PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 19, 2003

BOYS RUNNING EVENTS

100 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2003
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Jarell Nelson-Olympic-10.94-10.98
2-Leon Jackson-Pasco-10.96-10.99
3-Michael Clay-Richland-11.14-11.20
4-Andy Wills-South Whidbey-11.18-11.27
5-JC Robertson-Bethel-11.23-11.22
6-Steve Edwards-Eastmont-11.24-11.32
7-Sean Bresnahan-Columbia River-11.31-11.33
8-Matt Johnson-Davis-11.4-11.21
Josh Bousman-Tacoma Baptist-11.50-11.32
Brian Jenkins-Auburn HS--11.13
Quinton Jackson-Renton--11.38
Joey Green-Mt. Baker--11.40
Geoff Penrod-Lakeside--11.42
Milton Nelson-Lewis & Clark--11.46
Tasheen Garry-Central Valley--11.47
Terry Johnson-Bothell--11.47
Cody Moore-Pullman--11.50
Josias Flynn-Stadium--11.51
Santtu Winter-Bellevue--11.51
Graham Markeiwicz-Battle Ground--11.51
Emmanuel Lawson-John Rogers--11.53
Brandon Haugen-Joel Ferris--11.54
Aaron Gunn-Hanford--11.55
Kenny Decauwer-Skyview--11.56
Chris Park-Woodinville--11.61
Ryan Reynolds-Auburn-Riverside--11.61
Justin Coronado-Walla Walla--11.67
Josh Kegler-Riverside(OR)--11.67
DJ Johnson-Lake Stevens--11.72
Kyle Dunning-Kamiakin--11.72
Skylar Jessen-Mead--11.74
Wyatt Ellis-Puyallup--11.75
Demetrius Wells-Lincoln--11.75
Keith Ellis-Lynnwood--11.76
Eugene Beaird-Newport(Bell)--11.77
Brandon Sears-West Valley(Yak)--11.78
Morio Montgomery-Lakewood--11.78
Bradley Chappell-Kentlake--11.79
Devan Mitchell-Sammamish--11.79
Dan Hearron-Shadle Park--11.80
Sam Emerich-Clarkston--11.80
Peter Cangany-Lake Washington--11.80
Ben Pentz-Curtis--11.83
Adam Roy-Central Kitsap--11.83
Justin Cooper-University--11.86
Evin Bodle-Interlake--11.86
Sean Blevins-Bremerton--11.88
Nick Camp-Arlington--11.91
Luke Schitperort-Sunnyside--11.97
Chris Jackson-Jackson--12.02
Eric Hunter-Kennewick--12.26
Pat Cozza-Gonzaga Prep--12.29
Jesse Monk-Evergreen(Van)--14.04

200 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2003
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Darren Woods-Stadium-21.79-22.21
2-Jarel Nelson-Olympic-22.19-22.27
3-Dustin Golding-Southridge-22.31-22.36
4-Aaron Gunn-Hanford-22.38-22.56
5-Quinton Jackson-Renton-22.39-22.54
6-Kolby Hoover-North Kitsap-22.60-23.08
7-Cody Moore-Pullman-22.62-22.81
8-Matt Johnson-Davis-22.80-22.72
Kenny Decauwer-Skyview-22.96-23.05
Andy Wills-South Whidbey--22.24
Brad Barto-Newport(Bell)--23.07
JC Robertson-Bethel--23.09
Emmanuel Lawson-John Rogers--23.11
Marcus Miller-Gonzaga Prep--23.12
Tyler Moosman-University--23.13
Michael Clay-Richland--23.23
Josh Bousman-Tacoma Baptist--23.31
Dane Bassett-Colville--23.39
Joe Chumley-Sunnyside--23.40
Josh Kegler-Riverside(OR)--23.44
Rico Ford-Rainier Beach--23.46
Kyle Dunning-Kamiakin--23.48
Dan Hearron-Shadle Park--23.49
Terry Johnson-Bothell--23.57
Glenn Gallagher-Edmonds Woodway--23.59
Keith Ellis-Lynnwood--23.61
Kenjamine Jackson-Kentwood--23.65
Jon Coffey-Auburn-Riverside--23.67
Elliott Anderson-Bellevue--23.71
Billy English-Cedarcrest--23.72
Derek Nesbitt-Central Valley--23.85
Devan Mitchell-Sammamish--23.89
Graham Markeiwicz-Battle Ground--23.90
Robert Davis-Joel Ferris--23.95
Evin Bodle-Interlake--23.97
Justin Coronado-Walla Walla--24.02
DJ Johnson-Lake Stevens--24.13
Geoff Penrod-Lakeside--24.15
Thomas Balinger-Wenatchee--24.20
Eric Hunter-Kennewick--24.21
Bradley Chappell-Kentlake--24.25
Tristan Lockhart-Lincoln--24.26
Chris Jackson-Jackson--24.41
Brian Overlie-Cheney--24.45

400 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Darren Woods-Stadium-48.65
2-Isaiah Bouie-Rainier Beach-49.58
3-Victor Okocha-Renton-50.07
4-Anthony Ragsdale-Bremerton-50.23
5-Calvin Horton-Stadium-50.58
6-David VanUnen-Richland-50.61
7-Brandon Howell-Clarkston-50.88
8-Tyler Moosman-University-50.95
Marques Lang-Kamiak HS-51.17
Steven Shores-Lincoln-51.28
Kevin Heiszler-Bothell-51.41
Kenny Decauwer-Skyview-51.42
Matt Sanders-Bethel-51.50
Adam Pedersen-Evergreen(Van)-51.70
Aaron Miller-Kamiakin-51.70
EJ Schoen-West Valley(Yak)-51.87
Kyle Roeter-Bellevue-51.97
Nick Coughran-Curtis-52.04
John Wall-Tacoma Baptist-52.06
Ryan Heacock-Central Valley-52.08
Steve Quist-Woodinville-52.11
Brenton Bodewig-Arlington-52.19
Ken Bailey-Puyallup-52.22
Jeff Kamm-Interlake-52.35
Andy Gundel-Squalicum-52.35
Max Komar-Auburn-Riverside-52.50
James Tunnell-Snohomish-52.59
Billy English-Cedarcrest-52.77
Ryan Benko-Olympic-52.94
Robert Davis-Joel Ferris-52.98
Rex Thompson-Lake Washington-53.08
Adrian Gray-Lewis & Clark-53.30
Garrett Hampton-Heritage-53.31
Jeremy Gibb-Ellensburg-53.34
Brett Boyd-Pomeroy-53.36
Alexis Love-Davis-53.39
Ben Spaun-Wenatchee-53.40
Austin Haney-Riverside(OR)-54.06
George Graham-Riverside Christian-54.06
Karl Juergenson-Walla Walla-54.10
Stefan Gillete-Jackson-54.30

800 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Carl Moe-Auburn-Riverside- 1:54.03
2-Brian Wall-Tacoma Baptist- 1:54.28
3-Nate Appel-Ilwaco- 1:56.29
4-Eddie Strickler-Richland- 1:56.64
5-Bernie Moses-Wilson- 1:57.05
6-Josh Wilcox-Bellevue- 1:58.44
7-Austin Abbott-W.F. West- 1:58.85
8-Ben Poffenroth-Joel Ferris- 1:59.09
Triston Cabrera-Mead- 1:59.42
Robert Harris-University- 1:59.99
Nick Dols-Jesuit(OR)- 2:00.56
Kevin Hawkins-Sumner- 2:00.69
Faraz Bala-Snohomish- 2:00.91
Kohl Crecelius-Mt. Spokane- 2:01.46
Evan Blanshan-Selah- 2:01.65
Adam Blalock-Lewis & Clark- 2:02.24
Ty Stuart-Battle Ground- 2:02.54
Daniel Fisher-Bremerton- 2:02.58
James Daniels-Lindbergh- 2:02.73
Michael Gavareski-Bellingham- 2:03.29
Aziz Karim-Curtis- 2:03.51
Andrew Buswell-Heritage- 2:03.68
Jared Jungmann-Walla Walla- 2:03.71
Eric Sorensen-Roosevelt- 2:03.86
Michal Gutowski-Hanford- 2:04.08
Jordan Maucotel-Kentwood- 2:04.14
Rick Liberda-Arlington- 2:04.62
Erik Ramey-Kamiakin- 2:04.95
Chad Florian-North Central- 2:04.96
Phil Collins-Jackson- 2:05.76
Brandon Bilyeu-South Whidbey- 2:05.99
Jared Gibbons-Eisenhower- 2:06.21
Mark Erickson-Woodinville- 2:07.60
John Gullingsrud-North Kitsap- 2:08.17
George Graham-Riverside Christian- 2:09.61
Ross Hood-West Valley(Sp)- 2:10.10
Dayne Kinder-Kentlake- 2:10.54

1600 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Laef Barnes-Mead- 4:17.61
2-Rich Nelson-Shadle Park- 4:17.98
3-Andrew McClary-Shelton- 4:18.23
4-Austin Abbott-W.F. West- 4:18.84
5-Travis Hartanov-Mt. Spokane- 4:21.01
6-Tyler Mitchell-Mt. Baker- 4:24.40
7-Nate Appel-Ilwaco- 4:25.92
8-James Wilson-West Valley(Yak)- 4:27.19
Jim Robson-North Kitsap- 4:27.93
Tyler Cannon-Kamiakin- 4:28.35
Carlo Lozano-Blanchet- 4:29.21
John Maletis-Jesuit(OR)- 4:29.69
Faraz Bala-Snohomish- 4:30.19
Mike James-Heritage- 4:30.27
Rick Liberda-Arlington- 4:30.59
Mike Connelly-Lewis & Clark- 4:31.06
Mark Erickson-Woodinville- 4:31.15
Scott Palmer-Puyallup- 4:31.43
Ben Sanders-University- 4:31.60
Justin Houck-Joel Ferris- 4:32.15
Victor Dominguez-Eisenhower- 4:32.58
Ian Batch-Capital(ID)- 4:33.99
Eric Haley-Lindbergh- 4:34.25
Gary Walsh-Battle Ground- 4:35.03
Michael Skansgaard-Gonzaga Prep- 4:35.08
Jeff Helmer-Jackson- 4:35.80
Brian Hedengren-Richland- 4:36.09
Bjorn Bostrom-Bellingham- 4:36.66
Sam Brancheau-Edmonds Woodway- 4:39.35
Colby Litzenberger-Walla Walla- 4:39.78
Cordero Cisneros-Grandview- 4:39.89
Luke Graesser-North Central- 4:39.96
Ryan Gustafson-John Rogers- 4:40.20
Caleb Newbill-Central Valley- 4:40.47
Steve Lehman-Eastmont- 4:46.97
Brent Snyder-Wilson- 4:50.87
Matt Jenks-Auburn-Riverside- 5:00.58

3200 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2003	
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME	
1-Brian Ehlis-West Valley(Yak)- 9:18.30	
2-Dallin Glenn-Eisenhower- 9:21.21	
3-Michael Quackenbush-Joel Ferris- 9:22.84	
4-Rich Nelson-Shadle Park- 9:29.81	
5-Chauncey Peak-West Valley(Sp)- 9:30.31	
6-Caleb Knox-Jackson- 9:30.41	
7-Andy Gorder-Wilson- 9:31.89	
8-Joe Walsh-Jesuit(OR)- 9:32.55	
Chris Rodriguez-Kelso- 9:34.18	
Brian Cronrath-Battle Ground- 9:34.31	
Ben Yarbrough-Columbia River- 9:34.99	
Joe Miller-Bremerton- 9:35.02	
Kevin Krohn-Heritage- 9:37.37	
Ryan Thomas-Lakewood- 9:38.20	
Ty Schepler-Walla Walla- 9:40.70	
Sam Scotchmer-Snohomish- 9:41.20	
Phil Hinrichs-Pullman- 9:42.62	
Evan Garber-Mead- 9:42.92	
Andrew Fuller-Lincoln- 9:50.73	
Eli Hermann-Bellingham- 9:51.50	
Paul Limpf-Evergreen(Van)- 9:51.87	
Joel Purcell-Lindbergh- 9:51.94	
Kelly Spady-Kamiak HS- 9:54.52	
Micheal Stewart-Edmonds Woodway- 9:54.54	
Colin Longmuir-Woodinville- 9:57.43	
Jacob Deitz-Mt. Spokane- 9:59.58	
James Sundquist-South Whidbey- 10:07.67	
Daniel Jensen-Kamiakin- 10:07.82	
Daniel Frederick-Olympic- 10:11.38	
Nick Borden-University- 10:12.15	
Andrew Crane-Davis- 10:12.27	
Derek Moser-Richland- 10:16.07	
Nathan Lawless-Newport(Bell)- 10:16.61	
Josh Clough-Auburn-Riverside- 10:19.63	
Corey Furin-Skyview- 10:25.58	
Caleb Jahay-North Central- 10:28.06	
Steve Lehman-Eastmont- 10:40.81	

110 METER HIGH HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2003-
Place-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Barry Leavitt-Kiona-Benton-14.72-14.20
2-John Cassleman-Pullman-15.04-15.13
3-Jake Woelke-Newport(Bell)-15.18-14.92
4-T.J. Emrich-W.F. West-15.38-15.03
5-Brandon Wilson-Kamiakin-15.39-15.06
6-Dustin Golding-Southridge-15.39-15.03
7-Alex Clark-Selah-15.46-15.14
8-Jay Komar-Auburn-Riverside-15.86-15.08
Brendan Anders-Lewis & Clark-15.88-15.19
Bob Frey-Bethel-17.9-15.11
Tommy Nhoksayakham-Lake Washington--15.23
Ben Spaun-Wenatchee--15.24
Robert Edwards-Mtn. View--15.25
Amir Owens-Curtis--15.26
Conner Tyler-Hazen--15.28
Jordan Visser-Sunnyside--15.99
Ryan Ebbesen-Squalicum--15.99
Drew Millar-Jesuit(OR)--16.01
Teko Dumoulin-Joel Ferris--16.05
Wade Schmidt-Clarkston--16.06
Pete Leyk-Central Valley--16.08
Jared Bjerkstrand-Shadle Park--16.09
Glenn Milner-Lindbergh--16.10
Josh Kirk-Kennewick--16.11
Eric Paulson-Kentlake--16.11
Dan Tucker-Mt. Baker--16.11
Aaron Smith-Eisenhower--16.14
Pat McElligott-Wilson--16.15
Tim Burton-Mt. Spokane--16.21
David Dill-Bellevue--16.22
Trevor Rollinger-West Valley(Yak)--16.22
Jake Harpham-Lake Stevens--16.22
Paul Zavaglia-Edmonds Woodway--16.22
Ikenna Acholonu-Shorecrest--16.23
Kevin Griffin-Kentwood--16.25
Kyle Johnson-Bothell--16.26
Hunter Patterson-Roosevelt--16.26
Peter Nelson-Heritage--16.27
Tyler Dockins-Bellingham--16.31
Adam Dudak-Kamiak HS--16.35
Zach Miller-Pomeroy--17.26

300 METER INTER HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2003-
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-John Cassleman-Pullman-38.34
2-Barry Leavitt-Kiona-Benton-38.52
3-Kolby Hoover-North Kitsap-38.72
4-Brandon Wilson-Kamiakin-38.94
5-Brad Barto-Newport(Bell)-39.78
6-Jay Komar-Auburn-Riverside-39.89
7-Thomas Balinger-Wenatchee-40.06
8-Bob Frey-Bethel-40.08
Dan Tucker-Mt. Baker-40.26
Steve Adelmund-Richland-40.59
Pat McElligott-Wilson-40.65
Ojala Washington-Curtis-40.83
Marcus DeLarosa-Southridge-40.94
Tasheen Garry-Central Valley-40.98
Scott Spears-Oak Harbor-41.12
Jordyn Jackson-Columbia River-41.23
Josh Kirk-Kennewick-41.31
Vince Kinney-Lynnwood-41.42
Mo Blacknall-Lindbergh-41.48
Conner Tyler-Hazen-41.48
Trevor Rollinger-West Valley(Yak)-41.81
Teko Dumoulin-Joel Ferris-41.84
Luke Weinbrecht-Kentlake-41.88
Ben Clark-Jesuit(OR)-41.88
Kevin Gwinn-Walla Walla-41.91
Jason Simonetti-Capital(WA)-42.28
Paul Zavaglia-Edmonds Woodway-42.35
Ryan Ebbesen-Squalicum-42.36
Tommy Nhoksayakham-Lake Washington-42.50
Patrick Quinn-Kentwood-42.52
Jordan Visser-Sunnyside-42.92
Kellen Lewis-University-43.09
David Dill-Bellevue-43.16
L-shaun Dennis-Lincoln-43.65
Dan Brasch-Gonzaga Prep-44.06
Chris Fullmer-Woodville-44.08

BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY-2003 PASCO INVITE-NEW RECORD
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Auburn-Riverside-10:21.13
2-Mead- 10:24.23
3-Joel Ferris- 10:35.24
4-Jackson- 10:36.21
5-Eisenhower- 10:39.67
6-Wilson- 10:45.49
7-Jesuit(OR)- 10:47.12
8-Edmonds Woodway- 10:52.82
Evergreen(Van)- 10:53.73
West Valley(Sp)- 10:55.10
Kamiakin- 11:03.65
Lincoln- 11:07.07
Lewis & Clark- 11:08.70
Walla Walla- 11:09.55
Sumner- 11:10.04
Lindbergh- 11:10.76
Kelso- 11:12.04
Auburn HS- 11:12.52
Mt. Spokane- 11:12.59
Bellingham- 11:13.00
West Valley(Yak)- 11:13.38
Stadium- 11:13.56
Skyview- 11:14.28
Kamiak HS- 11:14.74
Richland- 11:15.72
South Whidbey- 11:18.21
Renton- 11:18.80
Snohomish- 11:20.55
Olympic- 11:21.31
Hanford- 11:23.05
Selah- 11:23.07
Heritage- 11:24.58
University- 11:25.40
Woodinville- 11:25.63
Wenatchee- 11:28.95
Shadle Park- 11:32.06
Lake Washington- 11:34.46
Bellevue- 11:34.68
Cedarcrest- 11:36.99
Eastmont- 11:37.81
Kentlake- 11:39.50
Newport(Bell)- 11:49.99
Pasco- 11:57.19
Southridge- 11:57.54

BOYS 4X100 RELAY-2003 PASCO INVITE-
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Renton- 43.29
2-Olympic-43.38
3-Lincoln-43.44
4-Richland-43.63
5-Southridge-43.70
6-Pullman-43.91
7-Eastmont-44.00
8-Mead-44.06
Pasco-44.10
Rainier Beach-44.19
Bremerton-44.23
Central Valley-44.30
Central Kitsap-44.37
Shadle Park-44.37
Kiona-Benton-44.46
Auburn HS-44.50
Auburn-Riverside-44.51
Gonzaga Prep-44.59
Newport(Bell)-44.59
Walla Walla-44.69
Columbia River-44.74
Davis-44.74
Puyallup-44.84
Kamiakin-44.92
Lewis & Clark-44.99
Lake Stevens-45.05
Riverside(OR)-45.14
Shorecrest-45.28
Jesuit(OR)-45.34
Joel Ferris-45.40
Arlington-45.56
Woodinville-45.56
Kelso-45.71
Lynnwood-45.74
Ellensburg-46.06
Wenatchee-46.21
Kennewick-47.11

BOYS 4X400 RELAY-2003 PASCO INVITE
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Richland- 3:25.12
2-Renton- 3:27.05
3-Wenatchee- 3:27.58
4-Bothell- 3:27.99
5-Shadle Park- 3:28.13
6-Pullman- 3:28.49
7-Tacoma Baptist- 3:28.62
8-Edmonds Woodway- 3:29.42
Rainier Beach- 3:30.34
Shorecrest- 3:30.94
Hanford- 3:31.05
Lindbergh- 3:31.75
Lincoln- 3:31.99
Bellevue- 3:32.27
Kamiakin- 3:32.96
Jackson- 3:32.98
Auburn-Riverside- 3:33.42
Eastmont- 3:33.65
West Valley(Yak)- 3:33.91
Central Valley- 3:34.11
Pomeroy- 3:34.15
Bellingham- 3:34.43
Puyallup- 3:34.83
Jesuit(OR)- 3:34.87
Wilson- 3:35.05
Kelso- 3:35.12
Southridge- 3:35.20
Walla Walla- 3:36.03
Joel Ferris- 3:36.08
Olympic- 3:36.66
Grandview- 3:37.41
Newport(Bell)- 3:37.61
Woodinville- 3:38.12
Cedarcrest- 3:40.81
Eisenhower- 3:41.23
Gonzaga Prep- 3:42.99
Pasco- 3:44.09
Kennewick- 3:48.10