Licensed to Pasco Senior High School   HY-TEK's Meet Manager 4/18/2012 06:32 PM
CHIAWANA DAVIS WENATCHEE MEET
CHIAWANA HIGH SCHOOL - 4/18/2012
Results

Women
Chiawana 105.00 42.00 A.C. Davis
Wenatchee 105.00 45.00 A.C. Davis
Chiawana 75.50 73.50 Wenatchee

Men
A.C. Davis 75.00 64.00 Chiawana
Wenatchee 113.00 31.00 A.C. Davis
Wenatchee 118.00 26.00 Chiawana

Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Adams, Christie 11 Wenatchee 12.74 13.14 2
2 Conger, Alyssa 11 Chiawana 13.10 13.44 2
3 Pierce, Sarah 12 Chiawana 13.24 13.52 2
4 Bautista, Tracey 11 A.C. Davis 13.28 13.69 2
5 Batey, Jenna 12 Chiawana 13.84 13.87 2
6 Stephenson, Alexis 9 Chiawana 13.20 14.02 2
7 Rathbun, Taylor 10 Wenatchee 14.34 14.14 1
8 Sanchez, Amalia 11 A.C. Davis 14.22 14.22 1
9 Zavala, Daishia 9 A.C. Davis 14.28 14.46 1
10 McQuaig, Marit 10 Wenatchee 14.51 14.63 1

Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Adams, Christie 11 Wenatchee 26.54 26.37 2
2 Conger, Alyssa 11 Chiawana 28.24 27.38 2
3 Bautista, Tracey 11 A.C. Davis 27.81 28.25 2
4 Batey, Jenna 12 Chiawana 29.19 28.88 2
5 Cartwright, Bailey 9 Chiawana 28.90 29.05 2
6 Dahl, Caroline 10 Wenatchee 30.91 29.54 1
7 Sanchez, Amalia 11 A.C. Davis 30.32 29.67 1
8 Dietrich, Crista 9 Wenatchee 30.69 30.64 1
9 Black, Kiana 10 Wenatchee 30.24 30.69 1

Girls 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Cartwright, Bailey 9 Chiawana 1:04.89 1:06.55
2 Badillo, Isabel 9 A.C. Davis 1:10.03 1:08.87
3 Kansky, Katie 9 Wenatchee 1:08.14 1:09.92
4 Doerr, Oliva 10 Wenatchee 1:11.68 1:10.43

Girls 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Dotter, Marissa 11 Wenatchee 2:29.03 2:23.19
2 Miller, Paighton 11 Wenatchee 2:35.70 2:29.86
3 Allen, Sydney 10 A.C. Davis 2:22.44 2:30.59
4 Boothe, Sydney 11 Chiawana 2:41.03 2:37.66
5 Pink, Danika 10 Chiawana 2:47.33 2:41.75
6 Nygard, Lynnette 11 Wenatchee 4:00.00 2:43.06
7 Murie, Ashley 10 Wenatchee 2:41.50 2:46.76
8 Storaci, Shayla 9 Chiawana 2:49.88 2:53.01
9 Magana, Diana 10 A.C. Davis 2:55.68 2:59.05

Girls 1600 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Nordt, Emily 12 Wenatchee 5:32.35 5:39.41
2 Murie, Ashley 10 Wenatchee 5:58.10 5:50.51
3 Whitmer, Grace 9 A.C. Davis 6:02.93 5:57.82
4 Beltran, Maria 12 A.C. Davis 6:09.94 6:03.18
5 Fisher, Kasey 11 Wenatchee 6:15.59 6:06.14
6 Boothe, Sydney 11 Chiawana 5:59.50 6:07.19
7 Storaci, Shayla 9 Chiawana 6:13.00 6:23.23

Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Nordt, Emily 12 Wenatchee 11:56.77 12:09.23
2 Chvilicek, Maggie 11 Wenatchee 12:51.20 12:32.91
3 Beltran, Maria 12 A.C. Davis 13:07.02 13:04.74
4 Whitmer, Grace 9 A.C. Davis 12:26.69 13:08.33

Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sparks, Sadie 12 Chiawana 15.03 15.42 2
2 Dorsey, Nicole 12 Wenatchee 16.02 16.38 2
3 Gilmore, Cara 9 Chiawana 17.88 18.06 2
4 Powers, Madison 11 Chiawana 18.44 18.12 2
5 Charon, Lisa 9 A.C. Davis 19.77 18.30 1
6 Davison, Dawnielle 9 Wenatchee 19.77 18.60 1
7 Koelzer, Katy 12 Chiawana 19.28 18.65 2
8 Wapato, Lindsay 9 Wenatchee 19.37 18.78 2
9 Ojeda, Elizabeth 10 A.C. Davis 18.92 19.15 2
10 Ketcham, Sophie 10 A.C. Davis 19.53 19.43 1
11 Dahl, Caroline 10 Wenatchee 20.79 19.89 1

Girls 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Sparks, Sadie 12 Chiawana 46.15 46.28
2 Dorsey, Nicole 12 Wenatchee 48.45 48.35
3 Flores, melissa 9 A.C. Davis 53.10 52.48
4 Gilmore, Cara 9 Chiawana 53.67 53.16
5 Wapato, Lindsay 9 Wenatchee 50.64 54.15
6 Davison, Dawnielle 9 Wenatchee 52.14 56.81

Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Chiawana 'A' 50.75
2 A.C. Davis 'A' 53.42
3 Wenatchee 'A' 53.71
4 Wenatchee 'B' x54.80

Girls 4x200 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Chiawana 'A' 1:52.66
2 Wenatchee 'A' 1:57.57
3 Wenatchee 'B' x1:58.20
-- A.C. Davis 'A' DQ

Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Wenatchee 'A' 4:15.70
2 Wenatchee 'B' x4:28.09
3 Chiawana 'A' 4:35.88

Girls High Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Ketcham, Audrey 12 Wenatchee 5-06.00 5-06.00
2 Sparks, Sadie 12 Chiawana 5-02.00 5-04.00
3 Black, Kylee 12 Chiawana 4-08.00 4-08.00
3 Holmes, Ryane 9 A.C. Davis 5-00.00 4-08.00
5 Steitz, Madeline 9 Wenatchee 4-06.00 4-06.00
6 Ketcham, Sophie 10 A.C. Davis 4-04.00 4-00.00
-- Delong, Rachel 10 A.C. Davis 4-00.00 NH

Girls Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Black, Kenzi 12 Wenatchee 9-00.00 9-06.00
2 Chidester, Lydia 11 Chiawana 8-00.00 7-00.00
3 Parmley, Krin 9 Wenatchee 6-00.00
3 McBride, Bethany 10 Chiawana 6-00.00
5 McCrum, Brittany 10 Wenatchee 6-06.00 J6-00.00

Girls Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Pierce, Sarah 12 Chiawana 16-05.25 16-00.75
2 Powers, Madison 11 Chiawana 15-10.00
3 Martinez, Karla 11 A.C. Davis 15-10.75 15-08.00
4 Petty, Jessica 11 Chiawana 15-03.50 15-06.25
5 Batey, Jenna 12 Chiawana 15-02.00 15-05.75
6 Sealby, Alissa 9 Wenatchee 15-06.00 15-03.00
7 Wapato, Lindsay 9 Wenatchee 13-09.75 15-02.00
8 Dorsey, Nicole 12 Wenatchee 15-06.00 14-11.75
9 Gilmore, Cara 9 Chiawana 15-02.00 14-04.00
10 Lape, Katelin 12 Wenatchee 11-11.75 14-02.00
11 Delong, Rachel 10 A.C. Davis 11-11.75 13-07.25
12 Silvas, Sheila 11 A.C. Davis 15-00.50 13-02.00

Girls Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Pierce, Sarah 12 Chiawana 34-03.00 35-08.25
2 Powers, Madison 11 Chiawana 35-05.25 33-11.00
3 Sealby, Alissa 9 Wenatchee 32-04.00 31-08.75
4 Petty, Jessica 11 Chiawana 30-11.50 31-02.50
5 McQuaig, Marit 10 Wenatchee 29-04.50 31-01.00
6 Black, Kiana 10 Wenatchee 30-00.00 31-00.50
7 Martinez, Karla 11 A.C. Davis 32-00.25 31-00.00
8 Wright, Haley 11 Chiawana 30-10.00 29-11.50
9 Dietrich, Crista 9 Wenatchee 28-07.00 29-06.00
10 Dye, Anna 12 Wenatchee 29-00.00 29-03.50

Girls Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Whitworth, Miranda 11 A.C. Davis 29-11.00 28-06.50
2 Koelzer, Katy 12 Chiawana 28-08.00 27-09.00
3 Ibarra, Lesly 12 Chiawana 25-11.50 26-06.00
4 Marboe, Ali 10 Wenatchee 25-02.00 26-05.00
5 Akulang, Joyce 11 Chiawana 24-10.00 26-02.00
6 Desilva, Alexis 10 Wenatchee 24-05.00 25-00.50
7 Martinez, Atizimba 9 A.C. Davis 23-00.50 23-01.50

Girls Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Akulang, Joyce 11 Chiawana 74-00 81-07
2 Whitworth, Miranda 11 A.C. Davis 74-06 79-09
3 Adams, Christie 11 Wenatchee 76-09
4 Lakenya, Jennifer 9 Chiawana 73-02 71-06
5 Martinez, Atizimba 9 A.C. Davis 61-10 71-02
6 Koelzer, Katy 12 Chiawana 68-02 69-03
7 Ibarra, Lesly 12 Chiawana 70-07 68-09
8 Desilva, Alexis 10 Wenatchee 69-05 67-03
9 Marboe, Ali 10 Wenatchee 64-08 65-09

Girls Javelin Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Peven, Grace 12 Wenatchee 123-03 117-07
2 Clemens, Kristen 12 Wenatchee 78-06 88-02
3 Koelzer, Katy 12 Chiawana 79-03 86-06
4 Akulang, Joyce 11 Chiawana 82-02 82-00
5 Artiga, Wenndy 11 Chiawana 75-11 80-02
6 Ibarra, Lesly 12 Chiawana 78-07 77-11
7 Martinez, Atizimba 9 A.C. Davis 61-05 58-02

Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Brandt-Sims, Isaiah 10 Wenatchee 10.96 11.77 2
2 Wagner, Austin 12 A.C. Davis 11.59 11.82 2
2 Moore, Phillip 9 Wenatchee 11.47 11.82 2
4 Aguilar, Blake 10 Wenatchee 12.22 1
5 Artiga, Kevin 12 Chiawana 11.74 12.27 2
6 Carter, Sylas 12 A.C. Davis 12.04 12.36 1
7 Keister-Munoz, Nick 10 Chiawana 12.11 12.47 1
8 Wheeler, Ryan 10 Wenatchee 11.94 12.51 2
9 Cooper, Nick 9 Chiawana 12.55 12.73 1
10 Perez, Alex 9 A.C. Davis 12.80 12.77 1
11 Harvin, Kingsavardkied 11 A.C. Davis 12.04 12.82 2

Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Brandt-Sims, Isaiah 10 Wenatchee 21.64 22.94 2
2 Moore, Phillip 9 Wenatchee 23.47 23.62 2
3 Gilbert, Matthew 12 Chiawana 24.43 24.19 2
4 Smith, Spencer 10 Wenatchee 24.34 1
5 Morris, Tyler 11 Chiawana 24.60 1
6 Harvin, Kingsavardkied 11 A.C. Davis 25.17 25.31 2
7 Artiga, Kevin 12 Chiawana 24.98 25.39 2
-- Wagner, Austin 12 A.C. Davis 23.49 DQ 2

Boys 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Boersma, Nick 12 Wenatchee 50.14 49.75
2 Brandt-Sims, Isaiah 10 Wenatchee 49.14 51.40
3 Gilbert, Matthew 12 Chiawana 52.74 52.43
4 Morris, Tyler 11 Chiawana 53.60
5 Bahena, Rogelio 11 A.C. Davis 54.11 53.63
6 Ruiz, Cortez 9 Chiawana 55.34 53.74
7 Lovercamp, Reid 9 Wenatchee 53.81 54.01

Boys 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Boersma, Nick 12 Wenatchee 1:53.55 1:58.48
2 Smith, Jacob 12 Wenatchee 1:59.00 1:58.53
3 Knox, Joseph 12 A.C. Davis 1:57.73 2:01.07
4 Dunley, Jack 11 Wenatchee 2:10.60 2:05.58
5 Eymer, Jan 12 A.C. Davis 2:03.31 2:05.75
6 Lewis, Judd 12 Wenatchee 2:09.74 2:09.23
7 Mckeown, Mark 12 Chiawana 2:20.49 2:14.66
8 Epting, Ronnie 11 A.C. Davis 2:21.86 2:21.15

Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Smith, Jacob 12 Wenatchee 4:21.33 4:32.76
2 Knox, Joseph 12 A.C. Davis 4:30.86 4:39.85
3 Cunderla, Tristan 10 Wenatchee 4:44.74 4:49.86
4 Christman, Cole 9 Wenatchee 4:51.00 4:58.91
5 Shean, Russ 12 A.C. Davis 5:02.21 5:07.19
6 Epting, Ronnie 11 A.C. Davis 5:11.62
7 J-Foster, Carson 9 A.C. Davis 5:01.79 5:13.52
8 Stauffer, Eric 11 Chiawana 5:15.17 5:26.30

Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Boersma, Nick 12 Wenatchee 9:50.00 9:54.26
2 Smith, Jacob 12 Wenatchee 9:07.00 9:54.28
3 Cunderla, Tristan 10 Wenatchee 10:00.00 10:20.02
4 Islas, Brian 11 A.C. Davis 10:07.89 10:26.90
5 Sturtevant, James 12 Chiawana 10:51.52 10:37.60
6 Shean, Russ 12 A.C. Davis 10:51.38
7 Underwood, Ryan 10 A.C. Davis 11:01.75 11:00.55
8 Knittle, Patrick 12 A.C. Davis 11:40.98 11:24.76
9 Torres, Raymond 12 Wenatchee 11:34.92 11:26.23
10 Lammert, Brian 11 Wenatchee 11:34.60 11:28.17

Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Roberts, Kyler 12 A.C. Davis 16.80 16.46
2 Hopkins, Alex 11 Wenatchee 16.94 17.61
3 Keeler, Kyle 12 Wenatchee 19.23 17.67
4 Long, Wyatt 9 Wenatchee 18.24 18.29

Boys 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Lynn, Austin 12 A.C. Davis 41.27 41.70
2 Harvin, Kingsavardkied 11 A.C. Davis 44.85 44.81
3 Hopkins, Alex 11 Wenatchee 44.91 45.44
4 Keeler, Kyle 12 Wenatchee 47.14
5 Lane, Payton 11 Wenatchee 47.53

Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Wenatchee 'A' 43.93
2 A.C. Davis 'A' 46.27
3 Wenatchee 'B' x46.45
-- Wenatchee 'C' DQ

Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Wenatchee 'A' 3:32.50
2 A.C. Davis 'A' 3:35.00 3:32.66
3 Chiawana 'A' 3:38.43 3:35.11
4 Wenatchee 'C' x3:44.86
5 Wenatchee 'B' x3:50.43

Boys High Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 McGinnis, Killion 9 Wenatchee 5-08.00 6-04.00
2 Ruiz, Cortez 9 Chiawana 6-02.00 6-02.00
3 Lynn, Austin 12 A.C. Davis 5-10.00 5-08.00
-- Nickens, Jesse 9 A.C. Davis 5-04.00 NH
-- Lovercamp, Reid 9 Wenatchee 5-00.00 NH
-- Smith, Spencer 10 Wenatchee 5-08.00 NH

Boys Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Faulkner, Conner 11 Wenatchee 13-00.00 13-03.00
2 McBride, Nathan 11 Chiawana 11-06.00 12-00.00
3 Paro, Zack 11 Wenatchee 10-00.00 11-00.00
4 Nickens, Jesse 9 A.C. Davis 9-00.00 9-00.00
5 Cazier, Josiah 10 Chiawana 8-00.00 8-00.00
-- Lopez, Jorge 11 Chiawana 8-06.00 NH

Boys Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Sparks, Austin 11 Chiawana 20-00.00 20-00.75
2 Aguilar, Blake 10 Wenatchee 18-02.00 19-09.25
3 Rodriguez, Chris 9 Wenatchee 17-08.00 18-09.75
4 Smith, Spencer 10 Wenatchee 19-11.50 18-09.00
5 Carter, Sylas 12 A.C. Davis 19-09.50 17-10.00
6 Lane, Payton 11 Wenatchee 16-11.00 16-00.75
7 Lara, Alexis 10 A.C. Davis 17-06.50 16-00.00
8 Cooper, Nick 9 Chiawana 18-06.00 15-11.00
-- Nickens, Jesse 9 A.C. Davis ND

Boys Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Scroggie, Jake 12 Wenatchee 42-00.00 40-10.75
2 Carter, Sylas 12 A.C. Davis 40-04.75 39-08.75
3 Ruiz, Cortez 9 Chiawana 36-11.00 37-06.00
4 Morris, Tyler 11 Chiawana 37-02.00
5 Morgan, Graham 9 Wenatchee 36-06.50 36-02.50
6 Lara, Alexis 10 A.C. Davis 33-10.00 32-04.25

Boys Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Frazier, Colton 12 Wenatchee 41-04.50 41-03.50
2 Henderson, Wesley 10 Chiawana 40-04.50 40-04.50
3 Maughn, Kayden 10 Chiawana 40-03.00 38-11.00
4 Barnwell, Samuel 10 Wenatchee 38-10.00
5 Villanueva, Daniel 11 A.C. Davis 36-08.00 37-09.50
6 Chavolla, Pablo 11 Wenatchee 39-05.00 37-02.50
7 Huisingh, Caleb 12 Chiawana 35-09.00 34-02.50
8 Farrel, Dennis 11 Chiawana 34-07.00 33-06.00
9 Long, Tanner 11 Wenatchee 36-08.00 33-05.00
10 Garza, Isaias 11 Chiawana 36-07.00 32-11.00
11 Escalera, Sergio 9 A.C. Davis 31-09.00 30-07.50
12 Carenas, Christian 10 A.C. Davis 30-03.00 26-11.00
13 Bernstein, Austin 11 Wenatchee 26-11.00 25-02.50

Boys Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Chavolla, Pablo 11 Wenatchee 121-01 116-10
2 Frazier, Colton 12 Wenatchee 111-05 108-10
3 Maughn, Kayden 10 Chiawana 98-08 106-04
4 Barnwell, Samuel 10 Wenatchee 112-09 104-04
5 Long, Tanner 11 Wenatchee 90-07 101-03
6 Pacheco, Osvaldo 11 A.C. Davis 99-02 100-03
7 Villanueva, Daniel 11 A.C. Davis 94-05 98-04
8 Ault, Austin 11 A.C. Davis 89-02 95-09
9 Garza, Isaias 11 Chiawana 98-07 90-02
10 Huisingh, Caleb 12 Chiawana 80-11 88-01
11 Bernstein, Austin 11 Wenatchee 82-01 87-03
12 Delamora, Miguel 12 Chiawana 80-00 81-02
13 Farrel, Dennis 11 Chiawana 91-06 81-01
14 Escalera, Sergio 9 A.C. Davis 80-11 75-07

Boys Javelin Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Aguilar, Blake 10 Wenatchee 145-08 159-04
2 Huisingh, Caleb 12 Chiawana 154-06 134-09
3 Delamora, Miguel 12 Chiawana 133-11 133-00
4 Mobley, Benjamin 12 A.C. Davis 135-07 122-07
5 Garza, Isaias 11 Chiawana 119-07 121-06
6 Heit, Jacob 9 Wenatchee 122-02 119-05
7 Farrel, Dennis 11 Chiawana 107-06 108-11
8 Phillips, Steven 11 Chiawana 114-02 104-03
9 Velasquez, David 9 A.C. Davis 104-00 89-09
10 Herrera, Michael 10 A.C. Davis 91-00 85-09
11 Reyes, Alejandro 10 A.C. Davis 92-01 82-10