Licensed to Eisenhower High School                        HY-TEK's Meet Manager
                          Columbia Basin Big 9 League                          
                    4A District Championships  - 10/21/2010                    
                             Franklin Park,Yakima                              
                                    Results                                    
 
 
Event 3  Girls 3 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1   504 Chavez, Mayra       11 Eisenhower             18:14.6    1   
  2   665 Nelson, Rachel      10 Walla Walla            18:38.0    2   
  3   600 Mahoney, Katie      12 Richland               18:39.3    3   
  4   597 Jones, Maggie       12 Richland               18:44.9    4   
  5   511 Penaloza, Berenice  12 Eisenhower             18:47.9    5   
  6   451 Allen, Sydney        9 A.C. Davis             19:06.3    6   
  7   512 Tello, Elise         9 Eisenhower             19:10.1    7   
  8   456 Kaluzny, Kaitlin    11 A.C. Davis             19:32.0    8   
  9   710 Chvilicek, Maggie   10 Wenatchee              20:18.8    9   
 10   719 Nordt, Emily        11 Wenatchee              20:23.3   10   
 11   540 Marsh, Hannah       10 Moses Lake             20:25.8   11   
 12   454 DeMond, Megumi      10 A.C. Davis             20:26.2   12   
 13   510 Pena, Alyssa         9 Eisenhower             20:32.9   13   
 14   453 DeMond, Erica       10 A.C. Davis             20:36.0   14   
 15   586 Bagley, Samantha     9 Richland               20:36.8   15   
 16   593 Hazen, Emily        12 Richland               20:41.4   16   
 17   507 Klein, Tori         10 Eisenhower             20:48.1   17   
 18   660 Hampson, Hannah      9 Walla Walla            20:50.0   18   
 19   588 Bosch, Kylie        11 Richland               20:55.2   19   
 20   546 Sheremet, Julia     10 Moses Lake             20:56.7   20   
 21   598 Kline, McKinley      9 Richland               21:02.0   21   
 22   455 Gerardi, Emily      12 A.C. Davis             21:05.2   22   
 23   709 Chapman, Tegan      11 Wenatchee              21:09.0   23   
 24   718 Murie, Ashley        9 Wenatchee              21:13.4   24   
 25   503 Bravo, Katherine    12 Eisenhower             21:18.6   25   
 26   601 McElroy, Meggan     10 Richland               21:28.5   26   
 27   721 Zontek, Andi        10 Wenatchee              21:35.4   27   
 28   539 Goodwin, Cadence     9 Moses Lake             21:45.4   28   
 29   668 Vargas, Jocelyn     11 Walla Walla            21:53.6   29   
 30   513 Thomas, Lindsy      12 Eisenhower             22:12.2   30   
 31   657 Feistner, Catherin   9 Walla Walla            22:13.8   31   
 32   711 Dye, Anna           11 Wenatchee              22:16.9   32   
 33   487 Boothe, Sydney      10 Chiawana               22:23.5  
 34   549 Wallace, Madeline    9 Moses Lake             22:29.4   33   
 35   490 Roach, Johanna      11 Chiawana               22:36.7  
 36   717 McQuaig, Marit       9 Wenatchee              22:41.1   34   
 37   462 Woodall, Laura      12 A.C. Davis             23:10.2   35   
 38   669 Willwand, Mckelle   11 Walla Walla            23:21.5   36   
 39   545 Saucedo, Gloria     10 Moses Lake             23:29.4   37   
 40   541 Martin, Holly       11 Moses Lake             24:21.7   38   
 41   542 Perry, Shailee      10 Moses Lake             24:44.8   39   


                      Girls Varsity Team Scores
========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7 
========================================================================
  1 Eisenhower                   43    1    5    7   13   17   25   30
     Total Time:  1:37:33.60
     Average:    19:30.72
  2 Richland                     57    3    4   15   16   19   21   26
     Total Time:  1:39:37.61
     Average:    19:55.52
  3 A.C. Davis                   62    6    8   12   14   22   35
     Total Time:  1:40:45.70
     Average:    20:09.14
  4 Wenatchee                    93    9   10   23   24   27   32   34
     Total Time:  1:44:39.90
     Average:    20:55.98
  5 Walla Walla                 116    2   18   29   31   36
     Total Time:  1:46:56.90
     Average:    21:23.38
  6 Moses Lake                  129   11   20   28   33   37   38   39
     Total Time:  1:49:06.70
     Average:    21:49.34

 
Event 4  Boys 3 Mile Run CC Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1   693 Nelson, Aaron       12 Walla Walla            15:15.6    1   
  2   743 Smith, Jacob        11 Wenatchee              15:31.1    2   
  3   536 Vargas, Santos      11 Eisenhower             15:40.8    3   
  4   724 Boersma, Nicholas   11 Wenatchee              15:47.6    4   
  5   704 Wolpert, JP         11 Walla Walla            15:59.7    5   
  6   478 Melchor, Alberto    11 A.C. Davis             16:03.3    6   
  7   530 Rodriguez, Jaziel   11 Eisenhower             16:03.6    7   
  8   520 Cummings, Timothy   12 Eisenhower             16:16.6    8   
  9   691 Morgan, Austin      12 Walla Walla            16:28.4    9   
 10   749 Knox, Joe           11 A.C. Davis             16:34.2   10   
 11   521 Dominguez, Delfino  10 Eisenhower             16:35.6   11   
 12   502 Sturtevant, Matthe  12 Chiawana               16:38.0   12   
 13   650 Turpen, Cayle       12 Richland               16:46.0   13   
 14   516 Chapman, Kyle       11 Eisenhower             16:48.4   14   
 15   654 Williams, Michael    9 Richland               16:58.6   15   
 16   695 Newcomb, Sean       10 Walla Walla            16:59.3   16   
 17   621 Francis, Ryan       10 Richland               17:01.8   17   
 18   680 Heller, Greggory    11 Walla Walla            17:05.7   18   
 19   501 Sturtevant, James   11 Chiawana               17:06.0   19   
 20   728 Cunderla, Tristan    9 Wenatchee              17:10.3   20   
 21   736 Lewis, Judd         11 Wenatchee              17:13.0   21   
 22   727 Cordes, Joe         12 Wenatchee              17:18.8   22   
 23   681 Hollenbeck, Sean    11 Walla Walla            17:19.1   23   
 24   620 Ellis, Micah        12 Richland               17:20.8   24   
 25   742 Shales, Tyler       12 Wenatchee              17:24.7   25   
 26   535 Troianello, Peter   12 Eisenhower             17:27.5   26   
 27   581 Wise, Hayden        11 Moses Lake             17:34.2   27   
 28   632 Mather, Nathan      12 Richland               17:35.1   28   
 29   686 Lapier, Zachariah   12 Walla Walla            17:38.2   29   
 30   554 Darlington, Dylan   10 Moses Lake             17:44.4   30   
 31   469 Fernandez, Israel   12 A.C. Davis             17:46.2   31   
 32   471 Garcia, Alexio      12 A.C. Davis             17:50.3   32   
 33   651 Van Wormer, Austin  11 Richland               17:52.8   33   
 34   652 Vukelich, Phil      12 Richland               18:03.4   34   
 35   575 Sofield, Jose       10 Moses Lake             18:04.3   35   
 36   480 Palacios, Alex      11 A.C. Davis             18:09.9   36   
 37   558 Gaddis, Kristopher  12 Moses Lake             18:14.4   37   
 38   729 Dunley, Jack        10 Wenatchee              18:15.1   38   
 39   559 Garcia, Dustin      10 Moses Lake             18:21.1   39   
 40   467 Espinosa, Pablo     12 A.C. Davis             18:21.7   40   
 41   579 Warren, Robert      11 Moses Lake             18:25.3   41   
 42   576 Tripp, Bradley Nic  11 Moses Lake             18:30.7   42   
 43   473 Islas, Bryan        10 A.C. Davis             18:53.2   43   
 44   500 Steele, Timothy     12 Chiawana               19:36.6   44   
 45   496 Mckeown, Mark       11 Chiawana               20:13.0   45   
 46   494 Gilbert, Matthew    11 Chiawana               20:25.4   46   
 47   499 Steele, Jonathan    10 Chiawana               20:41.3   47   


                    Boys Varsity Team Scores
========================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7  
========================================================================
  1 Eisenhower                   43    3    7    8   11   14   26
     Total Time:  1:21:25.00
     Average:    16:17.00
  2 Walla Walla                  49    1    5    9   16   18   23   29
     Total Time:  1:21:48.70
     Average:    16:21.74
  3 Wenatchee                    69    2    4   20   21   22   25   38
     Total Time:  1:23:00.80
     Average:    16:36.16
  4 Richland                     97   13   15   17   24   28   33   34
     Total Time:  1:25:42.30
     Average:    17:08.46
  5 A.C. Davis                  115    6   10   31   32   36   40   43
     Total Time:  1:26:23.90
     Average:    17:16.78
  6 Chiawana                    166   12   19   44   45   46   47
     Total Time:  1:33:59.00
     Average:    18:47.80
  7 Moses Lake                  168   27   30   35   37   39   41   42
     Total Time:  1:29:58.40
     Average:    17:59.68


Event 1  Girls 3 Mile Run CC JV
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1   608 Taylor, Jamie       10 Richland               21:33.4  
  2   459 Noe, Grace          10 A.C. Davis             21:55.4  
  3   605 Squier, Michaela     9 Richland               22:10.8  
  4   509 Ochoa, Erika        10 Eisenhower             22:13.6  
  5   514 Zaragoza, Edith     11 Eisenhower             22:15.4  
  6   461 Whitmer, Grace      10 A.C. Davis             22:19.6  
  7   612 Watson, Kayla       10 Richland               23:07.2  
  8   508 Mares, Kassandra     9 Eisenhower             23:08.0  
  9   706 Buchanan, Mcaliste  12 Wenatchee              23:10.3  
 10   602 Oleson, Audrey      11 Richland               23:36.4  
 11   538 Goodrich, Jayne     10 Moses Lake             23:38.0  
 12   488 Fowles, Vanessa     10 Chiawana               23:38.2  
 13   584 Andrus, Claire       9 Richland               23:41.6  
 14   505 Freeman, Rachel     11 Eisenhower             23:59.9  
 15   708 Chapman, Dayn        9 Wenatchee              24:05.9  
 16   603 Olsen, Justine      12 Richland               24:16.3  
 17   506 Hernandez, Veronic  11 Eisenhower             24:21.1  
 18   713 Fromm, Sydnee       11 Wenatchee              24:39.3  
 19   590 Deen, Megan         10 Richland               24:41.9  
 20   585 Aurand, Ashley      12 Richland               24:46.4  
 21   705 Baird, Catie        10 Wenatchee              24:52.5  
 22   604 Schmidt, Angela      9 Richland               24:56.6  
 23   712 Fisher, Kasey       10 Wenatchee              24:59.0  
 24   716 McCrum, Brittany     9 Wenatchee              24:59.3  
 25   666 Ongers, Cynthia     11 Walla Walla            25:10.4  
 26   609 Turpen, Sierra      10 Richland               25:11.2  
 27   594 Heyers, Katrin      12 Richland               25:27.4  
 28   589 Creager, Allison    10 Richland               25:31.1  
 29   486 Anderson, Kylee     10 Chiawana               25:34.6  
 30   661 Heiser, Jordan      11 Walla Walla            25:48.8  
 31   587 Blatter, Emily      10 Richland               25:56.5  
 32   662 Hinger, Kendra      10 Walla Walla            26:02.0  
 33   667 Taylor, Ashley      11 Walla Walla            26:05.7  
 34   664 Morgan, Tyler        9 Walla Walla            26:06.7  
 35   606 Struthers, Sienna   11 Richland               26:28.1  
 36   714 Harris, Lauren      10 Wenatchee              26:43.5  
 37   592 Fillion, Kayla      12 Richland               27:02.3  
 38   591 Devine, Haylie       9 Richland               27:02.7  
 39   544 Sasse, Friederike   12 Moses Lake             27:28.0  
 40   548 Uradnickova, Nada   12 Moses Lake             27:30.2  
 41   489 Questad, Darylin    12 Chiawana               27:35.5  
 42   659 Greene, Mary Lou    11 Walla Walla            27:58.5  
 43   720 Valdez, Aleah       10 Wenatchee              28:07.3  
 44   613 Wickham, Kaitlyn     9 Richland               28:21.0  
 45   658 Goodwin, Jennifer   12 Walla Walla            28:42.2  
 46   663 Juergensen, Ali      9 Walla Walla            28:50.5  
 47   458 Navidad, Jessica    10 A.C. Davis             29:12.1  
 48   599 Larsen, Karina      12 Richland               29:29.0  
 49   610 Volmer, Lenice      10 Richland               29:32.3  
 50   607 Tagg, Harmony       11 Richland               29:34.6  
 51   550 Zimbelman, Jessie    9 Moses Lake             30:42.2  
 52   543 Pickett, Ashley     11 Moses Lake             34:07.1  
 

Event 2  Boys 3 Mile Run CC JV
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1   677 Gerling, Blake      11 Walla Walla            17:06.7  
  2   484 Yallup, Joel        10 A.C. Davis             17:45.2  
  3   522 Garcia, Gabriel     10 Eisenhower             17:49.7  
  4   679 Hafen, Ty           11 Walla Walla            17:58.8  
  5   641 Powers, Matthew     10 Richland               18:00.3  
  6   682 Jones, Alec         11 Walla Walla            18:03.8  
  7   688 Lewis, Jacob        10 Walla Walla            18:03.9  
  8   689 Mason, Jeremiah     10 Walla Walla            18:12.3  
  9   648 Shoemaker, Nate     12 Richland               18:13.7  
 10   529 Rehfield, Braedon   10 Eisenhower             18:14.8  
 11   534 Svendsen, Carter    10 Eisenhower             18:16.1  
 12   526 McCarthy, Andrew     9 Eisenhower             18:18.3  
 13   629 Leitner, Keith      12 Richland               18:19.5  
 14   642 Quick, Mark         10 Richland               18:21.3  
 15   463 Belman, Jose        10 A.C. Davis             18:24.4  
 16   537 Velasco, Cristian   12 Eisenhower             18:27.3  
 17   553 Da Ponte, Bryan     12 Moses Lake             18:27.9  
 18   702 Wenberg, Lucas      11 Walla Walla            18:30.9  
 19   523 Leaverton, Gavin    10 Eisenhower             18:36.9  
 20   626 Jones, Adam         11 Richland               18:44.2  
 21   570 Nakamura, Atsushi   11 Moses Lake             18:46.1  
 22   574 Sheremet, Michael   11 Moses Lake             18:46.8  
 23   519 Cortes, Francisco   10 Eisenhower             18:51.5  
 24   470 Fiander, Sam        10 A.C. Davis             18:52.7  
 25   726 Collier, Peter      11 Wenatchee              18:53.4  
 26   723 Barrows, Conner     11 Wenatchee              18:54.2  
 27   745 Thorson, Teddy      11 Wenatchee              18:59.5  
 28   623 Galloway, Blake     12 Richland               19:02.0  
 29   738 Morrison, Brendan   10 Wenatchee              19:02.2  
 30   655 Workman, Noah       10 Richland               19:07.8  
 31   483 Underwood, Ryan      9 A.C. Davis             19:09.6  
 32   515 Benner, Gage         9 Eisenhower             19:11.0  
 33   531 Salazar, Jesse      10 Eisenhower             19:13.8  
 34   690 McNicol, Robert     12 Walla Walla            19:15.2  
 35   517 Chen, Jorden        12 Eisenhower             19:16.7  
 36   555 Daschel, James      10 Moses Lake             19:17.6  
 37   694 Neri, Joab          11 Walla Walla            19:18.5  
 38   563 Keller, Orion       10 Moses Lake             19:25.0  
 39   518 Contreras, Fabian   12 Eisenhower             19:34.0  
 40   628 Khayyat, Hisham     10 Richland               19:34.8  
 41   481 Sanchez, Alejandro  10 A.C. Davis             19:35.6  
 42   556 Fairbanks, Joshua   10 Moses Lake             19:36.4  
 43   614 Bailey, Marcus      10 Richland               19:38.0  
 44   560 Goodwin, Jared      10 Moses Lake             19:38.3  
 45   725 Collier, Dane        9 Wenatchee              19:41.5  
 46   644 Saltz, Cody         11 Richland               19:44.9  
 47   636 Mitchell, Justin    10 Richland               19:48.0  
 48   617 Clark, Robert       11 Richland               19:48.8  
 49   673 Butler, Dan          9 Walla Walla            19:50.1  
 50   625 Hammond, Josh        9 Richland               19:50.9  
 51   564 Keller, Rigel       10 Moses Lake             19:52.3  
 52   734 Kendell, Clay       10 Wenatchee              19:56.6  
 53   532 Sanchez, Abel        9 Eisenhower             19:57.4  
 54   624 Grindstaff, Bjorn   10 Richland               20:00.6  
 55   672 Bumgarner, Joshua   10 Walla Walla            20:01.3  
 56   703 Willwand, Matthew   12 Walla Walla            20:01.5  
 57   649 Solorzano, Brandon  10 Richland               20:04.2  
 58   580 Weivoda, Josh       11 Moses Lake             20:05.5  
 59   698 Postlewait, Parker  11 Walla Walla            20:10.8  
 60   639 Nelson, Kolby        9 Richland               20:18.5  
 61   627 Jones, Talmage      10 Richland               20:19.2  
 62   747 Wheeler, Ryan        9 Wenatchee              20:22.3  
 63   466 Enriquez, Cesar     10 A.C. Davis             20:22.5  
 64   573 Reynolds, Jeremy    10 Moses Lake             20:25.1  
 65   739 Pipkin, Zach        12 Wenatchee              20:26.2  
 66   744 Smith, Patrick      12 Wenatchee              20:28.0  
 67   474 Ketcham, Skyler      9 A.C. Davis             20:28.2  
 68   735 Lammert, Brian      10 Wenatchee              20:29.9  
 69   479 Padilla, Lucas      12 A.C. Davis             20:30.2  
 70   476 Madrigal, Beni      10 A.C. Davis             20:30.8  
 71   746 Vidano, Clint       12 Wenatchee              20:31.4  
 72   583 Wytko, Connor       11 Moses Lake             20:32.7  
 73   568 Miller, Drew        10 Moses Lake             20:33.2  
 74   687 Leinweber, Jacob     9 Walla Walla            20:33.5  
 75   565 Lane, Gage           9 Moses Lake             20:37.9  
 76   732 Higley, Tommy        9 Wenatchee              20:40.5  
 77   525 Martinez, Oscar     12 Eisenhower             20:43.0  
 78   475 Lopez, Juan         10 A.C. Davis             20:45.1  
 79   647 Shoemaker, Justin    9 Richland               20:46.3  
 80   492 Dumbravanu, Sergey  11 Chiawana               20:50.2  
 81   551 Ames, Timothy       10 Moses Lake             20:51.9  
 82   722 Baird, Brody        12 Wenatchee              20:56.1  
 83   637 Mitchell, McKay     11 Richland               20:56.7  
 84   635 Miles, Jared        11 Richland               20:57.1  
 85   630 Leitner, Mark        9 Richland               21:04.5  
 86   676 Farrelly, Garrett    9 Walla Walla            21:04.8  
 87   468 Espinoza, Coty       9 A.C. Davis             21:13.8  
 88   495 Howald, Carl        10 Chiawana               21:22.6  
 89   528 Ramirez, Xavier     11 Eisenhower             21:22.8  
 90   578 Walker, Zachary     11 Moses Lake             21:25.8  
 91   491 Carver, Chance       9 Chiawana               21:27.9  
 92   731 Gustafson, Tyler    11 Wenatchee              21:33.7  
 93   616 Byers, Tyler        11 Richland               21:35.4  
 94   562 Hurst, James         9 Moses Lake             21:38.4  
 95   622 Gallivan, Ross       9 Richland               21:39.6  
 96   733 Jagla, Paul         11 Wenatchee              21:44.9  
 97   631 Long, Evan           9 Richland               21:46.4  
 98   685 Kinnaman, Silas     11 Walla Walla            21:57.5  
 99   741 Poulson, Gabriel    10 Wenatchee              21:58.3  
100   730 Elliott, Nathaniel   9 Wenatchee              21:58.9  
101   524 Livingston, Mikal   10 Eisenhower             21:59.5  
102   678 Gonzales, Gabe      11 Walla Walla            22:02.9  
103   683 Jones, Davin         9 Walla Walla            22:04.2  
104   615 Bardelang, Connor   12 Richland               22:09.7  
105   696 Parsons, Jeremy     11 Walla Walla            22:16.1  
106   464 Chang, Ben          12 A.C. Davis             22:18.2  
107   566 Matute Lopez, Andr  11 Moses Lake             22:41.5  
108   618 Couture-Grondin, R  12 Richland               22:44.8  
109   643 Richardson, Gavin    9 Richland               22:45.9  
110   675 Duffy, Liam          9 Walla Walla            22:48.8  
111   493 Edrington, Evan      9 Chiawana               22:49.2  
112   740 Poulson, Daniel      9 Wenatchee              22:49.6  
113   633 Mather, Stephen      9 Richland               22:56.5  
114   498 Smith, Gage         12 Chiawana               23:02.6  
115   634 McDonald, Mark       9 Richland               23:12.9  
116   684 Kelly, Brad          9 Walla Walla            23:17.0  
117   477 Mayorga, Alejandro  10 A.C. Davis             23:26.2  
118   497 Rieke, William      11 Chiawana               23:27.7  
119   567 Mcguire, Robert J   10 Moses Lake             23:47.3  
120   674 Dohe, Erik           9 Walla Walla            23:55.0  
121   670 Aherns, Mason        9 Walla Walla            24:32.7  
122   577 Uhlinger, Connor     9 Moses Lake             24:37.9  
123   582 Wytko, Calvin        9 Moses Lake             24:41.2  
124   638 Navarro, Javier      9 Richland               24:42.9  
125   557 Ford, Braxton       12 Moses Lake             26:08.1  
126   472 Goulet, Ty           9 A.C. Davis             26:24.9  
127   465 Cross, Thomas        9 A.C. Davis             26:27.7