2003 Eastern Washington 4A Regional Boys Track

FINAL RESULTS

Woodward Field-EWU-Cheney-May 23 & 24, 2003


Ev #1 BOYS 110M HURDLES         Ev #2 BOYS 100M DASH         Ev #3 BOYS 1600M RUN            
Ev #4 BOYS 4 X100M RELAY        Ev #5 BOYS 400M DASH         Ev #6 BOYS 300M HURDLES            
Ev #7 BOYS 800M RUN             Ev #8 BOYS 200M DASH         Ev #9 BOYS 3200M RUN   
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS DISCUS           Ev #12 BOYS SHOTPUT             
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP        Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP  
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT       

HEAT 1-4A BOYS 110 HIGH HURDLES 1 Dustin Golding(12) Southridge 15.08 2 Thomas Ballinger(10) Wenatchee 15.40 3 Jared Bjerkstrand(11)Shadle Park 15.56 4 Kellen Lewis(10) University 15.60 5 Marcus Delarosa(11) Southridge 15.69 6 Mike Giardino(12) Ferris 15.78 7 Chris Copell(12) Kamiakin 15.97 8 Pete Leyk(11) Central Valley 16.03 HEAT 2-4A BOYS 110 HIGH HURDLES 1 Brandon Wilson(12) Kamiakin 14.85 2 Ben Spaun(11) Wenatchee 15.28 3 Josh Kirk(11) Kennewick 15.52 4 Brendan Anders(12) Lewis & Clark 15.54 5 Teko Dumoulin(10) Ferris 15.62 6 Isaiah Clow(12) East Valley 15.72 7 Tim Burton(10) Mt. Spokane 15.85 8 Aaron Smith(11) Eisenhower 16.33 FINALS-4A BOYS 110 HIGH HURDLES 1 Brandon Wilson(12) Kamiakin 14.85 2 Dustin Golding(12) Southridge 15.10 3 Ben Spaun(11) Wenatchee 15.22 4 Thomas Ballinger(10) Wenatchee 15.42 5 Jared Bjerkstrand(11)Shadle Park 15.63 6 Brendan Anders(12) Lewis & Clark 15.65 7 Josh Kirk(11) Kennewick 16.03 8 Kellen Lewis(10) University 16.23
Top of Page
HEAT 1-4A BOYS 100 METER DASH 1 Alexis Love(12) Davis 11.07 2 Michael Clay(10) Richland 11.19 3 Skylar Jessen(9) Mead 11.19 4 Milton Nelson(11) Lewis & Clark 11.29 5 Kyle Dunning(11) Kamiakin 11.30 6 Blake Harris(12) Davis 11.33 7 Daniel Hearron(10) Shadle Park 11.47 8 Robert Davis(10) Ferris 11.74 HEAT 2-4A BOYS 100 METER DASH 1 Leon Jackson(10) Pasco 10.92 2 Steve Edwards(12) Eastmont 11.07 3 Emmanuel Lawson(12) Rogers 11.14 4 Jaymes Powell(12) Mead 11.17 5 Matt Johnson(12) Davis 11.30 6 Marcus Miller(11) Gonzaga 11.46 7 Nick Castilleja(12) Kamiakin 11.56 8 Derek Nesbitt(11) Central Valley 11.59 FINALS-4A BOYS 100 METER DASH 1 Leon Jackson(10) Pasco 10.79 2 Steve Edwards(12) Eastmont 11.07 3 Alexis Love(12) Davis 11.15 4 Emmanuel Lawson(12) Rogers 11.20 5 Jaymes Powell(12) Mead 11.24 6 Michael Clay(10) Richland 11.29 7 Skylar Jessen(9) Mead 11.34 8
Top of Page
BOYS 1600 METER RUN 1 Evan Garber(11) Mead 4:19.87 2 Leaf Barnes(10) Mead 4:20.48 3 Geoffrey Greer(12) Mead 4:20.97 4 Ben Poffenroth(10) Ferris 4:22.98 5 Dallin Glenn(12) Eisenhower 4:26.19 6 Rich Nelson(12) Shadle Park 4:28.12 7 Charles Cummings(11) Eisenhower 4:28.25 8 Travis Hartonov(11) Mt. Spokane 4:28.33 Mike Quackenbush(11) Ferris 4:29.07 Justin Houck(11) Ferris 4:32.43 Steve Lehman(12) Eastmont 4:33.52 Chuy Chavez(11) Eisenhower 4:34.02 Robbie Barany(10) Eisenhower 4:37.76 Tyler Cannon(12) Kamiakin 4:42.41 Ty Schepler((11) Walla Walla 4:44.01
Top of Page
4A BOYS-4x100 METER RELAY 1 Davis 42.60 2 Richland 42.82 3 Southridge 43.09 4 Pasco 43.16 5 Central Valley 43.30 6 Mead 43.33 7 Ferris 43.73 8 Gonzaga 44.45
Top of Page
HEAT 1-4A BOYS 400 METER DASH 1 David VanUnen(12) Richland 49.76 2 Ryan Heacock(12) Central Valley 50.53 3 Tyler Moosman(12) University 51.50 4 Karl Juergensen(11) Walla Walla 52.57 5 Brad Parker(10) Gonzaga 52.95 6 Matt Miller(10) Kamiakin 54.00 7 Brandon Saulibio(11) Mt. Spokane 55.07 8 Kevin Jackson(11) Moses Lake 55.64 HEAT 2-4A BOYS 400 METER DASH 1 Robert Davis(10) Ferris 50.19 2 Steve Edwards(12) Eastmont 50.94 3 Ryan Peters(12) Wenatchee 51.21 4 Kyle Kiesel(12) Shadle Park 51.26 5 Michael Medina(12) Shadle Park 52.46 6 Trevor Nx(10) Walla Walla 53.06 7 Joel Anderson(12) Mead 53.64 8 Eric Hunter(9) Kennewick 54.50 FINALS-4A BOYS 400 METER DASH 1 Robert Davis(10) Ferris 49.61 2 Ryan Heacock(12) Central Valley 50.36 3 David VanUnen(12) Richland 50.39 4 Steve Edwards(12) Eastmont 51.36 5 Tyler Moosman(12) University 51.79 6 Ryan Peters(12) Wenatchee 51.85 7 Kyle Kiesel(12) Shadle Park 52.08 8 Karl Juergensen(11) Walla Walla 53.08
Top of Page
HEAT 1-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Wilson(12) Kamiakin 38.21 2 Tasheen Garry(11) Central Valley 38.37 3 Steve Adelmund(12) Richland 39.52 4 Ben Spaun(11) Wenatchee 40.06 5 Kristopher O'Connor(1University 41.15 6 Adam Barkley(10) Mt. Spokane 41.24 7 Josh Kirk(11) Kennewick 41.28 8 Kellen Lewis(10) University 41.59 HEAT 2-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Jared Bjerkstrand(11)Shadle Park 39.96 2 Thomas Ballinger(10) Wenatchee 40.63 3 Teko Dumoulin(10) Ferris 41.32 4 Marcus Delarosa(11) Southridge 41.41 5 Kevin Gwinn(11) Walla Walla 41.46 6 Adam Hair(9) Walla Walla 41.63 7 Paul Felchlin(10) North Central 42.22 8 Joe Alderman(11) Central Valley 43.76 FINALS-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Wilson(12) Kamiakin 38.45 2 Tasheen Garry(11) Central Valley 39.09 3 Thomas Ballinger(10) Wenatchee 39.48 4 Ben Spaun(11) Wenatchee 40.03 5 Steve Adelmund(12) Richland 40.08 6 Jared Bjerkstrand(11)Shadle Park 40.39 7 Marcus Delarosa(11) Southridge 41.53 8 Teko Dumoulin(10) Ferris 41.80
Top of Page
HEAT 1-4A BOYS 800 METER RUN 1 Ben Poffenroth(10) Ferris 2:00.09 2 Michael Skansgaard(10Gonzaga 2:00.80 3 Eddie Strickler(12) Richland 2:01.18 4 Kohl Crecelius(11) Mt. Spokane 2:01.74 5 Darren Strong(11) Southridge 2:02.79 6 Will Johnson(11) University 2:03.03 7 Aaron Novy(12) Richland 2:04.61 8 David Dagenette(12) Moses Lake 2:04.71 HEAT 2-4A BOYS 800 METER RUN 1 Rich Nelson(12) Shadle Park 1:58.35 2 Aaron Miller(11) Kamiakin 1:58.87 3 Triston Cabrera(12) Mead 1:59.41 4 Chad Florian(10) North Central 1:59.53 5 Adam Blalock(11) Lewis & Clark 1:59.64 6 Bobby Voelker(11) Eisenhower 2:00.57 7 Jared Jungmann(10) Walla Walla 2:02.92 8 Jared Gibbons(12) Eisenhower 2:03.18 FINALS-4A BOYS 800 METER RUN 1 Eddie Strickler(12) Richland 1:57.94 2 Michael Skansgaard(10Gonzaga 1:59.53 3 Rich Nelson(12) Shadle Park 1:59.98 4 Ben Poffenroth(10) Ferris 2:00.14 5 Chad Florian(10) North Central 2:00.38 6 Kohl Crecelius(11) Mt. Spokane 2:02.04 7 Triston Cabrera(12) Mead 2:02.67 8 Aaron Miller(11) Kamiakin 2:04.74
Top of Page
HEAT 1-4A BOYS 200 METER DASH 1 Dustin Golding(12) Southridge 22.30 2 Kyle Mott(11) Eastmont 22.41 3 Tyler Moosman(12) University 22.64 4 Brandon Haugen(12) Ferris 22.69 5 Kyle Dunning(11) Kamiakin 22.88 6 Daniel Hearron(10) Shadle Park 22.89 7 Jacob Nelson(11) Pasco 23.22 8 Robert Davis(10) Ferris 23.30 HEAT 2-4A BOYS 200 METER DASH 1 Emmanuel Lawson(12) Rogers 22.30 2 Alexis Love(12) Davis 22.32 3 Blake Harris(12) Davis 22.56 4 Matt Johnson(12) Davis 22.70 5 Milton Nelson(11) Lewis & Clark 22.73 6 Jaymes Powell(12) Mead 23.30 7 Nick Castilleja(12) Kamiakin 23.32 8 Derek Nesbitt(11) Central Valley 23.37 FINALS-4A BOYS 200 METER DASH 1 Alexis Love(12) Davis 22.34 2 Kyle Mott(11) Eastmont 22.43 3 Emmanuel Lawson(12) Rogers 22.57 4 Dustin Golding(12) Southridge 22.59 5 Blake Harris(12) Davis 22.81 6 Matt Johnson(12) Davis 22.88 7 Brandon Haugen(12) Ferris 22.99 8 Tyler Moosman(12) University 23.31
Top of Page
3200 METER RUN-4A BOYS PL RUNNER SCHOOL TIME 1 Evan Garber(11) Mead 9:16.19 2 Geoffrey Greer(12) Mead 9:20.72 3 Leaf Barnes(10) Mead 9:20.92 4 Dallin Glenn(12) Eisenhower 9:24.94 5 Justin Houck(11) Ferris 9:26.09 6 Travis Hartonov(11) Mt. Spokane 9:33.57 7 Mike Quackenbush(11) Ferris 9:39.22 8 Robbie Barany(10) Eisenhower 9:39.33 Charles Cummings(11) Eisenhower 9:39.66 Mike Connelly(12) Lewis & Clark 9:41.67 Chuy Chavez(11) Eisenhower 9:52.88 Travis Craig(12) Rogers 9:54.62 Andrew Crane(11) Davis 10:01.21 Tyler Cannon(12) Kamiakin 10:05.92 Aaron Galbraith(11) Wenatchee 10:13.49 Kevin Blount(11) Eisenhower 10:26.39
Top of Page
FINALS-BOYS 4X400 METER RELAY 1 Wenatchee 3:23.92 2 Shadle Park 3:24.79 3 Richland 3:24.86 4 Central Valley 3:28.62 5 Kamiakin 3:30.02 6 North Central 3:31.11 7 Gonzaga 3:31.32 8 Eastmont 3:35.09
Top of Page
BOYS DISCUS 1 Drew Ulrick(12) Mead 183-03 2 Craig Kent(12) Central Valley 173-06 3 Danny Lawson(12) Moses Lake 162-08 4 Andy Roof(11) East Valley 160-05 5 Brent Broadhead(12) Walla Walla 147-03 6 Matt McCord(12) Rogers 143-06 7 Nick Cantlon(11) Lewis & Clark 138-09 8 Tom Radach(11) Eastmont 137-03 Scott Forsyth(12) Richland 136-04 Kyle Gilmore(12) Eastmont 133-09 Casey Waddel(12) Walla Walla 132-05 Ryan Graves(10) Southridge 131-05 Jerry Bleichner(12) Kennewick 128-04 Matt Pintler(12) East Valley 125-09 Rees Boyer(11) Mead 114-08
Top of Page
4A BOYS SHOTPUT PL THROWER SCHOOL DISTANCE 1 Craig Kent(12) Central Valley 59-09.25 2 Andy Roof(11) East Valley 54-05 3 Andrew Gohl(12) Wenatchee 53-08.75 4 Zach Hunt(12) Central Valley 53-04.25 5 Tom Radach(11) Eastmont 51-05.5 6 Jason Tuck(11) Southridge 49-07.25 7 Kyle Gilmore(12) Eastmont 48-07.75 8 Tim Smith(12) Wenatchee 47-09.5 Nick Cantlon(11) Lewis & Clark 47-08.75 Drew Pritcher(12) Walla Walla 47-00.5 Tyler Jolley(9) East Valley 46-10.75 Justin Rundle(12) Mt. Spokane 46-07.75 Ryan Mallory(12) Southridge 46-03.25 Brandon Upton(11) Southridge 43-11.5
Top of Page
4A BOYS JAVELIN PL THROWER SCHOOL DISTANCE 1 Dustin Posten(12) Richland 183-09 2 Kyle Gilmore(12) Eastmont 171-07 3 Dan Purefoy(11) Walla Walla 169-10 4 Andrew Gohl(12) Wenatchee 167-11 5 Justin Rundle(12) Mt. Spokane 166-11 6 Craig Mettler(11) Walla Walla 164-00 7 Nathan Herrera(12) Mead 162-03 8 Travis Minnich(12) Kamiakin 161-04 Zach Dwight(12) Davis 158-11 Tim Hansen(10) Central Valley 158-08 Bret Bohlen(12) Lewis & Clark 158-01 Ryan Mitchell(11) Walla Walla 157-10 Eric Sherman(10) Gonzaga 152-11 Cory York(10) Rogers 149-05 Ryley Glass(12) Mead 142-00 David Totman(11) Shadle Park 125-03
Top of Page
4A BOYS LONG JUMP PL JUMPER SCHOOL DISTANCE 1 Paul Westler(12) Davis 21-07.25 2 Marcus Miller(11) Gonzaga 20-11.5 3 Eric Mattox(11) Pasco 20-10.25 4 David Ridenour(11) Walla Walla 20-09.75 5 Tasheen Garry(11) Central Valley 20-03.25 6 Aaron Smith(11) Eisenhower 20-03 7 Devin Johnson(11) Mead 20-02 8 Gerald Kennedy(12) Gonzaga 19-11.5 Derek Pacheco(11) Ferris 19-07.25 Shawn Gabriel(12) Shadle Park 19-07 Jeremy Brett(10) Mead 19-04.5 Keegan Millican(11) Shadle Park 19-03.5 Evan Ruud(11) Kamiakin 19-00.75 Adam Hair(9) Walla Walla 18-05 Brett Mayhew(12) Richland 17-06 Steve Bissell(10) Richland 16-02.75
Top of Page
BOYS TRIPLE JUMP 1 Gerald Kennedy(12) Gonzaga 45-03.5 2 David Ridenour(11) Walla Walla 44-08 3 Aaron Smith(11) Eisenhower 44-02.5 4 Trevor Dunstan(12) Pasco 44-01.5 5 Shawn Gabriel(12) Shadle Park 43-08.5 6 Jeremy Brett(10) Mead 42-07.5 7 Devin Johnson(11) Mead 42-04 8 Derek Pacheco(11) Ferris 41-02.5 Brett Mayhew(12) Richland 41-01.5 Jared Contabile(12) Mead 40-09 Tom Mackenroth(12) Gonzaga 40-04 Adrian Elmo(12) Kennewick 39-11.25 Josh Brett(12) Mead 39-11 Zane Bell(11) Southridge 39-09 Chris Copell(12) Kamiakin 39-03.25
Top of Page
BOYS HIGH JUMP 1 Luke Clemmens(12) Kennewick 6-03.0 2 Justin Bright(12) Central Valley 6-03.0 3 Marcus Miller(11) Gonzaga 6-03.0 4 Andrew Gohl(12) Wenatchee 6-02.0 5 Brian Defenbach(12) East Valley 6-02.0 6T Blake Harris(12) Davis 5-10.0 6T Adrien Lofton(12) Lewis & Clark 5-10.0 8 Sean Blackburn(12) Central Valley 5-10.0 Grant Warren(11) Walla Walla 5-10.0 Brandon Brooke(11) Ferris 5-10.0 Tyson Manning(12) Richland 5-10.0 Caleb Welsh(12) Wenatchee 5-10.0 Zeke Telecky(11) Eastmont 5-08.0 Aaron Grothe(10) Central Valley 5-08.0
Top of Page
4A BOYS POLE VAULT PL JUMPER SCHOOL HEIGHT 1 Jaymes Powell(12) Mead 15-00.0 2 Mike Uhlenkott(11) North Central 14-06.0 3 Travis Kruse(12) Mt. Spokane 14-00.0 4 Adam Rife(11) East Valley 13-09.0 5 Geoff Hovde(12) Eastmont 13-06.0 6 Brian Defenbach(12) East Valley 13-00.0 7 Andrew Alton(11) Mead 13-00.0 8 Kyle Duncan(10) Kamiakin 12-06.0 Garret Neer(12) Southridge 12-00.0 Zach Porter(11) Walla Walla 12-00.0 Ben Shay(9) Wenatchee 12-00.0
Top of Page