Columbia Basin League                             
4A Championships - 5/11/2007
Zaepfel Stadium, Yakima
Results

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla 12 Richland 12.38 2
2 Campbell, Shanai 9 Eisenhower 12.66 2
3 Retzlaff, Michele 10 Walla Walla 12.94 2
4 Piro, Wyatt 10 Wenatchee 12.99 2
5 Ortiz, Yesenia 10 Pasco 13.03 2
6 Noble, Katie 9 Walla Walla 13.28 2
7 Jackson, Shallyn 10 Richland 13.39 2
8 Alderman, Sam 10 Richland 13.47 2
9 Anderson, Shawna 9 Pasco 13.50 2
10 Fisher, Stephanie 9 Richland 13.56 1
11 Hussey, Jenna 11 Walla Walla 13.69 1
12 Dittmer, Rachel 9 Richland 13.73 1
13 Zavaleta, Alex 11 Pasco 13.79 1
14 Wagner, Julia 9 Wenatchee 13.84 1
15 Hedine, Haley 9 Walla Walla 13.89 1

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla 12 Richland 25.20 2
2 Lakes, Shaniae 10 Richland 26.11 2
3 Campbell, Shanai 9 Eisenhower 26.47 2
4 Hofferber, Ashley 12 Richland 26.52 2
5 Johnson, Crystal 11 Davis 26.76 2
6 Retzlaff, Michele 10 Walla Walla 27.07 2
7 Arellano, Bianca 11 Pasco 27.21 2
8 Noble, Katie 9 Walla Walla 27.26 2
9 Chamberlain, Kayla 10 Moses Lake 27.30 1
10 Jackson, Shallyn 10 Richland 27.36 2
11 Chapman, Kylie 9 Wenatchee 27.64 1
12 Erwin, Allison 11 Walla Walla 27.89 1
13 Gustafsson, Hannah 9 Wenatchee 27.90 1
14 Xaipanya, Leslie 11 Pasco 28.06 1
15 Hussey, Jenna 11 Walla Walla 28.25 1

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McKeirnan, Kayla 12 Richland 56.62 2
2 Ballinger, Kristen 12 Wenatchee 57.85 2
3 Ortiz, Yesenia 10 Pasco 1:00.17 2
4 Chamberlain, Kayla 10 Moses Lake 1:00.49 2
5 Retzlaff, Michele 10 Walla Walla 1:01.05 2
6 Grigg, Nicole 10 Pasco 1:01.41 2
7 Brower, Gabby 10 Richland 1:01.43 2
8 Johnson, Crystal 11 Davis 1:01.73 2
9 Noyes, Ann 11 Moses Lake 1:01.82 2
10 Jackson, Shallyn 10 Richland 1:02.01 1
11 Alderman, Sam 10 Richland 1:02.55 1
12 King, Kathleen 10 Wenatchee 1:03.56 1
13 Chapman, Kylie 9 Wenatchee 1:03.70 1
14 Gustafsson, Hannah 9 Wenatchee 1:04.66 1
15 Short-Morin, Chelsea 10 Wenatchee 1:04.68 1

Girls 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ballinger, Kristen 12 Wenatchee 2:17.98 2
2 McDonald, Annie 10 Richland 2:22.28 2
3 Yancy, Jaki 9 Wenatchee 2:25.04 2
4 Schooley, Shawna 10 Davis 2:26.11 2
5 Olivares, Annette 11 Richland 2:28.63 2
6 Rodriguez, Janette 9 Pasco 2:29.24 2
7 Berglin, Fallon 9 Pasco 2:30.10 2
8 Hollick, Maggie 9 Richland 2:30.91 1
9 Hiatt, Molly 11 Walla Walla 2:31.36 2
10 Kaluzny, Hannah 9 Davis 2:32.31 1
11 Ballinger, Lauren 10 Wenatchee 2:34.49 1
12 Wiest, Wendy 11 Eisenhower 2:35.12 2
13 Patton, Amanda 9 Eisenhower 2:37.21 1
14 Faubion, Sarah 10 Wenatchee 2:41.60 1
15 Noland, Emily 9 Richland 2:42.90 1

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Martinez, Sandra 10 Davis 5:12.04
2 Wall, Ashlee 12 Walla Walla 5:14.13
3 Rodriguez, Janette 9 Pasco 5:18.46
4 Dernbach, Lauren 9 Richland 5:18.53
5 Schooley, Shawna 10 Davis 5:23.16
6 Reich, Helen 12 Walla Walla 5:28.31
7 Burrup, Laurel 10 Richland 5:28.78
8 Kiser, Hannah 9 Wenatchee 5:30.93
9 Pauly, Skye 9 Wenatchee 5:31.00
10 Budiselich, Kristin 10 Moses Lake 5:53.65
11 Wenberg, Marieka 10 Walla Walla 5:55.66
12 Pauly, Chelan 9 Wenatchee 5:56.08
13 Johnson, Marianne 9 Pasco 6:03.76
14 Goodwin, Heather 11 Walla Walla 6:04.78
15 Wilson, Jasmine 9 Walla Walla 6:05.91

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Martinez, Sandra 10 Davis 11:12.92
2 Vander Malle, Marissa 9 Pasco 11:25.29
3 Wall, Ashlee 12 Walla Walla 11:29.66
4 Olsen, Alyssa 9 Pasco 11:29.95
5 Amparan, Danielle 11 Richland 11:46.61
6 McCarthy, Ann 11 Eisenhower 11:47.21
7 Molitor, Denali 9 Walla Walla 11:57.18
8 Johnson, Kylie 10 Richland 11:57.96
9 Kiser, Hannah 9 Wenatchee 12:01.88
10 Mills, Allison 11 Richland 12:07.56
11 Reich, Eva 10 Walla Walla 12:34.09
12 Pauly, Skye 9 Wenatchee 12:34.66
13 Till, Alyssa 9 Richland 12:41.14
14 Needham, Liz 12 Davis 12:45.95
15 Budiselich, Kristin 10 Moses Lake 12:55.71

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hedel, Caroline 12 Richland 15.24 2
2 Deitz, Galia 11 Richland 15.52 2
3 Sanford, Martha 9 Richland 16.20 2
4 Noyes, Ann 11 Moses Lake 16.49 2
5 Davis, Melanie 10 Pasco 16.71 2
6 Babcock, Cassy 10 Wenatchee 17.12 2
7 Martin, Emily 10 Wenatchee 17.18 2
8 Eastman, Melissa 11 Walla Walla 17.38 2
9 Morris, McKhayla 9 Walla Walla 17.64 2
10 Gilmore, Kendell 9 Pasco 17.79 1
11 Montoya, Jessica 10 Eisenhower 17.89 1
12 Erwin, Holly 10 Walla Walla 18.01 1
13 Naef, Megan 10 Pasco 18.12 1
14 Tonge, Ashley 9 Wenatchee 18.21 1
15 Morris, Rachel 9 Wenatchee 18.22 1

Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hedel, Caroline 12 Richland 44.22 2
2 Sanford, Martha 9 Richland 45.86 2
3 Deitz, Galia 11 Richland 45.96 2
4 Bughi, Andi 12 Walla Walla 47.46 2
5 Naef, Megan 10 Pasco 48.42 1
6 Babcock, Cassy 10 Wenatchee 48.78 2
7 Xaipanya, Leslie 11 Pasco 49.14 2
8 Brandon, Morgan 9 Richland 49.33 2
9 Martin, Emily 10 Wenatchee 49.82 2
10 Montoya, Jessica 10 Eisenhower 50.01 1
11 Morris, McKhayla 9 Walla Walla 50.78 2
12 Tonge, Ashley 9 Wenatchee 51.51 1
13 Dix, Kelsey 10 Eisenhower 51.57 1
14 Erwin, Holly 10 Walla Walla 51.91 1
15 Morris, Rachel 9 Wenatchee 52.33 1

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A' 48.86
1) Lakes, Shaniae 10 2) Sanford, Martha 9
3) Deitz, Galia 11 4) McKeirnan, Kayla 12
2 Walla Walla High School 'A' 50.60
1) Noble, Katie 9 2) Retzlaff, Michele 10
3) Erwin, Allison 11 4) Bughi, Andi 12
3 Eisenhower High School 'A' 51.02
1) Howard, Alexis 9 2) Patton, Amanda 9
3) Frazier, Jazmine 10 4) Campbell, Shanai 9
4 Pasco High School 'A' 51.22
1) Ortiz, Yesenia 10 2) Anderson, Shawna 9
3) Xaipanya, Leslie 11 4) Arellano, Bianca 11
5 Wenatchee High School 'A' 51.32
1) Prehm, Christine 10 2) Gustafsson, Hannah 9
3) King, Kathleen 10 4) Piro, Wyatt 10
6 Davis High School 'A' 51.81
1) Johnson, Crystal 11 2) Alvarez, Sevanna 11
3) Delp, Lindsey 11 4) Potvin, Samantha 12

Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A' 1:46.40
1) Lakes, Shaniae 10 2) Sanford, Martha 9
3) Hofferber, Ashley 12 4) Alderman, Sam 10
2 Walla Walla High School 'A' 1:49.19
1) Noble, Katie 9 2) Erwin, Allison 11
3) Hussey, Jenna 11 4) Bughi, Andi 12
3 Wenatchee High School 'A' 1:50.35
1) Ballinger, Kristen 12 2) King, Kathleen 10
3) Gustafsson, Hannah 9 4) Piro, Wyatt 10
4 Pasco High School 'A' 1:50.74
1) Naef, Megan 10 2) Zavaleta, Alex 11
3) Anderson, Shawna 9 4) Xaipanya, Leslie 11

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Wenatchee High School 'A' 4:06.26
1) Yancy, Jaki 9 2) Babcock, Cassy 10
3) King, Kathleen 10 4) Ballinger, Kristen 12
2 Richland High School 'A' 4:08.12
1) Deitz, Galia 11 2) Hedel, Caroline 12
3) Brower, Gabby 10 4) McDonald, Annie 10
3 Pasco High School 'A' 4:12.49
1) Arellano, Bianca 11 2) Rovira, Danielle 10
3) Grigg, Nicole 10 4) Ortiz, Yesenia 10
4 Eisenhower High School 'A' 4:18.82
1) Howard, Alexis 9 2) Montoya, Jessica 10
3) Dix, Kelsey 10 4) Wiest, Wendy 11
5 Moses Lake High School 'A' 4:41.79
1) Chamberlain, Kayla 10 2) Budiselich, Kristin 10
3) Cromer, Amy 10 4) Schuh, Megan 10
6 Walla Walla High School 'A' 4:47.77
1) Erwin, Holly 10 2) Hiatt, Molly 11
3) Smyth, Alyssa 9 4) Anderson, Bridget 9

Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clements, Jessica 11 Richland 5-02.00
2 Black, Kortney 12 Pasco 5-00.00
3 Dominguez, Elena 12 Wenatchee 4-10.00
4 Eastman, Melissa 11 Walla Walla J4-10.00
4 Wicheta, Sarah 9 Wenatchee J4-10.00
6 Rovira, Danielle 10 Pasco J4-10.00
7 Gilmore, Kendell 9 Pasco J4-10.00
8 Smyth, Alyssa 9 Walla Walla 4-08.00
8 Weitz, Mallory 12 Richland 4-08.00
10 Baxter, Peyton 9 Walla Walla J4-08.00
10 Dominguez, Cory 9 Wenatchee J4-08.00
12 Winkler, Daria 10 Davis J4-08.00
13 Levitsky, Anne 12 Wenatchee J4-08.00
14 Wiest, Wendy 11 Eisenhower 4-06.00
15 Porter, Kaitlin 10 Walla Walla J4-06.00

Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bushman, Shanie 11 Walla Walla 11-06.00
2 Dominguez, Elena 12 Wenatchee 11-00.00
3 Bratrude, Courtney 11 Wenatchee J11-00.00
4 Christian, Jessica 10 Richland 9-06.00
5 Salerno, Lauren 12 Richland J9-06.00
6 Harvey, Rachel 12 Eisenhower J9-06.00
7 Krisofski, Bri 12 Richland J9-06.00
8 Dotson, Liz 10 Richland J9-06.00
9 Zorich, Kellen 12 Richland 9-00.00
10 Deen, Kayla 10 Richland J9-00.00
11 Johnson, Melissa 11 Richland 8-06.00
12 Johnson, Jennifer 11 Eisenhower J8-06.00
13 Bath, Jill 11 Richland J8-06.00
14 Crawford, Holly 10 Wenatchee J8-06.00
15 Vukelich, Sara 10 Richland J8-06.00

Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jackson, Shallyn 10 Richland 16-02.25
2 Sullivan, Morgan 10 Pasco 15-10.00
3 Brandon, Morgan 9 Richland 15-06.75
4 Noyes, Ann 11 Moses Lake 15-06.00
5 Bushman, Shanie 11 Walla Walla J15-06.00
6 Bughi, Andi 12 Walla Walla J15-06.00
7 Fisher, Stephanie 9 Richland 15-03.50
8 Potvin, Samantha 12 Davis 15-01.75
9 Hill, Shaylee 9 Walla Walla 15-00.75
10 Morris, Rachel 9 Wenatchee 14-06.25
11 Morris, McKhayla 9 Walla Walla 14-05.75
12 Duhamel, Lindsay 10 Wenatchee 14-02.50
13 Hedine, Haley 9 Walla Walla 14-02.00
14 Wolski, Amy 11 Walla Walla 14-01.75
15 Anderson, Shawna 9 Pasco 14-01.00
15 Cottrell, Brittny 12 Pasco 14-01.00
15 Suutala, Johanna 12 Wenatchee 14-01.00

Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roberts, Lindsay 11 Richland 34-07.50
2 Lakes, Shaniae 10 Richland 34-04.25
3 Noyes, Ann 11 Moses Lake 34-01.50
4 Chamberlain, Kayla 10 Moses Lake 33-09.50
5 Potvin, Samantha 12 Davis 33-07.75
6 Bushman, Shanie 11 Walla Walla 33-04.25
7 Duhamel, Lindsay 10 Wenatchee 33-03.00
8 Rovira, Danielle 10 Pasco 32-05.00
9 Fisher, Stephanie 9 Richland 31-07.50
10 Piro, Wyatt 10 Wenatchee 31-06.25
11 Skorohodova, Ksenia 11 Walla Walla 31-05.75
12 Brown, Emily 11 Walla Walla 31-04.50
13 Wiest, Wendy 11 Eisenhower 31-01.00
14 Gibbons, Natalie 12 Wenatchee 30-07.50
15 Clements, Jessica 11 Richland 30-06.00

Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Winkler, Daria 10 Davis 38-01.00
2 Arndt, Sarah 12 Wenatchee 35-09.25
3 Hays, Aislinn 12 Wenatchee 35-03.00
4 Eastman, Melissa 11 Walla Walla 34-01.50
5 Willoughby, Ashley 10 Richland 34-00.50
6 Machinal, Michele 12 Richland 33-02.50
7 Bush, Jessica 9 Eisenhower 33-01.25
8 Arellano, Bianca 11 Pasco 32-02.75
9 Joshlin, Kristin 10 Walla Walla 32-01.25
10 Frazier, Jazmine 10 Eisenhower 31-02.50
11 Porter, Kaitlin 10 Walla Walla 30-07.25
12 Krcma, Susan 12 Moses Lake 30-01.00
13 Stevens, Tori 9 Richland 29-11.50
14 Ballardo, Bianca 10 Pasco 29-11.00
15 Daschel, Josie 12 Moses Lake 28-06.50

Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hays, Aislinn 12 Wenatchee 102-09
2 Davis, Melanie 10 Pasco 100-02
3 Arndt, Sarah 12 Wenatchee 98-11
4 Daschel, Josie 12 Moses Lake 93-05
5 Rodriguez, Adrianna 10 Walla Walla 93-02
6 Brower, Kendra 11 Richland 92-03
7 Romero, Stephanie 12 Eisenhower 91-09
8 Graff, Samantha 10 Pasco 91-08
9 Joshlin, Kristin 10 Walla Walla 87-09
10 Young, Taylor 9 Richland 86-03
11 Stutzman, Anndee 11 Pasco 85-06
12 Comstock, Shea 10 Richland 84-11
13 Machinal, Michele 12 Richland 84-02
14 Krcma, Susan 12 Moses Lake 82-05
15 Larson, Amethyst 10 Davis 81-08

Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anyiri, Josephine 12 Pasco 126-07
2 Corbray, Felicity 10 Davis 111-01
3 Machinal, Michele 12 Richland 109-06
4 Rodriguez, Adrianna 10 Walla Walla 107-02
5 Cottrell, Brittny 12 Pasco 106-11
6 Ross, Kenna 10 Walla Walla 98-07
7 Frazier, Jazmine 10 Eisenhower 97-05
8 Smart, Anne 9 Eisenhower 93-05
9 Brower, Kendra 11 Richland 92-05
10 Comstock, Shea 10 Richland 90-06
11 Ordway, Daniel 10 Moses Lake 88-10
12 Leiby, Kayla 10 Pasco 87-10
13 Joshlin, Kristin 10 Walla Walla 87-02
14 Stevens, Tori 9 Richland 84-04
15 Krcma, Susan 12 Moses Lake 82-06

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla Walla 11.14 2
2 Mandapat, Dimitri 9 Davis 11.50 2
3 Conley, Jordan 12 Richland 11.62 2
4 Newport, Jonathan 10 Eisenhower 11.68 2
5 Ness, Jordan 10 Walla Walla 11.73 1
6 Knight, Ty 12 Wenatchee 11.79 2
7 Clifford, Kyle 11 Pasco 11.80 2
8 Piek, Justin 10 Walla Walla 11.86 2
9 Miller, Matt 12 Richland 11.88 2
10 Anderson, Brandan 12 Moses Lake 11.99 1
11 Moore, Jacob 10 Eisenhower 12.01 1
12 Smith, Garrett 10 Wenatchee 12.06 1
13 Garcia, Jorge 10 Walla Walla 12.08 1
14 Lopez, Jose 9 Davis 12.09 1
15 Jones, Kyle 10 Walla Walla 12.18 1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla Walla 22.42 2
2 Beath, Donovan 12 Eisenhower 23.07 2
3 Mandapat, Dimitri 9 Davis 23.14 2
4 Clifford, Kyle 11 Pasco 23.33 2
5 Casillas, Colton 11 Richland 23.61 2
6 Conley, Jordan 12 Richland 23.63 2
7 Miller, Matt 12 Richland 23.64 1
8 Sewell, Chaese 10 Wenatchee 23.71 2
9 Rainey, Edwin 10 Davis 23.74 1
10 Garcia, Jorge 10 Walla Walla 24.03 1
11 Valentino, Andrew 11 Richland 24.05 1
12 Richardson, Chris 10 Moses Lake 24.07 1
13 Fackrell, Spencer 10 Moses Lake 24.19 1
14 Smith, Garrett 10 Wenatchee 24.21 1
15 Kuntz, Kyle 10 Wenatchee 24.45 1

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Battenburg, Andrew 12 Walla Walla 49.65 2
2 Wright, Rafe 11 Davis 49.97 2
3 Casillas, Colton 11 Richland 51.23 2
4 Ness, Jordan 10 Walla Walla 51.46 2
5 Knight, Ty 12 Wenatchee 51.58 2
6 Beath, Donovan 12 Eisenhower 52.07 1
7 Helm, Blake 11 Wenatchee 52.27 2
8 Rainey, Edwin 10 Davis 52.89 2
9 Olveda, Hunter 10 Richland 52.92 1
10 Mandapat, Dimitri 9 Davis 53.25 2
11 Valentino, Andrew 11 Richland 53.30 1
12 Fleming, Anthony 11 Pasco 53.34 1
13 Richardson, Chris 10 Moses Lake 53.78 1
14 Sewell, Chaese 10 Wenatchee 54.01 1
15 Bowers, Tyler 9 Richland 54.44 1

Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Noland, Tyler 12 Richland 1:57.20 2
2 VanDeBrake, Cody 11 Eisenhower 1:58.76 2
3 Gilbert, Peter 10 Pasco 1:59.37 2
4 Adelmund, Mat 12 Richland 1:59.58 2
5 Contreras, Emmanual 10 Davis 2:00.45 2
6 Colis, Jassim 11 Walla Walla 2:02.76 2
7 Crawford, Jordan 12 Richland 2:03.06 2
8 Silvers, Eric 12 Davis 2:04.01 2
9 Parker, Caleb 10 Richland 2:04.18 2
10 Hieb, Ben 11 Pasco 2:05.38 1
11 Holden, Brandon 9 Eisenhower 2:05.69 1
12 Wilson, Brenton 12 Wenatchee 2:07.67 1
13 Wall, Robby 10 Walla Walla 2:07.95 1
14 Nelson, Braden 10 Richland 2:08.19 1
15 McAlavy, Nick 11 Moses Lake 2:08.78 1

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Noland, Tyler 12 Richland 4:29.00
2 VanDeBrake, Cody 11 Eisenhower 4:31.55
3 Brown, Anthony 10 Pasco 4:35.60
4 Silvers, Eric 12 Davis 4:40.22
5 Contreras, Emmanual 10 Davis 4:40.64
6 Willits, Ryan 11 Richland 4:43.97
7 Cantero, Victor 12 Walla Walla 4:44.48
8 Luhrs, Rainer 9 Pasco 4:45.16
9 Gomez, Jose 10 Walla Walla 4:45.89
10 Durrant, Jesse 10 Pasco 4:46.20
11 Cardon, Spencer 10 Eisenhower 4:48.04
12 Lewis, Blake 9 Walla Walla 4:50.38
13 Cresci, Chris 11 Walla Walla 4:56.87
14 Thomas, Derrick 11 Eisenhower 4:57.71
15 Jenkins, Daniel 11 Moses Lake 4:59.97

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Liedtke, Zach 12 Eisenhower 9:59.13
2 Simison, Bryan 9 Eisenhower 10:00.70
3 Brown, Anthony 10 Pasco 10:05.99
4 Higgins, Michael 11 Walla Walla 10:07.90
5 Barela, Joey 12 Eisenhower 10:14.18
6 Schmidt, Andrew 11 Eisenhower 10:16.33
7 Fussner, Benn 10 Richland 10:19.28
8 Marchand, Wyatt 11 Eisenhower 10:19.99
9 Alfaro, Ivan 10 Eisenhower 10:20.16
10 Romfo, Andy 10 Eisenhower 10:35.35
11 Whitney, David 10 Richland 10:43.24
12 Villasenor, Alfredo 10 Davis 10:45.01
13 Cresci, Chris 11 Walla Walla 10:54.36
14 Zimmerman, Mark 10 Wenatchee 10:54.92
15 Thomas, Blake 11 Eisenhower 11:04.10

Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Butts, Isaac 12 Richland 15.02 2
2 Douglass, Brady 12 Richland 15.60 2
3 Najera, Michael 11 Walla Walla 15.80 2
4 Eaton, Kyle 10 Walla Walla 16.18 2
5 Gonzalez, Ernesto 10 Davis 16.70 2
6 Blowe, Ted 11 Richland 16.72 2
7 Hanson, Tjos 10 Wenatchee 16.86 2
8 Nygard, Brandon 11 Wenatchee 17.37 1
9 Hunt, Nick 9 Wenatchee 17.38 1
10 Smyth, Ian 11 Walla Walla 17.63 1
11 Turner, Eric 10 Richland 17.68 2
12 Harmon, Ryan 10 Wenatchee 17.80 2
13 McEuen, Tim 9 Walla Walla 18.20 1
14 Larsen, Alex 10 Wenatchee 18.37 1
15 Arndt, Andrew 9 Wenatchee 18.61 1

Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Butts, Isaac 12 Richland 39.61 2
2 Najera, Michael 11 Walla Walla 39.66 2
3 Knight, Ty 12 Wenatchee 40.18 2
4 Blowe, Ted 11 Richland 41.34 2
5 Gonzalez, Ernesto 10 Davis 41.78 2
6 Harmon, Ryan 10 Wenatchee 41.80 2
7 Eaton, Kyle 10 Walla Walla 42.32 2
8 Huls, Chase 12 Eisenhower 42.36 1
9 Douglass, Brady 12 Richland 42.45 2
10 Santiago, Aaron 12 Pasco 43.27 2
11 Nygard, Brandon 11 Wenatchee 44.10 1
12 Bohnet, Hank 10 Walla Walla 44.78 1
13 Ullom, Daniel 9 Eisenhower 45.22 1
14 Moulton, Lee 9 Pasco 45.39 1
15 Hunt, Nick 9 Wenatchee 46.20 1

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Walla Walla High School 'A' 43.47
1) Piek, Justin 10 2) Najera, Michael 11
3) Hessler, Spencer 10 4) Battenburg, Andrew 12
2 Davis High School 'A' 43.61
1) Mandapat, Dimitri 9 2) Wright, Rafe 11
3) Rainey, Edwin 10 4) Lopez, Jose 9
3 Richland High School 'A' 43.77
1) Conley, Jordan 12 2) Miller, Matt 12
3) Butts, Isaac 12 4) Casillas, Colton 11
4 Eisenhower High School 'A' 44.47
1) Moore, Jacob 10 2) Newport, Jonathan 10
3) Hill, Levi 11 4) Beath, Donovan 12
5 Pasco High School 'A' 47.19
1) Moulton, Lee 9 2) Bynum, Ryder 10
3) 4) Sapp, Anthony 9

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Richland High School 'A' 3:28.67
1) Olveda, Hunter 10 2) Miller, Matt 12
3) Butts, Isaac 12 4) Adelmund, Mat 12
2 Walla Walla High School 'A' 3:30.62
1) Ness, Jordan 10 2) Jones, Kyle 10
3) Najera, Michael 11 4) Colis, Jassim 11
3 Wenatchee High School 'A' 3:31.98
1) Helm, Blake 11 2) Sewell, Chaese 10
3) Harmon, Ryan 10 4) Knight, Ty 12
4 Eisenhower High School 'A' 3:37.50
1) Beath, Donovan 12 2) Holden, Brandon 9
3) Thomas, Blake 11 4) VanDeBrake, Cody 11
5 Moses Lake High School 'A' 3:40.90
1) Wafer, Aaron 12 2) Richardson, Chris 10
3) Timm, Tony 12 4) McAlavy, Nick 11
6 Pasco High School 'A' 3:40.93
1) Gilbert, Peter 10 2) Luhrs, Rainer 9
3) Clifford, Kyle 11 4) Fleming, Anthony 11

Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McCargar, Cody 11 Richland 6-04.00
2 Smith, Dorian 12 Richland J6-04.00
3 Stewart, Adam 12 Davis 6-02.00
4 Straight, Spencer 11 Wenatchee 6-00.00
5 Smith, Garrett 10 Wenatchee 5-10.00
6 Cooper, Zac 12 Walla Walla J5-10.00
7 Reyna, Steven 11 Wenatchee 5-08.00
8 McEuen, Tim 9 Walla Walla J5-08.00
9 Arndt, Andrew 9 Wenatchee J5-08.00
10 Roberts, Rusty 10 Wenatchee 5-06.00
10 Eggers, Ryne 11 Walla Walla 5-06.00
12 Ferrel, Dustin 11 Walla Walla J5-06.00
13 Alden, Ryan 11 Walla Walla J5-06.00
13 Santiago, Aaron 12 Pasco J5-06.00
13 Hunt, Nick 9 Wenatchee J5-06.00

Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Olson, Randy 12 Walla Walla 13-06.00
2 Neace, Adam 12 Walla Walla J13-06.00
3 Johnson, Craig 11 Eisenhower 12-06.00
4 Guerin, Kelland 12 Moses Lake J12-06.00
5 Hampton, Greg 10 Wenatchee J12-06.00
6 Hill, Levi 11 Eisenhower 12-00.00
7 Holt, Chester 11 Walla Walla J12-00.00
8 Tait-Gomez, Roger 10 Eisenhower 11-06.00
9 Kastenholtz, Joey 10 Wenatchee 11-00.00
10 Gibbons, Cody 10 Wenatchee 10-06.00
10 Harold, Jacob 10 Walla Walla 10-06.00
12 Martinez, Michael 9 Davis J10-06.00
13 Despain, Justen 11 Eisenhower J10-06.00
14 Mikkelson, Miles 11 Pasco J10-06.00
15 Bohnet, Hank 10 Walla Walla 10-00.00
15 Teal, Robert 12 Walla Walla 10-00.00

Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Piek, Justin 10 Walla Walla 20-00.25
2 Anderson, Brock 11 Walla Walla 19-05.00
3 Sealby, Jacob 9 Wenatchee 18-09.50
4 Chapin, Sam 10 Wenatchee 18-08.00
5 Martin, Aaron 11 Richland 18-06.25
6 Weixel, Derek 10 Richland 18-05.25
7 Moore, Jacob 10 Eisenhower 18-05.00
8 Redinger, Eric 11 Wenatchee 18-04.50
9 McAlavy, Nick 11 Moses Lake 17-11.00
10 Ferrel, Dustin 11 Walla Walla 17-09.25
11 Seikawich, Josh 10 Richland 17-05.50
12 Charvat, Dyllan 10 Richland 17-05.00
13 Garcia, Jorge 10 Walla Walla 17-03.50
14 Zollman, Nick 9 Walla Walla 17-03.25
14 Bohnet, Hank 10 Walla Walla 17-03.25

Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Miller, Jonathan 11 Richland 42-07.00
2 Fackrell, Spencer 10 Moses Lake 40-08.50
3 Newport, Jonathan 10 Eisenhower 40-02.25
4 Anderson, Brock 11 Walla Walla 39-11.50
5 Piek, Justin 10 Walla Walla 39-08.50
6 Patton, Steven 10 Walla Walla 39-07.00
7 Eggers, Ryne 11 Walla Walla 39-01.75
8 Broberg, Scott 10 Wenatchee 39-00.50
9 Kondor, Joe 12 Eisenhower 38-09.50
10 Ferrel, Dustin 11 Walla Walla 38-03.75
11 Weeks, Justin 11 Walla Walla 38-00.50
12 Gibbons, Cody 10 Wenatchee 37-09.50
13 Wilks, Jordan 9 Moses Lake 37-00.50
14 Vega, Christian 9 Wenatchee 36-11.25
15 Beltran, Estephan 11 Pasco 36-09.00

Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harman, Tad 11 Moses Lake 52-02.00
2 Crews, AJ 12 Eisenhower 50-07.25
3 Clothier, Josh 12 Walla Walla 50-04.50
4 Matthews, Billy 12 Moses Lake 49-03.00
5 Paige, Jeremy 11 Walla Walla 46-00.50
6 Lynch, Brandon 10 Wenatchee 45-11.75
7 St. Peter, Kohl 11 Pasco 45-05.50
8 Richmond, Glenn 11 Richland 44-10.00
9 Clark, Cody 11 Walla Walla 43-09.00
10 Anderson, Brandan 12 Moses Lake 43-02.00
11 Girgis, Peter 10 Richland 43-01.25
12 Hodges, John 12 Eisenhower 43-01.00
13 Mendez, Emanuel 12 Eisenhower 43-00.50
14 Rae, Dustin 12 Richland 42-07.75
15 Whitby, Kole 10 Pasco 41-11.00

Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Couette, Alex 12 Eisenhower 155-02
2 Matthews, Billy 12 Moses Lake 149-00
3 Crews, AJ 12 Eisenhower 147-06
4 Harman, Tad 11 Moses Lake 142-00
5 St. Peter, Kohl 11 Pasco 140-01
6 Britz, Ben 12 Eisenhower 133-06
7 Hill, Ethan 11 Walla Walla 133-04
8 Holden, Kyle 10 Walla Walla 130-04
9 Girgis, Peter 10 Richland 119-09
10 Eggers, Kyle 11 Walla Walla J119-09
11 Paige, Jeremy 11 Walla Walla 119-00
12 Huls, Chase 12 Eisenhower J119-00
13 Helton, Briggs 10 Wenatchee 117-07
14 Gilmour, Caleb 11 Pasco 113-00
15 Guzman, Nestor 11 Pasco 109-07

Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mettler, Aaron 12 Walla Walla 189-02
2 Clothier, Josh 12 Walla Walla 159-11
3 Straight, Spencer 11 Wenatchee 158-08
4 Fish, Grant 11 Moses Lake 156-00
5 Jones, Kyle 10 Walla Walla 154-03
6 Engel, Justin 12 Richland 152-05
7 DiTommaso, Anthony 11 Wenatchee 152-00
8 Hodges, John 12 Eisenhower 146-09
9 Girgis, Peter 10 Richland 145-04
10 Conley, Jordan 12 Richland 143-02
11 Redinger, Eric 11 Wenatchee 141-05
12 Huls, Chase 12 Eisenhower 140-03
13 Peven, Ben 10 Wenatchee 135-02
14 Janosik, Chase 10 Eisenhower 133-08
15 Connell, Chris 12 Richland 131-00