PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 23, 2005

BOYS RUNNING EVENTS-RESULTS


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS MEDLEY RELAY


100 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2005
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Terry Johnson-12-Bothell-10.55w-11.09
2-Kenjamine Jackson-12-Kentwood-10.59w-11.11
3-Brett Igbinoba-12-Cheney-10.64w-11.17
4-Ben Pentz-12-Central Kitsap-10.87w-11.31
5-Chad Butorac-12-Northport-10.92w-11.41
6-Brandon Sears-12-West Valley(Yak)-10.96w-11.35
7-Justin Brakke-12-Kentlake-10.97w-11.39
8-Aaron Wafer-10-Moses Lake-11.02w-11.30
Victor Marshall-Juanita-11.18w-11.50
Sean Sims-12-Davis-11.28w-11.46
Vonzell Mcdowell-10-Rainier Beach-11.52
Danny Hibbard-12-Capital(WA)-11.54
Anthony Zackery-11-Ferris-11.58
Carlos Fontenot-12-Redmond-11.59
Taylor Rank-12-Evergreen(Van)-11.63
Tristan Hurlbert-12-Sehome-11.65
Zeke Hill-11-Curtis-11.68
John Gaines-11-Bellarmine Prep-11.70
Ricky Chapman-12-Lincoln-11.71
Anthony Leverett-12-Olympic-11.71
Steven Sullivan-12-Walla Walla-11.72
Justin Cooper-12-University-11.73
Jake Webb-11-Arlington-11.74
Noah Jiles-12-Eisenhower-11.76
JT Washington-11-North Central-11.78
Phillip Bennett-11-Thomas Jefferson-11.78
Laymont Alexander-11-Auburn Riverside-11.79
Elijah Lewis-Benson(OR)-11.80
Connor Hare-11-Gonzaga Prep-11.84
Keilan Watson-12-Bellevue-11.84
Ethen Robinson-11-Lewis & Clark-11.85
Anthony Laborin-11-East Valley(Sp)-11.86
Matt Snell-12-East Valley(Yak)-11.88
Triston Dallas-12-Heritage-11.90
Tim Carrithers-11-Lynnwood-11.91
Taylor Williams-11-Shorewood-11.92
Ryan Faddis-12-Camas-11.92
Jeff Deal-11-Kamiakin-11.93
Bien Vu-12-Renton-11.96
Dan Kinion-12-Pasco-11.98
Dorian Vaughn-11-Rogers(Sp)-11.98
Steven James-9-Kent-Meridian-12.00
Michael Ramsey-12-Skyview-12.01
Mitch Mauer-11-Lakewood-12.02
Ryan Reynolds-12-Auburn HS-12.15


Top of Page
200 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2005: PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Attrail Snipes-12-Rainier Beach-22.07-22.01 2-Kenjamine Jackson-12-Kentwood-22.20-21.98 3-Andre Jennings-10-Lewis & Clark-22.26-22.18 4-Brandon Sears-12-West Valley(Yak)-22.59-22.32 5-Terry Johnson-12-Bothell-22.63-22.50 6-Chad Butorac-12-Northport-22.64-22.37 7-Tom Ballinger-12-Wenatchee-22.88-22.59 8-Aaron Wafer-10-Moses Lake-22.92-22.39 Shane Thomas-11-North Central-22.97-22.68 Robert Davis-12-Ferris-22.68 Chris Michels-11-Skyview-22.69 Ben Pentz-12-Central Kitsap-22.75 Sean Quinn-12-Sehome-22.85 Anthony Laborin-11-East Valley(Sp)-22.88 John Gaines-11-Bellarmine Prep-22.91 Steven Sullivan-12-Walla Walla-22.94 Chris Fritz-10-Thomas Jefferson-22.95 Sean Sims-12-Davis-23.04 Dan Hearron-12-Shadle Park-23.20 Ryan Kramer-12-Auburn Riverside-23.24 Anthony Leverett-12-Olympic-23.38 David McMurray-10-Lake Stevens-23.40 Brandon Judy-Juanita-23.46 Zach Williams-11-Southridge-23.49 Airabus Henley-11-Lincoln-23.51 Ryee Cline-11-Tacoma Baptist-23.56 Matt Snell-12-East Valley(Yak)-23.56 Kenny Keyes-12-Kent-Meridian-23.57 Justin Cooper-12-University-23.66 Noah Jiles-12-Eisenhower-23.69 Connor Hare-11-Gonzaga Prep-23.69 Braidy Haden-12-Wilbur-23.70 Thomas Payne-11-Arlington-23.80 Eric Hunter-11-Pasco-23.81 Colby Brydson-11-Kentlake-23.91 Jarrett Williams-Benson(OR)-23.95 Clayton Becker-11-Chewelah-24.04 JP Jensen-11-Othello-24.09 Alonzo Thomas-12-Kennedy-24.10 Ryan Faddis-12-Camas-24.21 Tony Virata-12-Kamiak HS-24.61
Top of Page
400 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2005 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Nathaniel Anderson-Benson(OR)-48.33 2-Jeff Gudaitis-11-Tacoma Baptist-50.22 3-Tom Ballinger-12-Wenatchee-50.39 4-Chad Butorac-12-Northport-50.61 5-Braidy Haden-12-Wilbur-50.84 6-Damion Cooney-11-Central Kitsap-50.95 7-Justin Brakke-12-Kentlake-51.05 8-Brad Goring-12-Bothell-51.32 Maurice Copeland-11-Kent-Meridian-51.59 Zeke Hill-11-Curtis-51.70 Larry Choate-12-Auburn Riverside-51.77 Marc Smith-11-West Valley(Sp)-51.85 Chris Michels-11-Skyview-52.01 Mike Brasch-12-Camas-52.16 Bryan Riggs-12-Freeman-52.20 Regi Gossett-12-Everett-52.27 Ryan Jones-12-Arlington-52.30 Josh McKnight-11-Snohomish-52.30 Michael Minerich-12-Juanita-52.32 Derek Ludwigson-12-Auburn HS-52.32 Tim Carrithers-11-Lynnwood-52.38 Kenny Davis-12-Kelso-52.60 John Smith-12-Lincoln-52.67 Jordan Washington-11-Lewis & Clark-52.72 Tristan Bodding-Long-Woodinville-52.72 Carl Johnson-12-Liberty-52.74 Tanner Targett-12-Bellevue-52.84 Tony Chapin-12-Kiona-Benton-52.91 Kellen Byrne-12-Gonzaga Prep-52.98 Jordan Wood-10-Eisenhower-53.05 Rex Thompson-12-Lake Washington-53.11 Chris Selvar-9-Kentwood-53.19 Matt Hanna-12-University-53.40 Sean Quinn-12-Sehome-53.52 Aaron Pflugrad-12-Pullman-53.73 Daryl Stolworthy-10-Medical Lake-53.84 Nich Michelson-12-Heritage-54.06 Patrick Rickman-12-Ellensburg-54.07 Nick Lolos-11-Eastmont-54.10 James Adams-Central Valley-54.11 Jason Meyers-9-Renton-54.52 Pablo Guido-10-Pasco-54.66 Clayton Becker-11-Chewelah-54.87 Jake Sanders-11-North Central-54.89 Steve Stockton-12-Ferris-54.98 Billy Pedey-10-Mt. Spokane-55.11 J.T. Thomas-10-Rainier Beach-55.25
Top of Page
800 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2005: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Nectaly Barbosa-10-Prosser-1:55.25 2-Martin Romero-Clark-Benson(OR)-1:56.66 3-Joel Jensen-11-Bellingham-1:56.99 4-Kevin Merkling-12-Richland-1:57.02 5-Joe Churchill-11-Auburn Riverside-1:57.60 6-Ryan Dorsey-12-Bothell-1:58.23 7-Joey Roberts-11-Ferris-1:59.00 8-Matt Miller-12-Kamiakin-1:59.39 Chris Stone-10-Renton-2:00.11 Emmanule Magee-12-Everett-2:00.32 Keith Holt-12-East Valley(Sp)-2:00.59 Grant Kinman-12-Skyview-2:00.61 David McCary-10-Juanita-2:00.65 Samson Berhe-12-Roosevelt-2:00.83 Justin Farris-11-Mt. Spokane-2:01.01 John Fitts-12-Connell-2:01.32 Brandon Blaska-12-University-2:01.78 Brian Williams-12-Bellevue-2:01.85 Craig Kochis-11-Kelso-2:01.95 Peter Littlefield-12-Hanford-2:01.99 Austin Shelton-12-Lincoln-2:02.08 Donny McCorkel-12-Columbia River-2:02.35 Darren Edwards-11-Arlington-2:02.61 Nick Abraham-10-Skyline-2:02.84 Jesse Mc Chesney-11-Heritage-2:03.09 Daniel McDuff-12-Snohomish-2:03.33 Chad Florian-12-North Central-2:03.79 Josiah Cheslik-10-Lake Stevens-2:03.93 Chris Jamison-12-Pullman-2:04.12 Collin Raphael-11-Auburn HS-2:04.55 Matt Garcia-12-Lake Washington-2:04.76 Wes Riehle-12-West Valley(Sp)-2:04.95 Joshua Bernier-12-Davis-2:05.40 Jon Cooper-9-Kamiak HS-2:06.58 Stephan Hieb-12-Pasco-2:06.98 Rachid Malik-10-Kentlake-2:13.51 Deondrae Lofton-10-Rainier Beach-2:19.58
Top of Page
1600 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2005 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Jordan McNamara-12-Auburn Riverside-4:18.04 2-Nectaly Barbosa-10-Prosser-4:18.58 3-Chris Rodriguez-12-Kelso-4:18.69 4-Ben Poffenroth-12-Ferris-4:19.29 5-Robbie Barany-12-Eisenhower-4:19.46 6-Luke Graesser-12-North Central-4:23.99 7-Matt Frerker-10-Skyline-4:24.47 8-Josh Clough-12-Auburn Riverside-4:26.69 Michael Chinchar-10-Kentwood-4:27.93 Sean Coyle-10-Central Valley-4:28.04 Matt Kaftanski-11-Everett-4:28.76 Jared Jungmann-12-Walla Walla-4:29.20 Curtis Fitzhugh-12-West Valley(Sp)-4:30.37 Doug Holt-10-Woodinville-4:30.44 Garrett Smith-11-Lake Stevens-4:30.65 AJ Packard-12-Capital(ID)-4:31.36 Cale McCulloch-12-Snohomish-4:31.55 Jordon Foster-11-Kamiak HS-4:31.92 Chris Glaser-11-West Valley(Yak)-4:32.63 Dominic Smargiassi-12-Auburn HS-4:32.81 Mike Hartanov-11-Mt. Spokane-4:33.06 Ryan Gustafson-12-Rogers(Sp)-4:33.89 Scott Sabo-11-Kentridge-4:34.23 Brad Thompson-9-Evergreen(Van)-4:34.42 Shane Geiger-9-Camas-4:34.43 Johnny Argyle-12-Hazen-4:36.10 Justin Hofstee-12-Lewis & Clark-4:36.96 Aaron Vytlacil-12-Roosevelt-4:37.68 Cory Furin-12-Skyview-4:38.38 Tyler Hart-12-Bothell-4:38.55 Roger Barnhart-12-Eastmont-4:39.46 Spencer Nietmann-10-Juanita-4:39.65 Matt Winkler-12-University-4:40.48 Andrew Lee-12-Columbia River-4:41.51 Ryan Ellis-12-Redmond-4:42.30 JD Peters-11-South Whidbey-4:43.64 Chris Cherry-12-Kamiakin-4:47.11 Sergey Marchenko-11-Thomas Jefferson-4:48.37
Top of Page
3200 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2005: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Kelly Spady-12-Kamiak HS-9:20.45 2-Sam Ahlbeck-12-Lindbergh-9:22.88 3-Jordan Swarthout-11-Capital(WA)-9:23.33 4-Charles Cummings-12-Eisenhower-9:24.42 5-Collin Stevenson-12-Sumner-9:25.85 6-Caleb Jahay-12-North Central-9:26.24 7-Robert Cosby-11-Ferris-9:29.84 8-Matt Frerker-10-Skyline-9:31.32 Michael Chinchar-10-Kentwood-9:32.88 Paul Limpf-12-Evergreen(Van)-9:33.62 Nick Atwood-11-East Valley(Sp)-9:34.64 Axel Stanovsky-10-Everett-9:34.97 Colby Litzenberger-12-Walla Walla-9:35.41 Andrew Glebe-11-Snohomish-9:36.90 Ryan Zentz-11-Lewis & Clark-9:41.17 Sean Coyle-10-Central Valley-9:43.11 Tyler Noland-10-Richland-9:44.41 Josh Brady-9-Skyview-9:44.42 Joe Darda-12-Ellensburg-9:48.45 Keith Laverty-12-Woodinville-9:51.28 Tim Feulner-12-Gonzaga Prep-9:53.21 Josh Ward-12-Capital(ID)-9:53.95 Johnny Argyle-12-Hazen-9:54.76 Tyler Scott-12-Auburn HS-9:55.34 David Jacob-10-Medical Lake-9:55.80 Kenny Nuehs-12-Shadle Park-9:56.08 Adrian Ramirez-12-Toppenish-9:56.46 Graham Vaux-10-Davis-9:57.44 Kevin Oberholser-12-Redmond-9:59.99 Biniam Tadele-10-Shorewood-10:00.83 Dusty Caseria-11-Sehome-10:00.90 Brad Eylander-12-Thomas Jefferson-10:01.31 John Renninger-12-Bellevue-10:01.65 Blake Medhaug-11-Bothell-10:02.65 Josh Brown-12-Bremerton-10:03.54 Jose Garza-10-Wenatchee-10:03.83 Adelbert Asirot-12-Renton-10:05.91 Jesse Lane-11-Pasco-10:06.03 Chris Cherry-12-Kamiakin-10:09.37 Garrett Reim-12-Curtis- 10:11.52 Chris Baldwin-12-Mt. Spokane-10:13.76 Matt Engel-12-University-10:21.46 Pawel Szafruga-12-Pullman-10:45.73 Top of Page
110 METER HIGH HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2005 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Peter Tait-12-Central Kitsap-14.37-14.56 2-Tom Ballinger-12-Wenatchee-14.41-14.67 3-JJ Jackson-11-Sumner-14.57-14.98 4-Jarom Smith-11-West Valley(Yak)-14.83-14.99 5-Holden Leavitt-11-Kiona-Benton-14.95-15.02 6-Adam Barkley-12-Mt. Spokane-14.97-15.02 7-Brandon Thorpe-12-Ellensburg-15.02-15.09 8-Kyle Schauble-11-Kamiakin-15.04-15.11 Tek Fish-12-Heritage-15.18-15.25 Luke Weinbrecht-12-Kentlake-15.25-15.26 Isaac Butts-10-Richland-15.27 Clay Kincaid-12-Everett-15.29 Erin Cobb-12-Juanita-15.37 Nate Schelling-10-Skyview-15.38 Patrick Smith-12-Renton-15.38 Joel Prickett-12-Sehome-15.43 Kellen Lewis-12-University-15.43 Amir Owens-12-Curtis-15.46 Ikenna Acholonu-11-Shorecrest-15.63 Garrett Dill-11-Lynnwood-15.68 Wes Hovde-12-Eastmont-15.72 Tyreil Poosri-11-Cheney-15.73 Taylor Lingo-11-Southridge-15.81 Christian Demouchet-11-Olympic-15.87 Adam Hair-11-Walla Walla-15.96 Nathan Lander-11-Lake Stevens-16.04 Jabari Mu'ied-10-Redmond-16.17 Nick Mundell-11-Snohomish-16.21 Trent Arrivey-11-Woodinville-16.23 Eric Bailey-Benson(OR)-16.30 Trevor Pisinger-12-Pasco-16.33 Shon Davis-10-Central Valley-16.34 Matt Baker-12-Waitsburg-16.85 Donald Peters-12-Toppenish-16.9 Colten Yeigh-11-Lewis & Clark-18.38
Top of Page
300 METER INTER HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2005 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Tom Ballinger-12-Wenatchee-38.01 2-JJ Jackson-11-Sumner-38.87 3-Kellen Lewis-12-University-39.68 4-Adam Barkley-12-Mt. Spokane-39.94 5-Kyle Williams-12-Bellarmine Prep-40.13 6-Adam Hair-11-Walla Walla-40.32 7-Kyle Schauble-11-Kamiakin-40.54 8-Caleb Bugg-12-Eastmont-40.56 Vince Kinney-12-Lynnwood-40.80 Danny Hibbard-12-Capital(WA)-40.82 Donald Peters-12-Toppenish-40.84 Clay Kincaid-12-Everett-41.02 Jarom Smith-11-West Valley(Yak)-41.17 Jabari Mu'ied-10-Redmond-41.33 Tyreil Poosri-11-Cheney-41.33 Eric Cramer-12-Columbia River-41.33 Chris Teteak-12-Lake Washington-41.47 Nick Mundell-11-Snohomish-41.47 Mark Reichlin-12-Arlington-41.49 Erin Cobb-12-Juanita-41.49 Karl Cipra-12-Garfield-41.71 Joel Prickett-12-Sehome-41.78 Max Komar-12-Auburn Riverside-41.83 Shane Magart-12-Gonzaga Prep-41.94 Anthony Robinson-10-Mountain View-41.98 John Witherspoon-11-Pasco-42.22 Justin Wiese-9-Skyview-42.55 Chris Vennum-12-West Valley(Sp)-42.58 Ryan Young-9-East Valley(Yak)-42.89 Nate Hadley-12-Kamiak HS-42.97 Blake Caddy-10-Riverside HS-43.02 Luke Weinbrecht-12-Kentlake-43.24 Matt Baker-12-Waitsburg-43.26 Jensen Willis-12-Richland-43.35 Jerome Martin-Benson(OR)-43.69 Pele Ahloo-12-Heritage-43.71 Jeremiah Pearson-11-Auburn HS-44.02
Top of Page
BOYS 4X100 RELAY-2005 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Central Kitsap-43.28 2-Rainier Beach-43.65 3-Evergreen(Van)-43.73 4-Benson(OR)-43.91 5-Bothell-43.94 6-Davis-44.04 7-Sehome-44.14 8-Ferris-44.26 Curtis-44.27 Lincoln-44.45 Kent-Meridian-44.48 Moses Lake-44.57 Renton-44.58 Capital(WA)-44.69 Auburn Riverside-44.74 Kamiak HS-44.81 Kentlake-44.81 Walla Walla-44.86 Tacoma Baptist-44.89 West Valley(Sp)-45.06 Central Valley-45.09 Redmond-45.09 Eisenhower-45.10 Ellensburg-45.11 Pasco-45.14 Bellevue-45.21 North Central-45.27 Arlington-45.35 Kamiakin-45.44 Thomas Jefferson-45.51 Kelso-45.53 Lake Stevens-45.56 Lake Washington-45.56 Garfield-45.60 West Valley(Yak)-45.60 Skyview-45.70 Rogers(Sp)-45.73 East Valley(Yak)-45.82 Southridge-45.83 Camas-46.05 Richland-46.07 Pullman-46.33 Shorewood-46.76 Lewis & Clark-50.60 Cheney-53.00
Top of Page
BOYS 4X400 RELAY-2005 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Benson(OR)-3:24.48 2-Auburn Riverside-3:27.39 3-Bothell-3:30.90 4-University-3:30.98 5-East Valley(Sp)-3:31.04 6-Kelso-3:31.17 7-Tacoma Baptist-3:31.47 8-West Valley(Sp)-3:32.07 Sumner-3:32.12 Gonzaga Prep-3:32.20 Walla Walla-3:32.54 Liberty-3:32.58 Skyview-3:32.68 North Central-3:32.78 Lewis & Clark-3:32.87 Lincoln-3:33.03 Lake Washington-3:33.13 Kamiakin-3:33.42 Kent-Meridian-3:33.44 Ellensburg-3:33.60 Davis-3:33.63 Richland-3:33.96 Moses Lake-3:34.04 Lynnwood-3:34.07 Eastmont-3:34.20 Snohomish-3:34.68 Mt. Spokane-3:35.28 Columbia River-3:35.34 Renton-3:36.87 Central Valley-3:37.04 Pullman-3:38.07 Woodinville-3:39.06 Kamiak HS-3:39.48 Southridge-3:39.70 Pasco-3:40.72 Bellingham-3:41.01 Bellevue-3:41.16 Juanita-3:41.41 Eisenhower-3:42.10 Camas-3:43.99 Garfield-3:45.06 Rainier Beach-3:47.08
Top of Page
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY-2005 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Eisenhower-10:31.49 2-Bothell-10:36.31 3-Everett-10:41.21 4-Evergreen(Van)-10:43.98 5-Lake Stevens-10:45.60 6-Mt. Spokane-10:46.20 7-Ferris-10:48.82 8-Snohomish-10:51.08 North Central-10:51.27 Skyview-10:51.30 Renton-10:55.43 Lewis & Clark-10:56.36 Lakewood-10:56.69 Richland-11:00.47 Kamiak HS-11:01.91 Roosevelt-11:02.49 Davis-11:02.79 University-11:03.16 Columbia River-11:03.97 Gonzaga Prep-11:07.24 Curtis-11:11.16 Kelso-11:11.92 Lincoln-11:11.95 Lake Washington-11:14.48 Shadle Park-11:14.69 Bellevue-11:17.18 Hanford-11:17.51 Central Valley-11:18.29 Kamiakin-11:20.15 Kentlake-11:22.03 Shorecrest-11:22.26 Shorewood-11:23.01 Pasco-11:27.80 Auburn Riverside-11:28.89 Cheney-11:29.93 West Valley(Sp)-11:30.17 West Valley(Yak)-11:31.44 Pullman-11:33.02 Redmond-11:33.40 Walla Walla-11:42.86 Rogers(Sp)-11:55.15 Auburn HS-12:07.89
Top of Page