PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 19, 2003

GIRLS RUNNING EVENTS

100 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Sarah Burns-Curtis-12.32-12.24
2-Jaqua Williams-Rainier Beach-12.35-12.28
3-Andrea Mayes-Shelton-12.57-12.69
4-Quiana Green-Heritage-12.75-12.66
5-Stephanie Hardin-Kennedy-12.78-12.71
6-McKayla Sutton-Selah-12.81-12.71
7-Shannon Long-Richland-12.87-12.89
8-Kristin Singleton-Southridge-12.92-12.78
Teri Vanlandingham-Snohomish-13.02-12.86
Dana Allen-Interlake-13.05-12.71
Jamie Griffith-Kamiakin--12.73
Anna Soule-Emerald Ridge--12.73
Leanne Bellar-Bellevue--12.85
Claudia Gil-Osorio-South Whidbey--12.86
Maria Johnson-Mt. Spokane--12.95
Christina McDuffie-Davis--12.97
Melissa Guthrie-Hanford--13.11
Erin Quick-Joel Ferris--13.16
Angela Covey-Auburn-Riverside--13.22
Andrea Muehling-Pullman--13.28
Janelle Landers-Wilson--13.29
Kara Leonard-East Valley(Yak)--13.31
Nichole Heuss-Mt. Baker--13.33
Crystal Jones-Lakeside--13.37
Sheia Purcell-University--13.39
Justine Fandler-Mtn. View--13.39
Jamie Eggers-Walla Walla--13.40
Maleeka Siddick-Lake Washington--13.40
Heather Crowe-Skyview--13.49
Alissa Attaway-Kentlake--13.50
Silka Chavallo-Kennewick--13.51
Shakira Dixon-Olympic--13.52
Elsa Couvelier-Bellingham--13.53
Michelle Cross-Auburn HS--13.54
Dani Oster-Jackson--13.55
Caity Robert-Sunnyside--13.55
Bri Ryan-North Central--13.56
Jazzmn Montgomery-Lincoln--13.59
Jamise Moss-Bothell--13.64
Karli Thomas-West Valley(Yak)--13.65
Kira Jones-Sammamish--13.72
Allysen Halsen-Gig Harbor--13.75
Adrienne Duvall-Central Valley--13.75
Stephanie Bonkemeyer-Camas--13.82
Taylor Willilams-Cheney--13.82
Megan Schmit-Columbia River--13.82
Shannon Oltean-Chewelah--13.90
Stacey Barker-West Valley(Sp)--13.91
Janaca Wood-Connell--14.06
Megan Lally-Woodinville--14.48

200 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Teri Cheatham-Curtis-25.31-25.46
2-Christina Rainey-Davis-26.10-25.88
3-Kameko Wilson-Bethel-26.21-25.95
4-Stephanie Hardin-Kennedy-26.29-26.27
5-Jessica Hinton-Lake Stevens-26.35-26.45
6-Brynne Lieb-Tumwater-26.50-26.27
7-Jenny Russell-Kennedy-26.92-26.21
8-Kasey Hostettler-Hanford-27.02-26.38
Dana Allen-Interlake-27.03-26.21
Quiana Green-Heritage--26.48
Maria Johnson-Mt. Spokane--26.46
McKayla Sutton-Selah--26.48
Shannon Long-Richland--26.51
Eileen Dempsey-University--26.55
Teri Vanlandingham-Snohomish--26.59
Mallory Johnson-Lindbergh--26.90
Brittany Sparks-Kamiakin--27.04
Kim Skelly-North Kitsap--27.05
Kristen Dormaier-Almira/Coulee/Hartline--27.08
Jennifer McCall-Kentlake--27.16
Haley Poole-Lake Washington--27.18
Amy Cardenas-Auburn-Riverside--27.20
Natalie Abersfeller-Kennewick--27.23
Darrah Hocum-Clarkston--27.27
Rachelle Saletto-Squalicum--27.40
Susan Quick-Edmonds Woodway--27.41
Erin Quick-Joel Ferris--27.41
Abby Reed-Mt. Baker--27.46
Justine Fandler-Mtn. View--27.46
Andrea Muehling-Pullman--27.46
Sheri Thom-Jackson--27.64
Chelsea Gregorich-West Valley(Yak)--27.78
Madison Bush-Bellevue--27.84
Heather Crowe-Skyview--28.21
Jalia Braxton-Lincoln--28.34
Caity Robert-Sunnyside--28.68
Dani Moszeter-Camas--28.73
Sam Peterson-Arlington--28.83

400 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Becca Noble-John Rogers-55.78
2-Kameko Wilson-Bethel-56.95
3-Jessie Bobert-Heritage-57.24
4-Leanne Bellar-Bellevue-57.94
5-Lydia Boswell-Grandview-58.68
6-Corrina O'Brien-Gonzaga Prep-59.14
7-Lauren Olander-West Valley(Yak)-59.30
8-Rachael Kaercher-Shelton-59.67
Marcella Ford-Davis-59.78
Brynne Lieb-Tumwater-59.92
Jamie Griffith-Kamiakin- 60.14
Amanda Gius-Auburn-Riverside- 60.21
Teanna Meinhold-Colville- 60.33
Suzie Strickler-Richland- 60.44
Angela Burt-Bellingham- 60.66
Kim Skelly-North Kitsap- 61.02
Annie Edler-Riverside Christian- 61.02
Molly Roberts-Columbia River- 61.05
Nichole Heuss-Mt. Baker- 61.23
Shayley Andersen-Shadle Park- 61.27
Amy Kerr-Eisenhower- 61.31
Lauren Haynes-Auburn HS- 61.46
Katie Hingston-Kennewick- 61.47
Rubie Palmer-Cheney- 61.70
LeighAnn Price-Skyview- 61.70
Christine Murray-Central Kitsap- 61.72
Kelsey Schulz-Lake Washington- 61.91
Erica Hickerson-Joel Ferris- 62.15
Katherine East-South Whidbey- 62.20
Jenny Morris-Jackson- 62.38
Darrah Hocum-Clarkston- 62.94
Hilary Love-Lewis & Clark- 63.13
Stephanie Hill-Wenatchee- 63.52
Ashley Perez-Pasco- 63.64
Heather Meyers-Woodinville- 63.68
Kelly Jackson-Moses Lake- 63.78
Autumn Belford-Sumner- 63.83
Janie Thompson-Kiona-Benton- 64.01
Eileen Dempsey-University- 64.19
Katie McDermott-Snohomish- 64.23
Danielle Stoeck-Emerald Ridge- 65.36
Heather Dean-Lindbergh- 65.54
Michelle Whitlock-Mtn. View- 65.62
Brittany Smith-Kentlake- 66.53

800 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Amanda Miller-Eastmont- 2:15.60
2-Andrea Brown-Mt. Baker- 2:17.38
3-Mickey Pelland-Shorecrest- 2:18.00
4-Amber Looslie-Elgin(OR)- 2:18.57
5-Whitney Ramsey-North Central- 2:20.05
6-Sierra Henderson-Auburn HS- 2:20.41
7-Kathleen Loughlin-Jesuit(OR)- 2:22.19
8-Amy Lia-Bothell- 2:22.54
Lynsey Stepan-Mtn. View- 2:22.80
Morgan Ingersoll-Richland- 2:22.98
Stephanie Melrose-Hazen- 2:23.50
Claire Frost-Lake Washington- 2:24.01
Necia Jerome-Capital(WA)- 2:24.09
Karly Martin-University- 2:25.71
Michelle Elliott-Pasco- 2:25.77
Carly Holtzinger-Riverside Christian- 2:25.85
Alisha Baldwin-Heritage- 2:26.01
Becca Noble-John Rogers- 2:26.11
Ashli Beaver-Evergreen- 2:26.34
Jocelyn Bement-Kamiakin- 2:26.38
Ashley Meyer-Snohomish- 2:26.98
Shanley Besset-Curtis- 2:27.48
Leslie Baker-Tumwater- 2:27.58
Claudia Bishop-Bellevue- 2:27.65
Cat Baller-Jackson- 2:28.03
Holly Bailey-Cheney- 2:28.17
Anna Layman-Central Valley- 2:28.20
Emily Kuhlman-Lake Stevens- 2:28.39
Samantha Dahlstrom-Eisenhower- 2:28.57
Kelly Ramirez-Cedarcrest- 2:28.83
Julie Murdock-Southridge- 2:28.91
Ryan Torpie-Mead- 2:29.15
Stephanie Sipes-Gig Harbor- 2:29.29
Alisha Tonge-Wenatchee- 2:29.42
Leanne Spinazola-Capital(ID)- 2:29.65
Joshlyn Litzenberger-Walla Walla- 2:29.81
Holly Amend-Lewis & Clark- 2:30.34
Cara Damminga-Columbia River- 2:31.30
Jessica Robinson-West Valley(Yak)- 2:31.43
Morgan Parker-Gonzaga Prep- 2:31.95
Alissa Underhill-Shadle Park- 2:32.19
Catherine Gagnier-Lindbergh- 2:33.24
Sarah Bloom-Skyview- 2:33.64
Kendra Rosenberg-Sumner- 2:34.14
Emily Miller-Woodinville- 2:34.92
Dani Fosjord-Kentlake- 2:40.03

1600 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Megan O'Reilly-Mt. Spokane- 5:00.43
2-Jamie Geissler-Mead- 5:03.10
3-Patricia Loughlin-Jesuit(OR)- 5:06.38
4-Lucy Miller-Snohomish- 5:10.42
5-Breanne Siebol-East Valley(Yak)- 5:11.39
6-Sara Thon-Squalicum- 5:11.83
7-Katie Hummel-Eisenhower- 5:12.71
8-Adrienne Nova-Lake Washington- 5:12.76
Casey Stepan-Mtn. View- 5:12.86
Amy Blodgett-Kamiakin- 5:17.77
Molly Cole-West Valley(Sp)- 5:22.42
Ashley Gilbert-Battle Ground- 5:22.64
Hannah Koeske-Lewis & Clark- 5:27.44
Jenn Grover-Tumwater- 5:27.46
Bailey Kustermeyer-Emerald Ridge- 5:27.86
Isley Gonzalez-Sunnyside- 5:29.59
Amie Dahnke-University- 5:30.38
Elizabeth Betterbed-Gig Harbor- 5:30.81
Deborah Eckhouse-Kentwood- 5:31.31
Renee Weertman-Newport(Bell)- 5:33.05
Lisa Anderberg-Kamiak HS- 5:33.58
Michelle Toshack-North Central- 5:35.33
Hannah Crowley-Hanford- 5:35.80
Julie Devlin-Joel Ferris- 5:36.02
Jolene Boogaard-Kelso- 5:37.69
Lindsey Kemp-Heritage- 5:38.45
Cami Nelson-Shadle Park- 5:39.11
Kimmy Adamson-East Valley(Sp)- 5:39.15
Rochelle Duane-Olympic- 5:39.36
Cathy Roe-Curtis- 5:39.81
Adina Lercher-Auburn HS- 5:41.09
Hilary Schniedmiller-Walla Walla- 5:42.44
Kelly Dobbins-Eastmont- 5:44.02
Carly Woolman-West Valley(Yak)- 5:51.68
Jeanette Poindexter-Cheney- 6:07.78

3200 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2003
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Kayle Peterson-South Kitsap- 11:13.38
2-Shannon Bell-Gonzaga Prep- 11:14.13
3-Stephanie Lenihan-Davis- 11:16.86
4-Kristi Jensen-Kamiakin- 11:23.09
5-Janelle Probst-Mead- 11:30.26
6-Shiloh Deitz-Mt. Spokane- 11:34.84
7-Amie Dahnke-University- 11:34.90
8-Molly Cole-West Valley(Sp)- 11:39.93
Amber Nickelson-Lake Stevens- 11:43.47
Kait Hurley-Jesuit(OR)- 11:43.64
Allison Graham-Jackson- 11:44.00
Katie Porter-Olympic- 11:44.24
Marissa Harshman-Heritage- 11:44.87
Kelsey McCallum-Edmonds Woodway- 11:45.57
Karen Rohde-Mt. Baker- 11:46.25
Lih Kuhlman-Bremerton- 11:47.84
Brittany Wentzel-Auburn HS- 11:49.40
Sarah Scott-Jesuit(OR)- 11:51.53
Ashley Gilbert-Battle Ground- 11:52.50
Allison Gibson-Riverside Christian- 11:53.29
Rachelle Boquist-Shadle Park- 11:55.42
Stephanie Whittaker-North Central- 11:57.82
Katherine Ellis-Columbia River- 12:11.46
Amanda Stopa-Snohomish- 12:12.51
Amber Green-Selah- 12:12.84
Nicole Cullop-Bellingham- 12:14.99
Michelle Schubert-West Valley(Yak)- 12:15.05
Jessie Dunnam-Kelso- 12:15.86
Alex McKee-Bellevue- 12:17.12
Angie Fioretti-Kentwood- 12:20.55
Kelly Dobbins-Eastmont- 12:23.33
Talia Kahn-Newport(Bell)- 12:26.36
Jaime Redman-Lewis & Clark- 12:28.26
Jeanette Poindexter-Cheney- 12:40.80
Elena Gibson-Woodinville- 12:47.64
Carla Hedengren-Richland- 12:53.34
Jennifer Kronvall-Pasco- 12:59.22

100 METER HIGH HURDLES-GIRLS-PASCO INVITE-2003-
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Emily Mothershed-Battle Ground-15.75-15.13
2-Cortney Hahn-Columbia River-15.83-15.96
3-Ashley Grayson-Heritage-15.84-15.95
4-Jeslyn Lemke-Cheney-15.93-15.90
5-Candace Mathews-Connell-16.12-16.02
6-Jessica Shanley-Richland-16.21-15.97
7-Nicole Elliott-Pasco-16.28-15.22
8-Emily Dahl-John Rogers-16.38-16.07
Cassie Moore-Mead-16.72-16.08
Julie Baines-Lincoln-17.38-16.05
Sharelle Wells-Riverside Christian--16.11
Brooke Kelly-Pomeroy--16.13
Erin Sieh-Edmonds Woodway--16.15
Taryn Adams-Lake Stevens--16.16
Julie Futch-Auburn-Riverside--16.18
Alisse Gregson-East Valley(Yak)--16.20
Syreeta Martin-Wilson--16.23
Whitney Quaresma-Walla Walla--16.88
Carly Osness-Snohomish--16.89
Erin Cantini-Shorecrest--16.95
Katy McGillen-South Whidbey--16.99
Erin Woodworth-Kamiakin--17.00
Grace Travis-Hanford--17.06
Dianna Beaulaurier-Eisenhower--17.06
Morganne Jenkins-Clarkston--17.08
Anna Buster-Olympic--17.09
Tawni Jahns-Moses Lake--17.10
Stephanie Biagi-Southridge--17.12
Kara Nygard-Wenatchee--17.13
Baily Cox-Wilbur/Creston--17.14
Charley Brinkman-Lakeside--17.15
Liz Kutrich-Eastmont--17.16
Tara Leaman-Tacoma Baptist--17.23
Tina Nicolas-Oak Harbor--17.92
Andrea Dickens-Pullman--17.94
Heather Strom-Mt. Spokane--17.95
Kristen Miller-Joel Ferris--17.97
Victoria Benson-University--17.98
Bri Knuttgen-Shadle Park--18.00
Megan Trammell-West Valley(Yak)--18.01
Sarah Pretz-Gonzaga Prep--18.01
Kimmy Drew-Cedarcrest--18.19

300 METER LOW HURDLES-GIRLS-PASCO INVITE-2003-
PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME
1-Cortney Hahn-Columbia River-45.10
2-Brittany Baynes-Central Valley-45.27
3-Heidi Dimmitt-Wenatchee-46.23
4-Chelsi Claussen-Shelton-46.56
5-Dana Allen-Interlake-46.61
6-Emily Mothershed-Battle Ground-46.86
7-Jeslyn Lemke-Cheney-46.88
8-Caitlin Bonney-Edmonds Woodway-46.98
Taryn Adams-Lake Stevens-47.10
Jessica Shanley-Richland-47.79
Morgan Easter-Evergreen(Van)-47.84
Carly Osness-Snohomish-47.99
Kara Nygard-Wenatchee-48.07
Candace Mathews-Connell-48.09
Courtney Olsen-Squalicum-48.13
Brooke Kelly-Pomeroy-48.42
Sharelle Wells-Riverside Christian-48.68
Victoria Perkins-Kentwood-48.72
Robyn Embrey-North Kitsap-49.23
Charley Brinkman-Lakeside-49.26
Erin Cantini-Shorecrest-49.36
Andrea Dickens-Pullman-49.39
Holly Meyers-Woodinville-49.59
Emily Dahl-John Rogers-49.64
Vidi Badillo-Eisenhower-49.65
Erin Woodworth-Kamiakin-49.70
Cassie Moore-Mead-49.74
Ashley Grayson-Heritage-49.82
Katie Boulanger-Jackson-49.85
Jennifer Newland-East Valley(Yak)-50.21
Angelica Flynn-Lincoln-50.48
Heather Strom-Mt. Spokane-50.48
Becky Gabelein-South Whidbey-50.59
Amanda Gordon-Oak Harbor-50.62
Alicia Hess-Jesuit(OR)-50.68
Whitney Quaresma-Walla Walla-50.70
Katie Schneider-Southridge-50.93
Jennifer Jewett-University-51.10
Liz Kutrich-Eastmont-51.20
Grace Travis-Hanford-51.32
Anastasha Miles-Bellingham-51.70
Kaitlyn Jackson-Kennedy-51.87
Anna Buster-Olympic-51.96
Lindsey Clement-West Valley(Yak)-52.18
Ashley Foster-Arlington-52.40
Emily Chadwick-Shadle Park-52.44
Brittany Harmon-Davis-52.60
Tulli Dobler-Joel Ferris-52.89
Amber Nash-Lakewood -54.17

GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY-2003 PASCO INVITE
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Eisenhower- 13:01.61 
2-Lake Stevens- 13:07.41 
3-Mt. Spokane- 13:09.77 
4-Kelso- 13:10.44 
5-Riverside Christian- 13:19.21 
6-Jesuit(OR)- 13:21.30 
7-Walla Walla- 13:22.27 
8-Snohomish- 13:23.55 
Jackson- 13:24.81 
Gig Harbor- 13:25.78 
Selah- 13:26.78 
Lewis & Clark- 13:36.29 
Kamiakin- 13:40.72 
Woodinville- 13:40.96 
Eastmont- 13:43.49 
Wenatchee- 13:44.09 
Richland- 13:46.12 
Lynnwood- 13:47.74 
Shadle Park- 13:50.66 
Capital(WA)- 13:52.65 
South Whidbey- 13:54.40 
Hanford- 13:55.93 
West Valley(Yak)- 13:56.32 
Auburn-Riverside- 13:57.20 
Newport(Bell)- 13:58.14 
Mead- 13:58.76 
Central Valley- 14:00.12 
Bellingham- 14:04.59 
Lindbergh- 14:36.47 

GIRLS 4X100 RELAY-2003 PASCO INVITE
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Curtis-48.47
2-Eastmont-49.83
3-Shelton-50.27
4-Shorecrest-50.55
5-Mt. Spokane-50.61
6-Rainier Beach-50.81
7-Kamiakin-50.91
8-Emerald Ridge-50.93
Southridge-50.98
Auburn-Riverside-51.17
Davis-51.17
Kennedy-51.23
Auburn HS-51.24
East Valley(Yak)-51.25
Richland-51.46
Kennewick-51.50
South Whidbey-51.62
Joel Ferris-51.71
Hanford-51.78
Walla Walla-52.02
Wenatchee-52.22
Shadle Park-52.22
Riverside Christian-52.33
Skyview-52.48
Lincoln-52.52
Lakeside-52.68
Lake Stevens-52.79
Kelso-52.82
Lewis & Clark-52.86
Central Kitsap-52.89
North Central-52.99
West Valley(Yak)-53.04
Squalicum-53.06
Connell-53.08
Jesuit(OR)-53.26
Mead-53.68
Bellingham-54.48
Gonzaga Prep-54.76
Woodinville-55.00

GIRLS 4X200 RELAY-2003 PASCO INVITE
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Eastmont- 1:43.47
2-Curtis- 1:43.86
3-Rainier Beach- 1:45.93
4-Shelton- 1:46.05
5-Snohomish- 1:46.07
6-Mt. Spokane- 1:46.33
7-Shorecrest- 1:46.69
8-Wenatchee- 1:47.23
Richland- 1:47.36
Bellingham- 1:47.44
Lake Stevens- 1:48.02
Hanford- 1:48.14
Kennewick- 1:48.44
West Valley(Yak)- 1:48.75
South Whidbey- 1:48.80
Kamiakin- 1:49.04
Gonzaga Prep- 1:49.38
Lake Washington- 1:49.49
Central Valley- 1:49.52
Squalicum- 1:49.77
Shadle Park- 1:49.79
East Valley(Yak)- 1:49.80
Kennedy- 1:49.90
Joel Ferris- 1:50.06
Riverside Christian- 1:50.39
Connell- 1:50.99
Lakewood- 1:51.18
Jesuit(OR)- 1:51.20
Bellevue- 1:51.22
Kelso- 1:51.25
Lincoln- 1:51.76
Lakeside- 1:51.80
Kentlake- 1:52.09
Central Kitsap- 1:52.86
Southridge- 1:53.00
Mead- 1:53.29
Auburn HS- 1:53.46
Wilson- 1:55.17
Lynnwood- 1:58.75

GIRLS 4X400 RELAY-2003 PASCO INVITE
PL-SCHOOL-FINALS TIME
1-Eastmont- 4:03.57
2-Shorecrest- 4:05.77
3-Richland- 4:06.00
4-Gonzaga Prep- 4:09.28
5-West Valley(Yak)- 4:09.37
6-Wenatchee- 4:09.70
7-Central Valley- 4:10.57
8-Jesuit(OR)- 4:10.69
Mt. Baker- 4:11.19
Auburn HS- 4:11.33
Kamiakin- 4:11.36
Central Kitsap- 4:11.42
Riverside Christian- 4:11.57
Bellevue- 4:11.61
Cheney- 4:11.77
Edmonds Woodway- 4:12.08
Curtis- 4:12.67
Kennewick- 4:12.75
Eisenhower- 4:12.84
Auburn-Riverside- 4:13.12
University- 4:14.24
Pasco- 4:14.98
Bellingham- 4:15.50
Pullman- 4:15.96
Jackson- 4:16.12
Lake Washington- 4:19.08
Joel Ferris- 4:21.34
North Central- 4:22.46
Shadle Park- 4:22.46
Walla Walla- 4:22.51
Tumwater- 4:22.51
Lindbergh- 4:23.61
Mead- 4:24.20
East Valley(Yak)- 4:25.20
Cedarcrest- 4:26.99
Woodinville- 4:29.83
Lincoln- 4:36.19