2003 BOYS SCORING DISTRICT 5/6

2003 DISTRICT 5/6 TRACK   MAY 16, 2003-PASCO  
       
BOYS 110 METER HIGH HURDLES   BOYS 1600 METER RUN  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Dustin Golding-12-Southridge 15.13 1-Dallin Glenn-12-Eisenhower 4:23.14
2-Ben Spaun-11-Wenatchee 15.19 2-Charles Cummings-11-Eisenhower 4:23.35
3-Brandon Wilson-12-Kamiakin 15.34 3-Robbie Barany-10-Eisenhower 4:25.63
4-Thomas Ballinger-10-Wenatchee 15.45 4-Ty Schepler--11-Walla Walla 4:27.06
5-Marcus Delarosa-11-Southridge 15.81 5-Chuy Chavez-11-Eisenhower 4:29.29
6-Josh Kirk-11-Kennewick 15.99 6-Steve Lehman-12-Eastmont 4:30.96
7-Aaron Smith-11-Eisenhower 16.16 7-Victor Dominguez-10-Eisenhower 4:31.57
8-Chris Copell-12-Kamiakin 16.18 8-Tyler Cannon-12-Kamiakin 4:33.18
BOYS 300 METER INTER. HURDLES--   BOYS 3200 METER RUN--  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Thomas Ballinger-10-Wenatchee 38.83 1-Dallin Glenn-12-Eisenhower 9:35.27
2-Brandon Wilson-12-Kamiakin 39.24 2-Robbie Barany-10-Eisenhower 9:37.39
3-Ben Spaun-11-Wenatchee 40.10 3-Charles Cummings-11-Eisenhower 9:39.31
4-Marcus Delarosa-11-Southridge 41.26 4-Chuy Chavez-11-Eisenhower 9:51.61
5-Kevin Gwinn-11-Walla Walla 41.47 5-Andrew Crane-11-Davis 9:55.66
6-Steve Adelmund-12-Richland 41.70 6-Tyler Cannon-12-Kamiakin 9:55.71
7-Josh Kirk-11-Kennewick 41.85 7-Kevin Blount-11-Eisenhower 9:57.37
8-Adam Hair-9-Walla Walla 42.18 8-Aaron Galbraith-11-Wenatchee 10:00.17
BOYS 100 METER DASH--   BOYS JAVELIN--  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL DIST
1-Leon Jackson-10-Pasco 10.87 1-Dustin Posten-12-Richland 181-05
2-Alexis Love-12-Davis 11.10 2-Dan Purefoy-11-Walla Walla 174-01
3-Michael Clay-10-Richland 11.12 3-Andrew Gohl-12-Wenatchee 169-00
4-Steve Edwards-12-Eastmont 11.13 4-Craig Mettler-11-Walla Walla 168-09
5-Dustin Golding-12-Southridge 11.25 5-Travis Minnich-12-Kamiakin 166-10
6-Matt Johnson-12-Davis 11.37 6-Zach Dwight-12-Davis 166-05
7-Blake Harris-12-Davis 11.39 7-Kyle Gilmore-12-Eastmont 165-02
8-Kyle Dunning-11-Kamiakin 11.45 8-Ryan Mitchell-11-Walla Walla 164-03
BOYS 200 METER DASH--   BOYS 4X100 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-Alexis Love-12-Davis 22.58 1-Davis 43.11
2-Kyle Mott-11-Eastmont 22.71 2-Richland 43.28
3-Dustin Golding-12-Southridge 22.79 3-Southridge 43.41
4-Matt Johnson-12-Davis 22.91 4-Pasco 43.68
5-Blake Harris-12-Davis 23.18 5-Eastmont 43.70
6-Kyle Dunning-11-Kamiakin 23.46 6-Kamiakin 44.00
7-Jacob Nelson-11-Pasco 23.47 7-Walla Walla 44.22
8-Nick Castilleja-12-Kamiakin 23.49 8-Moses Lake 49.11
BOYS 400 METER DASH--   BOYS 4X400 RELAY  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-SCHOOL TIME
1-David VanUnen-12-Richland 50.62 1-Wenatchee 3:24.21
2-Steve Edwards-12-Eastmont 51.17 2-Richland 3:25.16
3-Aaron Miller-11-Kamiakin 51.51 3-Kamiakin 3:30.12
4-Ryan Peters-12-Wenatchee 51.96 4-Eastmont 3:32.05
5-Karl Juergensen-11-Walla Walla 52.29 5-Southridge 3:33.61
6-Matt Miller-10-Kamiakin 53.30 6-Walla Walla 3:33.95
7-Eric Hunter-9-Kennewick 53.41 7-Pasco 3:38.15
8-Brandon Briones-11-Walla Walla 54.06 8-Eisenhower 3:40.67
BOYS 800 METER RUN--   BOYS POLE VAULT  
PLACE-NAME-SCHOOL TIME PLACE-NAME-SCHOOL TIME
1-Eddie Strickler-12-Richland 1:56.67 1-Geoff Hovde-12-Eastmont 13-00.0
2-Aaron Miller-11-Kamiakin 1:58.50 2-Kyle Barker-12-Kamiakin 13-00.0
3-Bobby Voelker-11-Eisenhower 1:59.23 3T-Kyle Duncan-10-Kamiakin 12-06.0
4-Aaron Novy-12-Richland 2:01.47 3T-Zach Porter-11-Walla Walla 12-06.0
5-Darren Strong-11-Southridge 2:01.49 3T-Garret Neer-12-Southridge 12-06.0
6-Jared Jungmann-10-Walla Walla 2:01.56 6-Ben Shay-9-Wenatchee 12-06.0
7-Jared Gibbons-12-Eisenhower 2:02.71 7-Jessie Nye-11-Kamiakin 12-06.0
8-David Dagenette-12-Moses Lake 2:02.73 8-Roy Silliman-10-Southridge 12-06.0
BOYS SHOTPUT   BOYS LONG JUMP--  
PLACE-NAME-SCHOOL DIST PLACE-NAME-SCHOOL DIST
1-Andrew Gohl-12-Wenatchee 50-09.5 1-Paul Westler-12-Davis 21-10.75
2-Kyle Gilmore-12-Eastmont 49-04 2-David Ridenour-11-Walla Walla 21-08.75
3-Jason Tuck-11-Southridge 49-00.5 3-Eric Mattox-11-Pasco 21-04.5
4-Tom Radach-11-Eastmont 48-02 4-Aaron Smith-11-Eisenhower 21-04.5
5-Brandon Upton-11-Southridge 47-03.5 5-Evan Ruud-11-Kamiakin 21-03.75
6-Ryan Mallory-12-Southridge 47-02.5 6-Steve Bissell-10-Richland 19-10.25
7-Drew Pritcher-12-Walla Walla 46-10.5 7-Brett Mayhew-12-Richland 19-09
8-Tim Smith-12-Wenatchee 46-02.5 8-Adam Hair-9-Walla Walla 19-08.75
BOYS DISCUS--   BOYS TRIPLE JUMP--  
PLACE-NAME-SCHOOL DIST PLACE-NAME-SCHOOL DIST
1-Danny Lawson-12-Moses Lake 164-09 1-Aaron Smith-11-Eisenhower 45-00.75
2-Casey Waddel-12-Walla Walla 142-07 2-David Ridenour-11-Walla Walla 43-02.75
3-Scott Forsyth-12-Richland 139-08 3-Trevor Dunstan-12-Pasco 43-01.25
4-Kyle Gilmore-12-Eastmont 135-00 4-Kyle Mott-11-Eastmont 41-07.5
5-Brent Broadhead-12-Walla Walla 134-09 5-Chris Copell-12-Kamiakin 40-11.25
6-Jerry Bleichner-12-Kennewick 134-03 6-Adrian Elmo-12-Kennewick 40-11.25
7-Ryan Graves-10-Southridge 133-11 7-Brett Mayhew-12-Richland 40-09.25
8-Tom Radach-11-Eastmont 132-04 8-Zane Bell-11-Southridge 40-07.5
BOYS HIGH JUMP--   TEAM SCORES POINTS
PLACE-NAME-SCHOOL HEIGHT Eisenhower 87
1-Luke Clemmens-12-Kennewick 6-04.0 Kamiakin 77
2-Blake Harris-12-Davis 6-00.0 Richland 77
3-Caleb Welsh-12-Wenatchee 5-10.0 Walla Walla 76
4-Andrew Gohl-12-Wenatchee 5-10.0 Wenatchee 76
5-Tyson Manning-12-Richland 5-10.0 Eastmont 71
6-Grant Warren-11-Walla Walla 5-10.0 Davis 67
7-Zeke Telecky-11-Eastmont 5-08.0 Southridge 64
8-Chris Andrews-9-Moses Lake 5-08.0 Pasco 31
    Kennewick 23
    Moses Lake 13

Last Updated on 5/17/03
By John Crawford