2005 WIAA/Dairy Farmers of Washington 4A Boys Star Track Meet

4A BOYS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - June 3& 4, 2005

4A BOYS FINAL TEAM SCORES: Gig Harbor 60 Ballard 57 Ferris 49 Central Kitsap 29 Mead 26 Shadle 26 Auburn-Riverside 20 Heritage 20 Kentwood 20 Olympia 18 Kamiak 17 Kamiakin 17 Richland 17 Everett 16 Jackson 15 Curtis 13 Evergreen(Van) 13 Capital 12 Mt. Spokane 11 Eisenhower 10 Lake Stevens 10 Lake Washington 10 North Kitsap 10 Stadium 10 Wenatchee 10 Bellarmine Prep 8 Bethel 8 University 8 Arlington 7 Bothell 7 Lewis & Clark 7 Southridge 7 Wilson 7 Foss 6 Shelton 6 Sumner 6 Tahoma 6 Woodinvllle 6 Juanita 5 Kentlake 5 Lincoln 5 Skyview 5 Federal Way 4 Kentridge 4 Monroe 4 Moses Lake 4 Redmond 4 Bremerton 3 Cascade 3 Todd Beamer 3 Walla Walla 3 Hudson's Bay 2 Gonzaga 1 Kennewick 1 Mt Tahoma 1 Roosevelt 1

Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

4A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:20 AM - Prelim. Saturday - 10:55 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 100 METER DASH w-1.28 1 Andre' Jennings-10, Lewis & Clark 11.22 2 Dewayne Anderson-12, Foss 11.25 3 Peter Tait-12, Central Kitsap 11.29 4 Victor Williams-11, Federal Way 11.32 5 Andre Faulkner-12, Ballard 11.43 6 Andrew Skorney-11, Everett 11.68 7 Aaron Wafer-10, Moses Lake dq 8 Avery Sligh-11, Monroe dq HEAT 2-4A BOYS 100 METER DASH w-3.94 1 Kenjamine Jackson-12, Kentwood 11.18 2 Josh Jones-12, Gig Harbor 11.30 3 Anthony Zachery-11, Ferris 11.44 4 Ben Pentz-12, Central Kitsap 11.46 5 Justin Brakke-12, Kentlake 11.53 6 Victor Marshall-11, Juanita 11.60 7 Connor Hare-11, Gonzaga 11.62 8 Zach Baggett-12, Cascade 11.72 FINALS-4A BOYS 100 METER DASH W-1.57 1 Kenjamine Jackson-12, Kentwood 11.06 2 Josh Jones-12, Gig Harbor 11.19 3 Dewayne Anderson-12, Foss 11.22 4 Andre' Jennings-10, Lewis & Clark 11.27 5 Victor Williams-11, Federal Way 11.29 6 Anthony Zachery-11, Ferris 11.32 7 Peter Tait-12, Central Kitsap 11.44 8 Andre Faulkner-12, Ballard 11.57
Top of Page
4A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 2:55 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 200 METER DASH w-1.61 1 Kenjamine Jackson-12, Kentwood 21.99 2 Andre' Jennings-10, Lewis & Clark 22.36 3 Chris Stephens-12, Ballard 22.38 4 Anthony Zachery-11, Ferris 22.59 5 Ryan Hamilton-10, Evergreen(Van) 22.59 6 Dewayne Anderson-12, Foss 22.60 7 Dan Costello-12, Marysville-Pilchuck 23.02 8 Allan Cloninger-12, Stanwood 23.91 HEAT 2-4A BOYS 200 METER DASH w-2.98 1 Dan Tyson-12, Ballard 22.26 2 Ben Pentz-12, Central Kitsap 22.39 3 Robert Davis-12, Ferris 22.40 4 Augie Stevens-11, Mount Vernon 22.78 5 Victor Williams-11, Federal Way 22.80 6 Zeke Hill-11, Curtis 22.81 7 Aaron Wafer-10, Moses Lake 22.91 8 Chris Michels-11, Skyview 23.18 FINALS-4A BOYS 200 METER DASH w-1.37 1 Kenjamine Jackson-12, Kentwood 21.78 2 Dan Tyson-12, Ballard 22.05 3 Robert Davis-12, Ferris 22.22 4 Ben Pentz-12, Central Kitsap 22.44 5 Chris Stephens-12, Ballard 22.47 6 Ryan Hamilton-10, Evergreen(Van) 22.65 7 Andre' Jennings-10, Lewis & Clark 22.68 8 Anthony Zachery-11, Ferris 22.97
Top of Page
4A Boys 400 Meter Dash Friday - 2:10 PM - Prelim. Saturday - 12:55 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 400 METER DASH 1 Robert Davis-12, Ferris 48.77 2 Josh Jones-12, Gig Harbor 48.97 3 Chris Stephens-12, Ballard 49.42 4 Chris Michels-11, Skyview 49.82 5 Damion Cooney-11, Central Kitsap 49.96 6 Derek Schuh-11, Central Valley 50.13 7 Dan Costello-12, Marysville-Pilchuck 50.59 8 Derek Ludwigson-12, Auburn 50.60 HEAT 2-4A BOYS 400 METER DASH 1 Dan Tyson-12, Ballard 49.24 2 Jason Kirk-12, Olympia 49.35 3 Zeke Hill-11, Curtis 49.53 4 Marcus Dawkins-12, Mt Tahoma 49.55 5 Aaron Wafer-10, Moses Lake 49.85 6 Allan Cloninger-12, Stanwood 49.88 7 Isaac Teichgrab-9, Stanwood 50.09 8 Michael Alexander-10, Gonzaga 51.95 FINALS-4A BOYS 400 METER DASH 1 Dan Tyson-12, Ballard 48.13 2 Robert Davis-12, Ferris 48.37 3 Chris Stephens-12, Ballard 48.41 4 Jason Kirk-12, Olympia 48.91 5 Josh Jones-12, Gig Harbor 49.21 6 Zeke Hill-11, Curtis 49.86 7 Chris Michels-11, Skyview 50.28 8 Marcus Dawkins-12, Mt Tahoma 50.49
Top of Page
4A Boys 800 Meter Run Friday - 12:10 PM - Prelim. Saturday - 2:10 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 800 METER RUN 1 Ben Poffenroth-12, Ferris 1:55.62 2 Luke Lemenager-11, Tahoma 1:55.66 3 Matt Miller-10, Kamiakin 1:56.87 4 Emmanule Magee-12, Everett 1:57.09 5 Ryan Dorsey-12, Bothell 1:57.13 6 Jake Roberts-11, Stanwood 1:59.85 7 Justin Schneck-12, South Kitsap 2:00.10 8 Joe Churchill-11, Auburn-Riverside 2:10.08 HEAT 2-4A BOYS 800 METER RUN 1 Jimmy Schofield-12, Bethel 1:57.49 2 Kevin Merkling-12, Richland 1:57.91 3 Mike Hartanov-11, Mt. Spokane 1:58.58 4 Ryan Stephens-12, Prairie 1:58.67 5 Samson Berhe-12, Roosevelt 1:59.40 6 Michael Zetterberg-12, Curtis 1:59.80 7 Kyle Lampi-12, Everett 2:00.00 8 Will Cameron-11, North Kitsap 2:07.95 FINALS-4A BOYS 800 METER RUN 1 Ben Poffenroth-12, Ferris 1:54.95 2 Jimmy Schofield-12, Bethel 1:54.99 3 Kevin Merkling-12, Richland 1:55.38 4 Mike Hartanov-11, Mt. Spokane 1:55.89 5 Matt Miller-10, Kamiakin 1:56.41 6 Emmanule Magee-12, Everett 1:57.03 7 Ryan Dorsey-12, Bothell 1:57.15 8 Luke Lemenager-11, Tahoma 1:58.67
Top of Page
4A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:35 AM - Finals 4A BOYS 1600 METER RUN 1 Ben Poffenroth-12, Ferris 4:13.11 2 Charles Cummings-12, Eisenhower 4:14.95 3 Jordan McNamara-12, Auburn-Riverside 4:16.65 4 Jeffrey Helmer-11, Jackson 4:17.11 5 Tommy Betterbed-12, Gig Harbor 4:17.80 6 Jared Jungmann-12, Walla Walla 4:18.62 7 Tyler Noland-10, Richland 4:19.14 8 Kelly Spady-12, Kamiak 4:19.20 Joe Churchill-11, Auburn-Riverside 4:19.58 Paul Limpf-12, Evergreen(Van) 4:21.43 Matt Frerker-10, Skyline 4:21.79 Doug Benson-12, Auburn-Riverside 4:23.33 Alex Jones-12, Inglemoor 4:23.71 Jonathan Lafler-9, Tahoma 4:27.30 Rick Bogatay-12, Emerald Ridge 4:27.92 Axel Stanovsky-10, Everett 4:30.84
Top of Page
4A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 4A BOYS 3200 METER RUN 1 Jeffrey Helmer-11, Jackson 9:11.08 2 Tommy Betterbed-12, Gig Harbor 9:11.84 3 Jordan McNamara-12, Auburn-Riverside 9:19.49 4 Kelly Spady-12, Kamiak 9:20.94 5 Paul Limpf-12, Evergreen(Van) 9:22.61 6 Zack Gussin-11, Ballard 9:25.91 7 Robbie Barany-12, Eisenhower 9:26.93 8 Robert Cosby-11, Ferris 9:28.92 Michael Chinchar-10, Kentwood 9:30.42 Scott Sabo-11, Kentridge 9:36.47 Steve Olsen-10, Ferris 9:37.24 Ben Dear-11, Olympia 9:37.77 Matt Frerker-10, Skyline 9:41.28 Dominic Smargiassi-12, Auburn 9:43.25 Andrew Glebe-11, Snohomish 9:45.56 Sean Coyle-10, Central Valley 9:48.54
Top of Page
4A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w-1.62 1 Peter Tait-12, Central Kitsap 14.56 2 Kyle Schauble-11, Kamiakin 14.70 3 JJ Jackson-11, Sumner 15.03 4 Ed Raisters-12, Kamiak 15.18 5 Pele Ahloo-12, Heritage 15.22 6 Isaac Butts-10, Richland 15.26 7 Brandon Graef-11, Skyline 15.27 8 Dustin Redding-12, Meadowdale 15.51 HEAT 2-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w-1.93 1 Jay-Tyler Leggin-12, Stadium 14.94 2 Clay Kincaid-12, Everett 15.20 3 Adam Barkley-12, Mt. Spokane 15.22 4 Tek Fish-12, Heritage 15.32 5 Tom Ballinger-12, Wenatchee 15.41 6 Nate Schelling-10, Skyview 15.42 7 Drew Lackman-12, Gig Harbor 15.47 8 Sky Lockwood-12, Inglemoor 15.81 FINALS-4A BOYS 110 HIGH HURDLES W-1.98 1 Jay-Tyler Leggin-12, Stadium 14.71 2 Peter Tait-12, Central Kitsap 14.76 3 JJ Jackson-11, Sumner 14.91 4 Adam Barkley-12, Mt. Spokane 15.03 5 Clay Kincaid-12, Everett 15.26 6 Kyle Schauble-11, Kamiakin 15.36 7 Pele Ahloo-12, Heritage 15.57 8 Ed Raisters-12, Kamiak 15.62 4A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 1:35 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Kellen Lewis-12, University 39.22 2 Adam Barkley-12, Mt. Spokane 39.37 3 Erin Cobb-12, Juanita 39.46 4 Luke Weinbrecht-12, Kentlake 39.61 5 Peter Tait-12, Central Kitsap 39.80 6 Danny Hibbard-12, Capital 40.65 7 Jordan Bondurant-10, Skyview 40.98 8 Jerrel Grant-10, Mariner 41.62 HEAT 2-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Tom Ballinger-12, Wenatchee 38.40 2 Kyle Schauble-11, Kamiakin 38.72 3 Clay Kincaid-12, Everett 39.64 4 Kyle Williams-12, Bellarmine Prep 40.07 5 Sky Lockwood-12, Inglemoor 40.24 6 Kevin Wicklund-11, Emerald Ridge 40.42 7 Justin Hardersen-11, Enumclaw 40.80 8 Mark Reichlin-12, Arlington 41.20 FINALS-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Tom Ballinger-12, Wenatchee 38.28 2 Kellen Lewis-12, University 38.45 3 Kyle Schauble-11, Kamiakin 38.62 4 Luke Weinbrecht-12, Kentlake 39.13 5 Peter Tait-12, Central Kitsap 39.14 6 Erin Cobb-12, Juanita 39.31 7 Clay Kincaid-12, Everett 39.33 8 Adam Barkley-12, Mt. Spokane 39.78
Top of Page
4A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 1:10 PM - Prelim. Saturday - 12:10 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Evergreen(Van) 42.76 2 Ballard 43.04 3 Gig Harbor 43.05 4 Arlington 43.64 5 Cascade 43.71 6 Rogers(Sp) 43.96 7 Shadle Park 46.13 8 Kentwood dq HEAT 2-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Central Kitsap 42.55 2 Monroe 43.36 3 Todd Beamer 43.49 4 Juanita 43.82 5 Walla Walla 43.96 6 Eisenhower 44.13 7 Bremerton 44.35 8 Federal Way dnf FINALS-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Central Kitsap 42.2 2 Ballard 42.41 3 Evergreen(Van) 42.73 4 Gig Harbor 42.88 5 Monroe 43.3 6 Todd Beamer 43.47 7 Cascade 43.89 8 Arlington Finished 9 Cascade
Top of Page
4A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 4:40 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Auburn-Riverside 3:23.03 2 Arlington 3:24.46 3 Skyview 3:25.45 4 Juanita 3:26.59 5 Ferris 3:26.78 6 Enumclaw 3:28.11 7 Lincoln 3:28.39 8 Gonzaga 3:34.17 HEAT 2-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Ballard 3:21.42 2 Olympia 3:25.46 3 Kamiakin 3:25.47 4 Mead 3:25.92 5 Everett 3:27.00 6 Stanwood 3:28.45 7 Tahoma 3:28.54 8 Spanaway Lake 3:28.60 FINALS-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Ballard 3:19.95 2 Auburn-Riverside 3:22.58 3 Arlington 3:24.44 4 Olympia 3:24.94 5 Kamiakin 3:25.04 6 Skyview 3:25.48 7 Juanita 3:26.82 8 Mead 3:27.94
Top of Page
4A Boys Shot Put Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS SHOTPUT 1 Cameron Elisara-11, Ferris 59-05.5 2 Kenny Alfred-12, Gig Harbor 59-04.5 3 Clint Osborn-12, Lake Stevens 57-00.5 4 Dincer Kayhan-12, Gig Harbor 56-07 5 Zach Midles-12, Capital 56-01 6 Mat Webb-12, Heritage 55-06 7 Mitch Kamstra-11, Shadle 53-10 8 Todd Gallant-11, Wilson 52-08 Blake Radish-12, Stanwood 52-05 Cam Murray-12, Skyline 52-03 Ryan King-12, Skyline 52-02 Sam Washington-10, Lincoln 51-07.5 Spencer Warfeild-11, Everett 51-05 Grant Dunn-12, Eastmont 50-07 Micheal Kelley-12, University 48-09 Renard Williams-10, South Kitsap 48-04.5
Top of Page
4A Boys Discus Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS DISCUS 1 Chase Mancuso-12, Kamiak 182-02 2 Zach Midles-12, Capital 168-10 3 Todd Gallant-11, Wilson 159-08 4 Tony Moser-11, Mead 154-07 5 Ben Elder-11, Lake Stevens 154-05 6 Joe Leiataua-12, Bremerton 149-09 7 Mat Webb-12, Heritage 147-11 8 Nick Capron-12, Richland 147-09 Spencer Warfeild-11, Everett 144-10 Brice Leahy-11, Gig Harbor 143-08 Micheal Kelley-12, University 142-09 Jacob Goodwin-12, Redmond 139-04 Faleoga Faumui-12, Auburn-Riverside 136-10 Dennis Einarson-12, Skyview 130-08 Steve Walsh-12, Central Valley 130-04 Ryan King-12, Skyline 121-10
Top of Page
4A Boys Javelin Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 4A BOYS JAVELIN-New Implement Record 1 Ryan Young-12, North Kitsap 202-09 2 Cameron Schwisow-12, Olympia 193-05 3 Bryan Braman-12, Shadle 190-00 4 Rick Gervasi-11, Everett 183-05 5 David Moore-12, Moses Lake 180-08 6 Kevin Hickenbottom-12, Ballard 180-06 7 Mark Presby-11, Richland 179-10 8 Miles Kenney-11, Roosevelt 177-01 Kenny Gunter-12, Arlington 173-02 Zach Sokolik-12, Olympia 168-06 Cameron Sanders-12, Kennewick 165-02 Adam Mobley-12, Skyview 163-00 Alex Doroshkin-11, Heritage 162-09 Logan Harding-11, Lake Stevens 156-10 Joe DeWaard-12, Thomas Jefferson 152-11 Jordan Bahr-12, Mt Tahoma 149-11
Top of Page
4A Boys Long Jump Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS LONG JUMP 1 Tony Henderson-10, Gig Harbor 24-03 w+1.70 2 Kyle Williams-12, Bellarmine Prep 23-09.25 w+2.23 3 Bryan Braman-12, Shadle 23-04.75 w+3.45 4 Jeremy Brett-12, Mead 23-04 w+4.24 5 Andre Faulkner-12, Ballard 23-03.75 w+3.20 6 Steve Bissell-12, Richland 22-10 w+5.76 7 Jeff Andrews-12, Heritage 22-03.25 w+3.69 8 Shane Hampton-12, Southridge 22-00.5 w+4.94 Jake Webb-11, Arlington 21-11.5 Moreno Zapata-12, Curtis 21-09 Carlos McArthur-11, Roosevelt 21-07 Levi Knudson-11, Gig Harbor 21-00.75 Evan Jordan-11, Mount Vernon 20-11.25 Josh Perlow-12, Central Kitsap 20-08.75 Kurt Williams-11, Snohomish 20-08.5 Kenny Keyes-12, Kent-Meridian 20-01.5
Top of Page
4A Boys Triple Jump Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS TRIPLE JUMP 1 Moreno Zapata-12, Curtis 48-02.75 w+3.12 2 Jeff Kaune-12, Gig Harbor 46-04 w+2.43 3 Stephen Marshall-11, Southridge 46-03.25 w+1.30 4 Jeremy Brett-12, Mead 46-02.75 w+.94 5 Andrew Chapin-11, Redmond 45-10.75 w+1.35 6 Dontavious Bickerstaff-11, Lincoln 45-08.5 w+3.44 7 Magaiva Herman-10, Hudson's Bay 45-04 w+.91 8 Brandon Kennedy-12, Gonzaga 44-08.75 w+1.13 Evan Jordan-11, Mount Vernon 44-01.5 Marcus Dawkins-12, Mt Tahoma 43-11.5 Kurt Williams-11, Snohomish 43-02.5 Bryant Schwartz-12, Bethel 43-02 Levi Knudson-11, Gig Harbor 42-01.75 Jim Sanford-11, Richland 42-01.5 Tyson Cabulagan-11, Redmond 41-10.5 Rendel Jones-9, Everett 40-08
Top of Page
4A Boys High Jump Saturday - 12:00 PM - Finals 4A BOYS HIGH JUMP 1 Kevin DeBell-12, Lake Washington 6-08.0 2 Bryan Braman-12, Shadle 6-08.0 3 Trent Arrivey-11, Woodinvllle 6-06.0 4 Stephan Praast-11, Tahoma 6-06.0 5 Josh Gillis-11, Kentridge 6-05.0 6 Dorian Smith-10, Richland 6-04.0 7 Dontavious Bickerstaff-11, Lincoln 6-04.0 8 Johnny Marler-11, Kennewick 6-04.0 Ross Milne-10, Mountain View 6-02.0 Evan Jordan-11, Mount Vernon 6-02.0 Chris Hilliard-11, Cascade 6-02.0 Payton Foutz-12, Emerald Ridge 6-00.0 Daris Hall-12, Kentridge 6-00.0 Cody McCargar-9, Richland 6-00.0 Micah Lape-10, Skyview 5-10.0 Derek Collver-11, Mariner 5-10.0
Top of Page
4A Boys Pole Vault Friday - 9:30 AM - Finals 4A BOYS POLE VAULT 1 Bron Tomeo-12, Mead 15-06.0 2 Jake Hull-12, Heritage 15-03.0 3 Chris Smith-12, Shelton 15-00.0 4 Josh Winters-11, Bothell 15-00.0 5 Johnny Pariseau-12, Shadle 14-03.0 6 Tek Fish-12, Heritage 14-00.0 7 Seth Cordell-12, Everett 13-06.0 8 Blaine Bradshaw-11, Cascade 13-06.0 Tyson Baldwin-12, Gig Harbor 13-06.0 Sean Beighton-10, Kamiak 13-06.0 Thomas Ng-12, Bothell 13-06.0 Kraig Grant-11, Moses Lake 13-06.0 Ken Perletti-12, Prairie 13-00.0 Blake Harmon-12, Davis 13-00.0 Donald Miller-12, Capital 12-06.0 Tyson Cecka-12, Skyview nh
Top of Page