2008 WIAA/Dairy Farmers/Les Schwab                       
3A/4A State Track Meet
Edgar Brown Stadium, Pasco, Washington
Girls 4A Results

Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Greene, Bianca 12 Garfield 12.33Q -1.2 1
2 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 12.37Q -0.7 2
3 Geubelle, Andrea 11 Curtis 12.54Q -0.7 2
3 Harris, Vanessa 12 Curtis 12.54Q -1.2 1
5 Okoro, Brianna 12 Bellarmine 12.55Q -1.2 1
6 Byers, Siara 10 North Kitsap 12.61Q -0.7 2
7 Lin, Kelsey 10 Joel Ferris 12.56q -1.2 1
8 Currie, Lateashea 12 Heritage 12.65q -0.7 2
9 Carlson, Jordan 12 Shadle Park 12.73 -0.7 2
10 Grimsby, McKenna 10 Inglemoor 12.80 -0.7 2
11 Ortiz, Yesenia 11 Pasco 12.85 -0.7 2
12 McKole, Carson 11 Oak Harbor 12.90 -0.7 2
13 Smith, Celia 11 Stanwood 12.96 -1.2 1
14 Meis, Rachel 12 Tahoma 12.97 -1.2 1
15 Runyan, Nicolette 12 Marysville-Pil 12.99 -1.2 1
16 McKinney, Taylor 9 Garfield 13.08 -1.2 1

Girls 100 Meter Dash 4A
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Greene, Bianca 12 Garfield 12.01 1.2
2 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 12.10 1.2
3 Okoro, Brianna 12 Bellarmine 12.19 1.2
3 Harris, Vanessa 12 Curtis 12.19 1.2
5 Geubelle, Andrea 11 Curtis 12.38 1.2
6 Lin, Kelsey 10 Joel Ferris 12.40 1.2
7 Byers, Siara 10 North Kitsap 12.41 1.2
8 Currie, Lateashea 12 Heritage DNS

Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
1 Greene, Bianca 12 Garfield 24.29Q 0.6 1
2 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 24.68Q 0.8 2
3 Carlson, Jordan 12 Shadle Park 24.98Q 0.8 2
4 Siler, Eleanor 12 Lewis and Clark 25.01Q 0.6 1
5 Okoro, Brianna 12 Bellarmine 25.22Q 0.6 1
6 Mitchell, Keisha 10 Rogers-Puy 25.24Q 0.8 2
7 Johnson, Savannah 11 Tahoma 25.42q 0.8 2
8 Truth, Sharkyla 10 Garfield 25.50q 0.8 2
9 Lin, Kelsey 10 Joel Ferris 25.59 0.8 2
10 Meis, Rachel 12 Tahoma 25.65 0.6 1
11 McKole, Carson 11 Oak Harbor 25.86 0.8 2
12 SanNicholas, Rachel 12 Mt Tahoma 25.88 0.6 1
13 Runyan, Nicolette 12 Marysville-Pil 25.93 0.6 1
14 Grimsby, McKenna 10 Inglemoor 26.30 0.8 2
15 Tougas, Katie 10 Edmonds-Woodway 26.56 0.6 1

Girls 200 Meter Dash 4A
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Greene, Bianca 12 Garfield 24.20 0.7
2 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 24.48 0.7
3 Okoro, Brianna 12 Bellarmine 25.03 0.7
4 Siler, Eleanor 12 Lewis and Clark 25.05 0.7
5 Mitchell, Keisha 10 Rogers-Puy 25.15 0.7
6 Johnson, Savannah 11 Tahoma 25.47 0.7
7 Truth, Sharkyla 10 Garfield 25.61 0.7
8 Carlson, Jordan 12 Shadle Park 25.62 0.7

Girls 400 Meter Dash 4A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Siler, Eleanor 12 Lewis and Clark 56.04Q 2
2 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 57.75Q 1
3 Oden, Alisha 10 Marysville-Pil 56.67Q 2
4 Finch, Lindsay 12 Inglemoor 57.97Q 1
5 Schroeder, Brittany 11 Gig Harbor 57.32Q 2
6 Brown, Brianne 12 Shadle Park 58.02Q 1
7 Rue, Allie 11 Central Kitsap 57.35q 2
8 Mitchell, Keisha 10 Rogers-Puy 58.12q 1
9 Starks, Midori 11 Bellarmine 58.58 2
10 Wareham, Dana 10 Kentwood 59.27 1
11 Johnson, Erin 9 Shorewood 59.35 1
12 McDaniel, Rachel 11 Battle Ground 59.48 2
13 Truth, Sharkyla 10 Garfield 59.49 2
14 Teichgrab, Corinne 9 Stanwood 60.59 2
15 Ortiz, Yesenia 11 Pasco 61.19 1
16 Dick, April 10 Woodinville 63.10 1

Girls 400 Meter Dash 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Siler, Eleanor 12 Lewis and Clark 55.62
2 Oden, Alisha 10 Marysville-Pil 56.67
3 Jacka, Kelly 11 Bellarmine 56.72
4 Schroeder, Brittany 11 Gig Harbor 56.98
5 Mitchell, Keisha 10 Rogers-Puy 57.28
6 Rue, Allie 11 Central Kitsap 57.29
7 Finch, Lindsay 12 Inglemoor 57.30
8 Brown, Brianne 12 Shadle Park 58.40

Girls 800 Meter Run 4A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Cochran, Nicole 12 Bellarmine 2:13.09Q 1
2 Smollack, Mietra 12 Oak Harbor 2:13.15Q 2
3 Kalbrener, Anna 12 Gig Harbor 2:13.63Q 2
4 Nemra, Haley 12 Marysville-Pil 2:13.83Q 1
5 Stuart, Kate 12 Gig Harbor 2:14.70Q 1
6 Dewalt, Hannah 12 Gig Harbor 2:17.01Q 2
7 Jones, Maggie 9 Richland 2:16.99q 1
8 Hunter, Danielle 12 Mt Tahoma 2:17.61q 2
9 Rodriguez, Janette 10 Pasco 2:18.23 2
10 Orr, Chelsea 10 Eastlake 2:19.08 1
11 Sherman, Kara 9 Olympia 2:19.34 1
12 Hungerford, Brittany 11 Inglemoor 2:19.78 2
13 Davis, Shelly 10 Kamiak 2:19.89 2
14 Mahoney, Katie 9 Richland 2:20.44 1
15 Boyd, Alix 11 Lake Washington 2:20.79 1
16 Williamson, Rachel 12 Inglemoor 2:21.51 2

Girls 800 Meter Run 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kalbrener, Anna 12 Gig Harbor 2:13.86
2 Smollack, Mietra 12 Oak Harbor 2:15.64
3 Stuart, Kate 12 Gig Harbor 2:16.09
4 Hunter, Danielle 12 Mt Tahoma 2:16.52
5 Nemra, Haley 12 Marysville-Pil 2:17.30
6 Jones, Maggie 9 Richland 2:17.97
7 Dewalt, Hannah 12 Gig Harbor 2:18.04
8 Cochran, Nicole 12 Bellarmine 2:24.40

Girls 1600 Meter Run 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Smollack, Mietra 12 Oak Harbor 4:56.44
2 Mires, Baylee 9 Mead 4:57.10
3 Lord, Sarah 11 Redmond 4:59.42
4 Cochran, Nicole 12 Bellarmine 4:59.72
5 Evans, Kayla 12 Bellarmine 4:59.90
6 Nemra, Haley 12 Marysville-Pil 5:00.62
7 Andrews, Alyssa 11 Gig Harbor 5:01.68
8 Dear, Annie 11 Olympia 5:06.14
9 Orr, Chelsea 10 Eastlake 5:09.55
10 Nelson, Andrea 10 Shadle Park 5:10.64
11 Jaccard, Jillian 11 Redmond 5:11.37
12 McMahon, Devin 10 Redmond 5:11.43
13 Martin, Erika 11 Curtis 5:13.36
14 Bonner, Ellie 12 Snohomish 5:14.16
15 Clawson, Lauren 9 Tahoma 5:14.17
16 Johnson, Kiley 11 Richland 5:19.94

Girls 3200 Meter Run 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Cochran, Nicole 12 Bellarmine 10:36.59
2 Nelson, Andrea 10 Shadle Park 10:40.04
3 Lord, Sarah 11 Redmond 10:40.20
4 McMahon, Devin 10 Redmond 10:43.55
5 Stuart, Kate 12 Gig Harbor 10:43.82
6 Martinez, Sandra 11 A.C. Davis 10:48.54
7 Dear, Annie 11 Olympia 10:50.14
8 Andrews, Alyssa 11 Gig Harbor 10:50.88
9 Davis, Lyndy 12 Monroe 10:57.56
10 Evans, Kayla 12 Bellarmine 11:06.08
11 Bonner, Ellie 12 Snohomish 11:15.75
12 Vander Malle, Marisa 10 Pasco 11:19.66
13 Martin, Erika 11 Curtis 11:23.00
14 Verma, Natasha 10 Stanwood 11:27.29
15 Timmons, Priscilla 9 Skyview 11:41.20
16 Hammerle, Lauren 11 Ballard 11:55.52

Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 LeRoy, Bree 12 Gig Harbor 14.64Q 0.1 2
2 Logan, Shaquana 11 Bellarmine 14.85Q 0.6 1
3 Deitz, Galia 12 Richland 14.96Q 0.1 2
4 McNamee, Kelly 12 Joel Ferris 15.25Q 0.6 1
5 Stueckle, Kayla 10 Emerald Ridge 15.33Q 0.1 2
6 Evenson, Jacqie 11 Federal Way 15.46Q 0.6 1
7 Tri, Brittany 12 Lake Stevens 15.43q 0.1 2
8 Latimer, Tate 10 Tahoma 15.73q 0.1 2
9 Fuchs, Maddy 11 University 15.82 0.1 2
10 Lewis, Brieccia 11 Lake Washington 15.96 0.1 2
11 McDonald, Alexandra 11 Marysville-Pil 16.03 0.6 1
12 Gibson, Royesha 11 Heritage 16.08 0.6 1
13 Wilkins, Kayla 12 Evergreen-Van 16.10 0.1 2
14 Hendricks, Caitlin 11 Kentridge 16.12 0.6 1
15 Gross, Katy 11 Cascade-Ever 16.29 0.6 1
-- Jones, Jasmine 12 Franklin DNF 0.6 1

Girls 100 Meter Hurdles 4A
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 LeRoy, Bree 12 Gig Harbor 14.38 0.6
2 Logan, Shaquana 11 Bellarmine 14.42 0.6
3 Deitz, Galia 12 Richland 14.90 0.6
4 Stueckle, Kayla 10 Emerald Ridge 15.32 0.6
5 McNamee, Kelly 12 Joel Ferris 15.39 0.6
6 Evenson, Jacqie 11 Federal Way 15.46 0.6
7 Tri, Brittany 12 Lake Stevens 15.60 0.6
8 Latimer, Tate 10 Tahoma 16.50 0.6

Girls 300 Meter Hurdles 4A
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
1 Stueckle, Kayla 10 Emerald Ridge 44.06Q 1
2 Evenson, Jacqie 11 Federal Way 44.50Q 2
3 Jackson, Sarah 12 Stanwood 44.62Q 2
4 Fuchs, Maddy 11 University 44.94Q 1
5 Deitz, Galia 12 Richland 44.68Q 2
6 Sanford, Martha 10 Richland 45.89Q 1
7 Logan, Shaquana 11 Bellarmine 45.37q 2
8 Devera, Irene 12 Todd Beamer 45.46q 2
9 Wilkins, Kayla 12 Evergreen-Van 45.51 2
10 Mahaffie, Livia 12 Emerald Ridge 45.74 2
11 Cox, Stephanie 11 Thomas Jefferson 46.48 1
12 Jewett, Lela 12 Snohomish 46.51 1
13 Newbold, Lacy 10 Lake Washington 47.13 2
14 Duvenez, Allison 9 Oak Harbor 47.64 1
15 Enger, Molly 12 Lake Washington 47.74 1

Girls 300 Meter Hurdles 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Stueckle, Kayla 10 Emerald Ridge 43.48
2 Logan, Shaquana 11 Bellarmine 44.56
3 Evenson, Jacqie 11 Federal Way 44.82
4 Fuchs, Maddy 11 University 45.19
5 Deitz, Galia 12 Richland 45.45
6 Sanford, Martha 10 Richland 45.52
7 Jackson, Sarah 12 Stanwood 45.79
8 Devera, Irene 12 Todd Beamer 47.57

Girls 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Bellarmine Prep 47.70Q 1
1) Jacka, Kelly 11 2) Hartwell, Sarah 9
3) Logan, Shaquana 11 4) Okoro, Brianna 12
2 Richland 48.23Q 2
1) Deitz, Galia 12 2) Lakes, Shaniae 11
3) Jackson, Shallyn 11 4) Sanford, Martha 10
3 Garfield 48.43Q 2
1) Truth, Sharkyla 10 2) Greene, Bianca 12
3) Williams-Edward, Alexis 12 4) McKinney, Taylor 9
4 Mead 48.96Q 1
1) Silver, Andrea 12 2) Redmon, Jazmine 10
3) Banaugh, Alexa 10 4) Dahlstrom, Amanda 12
5 Marysville-Pilchuck 49.10Q 2
1) Cull, Cali 10 2) Oden, Alisha 10
3) Heckendorf, Dacia 9 4) Runyan, Nicolette 12
6 Inglemoor 49.12Q 1
1) Johanson, Lindsy 10 2) Finch, Lindsay 12
3) Grimsby, McKenna 10 4) Parent, Tess 10
7 Olympia 49.46q 2
1) Lahmann, Jill 11 2) Wolff, Brandi 12
3) Provenzano, Addie 11 4) Thompson, Sammi 9
8 Pasco 49.48q 2
1) Ellsworth, Shelby 9 2) Ortiz, Yesenia 11
3) Townsend, Shaunice 9 4) Arellano, Bianca 12
9 Federal Way 49.52 2
1) Fuller, Tiara 10 2) Evenson, Jacqie 11
3) Robinson, Laneisha 9 4) Roland, Jaleecia 9
9 Gig Harbor 49.52 1
1) Werner, Brittany 10 2) Pasarow, Sofia 10
3) Schroeder, Brittany 11 4) Rowland, Caitlyn 10
11 Tahoma 49.56 1
1) Picha, Mollie 9 2) Meis, Rachel 12
3) Curtis, Erin 11 4) McKinney, Mande 9
12 Rogers-Puyallup 49.77 1
1) Davis, Sydney 10 2) Jones, Nichole 10
3) VanderMeulen, Janna 12 4) Mitchell, Keisha 10
13 Edmonds-Woodway 50.51 2
1) Tougas, Katie 10 2) Felton, Victoria 9
3) Nash, Amia 9 4) Cook, Chloe 11
14 Stanwood 50.52 1
1) Meas, Colleen 12 2) Lancaster, Christina 11
3) Voehl, Caitlin 12 4) Smith, Celia 11
15 Skyview 50.63 2
1) Allinger, Amy 9 2) Goodwin, Mary 11
3) McQuivey, Tayah 10 4) Leonhardt, Caitlin 11
16 Heritage 51.50 1
1) Martin, Candas 11 2) Lewis, Jasmin 10
3) Gibson, Royesha 11 4) McClenan, Chawncy 11

Girls 4x100 Meter Relay 4A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Bellarmine Prep 47.75
1) Jacka, Kelly 11 2) Hartwell, Sarah 9
3) Logan, Shaquana 11 4) Okoro, Brianna 12
2 Garfield 48.06
1) Truth, Sharkyla 10 2) Greene, Bianca 12
3) Williams-Edward, Alexis 12 4) McKinney, Taylor 9
3 Richland 48.65
1) Deitz, Galia 12 2) Lakes, Shaniae 11
3) Jackson, Shallyn 11 4) Sanford, Martha 10
4 Mead 49.17
1) Silver, Andrea 12 2) Redmon, Jazmine 10
3) Banaugh, Alexa 10 4) Dahlstrom, Amanda 12
5 Marysville-Pilchuck 49.34
1) Cull, Cali 10 2) Oden, Alisha 10
3) Heckendorf, Dacia 9 4) Runyan, Nicolette 12
6 Pasco 49.59
1) Ellsworth, Shelby 9 2) Ortiz, Yesenia 11
3) Townsend, Shaunice 9 4) Arellano, Bianca 12
7 Inglemoor 49.60
1) Johanson, Lindsy 10 2) Finch, Lindsay 12
3) Grimsby, McKenna 10 4) Parent, Tess 10
8 Olympia 49.76
1) Lahmann, Jill 11 2) Wolff, Brandi 12
3) Provenzano, Addie 11 4) Thompson, Sammi 9

Girls 4x200 Meter Relay 4A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Lewis and Clark 1:42.22Q 1
1) Siler, Eleanor 12 2) Signer, Richelle 10
3) Parker, Kit 10 4) Kennedy, Brittany 12
2 Federal Way 1:43.33Q 2
1) Fuller, Tiara 10 2) Robinson, Laneisha 9
3) Roland, Jaleecia 9 4) Evenson, Jacqie 11
3 Garfield 1:43.05Q 1
1) Truth, Sharkyla 10 2) Williams-Edward, Alexis 12
3) Cheng, Kiana 11 4) Greene, Bianca 12
4 Richland 1:43.79Q 2
1) Lakes, Shaniae 11 2) Deitz, Galia 12
3) Jackson, Shallyn 11 4) Sanford, Martha 10
5 Tahoma 1:43.07Q 1
1) McKinney, Mande 9 2) Latimer, Tate 10
3) Meis, Rachel 12 4) Johnson, Savannah 11
6 Olympia 1:44.51Q 2
1) Lahmann, Jill 11 2) Provenzano, Addie 11
3) Stormans, Laurel 11 4) Thompson, Sammi 9
7 Mead 1:43.99q 1
1) Silver, Andrea 12 2) Dahlstrom, Amanda 12
3) Banaugh, Alexa 10 4) Redmon, Jazmine 10
8 Inglemoor 1:44.70q 2
1) Johanson, Lindsy 10 2) Parent, Tess 10
3) Grimsby, McKenna 10 4) Finch, Lindsay 12
9 Kentwood 1:44.84 2
1) Proctor-Guyton, Quincie 9 2) DeHart, Holly 9
3) Gaines, Kyra 11 4) Wareham, Dana 10
10 Todd Beamer 1:46.82 1
1) Devera, Irene 12 2) McCall, Krystal 12
3) Marshall, Elise 10 4) Sullivan, Mercedes 10
11 North Kitsap 1:47.29 2
1) Taylor, Madi 10 2) Kunold, Melissa 10
3) Howe, Alison 10 4) Byers, Siara 10
12 Skyview 1:48.72 1
1) Leonhardt, Caitlin 11 2) Phelps, Sarah 9
3) McQuivey, Tayah 10 4) Goodwin, Mary 11
13 Oak Harbor 1:49.14 1
1) Ramos, Janessa 9 2) McGill, Krisandra 12
3) Thompson, Hope 11 4) McKole, Carson 11
14 Monroe 1:49.27 2
1) Hampton, Liz 12 2) Ohlsen, Suzanna 9
3) Pape, Ciara 10 4) Morse, Claudia 11
15 Shorewood 1:49.47 1
1) Clark, Amanda 12 2) Pettersen, Kaitlyn 12
3) Carroll, Jamie 10 4) Marchant, Ashleigh 10
-- Heritage DQ 2
1) Martin, Candas 11 2) Gibson, Royesha 11
3) Lewis, Jasmin 10 4) McClenan, Chawncy 11

Girls 4x200 Meter Relay 4A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Garfield 1:41.54
1) Cheng, Kiana 11 2) Williams-Edward, Alexis 12
3) Truth, Sharkyla 10 4) Greene, Bianca 12
2 Lewis and Clark 1:42.09
1) Siler, Eleanor 12 2) Signer, Richelle 10
3) Parker, Kit 10 4) Kennedy, Brittany 12
3 Richland 1:42.63
1) Lakes, Shaniae 11 2) Deitz, Galia 12
3) Jackson, Shallyn 11 4) Sanford, Martha 10
4 Tahoma 1:43.12
1) McKinney, Mande 9 2) Latimer, Tate 10
3) Meis, Rachel 12 4) Johnson, Savannah 11
5 Federal Way 1:44.00
1) Fuller, Tiara 10 2) Robinson, Laneisha 9
3) Roland, Jaleecia 9 4) Evenson, Jacqie 11
6 Mead 1:44.39
1) Silver, Andrea 12 2) Dahlstrom, Amanda 12
3) Banaugh, Alexa 10 4) Redmon, Jazmine 10
7 Inglemoor 1:44.45
1) Johanson, Lindsy 10 2) Parent, Tess 10
3) Grimsby, McKenna 10 4) Finch, Lindsay 12
8 Olympia 1:45.08
1) Lahmann, Jill 11 2) Provenzano, Addie 11
3) Stormans, Laurel 11 4) Thompson, Sammi 9

Girls 4x400 Meter Relay 4A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
1 Marysville-Pilchuck 3:57.97Q 2
1) Runyan, Nicolette 12 2) Cull, Cali 10
3) Oden, Alisha 10 4) Nemra, Haley 12
2 Shadle Park 3:58.01Q 1
1) Before, Amy 11 2) Mitchell, Sasha 10
3) Brown, Brianne 12 4) Carlson, Jordan 12
3 Mead 3:58.84Q 2
1) Banaugh, Alexa 10 2) Hund, Krissy 11
3) Mires, Baylee 9 4) Redmon, Jazmine 10
4 Gonzaga Prep 4:01.69Q 1
1) Padon, Caitlin 10 2) Vandermause, Renee 12
3) Lindsay, Megan 11 4) Doohan, Alicia 10
5 Central Kitsap 4:00.84Q 2
1) Sudy, Sam 12 2) Moskowitz, Shannon 10
3) Berni, Kate 12 4) Rue, Allie 11
6 Bellarmine Prep 4:02.08Q 1
1) Teclemariam, Rezina 12 2) Hartwell, Sarah 9
3) Dowling, Sammie 9 4) Starks, Midori 11
7 Gig Harbor 4:01.28q 2
1) Marchesini, Noelle 10 2) Rothenberg, Erin 12
3) Kalbrener, Anna 12 4) Schroeder, Brittany 11
8 Emerald Ridge 4:02.38q 1
1) Mahaffie, Livia 12 2) Brannan, Alicia 12
3) Henderson, Whitney 12 4) Stueckle, Kayla 10
9 Olympia 4:03.06 2
1) Ridenour, Jesse 9 2) Provenzano, Addie 11
3) Sherman, Kara 9 4) Wolff, Brandi 12
10 Inglemoor 4:03.07 1
1) Roe, Jena 12 2) Williamson, Rachel 12
3) Hungerford, Brittany 11 4) Finch, Lindsay 12
11 Redmond 4:04.36 2
1) Parrot, Kaitlyn 11 2) Jaccard, Jillian 11
3) Brown, Kelly 11 4) Light, Jenny 12
12 Kentwood 4:05.24 1
1) Wareham, Dana 10 2) Gaines, Kyra 11
3) Davis, Alena 9 4) DeHart, Holly 9
13 Evergreen-Vancouver 4:09.85 1
1) Wilkins, Kayla 12 2) Ikenze, Nwamaka 9
3) Teuscher, Aimee 12 4) DeLapp, Paige 12
14 Roosevelt 4:10.88 2
1) Seymour, Brenda 10 2) Keating, Ava 10
3) Peterson, Merritt 12 4) Eckels, Lydia 12
15 Snohomish 4:25.68 2
1) Leahy, Kristi 10 2) Jewett, Lela 12
3) McBride, Carly 12 4) Yates, Jessica 12
-- Stanwood DQ 1
1) Henderson, Riley 10 2) Teichgrab, Corinne 9
3) Verma, Natasha 10 4) Jackson, Sarah 12

Girls 4x400 Meter Relay 4A
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Shadle Park 3:55.70
1) Before, Amy 11 2) Mitchell, Sasha 10
3) Brown, Brianne 12 4) Carlson, Jordan 12
2 Mead 3:58.47
1) Banaugh, Alexa 10 2) Hund, Krissy 11
3) Mires, Baylee 9 4) Redmon, Jazmine 10
3 Marysville-Pilchuck 3:58.70
1) Runyan, Nicolette 12 2) Cull, Cali 10
3) Oden, Alisha 10 4) Nemra, Haley 12
4 Gonzaga Prep 3:59.18
1) Padon, Caitlin 10 2) Vandermause, Renee 12
3) Lindsay, Megan 11 4) Doohan, Alicia 10
5 Gig Harbor 3:59.37
1) Marchesini, Noelle 10 2) Rothenberg, Erin 12
3) Kalbrener, Anna 12 4) Schroeder, Brittany 11
6 Central Kitsap 3:59.47
1) Sudy, Sam 12 2) Moskowitz, Shannon 10
3) Berni, Kate 12 4) Rue, Allie 11
7 Emerald Ridge 3:59.51
1) Brannan, Alicia 12 2) Henderson, Whitney 12
3) Mahaffie, Livia 12 4) Stueckle, Kayla 10
8 Bellarmine Prep 3:59.91
1) Teclemariam, Rezina 12 2) Hartwell, Sarah 9
3) Dowling, Sammie 9 4) Starks, Midori 11

Girls High Jump 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 McNamee, Kelly 12 Joel Ferris 5-08.00
2 Rice, Christine 11 Mountain View J5-08.00
3 Roland, Jaleecia 9 Federal Way 5-06.00
4 Stoker, Sarah 10 Olympia J5-06.00
5 Moore, Lindsey 11 Kentwood J5-06.00
6 Pietka, Maggie 11 Mountain View 5-04.00
7 LeRoy, Bree 12 Gig Harbor J5-04.00
8 Adams, Kelsey 12 Joel Ferris J5-04.00
9 Winston, Kira 11 Mead 5-02.00
10 Wamsley, Jennifer 12 Thomas Jefferson J5-02.00
11 Yates, Jessica 12 Snohomish J5-02.00
12 Tri, Brittany 12 Lake Stevens J5-02.00
13 Rinehart-Young, Breezy 12 Juanita 5-00.00
13 Fettig, Tayler 9 Olympia 5-00.00
15 Soules, Caroline 12 Shorewood J5-00.00
15 Howard, Melissa 12 Evergreen-Van J5-00.00

Girls Pole Vault 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christian, Jessica 11 Richland 12-00.00
2 Bushman, Shanie 12 Walla Walla J12-00.00
3 Clark, Tasha 10 Mead 11-09.00
4 Williams, Amber 12 Gig Harbor 11-00.00
5 Jones, Laura 12 Gig Harbor 10-09.00
6 Mueller, Robin 12 Marysville-Pil J10-09.00
7 Caldwell, Michaela 12 Marysville-Pil 10-06.00
8 Anderson, Karis 11 Roosevelt 10-00.00
8 Clark, Sarah 10 Marysville-Pil 10-00.00
10 Sturdivant, Amy 11 Redmond 9-06.00
10 Wessa, Lindsey 12 Battle Ground 9-06.00
12 Anderson, Alyssa 12 Bellarmine J9-06.00
13 Teuscher, Aimee 12 Evergreen-Van 9-00.00
14 Larson, Jamie 11 Kentwood 8-06.00
15 Norman, Sarah 11 Olympia J8-06.00
16 Colvin, Amy 12 Thomas Jefferson 8-00.00

Girls Long Jump 4A
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Geubelle, Andrea 11 Curtis 19-01.75 -1.3
2 LeRoy, Bree 12 Gig Harbor 18-06.75 -1.5
3 Okoro, Brianna 12 Bellarmine 18-05.50 0.6
4 Yates, Jessica 12 Snohomish 18-03.00 -1.2
5 Stueckle, Kayla 10 Emerald Ridge 17-10.00 -1.0
6 McNamee, Kelly 12 Joel Ferris 17-06.50 0.2
7 Johnson, Savannah 11 Tahoma 17-06.25 0.1
8 Donohue, Jenna 10 Mountlake Ter. 17-01.00 0.7
9 Parent, Tess 10 Inglemoor 16-11.50 0.1
10 Sam, Chanel 10 Henry Jackson 16-11.00 0.1
11 McClenan, Chawncy 11 Heritage 16-07.00 0.1
12 Roberts, Lindsay 12 Richland 16-06.00 0.1
13 Leung, Shirley 12 Kentridge 16-04.25 0.1
14 Lambert, Natalie 11 Eastlake 16-01.25 0.1
15 Jackson, Shallyn 11 Richland 15-11.75 0.1
16 Olivas, Monica 11 Roosevelt 15-02.50 0.1

Girls Triple Jump 4A
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Geubelle, Andrea 11 Curtis 39-10.75 0.1
2 Yates, Jessica 12 Snohomish 38-08.75 -0.1
3 Johnson, Savannah 11 Tahoma 38-02.25 -2.1
4 Walters, Emily 10 Olympia 37-01.00 0.3
5 Parent, Tess 10 Inglemoor 36-10.25 1.6
6 Davis, Katie 12 Joel Ferris 36-06.75 0.1
7 Lakes, Shaniae 11 Richland 36-05.75 0.1
8 Harris, Vanessa 12 Curtis 36-02.00 0.1
9 VoBa, Lan 12 Eastlake 35-01.50 0.2
10 Pietka, Maggie 11 Mountain View 35-01.00 0.2
11 Donohue, Jenna 10 Mountlake Ter. 34-09.50 -1.1
12 Cull, Cali 10 Marysville-Pil 34-07.75 0.1
13 Lambert, Natalie 11 Eastlake 34-06.25 0.1
14 Roland, Jaleecia 9 Federal Way 33-08.50 1.3
15 Roberts, Lindsay 12 Richland 33-01.50 -0.6
-- LeRoy, Bree 12 Gig Harbor ND NWI

Girls Shot Put 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Malamura, Sofia 12 Thomas Jefferson 41-02.25
2 Dixson, Gaby 11 Battle Ground 39-00.00
3 Jones, Brittany 11 Cascade-Ever 38-05.50
4 Brown, Jackie 11 Bethel 37-11.25
5 Bush, Jessica 10 Eisenhower 37-11.00
6 Puhek, Lauren 11 Central Valley 37-10.50
7 Adams, Kayla 9 Thomas Jefferson 37-09.00
8 Brennan, Kelsey 12 Monroe 37-06.50
9 Fowler, Krystall 10 Lincoln 36-10.50
10 Jennings, Paula 9 Central Valley 36-05.50
11 Robertson, Rakayala 11 Garfield 35-03.25
12 Taufaasau, Unique 10 Thomas Jefferson 34-00.00
13 Peterson, Trista 11 Stanwood 33-09.50
14 Campbell, Kenna 11 Woodinville 32-11.25
15 Grandke-Bawab, Sabrina 10 Juanita 32-10.00
16 Paddock, Tara 11 Bethel 32-05.00

Girls Discus Throw 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dixson, Gaby 11 Battle Ground 130-03
2 Malamura, Sofia 12 Thomas Jefferson 125-09
3 Weaver, Laree 12 Lewis and Clark 125-08
4 Jones, Brittany 11 Cascade-Ever 123-07
5 Williams, Bailey 12 Rogers-Puy 123-06
6 Brown, Jackie 11 Bethel 120-07
7 Whitfield, Cassie 12 Spanaway Lake 116-00
8 Duhamel, Becky 10 Wenatchee 113-09
9 Johnson, Anna-Marie 11 Gonzaga Prep 113-03
10 Brennan, Kelsey 12 Monroe 112-06
11 Gatterman, Mikaela 12 Snohomish 106-06
12 Campbell, Kenna 11 Woodinville 105-09
13 Barrington, Brittany 9 Federal Way 98-03
14 Bloomstrom, Larisa 12 Skyview 95-04
15 Adams, Kayla 9 Thomas Jefferson 94-00
16 Cervantes, Felomina 11 Franklin 93-04

Girls Javelin Throw 4A
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brennan, Kelsey 12 Monroe 135-09
2 Welsh, Jenna 11 Marysville-Pil 135-03
3 Pope, Bianca 11 Shadle Park 134-06
4 Hovick, Caitlin 12 Mountlake Ter. 134-03
5 Nichols, Sara 12 Shadle Park 129-02
6 Smith, Kayla 11 Battle Ground 126-11
7 Boyden, Liz 12 Joel Ferris 121-08
8 Lilly, Kate 12 Inglemoor 121-01
9 Mueller, Ally 11 Redmond 120-09
10 Guenther, Anna 10 Gig Harbor 116-07
11 Moore, Lindsey 11 Kentwood 115-08
12 Moss, Shara 11 Bothell 114-05
13 Stevick, Cassidy 10 Olympia 112-09
14 Fuik, Kelsey 11 Olympia 109-08
15 Williams, Bailey 12 Rogers-Puy 106-06
16 Ansotigue, Kendra 10 Thomas Jefferson 100-04

Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bellarmine Prep 86.5 2) Gig Harbor 63
3) Richland 40 3) Garfield 40
5) Marysville-Pilchuck 38.5 6) Curtis 30.5
7) Shadle Park 30 7) Mead 30
9) Lewis and Clark 29 10) Joel Ferris 26
11) Battle Ground 21 11) Emerald Ridge 21
13) Thomas Jefferson 20 14) Federal Way 19
15) Oak Harbor 18 16) Redmond 17
16) Tahoma 17 18) Olympia 15
19) Snohomish 13 20) Rogers-Puyallup 12
20) Monroe 11 20) Cascade-Everett 11
20) Mountain View 11 20) Inglemoor 11
25) Bethel 8 25) Walla Walla 8
27) Mountlake Terrace 6 27) Central Kitsap 6
29) University 5 29) Mt Tahoma 5
29) Gonzaga Prep 5 32) Eisenhower 4
32) Kentwood 4 34) A.C. Davis 3
34) Central Valley 3 34) Pasco 3
37) Spanaway Lake 2 37) North Kitsap 2
37) Lake Stevens 2 37) Stanwood 2
41) Wenatchee 1 41) Todd Beamer 1
43) Roosevelt 0.5