Licensed to Pasco Senior High School    Hy-Tek's Meet Manager 5/9/2008 10:08 PM
       2008 Runners Soul 4A District 8 Track Meet - 5/8/2008 to 5/9/2008       
                        Spokane Falls Community College                        
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carlson, Jordan           SR Shadle Park              12.63q  2 
  1 Lin, Kelsey               SO Ferris                   12.63q  1 
  3 Nelson, Jeannie           JR Ferris                   12.77q  2 
  4 Parker, Kit               So Lewis and Clark          12.93q  1 
  4 Dahlstrom, Amanda         Sr Mead                     12.93q  2 
  6 Lindsay, Megan            JR Gonzaga Prep.            13.00q  1 
  7 Patterson, Sharese        FR U-High                   13.43q  2 
  8 Magnuson, Kijrsten        FR Gonzaga Prep.            13.45q  2 
  9 Bemis, Briauna            FR U-High                   13.48   1 
 10 Lorber, Sarah             SO Ferris                   13.50   2 
 11 Weaver, Laree             Sr Lewis and Clark          13.52   2 
 12 Farmer, LeEcia            Fr Lewis and Clark          13.54   1 
 13 Codd, Evie                Fr Mead                     13.60   1 
 14 Locnikar, Mikayla         Sr Central Valley           13.88   2 
 15 Wagley, Martha            SO Shadle Park              14.08   1 
 16 Miller, Haleigh           Fr Central Valley           14.11   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lin, Kelsey               SO Ferris                   12.46    10  
  2 Carlson, Jordan           SR Shadle Park              12.64     8  
  3 Nelson, Jeannie           JR Ferris                   12.75     6  
  4 Dahlstrom, Amanda         Sr Mead                     12.91     5  
  5 Lindsay, Megan            JR Gonzaga Prep.            12.98     4  
  6 Parker, Kit               So Lewis and Clark          12.99     3  
  7 Magnuson, Kijrsten        FR Gonzaga Prep.            13.34     2  
  8 Patterson, Sharese        FR U-High                   13.43     1  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Carlson, Jordan           SR Shadle Park              25.63q  2 
  2 Siler, Eleanor            Sr Lewis and Clark          25.96q  1 
  3 Lindsay, Megan            JR Gonzaga Prep.            26.47q  1 
  4 Lin, Kelsey               SO Ferris                   26.54q  2 
  5 Nelson, Jeannie           JR Ferris                   26.82q  1 
  6 Locnikar, Mikayla         Sr Central Valley           27.76q  1 
  7 Lessmeier, Kelli          Fr Lewis and Clark          27.87q  2 
  8 Moore, Chelsea            Sr Central Valley           28.19q  1 
  9 Lane, Sam                 Jr Mead                     28.26   2 
 10 Lorber, Sarah             SO Ferris                   28.27   2 
 11 Hund, Kelsie              Jr Mead                     28.65   1 
 12 Bemis, Briauna            FR U-High                   28.79   2 
 13 Farmer, Lekecia           Fr Lewis and Clark          28.95   2 
 14 Codd, Evie                Fr Mead                     28.97   1 
 15 Hicks, Jozlin             FR Ferris                   29.90   1 
 16 Wagley, Martha            SO Shadle Park              30.41   2 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Carlson, Jordan           SR Shadle Park              25.43    10  
  2 Siler, Eleanor            Sr Lewis and Clark          25.47     8  
  3 Lin, Kelsey               SO Ferris                   25.97     6  
  4 Lindsay, Megan            JR Gonzaga Prep.            26.65     5  
  5 Nelson, Jeannie           JR Ferris                   27.21     4  
  6 Lessmeier, Kelli          Fr Lewis and Clark          27.62     3  
  7 Moore, Chelsea            Sr Central Valley           28.27     2  
  8 Locnikar, Mikayla         Sr Central Valley           29.40     1  
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Siler, Eleanor            Sr Lewis and Clark          58.14q  1 
  2 Brown, Brianne            SR Shadle Park              58.81q  2 
  3 Padon, Caitlin            SO Gonzaga Prep.          1:01.25q  2 
  4 Codd, Evie                Fr Mead                   1:02.79q  1 
  5 Mitchell, Sasha           SO Shadle Park            1:02.86q  2 
  5 Lane, Sam                 Jr Mead                   1:02.86q  1 
  7 Farmer, Lekecia           Fr Lewis and Clark        1:03.17q  1 
  8 Savage, Amanda            So Central Valley         1:03.21q  1 
  9 Hurley, Jordan            Fr Mead                   1:03.32   2 
 10 Earthman, Lauren          FR Ferris                 1:03.44   2 
 11 Rogers, Ricole            Sr Mead                   1:04.09   2 
 12 Thatcher, Elise           JR U-High                 1:04.44   1 
 13 Bemis, Briauna            FR U-High                 1:05.05   2 
 14 Ambriz, Hilary            SO Shadle Park            1:05.07   1 
 15 Moore, Chelsea            Sr Central Valley         1:05.90   2 
 16 Gummersal, Kelby          Fr Central Valley         1:06.49   1 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Siler, Eleanor            Sr Lewis and Clark          57.31    10  
  2 Brown, Brianne            SR Shadle Park              58.50     8  
  3 Padon, Caitlin            SO Gonzaga Prep.          1:01.38     6  
  4 Codd, Evie                Fr Mead                   1:02.61     5  
  5 Farmer, Lekecia           Fr Lewis and Clark        1:02.90     4  
  6 Mitchell, Sasha           SO Shadle Park            1:02.96     3  
  7 Lane, Sam                 Jr Mead                   1:03.48     2  
  8 Savage, Amanda            So Central Valley         1:04.37     1  
 
Girls 800 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Vandermause, Renee        SR Gonzaga Prep.          2:21.79q  1 
  2 Ballou, Maddie            Fr Lewis and Clark        2:22.15q  1 
  3 Before, Amy               JR Shadle Park            2:22.32q  1 
  4 Dempsey, Megan            SO U-High                 2:23.91q  2 
  5 Earthman, Lauren          FR Ferris                 2:26.04q  2 
  6 Ingebritsen, Taylor       Fr Mead                   2:26.08q  2 
  7 Barnes, Madi              Fr Central Valley         2:27.05q  2 
  8 Carter, Brittany          Sr Central Valley         2:27.90q  1 
  9 Murphy, Erin              Jr Central Valley         2:28.08   2 
 10 Morgan, Annie             JR Gonzaga Prep.          2:28.40   2 
 11 Minarik, McCall           JR U-High                 2:28.54   2 
 12 Mead, Carmen              SO Ferris                 2:30.79   1 
 13 Renz, Ashley              So Central Valley         2:31.32   2 
 14 Akerhielm, Amelia         FR Gonzaga Prep.          2:32.42   1 
 15 Vargo, Brittanie          SR Rogers                 2:33.18   1 
 
Girls 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dempsey, Megan            SO U-High                 2:22.72    10  
  2 Before, Amy               JR Shadle Park            2:23.07     8  
  3 Ballou, Maddie            Fr Lewis and Clark        2:24.12     6  
  4 Vandermause, Renee        SR Gonzaga Prep.          2:24.22     5  
  5 Earthman, Lauren          FR Ferris                 2:26.67     4  
  6 Ingebritsen, Taylor       Fr Mead                   2:26.89     3  
  7 Barnes, Madi              Fr Central Valley         2:27.27     2  
  8 Carter, Brittany          Sr Central Valley         2:27.83     1  
 
Girls 1600 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mires, Baylee             Fr Mead                   4:58.77    10  
  2 Nelson, Andrea            SO Shadle Park            5:09.05     8  
  3 Lake, Eden                Jr Central Valley         5:11.67     6  
  4 Gildehaus, Stevie         JR U-High                 5:15.24     5  
  5 Doohan, Alicia            SO Gonzaga Prep.          5:15.50     4  
  6 Karschney, Victory        FR Ferris                 5:15.94     3  
  7 Thornton, Amy             FR U-High                 5:23.03     2  
  8 Warner, Josie             Fr Central Valley         5:24.33     1  
  9 Ingebritsen, Taylor       Fr Mead                   5:28.00  
 10 Hegg, Jami                So Mead                   5:35.13  
 11 Midtlyng, Alessa          Fr Mead                   5:35.28  
 12 Bulger, Maggie            SO Ferris                 5:35.89  
 13 Henson, Zoey              FR U-High                 5:37.97  
 14 Rios, Ari                 Jr Central Valley         5:39.91  
 15 Minarik, McCall           JR U-High                 5:44.04  
 16 Bailey, Armarose          Sr Mead                   5:48.77  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nelson, Andrea            SO Shadle Park           11:15.68    10  
  2 Lake, Eden                Jr Central Valley        11:33.68     8  
  3 Stenersen, Sara           Jr Mead                  11:43.27     6  
  4 Thornton, Amy             FR U-High                11:47.03     5  
  5 Gildehaus, Stevie         JR U-High                11:47.33     4  
  6 Torpie, Cailyn            Sr Mead                  11:51.58     3  
  7 Hegg, Jami                So Mead                  12:03.08     2  
  8 Rios, Ari                 Jr Central Valley        12:04.64     1  
  9 Midtlyng, Alessa          Fr Mead                  12:05.86  
 10 Hanson, Sarah             FR Gonzaga Prep.         12:07.76  
 11 Peterson, Jenna           Sr Central Valley        12:12.62  
 12 Bailey, Armarose          Sr Mead                  12:13.34  
 13 Walther, Kara             SO Ferris                12:21.65  
 14 Eldridge, Dani            Fr Mead                  12:22.66  
 15 Stiles, Sara              Sr Central Valley        12:25.63  
 16 Sams, Amanda              Fr Mead                  12:31.37  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 McNamee, Kelly            SR Ferris                   15.10q  1 
  2 Fuchs, Maddie             JR U-High                   15.40q  2 
  3 Silver, Andrea            Sr Mead                     16.00q  2 
  4 Prach, Alicia             So Mead                     16.10q  1 
  5 Davis, Katie              SR Ferris                   16.40q  1 
  6 Dezellem, Shalye          SO Shadle Park              16.70q  1 
  7 Bech, Megan               So Lewis and Clark          17.30q  2 
  7 Thorson-Geile, Kirsten    JR U-High                   17.30q  2 
  9 Emery, Alisha             Jr Mead                     17.70   2 
 10 Jackowich, Sierra         Fr Lewis and Clark          17.90   1 
 11 Richardson, Alex          Fr Central Valley           18.30   2 
 12 Bluett, Becca             SR Gonzaga Prep.            18.60   1 
 13 Sargent, Brittney         SR Shadle Park              18.90   1 
 14 Jennings, Paula           Fr Central Valley           19.00   2 
 14 Brown, Kendra             Jr Central Valley           19.00   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 McNamee, Kelly            SR Ferris                   15.32    10  
  2 Silver, Andrea            Sr Mead                     16.21     8  
  3 Davis, Katie              SR Ferris                   16.37     6  
  4 Prach, Alicia             So Mead                     16.54     5  
  5 Dezellem, Shalye          SO Shadle Park              16.62     4  
  6 Fuchs, Maddie             JR U-High                   17.13     3  
  7 Thorson-Geile, Kirsten    JR U-High                   17.19     2  
  8 Bech, Megan               So Lewis and Clark          17.63     1  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Fuchs, Maddie             JR U-High                   47.27q  1 
  2 Silver, Andrea            Sr Mead                     48.02q  2 
  3 Dezellem, Shalye          SO Shadle Park              49.07q  1 
  4 Ames, Ashley              FR Gonzaga Prep.            50.21q  2 
  5 Sargent, Brittney         SR Shadle Park              50.34q  2 
  6 Thorson-Geile, Kirsten    JR U-High                   50.44q  1 
  7 Prach, Alicia             So Mead                     50.45q  1 
  8 Signer, Richelle          So Lewis and Clark          51.19q  2 
  9 Hughes, Shelby            Sr Lewis and Clark          51.55   1 
 10 Melton, Crystal           JR U-High                   52.78   1 
 11 Emery, Alisha             Jr Mead                     53.08   1 
 12 Krakenberg, Tris          Jr Central Valley           53.32   2 
 13 Jackowich, Sierra         Fr Lewis and Clark          53.51   2 
 14 Mauro, Carina             FR Rogers                   54.54   1 
 15 Richardson, Alex          Fr Central Valley           55.03   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Fuchs, Maddie             JR U-High                   46.79    10  
  2 Silver, Andrea            Sr Mead                     48.27     8  
  3 Dezellem, Shalye          SO Shadle Park              48.55     6  
  4 Signer, Richelle          So Lewis and Clark          48.87     5  
  5 Prach, Alicia             So Mead                     49.36     4  
  6 Thorson-Geile, Kirsten    JR U-High                   50.46     3  
  7 Sargent, Brittney         SR Shadle Park              50.76     2  
  8 Ames, Ashley              FR Gonzaga Prep.            51.97     1  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mead  'A'                                             49.19    10  
  2 Lewis and Clark  'A'                                  49.97     8  
  3 Ferris High School  'A'                               50.74     6  
  4 University High School  'A'                           52.12     5  
  5 Gonzaga Prep High School  'A'                         52.71     4  
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewis and Clark  'A'                                1:43.46    10  
  2 Mead  'A'                                           1:44.74     8  
  3 Ferris High School  'A'                             1:48.25     6  
  4 Gonzaga Prep High School  'A'                       1:53.15     5  
  5 Shadle Park High School  'A'                        1:53.31     4  
  6 University High School  'A'                         1:53.40     3  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mead  'A'                                           3:57.00    10  
  2 Shadle Park High School  'A'                        4:00.20     8  
  3 Gonzaga Prep High School  'A'                       4:04.50     6  
  4 Lewis and Clark  'A'                                4:08.40     5  
  5 University High School  'A'                         4:14.60     4  
  6 Ferris High School  'A'                             4:21.60     3  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McNamee, Kelly            SR Ferris                 5-08.00    10  
  2 Brown, Brianne            SR Shadle Park            5-00.00     5.7
  2 Davis, Katie              SR Ferris                 5-00.00     5.7
  2 Adams, Kelsey             SR Ferris                 5-00.00     5.7
  2 Howard, Rachel            Sr Central Valley         5-00.00     5.7
  6 Winston, Kira             Jr Mead                  J5-00.00     3  
  7 Renner, Ari               Jr Mead                   4-10.00     2  
  8 Thornton, Maggie          So Lewis and Clark       J4-10.00     1  
  9 Jones, Katie              So Mead                   4-08.00  
  9 Harnish, Jordan           Fr Central Valley         4-08.00  
  9 Downey, Helen             Sr Mead                   4-08.00  
  9 Bonertz, Jordan           FR U-High                 4-08.00  
  9 Mounce, Kiersten          Sr Mead                   4-08.00  
 14 Thorson-Geile, Kirsten    JR U-High                 4-06.00  
 14 Adrian, Jordan            Jr Central Valley         4-06.00  
 -- Chumov, Maria             So Lewis and Clark             NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clark, Tasha              So Mead                  11-00.00    10  
  2 Vidmar, Emma              So Central Valley        10-00.00     8  
  3 Mueller, Michayla         SR Ferris               J10-00.00     6  
  4 Byxbee, Kim               SR Ferris                 9-00.00     5  
  5 Harris, Becky             SR Ferris                J9-00.00     4  
  6 Knowels, Alicia           SR U-High                 8-06.00     3  
  7 Alderman, Ali             Fr Central Valley        J8-06.00     2  
  8 Hemenway, Sara            So Central Valley        J8-06.00     1  
  9 Hirsch, Kelsey            Sr Mead                   8-00.00  
  9 Nowling, Jesse            JR U-High                 8-00.00  
  9 Stephens, Hayley          JR U-High                 8-00.00  
 -- Troyer, Amber             So Central Valley              NH  
 -- Will, Lindsey             Jr Lewis and Clark             NH  
 -- Vogel, Katrina            So Mead                        NH  
 -- Petrini, Micaela          Jr Mead                        NH  
 -- Brinkin, Tori             SR U-High                      NH  
 -- Robinson, Jaclyn          SR Ferris                      NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McNamee, Kelly            SR Ferris                17-03.25    10  
  2 Kennedy, Brittany         Sr Lewis and Clark       17-00.75     8  
  3 Redmon, Jazmine           So Mead                  16-07.25     6  
  4 Before, Amy               JR Shadle Park           16-04.00     5  
  5 Davis, Katie              SR Ferris                16-03.00     4  
  6 Clarizio, Katie           SO Gonzaga Prep.         15-11.50     3  
  7 Green, Kiersten           Jr Mead                  15-10.00     2  
  8 Donahoo, Aly              Jr Mead                  15-02.00     1  
  9 Szoke, Kendra             Fr Central Valley        14-11.00  
 10 Rogers, Ricole            Sr Mead                  14-08.50  
 11 Thornton, Maggie          So Lewis and Clark       14-07.25  
 11 Hicks, Jozlin             FR Ferris                14-07.25  
 13 Farmer, LeEcia            Fr Lewis and Clark       14-06.50  
 14 Adrian, Jordan            Jr Central Valley        14-06.25  
 15 Seibly, Meg               FR Gonzaga Prep.         14-01.50  
 16 Carl, Ali                 FR Gonzaga Prep.         13-04.00  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Katie              SR Ferris                35-01.50    10  
  2 Green, Kiersten           Jr Mead                  34-08.00     8  
  3 Thornton, Maggie          So Lewis and Clark       33-01.50     6  
  4 Donahoo, Aly              Jr Mead                  32-09.50     5  
  5 Szoke, Kendra             Fr Central Valley       J32-09.50     4  
  6 Martin, Idiah             Fr Lewis and Clark       32-08.50     3  
  7 Leach, Laura              SR U-High                32-06.50     2  
  8 Before, Amy               JR Shadle Park           32-06.00     1  
  9 Boyden, Liz               SR Ferris                31-11.00  
 10 Humphrey, Jenna           SO Shadle Park           31-04.50  
 11 Szoke, Brittney           Jr Central Valley        31-00.50  
 12 Foster, Ayesha            JR U-High                30-05.75  
 13 Clarizio, Katie           SO Gonzaga Prep.         30-05.25  
 14 Wagley, Martha            SO Shadle Park           30-02.50  
 15 Richardson, Alex          Fr Central Valley        30-01.50  
 16 Carl, Ali                 FR Gonzaga Prep.         29-00.75  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 January, Kiki             Sr Lewis and Clark       35-11.75    10  
  2 Puhek, Lauren             Jr Central Valley        35-02.00     8  
  3 Baker, Evie               SR U-High                34-05.00     6  
  4 Johnson, Anna-Marie       JR Gonzaga Prep.         34-03.75     5  
  5 Jennings, Paula           Fr Central Valley        33-04.00     4  
  6 Lindseth, Alexa           SO Ferris                33-00.75     3  
  7 Fluno, Mickie             Jr Central Valley        31-07.00     2  
  8 Brown, Michaela           SO Gonzaga Prep.         31-04.75     1  
  9 Buechler, Brietta         Sr Central Valley        31-04.50  
  9 Hinseth, Ashley           Jr Central Valley        31-04.50  
 11 Deishl, Emilee            Jr Central Valley        31-03.00  
 12 Taka, Gilo                Jr Lewis and Clark       31-02.75  
 13 Szoke, Brittney           Jr Central Valley        30-07.50  
 14 Dooley, Bry               FR Mead                  27-10.00  
 15 Martin-Williams, Bryn     Jr Lewis and Clark       27-08.00  
 -- Pope, Bianca              JR Shadle Park                 ND  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Weaver, Laree             Sr Lewis and Clark         118-01    10  
  2 Johnson, Anna-Marie       JR Gonzaga Prep.           117-02     8  
  3 Baker, Evie               SR U-High                  116-04     6  
  4 Lindseth, Alexa           SO Ferris                  114-00     5  
  5 Old Shoes, Jasmine        JR U-High                  105-05     4  
  6 Pope, Bianca              JR Shadle Park             103-04     3  
  7 Kyllo, Natalie            SO Ferris                  100-02     2  
  8 Willmann, Sondra          JR Shadle Park              98-08     1  
  9 Deishl, Emilee            Jr Central Valley           94-11  
  9 Neil, Kurshell            So Central Valley           94-11  
 11 Matthews, Katy            JR Gonzaga Prep.            93-09  
 12 Mitchell, Kelsey          SR U-High                   91-04  
 13 Puhek, Lauren             Jr Central Valley           87-11  
 14 Fluno, Destinie           Jr Central Valley           87-05  
 15 Hamlin, Melana            SR Ferris                   83-11  
 16 Taka, Gilo                Jr Lewis and Clark          76-07  
 
Girls Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pope, Bianca              JR Shadle Park             133-01    10  
  2 Nichols, Sara             SR Shadle Park             126-11     8  
  3 Deishl, Emilee            Jr Central Valley       126-00.75     6  
  4 Boyden, Liz               SR Ferris                  123-07     5  
  5 Johnson, Shannon          So Central Valley          117-06     4  
  6 Crum, Jaz                 SO Gonzaga Prep.           116-03     3  
  7 Renner, Ari               Jr Mead                    105-03     2  
  8 Frame, Ellie              FR U-High                   96-05     1  
  9 Nemec, Behka              Fr Mead                     93-10  
 10 Nitta, Morgan             JR Gonzaga Prep.            93-00  
 11 Johnson, Lauryl           Sr Central Valley           92-07  
 12 Baldwin, Jenica           JR Gonzaga Prep.            90-10  
 13 Cunningham, Caity         Fr Lewis and Clark          89-00  
 14 Matthews, Katy            JR Gonzaga Prep.            86-03  
 15 Herrera, Alex             SO U-High                   79-06  
 16 Pearman-Gillman, Skye     SR U-High                   77-09  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Zach            Jr Lewis and Clark          10.99q  1 
  2 Peterson, Cody            JR Rogers                   11.36q  2 
  3 Bogyo, Matt               SR U-High                   11.41q  1 
  4 Watkins, Johnny           Sr Lewis and Clark          11.44q  2 
  5 Hendricks, Jonathan       JR Ferris                   11.49q  2 
  6 Scisum, Timitri           So Lewis and Clark          11.50q  1 
  7 Washington, Kendall       SR Shadle Park              11.63q  2 
  8 Wilson, Jack              SO Gonzaga Prep.            11.64q  2 
  9 Schueltze, Bo             JR Shadle Park              11.69   2 
 10 Fowler, Jack              So Central Valley           11.80   1 
 11 Malinak, Conrad           Sr Central Valley           11.89   1 
 12 Allen, James              Sr Mead                     11.92   1 
 13 Redding, Darrin           JR Gonzaga Prep.            11.95   1 
 14 Brady, Gavin              SO Shadle Park              12.02   1 
 15 Hatch, Darien             Jr Mead                     12.14   2 
 16 Hentges, Andrew           Jr Mead                     12.16   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Zach            Jr Lewis and Clark          11.12    10  
  2 Peterson, Cody            JR Rogers                   11.48     8  
  3 Bogyo, Matt               SR U-High                   11.53     6  
  4 Watkins, Johnny           Sr Lewis and Clark          11.64     5  
  5 Hendricks, Jonathan       JR Ferris                  J11.64     4  
  6 Scisum, Timitri           So Lewis and Clark          11.66     3  
  7 Washington, Kendall       SR Shadle Park              11.86     2  
  8 Wilson, Jack              SO Gonzaga Prep.            13.10     1  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Zach            Jr Lewis and Clark          23.00q  1 
  2 Groby, Danny              Sr Central Valley           23.08q  2 
  3 Bogyo, Matt               SR U-High                   23.22q  1 
  4 Peterson, Cody            JR Rogers                   23.28q  2 
  5 Washington, Kendall       SR Shadle Park              23.33q  2 
  6 Wilson, Jack              SO Gonzaga Prep.            23.45q  1 
  7 Hendricks, Jonathan       JR Ferris                   23.57q  2 
  8 Scisum, Timitri           So Lewis and Clark          23.67q  1 
  9 Perrizo, Ryan             Jr Lewis and Clark          23.79   2 
 10 Watkins, Johnny           Sr Lewis and Clark          23.89   1 
 11 Williams, Michael         Jr Central Valley           24.11   2 
 12 Allen, James              Sr Mead                     24.16   1 
 13 Henthorn, Kelly           SR Gonzaga Prep.            24.28   2 
 14 Zimmerman, Justin         SO Ferris                   24.51   2 
 14 Hentges, Andrew           Jr Mead                     24.51   1 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Zach            Jr Lewis and Clark          22.58    10  
  2 Groby, Danny              Sr Central Valley           22.87     8  
  3 Washington, Kendall       SR Shadle Park              23.35     6  
  4 Peterson, Cody            JR Rogers                   23.39     4.5
  4 Scisum, Timitri           So Lewis and Clark          23.39     4.5
  6 Bogyo, Matt               SR U-High                   23.60     3  
  7 Hendricks, Jonathan       JR Ferris                   24.03     2  
  8 Wilson, Jack              SO Gonzaga Prep.            24.56     1  
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Theodorsen, James         Sr Central Valley           50.30q  1 
  2 Zimmerman, Justin         SO Ferris                   50.64q  2 
  3 Wilson, Jimmy             SR Gonzaga Prep.            50.77q  2 
  4 Perrizo, Ryan             Jr Lewis and Clark          51.33q  2 
  5 Plastino, Wyatt           Sr Lewis and Clark          52.04q  1 
  6 Campbell, Shane           Sr Lewis and Clark          52.27q  1 
  7 Willis, Jesse             JR Rogers                   52.33q  1 
  8 Powell, Chris             SR U-High                   52.36q  2 
  9 Mackin, Jordan            So Mead                     53.40   2 
 10 Roberts, Sam              JR Ferris                   53.91   2 
 11 Hoss, Darby               JR Gonzaga Prep.            54.27   1 
 12 Strasser, Mykel           SR Shadle Park              54.36   1 
 13 Markham, Tanner           So Central Valley           55.48   2 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Theodorsen, James         Sr Central Valley           49.84    10  
  2 Zimmerman, Justin         SO Ferris                   50.38     8  
  3 Wilson, Jimmy             SR Gonzaga Prep.            50.69     6  
  4 Perrizo, Ryan             Jr Lewis and Clark          51.45     5  
  5 Campbell, Shane           Sr Lewis and Clark          52.17     4  
  6 Plastino, Wyatt           Sr Lewis and Clark          52.21     3  
  7 Powell, Chris             SR U-High                   52.48     2  
  8 Willis, Jesse             JR Rogers                   52.63     1  
 
Boys 800 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Whitley, Brad             Jr Central Valley         1:59.72q  1 
  2 Renz, Dan                 SR Shadle Park            2:00.76q  1 
  3 Stoker, Jason             Sr Central Valley         2:00.87q  2 
  4 Brown, Anthony            JR U-High                 2:00.98q  2 
  5 Fergin, Kaleb             Sr Lewis and Clark        2:01.32q  2 
  6 Curnutt, Jordan           Jr Mead                   2:01.40q  1 
  7 Kutsch, Steven            Jr Mead                   2:01.72q  2 
  8 Swanson, Jon              Jr Central Valley         2:04.05q  1 
  9 Cypro, Alex               Sr Lewis and Clark        2:04.18   1 
 10 Steele, Brian             JR Shadle Park            2:04.71   1 
 11 House, Andrew             SR U-High                 2:04.76   2 
 12 Bissell, Steve            JR Ferris                 2:05.04   2 
 13 Heintz, Brandon           Sr Central Valley         2:05.54   2 
 14 Holguin, Chris            SR Gonzaga Prep.          2:07.41   1 
 15 Anderson, Kevin           SR Rogers                 2:09.18   1 
 16 Randles, Andy             SR Gonzaga Prep.          2:09.53   2 
 
Boys 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Whitley, Brad             Jr Central Valley         1:58.61    10  
  2 Fergin, Kaleb             Sr Lewis and Clark        2:00.31     8  
  3 Curnutt, Jordan           Jr Mead                   2:00.64     6  
  4 Renz, Dan                 SR Shadle Park            2:01.05     5  
  5 Stoker, Jason             Sr Central Valley         2:01.31     4  
  6 Kutsch, Steven            Jr Mead                   2:01.70     3  
  7 Brown, Anthony            JR U-High                 2:02.09     2  
  8 Swanson, Jon              Jr Central Valley         2:08.30     1  
 
Boys 1600 Meter Dash Rw 2 Reverse
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thorne, Adam              SO Ferris                 4:21.81    10  
  2 Lynch, Kelly              Sr Mead                   4:22.19     8  
  3 Stoker, Jason             Sr Central Valley         4:25.35     6  
  4 Brown, Anthony            JR U-High                 4:27.15     5  
  5 Taylor, Jayson            Sr Central Valley         4:30.05     4  
  6 Kutsch, Steven            Jr Mead                   4:30.22     3  
  7 Ennis, Chris              So Lewis and Clark        4:31.41     2  
  8 Foss, Eric                Fr Mead                   4:34.62     1  
  9 Baker, Jordan             Jr Mead                   4:35.35  
 10 Aunan, Michael            JR U-High                 4:36.71  
 11 Bierig, Kenji             Fr Lewis and Clark        4:39.38  
 12 Slaughter, Derek          SR Shadle Park            4:39.71  
 13 Aguilar, Bryan            So Central Valley         4:41.41  
 14 Lundquist, Blake          Jr Lewis and Clark        4:41.47  
 15 Swanson, Jon              Jr Central Valley         4:41.61  
 16 Heintz, Brandon           Sr Central Valley         4:44.21  
 
Boys 3200 Meter Run Rw 2 Reverse
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynch, Kelly              Sr Mead                   9:27.78    10  
  2 Taylor, Jayson            Sr Central Valley         9:29.29     8  
  3 Thorne, Adam              SO Ferris                 9:32.38     6  
  4 Ennis, Chris              So Lewis and Clark        9:50.31     5  
  5 Baker, Jordan             Jr Mead                   9:56.50     4  
  6 Alcorn, Derek             So Lewis and Clark        9:56.83     3  
  7 Aguilar, Bryce            Sr Central Valley         9:57.43     2  
  8 Cesal, Andrew             Sr Central Valley         9:57.46     1  
  9 Dommni, Perry             SO Ferris                10:03.99  
 10 Foss, Cory                Jr Mead                  10:05.55  
 11 Budig, Marcus             Jr Mead                  10:10.30  
 12 Staples, Kyle             Jr Central Valley        10:13.49  
 13 Sheahan, Sam              Jr Mead                  10:13.95  
 14 Lundquist, Blake          Jr Lewis and Clark       10:15.56  
 15 Sams, Jason               JR Mead                  10:25.47  
 16 Gavelin, Eric             SR Ferris                10:25.50  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Cunanan, Jordan           SO U-High                   15.70q  1 
  2 Monahan, Casey            So Mead                     15.97q  1 
  3 Walker, Brandon           SR Shadle Park              15.98q  2 
  4 Mclaws, Jace              Sr Mead                     15.99q  2 
  5 Taylor, Dan               Sr Mead                     16.01q  1 
  6 Knoop, Jonathan           Sr Mead                     16.12q  1 
  7 Barnes, Greg              Jr Central Valley           16.13q  1 
  7 Collings, Chase           Sr Mead                     16.13q  2 
  9 Kapiko, Vaughn            Jr Lewis and Clark          16.20   2 
 10 Hoffman, Sean             Jr Lewis and Clark          16.79   2 
 11 Spilker, Ryan             Jr Lewis and Clark          16.85   1 
 12 Slarks, Tanner            Jr Central Valley           17.23   2 
 13 Daley, Ian                SR Shadle Park              17.35   1 
 14 Brown, Kyle               Jr Central Valley           17.55   1 
 15 Pendergrass, Nick         So Central Valley           17.66   2 
 16 Johnson, Nick             JR Gonzaga Prep.            17.67   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Barnes, Greg              Jr Central Valley           15.84    10  
  2 Walker, Brandon           SR Shadle Park              15.92     8  
  3 Taylor, Dan               Sr Mead                     15.94     6  
  4 Mclaws, Jace              Sr Mead                     15.95     5  
  5 Monahan, Casey            So Mead                     16.05     4  
  6 Collings, Chase           Sr Mead                     16.08     3  
  7 Cunanan, Jordan           SO U-High                   16.32     2  
  8 Knoop, Jonathan           Sr Mead                     16.68     1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Walker, Brandon           SR Shadle Park              41.10q  1 
  2 Knoop, Jonathan           Sr Mead                     41.20q  1 
  3 Groby, Danny              Sr Central Valley           41.25q  2 
  4 Fry, Jacob                FR U-High                   42.20q  1 
  5 Mclaws, Jace              Sr Mead                     42.30q  2 
  6 Spilker, Ryan             Jr Lewis and Clark          42.50q  1 
  6 Slarks, Tanner            Jr Central Valley           42.50q  1 
  8 Satori, Fela              Jr Lewis and Clark          43.39q  2 
  9 Eyman, Stephan            Sr Mead                     43.40   1 
 10 Doohan, Sean              SR Gonzaga Prep.            43.60   1 
 11 Barnes, Greg              Jr Central Valley           43.83   2 
 12 Monahan, Casey            So Mead                     43.89   2 
 13 Johnson, Nick             JR Gonzaga Prep.            43.92   2 
 14 Collings, Chase           Sr Mead                     44.27   2 
 15 Pendergrass, Nick         So Central Valley           45.43   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Groby, Danny              Sr Central Valley           40.24    10  
  2 Walker, Brandon           SR Shadle Park              40.51     8  
  3 Knoop, Jonathan           Sr Mead                     41.43     6  
  4 Fry, Jacob                FR U-High                   42.46     5  
  5 Mclaws, Jace              Sr Mead                     42.53     4  
  6 Slarks, Tanner            Jr Central Valley           42.77     3  
  7 Spilker, Ryan             Jr Lewis and Clark          42.82     2  
  8 Satori, Fela              Jr Lewis and Clark          43.46     1  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewis and Clark  'A'                                  42.89    10  
  2 Central Valley  'A'                                   44.25     8  
  3 Shadle Park High School  'A'                          44.50     6  
  4 Gonzaga Prep High School  'A'                         44.69     5  
  5 Ferris High School  'A'                               45.02     4  
  6 Mead  'A'                                             45.61     3  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Central Valley  'A'                                 3:21.64    10  
  2 Lewis and Clark  'A'                                3:28.54     8  
  3 Gonzaga Prep High School  'A'                       3:28.88     6  
  4 Mead  'A'                                           3:30.51     5  
  5 Ferris High School  'A'                             3:33.44     4  
  6 University High School  'A'                         3:33.72     3  
  7 Shadle Park High School  'A'                        3:34.52     2  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maricich, Anthony         SO Mead                   6-06.00    10  
  2 Lampe, Jacob              SR Gonzaga Prep.          6-04.00     8  
  3 Williams, Michael         Jr Central Valley         6-00.00     5.5
  3 LaForte, Ryane            Jr Mead                   6-00.00     5.5
  5 Yocom, Travis             Sr Central Valley         5-10.00     3.5
  5 Davis, William            Sr Central Valley         5-10.00     3.5
  7 Fairley, Hayden           Jr Lewis and Clark       J5-10.00     2  
  8 Martin, Caleb             SO U-High                J5-10.00     1  
  9 Howard, Alex              Jr Central Valley        J5-10.00  
 10 Orosco, Gage              SO Ferris                 5-08.00  
 10 Chavez, Joel              So Central Valley         5-08.00  
 -- Barnes, Matt              JR Shadle Park                 DQ  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Webber, Keith             Jr Mead                  13-06.00    10  
  2 Hurtubise, Justin         Jr Mead                  13-00.00     7  
  2 Kolb, Scott               JR Ferris                13-00.00     7  
  4 Malinak, Conrad           Sr Central Valley       J13-00.00     5  
  5 Puyear, Dalton            SR U-High               J13-00.00     4  
  6 Brown, Kyle               Jr Central Valley        12-06.00     3  
  7 Thomas, Ryan              SR Shadle Park          J12-06.00     2  
  8 Walsh, Coby               SR Ferris               J12-06.00     1  
  9 Newmann, Phillip          Sr Mead                  12-00.00  
 10 Lende, Auston             Jr Central Valley        11-06.00  
 10 Belling, Dexter           SR Ferris                11-06.00  
 10 Penwell, Brad             Sr Central Valley        11-06.00  
 10 Ware, Carson              Jr Mead                  11-06.00  
 14 Hyndman, Matt             SO U-High                11-00.00  
 14 Schroeder, Jake           Sr Mead                  11-00.00  
 14 Chulos, Travis            SO U-High                11-00.00  
 14 Irving, Devin             SO Ferris                11-00.00  
 14 Will, Tyler               So Lewis and Clark       11-00.00  
 -- Mazzola, Caleb            SR U-High                      NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schueltze, Bo             JR Shadle Park           21-10.25    10  
  2 Barnes, Greg              Jr Central Valley        21-04.50     8  
  3 Curtiss, Kameron          SR Gonzaga Prep.         20-07.50     6  
  4 Cobbs, Evander            Jr Central Valley        20-05.00     5  
  5 McCreary, Kris            SR Gonzaga Prep.         20-04.00     3.5
  5 Taylor, Levi              So Lewis and Clark       20-04.00     3.5
  7 Davis, William            Sr Central Valley        20-02.00     2  
  8 Campbell, Shane           Sr Lewis and Clark       19-08.75     1  
  9 Winant, Shannon           JR Ferris                19-08.00  
 10 Markham, Tanner           So Central Valley        19-06.00  
 11 Simon, Kingston           JR Ferris                19-05.00  
 12 Strasser, Mykel           SR Shadle Park           19-02.25  
 13 Peterson, Cody            JR Rogers                19-01.00  
 14 DeFelice, Bryan           Jr Mead                  18-07.50  
 15 Nelson, Jon               JR U-High                18-05.25  
 16 McNeil, DJ                Sr Lewis and Clark       15-07.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Levi              So Lewis and Clark       45-09.50    10  
  2 Davis, William            Sr Central Valley        45-06.25     8  
  3 Cobbs, Evander            Jr Central Valley        43-09.00     6  
  4 Schueltze, Bo             JR Shadle Park           43-05.00     5  
  5 Robinson, Zach            Jr Lewis and Clark       42-01.00     4  
  6 Taylor, Dan               Sr Mead                  41-04.75     3  
  7 Wilson, Jimmy             SR Gonzaga Prep.         40-10.50     2  
  8 DeFelice, Bryan           Jr Mead                  40-05.00     1  
  9 Nelson, Jon               JR U-High                40-00.50  
 10 Yocom, Travis             Sr Central Valley        40-00.00  
 11 McCreary, Kris            SR Gonzaga Prep.         39-08.00  
 12 Winant, Shannon           JR Ferris                39-04.50  
 13 Fairley, Hayden           Jr Lewis and Clark       39-04.00  
 14 Lampe, Jacob              SR Gonzaga Prep.         38-10.00  
 15 Markham, Tanner           So Central Valley        37-10.50  
 -- Strasser, Mykel           SR Shadle Park                 DQ  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaw, Alex                Sr Lewis and Clark       52-07.00    10  
  2 Hopkins, Josh             SR U-High                52-00.00     8  
  3 Banta, Michael            Jr Mead                  51-06.00     6  
  4 Allen, Codee              SR U-High                50-03.25     5  
  5 Oiland, Kjelby            SO Ferris                50-00.25     4  
  6 Wright, Sam               So Mead                  49-09.00     3  
  7 Helgesen, Austin          Jr Mead                  47-00.00     2  
  8 Brown, Josiah             Sr Central Valley        46-04.00     1  
  9 Bennett, Dirk             JR Gonzaga Prep.         46-00.25  
 10 Jumalon, Colton           SR Ferris                45-00.75  
 11 Bender, Jacob             Sr Lewis and Clark       44-09.50  
 12 Rothstrom, Jordan         Jr Lewis and Clark       44-06.75  
 13 Rowell, Billy             Fr Central Valley        44-01.75  
 14 Rowton, Derek             JR Shadle Park           43-08.00  
 15 Enders, Pat               JR Gonzaga Prep.         43-04.00  
 16 Wenke, Scott              SR Ferris                41-11.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Spitz, Dan                Sr Mead                    140-09    10  
  2 Wright, Sam               So Mead                    137-06     8  
  3 Hopkins, Josh             SR U-High                  137-03     6  
  4 Johnson, Steve            Sr Lewis and Clark         134-03     5  
  5 Poole, Trevor             SO Ferris                  133-00     4  
  6 Shaw, Alex                Sr Lewis and Clark         132-06     3  
  7 Wenke, Scott              SR Ferris                  131-08     2  
  8 Lynch, Brandon            Jr Mead                    129-09     1  
  9 Nolen, Wesley             SR U-High                  119-06  
 10 Rawley, John              SO Shadle Park             118-10  
 11 Brown, Josiah             Sr Central Valley          116-10  
 12 VanGundy, Robert          SO Rogers                  114-10  
 13 Tomsic, Jamie             SR Ferris                  112-00  
 14 Anderson, Dan             SR Rogers                  110-05  
 15 Banta, Michael            Jr Mead                    108-00  
 -- Loncosty, Chad            Jr Mead                        ND  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zimmerman, Joe            Jr Lewis and Clark         205-00    10  
  2 Nolen, Wesley             SR U-High                  190-08     8  
  3 Graff, Justin             Jr Mead                    188-03     6  
  4 Lemery, Ryan              JR Shadle Park             182-07     5  
  5 Binschus, John            SR Rogers                  162-02     4  
  6 Cochran, Tyler            Sr Central Valley          161-01     3  
  7 Moua, Fuechi              Jr Lewis and Clark         158-10     2  
  8 Orosco, Gage              SO Ferris                  152-07     1  
  9 Nolen, Preston            SO U-High                  152-04  
 10 Boucher, Nick             Sr Central Valley          152-01  
 11 King, Max                 Sr Mead                    151-02  
 12 Cain, Mitch               So Mead                    151-01  
 13 Nelson, Jon               JR U-High                  151-00  
 14 Little, Evan              SR Shadle Park             149-03  
 15 Riordan, Kyle             Jr Central Valley          149-00  
 16 Curtiss, Kameron          SR Gonzaga Prep.           145-02