BOYS SCORING DISTRICT 5-6 99

DISTRICT 5/6 TRACK MEET MAY 14, 1999-FINAL RESULTS      
       
       
BOYS 110 METER HIGH HURDLES      
PLACE NAME   TIME
1 Ehren Reich Richland 15.08
2 Russ Waddel Pasco 15.09
3 Al Genatone Kamiakin 15.75
4 Scott Horning Pasco 15.81
5 Shane McCauley Walla Walla 15.82
6 David Imperato Wenatchee 16.11
7 Tom Harper Richland 16.15
8 Tim Robinson Davis 16.41
BOYS 300 METER INT. HURDLES      
PLACE NAME   TIME
1 Eric Nygard Wenatchee 38.75
2 Russ Waddel Pasco 39.55
3 Ehren Reich Richland 40.51
4 Al Genatone Kamiakin 40.69
5 Tom Harper Richland 40.98
6 Marc Tegen Eisenhower 41.29
7 Mike Baird Kamiakin 41.35
8 Shane McCauley Walla Walla 41.45
BOYS 100 METER DASH      
PLACE NAME   TIME
1 Josh Artis Richland 11.28
2 Adam Hayner Walla Walla 11.30
3 Jeramie Palmer Wenatchee 11.45
4 Elcio Richardson Walla Walla 11.46
5 James Dell Kennewick 11.54
6 Titus McCane Davis 11.55
7 Jeff Hudon Kamiakin 11.56
8 James Ferguson Southridge 11.59
BOYS 200 METER DASH      
PLACE NAME   TIME
1 Tahvio Gratton Davis 21.69
2 Russ Waddel Pasco 21.80
3 JaQua Anderson Davis 22.39
4 Deshain Beasley Kamiakin 22.55
5 Adam Hayner Walla Walla 22.61
6 Josh Artis Richland 22.71
7 James Ferguson Southridge 23.04
8 Jeramie Palmer Wenatchee 23.22
BOYS 400 METER DASH      
PLACE NAME   TIME
1 Tahvio Gratton Davis 47.99
2 JaQua Anderson Davis 49.01
3 John Bridges Walla Walla 49.70
4 Chris Bullock Kamiakin 50.52
5 Mark Goad Kennewick 51.38
6 Rory Buckley Kennewick 51.60
7 Jason Mattox Pasco 51.74
8 Tom Kinion Pasco 51.84
BOYS 800 METER RUN      
PLACE NAME   TIME
1 Kyle Hummel Eisenhower 01:55.33
2 Travis King Kamiakin 01:57.78
3 Jeremy Rice Davis 01:58.16
4 Tracy Piippo Richland 01:58.27
5 John Montieth Wenatchee 01:58.69
6 Dan Hewitt Eisenhower 01:59.04
7 Reid Klei Kennewick 02:00.06
8 Oscar Lopez Eisenhower 02:00.95
BOYS 1600 METER RUN      
PLACE NAME   TIME
1 Micah Kurtz Eisenhower 04:19.36
2 Matt Topping Kamiakin 04:19.99
3 Matt Solosabal Eisenhower 04:22.58
4 Tim Brown Kennewick 04:27.92
5 Dave Skavdahl Richland 04:34.87
6 Ben Davis Pasco 04:36.37
7 Ryan Valaas Wenatchee 04:37.97
8 Scott Rodman Kamiakin 04:38.38
BOYS 3200 METER RUN      
PLACE NAME   TIME
1 Clay See Davis 09:30.2
2 Matt Topping Kamiakin 09:40.9
3 Matt Solosabal Eisenhower 09:42.3
4 Nathan Kurtz Eisenhower 09:45.0
5 Nolan Conway Davis 09:53.8
6 Fabian Lopez Eisenhower 10:11.4
7 Mike Draney Pasco 10:13.6
8 Nick Wells Walla Walla 10:17.8
BOYS 4X100 METER RELAY      
PLACE SCHOOL   TIME
1 Davis   42.12
2 Kamiakin   42.30
3 Walla Walla   43.17
4 Wenatchee   43.68
5 Southridge   44.07
       
       
       
BOYS 4X400 METER RELAY      
PLACE SCHOOL   TIME
1 Davis   03:21.87
2 Walla Walla   03:24.68
3 Richland   03:26.42
4 Kennewick   03:28.58
5 Wenatchee   03:30.00
6 Eisenhower   03:31.29
7 Pasco   03:31.94
8 Southridge   03:42.04
BOYS POLE VAULT      
PLACE NAME   HEIGHT
1 Brandon Littlefield Eisenhower 13-3.0
2 Jason Weber Davis 13-0.0
3 Trenton Naef Pasco 12-6.0
4 Daniel Francik Pasco 12-6.0
5 Lance Rendall Kamiakin 12-0.0
6 Mike Hinkle Kamiakin 12-0.0
7 Nick Perkins Richland 12-0.0
8 Joe Benefiel Walla Walla 11-6.0
BOYS JAVELIN      
PLACE NAME   DIST
1 Tony Sandoval Wenatchee 185-02
2 Will Langlois Richland 179-10
3 Mike Baird Kamiakin 174-00
4 Steve Leingang Richland 167-11
5 Ryan Richardson Richland 164-09
6 Rance Reed Richland 158-10
7 C. J. Corbin Richland 157-09
8 Jeremy Dimond Kennewick 148-08
BOYS SHOTPUT      
PLACE NAME   DIST
1 Alex Brown Eisenhower 52-03
2 Ryan Moore Richland 50-10.5
3 A.J. Gomsrud Walla Walla 50-08
4 Zach Marquess Wenatchee 48-00
5 Zach Ramirez Kennewick 47-08
6 Cameron Riste Kamiakin 47-04.5
7 Edgar Hargrow Pasco 45-05.5
8 Aaron Dysart Eisenhower 45-05.5
BOYS DISCUS      
PLACE NAME   DIST
1 Ryan Moore Richland 165-02
2 Zach Ramirez Kennewick 151-05
3 Josh Broady Kamiakin 148-06
4 Leon Johnson Walla Walla 142-00
5 Aaron Dysart Eisenhower 141-02
6 Dan 0' Neal Eisenhower 140-05
7 A.J. Gomsrud Walla Walla 135-04
8 DJ Lowrance Kennewick 133-08
BOYS LONG JUMP      
PLACE NAME   DIST
1 Taylor Stubblefield Davis 22-11.75
2 Deshain Beasley Kamiakin 21-07
3 Jeramie Palmer Wenatchee 20-09
4 Joe Crofton Eisenhower 20-05.25
5 Jason Henning Davis 20-03.75
6 Jason Mattox Pasco 20-02.25
7 Cory Fielding Pasco 20-02
8 Kevin Nygard Wenatchee 20-00.25
BOYS TRIPLE JUMP      
PLACE NAME   HEIGHT
1 Taylor Stubblefield Davis 45-10.25
2 Tom Harper Richland 42-02.25
3 John Mays Pasco 42-01.5
4 Joey Haberman Wenatchee 42-00
5 Quantae Anderson Davis 42-00
6 Scott Horning Pasco 41-11
7 Kevin Nygard Wenatchee 41-04.75
8 Travis Parsons Pasco 40-11.5
BOYS HIGH JUMP      
PLACE NAME   HEIGHT
1 Howard Harrison Pasco 6-4.0
2 Justin Aguilar Walla Walla 6-4.0
3 Shawn Reese Walla Walla 6-2.0
4 Erik Peterson Eisenhower 6-2.0
5 Lance Rendall Kamiakin 6-0.0
6 Monya Townsend Pasco 6-0.0
7T Jake Spaun Wenatchee 6-0.0
7T Ehren Reich Richland 6-0.0

Last Updated on 5/14/99
By John Crawford