2004 WIAA/Dairy Farmers of Washington 4A Boys Star Track Meet

4A BOYS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - May 28 & 29, 2004

4A BOYS TEAM SCORES
Inglemoor-55, Mead-41, Ballard-35, Kentridge-32, Roosevelt-28, Everett-27, Shelton-24,
Foss-23, Olympia-23, Bothell-22, Lewis & Clark-21, Shadle Park-21, Jefferson-18,
Central Valley-16, Wenatchee-16, Bethel-15, Ferris-15, Curtis-14, Gig Harbor-13,
Eisenhower-12, Kentwood-10, North Kitsap-10, Federal Way-9, North Central-9,
 Spanaway Lake-9, Battle Ground-8, Capital-8, Heritage-8, Jackson-8, Lake Stevens-8,
Redmond-8, Skyview-8, Sumner-8, Woodinville-8, Wilson-7, East Valley-6,
Auburn-Riverside-5, Lincoln-5, Olympic-5, Central Kitsap-4, Eastlake-4,
Evergreen(Van)-4, Kamiak-4, Decatur-3, Marysville-Pilchuck-3, Mount Tahoma-3, Tahoma-3, 
Walla Walla-3, Emerald Ridge-2, Enumclaw-2, Gonzaga Prep-2, Kentlake-2,
Rogers(Puy)-2, Shorewood-2, Pasco-1, Southridge-1


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

4A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:20 AM - Prelim. Saturday - 11:00 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 100 METER DASH w-2.65 1 Terry Johnson-11, Bothell 11.14 2 Andre' Jennings-9, Lewis & Clark 11.30 3 Ryan Jewell-12, Olympia 11.33 4 Ben Pentz-11, Curtis 11.34 5 Kyle Dunning-12, Kamiakin 11.37 6 Coury McGinnis-12, Jefferson 11.46 7 Matt Clark-12, Federal Way 11.68 8 Brenton Bodewig-12, Arlington 11.69 HEAT 2-4A BOYS 100 METER DASH w-2.41 1 Victor Cheng-12, Inglemoor 10.99 2 Skylar Jessen-10, Mead 11.20 3 Kenjamine Jackson-11, Kentwood 11.23 4 Jonell Hodge-12, Olympic 11.29 5 Michael Clay-11, Richland 11.30 6 David Libert-12, Olympia 11.42 7 Justin Brakke-11, Kentlake 11.44 8 Dan Costello-11, Marysville-Pilchuck 11.56 FINALS-4A BOYS 100 METER DASH W-1.01 1 Victor Cheng-12, Inglemoor 11.00 2 Terry Johnson-11, Bothell 11.13 3 Skylar Jessen-10, Mead 11.14 4 Kenjamine Jackson-11, Kentwood 11.20 5 Andre' Jennings-9, Lewis & Clark 11.23 6 Ryan Jewell-12, Olympia 11.29 7 Jonell Hodge-12, Olympic 11.30 8 Ben Pentz-11, Curtis 11.34
Top of Page
4A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 3:25 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 200 METER DASH W-1.82 1 Terry Johnson-11, Bothell 22.67 2 James Fredrickson-12, Kentridge 22.90 3 Andre' Jennings-9, Lewis & Clark 22.96 4 Dan Costello-11, Marysville-Pilchuck 23.17 5 Chris Michels-10, Skyview 23.25 6 Coury McGinnis-12, Jefferson 23.28 7 Dewayne Anderson-11, Foss 23.36 8 Kyle Mott-12, Eastmont 23.72 HEAT 2-4A BOYS 200 METER DASH W-1.93 1 Carlos Fontenot-11, Redmond 22.30 2 Ben Pentz-11, Curtis 22.53 3 Kenjamine Jackson-11, Kentwood 22.59 4 Ryan Jewell-12, Olympia 22.72 5 Kyle Dunning-12, Kamiakin 22.82 6 Justin Brakke-11, Kentlake 22.94 7 Michael Clay-11, Richland 23.17 8 Glenn Gallagher-12, Edmonds-Woodway 23.50 FINALS-4A BOYS 200 METER DASH w-6.87 1 James Fredrickson-12, Kentridge 22.62 2 Carlos Fontenot-11, Redmond 22.87 3 Andre' Jennings-9, Lewis & Clark 22.88 4 Kenjamine Jackson-11, Kentwood 22.95 5 Terry Johnson-11, Bothell 23.02 6 Dan Costello-11, Marysville-Pilchuck 23.35 7 Ben Pentz-11, Curtis 23.36 8 Ryan Jewell-12, Olympia 23.45
Top of Page
4A Boys 400 Meter Dash Friday - 2:10 PM - Prelim. Saturday - 1:10 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 400 METER DASH 1 Jason Kirk-11, Olympia 49.81 2 Carlsson Howe-12, Rogers(Puy) 50.27 3 Chris Stephens-11, Ballard 50.29 4 Chris Michels-10, Skyview 50.30 5 Josh Jones-11, Gig Harbor 50.49 6 Jacob Spydel-12, Wenatchee 51.33 7 Brandon Saulibio-12, Mt. Spokane 51.36 8 Regi Gossett-11, Everett 52.51 HEAT 2-4A BOYS 400 METER DASH 1 Dan Tyson-11, Ballard 49.64 2 Jimmy Schofield-11, Bethel 49.81 3 Marcus Dawkins-11, Mount Tahoma 49.83 4 Malik Martin-12, Shadle Park 50.13 5 Glenn Gallagher-12, Edmonds-Woodway 50.29 6 Michael Robinson-11, Richland 51.35 7 Kyle Jenkins-12, Jefferson 51.45 8 Jacob Harkness-12, Bethel 52.31 FINALS-4A BOYS 400 METER DASH 1 Dan Tyson-11, Ballard 49.18 2 Chris Stephens-11, Ballard 49.47 3 Chris Michels-10, Skyview 49.52 4 Jason Kirk-11, Olympia 49.70 5 Jimmy Schofield-11, Bethel 49.88 6 Marcus Dawkins-11, Mount Tahoma 49.95 7 Carlsson Howe-12, Rogers(Puy) 50.31 8 Malik Martin-12, Shadle Park 51.90
Top of Page
4A Boys 800 Meter Run Friday - 12:10 PM - Prelim. Saturday - 2:30 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 800 METER RUN 1 Andrew McClary-12, Shelton 1:58.62 2 Nick Siebert-12, North Central 1:58.76 3 Travis Watt-12, Ballard 1:58.80 4 Kevin Klein-12, Shorewood 1:58.95 5 Keith Holt-11, East Valley 1:59.11 6 Gary Walsh-12, Battle Ground 1:59.21 7 Greg Smith-12, Bellarmine Prep 1:59.55 8 Michael Zetterberg-11, Curtis 2:01.29 HEAT 2-4A BOYS 800 METER RUN 1 Alex McClary-12, Shelton 1:54.75 2 Kevin Hawkins-12, Sumner 1:54.75 3 Ben Poffenroth-11, Ferris 1:55.54 4 Bernie Moses-12, Wilson 1:55.92 5 Ryan Dorsey-11, Bothell 1:56.19 6 Russ Lynch-12, Marysville-Pilchuck 1:56.59 7 Ryan Stephens-11, Prairie 1:58.14 8 Bobby Voelker-12, Eisenhower 1:59.65 FINALS-4A BOYS 800 METER RUN NEW MEET RECORD 1 Alex McClary-12, Shelton 1:50.43 2 Kevin Hawkins-12, Sumner 1:51.03 3 Andrew McClary-12, Shelton 1:53.32 4 Ben Poffenroth-11, Ferris 1:55.28 5 Bernie Moses-12, Wilson 1:56.20 6 Travis Watt-12, Ballard 1:57.20 7 Kevin Klein-12, Shorewood 1:57.37 8 Nick Siebert-12, North Central 1:57.79
Top of Page
4A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:50 AM - Finals 4A BOYS 1600 METER RUN 1 Evan Garber-12, Mead 4:10.72 2 David Kinsella-12, Inglemoor 4:14.61 3 Charles Cummings-12, Eisenhower 4:17.51 4 Brian Cronrath-12, Battle Ground 4:18.19 5 Jeff Helmer-10, Jackson 4:18.89 6 Curtis Suver-12, Tahoma 4:19.27 7 Mike Quackenbush-12, Ferris 4:19.42 8 Jordan McNamara-11, Auburn-Riverside 4:20.16 Jon Lewis-12, Inglemoor 4:20.85 Dominic Smargiassi-11, Auburn HS 4:21.10 Daniel Lucero-11, Port Angeles 4:23.21 Kelly Spady-11, Kamiak HS 4:25.88 Gary Walsh-12, Battle Ground 4:27.76 Justin Houck-12, Ferris 4:37.39 Gabe Renfro-12, Bellarmine Prep 4:45.74 Josh Clough-11, Auburn-Riverside DQ
Top of Page
4A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 4A BOYS 3200 METER RUN 1 Evan Garber-12, Mead 9:13.41 2 David Kinsella-12, Inglemoor 9:16.11 3 Charles Cummings-12, Eisenhower 9:17.11 4 Justin Houck-12, Ferris 9:19.30 5 Jeff Helmer-10, Jackson 9:19.80 6 Mike Quackenbush-12, Ferris 9:20.31 7 Jordan McNamara-11, Auburn-Riverside 9:23.90 8 Brian Cronrath-12, Battle Ground 9:27.90 Paul Limpf-11, Evergreen(Van) 9:29.29 Kevin Krohn-12, Heritage 9:30.08 Colin Longmuir-12, Woodinville 9:30.49 CJ Godfrey-12, South Kitsap 9:30.95 Kelly Spady-11, Kamiak HS 9:33.75 Allen Wood-12, Tahoma 9:34.92 Jordan Swarthout-10, Capital 9:45.37 Dominic Smargiassi-11, Auburn HS 9:52.99
Top of Page
4A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w+0.23 1 Jared Bjerkestrand-12, Shadle Park 14.60 2 Amir Owens-11, Curtis 14.95 3 Tom Ballinger-11, Wenatchee 14.96 4 Brynsen Brown-11, Emerald Ridge 14.98 5 L'Shawn Dennis-12, Lincoln 15.03 6 Jason Childress-12, Arlington 15.67 7 Tommy Nhoksayakham-12, Lake Washington 16.19 8 Johnny Bullock-12, Wilson dnf HEAT 2-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w-2.09 1 James Fredrickson-12, Kentridge 14.46 2 Peter Tait-11, Central Kitsap 14.92 3 Elvie Releford-12, Spanaway Lake 14.93 4 Marcus DeLaRosa-12, Southridge 14.96 5 Niko Sievers-12, Everett 15.56 6 Lester Jones-12, Foss 15.71 7 Brandon Bruner-12, Juanita 16.10 8 Ben Spaun-12, Wenatchee DQ FINALS-4A BOYS 110 HIGH HURDLES W-2.29 1 James Fredrickson-12, Kentridge 14.46 2 Elvie Releford-12, Spanaway Lake 14.87 3 Jared Bjerkestrand-12, Shadle Park 14.88 4 Amir Owens-11, Curtis 14.94 5 Peter Tait-11, Central Kitsap 14.99 6 Tom Ballinger-11, Wenatchee 15.15 7 Brynsen Brown-11, Emerald Ridge 15.20 8 Marcus DeLaRosa-12, Southridge 15.32
Top of Page
4A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 2:00 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 James Fredrickson-12, Kentridge 38.71 2 Jay Komar-12, Auburn-Riverside 38.94 3 Ben Spaun-12, Wenatchee 39.30 4 Tasheen Garry-12, Central Valley 39.60 5 Brandon Bruner-12, Juanita 39.86 6 Paul Zavaglia-12, Edmonds-Woodway 40.80 7 Johnny Bullock-12, Wilson 41.05 8 Brad Johnson-11, Federal Way 41.40 HEAT 2-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Lester Jones-12, Foss 38.59 2 Jared Bjerkestrand-12, Shadle Park 38.92 3 Tom Ballinger-11, Wenatchee 39.28 4 L'Shawn Dennis-12, Lincoln 39.30 5 Niko Sievers-12, Everett 40.64 6 Luke Weinbrecht-11, Kentlake 41.27 7 J.J. Jackson-10, Sumner 41.68 8 Brad Ellis-12, Roosevelt 43.10 FINALS-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 James Fredrickson-12, Kentridge 37.00 2 Lester Jones-12, Foss 38.48 3 Tasheen Garry-12, Central Valley 38.53 4 Tom Ballinger-11, Wenatchee 39.18 5 Ben Spaun-12, Wenatchee 39.29 6 Jared Bjerkestrand-12, Shadle Park 39.51 7 L'Shawn Dennis-12, Lincoln 39.62 8 Jay Komar-12, Auburn-Riverside 40.08
Top of Page
4A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 1:10 PM - Prelim. Saturday - 12:10 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Bothell 42.45 2 Olympia 42.64 3 Olympic 43.03 4 Pasco 43.26 5 Skyview 43.63 6 Eastmont 44.03 7 Marysville-Pilchuck 44.18 8 Central Kitsap 44.34 HEAT 2-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Foss 42.82 2 Lewis & Clark 42.89 3 Inglemoor 43.07 4 Kentlake 43.37 5 Shadle Park 43.72 6 Heritage 43.82 7 Curtis 43.88 8 Arlington 44.66 FINALS-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Bothell 42.39 2 Lewis & Clark 42.55 3 Inglemoor 42.77 4 Olympia 42.82 5 Foss 43.01 6 Olympic 43.12 7 Kentlake 43.27 8 Pasco 43.75
Top of Page
4A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:40 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Ballard 3:21.58 2 Federal Way 3:24.06 3 Wilson 3:24.23 4 Skyview 3:24.35 5 Foss 3:24.84 6 Snohomish 3:25.47 7 Shadle Park 3:27.22 8 Eastmont 3:29.84 HEAT 2-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Shelton 3:21.76 2 Wenatchee 3:22.42 3 Bethel 3:22.47 4 Auburn-Riverside 3:23.82 5 Marysville-Pilchuck 3:25.20 6 Bothell 3:26.27 7 Central Valley 3:27.76 8 Spanaway Lake DQ FINALS-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Ballard 3:20.51 2 Federal Way 3:23.41 3 Shelton 3:23.49 4 Bethel 3:25.01 5 Wenatchee 3:25.46 6 Wilson 3:26.46 7 Skyview 3:27.83 8 Auburn-Riverside 3:30.77
Top of Page
4A Boys Shot Put Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS SHOTPUT 1 Nate Rolfe-12, Inglemoor 59-02.5 2 Clint Osborn-11, Lake Stevens 57-05 3 Kenny Alfred-11, Gig Harbor 56-03.5 4 Jake Stevens-12, Everett 56-00.5 5 Mat Webb-11, Heritage 55-02.75 6 Michael Johnson-12, Lincoln 54-08.5 7 Luke Kravitz-12, Olympia 54-06.25 8 Jabari Watkins-12, Kentridge 53-09.5 Zach Midles-11, Capital 52-00.25 Dave Howard-11, East Valley 50-11.75 Matt Hermsen-12, Wilson 50-01.5 Julian Stewart-12, Lewis & Clark 49-09 Mark Kogan-11, Capital 49-02 Cameron Elisara-10, Ferris 48-04.75 Steve Palmer-12, Bothell 47-09 Andy Roof-12, East Valley nd
Top of Page
4A Boys Discus Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS DISCUS 1 Nate Rolfe-12, Inglemoor 190-02 2 Zach Midles-11, Capital 166-05 3 Andy Roof-12, East Valley 164-08 4 Jake Stevens-12, Everett 164-01 5 Chase Mancuso-11, Kamiak 158-06 6 Lance Witherspoon-12, Decatur 149-04 7 Nick Cantlon-12, Lewis & Clark 147-03 8 Julian Stewart-12, Lewis & Clark 142-01 Dimitri Beauliere-12, Mountain View 141-09 Adam Rooney-12, Juanita 141-05 Matt Hermsen-12, Wilson 140-09 Nick Aberle-12, Eisenhower 139-04 Jabari Watkins-12, Kentridge 138-07 Dennis Einarson-11, Skyview 137-00 Pat Kennar-12, Jefferson 136-00 Hamilton Higgins-12, Olympic ND
Top of Page
4A Boys Javelin Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 4A BOYS JAVELIN 1 Ryan Young-11, North Kitsap 185-05 2 David Nyland-12, Woodinville 183-11 3 Rick Gervasi-10, Everett 183-10 4 Cameron Schwisow-11, Olympia 177-10 5 Kevin Hickenbottom-11, Ballard 177-01 6 Bryan Braman-11, Shadle Park 175-08 7 Pat McCormick-12, Olympia 175-07 8 Jake Stevens-12, Everett 174-08 Alex Doroshkin-10, Heritage 165-07 Charles Filbeck-11, Heritage 165-05 David Moore-11, Moses Lake 163-06 Steen Raisl-12, Stadium 163-11 Jake Kinderman-10, Capital 151-08 William Babcock-12, Auburn HS 151-00 Cody Irby-11, East Valley 146-04 Travis Rund-11, Central Valley 145-05
Top of Page
4A Boys Long Jump Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS LONG JUMP 1 Norris Frederick-12, Roosevelt 24-07.5 2 Kyle Jenkins-12, Jefferson 23-09.5 3 Larry Mays-12, Foss 23-00.75 4 Jeff Kaune-11, Gig Harbor 22-10.75 5 Jeremy Brett-11, Mead 22-01 6 Peter Deelstra-12, Inglemoor 22-00.25 7 Marcus Miller-12, Gonzaga Prep 21-09.5 8 Daris Hall-11, Kentridge 21-06.5 Jeff Andrews-11, Heritage 21-06 David Ridenour-12, Walla Walla 21-03.75 Corey Fredericks-12, Evergreen(Van) 21-03.5 Brenton Bodewig-12, Arlington 21-03.5 Jake Webb-10, Arlington 20-09.5 Manuel Ellis-12, Wilson 19-10.75 Nick Isaac-12, Decatur nd Tasheen Garry-12, Central Valley nd
Top of Page
4A Boys Triple Jump Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS TRIPLE JUMP 1 Kyle Jenkins-12, Jefferson 49-09.25wa 2 Norris Frederick-12, Roosevelt 48-07.25 3 Moreno Zapata-11, Curtis 48-03.25 4 Jonier West-12, Foss 46-04.75 5 Corey Fredericks-12, Evergreen(Van) 46-03.5 6 David Ridenour-12, Walla Walla 45-01.25 7 Jeff Kaune-11, Gig Harbor 44-08 8 Elvie Releford-12, Spanaway Lake 44-06 Antues Wright-12, Shorewood 43-04.75 Evan Jordan-10, Mount Vernon 43-04.25 Jordan Gardner-11, Ballard 43-00.25 Brandon Kennedy-11, Gonzaga Prep 42-10.25 Jason Lo-12, Auburn-Riverside 42-01.25 Monte Livingston-10, Curtis 41-02.25 Aaron Smith-12, Eisenhower nd Jeremy Brett-11, Mead nd
Top of Page
4A Boys High Jump Saturday - 12:00 PM - Finals 4A BOYS HIGH JUMP 1 Norris Frederick-12, Roosevelt 6-11.0 2 Bryan Braman-11, Shadle Park 6-07.0 3 Paige Sagen-12, Bethel 6-05.0 4 Sam Taylor-12, Central Valley 6-04.0 5 Tim Proby-12, Eastlake 6-02.0 6T Aaron Grothe-11, Central Valley 6-02.0 6T Bill Richardson-12, Shelton 6-02.0 6T Vince Santamria-12, Enumclaw 6-02.0 Bryan Lucke-12, Monroe 6-02.0 Nick Harter-10, Mead 6-02.0 Stephen Praast-10, Tahoma 6-02.0 Ben Colwell-12, Stanwood 6-02.0 Elvie Releford-12, Spanaway Lake 6-02.0 Eric Paulson-12, Kentlake 6-00.0 Andrew Stranack-12, Auburn HS 6-00.0 Payton Foutz-11, Emerald Ridge 6-00.0
Top of Page
4A Boys Pole Vault Friday - 9:30 AM - Finals 4A BOYS POLE VAULT 1 Vance Taylor-12, Everett 15-06.0 2 Mike Uhlenkott-12, North Central 15-03.0 3 Andrew Alton-12, Mead 15-00.0 4 Bron Shelton-11, Mead 15-00.0 5 Jake Hull-11, Heritage 14-03.0 6 Joe McFarlane-12, Central Valley 14-00.0 7 Philip Lohrmann-12, Battle Ground 13-09.0 8 Eli Harry-12, Federal Way 13-06.0 Josh Winters-10, Bothell 13-00.0 Garret Stroud-12, South Kitsap 12-06.0 Blaine Bradshaw-10, Cascade 12-06.0 James O'Keefe-12, Bellarmine Prep 12-06.0 James Murphy-12, Bellarmine Prep 12-06.0 Thomas Ng-11, Bothell 12-06.0 Tyson Baldwin-11, Gig Harbor 12-06.0 Cameron Muntean-12, Enumclaw 12-00.0
Top of Page