Licensed to Pasco Senior High School    Hy-Tek's Meet Manager 5/9/2008 10:10 PM
             2008 3A District 8 Track Meet - 5/8/2008 to 5/9/2008              
                        Spokane Falls Community College                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lively, Jessica           SO North Central            13.04     5  
  2 McKinley, Afton           FR Mt. Spokane              13.14     3  
  3 Egland, Kara              SR North Central            13.18     2  
  4 Weiler, Amie              Jr East Valley-SPO          13.26     1  
  5 Blake, Abre               JR North Central            13.38  
  6 Arnold, Katie             Sr East Valley-SPO          13.44  
  7 Pittman, Tiara            SR Mt. Spokane             J13.44  
  8 Merhab, Trish             JR Mt. Spokane              13.55  
 
Girls 100 Meter Dash Wheelchair
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nelson, Kristen           SO North Central            25.30  
  2 Clyburn, Jordan           SR North Central            29.15  
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luse, Joanna              SO Mt. Spokane              26.95     5  
  2 Fiorllo, Katelyn          SR North Central            27.41     3  
  3 McKinley, Afton           FR Mt. Spokane              27.51     2  
  4 Weiler, Amie              Jr East Valley-SPO          27.87     1  
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McKinley, Afton           FR Mt. Spokane              59.59     5  
  2 O'Hare, Sarah             JR North Central          1:01.02     3  
  3 Canter, Jenna             SR Mt. Spokane            1:01.29     2  
  4 Craig, Sarah              SO Mt. Spokane            1:01.49     1  
  5 Craig, Rebecca            SR Mt. Spokane            1:02.90  
  6 Heartburg, Andrea         Fr East Valley-SPO        1:03.36  
  7 Kubik, Heather            SO North Central          1:04.17  
 
Girls 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zalud, Courtney           JR Mt. Spokane            2:19.44     5  
  2 Craig, Sarah              SO Mt. Spokane            2:24.91     3  
  3 Briggs, Jenna             Fr East Valley-SPO        2:27.28     2  
  4 Craig, Rebecca            SR Mt. Spokane            2:27.48     1  
  5 Casto, Rachel             SR North Central          2:28.98  
  6 Lowe, Natalie             Jr East Valley-SPO        2:39.93  
  7 Borja, Mackenzie          Jr East Valley-SPO        2:51.78  
 
Girls 1600 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zalud, Courtney           JR Mt. Spokane            5:21.21     5  
  2 Bergam, Lauren            Jr East Valley-SPO        5:40.17     3  
  3 Pomante, Amy              SR Mt. Spokane            5:47.00     2  
  4 Eickstadt, Samantha       FR North Central          5:48.26     1  
  5 Fall, Hanna               FR North Central          6:02.24  
  6 Denzin, Chelsey           So East Valley-SPO        6:17.34  
 
Girls 1600 Meter Run Wheelchair
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nelson, Kristen           SO North Central          7:25.01  
  2 Clyburn, Jordan           SR North Central          9:08.68  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bergam, Lauren            Jr East Valley-SPO       12:15.74     5  
  2 Fall, Elizabeth           SO North Central         12:23.58     3  
  3 Fall, Abby                FR North Central         12:25.70     2  
  4 Pomante, Amy              SR Mt. Spokane           12:26.78     1  
  5 Martin, Molly             FR North Central         12:36.01  
  6 Craig, Rebecca            SR Mt. Spokane           13:00.98  
  7 Denzin, Chelsey           So East Valley-SPO       13:43.05  
  8 Borja, Devon              Jr East Valley-SPO       14:03.97  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bourgous, Lori            Sr East Valley-SPO          15.30     5  
  2 Luse, Joanna              SO Mt. Spokane              16.28     3  
  3 Padrta, Chelsea           JR Mt. Spokane              16.44     2  
  4 Crace, Courtney           Jr East Valley-SPO          17.14     1  
  5 Meyer, Kennah             So East Valley-SPO          17.84  
  6 Pedersen, Sammie          FR Mt. Spokane              18.07  
  7 Emoto, Katie              JR North Central            18.08  
  8 Dexter, Ellen             Jr East Valley-SPO          18.17  
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bourgous, Lori            Sr East Valley-SPO          45.77     5  
  2 Padrta, Chelsea           JR Mt. Spokane              47.86     3  
  3 Luse, Joanna              SO Mt. Spokane              48.64     2  
  4 LaFayette, Ashley         Jr East Valley-SPO          50.42     1  
  5 Meyer, Kennah             So East Valley-SPO          50.97  
  6 Pedersen, Sammie          FR Mt. Spokane              53.77  
  7 Dexter, Ellen             Jr East Valley-SPO          53.98  
  8 Emoto, Katie              JR North Central            54.71  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Valley-Spokane  'A'                              51.10     5  
  2 North Central High School  'A'                        59.41     3  
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 North Central High School  'A'                      1:48.10     5  
  2 Mt. Spokane High School  'A'                        1:48.21     3  
  3 East Valley-Spokane  'A'                            1:49.71  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mt. Spokane High School  'A'                        4:12.14     5  
  2 North Central High School  'A'                      4:24.84     3  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Graybeal, Ashley          SO North Central          4-10.00     5  
  2 Runkel, Callie            SR Mt. Spokane            4-08.00     2.5
  2 Hartshorn, Kaylee         Jr East Valley-SPO        4-08.00     2.5
  4 McGriff, Cassidy          FR Mt. Spokane            4-06.00     0.5
  4 Duncan, Brooke            SR Mt. Spokane            4-06.00     0.5
  6 Bowerman, Colleen         So East Valley-SPO       J4-06.00  
  7 Ward, Celena              FR North Central         J4-06.00  
  8 Floyd, Alli               FR Mt. Spokane            4-04.00  
 -- McLaughlin, Kaitlyn       So East Valley-SPO             NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Kayce              JR Mt. Spokane           10-06.00     5  
  2 Dunning, Morgan           Sr East Valley-SPO      J10-06.00     3  
  3 Konzal, Amanda            SR Mt. Spokane            9-06.00     2  
  4 McClain, Lindsy           JR Mt. Spokane           J9-06.00     1  
  5 Kelly, Kaylee             SR Mt. Spokane            9-00.00  
  6 Grorud, Christy           SO North Central          8-06.00  
  7 Arpin, Evy                SR North Central          7-00.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dunning, Morgan           Sr East Valley-SPO       16-04.50     5  
  2 Stierwalt, Larisa         JR North Central         15-10.25     3  
  3 Runkel, Callie            SR Mt. Spokane           15-08.00     2  
  4 Konynenbelt, Brittney     FR North Central         15-04.00     1  
  5 Blake, Abre               JR North Central         15-02.75  
  6 Abbey, Kendall            Jr East Valley-SPO       14-09.25  
  7 Hiebert, Amanda           Jr East Valley-SPO       14-04.75  
  8 Mollison, Michelle        JR Mt. Spokane           13-11.25  
  9 Pittman, Tiara            SR Mt. Spokane           13-07.50  
 10 McLaughlin, Kaitlyn       So East Valley-SPO       13-04.75  
 11 Petersen, Lindsay         JR Mt. Spokane           13-04.25  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stierwalt, Larisa         JR North Central         35-06.00     5  
  2 Dunning, Morgan           Sr East Valley-SPO       34-09.50     3  
  3 Mollison, Michelle        JR Mt. Spokane           33-00.00     2  
  4 Runkel, Callie            SR Mt. Spokane           32-05.25     1  
  5 Graybeal, Ashley          SO North Central         32-00.00  
  6 Hiebert, Amanda           Jr East Valley-SPO       31-10.50  
  7 Floyd, Alli               FR Mt. Spokane           30-04.25  
  8 Romaneschi, Elisa         SR North Central         30-00.00  
  9 Gilson, Samantha          So East Valley-SPO       28-02.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Day, Rachel               SO North Central         35-04.00     5  
  2 Herrera, Tressae          SO North Central         33-09.00     3  
  3 Tate, Kathy               Sr East Valley-SPO       32-07.25     2  
  4 Overland, Amanda          JR North Central         30-08.75     1  
  5 Schuerch, Demari          Jr East Valley-SPO       30-02.00  
  6 Snyder, Lindsey           SR Mt. Spokane           29-11.75  
  7 Goldman, Jackie           SR Mt. Spokane           27-02.75  
  8 Overland, Rachel          JR North Central         26-09.25  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Damiano, Rachel           JR Mt. Spokane             122-00     5  
  2 Overland, Rachel          JR North Central           101-10     3  
  3 Overland, Amanda          JR North Central           101-08     2  
  4 Tate, Kathy               Sr East Valley-SPO          99-11     1  
  5 Burden, Kayse             SO Mt. Spokane              99-06  
  6 Day, Rachel               SO North Central            83-07  
  7 Snyder, Lindsey           SR Mt. Spokane              81-11  
  8 Schuerch, Demari          Jr East Valley-SPO          77-07  
  9 Kerr, Katie               SR North Central            73-10  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldman, Jackie           SR Mt. Spokane             124-07     5  
  2 Snyder, Lindsey           SR Mt. Spokane             123-11     3  
  3 Bergstrom, Holleigh       SO Mt. Spokane             118-09     2  
  4 Lucas, Tarah              Sr East Valley-SPO         116-07     1  
  5 Kerr, Katie               SR North Central           116-00  
  6 Hartshorn, Kaylee         Jr East Valley-SPO         105-00  
  7 Ward, Celena              FR North Central            99-00  
  8 Cotter, Carly             Sr East Valley-SPO          97-04  
  9 Johnson, Shauna           SR Mt. Spokane              88-09  
 10 Pedersen, Sammie          FR Mt. Spokane              83-10  
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassis, Alex              SR North Central            11.05     5  
  2 Bellomy, Nick             Jr East Valley-SPO          11.38     3  
  3 Quirk, Lonnie             Sr East Valley-SPO          11.44     2  
  4 Nokes, Jason              JR Mt. Spokane              11.63     1  
  5 Greenwood, Ryan           FR Mt. Spokane              11.86  
  6 Harvey, Kamerynn          Sr East Valley-SPO          12.32  
  7 Roark, Nick               JR North Central            13.09  
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Parker, Case              Sr East Valley-SPO          22.13     5  
  2 Cassis, Alex              SR North Central            22.40     3  
  3 Bellomy, Nick             Jr East Valley-SPO          23.01     2  
  4 Morris, Adrian            JR North Central            23.13     1  
  5 Nokes, Jason              JR Mt. Spokane              23.59  
  6 Hisaw, Colin              FR North Central            24.13  
  7 McGregor, Trevor          SO North Central            24.19  
  8 Stevens, Nicholas         Fr East Valley-SPO          25.37  
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Parker, Case              Sr East Valley-SPO          48.99     5  
  2 Nokes, Jason              JR Mt. Spokane              51.45     3  
  3 Wordell, Spencer          JR North Central            51.70     2  
  4 Morris, Adrian            JR North Central            52.42     1  
  5 Hisaw, Colin              FR North Central            53.03  
  6 McGregor, Trevor          SO North Central            53.50  
  7 Nickeson, Chris           JR Mt. Spokane              54.76  
  8 Stevens, Nicholas         Fr East Valley-SPO          56.12  
 
Boys 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Avila, Alex               SO North Central          1:58.21     5  
  2 Dean, Leon                JR North Central          1:59.47     3  
  3 Goodrick, Trevin          SR Mt. Spokane            2:02.88     2  
  4 Mellgren, JT              SO North Central          2:03.56     1  
  5 Sullivan, Tyler           Jr East Valley-SPO        2:04.68  
  6 Reid, Adam                JR North Central          2:06.46  
 
Boys 1600 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dean, Leon                JR North Central          4:23.20     5  
  2 Kimpel, Andrew            JR North Central          4:24.02     3  
  3 Goodrick, Trevin          SR Mt. Spokane            4:25.97     2  
  4 Schroeder, Allan          SO Mt. Spokane            4:28.43     1  
  5 Johnston, Ben             SO North Central          4:32.72  
  6 Hicks, Steven             SR North Central          4:34.08  
  7 Bahr, Kenneth             JR Mt. Spokane            4:35.67  
  8 Howard, Jeff              JR North Central          4:36.72  
  9 Deitz, Caleb              JR Mt. Spokane            4:40.95  
 10 DePledge, Zach            SR Mt. Spokane            5:00.11  
 11 Balch, John               SO North Central          5:07.51  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kimpel, Andrew            JR North Central          9:31.50     5  
  2 Schroeder, Allan          SO Mt. Spokane            9:36.30     3  
  3 Johnston, Ben             SO North Central          9:38.70     2  
  4 Howard, Jeff              JR North Central          9:54.10     1  
  5 Hicks, Steven             SR North Central         10:10.10  
  6 Bahr, Kenneth             JR Mt. Spokane           10:12.30  
  7 Deitz, Caleb              JR Mt. Spokane           10:16.20  
  8 Ginn, Jordan              JR North Central         10:19.20  
  9 DePledge, Zach            SR Mt. Spokane           10:41.90  
 10 Balch, John               SO North Central         10:42.20  
 11 Lines, Merrill            Sr East Valley-SPO       10:50.40  
 12 Novakovich, Jaren         Fr East Valley-SPO       10:59.40  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, David             SR North Central            15.01     5  
  2 McCain, Jamie             SR North Central            15.75     3  
  3 Mendez, Anthony           SR Mt. Spokane              15.95     2  
  4 Hunter, Tony              JR Mt. Spokane              16.03     1  
  5 Ranson, Steven            SO Mt. Spokane              17.09  
  6 Svastisalee, Desean       SO North Central            17.99  
  7 Parker, Cody              So East Valley-SPO          18.18  
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, David             SR North Central            40.02     5  
  2 McCain, Jamie             SR North Central            40.58     3  
  3 Hunter, Tony              JR Mt. Spokane              41.66     2  
  4 Mendez, Anthony           SR Mt. Spokane              43.43     1  
  5 Adams, Casey              FR North Central            43.50  
  6 Ranson, Steven            SO Mt. Spokane              43.91  
  7 Parker, Cody              So East Valley-SPO          44.42  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
 -- North Central High School  'A'                           DQ  
 -- East Valley-Spokane  'A'                                 DQ  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 East Valley-Spokane  'A'                            3:24.94     5  
  2 North Central High School  'A'                      3:27.95     3  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Luke               SO North Central          6-00.00     5  
  2 Wordell, Spencer          JR North Central          5-08.00     2.5
  2 Hisaw, Colin              FR North Central          5-08.00     2.5
  4 Peterson, Chris           SO Mt. Spokane           J5-08.00     0.5
  4 Burgerson, Justin         Sr East Valley-SPO       J5-08.00     0.5
 -- Ryan, Jared               SR Mt. Spokane                 NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goulette, Derek           JR Mt. Spokane           12-06.00     5  
  2 Ragudo, Julian            SO North Central         11-06.00     3  
  3 Kegley, Ian               SR North Central         11-00.00     1.5
  3 Littrel, Matt             JR Mt. Spokane           11-00.00     1.5
  5 Rife, August              So East Valley-SPO      J11-00.00  
  6 Hovda, Jace               SR North Central        J11-00.00  
  6 Hill, Craig               FR Mt. Spokane          J11-00.00  
 -- Johnson, Chris            JR Mt. Spokane                 NH  
 -- Mclean, Alex              So East Valley-SPO             NH  
 -- Baker, Bryant             Jr East Valley-SPO             NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jared, Brandon            SR Mt. Spokane           20-10.00     5  
  2 Ryan, Jared               SR Mt. Spokane           19-11.50     3  
  3 Burgerson, Justin         Sr East Valley-SPO       19-09.25     2  
  4 Bajric, Nerman            JR North Central         19-07.75     1  
  5 Hunter, Tony              JR Mt. Spokane           19-02.25  
  6 Peterson, Chris           SO Mt. Spokane           18-07.25  
 -- Quirk, Lonnie             Sr East Valley-SPO             ND  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jared, Brandon            SR Mt. Spokane           41-07.00     5  
  2 Hunter, Tony              JR Mt. Spokane           41-05.00     3  
  3 Greenwood, Ryan           FR Mt. Spokane           40-02.50     2  
  4 Svastisalee, Desean       SO North Central         37-10.25     1  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schneidmiller, Ian        SR Mt. Spokane           52-02.25     5  
  2 Dorr, James               Jr East Valley-SPO       47-01.00     3  
  3 Ames, Zach                So East Valley-SPO       46-01.75     2  
  4 Basham, Nate              SR Mt. Spokane           45-10.25     1  
  5 Gump, Cameron             JR North Central         44-09.75  
  6 Van Fossen, Max           SR Mt. Spokane           43-08.00  
  7 Kulisek, Marty            Jr East Valley-SPO       37-10.25  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schneidmiller, Ian        SR Mt. Spokane             163-05     5  
  2 Ames, Zach                So East Valley-SPO         146-00     3  
  3 Dorr, James               Jr East Valley-SPO         140-08     2  
  4 Walters, Trevor           SR Mt. Spokane             124-06     1  
  5 Basham, Nate              SR Mt. Spokane             120-05  
  6 Van Fossen, Max           SR Mt. Spokane             114-02  
  7 Braviroff, David          So East Valley-SPO         107-11  
  8 James, Corbin             JR North Central           105-08  
  9 Hooper, Cory              SR North Central           101-02  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ames, Zach                So East Valley-SPO         185-09     5  
  2 Evans, Luke               SO North Central           169-03     3  
  3 Ryan, Jared               SR Mt. Spokane             160-02     2  
  4 Jared, Brandon            SR Mt. Spokane             148-01     1  
  5 Bellomy, Nick             Jr East Valley-SPO         147-07  
  6 Cuthbert, Marshall        SO North Central           135-02