PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 14, 2007

BOYS RUNNING EVENTS-RESULTS


Ev #1 BOYS 100M DASH          Ev #2 BOYS 200M DASH         Ev #3 BOYS 400M DASH
Ev #4 BOYS 800M RUN           Ev #5 BOYS 1600M RUN         Ev #6 BOYS 3200M RUN
Ev #7 BOYS 110 HIGH HURDLES   Ev #8 BOYS 300 HURDLES       Ev #9 BOYS 4 X100M RELAY
Ev #10 BOYS 4 X400M RELAY     Ev #11 BOYS MEDLEY RELAY     Ev #12 BOYS WHEEL CHAIR EVENTS


100 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2007
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Ryan Hamilton-12-Evergreen(Van)-10.84-10.92
2-Cedric Carter-12-South Kitsap-10.92-11.11
3-Cade Wandling-11-Prosser-11.16-11.06
4-Kevin Ramos-12-Shorecrest-11.22-11.28
5-Ashtin Mott-12-Lake Stevens-11.37-11.29
6-Alex Griffin-11-Bremerton-11.39-11.36
7-Morrey Brown-12-Kentridge-11.41-11.22
8-Brett Blanshan-10-Selah-11.55-11.10
Nick Roark-10-North Central-11.60-11.34
Dakoda Winsor-10-Hanford--11.34
Zach Sybouts-12-Zillah--11.39
Dionte Cadogan-11-Mt Rainier--11.40
Aaron Wafer-12-Moses Lake--11.43
Zach Robinson-10-Lewis & Clark--11.47
Jeremy Rick-10-Bellingham--11.47
Paul Weatheroy--Jesuit(OR)--11.49
Curt Oviatt-11-Skyview--11.56
Joe Giesick-11-Everett--11.57
Marcus Dolan-11-Arlington--11.58
Freddie Jackson--Benson Tech--11.61
Jesus Fregoso-11-Cheney--11.61
Avi Castro-11-Rainier Beach--11.63
Dan Simmons-11-Eastmont--11.65
Allen Hall-11-Redmond--11.66
Cameron Lorbiecki-11-Snohomish--11.67
Danny Groby--Central Valley--11.72
Jesse Cole-12-Garfield-Palouse--11.76
Matt Bogyo-11-University--11.77
Quincy Springs-11-Renton--11.79
Rachid Badini-11-Pullman--11.81
B.J. Palmer-11-Lake City(ID)--11.82
DJ Gaines-12-Rogers(Sp)--11.84
Justin Bennett-9-Roosevelt--11.91
Pat Tepea-12-Auburn--11.92
Jordan Conley-12-Richland--11.99
Chris Freeman-11-Liberty--12.00
Justin Piek-10-Walla Walla--12.00


Top of Page
200 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2007: PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Ryan Hamilton-12-Evergreen(Van)-22.54-22.58 2-Cade Wandling-11-Prosser-23.00-22.81 3-Kevin Ramos-12-Shorecrest-23.13-22.77 4-Andrew Battenberg-12-Walla Walla-23.15-23.07 5-Case Parker-11-East Valley(Sp)-23.16-23.16 6-Morrey Brown-12-Kentridge-23.38-23.08 7-Dominic Schmidt-12-Lewiston-23.64-23.36 8-Colin Logue-12-Kamiak HS-23.67-23.38 Antoinne Wafer-11-Edmonds-Woodway-23.77-23.38 Aaron Wafer-12-Moses Lake--23.22 Joe Giesick-11-Everett--23.59 Zach Sybouts-12-Zillah--23.62 Avi Castro-11-Rainier Beach--23.64 Anthony Crawford-12-Auburn--23.69 Dimitri Mandapat-9-A.C. Davis--23.76 Kyle Graves-11-Lake City(ID)--23.83 Kyle Clifford-11-Pasco--23.86 Jesse Cole-12-Garfield-Palouse--23.89 Jesus Fregoso-11-Cheney--23.94 Daryl Stolworthy-12-Medical Lake--23.99 Conner Janhunen-11-Central Valley--24.00 Alex Furrow-12-Redmond--24.05 Raphiel Lambert--Jesuit(OR)--24.06 Brett Blanshan-10-Selah--24.09 Rachid Badini-11-Pullman--24.15 Logan Carlson-12-Skyview--24.16 Brandon Lattin-12-Kamiakin--24.17 Matt Bogyo-11-University--24.18 Chris Freeman-11-Liberty--24.20 Adrian Morris--North Central--24.23 Levi McCary-12-Connell--24.27 Colton Casillas-11-Richland--24.35 Duncan Mackay-9-Hazen--24.36 Sean Adebayo-12-Rogers(Sp)--24.45 Marcus Dolan-11-Arlington--24.60 Justin Bennett-9-Roosevelt--24.64 Chaese Sewell-10-Wenatchee--24.83 Paul Johnson-Benson Tech--25.01 Tony Hunter-10-Mt Spokane--25.58
Top of Page
400 METER DASH-BOYS-PASCO INVITE-2007 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Isak Bergman-12-Ellensburg-48.91 2-Isaiah Jones--Benson Tech-50.58 3-Case Parker-11-East Valley(Sp)-50.71 4-Al Moreno-12-Kennewick-50.77 5-Brad Wall-11-Evergreen(Van)-50.91 6-Colin Logue-12-Kamiak HS-50.95 7-Rafe Wright-11-A.C. Davis-50.96 8-Ian Smith-11-Liberty-51.33 Jasen Meyers-11-Renton-51.34 Antoinne Wafer-11-Edmonds-Woodway-51.58 Brad Whitley-10-Central Valley-51.59 Colton Casillas-11-Richland-51.73 Dominic Schmidt-12-Lewiston-51.75 Scott MacPhearson-12-Columbia River-51.88 J.T. Thomas-12-Rainier Beach-51.96 Emerson Follett-12-Lewiston-51.97 Isaac Molstre-11-Lake Stevens-52.20 Michael Alexander-12-Gonzaga Prep-52.28 Cori Nickerson-10-Kamiakin-52.37 Kevin Ramos-12-Shorecrest-52.51 Kyle Van Horn-12-Snohomish-52.58 Kane Thomas-9-Shorewood-52.64 Tim Hight-12-North Central-52.83 Timm Vonderau-12-Woodinville-52.89 Aaron McGregor-12-Eastmont-52.96 Jason Nokes-10-Mt Spokane-53.08 Brendan Cleary-12-Jesuit(OR)-53.25 Chris Powell-11-University-53.34 Justin Zimmerman-9-Ferris-53.42 Jordan Ness-10-Walla Walla-53.44 Deepinder Sandhu-12-Squalicum-53.76 Tim Kruse-11-West Valley(Yak)-53.98 Andy Garcia--Eisenhower-54.42 Daryl Stolworthy-12-Medical Lake-55.46 Curt Oviatt-11-Skyview-55.93
Top of Page
800 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2007: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Abdi Hassan-12-Nathan Hale- 1:51.90 2-Nectaly Barbosa-12-Prosser- 1:52.22 3-David Hickerson-12-Ferris- 1:56.36 4-Etienne Pierson-12-Woodinville- 1:58.76 5-Mitchell Byron-10-Liberty- 1:59.04 6-Tim Kessler-11-Jesuit(OR)- 1:59.05 7-Leon Dean-10-North Central- 1:59.14 8-Josiah Cheslik-12-Lake Stevens- 1:59.25 Chris Stone-12-Renton- 1:59.38 Seb Miller-12-Kamiakin- 1:59.58 Logan Ordona-12-Everett- 1:59.82 Rob Webster-11-Puyallup- 1:59.96 Jonathon Cooper-11-Kamiak HS- 2:00.15 Mitch Chandler-11-Riverside HS- 2:00.21 Brian Bragg-12-Burbank- 2:00.53 Logan Frederickson-10-Lake City(ID)- 2:00.67 Matt Cronrath-11-Odessa- 2:00.72 Emmanual Contreras-10-A.C. Davis- 2:00.82 Sean Cameron-11-Roosevelt- 2:00.94 John Marlow-12-East Valley(Sp)- 2:01.67 Dao Crosby-12-Lewis & Clark- 2:02.26 Reid Wagner-11-Tekoa/Oaks/Rosalia- 2:02.28 Caleb Babcock-11-Snohomish- 2:02.86 Peter Gilbert-10-Pasco- 2:02.94 Kane Thomas-9-Shorewood- 2:03.16 Brandon Close-12-Central Valley- 2:03.42 Trevor Boaz-12-South Kitsap- 2:03.47 Mat Adelmund-12-Richland- 2:03.48 Jordan Curnutt-10-Mead- 2:03.53 Kyle Casey-11-Southridge- 2:04.12 John Hennessy-12-West Valley(Yak)- 2:04.71 Matt Stearns-12-Redmond- 2:05.11 Daniel Renz-11-Shadle Park- 2:05.35 Evan Staley-12-Kennewick- 2:05.36 Andrew Perez-11-Lewiston- 2:06.06 Ronnel Mcgraw-9-Rainier Beach- 2:11.51
Top of Page
1600 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2007 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Nestoly Barbosa-12-Prosser- 4:08.86 2-Isak Bergman-12-Ellensburg- 4:12.65 3-Joey Bywater-11-Lake Stevens- 4:13.43 4-Dak Riek-12-Mariner- 4:17.27 5-Sean Coyle-12-Central Valley- 4:18.47 6-Yon Yilma-11-Edmonds-Woodway- 4:18.96 7-Cameron Quackenbush-12-Ferris- 4:19.12 8-Dylan Hatcher-12-Mead- 4:19.35 -Rob Webster-11-Puyallup- 4:21.58 -Andrew Kimpel-10-North Central- 4:21.73 -Cody VanDeBrake-11-Eisenhower- 4:21.95 -Tyler Shirley-12-Columbia River- 4:24.43 -Ryan Saunders-11-Capital(ID)- 4:24.81 -Mitch Chandler-11-Riverside HS- 4:27.94 -Sam Larson-12-Jesuit(OR)- 4:29.33 -John Coyle-11-Lake City(ID)- 4:29.73 -Daniel Renz-11-Shadle Park- 4:31.40 -Darrick Thompson-12-Lewis & Clark- 4:32.06 -Brocken Baltrus-12-Bellingham- 4:32.29 -Allan Schroeder-9-Mt Spokane- 4:32.36 -Anthony Brown-10-Pasco- 4:33.26 -David Jacob-12-Medical Lake- 4:33.76 -Chris Goodman-11-Snohomish- 4:35.16 -Lance Kindle-12-Hanford- 4:36.71 -Jon Phillips-10-South Kitsap- 4:41.07 -Bryan Holzer-12-Kamiak HS- 4:42.85 -Jake Griffiths-12-Kamiakin- 4:45.81 -Cascade Herriot-11-Central Kitsap- 4:47.68
Top of Page
3200 METER RUN-BOYS-PASCO INVITE-2007: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Chris Kwiatkowski-12-Bellingham- 9:12.97 2-Ryan Prentice-11-Mt Rainier- 9:13.22 3-Dak Riek-12-Mariner- 9:16.46 4-Shane Geiger-11-Camas- 9:20.15 5-Yon Yilma-11-Edmonds-Woodway- 9:20.18 6-Brian Manning-11-Jesuit(OR)- 9:20.58 7-Graydon Manning-12-Capital- 9:23.08 8-Andrew Gonzales-10-Southridge- 9:25.67 Doug Holt-12-Woodinville- 9:26.26 Kelvin Daratha-12-Mead- 9:29.33 Kyle VanSanten-11-Lake Stevens- 9:38.05 Nic Cotton-12-Lake City(ID)- 9:42.32 Birkin Owart-12-Ellensburg- 9:44.30 Jayson Taylor-11-Central Valley- 9:46.85 Matt Moncur-11-Skyview- 9:49.34 Grant Fujii-12-Renton- 9:49.97 Paul Hawkins--Ferris- 9:50.82 Trevin Goodrick-11-Mt Spokane- 9:51.58 Bryan Simison--Eisenhower- 9:54.29 Aiden Irish-10-Redmond- 9:54.38 Kyle Stolp-11-South Kitsap- 9:56.83 Justin Degenhart-10-West Valley(SP)- 9:57.30 Taylor Wolfe-11-Snohomish- 9:57.75 Taylor Gregory-12-Gonzaga Prep- 9:58.50 Steve Hicks-11-North Central- 10:02.63 Jeff Knutson-12-East Valley(Yak)- 10:03.83 Eric Silvers-12-A.C. Davis- 10:07.52 Rustin Winger-11-Central Kitsap- 10:16.16 Gedion Yitref-11-Juanita- 10:18.10 Ryan Willits-11-Richland- 10:22.42 Mike VanNuland-12-Hazen- 10:22.81 Top of Page
110 METER HIGH HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2007 Place-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Adam Walden-12-Newport-14.89-14.83 2-Eric Bailey--Benson Tech-14.91-15.01 3-Isaac Butts-12-Richland-15.18-15.19 4-Jerrel Grant-12-Mariner-15.24-15.30 5-Tim Armstrong-12-East Valley(Sp)-15.27-15.19 6-Jabari Mu'ied-12-Redmond-15.48-15.30 7-Brad Reynolds-12-Post Falls(ID)-15.54-15.37 8-Jared Karsteter-11-Ferris-15.69-15.45 Scottie Duclos-12-Kamiakin-15.7-15.54 Nick Cassleman-10-Pullman-15.71-15.60 Brandon Walker-11-Shadle Park--15.65 Shon Davis-12-Central Valley--15.65 Josh Pimentel-12-Mt Spokane--15.85 Jay Hopkins-11-Everett--15.86 Zach Lawhorn-12-Selah--15.97 Bryan Saloman-11-Evergreen(Van)--16.03 Kevin Kunz-12-Gonzaga Prep--16.11 Sean Walker-11-Central Kitsap--16.17 Kwame Essieh-12-Jesuit(OR)--16.47 Jace McLaws--Mead--16.54 Dana Wells-10-Riverside Christian--16.76 Nathan Lester-12-Riverside HS--16.91 Jake Mulkey-10-Hanford--16.92 Jarret Jusko-12-Snohomish--17.00 Justin Wiese-11-Skyview--17.07 Tanner Schalk-10-Lake City(ID)--17.38
Top of Page
300 METER INTER HURDLES-BOYS-PASCO INVITE-2007 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Eric Bailey--Benson Tech-38.97 2-Logan Darling-11-Bellingham-39.36 3-Jay Hopkins-11-Everett-39.48 4-Jabari Mu'ied-12-Redmond-39.92 5-Adam Walden-12-Newport-40.18 6-Blake Caddy-12-Riverside HS-40.35 7-Ekai Stone-11-Evergreen(Van)-40.51 8-Tyler Cope-12-Jesuit(OR)-40.53 Tim Armstrong-12-East Valley(Sp)-40.67 Brad Reynolds-12-Post Falls(ID)-40.76 Scottie Duclos-12-Kamiakin-41.05 Brandon Walker-11-Shadle Park-41.06 Shon Davis-12-Central Valley-41.20 Jerrel Grant-12-Mariner-41.27 Garrett Sears-11-West Valley(Yak)-41.27 Ty Knight-12-Wenatchee-41.35 Sean Walker-11-Central Kitsap-41.43 Nick Cassleman-10-Pullman-41.47 Jimmy Wilson-11-Gonzaga Prep-41.77 Ben Neale-12-Lakeside(9 Mile)-41.96 Josh Pimentel-12-Mt Spokane-42.13 Jake Burkey--Skyview-42.24 Ryan Young-11-East Valley(Yak)-42.37 Thaddeus Tate-12-Auburn-42.41 Tanner Schalk-10-Lake City(ID)-42.58 Kevan Ferrier-12-Arlington-42.61 Ted Blowe-11-Richland-43.00 Ryan Bowen-11-Lewiston-43.05 Dana Wells-10-Riverside Christian-43.18 Jared Mortensen-12-Eastmont-43.25 Tyler Carlson-11-University-43.30 Zach Lawhorn-12-Selah-43.31 Jarret Jusko-12-Snohomish-43.44 Steven Natho-11-Prosser-43.57 Ernesto Gonzales-10-A.C. Davis-44.06 Lonnell Price-12-Rainier Beach-44.51 Jace McLaws--Mead-45.39
Top of Page
BOYS 4X100 RELAY-2007 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Evergreen(Van)-42.19 2-Prosser-43.49 3-Skyview-43.55 4-Benson Tech-43.63 5-Rainier Beach-43.64 6-Jesuit(OR)-43.74 7-South Kitsap-44.16 8-Lake Stevens-44.17 Redmond-44.23 Renton-44.61 Lewis & Clark-44.61 Central Valley-44.64 Walla Walla-44.80 Edmonds-Woodway-44.82 Auburn-44.89 Southridge-45.17 Eastmont-45.27 Lake City(ID)-45.29 Columbia River-45.31 Liberty-45.35 Bremerton-45.41 Riverside Christian-45.54 Arlington-45.62 Eisenhower-45.70 Snohomish-46.17 Mead-46.60 Kamiakin-46.63 Selah-47.18 East Valley(Yak)-47.36 North Central-49.26
Top of Page
BOYS 4X400 RELAY-2007 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Central Valley- 3:24.84 2-Lake Stevens- 3:25.60 3-Benson Tech- 3:25.79 4-Prosser- 3:26.64 5-Renton- 3:28.15 6-Liberty- 3:29.00 7-Ferris- 3:29.23 8-Richland- 3:30.12 Gonzaga Prep- 3:30.57 Jesuit(OR)- 3:31.11 Eastmont- 3:31.11 Lewiston- 3:31.28 Kennewick- 3:32.48 Lake City(ID)- 3:32.79 Kamiakin- 3:32.83 Woodinville- 3:32.95 Evergreen(Van)- 3:33.70 Eisenhower- 3:33.83 Rainier Beach- 3:34.37 Shorecrest- 3:35.53 Riverside HS- 3:35.76 Snohomish- 3:35.84 Mead- 3:36.31 A.C. Davis- 3:36.70 Bellingham- 3:37.33 Walla Walla- 3:37.94 Pasco- 3:38.36 Redmond- 3:41.05
Top of Page
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY-2007 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Mead- 10:30.00 2-Central Valley- 10:39.52 3-North Central- 10:44.13 4-Lake City(ID)- 10:45.52 5-Richland- 10:45.54 6-Jesuit(OR)- 10:46.59 7-Renton- 10:49.39 8-Lake Stevens- 10:52.75 Southridge- 10:58.71 Roosevelt- 11:04.25 Lewis & Clark- 11:04.83 South Kitsap- 11:07.38 Kamiakin- 11:08.15 Pasco- 11:08.46 Ferris- 11:10.67 Redmond- 11:11.64 Kamiak HS- 11:12.24 Arlington- 11:13.45 Hanford- 11:18.24 Skyview- 11:19.75 Evergreen(Van)- 11:20.74 Eisenhower- 11:21.01 West Valley(Yak)- 11:22.44 West Valley(SP)- 11:22.73 Shorecrest- 11:23.36 Columbia River- 11:23.57 East Valley(Yak)- 11:23.87 Sunnyside- 11:24.93 Juanita- 11:27.38 Walla Walla- 11:29.39 Nathan Hale- 11:35.00 Snohomish- 11:36.36 Selah- 11:42.36 Bellingham- 11:43.61 Eastmont- 11:44.94 Hazen- 11:49.32 Mt Spokane- 12:05.85
Top of Page
BOYS WHEEL CHAIR EVENTS Boys 100 Wheelchair 1-Cody Mace(794)Rogers-17.33 2-Kaleb Kallippa(788)Columbia River-18.91 3-Bob Hunt(792)Riverside-20.35 4-Kasey Andrews(791)Riverside-25.74 5-David Watts(793)Riverside-27.07 6-Daniel Widener(789)Newport-30.4 Boys 800 Wheelchair 1-Kaleb Kallippa(788)Columbia River- 2:03.23 2-Cody Mace(794)Rogers- 2:07.52 3-Bob Hunt(792)Riverside- 3:20.68 4-Kasey Andrews(791)Riverside- 3:26.24 5-Daniel Widener(789)Newport- 3:53.13 6-David Watts(793)Riverside- 3:58.60
Top of Page