2003 WIAA/Dairy Farmers of Washington 4A Boys Star Track Meet

All Results are completed and posted

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - May 30 & 31, 2003

TEAM SCORES
Inglemoor-62, Mead-55, Kentridge-46, Olympic-28, Shelton-28, Auburn-Riverside-24, Olympia-21, 
Central Valley-20, Roosevelt-20, Jackson-17, Marysville-Pilchuck-17, Stadium-17, Thomas Jefferson-17, Davis-16, 
Richland-16, Pasco-15, Bethel-13, East Valley-13, Skyview-13, Arlington-12, Wenatchee-12, Bothell-11, 
Lincoln-8.5, Gonzaga Prep-8, Kent-Meridian-8, Oak Harbor-8, Spanaway Lake-8, Bremerton-6, Curtis-6, 
Eisenhower-6, Federal Way-6, Foss-6, Kamiakin-6, Kennewick-6, North Central-6, Moses Lake-5, Ballard-5, 
Kamiak HS-5, Mountain View-5, North Kitsap-5, Auburn HS-4.5, Cascade(Everett)-4, Central Kitsap-4, Eastmont-4, 
Snohomish-4, Sumner-4, Decatur-3, Edmonds-Woodway-3, Rogers(Puy)-3, Southridge-3, Stanwood-3, 
Bellarmine Prep-2, Heritage-2, Juanita-2, Port Angeles-2, Prairie-2, Puyallup-2, Battle Ground-1, Ferris-1, 
Rogers(Sp)-1, Shadle Park-1, Walla Walla-1, 


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

4A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:10 AM - Prelim. Saturday - 11:00 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 100 METER DASH(w-1.33) 1 Jarrell Nelson-12, Olympic 11.12 2 Terry Johnson-10, Bothell 11.14 3 Steve Edwards-12, Eastmont 11.33 4 Emmanuel Lawson-12, Rogers(Sp) 11.37 5 Craig Chambers-12, Jackson 11.37 6 Courtney Burns-12, Kent-Meridian 11.39 7 Demetrius Wells-12, Lincoln 11.40 8 Cory McGinnis-11, Thomas Jefferson 11.76 HEAT 2-4A BOYS 100 METER DASH(w-.03) 1 Leon Jackson-10, Pasco 10.79 2 Victor Cheng-11, Inglemoor 11.13 3 Anthony Dotson-12, Federal Way 11.19 4 Jace Baker-12, Stanwood 11.25 5 Alexis Love-12, Davis 11.33 6 Dan Costello-10, Marysville-Pilchu 11.34 7 Dominique Bryant-12, Bremerton 11.35 8 Jonell Hodge-11, Olympic 11.42 FINALS-4A BOYS 100 METER DASH(w-.14) 1 Leon Jackson-10, Pasco 10.74 2 Jarrell Nelson-12, Olympic 10.95 3 Victor Cheng-11, Inglemoor 11.10 4 Terry Johnson-10, Bothell 11.16 5 Steve Edwards-12, Eastmont 11.27 6 Jace Baker-12, Stanwood 11.28 7 Anthony Dotson-12, Federal Way 11.32 8 Emmanuel Lawson-12, Rogers(Sp) 11.36
Top of Page
4A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 3:55 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 200 METER DASH(w-1.68) 1 Victor Cheng-11, Inglemoor 22.71 2 Dustin Golding-12, Southridge 22.87 3 Josias Flynn-12, Stadium 22.88 4 Dan Costello-10, Marysville-Pilchu 23.00 5 Calvin Horton-12, Stadium 23.07 6 Kenny Decauwer-12, Skyview 23.21 7 Cory McGinnis-11, Thomas Jefferson 23.25 8 Kyle Mott-11, Eastmont 23.29 HEAT 2-4A BOYS 200 METER DASH(w-2.22) 1 Jarrell Nelson-12, Olympic 22.42 2 Terry Johnson-10, Bothell 22.53 3 Alexis Love-12, Davis 22.87 4 Courtney Burns-12, Kent-Meridian 22.99 5 Emmanuel Lawson-12, Rogers(Sp) 23.01 6 Craig Chambers-12, Jackson 23.21 7 Pat McElligott-11, Wilson 23.31 8 Jace Baker-12, Stanwood 23.67 FINALS-4A BOYS 200 METER DASH(W-1.47) 1 Jarrell Nelson-12, Olympic 22.07 2 Alexis Love-12, Davis 22.33 3 Terry Johnson-10, Bothell 22.53 4 Victor Cheng-11, Inglemoor 22.64 5 Courtney Burns-12, Kent-Meridian 22.68 6 Dustin Golding-12, Southridge 22.73 7 Josias Flynn-12, Stadium 22.75 8 Dan Costello-10, Marysville-Pilchu 22.77
Top of Page
4A Boys 400 Meter Dash Friday - 1:35 PM - Prelim. Saturday - 1:30 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 400 METER DASH 1 Calvin Horton-12, Stadium 48.96 2 Dan Tyson-10, Ballard 49.07 3 Ken Bailey-12, Puyallup 49.21 4 Josias Flynn-12, Stadium 49.99 5 James Schofield-10, Bethel 50.22 6 Robert Davis-10, Ferris 50.22 7 Steve Edwards-12, Eastmont 51.10 8 Stu Pruden-12, Everett 52.33 HEAT 2-4A BOYS 400 METER DASH 1 Alex Harcourt-12, Kentridge 50.03 2 Marques Lang-12, Kamiak HS 50.03 3 Anthony Ragsdale-12, Bremerton 50.11 4 Trevor Hanson-12, Bethel 50.19 5 Ryan Heacock-12, Central Valley 50.22 6 David VanUnen-12, Richland 50.53 7 Mitch Plueger-10, Eastlake 50.91 8 William Abbasmoi-11, Cascade(Ever 52.58 FINALS-4A BOYS 400 METER DASH 1 Alex Harcourt-12, Kentridge 49.19 2 Calvin Horton-12, Stadium 49.52 3 Anthony Ragsdale-12, Bremerton 49.58 4 Marques Lang-12, Kamiak HS 49.93 5 Dan Tyson-10, Ballard 50.66 6 Trevor Hanson-12, Bethel 51.07 7 Ken Bailey-12, Puyallup 51.36 8 Josias Flynn-12, Stadium 52.43
Top of Page
4A Boys 800 Meter Run Friday - 11:50 AM - Prelim. Saturday - 3:00 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 800 METER RUN 1 Carson Schmiett-12, Inglemoor 1:54.60 2 Alex McClary-11, Shelton 1:55.77 3 Faraz Bala-12, Snohomish 1:56.03 4 Eddie Strickler-12, Richland 1:56.40 5 Rich Nelson-12, Shadle Park 1:58.35 6 Greg Smith-11, Bellarmine Prep 1:58.45 7 Steve Rydman-11, Kamiak HS 1:58.77 8 Josh Cobb-11, South Kitsap 2:04.99 HEAT 2-4A BOYS 800 METER RUN 1 Curtis Easton-12, Inglemoor 1:56.14 2 Andrew McClary-11, Shelton 1:56.55 3 Carl Moe-12, Auburn-Riverside 1:56.58 4 Kevin Hawkins-11, Sumner 1:56.69 5 Bernie Moses-11, Wilson 1:56.99 6 Ben Poffenroth-10, Ferris 1:57.21 7 Christopher Poh-12, Stanwood 1:58.61 8 Michael Skansgaard-10, Gonzaga P 1:59.99 FINALS-4A BOYS 800 METER RUN 1 Alex McClary-11, Shelton 1:51.46 2 Andrew McClary-11, Shelton 1:51.78 3 Curtis Easton-12, Inglemoor 1:54.04 4 Carl Moe-12, Auburn-Riverside 1:55.97 5 Kevin Hawkins-11, Sumner 1:56.83 6 Eddie Strickler-12, Richland 1:56.84 7 Faraz Bala-12, Snohomish 1:59.84 8 Carson Schmiett-12, Inglemoor 1:59.98
Top of Page
4A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:50 AM - Finals 4A BOYS 1600 METER RUN 1 Carl Moe(12), Auburn-Riverside 4:05.09 2 Evan Garber(11), Mead 4:14.36 3 David Kinsella(11), Inglemoor 4:14.43 4 Leaf Barnes(10), Mead 4:15.23 5 Geoffrey Greer(12), Mead 4:17.62 6 John Moore(12), Olympia 4:19.86 7 Brett Galloway(12), Port Angeles 4:20.23 8 Ben Poffenroth(10), Ferris 4:20.26 Faraz Bala(12), Snohomish 4:20.31 Caleb Knox(11), Jackson 4:21.12 John Butkey(12), Bellarmine Prep 4:21.96 Jon Lewis(11), Inglemoor 4:26.08 Chris Williams(12), Decatur 4:27.61 Mike Ogwel(12), Kent-Meridian 4:28.92 Christopher Poh(12), Stanwood 4:30.66 Dan Frederick(12), Olympic 4:33.31
Top of Page
4A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 4A BOYS 3200 METER RUN 1 Evan Garber-11, Mead 9:12.07 2 John Moore-12, Olympia 9:13.71 3 Leaf Barnes-10, Mead 9:14.09 4 David Kinsella-11, Inglemoor 9:14.61 5 Geoffrey Greer-12, Mead 9:16.05 6 Dallin Glenn-12, Eisenhower 9:20.00 7 John Butkey-12, Bellarmine Prep 9:23.61 8 Brian Cronrath-11, Battle Ground 9:25.19 Sam Scotchmer-12, Snohomish 9:26.45 John Timeus-12, Kent-Meridian 9:29.91 Joe Miller-12, Bremerton 9:31.05 Andy Gorder-12, Wilson 9:35.09 Danny Hayman-12, Marysville-Pilch 9:41.52 Caleb Knox-11, Jackson 9:47.51 Colin Longmuir-11, Woodinville 9:49.18 Kyle Anderson-11, Thomas Jefferso 9:59.88
Top of Page
4A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 110 HIGH HURDLES(w+.02) 1 James Fredrickson-11, Kentridge 14.39 2 Joey Henley-12, Kentridge 14.87 3 Robert Edwards-12, Mountain View 14.95 4 Brandon Myers-12, Jackson 15.09 5 Brandon Wilson-12, Kamiakin 15.10 6 Ben Spaun-11, Wenatchee 15.27 7 Kolby Hoover-12, North Kitsap 15.32 8 Brandon Bruner-11, Juanita 15.35 HEAT 2-4A BOYS 110 HIGH HURDLES(w+.91) 1 Andrew O'Keefe-12, Inglemoor 14.74 2 Robert Frey-12, Bethel 14.79 3 Jay Komar-11, Auburn-Riverside 15.01 4 Dan Jackson-12, Cascade(Everett) 15.10 5 Luke Summers-12, Stanwood 15.17 6 Thomas Ballinger-10, Wenatchee 15.37 7 Amir Owens-10, Curtis 15.40 8 Dustin Golding-12, Southridge DQ FINALS-4A BOYS 110 HIGH HURDLES(w-.78) 1 James Fredrickson-11, Kentridge 14.45 2 Andrew O'Keefe-12, Inglemoor 14.99 3 Brandon Myers-12, Jackson 15.14 4 Robert Edwards-12, Mountain View 15.21 5 Dan Jackson-12, Cascade(Everett) 15.28 6 Robert Frey-12, Bethel 15.34 7 Joey Henley-12, Kentridge 15.44 8 Jay Komar-11, Auburn-Riverside 15.46
Top of Page
4A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 2:30 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 James Fredrickson-11, Kentridge 38.22 2 Jay Komar-11, Auburn-Riverside 38.59 3 Andrew O'Keefe-12, Inglemoor 38.61 4 Robert Frey-12, Bethel 39.05 5 Lester Jones-11, Foss 39.34 6 Tasheen Garry-11, Central Valley 39.68 7 Ben Spaun-11, Wenatchee 40.23 8 Niko Sievers-11, Everett 40.67 HEAT 2-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Wilson-12, Kamiakin 38.58 2 Kolby Hoover-12, North Kitsap 38.60 3 Nate Brown-12, Marysville-Pilchuck 39.49 4 Thomas Ballinger-10, Wenatchee 39.70 5 OJ Washington-12, Curtis 40.17 6 Andrew Dustan-12, Shorewood 42.10 7 L'Shaun Dennis-11, Lincoln 43.53 8 Brandon Bruner-11, Juanita 43.80 FINALS-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 James Fredrickson-11, Kentridge 37.76 2 Jay Komar-11, Auburn-Riverside 37.81 3 Brandon Wilson-12, Kamiakin 38.14 4 Kolby Hoover-12, North Kitsap 38.35 5 Andrew O'Keefe-12, Inglemoor 38.76 6 Nate Brown-12, Marysville-Pilchuck 39.35 7 Robert Frey-12, Bethel 39.67 8 Thomas Ballinger-10, Wenatchee 40.01
Top of Page
4A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 12:40 PM - Prelim. Saturday - 12:15 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Olympic 42.57 2 Richland 42.95 3 Jackson 43.00 4 Pasco 43.10 5 Inglemoor 43.19 6 Spanaway Lake 43.40 7 Central Kitsap 43.45 8 Marysville-Pilchuck 43.80 HEAT 1-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Davis 42.49 2 Skyview 42.68 3 Ballard 43.10 4 Lincoln 43.27 5 Shorewood 43.36 6 Mt. Tahoma 43.57 7 Southridge DNF 8 Bethel DNF FINALS-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Olympic 42.67 2 Skyview 42.81 3 Davis 42.82 4 Jackson 42.89 5 Richland 42.93 6 Pasco 43.17 7 Lincoln 43.58 8 Ballard 45.01
Top of Page
4A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:40 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Wenatchee 3:24.06 2 Richland 3:24.70 3 Edmonds-Woodway 3:24.77 4 Federal Way 3:24.92 5 Foss 3:24.95 6 Kent-Meridian 3:27.36 7 Wilson 3:27.87 8 Ballard 3:28.08 HEAT 1-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Inglemoor 3:21.62 2 Bethel 3:23.74 3 Marysville-Pilchuck 3:24.11 4 Shadle Park 3:24.73 5 Shelton 3:26.02 6 Everett 3:27.48 7 Central Valley 3:30.37 8 Curtis 3:31.17 FINALS-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Inglemoor 3:18.52 2 Marysville-Pilchuck 3:21.65 3 Richland 3:23.16 4 Wenatchee 3:23.37 5 Federal Way 3:24.71 6 Edmonds-Woodway 3:24.78 7 Bethel 3:24.87 8 Shadle Park 3:24.88
Top of Page
4A Boys Shot Put Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS SHOTPUT 1 Craig Kent-12, Central Valley 62-04.75 2 Nick Owens-12, Shelton 56-10.75 3 Andy Roof-11, East Valley 55-11.5 4 Nate Rolfe-11, Inglemoor 54-06.75 5 Jared Bronson-12, Thomas Jefferson 54-04.5 6 Stan Valavala-12, Rogers(Puy) 54-02.75 7 Michael Johnson-11, Lincoln 52-10.5 8 Andrew Gohl-12, Wenatchee 52-06.5 Clint Osborn-10, Lake Stevens 50-07.25 Martin Zedikiah-12, Wilson 49-11.5 Zach Hunt-12, Central Valley 49-09.5 Ricky Moody-12, Spanaway Lake 49-04.75 Kyle Trew-12, Edmonds-Woodway 48-07 Richy Mulcahy-12, Jackson 48-02 Nels Asplund-12, Curtis 47-11 Kyle Gourlie-12, Inglemoor 47-04.5
Top of Page
4A Boys Discus Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS DISCUS 1 Craig Kent-12, Central Valley 185-09 2 Drew Ulrick-12, Mead 176-09 3 Nate Rolfe-11, Inglemoor 175-02 4 Danny Lawson-12, Moses Lake 165-00 5 Andy Roof-11, East Valley 161-03 6 Joe Isaac-12, Decatur 157-04 7 Adam Rooney-11, Juanita 150-09 8 Mat Webb-10, Heritage 147-02 Ryan Grant-12, Prairie 143-03 Chase Mancuso-10, Kamiak HS 143-01 Vincent Radish-12, Stanwood 141-04 Zach Midles-10, Capital 140-10 James Harrison-12, Kentridge 138-10 Blair Siegal-12, Snohomish 132-06 Nels Asplund-12, Curtis 127-04 Matt Hermsen-11, Wilson ND
Top of Page
4A Boys Javelin Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 4A BOYS JAVELIN 1 Pat McCormick-11, Olympia 184-03 2 Matt Constantino-12, Oak Harbor 178-00 3 Thomas Sparks-12, Jackson 177-01 4 Andrew Gohl-12, Wenatchee 175-09 5 Mike Custer-11, Central Kitsap 175-08 6 Dustin Posten-12, Richland 175-01 7 Jared Jones-12, Snohomish 173-05 8 Dan Purefoy-11, Walla Walla 166-03 Ian Wells-12, Bothell 162-11 Steen Raisl-11, Stadium 161-03 Kyle Gilmore-12, Eastmont 160-09 Charles Filbeck-10, Heritage 160-08 Eric Siverly-12, Federal Way 153-02 Chad Funk-12, Lake Washington 151-07 Chris Jones-12, Battle Ground 150-08 Cameron Schwisow-10, Olympia NH
Top of Page
4A Boys Long Jump Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS LONG JUMP 1 Norris Frederick-11, Roosevelt 22-11 2 Ricky Moody-12, Spanaway Lake 22-09.5 3 Calvin Horton-12, Stadium 22-03.75 4 Larry Mays-11, Foss 22-02.75 5 Brenton Bodewig-11, Arlington 21-10.5 6 Kyle Jenkins-11, Thomas Jefferson 21-10 7 Paul Westler-12, Davis 21-09.25 8 Jeff Andrews-10, Heritage 21-02.5 Eric Mattox-11, Pasco 21-02 David Ridenour-11, Walla Walla 21-01.75 Kyle Williams-10, Bellarmine Prep 21-01 Marcus Miller-11, Gonzaga Prep 20-08.5 Nick Isaac-11, Decatur 20-07 Garrett Brown-12, Edmonds-Woodway 20-04 Nick Camp-11, Arlington 20-01.75 Carlos Fontenot-11, Redmond 19-10.5
Top of Page
4A Boys Triple Jump Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS TRIPLE JUMP 1 Kyle Jenkins-11, Thomas Jefferson 49-08.5 2 Gerald Kennedy-12, Gonzaga Prep 47-00.5 3 Moreno Zapata-10, Curtis 46-09 4 Joey Henley-12, Kentridge 46-04.5 5 Reggie Jones-11, Kent-Meridian 46-00.75 6 Aaron Smith-11, Eisenhower 45-06.5 7 Trevor Dunstan-12, Pasco 45-03.25 8 Jonier West-11, Foss 45-02.5 Ricky Moody-12, Spanaway Lake 45-01.25 Joseph O'Neil-11, Franklin 44-09 Corey Fredericks-11, Evergreen(Van)44-06.25 Garrett Brown-12, Edmonds-Woodway 43-02.5 Tim Harasti-12, Oak Harbor 42-05 David Ridenour-11, Walla Walla 42-03.5 Lucas Eaton-12, Franklin 41-08.75 Motrayl Hayes-12, Oak Harbor 41-02.5
Top of Page
4A Boys High Jump Saturday - 12:00 PM - Finals 4A BOYS HIGH JUMP 1 Norris Frederick-11, Roosevelt 6-08.0 2 Joey Henley-12, Kentridge 6-07.0 3 Luke Clemmens-12, Kennewick 6-05.0 4T Andrew Stranack-11, Auburn HS 6-04.0 4T Demetrius Wells-12, Lincoln 6-04.0 6 Caesar Rayford-11, Bethel 6-04.0 7 Bill Richardson-11, Shelton 6-02.0 8 Daimino Stewart-11, Marysville-Pilchuc 6-02.0 Paige Sagan-11, Bethel 6-02.0 Andrew Gohl-12, Wenatchee 6-02.0 Brandon Myers-12, Jackson 6-02.0 Justin Bright-12, Central Valley 6-00.0 Marcus Miller-11, Gonzaga Prep 6-00.0 Tim Proby-11, Eastlake 6-00.0 James Turner-12, Gig Harbor 6-00.0 Ben Colwell-11, Stanwood NH
Top of Page
4A Boys Pole Vault Friday - 9:30 AM - Finals 4A BOYS POLE VAULT 1 Jaymes Powell-12, Mead 15-00.0 2 McKane Lee-12, Arlington 15-00.0 3 Mike Uhlenkott-11, North Central 14-06.0 4 David Loomis-12, Skyview 14-06.0 5 Robbie Lowry-11, Marysville-Pilchuck 14-00.0 6 Adam Rife-11, East Valley 14-00.0 7 Steve Kneller-12, Prairie 13-06.0 8 Austin Trautman-12, Kentridge 13-06.0 Travis Kruse-12, Mt. Spokane 13-06.0 Chris Smith-10, Shelton 13-00.0 Ty Fotheringham-10, Ballard 13-00.0 Justin Serns-12, Auburn HS 12-06.0 Tyler Dobbs-10, Shorewood 12-06.0 Brandon Turner-12, Inglemoor 12-00.0 Cody Costello-12, Olympia NH James Murphy-10, Bellarmine Prep NH
Top of Page