West Valley(Yak) 37 Highline 34.5 WF West 34 Issaquah 29 Bellevue 25.5 Lakeside 25 Mercer Island 23 Liberty 21 Ellensburg 20 Ferndale 20 Kelso 18 Kennedy 16 Sehome 15 South Whidbey 15 Seattle Prep 13 Squalicum 13 Lakes 12 Timberline 12 Clover Park 11 Hanford 11 Peninsula 11 Tumwater 11 Shorecrest 10.5 Franklin Pierce 10 Interlake 10 Lynnwood 10 Sammamish 10 Tyee 10 Bainbridge 9 Newport 9 East Valley 8 Fife 8 Cheney 7 Renton 7 Blanchet 5 North Thurston 5 Black Hills 4.5 River Ridge 4 Sequim 4 White River 4 Burlington-Ediso 3 Eastside Catholi 3 Nathan Hale 3 WV(Spok) 3 Centralia 2 Columbia River 2 Selah 1 Mount Si 1 Mark Morris 0.5

Ev #1 GIRLS 100M DASH            Ev #2 GIRLS 200M DASH           Ev #3 GIRLS 400M DASH
Ev #4 GIRLS 800M RUN             Ev #5 GIRLS 1600M RUN           Ev #6 GIRLS 3200M RUN
Ev #7 GIRLS 100 HIGH HURDLES     Ev #8 GIRLS 300 HURDLES         Ev #9 GIRLS 4 X100M RELAY
Ev #10 GIRLS 4 X400M RELAY       Ev #11 GIRLS SHOTPUT            Ev #12 GIRLS DISCUS
Ev #13 GIRLS JAVELIN             Ev #14 GIRLS LONG JUMP          Ev #15 GIRLS TRIPLE JUMP
Ev #16 GIRLS HIGH JUMP           Ev #17 GIRLS POLE VAULT         Ev #18 GIRLS 4 X200M RELAY

3A Girls 100 Meter Dash Friday - 11:45 AM - Prelim. Saturday - 11:05 AM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 100 METER DASH w-3.06 1 Jamie Carver-12, WF West 12.74 2 Nkeiru Ugwoaba-11, Highline 12.85 3 Devin Brooks-10, Holy Names 12.87 4 Gail Butler-12, Issaquah 13.16 5 Dominque James-12, Franklin Pierce 13.20 6 Tiarra Jessie-10, Timberline 13.31 7 Shene' Davis-10, Selah 13.31 8 Lauren Zegers-12, Sehome 13.55 HEAT 2-3A GIRLS 100 METER DASH w-2.49 1 Jacqua Williams-12, Rainier Beach 12.66 2 NaTeisha Poe-11, Clover Park 13.03 3 Susan McLean-9, Timberline 13.11 4 Nia Jackson-10, Sealth 13.15 5 Kelly Mason-10, Highline 13.16 6 Marly Schmidtke-11, Aberdeen 13.27 7 Megan Price-12, West Valley(Spok) 13.49 8 Amber James-11, Squalicum 13.62 FINALS-3A GIRLS 100 METER DASH W-1.63 1 Jacqua Williams-12, Rainier Beach 12.51 2 Jamie Carver-12, WF West 12.60 3 Devin Brooks-10, Holy Names 12.70 4 Nkeiru Ugwoaba-11, Highline 12.84 5 Gail Butler-12, Issaquah 12.95 6 NaTeisha Poe-11, Clover Park 12.99 7 Susan McLean-9, Timberline 13.04 8 Kelly Mason-10, Highline 13.16 9 Nia Jackson-10, Sealth 13.48
Top of Page
3A Girls 200 Meter Dash Friday - 6:45 PM - Prelim. Saturday - 2:40 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 200 METER DASH w-2.53 1 Devin Brooks-10, Holy Names 25.91 2 Nkeiru Ugwoaba-11, Highline 26.10 3 Anna Walters-11, North Central 26.53 4 Kat Tarr-12, Columbia River 26.54 5 Lindsey Lunderman-11, Franklin Pierce 26.85 6 Jamie Wongwai-10, Camas 27.13 7 Elsa Couvelier-11, Bellingham 27.16 8 Marquita Brown-11, Rainier Beach 27.21 HEAT 2-3A GIRLS 200 METER DASH w-2.03 1 Jacqua Williams-12, Rainier Beach 25.14 2 Dominque James-12, Franklin Pierce 26.34 3 Mitra Akhavan-11, North Thurston 26.35 4 NaTeisha Poe-11, Clover Park 26.37 5 Claire Raap-10, Prosser 26.64 6 Marly Schmidtke-11, Aberdeen 26.65 7 Abbie Richert-9, Issaquah 26.92 8 Katie Schouten-12, Lynden 27.21 FINALS-3A GIRLS 200 METER DASH w-0.44 1 Jacqua Williams-12, Rainier Beach 24.98 2 Devin Brooks-10, Holy Names 25.89 3 Nkeiru Ugwoaba-11, Highline 25.97 4 Mitra Akhavan-11, North Thurston 26.20 5 NaTeisha Poe-11, Clover Park 26.24 6 Dominque James-12, Franklin Pierce 26.40 7 Kat Tarr-12, Columbia River 26.52 8 Anna Walters-11, North Central 26.74
Top of Page
3A Girls 400 Meter Dash Friday - 2:35 PM - Prelim. Saturday - 1:05 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 400 METER DASH 1 Laura Vogel-10, Mercer Island 59.54 2 Rachael Johnson-10, West Valley(Yak) 59.70 3 Leslie Baker-12, Tumwater 60.02 4 Katie Schouten-12, Lynden 60.88 5 Bri Whitney-11, Fife 60.90 6 Ali Cottle-10, Sammamish 61.25 7 Brooke Bekkedahl-10, Columbia River 61.95 8 Christina Allen-10, Clover Park 63.57 HEAT 2-3A GIRLS 400 METER DASH 1 Anna Walters-11, North Central 57.89 2 Elena Brandford-11, Lakeside 59.12 3 Whitney Knox-12, Blanchet 59.63 4 Tasha Shipman-9, Black Hills 60.26 5 Erica McMillan-9, Clover Park 60.48 6 Mitra Akhavan-11, North Thurston 61.13 7 Hannah O'Neal-10, Sehome 61.40 8 Jennifer Tripp-10, Sequim 62.14 FINALS-3A GIRLS 400 METER DASH 1 Laura Vogel-10, Mercer Island 57.94 2 Anna Walters-11, North Central 58.31 3 Elena Brandford-11, Lakeside 58.37 4 Whitney Knox-12, Blanchet 58.56 5 Rachael Johnson-10, West Valley(Yak) 58.77 6 Leslie Baker-12, Tumwater 59.20 7 Tasha Shipman-9, Black Hills 60.00 8 Erica McMillan-9, Clover Park 60.93
Top of Page
3A Girls 800 Meter Run Friday - 12:40 PM - Prelim. Saturday - 2:25 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 800 METER RUN 1 Margo Cramer-9, Lakeside 2:16.04 2 Michelle Schubert-11, West Valley(Yak) 2:17.92 3 Stephanie Marcy-10, Sequim 2:18.17 4 Hillary Prichett-10, Bainbridge 2:22.40 5 Liisa Cushing-9, Burlington-Edison 2:26.76 6 Ashley Dutton-12, Peninsula 2:28.15 7 Veronica Mendoza-10, Kelso 2:28.27 8 Heather Roberts-11, Columbia River 2:35.03 HEAT 2-3A GIRLS 800 METER RUN 1 Lauren Maris-10, Issaquah 2:16.70 2 Lynne Tempest-12, Mercer Island 2:17.73 3 Lauren Flynn-11, Sehome 2:18.89 4 Kelly Brons-10, White River 2:21.92 5 Chelsea VanDeBrake-11, West Valley(Yak) 2:22.99 6 Melissa Conlin-10, Hazen 2:26.82 7 Shawna Carlson-11, WF West 2:28.21 8 Sami Andrews-10, Camas 2:29.10 FINALS-3A GIRLS 800 METER RUN 1 Lauren Maris-10, Issaquah 2:17.73 2 Margo Cramer-9, Lakeside 2:18.44 3 Lynne Tempest-12, Mercer Island 2:18.99 4 Michelle Schubert-11, West Valley(Yak) 2:20.37 5 Lauren Flynn-11, Sehome 2:20.40 6 Stephanie Marcy-10, Sequim 2:23.06 7 Kelly Brons-10, White River 2:24.45 8 Hillary Prichett-10, Bainbridge 2:27.85
Top of Page
3A Girls 1600 Meter Run Saturday - 12:15 PM - Finals 3A GIRLS 1600 METER RUN 1 Kelsey Walker-11, Bellevue 5:05.84 2 Bevin Peters-12, Holy Names 5:06.55 3 Aubrey White-12, Newport 5:09.70 4 Sifrash Ademe-12, Tyee 5:13.06 5 Emily Schick-10, Squalicum 5:14.38 6 Mary Graesser-10, North Central 5:17.00 7 Madeleine O'Meara-12, Mercer Island 5:18.59 8 Bronwyn Crossman-9, Squalicum 5:18.68 Stephanie Shuel-9, West Valley(Yak) 5:19.71 Sam McGhee-11, Kelso 5:25.08 Zara Lukens-10, Columbia River 5:29.27 Josie Becker-9, White River 5:33.21 Melissa Carlson-12, Lindbergh 5:34.69 Marie Porter-12, Highline 5:38.27 Akina Lantow-11, River Ridge 5:43.95 Meghan Baker-9, Yelm 5:50.36
Top of Page
3A Girls 3200 Meter Run Friday - 8:00 PM - Finals A GIRLS 3200 METER RUN 1 Kelsey Walker-11, Bellevue 10:51.86 2 Bronwyn Crossman-9, Squalicum 10:52.27 3 Bevin Peters-12, Holy Names 10:59.32 4 Sifrash Ademe-12, Tyee 11:01.55 5 Madeleine O'Meara-12, Mercer Island 11:04.59 6 Aubry White-12, Newport 11:17.20 7 Mary Graesser-10, North Central 11:21.10 8 Stephanie Marcy-10, Sequim 11:24.84 Jackie Dargitz-12, Sehome 11:33.15 Katherine Ellis-11, Columbia River 11:40.37 Larsen Agee-11, West Valley(Spok) 11:51.45 Melissa Carlson-12, Lindbergh 12:01.81 Jolene Boogaard-12, Kelso 12:11.18 Marie Porter-12, Highline 12:11.24 Erin Flinn-11, Camas 12:28.00 Kyann Martin-11, Camas 12:40.12
Top of Page
3A Girls 100 High Hurdles Friday - 10:55 AM - Prelim. Saturday - 10:40 AM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 100 HIGH HURDLES w-3.20 1 Jamie Carver-12, WF West 15.18 2 Angela Jensen-10, Fife 15.23 3 Katie Kimball-12, Cheney 16.23 4 Justine Sturm-10, Aberdeen 16.31 5 Curran Knox-12, Blanchet 16.67 6 Meghan Dahl-11, Ferndale 16.78 7 Nia Jackson-10, Sealth 17.02 8 Lindsey Lunderman-11, Franklin Pierce 18.17 HEAT 2-3A GIRLS 100 HIGH HURDLES w-1.47 1 Devin Brooks-10, Holy Names 14.90 2 Jessica Erickson-10, Peninsula 15.28 3 Lauren Zegers-12, Sehome 15.57 4 Kayla Standish-9, Ellensburg 15.69 5 Lindsay McAleer-12, Lakeside 15.97 6 Chanel Piper-Lewis-10, Kennedy 15.99 7 Chelsea Conrad-10, Columbia River 16.41 8 Erin Kelly-11, Black Hills 17.04 FINALS-3A GIRLS 100 HIGH HURDLES W-1.19 1 Devin Brooks-10, Holy Names 14.54 2 Jamie Carver-12, WF West 14.64 3 Angela Jensen-10, Fife 15.24 4 Jessica Erickson-10, Peninsula 15.26 5 Kayla Standish-9, Ellensburg 15.60 6 Lauren Zegers-12, Sehome 15.67 7 Katie Kimball-12, Cheney 15.84 8 Lindsay McAleer-12, Lakeside 16.18
Top of Page
3A Girls 300 Low Hurdles Friday - 6:05 PM - Prelim. Saturday - 1:50 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 300 LOW HURDLES 1 Lindsey Lunderman-11, Franklin Pierce 45.76 2 Caitlin Bonney-11, Lynnwood 46.05 3 Katie Kimball-12, Cheney 46.12 4 Chloe Yeldon-12, Washington 47.24 5 Anna Pitzler-11, Tumwater 47.55 6 Madeline Miller-10, Issaquah 48.30 7 Katie Sharples-12, Kelso 49.16 8 Curran Knox-12, Blanchet 49.68 HEAT 2-3A GIRLS 300 LOW HURDLES 1 Jamie Carver-12, WF West 43.60 2 Jessica Erickson-10, Peninsula 45.71 3 Angela Jensen-10, Fife 46.03 4 Elizabeth Mattila-10, Ferndale 46.11 5 Jessica Oliver-10, Mount Si 46.18 6 Robyn Robblee-11, Ellensburg 47.58 7 Ginia Limage-11, Fort Vancouver 49.20 8 Anna Larsen-11, Mercer Island 49.77 FINALS-3A GIRLS 300 LOW HURDLES 1 Jamie Carver-12, WF West 43.30 2 Caitlin Bonney-11, Lynnwood 44.60 3 Jessica Erickson-10, Peninsula 44.81 4 Katie Kimball-12, Cheney 45.68 5 Elizabeth Mattila-10, Ferndale 45.80 6 Lindsey Lunderman-11, Franklin Pierce 45.86 7 Angela Jensen-10, Fife 46.44 8 Jessica Oliver-10, Mount Si 46.84
Top of Page
3A Girls 4x100 Meter Relay Friday - 1:35 PM - Prelim. Saturday - 12:35 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 4X100 METER RELAY 1 Highline 49.37 2 Seattle Prep 50.02 3 South Whidbey 50.39 4 East Valley 50.51 5 River Ridge 50.59 6 Kelso 51.12 7 North Mason 51.97 8 Bainbridge 52.15 HEAT 2-3A GIRLS 4X100 METER RELAY 1 Issaquah 50.17 2 Clover Park 50.47 3 Timberline 50.49 4 Hanford 50.51 5 Sehome 50.52 6 Columbia River 50.58 7 Rainier Beach 50.75 8 Kennedy 51.34 FINALS-3A GIRLS 4X100 METER RELAY 1 Highline 49.18 2 Seattle Prep 49.86 3 Issaquah 50.12 4 Hanford 50.26 5 South Whidbey 50.37 6 East Valley 50.39 7 Clover Park 50.40 8 Timberline 50.62
Top of Page
3A Girls 4x200 Meter Relay Friday - 7:35 PM - Prelim. Saturday - 3:15 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 4X200 METER RELAY 1 Holy Names 1:44.75 2 South Whidbey 1:46.16 3 East Valley 1:46.66 4 Timberline 1:46.84 5 Renton 1:46.99 6 River Ridge 1:48.19 7 Clover Park 1:49.15 8 Issaquah 2:00.68 HEAT 2-3A GIRLS 4X200 METER RELAY 1 Franklin Pierce 1:46.18 2 Rainier Beach 1:47.21 3 West Valley(Yak) 1:47.32 4 Columbia River 1:47.33 5 Seattle Prep 1:48.10 6 Ferndale 1:48.79 7 Kennedy 1:49.67 8 Kelso 1:51.16 FINALS-3A GIRLS 4X200 METER RELAY 1 Rainier Beach 1:44.26 2 Holy Names 1:44.62 3 Timberline 1:45.58 4 South Whidbey 1:45.68 5 West Valley(Yak) 1:45.75 6 Franklin Pierce 1:46.33 7 Renton 1:47.26 8 East Valley 1:48.15
Top of Page
3A Girls 4x400 Meter Relay Friday - 9:00 PM - Prelim. Saturday - 3:55 PM - Finals HEAT 1-3A GIRLS 4X400 METER RELAY 1 West Valley(Yak) 4:03.04 2 Issaquah 4:04.23 3 Burlington-Edison 4:06.03 4 Black Hills 4:09.95 5 Peninsula 4:12.35 6 Mercer Island 4:13.72 7 Camas 4:14.77 8 Hazen 4:16.37 HEAT 2-3A GIRLS 4X400 METER RELAY 1 Lakeside 4:01.98 2 Bainbridge 4:03.73 3 Lynnwood 4:04.01 4 North Central 4:04.71 5 Renton 4:13.79 6 Kelso 4:15.34 7 Fife 4:15.35 8 Yelm 4:21.59 FINALS-3A GIRLS 4X400 METER RELAY 1 Lakeside 3:59.33 2 Bainbridge 4:01.32 3 Issaquah 4:02.20 4 West Valley(Yak) 4:02.21 5 North Central 4:02.86 6 Burlington-Edison 4:06.04 7 Lynnwood 4:09.09 8 Black Hills 4:16.11
Top of Page
3A Girls Shot Put Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A GIRLS SHOTPUT 1 Brittany Tillman-10, Lakes 40-11.5 2 Devon Cresse-12, Ellensburg 39-11.5 3 Molly Frolich-12, Sehome 39-05 4 Emily Jacobsen-11, Sammamish 39-04 5 Karen Chase-12, West Valley(Yak) 39-00.5 6 Emily Sasse-12, WV(Spok) 39-00.5 7 Dominique Owens-12, Issaquah 38-10.5 8 Tiffany Bigham-12, Renton 38-00.5 Ashlee Michelson-11, North Central 36-11.5 Allison Dickson-12, Aberdeen 36-08 Lucy Carlson-12, North Central 36-07.5 Samantha McDonald-12, North Mason 36-01.5 Ashley Gagner-11, Yelm 35-07.5 Pepper Glessner-11, Holy Names 34-05.5 Paige Gehrman-11, Kelso 33-06.5 Robyn Simmons-12, WF West 33-01.5 Katie Reed-12, Franklin Pierce 32-08.5 Gena Taylor-12, Newport 31-10.5 Kimery Hern-12, South Whidbey 30-11
Top of Page
3A Girls Discus Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A GIRLS DISCUS 1 Becky Scherer-12, Shorecrest 125-00 2 Ashlee Michelson-11, North Central 123-03 3 Kimery Hern-12, South Whidbey 123-00 4 Emily Jacobsen-11, Sammamish 122-07 5 Tiffany Bigham-12, Renton 120-05 6 Devon Cresse-12, Ellensburg 118-01 7 Latrece Weakley-11, Lakes 112-10 8 Katie Reed-12, Franklin Pierce 112-02 Allison Dickson-12, Aberdeen 109-06 Kerrin Feather-10, Camas 102-06 Shannon Posey-12, Mount Si 102-05 Georgina Tiatia-12, Franklin Pierce 100-08 Heather Warner-12, North Thurston 94-00 Blessing Palaita-11, RA Long 91-04 Gena Taylor-12, Newport 90-05 Anna Haberman-9, Ingraham 79-08
Top of Page
3A Girls Javelin Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 3A GIRLS JAVELIN 1 Lynnea Braun-12, West Valley(Yak) 140-03 2 Shantel Haugen-12, North Central 129-11 3 Kelli Christianson-12, Ferndale 122-01 4 Brett Bogachus-12, Bellevue 115-10 5 Jill Blake-12, Tumwater 114-03 6 Elise Knutzen-11, Nathan Hale 113-11 7 Crystal Woolsey-12, Timberline 112-01 8 Whitney Scott-11, Black Hills 111-09 Jessica Smith-12, Columbia River 109-06 Sheshana Mahmood-12, Hazen 107-06 Georgina Tiatia-12, Franklin Pierce 104-04 Shannon Posey-12, Mount Si 103-06 Samantha McDonald-12, North Mason 102-11 Allison Mackay-12, Anacortes 99-09 Tricia Dixon-11, Newport 99-01 Shatanya Fernandez-12, Renton 95-01
Top of Page
3A Girls Long Jump Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A GIRLS LONG JUMP 1 Kelsey Burns-12, Kennedy 18-06 2 Jacqua Williams-12, Rainier Beach 18-01.25 3 Kasey Hostetler-12, Hanford 17-06.5 4 Dominique Radcliffe-11, Kelso 17-00.75 5 Eleaya Schuerch-10, East Valley 16-04.5 6 Kara Bennett-11, Liberty 16-01.75 7 Hannah O'Neal-10, Sehome 16-01 8 Laura Vogel-10, Mercer Island 15-10 Briana Junior-12, Eastside Catholic 15-09.75 Maria Mazur-12, Highline 15-08 Alicia McArtor-12, White River 15-06.5 Molly Gibson-10, Shorecrest 15-03.5 Mitra Akhavan-11, North Thurston 15-03 Whitney Scott-11, Black Hills 14-09.25 Catherine Gagnier-12, Lindbergh 14-03.75 Alisha Skreen-10, Kelso 14-00.5
Top of Page
3A Girls Triple Jump Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 3A GIRLS TRIPLE JUMP 1 Kara Bennett-11, Liberty 37-08 2 Nkeiru Ugwoaba-11, Highline 37-05 3 Dominique Radcliffe-11, Kelso 36-11.25 4 Kayla Standish-9, Ellensburg 36-03.75 5 Victoria Coats-12, River Ridge 35-10.75 6 Briana Junior-12, Eastside Catholic 35-09.75 7 Alicia McArtor-12, White River 35-05 8 Shene' Davis-10, Selah 35-02.75 Chloe Yeldon-12, Washington 34-10.75 Katrina Bakamas-12, Mark Morris 34-05.5 Kim Shen-12, Shorecrest 34-0.75 Katie Hayden-11, Sehome 34.05.25 Charlotte White-9, West Seattle 33-0.75 Maria Mazur-12, Highline 32-10.25 Julianna Sackefio-10, Ingraham 31-05 Erin Kelly-11, Black Hills ND
Top of Page
3A Girls High Jump Friday - 12:00 PM - Finals 3A GIRLS HIGH JUMP 1 Meghan Dahl-11, Ferndale 5-05.0 2 Kara Bennett-11, Liberty 5-04.0 3 Kelsey Burns-12, Kennedy 5-03.0 4 Ambria Brantner-12, West Valley(Yak) 5-02.0 5 Kelsie Davis-11, Kelso 5-01.0 6 Allie Leaf-11, Kelso 5-00.0 7 Ashlee Lindstrom-12, Centralia 4-10.0 8T Kara VanZanten-12, Mark Morris 4-10.0 8T Amy Farquhar-12, Shorecrest 4-10.0 Stephanie Slatt-11, Kennedy 4-08.0 Julia Grant-12, Holy Names 4-08.0 Whitney Engle-12, Interlake 4-08.0 Dani Gibson-12, Highline nh Elena Brandford-11, Lakeside nh Megan Cogley-11, Cheney nh Helena Bottemiller-12, Highline nh
Top of Page
3A Girls Pole Vault Saturday - 12:00 PM - Finals 3A GIRLS POLE VAULT 1 Laura Schvaneveldt-11, Interlake 12-00.0 2 Kendall Mays-11, North Central 11-06.0 3 Alexa Huestis-10, WF West 11-00.0 4 Dominique Daba-10, Seattle Prep 10-09.0 5 Katie Davis-10, Tumwater 10-09.0 6T Deanna Denmark-12, Highline 10-06.0 6T Krista Hoffman-11, North Central 10-06.0 8T Heidi Dorling-10, Black Hills 10-00.0 8T Elizabeth Andrews-11, Bellevue 10-00.0 Stephanie Janigo-11, Bellingham 9-06.0 Kelsey Shimada-10, Newport 9-06.0 Amy Williams-12, Tumwater 9-06.0 Taylor Fowler-10, Franklin Pierce 9-00.0 Camille Clarke-12, Bellingham 9-00.0 Emily Herr-11, Kennedy 8-06.0 Amber Williams-9, Peninsula 8-06.0
Top of Page