2000 DISTRICT 5/6 GIRLS TRACK

GIRLS 100 METER HIGH HURDLES--   GIRLS 1600 METER RUN--   GIRLS SHOTPUT-  
PLACE-NAME TIME PLACE-NAME TIME PLACE-NAME DIST
1-Lindsey Johnson-12-Kamiakin 14.39 1-Heidi Colpitts-12-Wenatchee 05:03.6 1-Alyssa Miller-11-Richland 36-04.5
2-Heather Heron-12-Eisenhower 14.67 2-Angela Talarico-11-Eisenhower 05:07.2 2-Sybresha Branch-9-Eisenhower 35-00
3-Anita Nygard-10-Wenatchee 15.21 3-Laura Blount-12-Eisenhower 05:09.3 3-Sami Fisher-9-Eisenhower 34-04.5
4-Linda Blake-10-Richland 15.26 4-Teona Perkins-9-Kennewick 05:11.4 4-Mary Hultgrenn-12-Pasco 33-10
5-Alyssa Miller-11-Richland 15.97 5-Alison Barany-11-Eisenhower 05:22.6 5-Hailey Ruff-12-Kennewick 33-02.5
6-Nicky Ruiz-12-Walla Walla 16.00 6-Mayra Morgado-12-Wenatchee 05:27.4 6-Kinsey Labberton-11-Eisenhower 32-01
7-Heidi Wood-12-Walla Walla 16.06 7-Brandi McCoy-10-Richland 05:31.1 7-Celeste Isensee-10-Wenatchee 31-09
8-Hana Merk-12-Pasco 16.44 8-Allison Cartmell-10-Richland 05:31.7 8-Megan Koertje-12-Walla Walla 31-05
GIRLS 300 METER LOW HURDLES-   GIRLS 3200 METER RUN-   GIRLS DISCUS-  
PLACE-NAME TIME PLACE-NAME TIME PLACE-NAME DIST
1-Heather Heron-12-Eisenhower 44.58 1-Heidi Colpitts-12-Wenatchee 11:07.6 1-Erin Wade-12-Davis 125-08
2-Lyndsey Johnson-11-Walla Walla 45.23 2-Meredith Crane-10-Davis 11.26.4 2-Crystal Morfin-12-Walla Walla 112-01.5
3-Anita Nygard-10-Wenatchee 46.17 3-Alison Barany-11-Eisenhower 11:30.4 3-Kerri McClelland-12-Richland 108-11.5
4-Lindsey Johnson-12-Kamiakin 46.35 4-Angela Talarico-11-Eisenhower 11:31.4 4-Diana Powell-11-Richland 106-07.5
5-Linda Blake-10-Richland 46.91 5-Laura Blount-12-Eisenhower 11:32.9 5-Wendy Slagle-11-Kennewick 106-06
6-Nicole Elliott-9-Pasco 47.72 6-Brandi McCoy-10-Richland 11:39.3 6-Celeste Isensee-10-Wenatchee 104-10
7-Tahnee Brown-11-Wenatchee 48.21 7-Mayra Morgado-12-Wenatchee 11:44.4 7-Julia Unruh-10-Eisenhower 104-03
8-Camille McCarthy-10-Eisenhower 48.29 8-Stephanie Stine-11-Pasco 12:02.6 8-Ellen Emter-11-Wenatchee 103-00.5
GIRLS 100 METER DASH-   GIRLS 4X100 METER RELAY-   GIRLS LONG JUMP-  
PLACE-NAME TIME PLACE-SCHOOL TIME PLACE-NAME DIST
1-Bree Skinner-12-Pasco 12.24 1-Southridge 49.10 1-Bonnie Lenderman-12-Wenatchee 17-09
2-Nicole Hatcher-10-Southridge 12.55 2-Eisenhower 49.28 2-Jennifer Henry-12-Pasco 16-10
3-Jamie Griffith-9-Kamiakin 12.85 3-Richland 49.67 3-Katherine Flood-12-Southridge 16-09.75
4-Kristin Singleton-9-Southridge 12.87 4-Kamiakin 50.08 4-Chenea Smith -11-Richland 16-05.0
5-Tara Wood-10-Southridge 12.88 5-Walla Walla 50.67 5-Hana Merk-12-Pasco 16-03
6-Alexis Stephenson-12-Southridge 13.00 6-Kennewick 52.44 6-Lyndsay May-11-Richland 16-00.75
7-Lacey Becker-11-Walla Walla 13.03 7-Davis 52.54 7-Haily Thoelke-9-Kennewick 15-08
8-Chenea Smith-11-Richland 13.11 8-Pasco 52.64 8-Mo Olson-11-Kamiakin 15-07.75
GIRLS 200 METER DASH-   GIRLS 4X200 METER RELAY-   GIRLS TRIPLE JUMP-  
PLACE-NAME TIME PLACE-SCHOOL TIME PLACE-NAME HEIGHT
1-Bree Skinner-12-Pasco 24.86 1-Eisenhower 01:44.96 1-Bonnie Lenderman-12-Wenatchee 34-08.5
2-Nicole Hatcher-10-Southridge 25.51 2-Southridge 01:45.00 2-Linda Blake-10-Richland 34-06.25
3-Tara Wood-10-Southridge 26.22 3-Richland 01:46.76 3-Lyndsay May-11-Richland 34-05.25
4-Anita Nygard-10-Wenatchee 26.61 4-Kamiakin 01:47.24 4-LaQue Branch-10-Eisenhower 33-07
5-Jennifer Henry-12-Pasco 26.80 5-Walla Walla 01:51.13 5-Loni Elmo-11-Kennewick 33-07
6-Kristin Singleton-9-Southridge 27.04 6-Pasco 01:51.46 6-Kate Woodworth-10-Kamiakin 33-05.25
7-Amy Bruggman-11-Wenatchee 27.37 7-Wenatchee 01:53.35 7-Abigail Rains-10-Southridge 33-02
8-Chelsea Opp-10-Walla Walla 27.64 8-Moses Lake 01:55.40 8-Dalila Muro-12-Walla Walla 33-01
GIRLS 400 METER DASH-   GIRLS 4X400 METER RELAY--   GIRLS HIGH JUMP-  
PLACE-NAME TIME PLACE-SCHOOL- TIME PLACE-NAME HEIGHT
1-Bree Skinner-12-Pasco 56.67 1-Pasco- 03:59.74 1-Sara Fouts-10-Kennewick 5-06.0
2-Haley Heater-11-Eisenhower 58.57 2-Eisenhower- 04:03.12 2-Rose Cook-11-Wenatchee 5-05.0
3-Laura Wendel-12-Walla Walla 59.74 3-Walla Walla- 04:04.49 3-Gwen Davis-10-Walla Walla 5-02.0
4-Hailey Ruff-12-Kennewick 60.65 4-Kennewick- 04:05.77 4-Michelle Elliott-9-Pasco 5-02.0
5-Jennifer Henry-12-Pasco 60.75 5-Davis- 04:07.19 5-Brandi McCoy-10-Richland 5-00.0
6-Katie Freese-12-Southridge 60.98 6-Wenatchee- 04:09.28 6-Amy Thompson-10-Richland 5-00.0
7-Kendel Guymon-10-Richland 61.72 7-Richland- 04:11.13 7-Lisa Sparks-10-Wenatchee 5-00.0
8-Carly Richardson-10-Eisenhower 61.74 8-Southridge- 04:19.98 8-Jaimi Truhler-12-Eisenhower 5-00.0
GIRLS 800 METER RUN-   GIRLS JAVELIN-   GIRLS POLE VAULT-  
PLACE-NAME-New Meet Record TIME PLACE-NAME DIST PLACE-NAME HEIGHT
1-Renee Wageman-11-Kamiakin 02:13.54 1-Sammie Freeman-11-Eisenhower 133-05 1-Lisa Charboneau-12-Richland 9-6.0
2-Rachel Ellison-10-Pasco 02:16.39 2-Heather Thoelke-12-Kennewick 131-07 2-Heather McClary-10-Southridge 9-6.0
3-Molly Carmody-9-Eisenhower 02:18.07 3-Jaimi Truhler-12-Eisenhower 121-09 3-Sara Rowse-12-Richland 9-6.0
4-Lindsay Krous-12-Davis 02:19.11 4-Yvonne Johnston-10-Southridge 121-01 4-Kayla Littlefield-9-Moses Lake 9-0.0
5-Kelsee Johnson-12-Wenatchee 02:24.00 5-Hailey Ruff-12-Kennewick 117-10 5-Mani Doggett-11-Richland 9-0.0
6-Tafara Pulse-11-Eisenhower 02:25.51 6-Sara Johnson-11-Kennewick 109-07 6-Heather Easterly-12-Southridge 9-0.0
7-Allison Cartmell-10-Richland 02:25.64 7-Amber Walters-10-Richland 107-08 7T-Erin Eagon-12-Walla Walla 9-0.0
8-Jackie Shanley-11-Richland 02:25.70 8-Nicole Zahler-9-Eisenhower 106-10 7T-Jackie Williams-11-Eisenhower 9-0.0
           
           
TEAM SCORES-GIRLS   EISENHOWER 139.5 KENNEWICK 57.0
    RICHLAND 111.0 WALLA WALLA 53.0
    WENATCHEE 91.0 KAMIAKIN 45.0
    PASCO 87.5 DAVIS 29.0
    SOUTHRIDGE 84.0 MOSES LAKE 6.0

Last Updated on 5/13/00
By John Crawford