2006 WIAA/Dairy Farmers of Washington 4A Boys Star Track Meet

4A BOYS---FINAL RESULTS

Edgar Brown Stadium - Pasco, WA - May 26 & 27, 2006


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS SHOTPUT            Ev #12 BOYS DISCUS
Ev #13 BOYS JAVELIN             Ev #14 BOYS LONG JUMP          Ev #15 BOYS TRIPLE JUMP
Ev #16 BOYS HIGH JUMP           Ev #17 BOYS POLE VAULT

Final Team Scoring
Wilson-50, Gig Harbor-42, Kamiakin-35, Skyline-35, Skyview-27, Curtis-26, Lake Stevens-26, Ferris-25, Tahoma-23, Moses Lake-22, Mt. Spokane-22, Juanita-16, North Kitsap-16, Richland-15, Kentwood-14, Mead HS-14, Sumner-14, Garfield-13, Lincoln-13, University-13, Cascade-12, Emerald Ridge-12, Everett-12, Woodinville-11, Auburn-Riverside-10, Enumclaw-10, Redmond-10, Stadium-10, Snohomish-9, Beamer-8, Bothell-8, Southridge-8, Evergreen(Van)-6, Kent-Meridian-6, Kentridge-6, Roosevelt-6, Stanwood-6, Decatur-5, Mount Vernon-5, Graham-Kapowsin-4, Marysville-Pilchuck-4, Shadle Park-4, Ballard-3, Battle Ground-3, Central Valley-3, Kamiak HS-3, Kennewick-3, Monroe-3, Mt Tahoma-3, Walla Walla-2, Mountain View-1.5, Spanaway Lake-1.5, Auburn HS-1, Central Kitsap-1, Mountlake Terrace-1, Thomas Jefferson-1

4A Boys 100 Meter Dash Friday - 11:20 AM - Prelim. Saturday - 10:55 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 100 METER DASH w-2.62 1 Anthony Zackery-12, Ferris 11.22 2 Victor Marshall-12, Juanita 11.29 3 Austin Curran-12, Cascade 11.41 4 Danny VanDatta-12, Central Kitsap 11.52 5 Chris White-11, Wilson 11.54 6 Brian McGee-12, Gig Harbor 11.57 7 Connor Hare-12, Gonzaga Prep 11.66 8 Ryan Barrett-11, Graham-Kapowsin 11.74 HEAT 2-4A BOYS 100 METER DASH w-4.10 1 Nic Johnson-10, Wilson 11.26 2 Aaron Wafer-11, Moses Lake 11.38 3 Dak Kongela-12, North Kitsap 11.49 4 Ashtin Mott-11, Lake Stevens 11.51 5 Avery Sligh-12, Monroe 11.53 6 Ezra John Griffey-10, Decatur 11.54 7 Andy Palmer-10, Inglemoor 11.61 8 Sean Skidmore-12, Tahoma 11.66 FINALS-4A BOYS 100 METER DASH w+1.73 1 Dak Kongela-12, North Kitsap 10.95 2 Victor Marshall-12, Juanita 10.96 3 Anthony Zackery-12, Ferris 10.97 4 Austin Curran-12, Cascade 11.00 5 Nic Johnson-10, Wilson 11.00 6 Aaron Wafer-11, Moses Lake 11.04 7 Ashtin Mott-11, Lake Stevens 11.13 8 Danny VanDatta-12, Central Kitsap 11.19
Top of Page
4A Boys 200 Meter Dash Friday - 6:25 PM - Prelim. Saturday - 2:25 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 200 METER DASH w-0.61 1 Nic Johnson-10, Wilson 22.06 2 Anthony Zackery-12, Ferris 22.21 3 Victor Marshall-12, Juanita 22.24 4 Avery Sligh-12, Monroe 22.39 5 Michael Dean-12, Stadium 22.55 6 Phillip Bennett-12, Thomas Jefferson 22.80 7 JJ Jackson-12, Sumner 22.91 8 Austin Curran-12, Cascade 22.91 HEAT 2-4A BOYS 200 METER DASH w+1.45 1 Stephone Jordan-10, Garfield 22.24 2 Aaron Wafer-11, Moses Lake 22.25 3 Ezra John Griffey-10, Decatur 22.45 4 Ashtin Mott-11, Lake Stevens 22.48 5 Ryan Barrett-11, Graham-Kapowsin 22.75 6 Demetrius Davis-Douglas-10, Mt Tahoma 22.80 7 Andrew Battenburg-11, Walla Walla 22.86 8 Sean Skidmore-12, Tahoma 22.86 FINALS-4A BOYS 200 METER DASH W+0.03 1 Aaron Wafer-11, Moses Lake 22.08 2 Victor Marshall-12, Juanita 22.17 3 Nic Johnson-10, Wilson 22.26 4 Stephone Jordan-10, Garfield 22.40 5 Ezra John Griffey-10, Decatur 22.43 6 Avery Sligh-12, Monroe 22.47 7 Ashtin Mott-11, Lake Stevens 22.49 8 Anthony Zackery-12, Ferris 22.54
Top of Page
4A Boys 400 Meter Dash Friday - 2:20 PM - Prelim. Saturday - 12:45 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 400 METER DASH 1 Michael Dean-12, Stadium 49.58 2 Nic Johnson-10, Wilson 49.69 3 Chris Michels-12, Skyview 49.88 4 Maurice Copeland-12, Kent-Meridian 49.93 5 Aaron Wafer-11, Moses Lake 50.88 6 Dan Sloat-10, Eastlake 51.32 7 Chris Warren-12, Southridge 51.42 8 Eric Williams-11, Cascade 51.78 HEAT 2-4A BOYS 400 METER DASH 1 Zeke Hill-12, Curtis 49.92 2 Isaac Teichgrab-10, Stanwood 49.95 3 Tyler Krueger-12, Skyline 50.03 4 Darrion Harris-12, Lincoln 50.19 5 Colby Brydson-12, Kentlake 50.69 6 Derek Schuh-12, Central Valley 51.13 7 Olimar Hunt-12, Oak Harbor 51.91 8 Reggie Christor-11, Graham-Kapowsin 52.45 FINALS-4A BOYS 400 METER DASH 1 Michael Dean-12, Stadium 48.47 2 Zeke Hill-12, Curtis 48.96 3 Maurice Copeland-12, Kent-Meridian 49.28 4 Chris Michels-12, Skyview 49.73 5 Isaac Teichgrab-10, Stanwood 49.96 6 Tyler Krueger-12, Skyline 50.51 7 Darrion Harris-12, Lincoln 50.52 8 Nic Johnson-10, Wilson 51.80
Top of Page
4A Boys 800 Meter Run Friday - 12:20 PM - Prelim. Saturday - 1:40 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 800 METER RUN 1 Charlie Williams-11, Gig Harbor 1:55.79 2 Emmanuel Bofa-12, Emerald Ridge 1:55.80 3 Isiah Dawkins-11, Wilson 1:56.34 4 David Hickerson-11, Ferris 1:57.15 5 John McDonald-12, Richland 1:58.21 6 Riley Eoff-12, Evergreen(Van) 1:59.82 7 Brian Schultz-12, Inglemoor 2:04.22 8 Jake Roberts-12, Stanwood DQ HEAT 2-4A BOYS 800 METER RUN 1 Luke Lemenager-12, Tahoma 1:57.80 2 Matt Beeninga-10, Mountlake Terrace 1:58.06 3 Tyler Noland-11, Richland 1:58.14 4 Chris Goodman-10, Snohomish 1:58.16 5 Will Cameron-12, North Kitsap 1:59.03 6 Chris Selvar-10, Kentwood 1:59.66 7 Nick Abraham-11, Skyline 2:01.94 8 Jeff Long-12, Skyview 2:02.54 FINALS-4A BOYS 800 METER RUN 1 Luke Lemenager-12, Tahoma 1:54.55 2 Emmanuel Bofa-12, Emerald Ridge 1:55.00 3 David Hickerson-11, Ferris 1:55.94 4 Chris Goodman-10, Snohomish 1:57.02 5 Tyler Noland-11, Richland 1:57.19 6 Charlie Williams-11, Gig Harbor 1:57.24 7 Isiah Dawkins-11, Wilson 1:59.85 8 Matt Beeninga-10, Mountlake Terrace 2:00.49
Top of Page
4A Boys 1600 Meter Run Saturday - 11:25 AM - Finals 4A BOYS 1600 METER RUN Time 1 Joe Churchill-12, Auburn-Riverside 4:15.15 2 Michael Chinchar-11, Kentwood 4:16.16 3 Charlie Williams-11, Gig Harbor 4:17.19 4 Matt Frerker-11, Skyline 4:17.70 5 Mike Hartanov-12, Mt. Spokane 4:17.95 6 Zack Gussin-12, Ballard 4:18.12 7 Taylor Nepon-11, Mead HS 4:18.21 8 Alex Stanovsky-11, Everett 4:18.64 Dan Phillips-12, Olympia 4:19.05 Jeff Helmer-12, Everett 4:21.58 Kelly Lynch-10, Mead HS 4:23.47 Joey Bywater-10, Lake Stevens 4:24.12 Graydon Manning-11, Capital 4:25.14 Jordan Swarthout-12, Capital 4:28.90 Jonathan Lafler-10, Tahoma 4:29.32 Miles Unterreiner-10, Gig Harbor 4:32.43
Top of Page
4A Boys 3200 Meter Run Friday - 7:05 PM - Finals 4A BOYS 3200 METER RUN Time 1 Joey Bywater-10, Lake Stevens 9:03.97 2 Matt Frerker-11, Skyline 9:05.70 3 Michael Chinchar-11, Kentwood 9:07.78 4 Jeff Helmer-12, Everett 9:07.82 5 Steven Gimpel-12, Mead HS 9:14.72 6 Dylan Hatcher-11, Mead HS 9:18.15 7 Scott Sabo-12, Kentridge 9:24.34 8 Miles Unterreiner-10, Gig Harbor 9:25.91 Jordan Swarthout-12, Capital 9:25.93 Doug Holt-11, Woodinville 9:27.30 Dak Riek-11, Mariner 9:27.48 Jonathan Lafler-10, Tahoma 9:38.43 Joe Churchill-12, Auburn-Riverside 9:40.93 Steven Olsen-11, Ferris 9:45.83 Graydon Manning-11, Capital 9:47.27 Ben Dear-12, Olympia 9:59.68
Top of Page
4A Boys 110 High Hurdles Friday - 10:30 AM - Prelim. Saturday - 10:30 AM - Finals HEAT 1-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w-3.57 1 JJ Jackson-12, Sumner 15.06 2 Brandon Graef-12, Skyline 15.07 3 Justin Hardersen-12, Enumclaw 15.27 4 Nathan Schelling-11, Skyview 15.42 5 Isaac Butts-11, Richland 15.65 6 Christian Demouchet-12, Olympic 15.69 7 Chris Hilliard-12, Cascade 15.84 8 Luke Laures-11, Stanwood 15.88 HEAT 2-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w-2.25 1 Kyle Schauble-12, Kamiakin 14.62 2 Tyran Schelling-9, Skyview 15.27 3 Kevin Wicklund-12, Emerald Ridge 15.29 4 Tyson Lewis-12, Wilson 15.43 5 Mike Eldredge-11, Eastlake 15.48 6 Adam Hair-12, Walla Walla 15.50 7 Eric Doyle-11, Mountlake Terrace 16.02 8 Joshua Drury-12, Kentridge 16.16 FINALS-4A BOYS 110 HIGH HURDLES w+0.01 1 Kyle Schauble-12, Kamiakin 14.20 2 Brandon Graef-12, Skyline 14.40 3 JJ Jackson-12, Sumner 14.57 4 Tyran Schelling-9, Skyview 14.69 5 Kevin Wicklund-12, Emerald Ridge 14.83 6 Tyson Lewis-12, Wilson 14.90 7 Nathan Schelling-11, Skyview 14.93 8 Justin Hardersen-12, Enumclaw 15.00
Top of Page
4A Boys 300 Inter. Hurdles Friday - 5:45 PM - Prelim. Saturday - 1:15 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Brandon Graef-12, Skyline 38.85 2 Justin Hardersen-12, Enumclaw 39.21 3 Tyson Lewis-12, Wilson 39.24 4 Donnie Clark-12, Kamiakin 39.33 5 Brandon Faber-12, Emerald Ridge 40.05 6 Scottie Duclos-11, Kamiakin 40.20 7 Ali Al-Hussaini-11, Jackson 40.90 8 Justin Wiese-10, Skyview 41.40 HEAT 2-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Kyle Schauble-12, Kamiakin 37.84 2 Stephone Jordan-10, Garfield 38.93 3 JJ Jackson-12, Sumner 39.26 4 Nick Mundell-12, Snohomish 39.62 5 Jordan Bondurant-11, Skyview 40.15 6 Kevin Wicklund-12, Emerald Ridge 40.82 7 Brock Hartman-12, Shorewood 41.09 8 Anthony Robinson-11, Mountain View 41.44 FINALS-4A BOYS 300 INTER. HURDLES 1 Kyle Schauble-12, Kamiakin 37.77 2 JJ Jackson-12, Sumner 38.39 3 Tyson Lewis-12, Wilson 38.68 4 Brandon Graef-12, Skyline 39.02 5 Nick Mundell-12, Snohomish 39.16 6 Justin Hardersen-12, Enumclaw 39.42 7 Stephone Jordan-10, Garfield 39.44 8 Donnie Clark-12, Kamiakin 39.49
Top of Page
4A Boys Shot Put Saturday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 4A BOYS SHOTPUT Distance 1 Cameron Elisara-12, Ferris 63-04.5 2 Todd Gallant-12, Wilson 55-08.5 3 Sam Washington-11, Lincoln 55-01.5 4 Mike McGee-11, Mead HS 54-05.5 5 Mitch Kamstra-12, Shadle Park 54-02 6 Dominique Meredith-12, Mt Tahoma 53-11.5 7 Brice Leahy-12, Gig Harbor 52-06.5 8 Kevin Kooyman-12, Tahoma 52-06 Spencer Warfield-12, Cascade 50-08 William Hunter-11, Oak Harbor 49-11.5 Ben Elder-12, Lake Stevens 49-10 Bob McCabe-12, Battle Ground 49-05 Jordan Thaanum-12, Emerald Ridge 49-03.5 Brandon Thurston-10, Inglemoor 48-10 Renard Williams-11, South Kitsap 47-09 Skyler Brown-11, Ballard 43-06.5
Top of Page
4A Boys Discus Friday - 12:00 PM - Prelim. & Finals 4A BOYS DISCUS Distance 1 Brice Leahy-12, Gig Harbor 166-04 2 Todd Gallant-12, Wilson 161-06 3 Conner Larned-10, Enumclaw 155-03 4 Alex Nelson-11, Evergreen(Van) 154-08 5 Ben Elder-12, Lake Stevens 154-00 6 Nate Thompson-12, University 151-01 7 Tim Naylor-12, Mt. Spokane 150-00 8 Desmond Vaeao-12, Decatur 143-03 Logwone Mitz-11, Redmond 142-05 Garrett Comfort-11, Skyview 140-10 Jason Erickson-11, Bothell 139-05 Logan Harding-12, Lake Stevens 137-08 Renard Williams-11, South Kitsap 132-07 Dustin Schneider-11, Mt. Spokane 130-07 Peter Follmer-12, Kentridge ND Jared Dukleth-12, Arlington ND
Top of Page
4A Boys Javelin Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS JAVELIN Distance 1 Wes Nolen-10, University 190-07 2 Michael Hughes-12, Gig Harbor 188-06 3 Miles Kenney-12, Roosevelt 183-08 4 Andrew Stiger-11, Everett 182-04 5 Mark Presby-12, Richland 181-10 6 Vance Murphy-12, Battle Ground 178-09 7 Logan Harding-12, Lake Stevens 178-01 8 Kevin Jeffery-11, Auburn HS 167-11 Aaron Mettler-11, Walla Walla 165-08 Bryan Lankow-11, Olympia 164-07 Jason Erickson-11, Bothell 164-02 Alex Doroshkin-12, Heritage 162-07 Riley Start-12, Central Kitsap 162-07 Nick Taylor-11, South Kitsap 160-08 Sean Carnahan-12, Shelton 159-08 Logan Butsch-12, Mariner 152-01
Top of Page
4A Boys Long Jump Friday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS LONG JUMP Distance 1 Toney Henderson-11, Gig Harbor 24-05.5 2 Zeke Hill-12, Curtis 23-06.5 3 Kyle Schauble-12, Kamiakin 23-02.0 4 Evan Jordan-12, Mount Vernon 22-07.25 5 Aaron Wafer-11, Moses Lake 22-03.0 6 Miguel Pierre-12, Cascade 22-00.25 7 Anthony Zackery-12, Ferris 21-10.75 8 Lem Brown-12, Skyline 21-03.5 Jake Webb-12, Arlington 21-02.5 Ryan Ancheta-Major-11, Graham-Kapowsin 21-01.25 James Monk-9, Evergreen(Van) 20-11.5 Trent Arrivey-12, Woodinville 20-07.25 Kevin Rozier-12, Bethel 20-06.75 Casey Stevick-11, Olympia 20-05.5 Dontavius Bickerstaff-12, Lincoln 19-10.0 Magaiva Herman-11, Hudson's Bay ND
Top of Page
4A Boys Triple Jump Saturday - 9:30 AM - Prelim. & Finals 4A BOYS TRIPLE JUMP Distance 1 Andrew Chapin-12, Redmond 46-11 2 Stephen Marshall-12, Southridge 46-07 3 Jonathan Joyner-12, Curtis 46-05.75 4 Dontavius Bickerstaff-12, Lincoln 45-10.75 5 Josh McCune-12, Curtis 45-06.5 6 Dak Kongela-12, North Kitsap 45-01.25 7 Tim Dressler-12, Wilson 44-08.25 8 Tim Satterwhite-12, Thomas Jefferson 44-01.5 Rendel Jones-10, Everett 43-04.5 Evan Jordan-12, Mount Vernon 43-00.5 Kurt Williams-12, Snohomish 42-10.75 Levi Knudson-12, Gig Harbor 42-09.75 Patrick Metzger-12, Central Valley 42-07.75 Kent Smith-12, Walla Walla 42-07.5 James Cho-11, Spanaway Lake 42-03.5 Lem Brown-12, Skyline 41-05.5
Top of Page
4A Boys High Jump Saturday - 12:00 PM - Finals 4A BOYS HIGH JUMP Height 1 Trent Arrivey-12, Woodinville 6-10.0 2T Cody McCargar-10, Richland 6-06.0 2T Stephen Praast-12, Tahoma 6-06.0 4 Eric Kasinger-11, Skyview 6-04.0 5 Josh Gillis-11, Kentridge 6-04.0 6 John Marler-12, Kennewick 6-02.0 7T JJ Bickham-12, Spanaway Lake 6-02.0 7T Ross Milne-11, Mountain View 6-02.0 Eric Greenwood-11, Edmonds-Woodway 6-02.0 Amin Tufa-10, Roosevelt 6-00.0 Roderick Rumble-10, Oak Harbor 6-00.0 Greg Stapleton-10, Kamiakin 6-00.0 Chaphan Johnson-12, Spanaway Lake 6-00.0 Dontavius Bickerstaff-12, Lincoln 6-00.0 Anthony Stalder-10, Marysville-Pilchuck 5-10.0 Casey Stevick-11, Olympia NH
Top of Page
4A Boys Pole Vault Friday - 9:30 AM - Finals 4A BOYS POLE VAULT Height 1 Beau Carrillo-12, Mt. Spokane 15-03.0 2 Josh Winters-12, Bothell 14-06.0 3 Tyler Sutherland-12, Mt. Spokane 14-06.0 4 Kraig Grant-12, Moses Lake 14-06.0 5 Chance Keyes-12, Marysville-Pilchuck 14-06.0 6 Sean Beighton-11, Kamiak HS 14-00.0 7 Jeff Timmons-10, Gig Harbor 13-09.0 8 Chris Smolkowski-11, Woodinville 13-06.0 Nick Lackman-11, Gig Harbor 13-00.0 Victor Gruy-11, Federal Way 13-00.0 Ryan Bates-11, Skyview 12-06.0 Garren Dukes-12, North Kitsap 12-06.0 Joel Denman-10, Heritage 12-06.0 Nicholas Iverson-11, Jackson 12-00.0 Jake Sumner-12, Enumclaw 12-00.0 Mark Leinweber-11, Skyview NH
Top of Page
4A Boys 4x100 Meter Relay Friday - 1:20 PM - Prelim. Saturday - 11:45 AM - Finals EAT 1-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Skyview 42.89 2 Tahoma 42.89 3 Cascade 42.90 4 Walla Walla 42.99 5 Lincoln 43.27 6 Kent-Meridian 43.34 7 Southridge 43.46 8 Juanita DQ HEAT 2-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Todd Beamer 42.82 2 Garfield 42.95 3 North Kitsap 43.09 4 Evergreen(Van) 43.13 5 Monroe 43.20 6 Rogers(Sp) 43.46 7 Lake Stevens 43.48 8 Wilson 44.23 FINALS-4A BOYS 4X100 METER RELAY 1 Skyview 42.50 2 Todd Beamer 42.52 3 Garfield 42.67 4 Tahoma 42.72 5 Cascade 42.86 6 North Kitsap 42.90 7 Walla Walla 43.03 8 Evergreen(Van) 43.17
Top of Page
4A Boys 4x400 Meter Relay Friday - 8:30 PM - Prelim. Saturday - 3:00 PM - Finals HEAT 1-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Graham-Kapowsin 3:23.50 2 Lake Stevens 3:23.81 3 Central Valley 3:23.97 4 Stanwood 3:24.69 5 Tahoma 3:25.52 6 Emerald Ridge 3:28.91 7 Eastlake 3:29.37 8 Shelton dnf HEAT 2-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Kamiakin 3:21.85 2 Skyline 3:22.93 3 Wilson 3:23.15 4 Everett 3:24.28 5 Eastmont 3:24.96 6 Curtis 3:26.28 7 Kentwood 3:27.80 8 Spanaway Lake 3:28.34 FINALS-4A BOYS 4X400 METER RELAY 1 Wilson 3:21.34 2 Kamiakin 3:22.00 3 Lake Stevens 3:22.57 4 Skyline 3:23.35 5 Graham-Kapowsin 3:24.18 6 Central Valley 3:24.84 7 Stanwood 3:25.43 8 Everett 3:25.79
Top of Page