CHIAWANA MEET-Sept 28, 2010
Chiawana, Eastmont, Kamiakin, Moses Lake,
Southridge, Walla Walla, Wenatchee

VARSITY BOYS

 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         

1 Jacob Smith, 11 16:39 Wenatchee
2 Aaron Nelson, 12 16:49 Walla Walla
3 Austin Richards, 11 17:07 Kamiakin
4 Jp Wolpert, 11 17:15 Walla Walla
5 Nicholas Boersma, 11 17:37 Wenatchee
6 Phil Snyder, 11 17:44 Kamiakin
7 Mitch Parsons, 12 17:49 Eastmont
8 Aaron Smith, 12 17:52 Southridge
9 Austin Morgan, 12 17:58 Walla Walla
10 Addison Quam, 12 17:59 Southridge
11 Keegan McCormick, 9 18:02 Kamiakin
12 Matthew Sturtevant, 12 18:03 Chiawana
13 Taylor Kraal, 11 18:06 Kamiakin
14 Joe Cordes, 12 18:07 Wenatchee
15 Greggory Heller, 11 18:07 Walla Walla
16 Hayden Wise, 11 18:08 Moses Lake
17 James Sturtevant, 11 18:19 Chiawana
18 Sean Hollenbeck, 11 18:21 Walla Walla
19 Dylan Guilmette, 11 18:29 Eastmont
20 Christian Rodriguez, 10 18:36 Kamiakin
21 Blake Gerling, 11 18:48 Walla Walla
22 Kyle Paulson, 11 18:50 Kamiakin
23 Isaac Lugenbeal, 11 18:52 Southridge
24 Luis Steel, 9 19:01 Southridge
25 Zachariah Lapier, 12 19:04 Walla Walla
26 Tyler Shales, 12 19:07 Wenatchee
27 Tristan Cunderla, 9 19:14 Wenatchee
28 Dylan Darlington, 10 19:23 Moses Lake
29 Kevin Paulson, 11 19:33 Kamiakin
30 Bret Lindell, 9 19:40 Eastmont
31 Jose Sofield, 10 19:43 Moses Lake
32 Bradley Nickolas Tripp, 11 19:45 Moses Lake
33 Bram Holladay, 12 19:55 Southridge
34 Cristian Sanchez, 10 20:06 Eastmont
35 Brody Sams, 10 20:15 Southridge
36 Judd Lewis, 11 20:21 Wenatchee
37 Canyon Hurst, 11 20:23 Eastmont
38 Jack Dunley, 10 20:27 Wenatchee
39 Kristopher Taz Gaddis, 12 20:28 Moses Lake
40 Joshua Fairbanks, 10 20:32 Moses Lake
41 Michael Sheremet, 11 20:33 Moses Lake
42 Chris Haas, 12 20:38 Eastmont
43 Gimis Thoul, 12 20:55 Southridge
44 Sean Martin, 11 21:23 Eastmont
45 Timothy Steele, 12 22:22 Chiawana

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 19 1 2 4 5 7 8 9 17:55 1:30
2 Eastmont 42 3 6 10 11 12 13 14 19:17 2:34

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Eastmont 26 1 3 5 8 9 13 14 19:17 2:34
2 Moses Lake 29 2 4 6 7 10 11 12 19:29 2:20

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 24 2 3 5 6 8 10 13 18:44 2:04
2 Eastmont 32 1 4 7 9 11 12 14 19:17 2:34

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 18 1 2 4 5 6 8 9 17:42 1:33
2 Eastmont 43 3 7 10 11 12 13 14 19:17 2:34

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 20 1 2 4 6 7 10 12 18:09 2:35
2 Eastmont 36 3 5 8 9 11 13 14 19:17 2:34

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 16 1 2 3 4 6 7 9 17:55 1:30
2 Moses Lake 46 5 8 10 11 12 13 14 19:29 2:20

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 21 1 2 5 6 7 8 11 17:55 1:30
2 Southridge 38 3 4 9 10 12 13 14 18:44 2:04

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 26 1 3 5 8 9 11 13 17:42 1:33
2 Kamiakin 29 2 4 6 7 10 12 14 17:55 1:30

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 25 2 4 5 6 8 9 12 17:55 1:30
2 Wenatchee 32 1 3 7 10 11 13 14 18:09 2:35

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 21 1 2 4 5 9 10 14 18:44 2:04
2 Moses Lake 35 3 6 7 8 11 12 13 19:29 2:20

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 16 1 2 3 4 6 7 8 17:42 1:33
2 Moses Lake 47 5 9 10 11 12 13 14 19:29 2:20

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 17 1 2 3 5 6 10 11 18:09 2:35
2 Moses Lake 40 4 7 8 9 12 13 14 19:29 2:20

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 20 1 2 4 6 7 8 11 17:42 1:33
2 Southridge 39 3 5 9 10 12 13 14 18:44 2:04

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 25 1 2 5 8 9 12 13 18:09 2:35
2 Southridge 30 3 4 6 7 10 11 14 18:44 2:04

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 25 2 3 5 7 8 9 10 17:42 1:33
2 Wenatchee 34 1 4 6 11 12 13 14 18:09 2:35

Varsity Girls

PLACE FINISHER TIME TEAM

1 Michelle Fletcher, 10 20:51 Kamiakin
2 Rachel Nelson, 10 20:59 Walla Walla
3 Stephanie Rexus, 11 20:59 Kamiakin
4 Kaylee Brooks, 12 21:24 Kamiakin
5 Rachel Dahl, 11 21:43 Southridge
6 Sydney Blaser, 11 21:56 Kamiakin
7 Emily Nordt, 11 21:59 Wenatchee
8 Kayla Gelb, 12 22:06 Eastmont
9 Brittany Brooks, 9 22:19 Kamiakin
10 Maggie Chvilicek, 10 22:22 Wenatchee
11 Tegan Chapman, 11 22:25 Wenatchee
12 Emily Butler, 12 22:29 Southridge
13 Bekah Waterhouse, 11 22:42 Eastmont
14 Robyn Feil, 12 22:51 Southridge
15 Emily Frasier, 12 23:04 Eastmont
16 Hannah Marsh, 10 23:31 Moses Lake
17 Jocelyn Vargas, 11 23:38 Walla Walla
18 Hannah Hampson, 9 23:38 Walla Walla
19 Leslie Olsen, 10 23:45 Southridge
20 Kassidey Short, 10 23:55 Eastmont
21 Michelle Snider, 10 23:59 Southridge
22 Julia Sheremet, 10 24:06 Moses Lake
23 Andi Zontek, 10 24:06 Wenatchee
24 Nicole Craig, 12 24:13 Eastmont
25 Jasmin Rocha, 11 24:16 Eastmont
26 Sydney Boothe, 10 24:18 Chiawana
27 Anna Dye, 11 24:23 Wenatchee
28 Catherine Feistner, 9 24:28 Walla Walla
29 Hanna Nyberg, 12 24:30 Southridge
30 Chelsea Smithee, 11 24:36 Southridge
31 Mckelle Willwand, 11 24:36 Walla Walla
32 Ashley Wright, 10 24:54 Eastmont
33 Savanna Davies, 12 25:21 Kamiakin
34 Jayne Goodrich, 10 25:26 Moses Lake
35 Shailee Perry, 10 25:49 Moses Lake
36 Kasey Fisher, 10 25:55 Wenatchee
37 Ashley Taylor, 11 26:08 Walla Walla
38 Johanna Roach, 11 26:34 Chiawana
39 Erika Ruppelius, 9 26:48 Kamiakin
40 Holly Martin, 11 27:09 Moses Lake
41 Gloria Saucedo, 10 27:23 Moses Lake

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 16 1 2 3 4 6 13 14 21:30 1:29
2 Eastmont 39 5 7 8 9 10 11 12 23:12 2:08

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Eastmont 18 1 2 3 5 7 8 9 23:12 2:08
2 Moses Lake 43 4 6 10 11 12 13 25:12 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 25 1 3 5 7 9 12 13 22:57 2:17
2 Eastmont 30 2 4 6 8 10 11 14 23:12 2:08

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Eastmont 24 2 3 4 7 8 9 12 23:12 2:08
2 Walla Walla 33 1 5 6 10 11 13 23:28 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 27 1 3 4 8 11 13 23:03 2:24
2 Eastmont 29 2 5 6 7 9 10 12 23:12 2:08

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 15 1 2 3 4 5 8 11 21:30 1:29
2 Moses Lake 44 6 7 9 10 12 13 25:12 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 17 1 2 3 5 6 13 14 21:30 1:29
2 Southridge 38 4 7 8 9 10 11 12 22:57 2:17

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 19 1 3 4 5 6 11 13 21:30 1:29
2 Walla Walla 36 2 7 8 9 10 12 23:28 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Kamiakin 16 1 2 3 4 6 11 13 21:30 1:29
2 Wenatchee 39 5 7 8 9 10 12 23:03 2:24

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 17 1 2 3 5 6 8 9 22:57 2:17
2 Moses Lake 44 4 7 10 11 12 13 25:12 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Walla Walla 21 1 3 4 6 7 10 23:28 3:38
2 Moses Lake 35 2 5 8 9 11 12 25:12 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 19 1 2 3 6 7 10 23:03 2:24
2 Moses Lake 37 4 5 8 9 11 12 25:12 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 24 2 3 4 7 8 10 11 22:57 2:17
2 Walla Walla 33 1 5 6 9 12 13 23:28 3:38

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Southridge 27 1 5 6 7 8 11 12 22:57 2:17
2 Wenatchee 28 2 3 4 9 10 13 23:03 2:24

PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD

1 Wenatchee 24 2 3 4 7 8 11 23:03 2:24
2 Walla Walla 31 1 5 6 9 10 12 23:28 3:38

JV Boys

PLACE FINISHER TIME TEAM

1 Sean Newcomb, 10 18:25 Walla Walla
2 Will Gillen, 9 19:05 Kamiakin
3 Jeremiah Mason, 10 19:18 Walla Walla
4 Daniel Sanchez, 9 19:24 Kamiakin
5 Jonathon Meng, 11 19:25 Kamiakin
6 Alec Jones, 11 19:38 Walla Walla
7 Nicholas Hathaway, 9 20:09 Southridge
8 Jacob Lewis, 10 20:12 Walla Walla
9 Antonio Burnett, 10 20:22 Southridge
10 Teddy Thorson, 11 20:23 Wenatchee
11 Conner Barrows, 11 20:24 Wenatchee
12 Michael Anderson, 9 20:28 Walla Walla
13 Alex Mattison, 10 20:34 Kamiakin
14 Lucas Wenberg, 11 20:36 Walla Walla
15 Devin Gerboth, 10 20:46 Kamiakin
16 Dustin Garcia, 10 20:52 Moses Lake
17 Robert Warren, 11 20:59 Moses Lake
18 Atsushi Nakamura, 11 20:59 Moses Lake
19 Dane Collier, 9 21:00 Wenatchee
20 Robert McNicol, 12 21:03 Walla Walla
21 Nason Babbitt, 12 21:04 Walla Walla
22 Vince Rodriguez, 11 21:05 Southridge
23 Christian Reyna-Alfaro, 12 21:07 Wenatchee
24 Brayden McMahon, 10 21:13 Kamiakin
25 Gary Conachan, 12 21:14 Kamiakin
26 Carl Mayer, 12 21:24 Eastmont
27 Rigel Keller, 10 21:25 Moses Lake
28 Orion Keller, 10 21:25 Moses Lake
29 Josh Olson, 10 21:33 Eastmont
30 Javier Blanco, 12 21:36 Wenatchee
31 Josh Weivoda, 11 21:40 Moses Lake
32 Dan Butler, 9 21:45 Walla Walla
33 Trevor Beswick, 9 21:48 Kamiakin
34 Peter Collier, 11 22:00 Wenatchee
35 Kyle Wyant, 10 22:04 Kamiakin
36 Brendan Morrison, 10 22:07 Wenatchee
37 Bradley Thompson, 10 22:11 Kamiakin
38 Jonathan Steele, 10 22:13 Chiawana
39 Garrett Farrelly, 9 22:13 Walla Walla
40 Jeff Kunkel, 11 22:14 Eastmont
41 Chad Vickery, 11 22:25 Kamiakin
42 Clay Kendal, 10 22:30 Wenatchee
43 Jared Goodwin, 10 22:40 Moses Lake
44 Brian Bateman, 9 22:44 Moses Lake
45 Joab Neri, 11 22:47 Walla Walla
46 Brian Pray, 11 22:53 Moses Lake
47 Brian Lammert, 10 22:56 Wenatchee
48 Ryan Wheeler, 9 22:57 Wenatchee
49 Joshua Bumgarner, 10 22:59 Walla Walla
50 Spencer Ballo, 10 23:00 Kamiakin
51 Brody Baird, 12 23:00 Wenatchee
52 Nathaniel Elliott, 9 23:04 Wenatchee
53 Branden Degarimore, 11 23:09 Southridge
54 Sergey Dumbravanu, 11 23:13 Chiawana
55 Gage Lane, 9 23:14 Moses Lake
56 Connor Wytko, 11 23:24 Moses Lake
57 Tommy Higley, 9 23:30 Wenatchee
58 Matthew Gilbert, 11 23:32 Chiawana
59 Zach Pipkin, 12 23:32 Wenatchee
60 Jaymin Morgan, 9 23:34 Southridge
61 Silas Kinnaman, 11 23:37 Walla Walla
62 Eric Wood, 9 23:38 Southridge
63 Paul Pierson, 9 23:40 Kamiakin
64 Nick Mercer, 11 23:43 Wenatchee
65 Timothy Ames, 10 23:46 Moses Lake
66 Adam Scrimsher, 9 23:49 Kamiakin
67 Matthew Willwand, 12 23:50 Walla Walla
68 Josh Peale, 10 23:52 Southridge
69 Caleb Vogel, 10 23:54 Kamiakin
70 Carl Howald, 10 24:03 Chiawana
71 Jacob Leinweber, 9 24:15 Walla Walla
72 Seth Grinde, 11 24:17 Eastmont
73 James Hurst, 9 24:26 Moses Lake
74 Brendan Rexus, 10 24:27 Kamiakin
75 Drew Miller, 10 24:28 Moses Lake
76 Paul Jagla, 11 24:30 Wenatchee
77 Patrick Smith, 12 24:38 Wenatchee
78 Travis Morrison, 10 24:44 Walla Walla
79 Davin Jones, 9 24:46 Walla Walla
80 Aston Romine, 9 25:00 Walla Walla
81 Chance Carver, 9 25:17 Chiawana
82 Liam Duffy, 9 25:27 Walla Walla
83 Parker Postlewait, 11 25:38 Walla Walla
84 Devon Ehro, 10 25:45 Eastmont
85 Sterling Scogin, 10 26:07 Southridge
86 Andres Coria, 12 26:12 Eastmont
87 Calvin Buckley, 9 26:15 Kamiakin
88 Gabriel Poulson, 10 26:31 Wenatchee
89 Andres Matute Lopez, 11 26:40 Moses Lake
90 Derek Hansen, 12 27:03 Southridge
91 Loyd Smith, 10 27:34 Kamiakin
92 Zach Woffinden, 9 27:34 Kamiakin
93 William Rieke, 11 27:43 Chiawana
94 Clint Vidano, 12 27:53 Wenatchee
95 Gage Smith, 12 27:55 Chiawana
96 Brad Kelly, 9 28:04 Walla Walla
97 Robert J Mcguire, 10 28:13 Moses Lake
98 Victor Briseno, 9 28:21 Eastmont
99 Max Heinzmann, 9 28:22 Moses Lake
100 Aaron Boone, 12 28:30 Kamiakin
101 Erik Dohe, 9 28:37 Walla Walla
102 Braxton Ford, 12 29:15 Moses Lake
103 James Daschel, 10 29:17 Moses Lake
104 Ben Lowe, 9 29:36 Kamiakin
105 Calvin Wytko, 9 30:27 Moses Lake
106 Evan Edrington, 9 32:14 Chiawana
107 Nathan Ericksen, 11 32:42 Eastmont
108 Sam Richardson, 9 32:53 Walla Walla
109 Joshua Oord, 9 37:12 Moses Lake

JV Girls

PLACE FINISHER TIME TEAM

1 Jori Perrins, 9 24:24 Kamiakin
2 Sarah Meadows, 10 25:19 Kamiakin
3 McKaney Short, 12 25:33 Eastmont
4 Hannah Bottino, 9 25:46 Southridge
5 Jade Dazo, 11 25:58 Southridge
6 Samantha Meadows, 10 26:06 Kamiakin
7 Tia Otto, 11 26:35 Southridge
8 Claire Grant, 10 26:35 Eastmont
9 Lauren Hiller, 11 27:04 Southridge
10 Ana Andrade, 11 27:13 Walla Walla
11 Emily Kagele, 11 27:15 Wenatchee
12 Erica Colvin, 11 27:24 Kamiakin
13 Rachel Loomis, 11 27:30 Southridge
14 Marit McQuaig, 9 28:01 Wenatchee
15 Kylee Anderson, 10 28:25 Chiawana
16 Kendra Hinger, 10 28:27 Walla Walla
17 Mcalister Buchanan, 12 29:15 Wenatchee
18 Dayn Chapman, 9 29:18 Wenatchee
19 Sydnee Fromm, 11 29:45 Wenatchee
20 Catie Baird, 10 30:04 Wenatchee
21 Nada Uradnickova, 12 30:10 Moses Lake
22 Brittany McCrum, 9 30:49 Wenatchee
23 Friederike Sasse, 12 31:09 Moses Lake
24 Lauren Harris, 10 31:19 Wenatchee
25 Jennifer Goodwin, 12 31:28 Walla Walla
26 Jordan Heiser, 11 31:36 Walla Walla
27 Ali Juergensen, 9 31:38 Walla Walla
28 Ashley Knudtson, 10 32:10 Eastmont
29 Morgan McCune, 10 32:46 Southridge
30 Aleah Valdez, 10 34:22 Wenatchee
31 Natalie Reyes, 9 36:01 Eastmont
32 Taylor Macheila, 9 36:43 Kamiakin
33 Sylvana Wong, 11 36:43 Southridge
34 Jessie Zimbelman, 9 38:05 Moses Lake