IKE/ML AT PASCO - 5/2/2007
EDGAR BROWN STADIUM PASCO

Boys Scores
Eisenhower-106, Moses Lake-35, Ike-95, Pasco-50, Pasco-90, ML-49

Girls Scores-
Eisenhower-109, Moses Lake-38, Pasco-103, Ike-47, Pasco-122, ML-28


Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shanai Campbell Eisenhower 13.32
2 Bianca Arellano Pasco 13.48
3 Yesenia Ortiz Pasco 13.76
4 Leslie Xaipanya Pasco 14.05
5 Shawna Anderson Pasco 14.10
6 Baylee Jones Eisenhower 15.45

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Shanai Campbell Eisenhower 28.49 1
2 Danielle Rovira Pasco 29.34 1
3 Shawna Anderson Pasco 29.81 1
4 Kayla Chamberlain Moses Lake 29.90 1
5 Alex Zavaleta Pasco 30.74 2
6 Amanda Patton Eisenhower 32.60 1
7 Baylee Jones Eisenhower 33.50 1

Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Yesenia Ortiz Pasco 1:02.01
2 Ann Noyes Moses Lake 1:02.35
3 Nicki Grigg Pasco 1:03.60
4 Kayla Chamberlain Moses Lake 1:06.20
5 Alexis Howard Eisenhower 1:11.15
6 Melanie Davis Pasco 1:12.21

Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Janette Rodriguez Pasco 2:32.22
2 Wendy Wiest Eisenhower 2:36.87
3 Fallon Berglin Pasco 2:40.07
4 Heather Murphy Pasco 2:44.10
5 Amanda Patton Eisenhower 2:44.91
6 Amber Craig Pasco 2:50.26
7 Kristin Sheffield Eisenhower 3:06.21

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Janette Rodriguez Pasco 5:33.87
2 Ann McCarthy Eisenhower 5:39.79
3 Fallon Berglin Pasco 5:48.98
4 Rachel Southwick Eisenhower 5:53.75
5 Marianne Johnson Pasco 6:05.57
6 Kristin Budiselich Moses Lake 6:09.01
7 Megan Schuh Moses Lake 6:10.71
8 Amy Cromer Moses Lake 6:27.73

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marissa Vander Malle Pasco 11:49.86
2 Alyssa Olsen Pasco 11:59.63
3 Ann McCarthy Eisenhower 12:04.18
4 Rachel Southwick Eisenhower 12:40.15
5 Hilary Freund Eisenhower 13:22.04
6 Kristin Budiselich Moses Lake 13:31.25
7 Megan Schuh Moses Lake 14:02.82

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ann Noyes Moses Lake 16.64 1
2 Melanie Davis Pasco 17.36 1
3 Kendell Gilmore Pasco 17.52 2
4 Jessica Montoya Eisenhower 18.13 1
5 Megan Naef Pasco 18.63 1
6 Jennifer Johnson Eisenhower 18.90 1
7 Megan Kinney Eisenhower 19.39 1
8 Sejla Begic Pasco 20.80 1

Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Leslie Xaipanya Pasco 50.04
2 Megan Naef Pasco 50.66
3 Jessica Montoya Eisenhower 50.88
4 Kelsey Dix Eisenhower 53.86
5 Kendell Gilmore Pasco 53.95

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pasco 'A' 51.93
2 Eisenhower 'A' 54.17

Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pasco 'A' 1:55.81
2 Eisenhower 'A' 2:06.29

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pasco 'A' 4:16.44
2 Eisenhower 'A' 4:31.36
3 Pasco 'B' 4:50.25

Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Danielle Rovira Pasco 5-00.00
2 Kortney Black Pasco J5-00.00
3 Kendell Gilmore Pasco 4-08.00
4 Wendy Wiest Eisenhower 4-06.00
5 Alexis Howard Eisenhower 4-04.00
5 Jessica Montoya Eisenhower 4-04.00

Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rachel Harvey Eisenhower 9-00.00
2 Jennifer Johnson Eisenhower 8-06.00
3 Marianne Johnson Pasco 7-06.00
4 Lauryn Long Pasco 7-00.00
5 Kendra Green Pasco 6-06.00

Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ann Noyes Moses Lake 15-07.50
2 Morgan Sullivan Pasco J15-07.50
3 Jazmine Frazier Eisenhower 14-08.25
4 Shawna Anderson Pasco J14-08.25
5 Brittny Cottrell Pasco 14-05.00
6 Kayla Chamberlain Moses Lake 14-02.50
7 Alex Zavaleta Pasco 13-10.00
8 Nicki Grigg Pasco J13-07.00
8 Shanai Campbell Eisenhower 13-09.50
9 Bailey Andrews Moses Lake J13-04.00
10 Megan Kinney Eisenhower J12-10.50

Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ann Noyes Moses Lake 33-11.50
2 Kayla Chamberlain Moses Lake 33-01.00
3 Danielle Rovira Pasco 32-10.00
4 Wendy Wiest Eisenhower 30-00.00
5 Bailey Andrews Moses Lake 29-08.50
6 Alexis Howard Eisenhower 29-06.50
7 Megan Kinney Eisenhower 27-06.50

Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jessica Bush Eisenhower 32-06.00
2 Jazmine Frazier Eisenhower 32-02.00
3 Bianca Arellano Pasco 30-04.00
4 Melanie Davis Pasco 29-04.00
5 Susan Krcma Moses Lake 29-03.00
6 Josie Daschel Moses Lake 29-02.00
7 Kayla Leiby Pasco 29-01.00
8 Bianca Ballardo Pasco 28-02.00
9 Stephanie Romero Eisenhower 27-01.00
10 Annie Smart Eisenhower 26-06.00
11 Trisha Tamez Pasco 25-03.00
12 Danielle Ordway Moses Lake 25-02.00
13 Amanda Ortega Eisenhower 23-02.00

Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Melanie Davis Pasco 99-06
2 Stephanie Romero Eisenhower 94-11
3 Josie Daschel Moses Lake 90-00
4 Anndee Stutzman Pasco 89-06
5 Jasmine Stephens Pasco 89-00
6 Jessica Bush Eisenhower 87-10
7 Sam Graff Pasco 83-11
8 Chanda Allen Pasco 82-05
9 Susan Krcma Moses Lake 80-04
10 Aubrie Glenn Eisenhower 78-09
11 Sarah Southwick Eisenhower 66-09
12 Anne Smart Eisenhower 66-05
13 Danielle Ordway Moses Lake 57-01

Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brittny Cottrell Pasco 122-06
2 Josephine Anyiri Pasco 109-03
3 Annie Smart Eisenhower 89-06
4 Danielle Ordway Moses Lake 87-10
5 Kayla Leiby Pasco 86-06
6 Jazmine Frazier Eisenhower 81-06
7 Liz Hefleck Eisenhower 79-07
8 Trisha Tamez Pasco 79-00
9 Sarah Southwick Eisenhower 69-02
10 Sam Graff Pasco 69-01
11 Aubrie Glenn Eisenhower 55-05

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kyle Clifford Pasco 11.84 2
2 Jonathan Newport Eisenhower 11.88 2
3 Levi Hill Eisenhower 12.15 1
4 Brandan Anderson Moses Lake 12.23 2
5 Marques Avery Pasco 12.24 2
6 Chris Richardson Moses Lake 12.30 1
7 Jacob Moore Eisenhower 12.36 2
8 David Gilman Moses Lake 12.37 2
9 Tom Lancon Pasco 12.60 1
10 Tyler Harman Moses Lake 12.64 1
11 Ryder Bynum Pasco 12.74 1
12 Matt Volker Eisenhower 12.99 1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Donovan Beath Eisenhower 24.24 2
2 Kyle Clifford Pasco 24.33 2
3 Chris Richardson Moses Lake 24.93 1
4 Anthony Fleming Pasco 25.41 2
5 Kory Colasch Pasco 25.75 1
6 Ryder Bynum Pasco 26.12 1
7 Spencer Fackrell Moses Lake 26.16 2
8 Matt Volker Eisenhower 26.40 1
9 Tyler Harman Moses Lake 26.52 1
10 Brandon Holden Eisenhower 26.68 2

Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Donovan Beath Eisenhower 54.08
2 Chris Richardson Moses Lake 54.95
3 Anthony Fleming Pasco 55.26
4 Tony Timm Moses Lake 57.02
5 Derrick Thomas Eisenhower 57.32
6 Anthony Sapp Pasco 57.74
7 Matt Volker Eisenhower 1:00.33

Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ryan Chapman Eisenhower 2:08.49 1
2 Brandon Holden Eisenhower 2:08.51 1
3 Joey Barela Eisenhower 2:08.92 1
4 Ben Hieb Pasco 2:13.09 1
5 Rainer Luhrs Pasco 2:14.62 1
6 Nick McAlavy Moses Lake 2:17.07 1
7 Wyatt Marchand Eisenhower 2:17.85 1
8 Tony Timm Moses Lake 2:40.24 2

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Anthony Brown Pasco 4:33.42
2 Bryan Simison Eisenhower 4:34.84
3 Zach Liedtke Eisenhower 4:41.99
4 Rainer Luhrs Pasco 4:49.14
5 Spencer Cardon Eisenhower 4:49.62
6 Wyatt Marchand Eisenhower 4:50.77
7 Nick McAlavy Moses Lake 5:00.38
8 Daniel Jenkins Moses Lake 5:01.24
9 Aaron Santiago Pasco 5:02.78
10 Erik Lidstrom Moses Lake 5:14.36
11 Garret Questad Pasco 5:15.42

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cody VanDeBrake Eisenhower 10:02.51
2 Anthony Brown Pasco 10:10.30
3 Blake Thomas Eisenhower 10:29.71
4 Andy Romfo Eisenhower 10:31.51
5 Ivan Alfaro Eisenhower 10:40.26
6 Daniel Jenkins Moses Lake 11:04.30
7 Gaspar Cardenas Pasco 11:26.40
8 Chris Halls Pasco 11:26.72
9 Erik Lidstrom Moses Lake 11:35.94

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lee Moulton Pasco 18.77
2 Alex Murillo Eisenhower 19.27
3 Chase Huls Eisenhower 19.30
4 Daniel Ullom Eisenhower 19.62
5 Ricky Sanchez Eisenhower 19.70

Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chase Huls Eisenhower 44.79
2 Aaron Santiago Pasco 45.71
3 Alex Murillo Eisenhower 46.25
4 Lee Moulton Pasco 47.14
5 Daniel Ullom Eisenhower 47.54
6 Ricky Sanchez Eisenhower 48.21

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eisenhower 'A' 44.80
2 Pasco 'A' 1:01.24

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eisenhower 'A' 3:38.24
2 Pasco 'A' 3:42.74
3 Pasco 'B' 3:48.96
4 Moses Lake 'A' 3:49.79
5 Eisenhower 'B' 3:53.75

Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ryan Chapman Eisenhower 5-06.00
2 Cristian Sanders Pasco 5-04.00
3 Aaron Santiago Pasco J5-04.00

Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Levi Hill Eisenhower 13-00.00
2 Craig Johnston Eisenhower 11-06.00
3 Devin McBride Pasco 10-06.00
4 Kory Colasch Pasco 10-00.00
4 Roger Tait-Gomez Eisenhower 10-00.00
6 Justen Despain Eisenhower 9-06.00
7 Quentin Wright Pasco J9-06.00
8 Devin Shaw Pasco J9-06.00

Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nick McAlavy Moses Lake 18-11.00
2 Kyle Clifford Pasco 18-00.00
3 Jonathan Newport Eisenhower 17-07.00
4 Lee Moulton Pasco J17-07.00
5 Jacob Moore Eisenhower 17-06.50
6 Tom Lancon Pasco 17-03.50
7 Jason Hall Eisenhower 16-04.00
8 Joe Kondor Eisenhower 16-03.50
9 Christian Sanders Pasco 16-02.75
10 Devin Shaw Pasco 15-10.75

Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jonathan Newport Eisenhower 40-09.00
2 Spencer Fackrell Moses Lake 39-11.25
3 Estephan Beltran Pasco 36-08.50
4 Marques Avery Pasco 36-00.00
5 Ciaran Cobb Eisenhower 35-03.50
6 Jacob Moore Eisenhower 34-02.00
7 Ryder Bynum Pasco 33-10.50
8 Jason Hall Eisenhower 33-02.00
9 Lee Moulton Pasco 30-11.50

Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tad Harman Moses Lake 53-00.00
2 Billy Matthews Moses Lake 45-00.00
3 Emanuel Mendez Eisenhower 44-07.00
4 Kohl St. Peter Pasco 44-04.00
5 AJ Crews Eisenhower 44-02.00
6 Brandan Anderson Moses Lake 43-03.00
7 Alex Couette Eisenhower 41-07.00
8 Caleb Gilmour Pasco 39-07.00
9 John Hodges Eisenhower 39-02.00
10 Grant Fish Moses Lake 38-02.00
11 Edward Martinez Eisenhower 37-10.00
12 Kole Whitby Pasco 37-03.00
13 Miles Mikkelson Pasco 35-08.00
14 Jacob Price Pasco 35-02.50
15 Todd Isaacson Moses Lake 31-04.00

Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Billy Matthews Moses Lake 151-08
2 Alex Couette Eisenhower 144-04
3 Kohl St. Peter Pasco 143-00
4 Tad Harman Moses Lake 142-08
5 Emanuel Mendez Eisenhower 139-06
6 AJ Crews Eisenhower 133-11
7 Ben Britz Eisenhower 129-02
8 Caleb Gilmour Pasco 117-07
9 Spencer Fackrell Moses Lake 113-00
10 Jordan Boyce Moses Lake 112-11
11 Nestor Guzman Pasco 111-10
12 Chase Huls Eisenhower 105-01
13 Rolando Nila Pasco 100-09
14 Todd Isaacson Moses Lake 97-02
15 David Peat Pasco 95-11

Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chase Janosick Eisenhower 144-05
2 Grant Fish Moses Lake 141-09
3 Billy Matthews Moses Lake 137-03
4 Chase Huls Eisenhower 136-08
5 Marco Cerda Pasco 132-00
6 John Hodges Eisenhower 130-08
7 Alex Couette Eisenhower 129-07
8 Tyler Harman Moses Lake 126-04
9 Bevin Whitby Pasco 116-07
10 Caleb Gilmour Pasco 116-00
11 Jordan Boyce Moses Lake 115-00
12 Kole Whitby Pasco 113-02
13 Jacob Price Pasco 109-01