PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 14, 2007

GIRLS RUNNING EVENTS-RESULTS


Ev #1 GIRLS 100M DASH           Ev #2 GIRLS 200M DASH           Ev #3 GIRLS 400M DASH
Ev #4 GIRLS 800M RUN            Ev #5 GIRLS 1600M RUN           Ev #6 GIRLS 3200M RUN
Ev #7 GIRLS 100 HIGH HURDLES    Ev #8 GIRLS 300 HURDLES         Ev #9 GIRLS 4 X100M RELAY
Ev #10 GIRLS 4x400 RELAY        Ev #11 GIRLS MEDLEY RELAY       Ev #12 GIRLS WHEEL CHAIR EVENTS

100 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2007
PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME
1-Chanel James-12-Wilson-12.50-12.47
2-Morgan Clem-11-Eastmont-12.59-12.44
3-Candace Missouri-12-Evergreen(Van)-12.63-12.42
4-Kayla Smith--Benson Tech-12.64-12.53
5-Angela Jensen-12-Fife-12.76-12.40
6-Whitney Leavitt-10-Kiona-Benton-12.84-12.62
7-Charnay Combs-10-Rainier Beach-12.88-12.61
8-Cora Speidel-12-Shorecrest-12.94-12.70
Kelsey Werre-10-Liberty-13.08-12.78
Jacki Hill-11-Bremerton-13.09-12.81
Kelsey Lin-9-Ferris--13.00
Stephanie Cummings-9-Snohomish--13.05
Shanai Campbell-9-Eisenhower--13.09
Shene Davis-12-Selah--13.11
Shelby Mauer-9-Cheney--13.15
Amber Finley-11-Tacoma Baptist--13.16
Renee Plummer-11-Auburn--13.17
Kasey McNeill-10-Southridge--13.21
Allie Rue-10-Central Kitsap--13.23
Shaniae Lakes-10-Richland--13.23
Hailey Curtis-9-West Valley(Yak)--13.23
Amanda Dahlstrom-11-Mead--13.24
Renee Messling-10-University--13.24
Angela Shearer-12-East Valley(SP)--13.25
Katie Tougas-9-Edmonds-Woodway--13.27
Seanna Pitassi-9-Camas--13.28
Wyatt Piro-10-Wenatchee--13.30
Bri Almy-10-West Valley(SP)--13.34
Savannah Cutbill-9-Bellingham--13.35
Caitlin Leonhardt-10-Skyview--13.37
Bianca Arellano-11-Pasco--13.43
Kit Parker-9-Lewis & Clark--13.46
Claire Raap-12-Prosser--13.49
Jill Erickson-12-Woodinville--13.50
Crystal Johnson-11-A.C. Davis--13.52
Athena Alvarez-10-Columbia River--13.57
Kara Egland-11-North Central--13.61
Erin Smith-11-Chewelah--13.63
Brenna Lawson-12-Lake City(ID)--13.65
Dawnell Franklin-12-Lake Stevens--13.66
Laura Packard-12-Kamiakin--13.67
Tiara Pittman-11-Mt Spokane--13.72
Mychal Fitterer-12-Riverside Christian--13.88
Amy Wickenhagen-10-Highland--13.88
Jill Whipple-9-Clarkston--13.89
Allison Erwin-11-Walla Walla--13.92
Rashunda Johnson-12-Nathan Hale--14.02
Amy Bergley-12-Pullman--14.02
Ashley Walker-12-Othello--14.03
Marisa Syhlman-12-Gonzaga Prep--14.11


Top of Page
200 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2007: PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME-PREL. TIME 1-Charnay Combs-10-Rainier Beach-25.70-25.96 2-Kayla McKeirnan-12-Richland-25.85-26.37 3-Jacki Hill-11-Bremerton-26.16-26.02 4-Eleanor Siler-11-Lewis & Clark-26.31-26.23 5-Sarah Takayoshi-10-Evergreen(Van)-26.88-26.80 6-Amber Finley-11-Tacoma Baptist-26.90-26.34 7-Shene Davis-12-Selah-27.37-26.86 8-Whitney Leavitt-10-Kiona-Benton-30.86-25.92 Kayla Smith--Benson Tech--25.30 Jordan Carlson-11-Shadle Park--25.88 Renee Plummer-11-Auburn--26.90 Stephanie Cummings-9-Snohomish--26.90 Clair Bergam-12-Liberty--26.96 Taylor Cook-12-Mead--27.04 Kelsey Lin-9-Ferris--27.12 Kacy Wessels-12-Lewiston--27.13 Allie Rue-10-Central Kitsap--27.34 Ava Keating--Roosevelt--27.40 Emily George-11-West Valley(Yak)--27.50 Hafsah Al-Hassan-12-Pullman--27.53 Crystal Johnson-11-A.C. Davis--27.53 Katelyn Fiorillo-11-North Central--27.55 Caiti Schmitz-12-Highland--27.61 Renee Messling-10-University--27.66 Seanna Pitassi-9-Camas--27.83 Angela Shearer-12-East Valley(SP)--27.83 Natalie Nobbs-11-Riverside Christian--27.84 Claire Raap-12-Prosser--27.87 Tiara Pittman-11-Mt Spokane--28.08 Katie Noble-9-Walla Walla--28.09 Tillie Henry-11-Fife--28.16 Bri Almy-10-West Valley(SP)--28.17 Bri Gordon-12-Lake City(ID)--28.40 Lucy Wyles-10-Lake Stevens--28.41 Amanda Swenson-12-Cheney--28.76 Rashunda Johnson-12-Nathan Hale--28.96 Mikayla Locnikar-11-Central Valley--28.96 MaryKate Zellers-12-Columbia River--29.19 Kelsey Peterson-12-Othello--29.57
Top of Page
400 METER DASH-GIRLS-PASCO INVITE-2007 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Dyneeca Adams-11-Rainier Beach-57.12 2-Kayla McKeirnan-12-Richland-59.12 3-Brianne Brown-11-Shadle Park-59.61 4-Amber Finley-11-Tacoma Baptist-59.81 5-Eleanor Siler-11-Lewis & Clark-59.91 6-Christina Lee-12-Southridge-60.28 7-Ashley Stabl-11-Tekoa/Oaks/Rosalia-60.85 8-Amanda Clark-11-Shorewood-61.16 Kacy Wessels-12-Lewiston-61.29 Olivia Sylvester-10-Seattle Prep-61.36 Brenda Seymour--Roosevelt-61.37 Erin Springer-10-Shorecrest-61.80 Kelli Tikker-11-Lakeside(9 Mile)-61.85 Kayla Chamberlain-10-Moses Lake-61.96 Erika Wolk-12-Eastmont-62.16 Caiti Schmitz-12-Highland-62.27 Rashell Doty-11-Woodinville-62.35 Yesenia Ortiz-10-Pasco-62.59 Chanelle Sherman-11-Kamiakin-62.70 Jenna Canter-11-Mt Spokane-62.73 Crystal Simmons-10-Cheney-62.74 Amanda Overdick--Lynnwood-62.75 Vanessa Taylor-11-Pateros-63.05 Jaki Yancy-10-Wenatchee-63.27 Rachael Johnson-12-West Valley(Yak)-63.43 Alli Agnew-10-Liberty-63.59 Caitlin Padon-9-Gonzaga Prep-63.71 Alexandra Evenson-10-University-64.08 Kristi Leahy-9-Snohomish-64.29 Johannah Verhulst-10-Capital-64.73 Hafsah Al-Hassan-12-Pullman-64.78 Madyson Versteeg-10-Ferris-64.96 Alexandra Maccormac-10-Everett-64.98 Erin Taylor-10-Arlington-65.15 Kaylee Kramer-10-Fife-65.71 Jennie Conner-12-Riverside Christian-66.01 Lacey Nordby-11-West Valley(SP)-67.08
Top of Page
800 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2007: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Nikki Codd-12-Mead- 2:14.26 2-Becca Friday-10-Bellingham- 2:17.45 3-Kristen Ballinger-12-Wenatchee- 2:20.62 4-Lisa Olander-10-West Valley(Yak)- 2:21.01 5-Courtney Zalud-10-Mt Spokane- 2:21.65 6-Mary Graesser-12-North Central- 2:22.31 7-Megan Dart-10-Hanford- 2:22.64 8-Sahar Bala-11-Snohomish- 2:22.87 Natosha Buruse-11-Ridgefield- 2:23.01 Chelsie Jorgensen-12-Puyallup- 2:23.30 Caroline Austin-10-W.F. West- 2:23.37 Suzy Olsen-10-Everett- 2:23.48 Ally Ganyo-12-Medical Lake- 2:23.77 Jenny Light-11-Redmond- 2:24.07 Erin Kearney-10-Cedarcrest- 2:24.08 Annie McDonald-10-Richland- 2:24.17 Brittanie Vargo-11-Rogers(Sp)- 2:24.28 Stephanie Sauvage-12-Seattle Prep- 2:24.40 Bailey Campbell-12-Capital- 2:24.56 Jordan Huegli-11-Edmonds-Woodway- 2:24.89 Merrit Peterson-11-Roosevelt- 2:24.94 Neola Putnam-10-Trout Lake-Glenwood- 2:25.08 Shawna Schooley-10-A.C. Davis- 2:25.89 Melissa Conlin-12-Hazen- 2:26.73 Jessica Bates-12-Ferris- 2:26.95 Sam Minor--Lake Stevens- 2:27.44 Ashley Sikora-11-Skyview- 2:27.52 Cory Druffel-11-Pullman- 2:27.77 Breanna Barsten-10-Central Valley- 2:28.07 Kyle Miller-11-Cheney- 2:28.11 Candi Burr-12-Capital(ID)- 2:28.27 Jordan Hanson-11-Liberty- 2:29.31 Victoria Hokenson-11-Lewiston- 2:29.48 Paige DeLapp-11-Evergreen(Van)- 2:31.47 Carolyn Hylander-11-Nathan Hale- 2:31.58 Annie Morgan-10-Gonzaga Prep- 2:31.89 Karen Owens-12-University- 2:32.83 Kayln Leonard-12-Southridge- 2:33.11 Melissa Mitchell-12-Lake City(ID)- 2:34.90 Katie Kirkness-12-Shorecrest- 2:36.73
Top of Page
1600 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2007 PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Bronwyn Crossman-11-Squalicum- 5:02.51 2-Lisa Vanderburg-9-NW Christian- 5:07.96 3-Chelsie Jorgensen-12-Puyallup- 5:08.38 4-Jillian Jaccard-10-Redmond- 5:08.42 5-Adrienne McGuirk-11-Jesuit(OR)- 5:09.06 6-Mary Graesser-12-North Central- 5:09.25 7-Melissa Conlin-12-Hazen- 5:11.50 8-Natosha Buruse-11-Ridgefield- 5:12.78 Sadie Mohler-11-Roosevelt- 5:18.91 Theresa Hailey-12-Gonzaga Prep- 5:18.92 Neola Putnam-10-Trout Lake-Glenwood- 5:19.05 Caroline Austin-10-W.F. West- 5:20.08 Helen Reich-12-Walla Walla- 5:21.73 Lauren Dernbach-9-Richland- 5:22.71 Hannah Jensen-11-Bellingham- 5:22.87 Krista Beyer-9-Seattle Prep- 5:23.08 Stephanie Dye-11-Riverside HS- 5:24.33 Mikayla Irle-11-Fife- 5:26.34 Karissa Carlson-11-Pateros- 5:26.44 Sara Stenersen-10-Mead- 5:26.62 Hannah Kiser-9-Wenatchee- 5:26.91 Brittany Oljar-9-Camas- 5:27.57 Tiffany Heward-12-Evergreen(Van)- 5:29.37 Nikki Dotter-10-Eastmont- 5:31.60 Janette Rodriguez-9-Pasco- 5:31.81 Allison Clark-9-Columbia River- 5:31.92 Anne Steagall-10-Southridge- 5:32.33 Elise Thatcher-12-University- 5:32.34 Michael Paulston-9-Auburn- 5:33.82 Melissa Newton-Mora-9-Nathan Hale- 5:35.17 Kate Southcote-12-Edmonds-Woodway- 5:36.01 Beth Mathison-12-Pullman- 5:37.93 Brittany Carter-11-Central Valley- 5:39.11 Alison Vrbanac-10-Mt Rainier- 5:42.00 Maria Ujifusa-10-Snohomish- 5:42.48 Teresa Ramos-10-Sunnyside- 5:42.87 Stephanie Shuel-11-West Valley(Yak)- 5:43.12 Marie Spiker-12-South Kitsap- 5:43.85 Maddie Brown-12-Cheney- 5:45.90 Kristina Bosket-12-Arlington- 5:46.83 Amber Sikora-11-Skyview- 5:58.53 Hailey Meyer-12-Lake City(ID)- 6:01.24
Top of Page
3200 METER RUN-GIRLS-PASCO INVITE-2007: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Sarah Lord-10-Redmond- 10:54.52 2-Andrea Nelson-9-Shadle Park- 10:54.54 3-Sandra Martinez-10-A.C. Davis- 11:03.54 4-Ashlee Wall-12-Walla Walla- 11:05.84 5-Laura Sauvage-9-Seattle Prep- 11:09.32 6-Taylor Bolibol-10-Woodinville- 11:15.14 7-Noelle VanRysselberghe-10-Jesuit(OR)- 11:19.06 8-Mikayla Irle-11-Fife- 11:22.98 Katie Sullivan-12-Jesuit(OR)- 11:28.03 Carly Gerard-12-Capital(ID)- 11:37.41 Zara Lukens-12-Columbia River- 11:39.11 Krystal Hughes-10-West Valley(SP)- 11:46.21 Chelsea Momany-12-Lewis & Clark- 11:46.56 Cailyn Torpie-11-Mead- 11:46.78 Molly Mitchell-10-Lake City(ID)- 11:47.37 Kristi Fairbanks-12-Snohomish- 11:48.96 Anne Hinckley-12-Hazen- 11:49.30 Alicia Doohan-9-Gonzaga Prep- 11:50.18 Eden Lake-10-Central Valley- 11:52.50 Stevie Gildehaus-10-University- 11:55.29 Lauren Bergam-10-East Valley(SP)- 11:58.82 Stephanie Dye-11-Riverside HS- 11:59.67 Hannah Kiser-9-Wenatchee- 12:02.32 Mac Holman-10-Eastmont- 12:02.82 Kiley Johnson -10-Richland- 12:05.22 Rachael Gerboth-9-Kamiakin- 12:05.78 Amy Pomante-11-Mt Spokane- 12:17.45 Madison Wrest-12-Edmonds-Woodway- 12:18.49 Katie Gebert-11-Everett- 12:19.42 Rachel Chism-11-Highland- 12:20.96 Brittany Messmore-11-Sunnyside- 12:29.77 Lauren Harris-12-North Central- 12:32.10
Top of Page
100 METER HIGH HURDLES-GIRLS-PASCO INVITE-2007 PLACE-RUNNER-SCHOOL-FINAL-PREL. TIME 1-Angela Jensen-12-Fife-14.60-14.64 2-Jewel Martin--Benson Tech-14.70-14.99 3-Courtney Kirkwood-11-Othello-15.64-15.44 4-Galia Deitz-11-Richland-15.75-15.71 5-Kayla Standish-11-Ellensburg-15.80-15.38 6-Brynn Delong-12-Shadle Park-15.83-15.47 7-Kelly McNamee-11-Ferris-15.97-15.78 8-Lori Bourgeous-11-East Valley(SP)-16.10-15.94 Caroline Hedel-12-Richland-16.15-15.56 Jennifer Pike-12-Skyview-16.41-15.79 Jessica Casper-11-Connell--16.05 Chelsea Conrad-12-Columbia River--16.08 Lindsay Myron-12-Pullman--16.23 Brooklyn Holton-12-Arlington--16.39 Lauren Visoria-12-Evergreen(Van)--16.39 Chelsea Bourque-9-Southridge--16.42 Madeline Fuchs-10-University--16.43 Andi Bughi-12-Walla Walla--16.46 Melissa Trammell-11-West Valley(Yak)--16.65 Courtney Hutchins-12-Selah--16.75 Lisa Haley-12-Central Valley--16.89 Alicia Prach-9-Mead--16.93 Jennifer Quick-12-Edmonds-Woodway--16.94 Anelese Webster-10-Woodinville--17.01 Marisa Hagney-12-Lewis & Clark--17.06 Katharine Lotze-10-Kiona-Benton--17.12 Melissa Mauro-11-West Valley(SP)--17.15 Sabrina Yates-12-Redmond--17.24 Arica Johnson-12-Lake City(ID)--17.26 Lela Jewett-11-Snohomish--17.38 Kim Miller-12-Eastmont--17.38 Elizabeth McKinney-10-Riverside HS--17.39 Hannah Scholter-10-Auburn--17.39 Anna Shure-11-Hazen--17.50 Ally Lund-10-Everett--17.53 Emily Anderson-11-Lake Stevens--17.57 Nicole Wanamaker--Shorecrest--17.64 Caitlin Hendricks-10-Kentridge--17.77 Emily Martin-10-Wenatchee--17.77 Amanda Kimsey-12-Riverview--17.93 Janie Perez-11-Lewiston--17.94 Chelsea Padrta-10-Mt Spokane--18.03 Alyssa James-11-Clarkston--18.04
Top of Page
300 METER LOW HURDLES-GIRLS-PASCO INVITE-2007: PL-RUNNER-SCHOOL-FINALS TIME 1-Angela Jensen-12-Fife-44.73 2-Morgan Clem-11-Eastmont-45.82 3-Madeline Fuchs-10-University-46.42 4-Caroline Hedel-12-Richland-46.53 5-Ashley Stabl-11-Tekoa/Oaks/Rosalia-47.09 6-Lauren Visoria-12-Evergreen(Van)-47.14 7-Jewel Martin--Benson Tech-47.29 8-Jennifer Pike-12-Skyview-47.41 Brooke Bekkedahl-12-Columbia River-47.48 Jessica Casper-11-Connell-47.61 Melissa Trammell-11-West Valley(Yak)-47.91 Brynn Delong-12-Shadle Park-47.97 Courtney Hutchins-12-Selah-48.12 Lindsay Myron-12-Pullman-48.54 Anna Schmid-10-Trout Lake-Glenwood-48.70 Arica Johnson-12-Lake City(ID)-49.03 Andrea Silver-11-Mead-49.17 Lori Bourgeous-11-East Valley(SP)-49.21 Lela Jewett-11-Snohomish-49.24 Janie Perez-11-Lewiston-49.46 Jenna Galloway-12-Ferris-49.60 Christi Schofield-11-Central Valley-49.69 Caitlin Hendricks-10-Kentridge-49.81 Whitney Whitsell-11-Lake Stevens-50.51 Hannah Scholter-10-Auburn-50.72 Kasey McNeill-10-Southridge-50.95 Melissa Mauro-11-West Valley(SP)-51.02 Jordin Seekins-10-Washougal-51.14 Alyssa James-11-Clarkston-51.44 Shelby Bodily-9-Camas-51.45 Cassy Babcock-10-Wenatchee-51.58 Britana Wanamaker-11-Shorecrest-51.63 Amanda Kimsey-12-Riverview-51.67 Jessica Montoya-10-Eisenhower-51.80 Chelsea Padrta-10-Mt Spokane-51.81 Jennifer Quick-12-Edmonds-Woodway-51.82 Amanda Wregglesworth-10-Arlington-52.26 Shelby Hughes-11-Lewis & Clark-52.67 Rachel Rich-10-Riverside HS-52.79 Anna Shure-11-Hazen-53.46
Top of Page
GIRLS 4X100 RELAY-2007 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Evergreen(Van)-48.93 2-Benson Tech-49.18 3-Richland-49.53 4-Mead-49.85 5-Rainier Beach-49.98 6-Shadle Park-50.25 7-Ferris-50.96 8-Auburn-50.97 East Valley(SP)-51.07 Eastmont-51.14 Walla Walla-51.18 Pasco-51.19 Liberty-51.35 West Valley(Yak)-51.39 Southridge-51.59 Central Kitsap-51.6 Snohomish-51.61 Skyview-51.62 Cheney-51.72 Camas-51.77 Lake Stevens-52.14 Riverside Christian-52.16 Arlington-52.44 Prosser-52.47 Squalicum-52.48 Lake City(ID)-52.56 Selah-52.75 Kamiakin-52.77 North Central-52.79 Eisenhower-53.10 Columbia River-53.21 Wenatchee-53.49 Lewis & Clark-53.62 Chewelah-53.73 Bellingham-54.13 A.C. Davis-54.14 East Valley(Yak)-55.60 Redmond-55.65
Top of Page
GIRLS 4X400 RELAY-2007 PASCO INVITE: PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Mead- 3:58.26 2-Shadle Park- 4:01.26 3-Gonzaga Prep- 4:07.21 4-Liberty- 4:07.25 5-Eastmont- 4:07.61 6-West Valley(Yak)- 4:11.09 7-Southridge- 4:11.32 8-Woodinville- 4:11.94 Evergreen(Van)- 4:12.54 Wenatchee- 4:13.88 Bellingham- 4:13.98 University- 4:13.99 Ferris- 4:14.02 Pasco- 4:14.70 Shorecrest- 4:15.42 Pateros- 4:15.68 Snohomish- 4:15.91 Camas- 4:18.30 Richland- 4:18.59 Arlington- 4:18.93 Lake City(ID)- 4:19.03 Redmond- 4:19.97 Cheney- 4:20.48 Cedarcrest- 4:21.78 Lewiston- 4:21.83 Riverside Christian- 4:22.52 Kamiakin- 4:22.65 Tekoa/Oaks/Rosalia- 4:25.59 Skyview- 4:28.90 Rainier Beach- 4:34.14 Eisenhower- 4:41.12
Top of Page
GIRLS MEDLEY RELAY-2007 PASCO INVITE PL-SCHOOL-FINALS TIME 1-Jesuit(OR)- 12:34.75 2-Squalicum- 12:40.51 3-Snohomish- 12:43.42 4-Mt Spokane- 12:48.40 5-Gonzaga Prep- 12:51.19 6-Redmond- 12:52.33 7-Seattle Prep- 12:52.89 8-Evergreen(Van)- 12:56.05 -Walla Walla- 12:56.81 -Lake Stevens- 13:08.57 -Lewis & Clark- 13:10.14 -Richland- 13:14.37 -Pullman- 13:17.19 -Skyview- 13:17.24 -Capital- 13:20.20 -Pasco- 13:25.61 -Central Valley- 13:26.90 -Lake City(ID)- 13:28.43 -University- 13:32.32 -Wenatchee- 13:32.62 -Shorecrest- 13:35.54 -Cedarcrest- 13:36.01 -Southridge- 13:37.35 -East Valley(SP)- 13:42.61 -Nathan Hale- 13:44.36 -Columbia River- 13:44.87 -Eisenhower- 13:46.02 -Riverside HS- 13:47.84 -Mead- 13:47.99 -Selah- 14:02.98 -Kamiakin- 14:13.25 -Hanford- 14:19.52
Top of Page
GIRLS WHEEL CHAIR EVENTS Girls 100 Wheelchair 1-Susannah Scaroni(795)Tekoa/Oaks/Rosalia-21.77 2-Krystle Horton(786)Central Valley-26.54 3-Jordan Clyburn(790)North Central-33.04 Girls 800 Wheelchair 1-Jordan Clyburn(790)North Central- 2:38.78 2-Susannah Scaroni(795)Tekoa/Oaks/Rosalia- 2:43.94 3-Krystle Horton(786)Central Valley- 4:36.74
Top of Page