PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 17, 2004

BOYS RUNNING EVENTS-RESULTS


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS MEDLEY RELAY

100 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2004
PLACE  RUNNER-SCHOOL                      FINALS TIME PREL. TIME
1      Skylar Jessen-10-Mead                 11.19      11.20
2      Cory McGinnis-12-Jefferson            11.33      11.16
3      Michael Clay-11-Richland              11.40      11.13
4      Joey Greene-12-Mt Baker               11.41      11.40
5      Quinton Jackson-12-Renton             11.43      11.22
6      Dan Hearron-11-Shadle Park            11.53      11.31
7      Graham Markiewicz-12-Battle Ground    11.63      11.39
8      Danny VanDatta-10-Central Kitsap      11.66      11.34
       Michael Ramsey-11-Skyview             11.66      11.52
       Chris Park-12-Woodinville                        11.33
       Tracy Ford-12-Bellevue                           11.35
       Milton Nelson-12-Lewis & Clark                   11.39
       Ben Pentz-11-Curtis                              11.41
       Josh Kegler-12-Riverside(OR)                     11.47
       Justin Cooper-11-University                      11.49
       Jonell Hodge-12-Olympic                          11.49
       Danny Hibbard-11-Capital(WA)                     11.49
       Cameron Sloan-12-Ellensburg                      11.51
       Marcus Miller-12-Gonzaga Prep                    11.52
       Jeremy Dorsey-11-Auburn HS                       11.61
       Brandon Sears-11-West Valley(Yak)                11.61
       Ryan Reynolds-11-Auburn-Riverside                11.62
       Keith Oviatt-12-West Valley(Sp)                  11.63
       Natrell Evans-12-Wilson                          11.63
       Ashton Gant-Pullman                              11.63
       Nick Plastino-12-South Whidbey                   11.64
       Peter Cangany-11-Lake Washington                 11.64
       Jeff Gudaitis-10-Tacoma Baptist                  11.65
       Vonzell Mcdowell-Rainier Beach                   11.66
       Foi Malaki-10-Eisenhower                         11.66
       Jordyn Jackson-12-Columbia River                 11.67
       Wyatt Ellis-11-Puyallup                          11.68
       Shane Hoffman-12-Shorecrest                      11.68
       Nick Camp-12-Arlington                           11.69
       Triston Dallas-11-Heritage                       11.71
       Nick Millar-Jesuit                               11.72
       Marcus Rance-10-A.C. Davis                       11.73
       Shane Thomas-10-North Central                    11.74
       Brett Igbinoba-11-Cheney                         11.76
       Airabus Henley-10-Lincoln                        11.77
       Luke Schilperoort-Sunnyside                      11.77
       Travis Kaestner-12-Lake City                     11.82
       Sammy Schwinck-11-Squalicum                      11.89
       Robert Refich-Capital(ID)                        11.91
       Jesse Brown-Benson                               11.95
       Bart Ward-12-Bothell                             12.01
       Brion Ingram-10-Sammamish                        12.06
       Andy Williams-12-Jackson                         12.10


Top of Page
200 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2004 PLACE RUNNER-SCHOOL FINALS TIME PREL. TIME 1 Carlos Fontenot-11-Redmond 22.45 22.61 2 Curran Williams-Benson 22.47 22.64 3 Quinton Jackson-12-Renton 22.61 22.57 4 Cory McGinnis-12-Jefferson 22.90 22.68 5 Robert Davis-11-Ferris 22.92 22.74 6 Joey Greene-12-Mt Baker 22.93 22.58 7 Dan Hearron-11-Shadle Park 22.95 22.66 8 Josh Kegler-12-Riverside(OR) 23.10 22.77 Michael Clay-11-Richland 23.82 22.60 Andre' Jennings-9-Lewis & Clark 22.50 Reggie Jones-12-Kent-Meridian 22.82 Aaron Wafer-9-Moses Lake 22.83 Kenjamine Jackson-11-Kentwood 22.86 Chris Michels-10-Skyview 22.87 Elliott Anderson-12-Bellevue 22.96 Andrew Stranack-12-Auburn HS 23.05 Jonell Hodge-12-Olympic 23.06 Brandon Sears-11-West Valley(Yak) 23.21 Pat McElligott-12-Wilson 23.25 Justin Cooper-11-University 23.27 Graham Markiewicz-12-Battle Ground 23.34 Cameron Sloan-12-Ellensburg 23.49 Keith Oviatt-12-West Valley(Sp) 23.50 Nick Barkley-10-Puyallup 23.50 Marcus Miller-12-Gonzaga Prep 23.53 Rex Thompson-11-Lake Washington 23.60 Chad Smith-12-Lynnwood 23.63 Tim Cirhan-12-Hazen 23.64 Morrey Brown-Lindbergh 23.66 Scott Bradley-12-Auburn-Riverside 23.75 Joe Mendoza-12-Bothell 23.78 Braidy Haden-11-Wilbur/Creston 23.80 Chris Jackson-10-Jackson 24.02 Zach Tarver-Jesuit 24.26 Alex Hamill-12-Lake City 24.35 Sydney Berry-Rainier Beach 24.50 Kiahn Larry-12-Shorecrest 24.50
Top of Page
400 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2004 PL RUNNER-SCHOOL FINALS TIME 1 Nate Anderson-Benson 48.94 2 Jeff Gudaitis-10-Tacoma Baptist 49.93 3 Robert Davis-11-Ferris 49.96 4 Attrail Snipes-Rainier Beach 50.43 5 Malik Martin-12-Shadle Park 50.73 6 Jake Kennedy-12-Puyallup 50.75 7 Brendan Cassleman-11-Pullman 50.97 8 Chris Michels-10-Skyview 50.98 Bron Shelton-11-Mead 51.04 Elliott Anderson-12-Bellevue 51.21 Micah Piippo-12-Richland 51.29 Brandon Saulibio-12-Mt Spokane 51.40 Angelo Ritualo-11-Bainbridge 51.51 Rex Thompson-11-Lake Washington 51.54 Ryan Benko-12-Olympic 51.71 Jordan Estill-12-Sammamish 51.75 Isaak Bergman-9-Ellensburg 51.76 Tony Coburn-11-Pasco 51.85 Isaiah Taito-11-Shelton 51.93 Ezekiel Hill-10-Curtis 51.98 Larry Choate-11-Auburn-Riverside 52.00 Daniel Johnson-12-Kentridge 52.05 Robert Rudi-12-Lake City 52.16 Aaron Wafer-9-Moses Lake 52.20 Regi Gosset-11-Everett 52.26 Jacob Speidel-12-Wenatchee 52.30 Damion Cooney-10-Central Kitsap 52.35 Andy Gundel-12-Squalicum 52.39 Braidy Haden-11-Wilbur/Creston 52.42 Clayton Becker-10-Chewelah 52.68 Robert Rebich-12-Capital(ID) 52.76 Brad Rassmussen-12-Cheney 52.82 Lionel Orji-10-Jefferson 53.19 J.D. Gardner-12-Shorecrest 53.43 Brad Parker-11-Gonzaga Prep 53.44 Tim Carrithers-10-Lynnwood 53.50 Shawn Crawford-12-Woodinville 53.58 George Graham-12-Riverside Christia 53.64 Tim Cirhan-12-Hazen 53.86 Derek Ludwigson-11-Auburn HS 53.90 Paul Wilson-12-W.F. West 53.95 Curtis Williams-12-Jackson 54.04 Derek Schuh-10-Central Valley 54.06 Mike Corrigan-Jesuit 54.09 John Smith-11-Lincoln 54.92 Eric Lund-12-Mountain View 55.25 Cooper Homme-12-Southridge 55.52
Top of Page
800 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2004 PL RUNNER-SCHOOL FINALS TIME 1 Laef Barnes-10-Mead 1:55.50 2 Austin Abbott-12-W.F. West 1:56.62 3 Alex McClary-12-Shelton 1:56.72 4 Kevin Hawkins-12-Sumner 1:56.86 5 Andrew McClary-12-Shelton 1:57.60 6 Brian Williams-11-Bellevue 1:57.73 7 Evan Blanshan-12-Selah 1:58.00 8 Steve Rydman-12-Kamiak HS 1:58.41 Bernie Moses-12-Wilson 1:58.45 Scott Palmer-12-Puyallup 1:58.49 Martin Romero-Clark-Benson 1:58.72 Michael Maag-Jesuit 1:59.29 Joel Jensen-10-Bellingham 1:59.43 Tyler Noland-9-Richland 1:59.56 Justin Farris-10-Mt Spokane 1:59.61 Ryan Dorsey-11-Bothell 1:59.61 Nectaly Barbosa-9-Prosser 1:59.64 Curtis Kincaid-12-Shadle Park 2:00.11 Gary Walsh-12-Battle Ground 2:00.37 Michael Skansgaard-11-Gonzaga Prep 2:00.48 Matt Racine-11-Capital(ID) 2:00.74 Darren Strong-12-Southridge 2:00.80 Jared Jungman-11-Walla Walla 2:00.83 Joey Roberts-10-Ferris 2:00.85 Josh Clough-11-Auburn-Riverside 2:01.85 David Desmarais-Lindbergh 2:02.10 Keith Williams-12-Mt Baker 2:02.39 Justin Brandt-12-Snohomish 2:02.51 Matt Miller-11-Kamiakin 2:02.81 Hank Kvinge-12-Capital(WA) 2:03.14 Phil Collins-12-Jackson 2:03.24 Willie Johnson-12-University 2:03.32 Bobby Voelker-12-Eisenhower 2:03.40 Emmanule Magee-11-Everett 2:03.77 Darren Edwards-10-Arlington 2:03.84 Kevin Means-12-Garfield 2:03.93 Blake Herron-12-Connell 2:04.22 Ryan Gustafson-11-John Rogers 2:04.50 Jesse McChesney-10-Heritage 2:04.72 Stewart Decker-12-Mountain View 2:05.24 Mark Erickson-12-Woodinville 2:06.05 Jason Corbridge-12-Redmond 2:06.62 George Graham-12-Riverside Christia 2:06.80 Drew Faubion-10-Wenatchee 2:07.03 Andrew Bot-10-Lewis & Clark 2:07.60
Top of Page
1600 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2004 PL RUNNER-SCHOOL FINALS TIME 1 Evan Garber-12-Mead 4:19.42 2 Travis Hartanov-12-Mt Spokane 4:20.52 3 Justin Brandt-12-Snohomish 4:20.92 4 Ben Poffenroth-11-Ferris 4:21.12 5 Gary Walsh-12-Battle Ground 4:21.17 6 John Maletis-Jesuit 4:21.43 7 Nectaly Barbosa-9-Prosser 4:22.43 8 James Wilson-12-West Valley(Yak) 4:22.71 Woody Favinger-12-Sehome 4:24.50 Nick Seibert-North Central 4:24.76 Sam Ahlbeck-11-Lindbergh 4:25.40 Kenny Matthews-12-Sumner 4:27.01 Ian Batch-12-Capital(ID) 4:29.08 Saul Hansen-12-Riverside(WA) 4:29.14 Nolan Amy-12-Bainbridge 4:29.33 Erik Howard-12-Auburn-Riverside 4:30.45 Sam Morris-12-Bishop Blanchet 4:33.20 Kevin Merkling-11-Richland 4:33.94 Gavin MacGarva-11-Bellevue 4:34.06 Colby Litzenberger-11-Walla Walla 4:34.08 Keith Holt-11-East Valley(Sp) 4:34.95 Matt Kaftanski-10-Everett 4:35.05 Victor Dominguez-11-Eisenhower 4:35.15 Aaron Vytlacil-11-Roosevelt 4:36.05 Adam Blalock-12-Lewis & Clark 4:36.19 Keith Laverty-11-Woodinville 4:36.65 Mike Dols-10-Chelan 4:36.66 Tommy Betterbed-11-Gig Harbor 4:37.08 Cody Tylock-12-West Valley(Sp) 4:37.15 Tom Heneghan-11-Jackson 4:38.12 Matt Bradshaw-12-Sammamish 4:38.90 Pat Swanson-Central Valley 4:39.09 Alex Litzinger-12-Kamiak HS 4:41.43 Nick Borden-12-University 4:41.69 Roger Barnhart-11-Eastmont 4:41.87 Mike James-12-Heritage 4:42.79 Mustafa Farah-12-Renton 4:43.09 Kenny Nuehs-11-Shadle Park 4:46.30 Chris Cherry-11-Kamiakin 4:47.38
Top of Page
3200 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2004 PL RUNNER-SCHOOL FINALS TIME 1 Charles Cummings-12-Eisenhower 9:14.05 2 Eli Hermann-12-Bellingham 9:18.53 3 Justin Houck-12-Ferris 9:19.74 4 Colin Longmuir-12-Woodinville 9:21.85 5 Kevin Krohn-12-Heritage 9:22.13 6 Mike Quackenbush-12-Ferris 9:26.06 7 Jordan McNamara-11-Auburn-Riverside 9:28.00 8 Andrew Crane-12-A.C. Davis 9:31.07 Joe Walsh-Jesuit 9:31.65 Kelly Spady-11-Kamiak HS 9:32.13 Jeff Helmer-10-Jackson 9:32.22 James Sundquist-12-South Whidbey 9:36.54 Phil Hinrichs-12-Pullman 9:36.54 Jordan Swarthout-10-Capital(WA) 9:37.72 Paul Limpf-11-Evergreen(Van) 9:38.12 Tyler Scott-11-Auburn HS 9:40.98 Ryan Mulvihill-12-University 9:42.62 Sam Ahlbeck-11-Lindbergh 9:43.05 Justin Hofstee-11-Lewis & Clark 9:43.45 Tyson Eberhardt-12-Bellevue 9:43.89 Jake Eakin-12-West Valley(Yak) 9:45.06 Mark Friedrich-11-Bishop Blanchet 9:45.41 Mark Moeller-11-Shadle Park 9:45.43 Sean Coyle-9-Central Valley 9:45.63 Scott Sabo-10-Kentridge 9:45.82 Gary Lorance-10-Selah 9:46.40 Nick Atwood-10-East Valley(Sp) 9:46.69 Alex Gee-11-Roosevelt 9:46.89 Kyle Anderson-12-Jefferson 9:50.47 Ty Schepler-12-Walla Walla 9:51.86 Steven Gimpel-10-Mead 9:56.29 Jacob Deitz-12-Mt Spokane 9:57.58 Isaac Love-12-Naches 9:57.82 Will Crowley-11-Hanford 9:58.69 Danny Weiser-Snohomish 9:58.88 Graham Kirn-12-Puyallup 10:00.01 Eric Jones-Columbia River 10:01.14 Corey Furin-11-Skyview 10:02.03 Keith Bjella-10-Everett 10:03.89 Justin Miller-11-Kamiakin 10:04.23 Luke Graesser-11-North Central 10:04.62 Brian Woods-12-Sehome 10:08.91 Tim Feulner-11-Gonzaga Prep 10:20.55 Garrett Smith-10-Lake Stevens 10:24.38 Top of Page
110 METER HIGH HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2004 Place RUNNER-SCHOOL FINALS TIME PREL. TIME 1 James Fredrickson-12-Kentridge 14.32 14.10 2 Alex Clark-12-Selah 14.72 14.83 3 T.J. Emrich-12-W.F. West 14.79 15.00 4 Johnny Bullock-12 -Wilson 15.34 15.23 5 Pele Ahloo-11-Heritage 15.47 15.33 6 Jared Bjerkstrand-12-Shadle Park 15.48 15.30 7 Brandon Thorpe-11-Ellensburg 15.54 15.30 8 Jay Komar-12-Auburn-Riverside 15.55 15.20 9 Ben Spaun-12-Wenatchee 15.73 15.23 10 Peter Tait-11-Central Kitsap 15.75 15.27 Matt Markley-Jesuit 15.37 Tommy Nhoksayakham-12-Lake Washington 15.47 L'shawn Dennis-12-Lincoln 15.57 Kellen Lewis-11-University 15.70 Glenn Milner-12-Lindbergh 15.70 Niko Sievers-12-Everett 15.70 Josh Kirk-12-Kennewick 15.83 Kyle Still-12-Sehome 15.90 Pete Leyk-12-Central Valley 15.93 Trevor Rollinger-12-West Valley(Yak) 16.00 Joe Jackson-10-Sumner 16.03 Tim Struss-12-Gonzaga Prep 16.10 Jordyn Jackson-12-Columbia River 16.10 Pat McGrath-12-Kennedy 16.13 Jason Childress-12-Arlington 16.17 Madison Storm-11-Kamiakin 16.27 Adam Hair-10-Walla Walla 16.27 David Dill-12-Bellevue 16.30 Ikenna Acholonu-10-Shorecrest 16.40 Brian Hutchinson-11-Ferris 16.43 Scott McKenney-11-Mead 16.47 Nathan Schelling-9-Skyview 16.53 Patrick Smith-11-Renton 16.57 Chris Fallmer-Woodinville 16.57 Garrett Dill-10-Lynnwood 16.70 Bob Wilske-10-Cheney 16.74 Richard King-12-West Valley(Sp) 16.77 Taylor Lingo-10-Southridge 17.20 Jerome Martin-Benson 17.50 Caleb Bugg-11-Eastmont 18.57
Top of Page
300 METER INTER HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2004 PL RUNNER-SCHOOL FINALS TIME 1 James Fredrickson-12-Kentridge 37.86 2 Trevor Rollinger-12-West Valley(Yak 38.87 3 Thomas Ballinger-11-Wenatchee 39.03 4 Matt Markley-Jesuit 39.14 5 Jay Komar-12-Auburn-Riverside 39.22 6 Tasheen Garry-12-Central Valley 39.49 7 Joe Jackson-10-Sumner 40.06 8 Ben Spaun-12-Wenatchee 40.08 Kyle Still-12-Sehome 40.25 Kellen Lewis-11-University 40.42 Niko Sievers-12-Everett 40.47 Danny Hibbard-11-Capital(WA) 40.54 Jared Bjerkstrand-12-Shadle Park 40.69 Glenn Milner-12-Lindbergh 41.15 Vince Kinney-11-Lynnwood 41.21 Brad Ellis-12-Roosevelt 41.26 Josh Kirk-12-Kennewick 41.37 Pat McGrath-12-Kennedy 41.48 Adam Barkley-11-Mt Spokane 41.71 Brian Hutchinson-11-Ferris 41.82 Pat McElligott-12-Wilson 41.93 L'shawn Dennis-12-Lincoln 42.02 Eric Cramer-11-Columbia River 42.03 E.J. Richardson-10-West Valley(Sp) 42.10 Tyriel Poosri-10-Cheney 42.10 Steven Body-12-Jackson 42.14 Kevin Gwinn-12-Walla Walla 42.27 Patrick Quinn-12-Kentwood 42.31 Alex Clark-12-Selah 42.37 Grant Silver-12-Mead 42.71 Joe Joslyn-12-Olympic 42.74 Morgan Longwell-11-Mt Baker 42.76 Tim Struss-12-Gonzaga Prep 42.79 David Dill-12-Bellevue 42.92 Kyle Schauble-Kamiakin 42.99 Mark Reichlin-11-Arlington 43.07 DeShawn McKenzie-Benson 43.09 Brandon Gordon-12-Shelton 43.11 Nate Hadley-11-Kamiak HS 43.87 Chris Fullmer-12-Woodinville 44.07
Top of Page
BOYS 4X100 RELAY-2004 PASCO INVITE PL SCHOOL FINALS TIME 1 Benson 42.82 2 Lewis & Clark 43.28 3 Renton 43.83 4 Mead 43.84 5 Pasco 44.02 6 Jefferson 44.04 7 Ellensburg 44.11 8 Olympic 44.12 Curtis 44.14 Eastmont 44.26 Shadle Park 44.38 Shorecrest 44.38 Central Kitsap 44.52 Lake City 44.56 Skyview 44.58 Richland 44.64 Auburn-Riverside 44.68 Bothell 44.77 West Valley(Sp) 44.88 Jesuit 44.92 Pullman 44.94 Kiona-Benton 45.08 Lincoln 45.13 Lake Washington 45.23 Central Valley 45.24 A.C. Davis 45.33 Arlington 45.34 South Whidbey 45.72 Kamiakin 45.76 Kent-Meridian 45.81 Wilson 45.89 Woodinville 45.90 Sehome 46.06 Gonzaga Prep 46.21 Ferris 47.86 Clarkston 48.22
Top of Page
BOYS 4X400 RELAY-2004 PASCO INVITE PL SCHOOL FINALS TIME 1 Benson 3:22.04 2 Shelton 3:23.60 3 West Valley(Yak) 3:24.32 4 Auburn-Riverside 3:25.47 5 Wenatchee 3:26.43 6 Mead 3:26.80 7 W.F. West 3:29.63 8 Shorecrest 3:29.78 Renton 3:29.87 Jesuit 3:29.92 Bellevue 3:29.94 Central Valley 3:30.79 Central Kitsap 3:30.81 Eastmont 3:30.87 Richland 3:30.90 Gonzaga Prep 3:31.24 Ferris 3:31.24 Shadle Park 3:31.35 Sumner 3:31.37 Olympic 3:31.45 Lynnwood 3:31.54 Ellensburg 3:31.61 North Central 3:32.18 East Valley(Sp) 3:33.11 Lindbergh 3:33.47 Redmond 3:34.20 Lincoln 3:34.24 Kiona-Benton 3:34.39 Mt Spokane 3:34.48 Bothell 3:34.64 Lake City 3:35.09 Kamiakin 3:35.21 West Valley(Sp) 3:35.45 Pasco 3:35.48 Walla Walla 3:35.56 Bellingham 3:35.71 Arlington 3:36.02 Lake Washington 3:36.70 Rainier Beach 3:37.77 Tacoma Baptist 3:37.79 Southridge 3:38.05 Jackson 3:38.31 Snohomish 3:39.06 Sehome 3:39.86 Auburn HS 3:41.17
Top of Page
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY-2004 PASCO INVITE PL SCHOOL FINALS TIME 1 Jesuit 10:26.97 2 Jackson 10:33.50 3 Eisenhower 10:34.34 4 Kamiak HS 10:37.00 5 Auburn-Riverside 10:37.61 6 Mt Spokane 10:45.61 7 Bellingham 10:47.56 8 Lewis & Clark 10:49.75 Mead 10:52.16 Evergreen(Van) 10:52.77 Bothell 10:56.52 University 10:58.02 Pullman 10:59.54 Ferris 10:59.78 Snohomish 11:03.35 Shadle Park 11:03.49 Renton 11:03.62 South Whidbey 11:08.25 Woodinville 11:08.99 Auburn HS 11:09.32 Puyallup 11:09.66 Kamiakin 11:10.11 Gonzaga Prep 11:10.15 Kentridge 11:14.78 West Valley(Sp) 11:15.62 Hanford 11:16.30 Wilson 11:17.32 Connell 11:17.60 Capital(WA) 11:20.37 Heritage 11:21.61 Lake Washington 11:23.23 Redmond 11:23.36 A.C. Davis 11:23.39 Central Valley 11:23.83 Lindbergh 11:25.39 West Valley(Yak) 11:26.05 Eastmont 11:27.24 Olympic 11:28.18 Riverside(WA) 11:28.67 Kennedy 11:32.06 Sumner 11:34.06 North Central 11:36.49 Hazen 11:36.91 Lincoln 11:40.73 Sunnyside 11:47.99 Richland 11:52.20 Shorecrest 12:03.90
Top of Page