KENN/EASTMONT/SUNNYSIDE AT SOUTHRIDGE - 5/3/2007
SOUTHRIDGE HIGH SCHOOL

Boys Scores-Eastmont-94, Kennewick-41 Southridge-107, Eastmont-38
Eastmont-92, Sunnyside-40 Southridge-122, Kennewick-23
Sunnyside-65, Kennewick-58 Southridge-119, Sunnyside-25

Girls Scores-Eastmont-111, Kennewick-30 Eastmont-83, Southridge-67
Eastmont-104, Sunnyside-35 Southridge-118, Kennewick-27
Kennewick-64, Sunnyside-50 Southridge-105, Sunnyside-39

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McNeill, Kasey Southridge 13.57 2
2 Upton, LaQuilla Southridge 13.59 2
3 Wolk, Erika Eastmont 13.67 1
4 Arey, Cassie Southridge 13.86 1
5 Hocks, Jodi Eastmont 13.90 2
6 Abbott, Courtney Eastmont 14.03 1
7 Putnam, Chelsea Eastmont 14.31 2
8 Lybbert, Kristin Southridge 14.48 1
9 Hempel, Katie Kennewick 15.27 2
10 Park, Caitlyn Kennewick 15.59 1
11 Garcia, Chelsea Sunnyside 15.61 2
12 Jessernig, Selena Kennewick 15.68 2
13 Hernandez, Rhea Sunnyside 16.98 2
14 Carrasco, Susana Sunnyside 17.14 1

Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Clem, Morgan Eastmont 26.70 2
2 Bourque, Chelsea Southridge 28.11 2
3 Wolk, Erika Eastmont 28.26 1
4 Lee, Christina Southridge 28.29 2
5 Upton, LaQuilla Southridge 28.53 1
6 Hocks, Jodi Eastmont 29.34 2
7 Jaquish, Jordyne Sunnyside 29.96 2
8 Abbott, Courtney Eastmont 29.99 1
9 Hempel, Katie Kennewick 32.06 2
10 Garcia, Chelsea Sunnyside 32.26 2
11 Edmundson, Tatyana Kennewick 33.47 1
12 Carrasco, Susana Sunnyside 36.10 1

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Haven, Jenna Eastmont 1:01.83 2
2 Lee, Christina Southridge 1:02.98 2
3 Wolk, Erika Eastmont 1:04.10 2
4 Hejmanowski, Jade Southridge 1:05.70 1
5 Bourque, Chelsea Southridge 1:05.88 2
6 Merell, Kari Southridge 1:06.75 1
7 Ramos, Teresa Sunnyside 1:09.87 2
8 Jessernig, Selena Kennewick 1:16.31 2

Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Steagall, Anne Southridge 2:24.79
2 Dotter, Nikki Eastmont 2:25.21
3 Rockstrom, Mackensie Southridge 2:38.72
4 Trujillo, Ana Kennewick 2:39.64
5 Ramos, Teresa Sunnyside 2:45.86
6 Rockstrom, Macie Southridge 2:46.96
7 Porter, Amanda Kennewick 2:51.10
8 Stanford, Emily Eastmont 2:55.74

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Merrell, Kari Southridge 5:38.03
2 Holman, Mac Eastmont 5:39.83
3 Ramos, Teresa Sunnyside 5:41.43
4 Dickman, Gina Southridge 6:01.45
5 Leonard, Kayln Southridge 6:13.42
6 Herom-Cobb, Courtney Kennewick 6:51.33
7 Rannow, Madeline Kennewick 7:39.98

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bencze, Alisha Eastmont 12:48.39
2 Robles, Sharlee Southridge 12:52.21
3 Burt, Rachel Southridge 13:04.65

Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bourque, Chelsea Southridge 16.73
2 Miller, Kim Eastmont 17.91
3 Batiste, Ashley Southridge 18.20
4 Ramirez, Maria Sunnyside 20.49
5 Sears, Kara Southridge 20.53

Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clem, Morgan Eastmont 47.39
2 Miller, Kim Eastmont 49.61
3 Jaquish, Jordyne Sunnyside 53.00
4 Lindell, Sarah Eastmont 53.46
5 Sears, Kara Southridge 57.69

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eastmont 'A' 50.30
2 Southridge 'A' 51.04
3 Kennewick 'A' 57.32
4 Sunnyside 'A' 1:03.76

Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eastmont 'A' 1:48.01
2 Southridge 'A' 1:51.77
3 Kennewick 'A' 2:00.61

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eastmont 'A' 4:19.00
2 Southridge 'A' 4:30.74

Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jaquish, Jordyne Sunnyside 5-04.00
2 Hill, Brittany Southridge 5-02.00
3 Johnson, Mckenzie Kennewick 5-00.00
4 Korte, Kristine Southridge 4-10.00
5 Collins, Shayna Kennewick 4-08.00
5 Springer, Samantha Southridge 4-08.00
7 Potts, Ashleigh Southridge J4-08.00
8 Malito, Reina Kennewick 4-06.00

Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Radach, Lacey Eastmont 10-00.00
2 Collins, Shayna Kennewick 9-06.00
3 Johnson, Shelby Eastmont 9-00.00
4 Hall, Mackenzie Southridge J9-00.00
5 Brynes, Christine Kennewick 8-06.00

Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Putnam, Chelsea Eastmont 15-11.00
2 McNeill, Kasey Southridge 15-08.00
3 Potts, Ashleigh Southridge 15-00.00
4 Lybbert, Kristin Southridge 14-06.00
5 Randall, Brooke Eastmont 14-01.00
6 Hill, Brittany Southridge 13-11.00
7 Thomas, Megan Kennewick 13-10.00
8 Gibson, Chelsie Kennewick 13-07.00
9 Abbott, Courtney Eastmont 13-04.00
10 Juchmes, Dayna Eastmont 13-01.00
11 Barrios, Brenda Sunnyside 12-04.00
12 Hernandez, Rhea Sunnyside 11-07.00
13 Carrasco, Susana Sunnyside 9-11.00

Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Strebin, Karissa Southridge 34-06.00
2 Rosane, Kaitlin Southridge 32-09.00
3 Hall, Mackenzie Southridge 31-00.00
4 Pitt, Malerie Southridge 29-08.00
5 Springer, Samantha Southridge 29-06.50
6 Barrios, Brenda Sunnyside 29-01.00
7 Lindell, Sarah Eastmont J29-01.00
8 Juchmes, Dayna Eastmont 28-07.00

Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Miller, Madison Eastmont 34-01.00
2 Thomas, Megan Kennewick 31-10.50
3 Dahlstrom, Carly Sunnyside 31-05.00
4 Schilperoort, Claire Sunnyside J31-05.00
5 Hanna, Ally Southridge 31-01.00
6 Barrios, Brenda Sunnyside 30-04.00
7 Johnson, Cait Eastmont 29-03.00
8 Batiste, Ashley Southridge 28-07.00
9 Korte, Kristine Southridge 28-02.00
10 Tate, Rachel Southridge 27-03.00
11 Park, Caitlyn Kennewick 26-08.00
12 Lannoye, Kayla Eastmont 26-03.00
13 Meeker, Kendra Sunnyside 22-05.50

Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Miller, Madison Eastmont 107-05
2 Schilperoort, Claire Sunnyside 104-05
3 Ramirez, Maria Sunnyside 93-11
4 Johnson, Cait Eastmont 92-08
5 Williams, Brogan Southridge 91-09
6 Thomas, Megan Kennewick 90-03
7 Dolan, Molly Sunnyside 85-01
8 Jessernig, Selena Kennewick 79-04
9 Hammond, Anatassia Sunnyside 79-01
10 Park, Caitlyn Kennewick 70-01
11 Gramling, Alex Southridge 65-03
12 Lannoye, Kayla Eastmont 62-03
13 Meeker, Kendra Sunnyside 61-09
14 Clark, Liz Southridge 60-03
15 Westerman, Sloan Eastmont 57-00

Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schilperoort, Claire Sunnyside 124-07
2 Randall, Brooke Eastmont 114-05
3 Malito, Reina Kennewick 103-01
4 Johnson, Mckenzie Kennewick 99-10
5 Barrios, Brenda Sunnyside 94-04
6 Hanna, Ally Southridge 89-09
7 Yale, Alyssa Southridge 88-02
8 Dahlstrom, Carly Sunnyside 87-04
9 Tyler, Megan Sunnyside 84-02
10 Dolan, Molly Sunnyside 83-02
11 Miller, Madison Eastmont 80-08
12 Arey, Cassie Southridge 73-02
13 Westerman, Sloan Eastmont 72-03
14 Johnson, Cait Eastmont 70-03

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moreno, Al Kennewick 11.86 2
2 Vorheis, Taylor Southridge 11.90 2
3 Yale, Doug Southridge 12.05 1
4 Curtin, Michael Eastmont 12.30 2
5 Salinas, Jeremy Southridge 12.37 1
6 Kafentsiz, Tyler Southridge 12.41 2
7 Tononi, Tyler Kennewick 12.47 1
8 Quinn, Dan Kennewick 12.54 1
9 Rios, Victor Sunnyside 12.56 2
10 Mortensen, Jared Eastmont 12.60 2
11 Mendez, Tony Sunnyside 12.74 1
12 Corter, Justyn Eastmont 12.89 1
13 Silva, Efrain Sunnyside 13.18 2
14 Gomez, Caleb Sunnyside 13.40 1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moreno, Al Kennewick 24.01 2
2 Simmons, Dan Eastmont 24.43 2
3 Vorheis, Taylor Southridge 24.79 2
4 Quesnell, Ross Southridge 25.26 1
5 Yale, Doug Southridge 25.33 1
6 Curtin, Michael Eastmont 25.38 1
7 McGregor, Aaron Eastmont 25.54 2
8 Warner, Matthias Eastmont 25.63 1
9 Schwisow, Matt Kennewick 25.79 2
10 Hibbard, David Southridge 26.12 2
11 Rios, Victor Sunnyside 26.43 2
12 Linde, Jonas Sunnyside 26.48 2
13 Quinn, Dan Kennewick 26.66 1
14 Silva, Efrain Sunnyside 26.96 1
15 Stairet, James Kennewick 27.13 1

Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McGregor, Aaron Eastmont 53.42 2
2 Calderon, Jose Kennewick 54.46 2
3 Hibbard, David Southridge 56.06 2
4 Hankins, Colton Eastmont 56.29 2
5 Kafentzis, Tyler Southridge 56.54 2
6 Linde, Jonas Sunnyside 59.29 2
7 Voth, Brian Eastmont 59.74 1
8 Gomez, Caleb Sunnyside 59.85 2

Boys 800 Meter Run
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Davies, Eric Eastmont 2:01.23 1
2 Gonzales, Andrew Southridge 2:01.90 1
3 Staley, Evan Kennewick 2:05.71 1
4 Lipson, Benji Eastmont 2:06.82 1
5 Casey, Kyle Southridge 2:08.27 1
6 Gonzalez, Gracen Sunnyside 2:08.37 1
7 Scott, Sterling Sunnyside 2:08.38 1
8 Allen, Todd Southridge 2:11.37 1
9 Danielson, Nick Eastmont 2:30.70 2

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gonzalez, Gracen Sunnyside 4:46.62
2 Casey, Kyle Southridge 4:47.38
3 Scott, Sterling Sunnyside 4:48.59
4 Olivas, Quinton Southridge 4:49.75
5 Sawess, Bahram Kennewick 4:50.23
6 Dobbins, Michael Eastmont 4:50.67
7 Lindell, Ross Eastmont 4:50.99
8 Allen, Todd Southridge 4:54.62
9 Konzek, Aron Southridge 4:56.99
10 Carlson, Zane Eastmont 4:58.42
11 Brim, Garret Kennewick 5:11.97
12 Eifert, Christian Eastmont 5:12.28
13 Talbot, Jason Kennewick 5:37.62

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sturdefant, Kyle Southridge 10:35.76
2 Larmey, Alex Southridge 10:46.16
3 Cravens, Colby Southridge 11:32.94
4 Brim, Garret Kennewick 11:45.34

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Haringa, Roy Sunnyside 16.89
2 Hansen, Blaine Southridge 17.82
3 Ward, Ben Southridge 17.92
4 Scott, Jeff Southridge 19.50
5 Treacy, William Eastmont 19.52
6 Warner, Matthias Eastmont 19.54

Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mortensen, Jared Eastmont 42.55 2
2 Haringa, Roy Sunnyside 44.07 2
3 Scott, Jeff Southridge 45.53 2
4 Sarmiento, Kennedy Sunnyside 45.82 2
5 Ward, Ben Southridge 46.41 2
6 Mackay, David Kennewick 47.80 1
7 Traecy, William Eastmont 49.32 1

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Southridge 'A' 45.02
2 Eastmont 'A' 45.21
3 Kennewick 'A' 46.86
4 Sunnyside 'A' 48.21

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Eastmont 'A' 3:34.15
2 Southridge 'A' 3:34.31
3 Kennewick 'A' 3:34.39
4 Sunnyside 'A' 3:43.60
5 Southridge 'B' 3:51.36

Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swanson, Steve Southridge 5-08.00
2 Scott, Jeff Southridge J5-08.00
3 Fullerton, Kody Southridge J5-08.00
4 Lipp, Shae Eastmont 5-06.00

Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nell, Carter Eastmont 14-00.00
2 LeDosquet, Danny Eastmont 12-06.00
3 Fancher, Cam Southridge 12-00.00
4 Moore, Toby Eastmont 11-06.00
5 Jessop, Robert Kennewick 10-00.00
6 McCollough, Trent Southridge J10-00.00

Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swanson, Steve Southridge 20-04.00
2 Quesnell, Ross Southridge 19-09.00
3 Hampton, Dom Southridge 18-08.00
4 Plunkett, Mike Southridge 18-05.00
5 Fullerton, Kody Southridge 18-03.50
6 Mitchell, Brian Eastmont 17-06.00
7 Jessop, Robert Kennewick 17-03.00
8 Sanders, Devon Eastmont 17-02.00
9 Rios, Victor Sunnyside 16-10.00
10 Corter, Justyn Eastmont 16-08.00
11 Harlan, Dylan Eastmont 15-06.00
12 Mendez, Tony Sunnyside 14-10.00
13 Gallegos, Erik Kennewick 14-00.00
14 Henry, Aaron Sunnyside 12-07.00

Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Yale, Doug Southridge 39-09.50
2 Robertson, Stephan Southridge 37-06.00
3 Linde, Jonas Sunnyside 36-09.00
4 Hampton, Dom Southridge 36-06.00
5 Hirai, Tyler Southridge 35-11.00
6 Jessup, Chris Eastmont 34-01.00
7 Mendez, Tony Sunnyside 33-11.00
8 Corter, Justyn Eastmont 33-08.00

Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Antonson, Josh Southridge 49-00.50
2 Salinas, Jeremy Southridge 48-08.00
3 Torres, Paul Eastmont 40-07.50
4 Magnussen, Erik Eastmont 39-09.50
5 Rinehold, Brice Sunnyside 39-03.00
6 Thomas, Austin Southridge 39-00.50
7 De la Barrera, Alfredo Sunnyside 38-03.00
8 Almeida, Danny Sunnyside 35-10.00
9 Marshall, Peter Southridge 35-04.50
10 Vargas, Pedro Sunnyside 35-01.50
11 Pontorollo, Vinnie Kennewick 34-02.50
12 Thompson, Jamie Kennewick 33-00.00
13 Bugg, Ethan Eastmont 30-11.00
14 McIntosh, Donovan Kennewick 30-01.00
15 Danielson, Nick Eastmont 28-05.50

Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marshall, Peter Southridge 120-08
2 Salinas, Jeremy Southridge 119-06
3 Rinehold, Brice Sunnyside 117-05
4 Tripp, Kris Southridge 111-09
5 Torres, Paul Eastmont 105-07
6 Prazer, Pat Eastmont 104-09
7 Dickman, Ken Southridge 102-03
8 Torres, Josiah Sunnyside 93-02
9 Almeida, Danny Sunnyside 92-03
10 Pontorollo, Vinnie Kennewick 90-09
11 Barajas, Jose Sunnyside 85-02
12 Bugg, Ethan Eastmont 64-10
13 Thompson, Jamie Kennewick 61-05
14 Sanborn, Thomas Eastmont 56-00

Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dickman, Ken Southridge 160-10
2 Rinehold, Brice Sunnyside 151-03
3 Salinas, Jeremy Southridge 147-04
4 Antonson, Josh Southridge 146-09
5 McCreight, Josh Kennewick 141-01
6 Magnussen, Erik Eastmont 138-09
7 Schwisow, Matt Kennewick 131-09
8 Prazer, Pat Eastmont 125-04
9 McIntosh, Donovan Kennewick 119-04
10 Stemp, Jordan Kennewick 116-11
11 Torres, Paul Eastmont 115-08
12 Gillespie, Luke Eastmont 111-06
13 Henry, Alexander Sunnyside 110-10
14 Huenefeld, Jarred Sunnyside 101-03
15 Jackson, John Kennewick 97-02