PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 15, 2006

BOYS RUNNING EVENTS-RESULTS


Ev #1 BOYS 100M DASH            Ev #2 BOYS 200M DASH           Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN             Ev #5 BOYS 1600M RUN           Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES     Ev #8 BOYS 300 HURDLES         Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY       Ev #11 BOYS MEDLEY RELAY


100 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2006
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Ryan Hamilton-11-Evergreen(Van)-10.96-10.87
2-Attrail Snipes-12-Rainier Beach-11.04-10.94
3-Anthony Zackery-12-Ferris-11.20-11.15
4-Aaron Wafer-11-Moses Lake-11.34-11.14
5-Ashton Gant-12-Pullman-11.36-11.28
6-JT Washington-12-North Central-11.47-11.21
7-Alex Baldwin-11-Centralia-11.51-11.23
8-Clayton Johnson-11-Clarkston-11.67-11.32

Spencer Douglas-12-West Valley(Yak)-11.75-11.33
Kevin Ramos-11-Shorecrest-11.85-11.31
Brett Blanshan-9-Selah--11.34
James Hawkins-11-Bothell--11.37
Conner Hare-12-Gonzaga Prep--11.37
Ramon Richmond-11-Kamiak HS--11.38
Thad Hicks-12-Walla Walla--11.39
Steven Sondergard-12-Sumner--11.40
JP Jensen-12-Othello--11.44
Steven James-10-Kent-Meridian--11.45
Jeff Hill-12-Eisenhower--11.46
Kevin Nelson-10-Curtis--11.47
Danny VanDatta-12-Central Kitsap--11.47
Dionte Cadogan-10-Mt. Rainier--11.49
Nick Hailey-12-Garfield--11.50
Antonio Sherman-11-Camas--11.54
Allen Hall-10-Redmond--11.58
Bien Vu-11-Renton--11.59
Ron Co-12-Auburn HS--11.60
Justin Oliveri-11-Shadle Park--11.60
William Dose-12-Columbia River--11.61
Mike Cassens-12-Kennewick--11.63
Jesse Cole-11-Gar-Pal--11.68
Dan Simmons-10-Eastmont--11.70
Derick En'Wezoh-12-12-Kamiakin--11.70
Eric Ramsey-10-Skyview--11.71
Austin Delaney-10-Lake Washington--11.71
DJ Gaines-11-Rogers(Sp)--11.72
Eric Hunter-12-Pasco--11.76
Josh Black-12-Cheney--11.78
Cameron Lorbiecki-10-Snohomish--11.81
Taylor Williams-12-Shorewood--11.85
Matt Miller-11-Richland--11.86
Jason Nokes-9-Mt Spokane--11.88
Matt Bogyo-10-University--11.89
Brett Felton-11-A.C.Davis--11.94
John McGough-11-Bellevue--12.01
Tim Carrithers-12-Lynnwood--12.01
Chris Delport-12-Lake City(ID)--12.07
Jesse Crewdson-12-Riverside HS--12.10


Top of Page
200 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2006: PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Ryan Hamilton-11-Evergreen(Van)-22.49-22.10 2-Aaron Wafer-11-Moses Lake-22.71-22.41 3-Ashtin Mott-11-Lake Stevens-22.93-22.70 4-Chris Michels-12-Skyview-23.01-22.77 5-Anthony Laborin-12-East Valley(Sp)-23.09-23.01 6-JJ Jackson-12-Sumner-23.17-22.67 7-Andrew Battenburg-11-Walla Walla-23.21-22.93 8-Clayton Johnson-11-Clarkston-23.62-23.06 Derek Schuh-12-Central Valley --22.84 Anthony Zackery-12-Ferris--22.55 Alex Baldwin-11-Centralia--23.08 Foi Malaki-12-Eisenhower--23.10 Spencer Douglas-12-West Valley(Yak)--23.21 William Dose-12-Columbia River--23.23 Ramon Richmond-11-Kamiak HS--23.23 Colby Brydson-12-Kentlake--23.29 Jesse Hoffman-12-Shorecrest--23.32 Ryee Cline-12-Tacoma Baptist--23.44 Jimmy Reed-12-Bothell--23.49 Brett Blanshan-9-Selah--23.55 Vonzell McDowell-11-Rainier Beach--23.63 Alex Cassis--North Central--23.65 JP Jensen-12-Othello--23.65 Joe Campbell-11-Pasco--23.66 Justin Lovern-11-Riverside Christian--23.79 Holden Leavitt-12-Kiona-Benton--23.81 Jesse Cole-11-Gar-Pal--23.83 Ron Co-12-Auburn HS--23.84 Kevin Martin-12-University--23.86 Josh May-12-Squalicum--23.88 Taylor Williams-12-Shorewood--23.91 Zack Williams-12-Southridge--23.91 Cameron Lorbiecki-10-Snohomish--23.91 Danny VanDatta-12-Central Kitsap--23.91 Matt Miller-11-Richland--23.95 Joseph Espino-12-Shelton--24.06 Jahi Rankin-12-Renton--24.06 Jon Jingling-12-Mt Spokane--24.12 Kevin Moen-12-Kent-Meridian--24.16 Thomas Payne-12-Arlington--24.31 Dylan Coutts-11-Bellevue--24.38 B J Palmer-10-Lake City(ID)--24.48 Patrick Spanner-11-Hanford--24.57 Alex Furrow-11-Redmond--24.65
Top of Page
400 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2006 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Zeke Hill-12-Curtis-49.21 2-Maurice Copeland-12-Kent-Meridian-49.26 3-Jeff Gudaitis-12-Tacoma Baptist-49.71 4-Chris Michels-12-Skyview-50.62 5-Anthony Laborin-12-East Valley(Sp)-50.72 6-Aaron Wafer-11-Moses Lake-51.01 7-Jeran DeLapp-Toutle Lake-51.02 8-Jeff Carroll-12-Shelton-51.07 Colby Brydson-12-Kentlake-51.46 Ian Smith-10-Liberty(Issaquah)-51.71 A.J. Marston-12-Kelso-51.74 Jacky Baskin-Sherman-11-Redmond-51.75 Antoinne Wafer-10-Edmonds-Woodway-51.80 William Dose-12-Columbia River-51.80 Chris Warren-12-Southridge-51.81 Michael Alexander-11-Gonzaga Prep-51.84 Colton Cassilas-10-Richland-51.99 Darren Edwards-12-Arlington-52.00 Tim Carrithers-12-Lynnwood-52.01 Jasen Meyers-10-Renton-52.02 Tim Hight-11-North Central-52.12 Isaac Molstre-10-Lake Stevens-52.17 Nick Lolos-12-Eastmont-52.20 Logan Ordona-11-Everett -52.50 Matt Goiney-12-Shorewood-52.63 Jordan Beanblossom-12-Lynden-52.68 Pat Dorer -12-Hazen-52.74 Tristan Bodding-Long-12-Woodinville-52.74 Chris Rose-12-West Valley(Yak)-53.12 Zach Curtis-12-Sehome-53.27 Jordan Washington-12-Lewis & Clark-53.39 Billy Pedey-11-Mt Spokane-53.43 Ross Manderscheid-10-Kamiakin-53.52 Michael Bishop-12-Bellevue-53.57 Phillip Payne-12-Wenatchee-53.58 David Shrives-12-Kiona-Benton-53.59 Mark Hammersberg-10-Lake Washington-54.05 Marc Smith-12-West Valley(Sp)-54.06 Mark Farmer-12-Lakeside-54.10 Tony Montana-12-Camas-54.18 Josh Ness-9-Walla Walla-54.44 Mike Senescall-10-Mead-54.62 Chase Bronson-11-Snohomish-54.81 Taylor Meehan-12-Auburn Riverside-55.16 Kelton Hungate-11-Pullman-56.21
Top of Page
800 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2006: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Nectaly Barbosa-11-Prosser- 1:50.98 2-Isak Bergman-11-Ellensburg- 1:53.18 3-Joe Churchill-12-Auburn Riverside- 1:55.19 4-Mike Hartanov-12-Mt Spokane- 1:56.09 5-Joel Jensen-12-Bellingham- 1:57.15 6-David Hickerson-11-Ferris- 1:57.20 7-John Coyle-10-Lake City(ID)- 1:57.53 8-Matt Kaftanski-12-Everett - 1:57.83 Josiah Cheslik-11-Lake Stevens- 1:58.28 Faisal Abdullahi-11-Kelso- 1:59.85 Jonathan Cooper-10-Kamiak HS- 1:59.96 Shane Geiger-10-Camas- 2:00.39 Casey Cheever-12-Bothell- 2:00.51 Jeff Long-12-Skyview- 2:00.69 Chris Goodman-10-Snohomish- 2:00.92 Kevin Joyce-12-Richland- 2:01.26 Anwar Ahmed-12-Garfield- 2:01.39 Mitchell Byron-9-Liberty(Issaquah)- 2:01.90 Etienne Aridj-11-Woodinville- 2:02.15 Luke Pittman-10-Shelton- 2:02.19 Tyler Shirley-11-Columbia River- 2:02.40 Kelly Lynch-10-Mead- 2:02.45 Case Barden-12-Shorecrest- 2:02.87 Jeff Bahr-12-Redmond- 2:03.01 John-Mark Chittwood-12-Curtis- 2:03.34 Chris Forgaard-11-Capital- 2:03.56 Leon Dean--North Central- 2:03.73 Brad Wall-10-Evergreen(Van)- 2:04.37 Jassim Colis-10-Walla Walla- 2:04.51 JD Peters-12-South Whidbey- 2:04.65 Peter Gilbert-9-Pasco- 2:04.75 Ranvir Sahota-12-Lindbergh- 2:04.84 Tyler Sturman-12-Central Valley - 2:06.09 Darrick Thompson-11-Lewis & Clark- 2:06.32 Steven McConnell-11-Rogers(Sp)- 2:06.35 Jake Griffiths-11-11-Kamiakin- 2:06.51 Zachary Hing-11-Nathan Hale- 2:06.66 John Hennessy-11-West Valley(Yak)- 2:07.42 Evan Staley-11-Kennewick- 2:07.57 Nick Parsons-12-Bremerton- 2:09.43
Top of Page
1600 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2006 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Abdi Hassan-11-Nathan Hale- 4:22.24 2-Joey Bywater-10-Lake Stevens- 4:23.80 3-Dusty Caseria-12-Sehome- 4:24.54 4-Axel Stanovsky-11-Everett - 4:26.06 5-Tyler Noland-11-Richland- 4:26.33 6-JD Peters-12-South Whidbey- 4:26.48 7-Jordan Swarthout-12-Capital- 4:26.96 8-Jake Sanders-12-North Central- 4:27.95 Craig Kochis-12-Kelso- 4:28.32 Cameron Quackenbush-11-Ferris- 4:29.10 Riley Eoff-12-Evergreen(Van)- 4:30.39 Tyler Thatcher-11-East Valley(Sp)- 4:32.41 Justin Farris-12-Mt Spokane- 4:32.52 Shane Geiger-10-Camas- 4:33.26 Yonathan Yilma-10-Edmonds-Woodway- 4:33.27 Colin Smith-12-Liberty(Issaquah)- 4:34.21 Doug Holt-11-Woodinville- 4:34.28 Blake Medhaug-12-Bothell- 4:34.37 Dean Brim-12-Wenatchee- 4:36.16 Ryan Zentz-12-Lewis & Clark- 4:36.34 Jonathan Cooper-10-Kamiak HS- 4:37.08 Nathan Damiano-11-Central Valley - 4:37.23 Brian Palmer-12-Mead- 4:37.90 Andrew Glebe-12-Snohomish- 4:37.92 Brooks Broom-12-Bellevue- 4:40.28 Warner Smidt-11-Lake Washington- 4:42.17 Luke Passalaqua-10-Arlington- 4:42.55 Jack Stratton-12-Kamiakin- 4:44.05 Dan Sigley-Cheney- 4:46.34 Luke Bryan-12-Lake City(ID)- 4:50.42 Joe Lawrence-Auburn Riverside- 4:50.97
Top of Page
3200 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2006: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Chris Kwiatkowski-11-Bellingham- 9:24.59 2-Robert Cosby-12-Ferris- 9:25.38 3-Nick Atwood-12-East Valley(Sp)- 9:25.78 4-Sean Coyle-12-Central Valley - 9:27.67 5-Jordon Foster-12-Kamiak HS- 9:28.38 6-Jake Riley-11-Sehome- 9:35.13 7-Chris Glaser-12-West Valley(Yak)- 9:36.47 8-Kelvin Daratha-11-Mead- 9:39.04 Stephen Englund-12-Eisenhower- 9:41.94 Julian-Blake Cowan-9-Auburn Riverside- 9:46.59 Bobby Batch-12-Lewis & Clark- 9:47.57 Anthony Ellis-10-Redmond- 9:50.69 Dak Riek-11-Mariner- 9:51.16 Kris Brown-11-Garfield- 9:51.63 Graydon Manning-11-Capital- 9:54.52 Dan Renz-10-Shadle Park- 9:55.24 Dean Brim-12-Wenatchee- 9:56.37 Mike VanNuland -11-Hazen- 9:58.02 Brooks Broom-12-Bellevue- 9:58.48 Grant Fujii-11-Renton- 10:00.49 Brian Rakestraw-12-Woodinville- 10:01.26 Max Reeder-11-Lakeside- 10:01.91 Eric Janson-11-Mt Spokane- 10:02.06 Aaron Cook-10-Kelso- 10:02.48 Chris Miland-11-Lindbergh- 10:03.01 Steve Mason-12-Snohomish- 10:03.56 John McDonald-12-Richland- 10:03.70 Nic Cotton-11-Lake City(ID)- 10:11.99 Dan Paine-10-Shelton- 10:12.87 Garrett Reim-12-Curtis- 10:16.93 Steve Hicks-10-North Central- 10:18.55 Brendan Brewer-11-Kentlake- 10:20.11 Kyle VanSanten-10-Lake Stevens- 10:20.85 Brad Young-11-11-Kamiakin- 10:28.16 Jonathan Tewodros-12-Nathan Hale- 10:28.52 Top of Page
110 METER HIGH HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2006 Place-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Kyle Schauble-12-Kamiakin-14.46-14.75 2-JJ Jackson-12-Sumner-14.63-14.97 3-Ikenna Acholonu-12-Shorecrest-14.65-15.13 4-Jarom Smith-12-West Valley(Yak)-14.78-15.13 5-Justin Hardersen-12-Enumclaw-15.06-15.28 6-Christian Demouchet-12-Olympic-15.42-15.62 7-Holden Leavitt-12-Kiona-Benton-15.43-15.56 8-Isaac Butts-11-Richland-15.50-15.64 Tyreil Poosri-12-Cheney-15.67-15.60 Jabari Mu'ied-11-Redmond-15.69-15.56 Josh Garrett-11-Curtis-15.73 Nathan Schelling-11-Skyview-15.78 Dar'rell Wright-12-Renton-15.96 Dan Faber-12-Kelso-15.96 Shon Davis-12-Central Valley -15.99 Zach Lawhorn-10-Selah-16.01 Ryan Cortinas-12-Walla Walla-16.02 Donnie Clark-12-Kamiakin-16.03 Kevin Martin-12-University-16.05 David Butler-10-North Central-16.06 Angelo Toole-10-Central Kitsap-16.09 Sean Harris-12-Kent-Meridian-16.10 Jake Webb--Arlington-16.10 Tim Armstrong-11-East Valley(Sp)-16.14 Corey Sullivan-11-Interlake-16.17 Nick Mundell-12-Snohomish-16.17 Taylor Lingo-12-Southridge-16.37 Bryan Saloman-11-Evergreen(Van)-16.39 Ben Wargo-12-Pullman-16.48 Caleb Nelson-12-Ellensburg-16.58 Ty Knight-11-Wenatchee-16.62 Brandon Walker-10-Shadle Park-16.63 Stephone Jordan-10-Garfield-16.63 Ben Gibbons-11-Lewis & Clark-16.64 Conor O'Reilly-12-Everett -16.69 Trent Arrivey-12-Woodinville-16.93 Shaye Carter--West Valley(Sp)-17.00 Jesse Spaun-12-Eastmont-17.06 Josh Pimentel-11-Mt Spokane-17.29 Rick Russell-12-Camas-17.82
Top of Page
300 METER INTER HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2006 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Kyle Schauble-12-Kamiakin-38.64 2-Adam Hair-12-Walla Walla-38.81 3-Justin Hardersen-12-Enumclaw-39.35 4-Jabari Mu'ied-11-Redmond-40.34 5-Mark Wetter-12-Columbia River-40.38 6-Brian McMaster-12-Columbia River-40.53 7-Kevin Martin-12-University-40.58 8-Tyreil Poosri-12-Cheney-40.79 Nick Mundell-12-Snohomish-40.87 Donnie Clark-12-Kamiakin-40.91 Ty Knight-11-Wenatchee-41.18 Christian Demouchet-12-Olympic-41.37 Ben Wargo-12-Pullman-41.45 Adam Barry-12-Pasco-41.47 E.J. Richardson--West Valley(Sp)-41.51 Blake Caddy-11-Riverside HS-41.51 Derek Clemmons-12-Shorecrest-41.51 Ricky Harrison-12-Woodinville-41.75 Shon Davis-12-Central Valley -41.80 Britten Ferguson-12-Lakeside-41.84 Dan Faber-12-Kelso-42.14 Logan Darling-10-Bellingham-42.23 Curtis Powell-12-Lynden-42.26 Chase Anderson-11-Bellevue-42.38 Brock Hartman-12-Shorewood-42.39 Trevar Hall-11-Shadle Park-42.47 JJ Jackson-12-Sumner-42.48 Jordan Bondurant-11-Skyview-42.66 Coleman Sandahl-12-Renton-42.78 Brett Goodman-12-West Valley(Yak)-42.84 Holden Leavitt-12-Kiona-Benton-42.84 Jon Witherspoon-12-Richland-42.91 Josh Pimentel-11-Mt Spokane-42.95 Kevin Baker-11-Mead-43.00 Tim Armstrong-11-East Valley(Sp)-43.03 Zach Prichett -12-Hazen-43.21 Josh Garrett-11-Curtis-43.55
Top of Page
BOYS 4X100 RELAY-2006 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Evergreen(Van)-43.15 2-Rainier Beach-43.24 3-Shorecrest-43.45 4-Walla Walla-43.47 5-Curtis-43.66 6-East Valley(Sp)-43.94 7-Rogers(Sp)-43.96 8-Kent-Meridian-44.04 Bothell-44.12 Lake Stevens-44.22 Garfield-44.22 Tacoma Baptist-44.23 Southridge-44.48 Redmond-44.58 Renton-44.80 North Central-44.90 Eisenhower-44.95 Arlington-45.05 Lynden-45.08 Clarkston-45.09 Eastmont-45.19 Selah-45.21 Skyview-45.22 Olympic-45.30 Camas-45.35 Kamiakin-45.42 Pasco-45.53 Richland-45.56 Riverside Christian-45.58 Shadle Park-45.59 Lake City(ID)-45.59 Central Valley -45.67 Shorewood-45.79 Cheney-45.90 Lynnwood-45.96 Bellevue-45.98 Hanford-46.08 Mt Spokane-46.27 Snohomish-46.41 West Valley(Sp)-46.45 Mead-46.70 University-46.91 Gonzaga Prep-47.19 West Valley(Yak)-51.41
Top of Page
BOYS 4X400 RELAY-2006 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME BOYS 4X400 RELAY-2006 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Kamiakin- 3:28.03 2-Walla Walla- 3:28.34 3-Eastmont- 3:28.38 4-Curtis- 3:28.44 5-Tacoma Baptist- 3:28.97 6-Shorecrest- 3:29.05 7-Shelton- 3:29.94 8-Kelso- 3:30.20 Eisenhower- 3:30.35 Pasco- 3:30.42 Columbia River- 3:30.49 Central Valley- 3:30.53 Redmond- 3:30.56 Bothell- 3:31.37 Richland- 3:31.86 Lake City(ID)- 3:31.97 Liberty(Issaquah)- 3:32.11 Kentlake- 3:32.21 Prosser- 3:32.59 Kennewick- 3:32.95 Mt Spokane- 3:33.20 Lake Stevens- 3:33.87 Mead- 3:33.98 Woodinville- 3:34.08 Bellevue- 3:34.36 West Valley(Yak)- 3:34.37 Renton- 3:34.37 North Central- 3:34.39 Kent-Meridian- 3:35.13 Lakeside- 3:35.19 Lynnwood- 3:35.67 Lynden- 3:36.35 Gonzaga Prep- 3:36.70 Pullman- 3:37.74 Camas- 3:38.20 Rogers(Sp)- 3:38.71 Snohomish- 3:39.26 University- 3:40.54 Rainier Beach- 3:40.60 Lake Washington- 3:40.69 Shorewood- 3:41.80 Southridge- 3:43.40 Selah- 3:46.07
Top of Page
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY-2006 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Mead- 10:44.66 2-Mt Spokane- 10:47.39 3-Lake City(ID)- 10:49.05 4-Lakewood- 10:52.73 5-Central Valley- 10:53.14 6-Lake Stevens- 10:56.66 7-Snohomish- 10:59.72 8-Ferris- 11:00.22 Kentlake- 11:09.21 Kelso- 11:09.97 Eisenhower- 11:12.44 Renton- 11:13.46 Shadle Park- 11:14.16 Garfield- 11:14.94 Auburn HS- 11:18.14 Capital- 11:21.61 Lewis & Clark- 11:21.62 Walla Walla- 11:21.67 Shelton- 11:22.12 A.C.Davis- 11:22.64 Roosevelt- 11:23.30 Skyview- 11:24.70 Richland- 11:29.33 Hanford- 11:29.64 West Valley(Sp)- 11:30.38 Redmond- 11:33.00 Sunnyside- 11:33.33 North Central- 11:33.41 Auburn Riverside- 11:34.62 Columbia River- 11:35.73 Shorecrest- 11:38.22 Bellingham- 11:39.80 Bellevue- 11:43.39 Lake Washington- 11:44.52 West Valley(Yak)- 11:44.58 Riverside HS- 11:46.01 University- 11:46.08 Olympic- 11:48.96 Curtis- 11:49.06 Kamiakin- 11:51.74 Pasco- 11:53.25
Top of Page