Licensed to Pasco Senior High School   HY-TEK's Meet Manager 3/25/2010 07:10 PM
WALLA WALLA, SOUTHRIDGE, SUNNYSIDE AT HANFORD
HANFORD HIGH SCHOOL - 3/25/2010
Results
Girls
Southridge 87.00 63.00 Hanford
Hanford 115.00 30.00 Sunnyside
Hanford 76.00 74.00 Walla Walla
Southridge 115.00 33.00 Sunnyside
Southridge 76.00 74.00 Walla Walla
Walla Walla 128.00 21.00 Sunnyside

Boys
 Southridge 98.66 46.33 Hanford
Hanford 98.00 46.00 Sunnyside
Walla Walla 102.50 42.50 Hanford
Southridge 115.00 30.00 Sunnyside
Southridge 74.66 70.33 Walla Walla
Walla Walla 107.00 38.00 Sunnyside



Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Upton, LaQuilla 12 Southridge 13.22 2
2 Johnson, Kahiesha 11 Hanford 13.27 2
3 Floyd, Erica 11 Southridge 13.68 2
4 Foster, Tessa 11 Hanford 13.77 2
5 Adkins, Rachel 12 Walla Walla 13.98 2
6 Gibbar, Brittany 9 Walla Walla 14.07 1
7 Morris, McKhayla 12 Walla Walla 14.08 2
8 Jackson, Tammy 12 Southridge 14.17 1
9 Cancado, Carla 12 Southridge 14.18 1
10 Baddley, Heather 10 Hanford 14.20 2
11 Quadrel, Deanna 9 Hanford 14.30 2
12 Seekamp, Sarai 10 Walla Walla 14.34 1
13 Lugo, Tanya 12 Sunnyside 14.64 1
14 Montes, Ashley 9 Sunnyside 14.65 1
15 Schmick, Ayla 11 Sunnyside 14.76 1
16 Parramore, Llafi 11 Sunnyside 14.94 1

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Johnson, Kahiesha 11 Hanford 27.21 2
2 Smith, Andrea 11 Southridge 28.40 2
3 Wallace, Jenna 12 Southridge 28.94 2
4 Bradley, Veronica 11 Hanford 29.00 2
5 Floyd, Erica 11 Southridge 29.05 2
6 Gibbar, Brittany 9 Walla Walla 29.48 1
7 Quadrel, Deanna 9 Hanford 29.66 1
8 Jackson, Tammy 12 Southridge 29.69 2
9 Baddley, Heather 10 Hanford 29.71 1
10 Davisson, Kailee 11 Walla Walla 30.15 2
11 Lugo, Ana 9 Sunnyside 30.50 1
12 Cornia, Ashley 9 Walla Walla 30.65 2
13 Barlow, Janice 12 Walla Walla 31.07 1
14 Montes, Ashley 9 Sunnyside 31.99 1
15 Parramore, Llafi 11 Sunnyside 32.01 1
16 Hernandez, Marthy 9 Sunnyside 33.10 1

Girls 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Daniel, Breanna 12 Hanford 1:01.90
2 Wallace, Jenna 12 Southridge 1:02.35
3 Cornia, Ashley 9 Walla Walla 1:05.01
4 Seekamp, Sarai 10 Walla Walla 1:05.47
5 Callan, Maggie 9 Walla Walla 1:05.49
6 Dickman, Gina 12 Southridge 1:06.55
7 Steele, Savanna 9 Hanford 1:13.71

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Odegard, Ashlee 12 Southridge 2:30.18
2 Davisson, Kailee 11 Walla Walla 2:30.74
3 Hegarty, Erin 11 Hanford 2:30.76
4 Berlin, Jenna 10 Hanford 2:39.86
5 Samoray, Alex 10 Southridge 2:42.34
6 Felicie, Christina 10 Walla Walla 2:45.85
7 Vargas, Celia 9 Sunnyside 2:50.56
8 Thomas, Kate 11 Hanford 2:51.30
9 Schuler, Gabi 10 Hanford 2:53.61
10 Hardy, Megan 10 Southridge 3:04.64
11 Jongsma, Taylor 9 Sunnyside 3:25.49

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hegarty, Erin 11 Hanford 5:35.32
2 Nelson, Rachel 9 Walla Walla 5:42.66
3 Yanez, Jocelyn 11 Sunnyside 5:57.36
4 Burgess, Emma 12 Walla Walla 5:59.84
5 Butler, Emily 11 Southridge 6:07.05
6 Callahan, Aubrey 9 Southridge 6:14.66
7 Dorian, Bethany 10 Hanford 6:15.54
8 Andrade, Ana 10 Walla Walla 6:16.35
9 Olsen, Leslie 9 Southridge 6:44.07
10 Wirth, Tamera 11 Hanford 6:56.59
11 Feeney, Brenna 10 Hanford 7:10.67

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nelson, Rachel 9 Walla Walla 12:30.90
2 Burgess, Emma 12 Walla Walla 12:40.43
3 Dahl, Rachel 10 Southridge 12:42.27
4 Callahan, Aubrey 9 Southridge 12:42.74
5 Butler, Emily 11 Southridge 13:06.81
6 Schmick, Mary 12 Hanford 15:35.49

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bourque, Chelsea 12 Southridge 16.64 2
2 Weisner, Jamie 10 Walla Walla 17.19 2
3 Smith, Andrea 11 Southridge 17.26 2
4 Anderson, Gabby 11 Walla Walla 17.41 2
5 Covert, Shelby 10 Hanford 18.41 1
6 Meyer, Danyelle 11 Southridge 18.56 2
7 Minton-Valley, Mackenzie 12 Southridge 18.59 2
8 Baxter, Peyton 12 Walla Walla 18.60 2
9 Jacobsen, Madeline 10 Walla Walla 19.11 1
10 Downen, Terefu 9 Hanford 20.51 1
11 Rodriguez, Rosario 10 Sunnyside 20.71 1
12 Kline, Phenix 10 Hanford 21.05 1
13 Gonzalez, Melina 10 Sunnyside 22.22 1
14 Wells, Jackie 9 Hanford 22.24 1

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Weisner, Jamie 10 Walla Walla 47.96 2
2 Morris, McKhayla 12 Walla Walla 49.34 2
3 Covert, Shelby 10 Hanford 50.97 2
4 Jacobsen, Madeline 10 Walla Walla 52.67 2
5 Broersma, Marisa 10 Sunnyside 52.87 1
6 Minton-Valley, Mackenzie 12 Southridge 53.30 2
7 Meyer, Danyelle 11 Southridge 53.40 2
8 Downen, Terefu 9 Hanford 54.70 1
9 Kline, Phenix 10 Hanford 55.84 1
10 Heath, Rebekah 10 Walla Walla 55.93 2
11 Rehberg, Rachael 10 Southridge 1:00.94 1
12 Wells, Jackie 9 Hanford 1:02.63 1
13 Gonzalez, Melina 10 Sunnyside 1:05.78 1

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 50.46
1) Smith, Andrea 11 2) Floyd, Erica 11
3) Bourque, Chelsea 12 4) Upton, LaQuilla 12
2 Hanford 'A' 52.04
1) Baddley, Heather 10 2) Foster, Tessa 11
3) Quadrel, Deanna 9 4) Johnson, Kahiesha 11
3 Walla Walla 'A' 53.13
1) Morris, McKhayla 12 2) Adkins, Rachel 12
3) Anderson, Gabby 11 4) Davisson, Kailee 11
4 Sunnyside 'A' 54.92
1) Lugo, Tanya 12 2) Parramore, Llafi 11
3) Schmick, Ayla 11 4) Montes, Ashley 9
5 Walla Walla 'B' x55.39
1) Barlow, Janice 12 2) Carman, Sierra 9
3) Gibbar, Brittany 9 4) Freeman, Alicen 10

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 1:49.88
1) Bourque, Chelsea 12 2) Smith, Andrea 11
3) Wallace, Jenna 12 4) Upton, LaQuilla 12
2 Hanford 'A' 1:52.82
1) Baddley, Heather 10 2) Foster, Tessa 11
3) Quadrel, Deanna 9 4) Johnson, Kahiesha 11
3 Walla Walla 'A' 1:54.93
1) Adkins, Rachel 12 2) Anderson, Gabby 11
3) Gibbar, Brittany 9 4) Seekamp, Sarai 10
4 Walla Walla 'B' x2:02.80
1) Freeman, Alicen 10 2) Carman, Sierra 9
3) Heath, Rebekah 10 4) Barlow, Janice 12
5 Sunnyside 'A' 2:09.58
1) Lugo, Tanya 12 2) Schmick, Ayla 11
3) Montes, Ashley 9 4) Hernandez, Marthy 9

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 4:21.43
1) Callan, Maggie 9 2) Davisson, Kailee 11
3) Morris, McKhayla 12 4) Cornia, Ashley 9
2 Southridge 'A' 4:24.52
1) Dickman, Gina 12 2) Odegard, Ashlee 12
3) Snider, Michelle 9 4) Wallace, Jenna 12
3 Sunnyside 'A' 4:33.19
1) Yanez, Jocelyn 11 2) Broersma, Marisa 10
3) Lugo, Ana 9 4) Vargas, Celia 9
4 Hanford 'A' 4:34.35
1) Hatchell, Hannah 10 2) Rovira, Amy 11
3) Merrill, Melissa 10 4) Daniel, Breanna 12
5 Southridge 'B' x4:43.77
1) Samoray, Alex 10 2) Meyer, Danyelle 11
3) Minton-Valley, Mackenzie 12 4) Hardy, Megan 10

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bradley, Veronica 11 Hanford 5-02.00
2 Miller, Patricia 12 Hanford 5-00.00
3 Merrill, Melissa 10 Hanford J5-00.00
4 Elred, Nikki 9 Hanford 4-10.00
5 Jackson, Tammy 12 Southridge 4-08.00
5 Baxter, Peyton 12 Walla Walla 4-08.00
7 Crawford, Torrin 9 Walla Walla 4-06.00
8 Carman, Sierra 9 Walla Walla J4-06.00
9 Broersma, Marisa 10 Sunnyside J4-06.00
9 Bird, Jordan 12 Hanford J4-06.00
-- Westphal, Kaitlyn 10 Southridge NH
-- Redick, Rebecca 9 Southridge NH
-- Romero, Stephanie 10 Sunnyside NH
-- Ogle, Maeloni 10 Southridge NH
-- Wood, Elizabeth 10 Walla Walla NH
-- Rehberg, Michelle 10 Southridge NH

Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smoot, Katie 12 Southridge 10-00.00
2 Rovira, Amy 11 Hanford 9-00.00
3 Barlow, Janice 12 Walla Walla 8-06.00
4 Herndon, Katie 12 Sunnyside 8-00.00
5 Hayden, Noelle 12 Hanford 7-00.00
6 Montgomery, Amanda 11 Southridge J7-00.00
7 Goodwin, Jennifer 11 Walla Walla 6-06.00
8 Sheen, Sarah 11 Hanford J6-06.00
9 Ogle, Maeloni 10 Southridge J6-06.00
-- Heath, Rebekah 10 Walla Walla NH
-- Skyles, Geordan 9 Sunnyside NH
-- Solferino, Maired 10 Hanford NH
-- Sheen, Allison 9 Hanford NH

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bradley, Veronica 11 Hanford 16-02.00
2 Upton, LaQuilla 12 Southridge 16-01.00
3 Weisner, Jamie 10 Walla Walla 15-10.75
4 Schmick, Ayla 11 Sunnyside 15-03.75
5 Cornia, Ashley 9 Walla Walla 15-03.25
6 Floyd, Erica 11 Southridge 14-10.00
7 Jacobsen, Madeline 10 Walla Walla J14-10.00
8 Bird, Jordan 12 Hanford 14-06.25
9 Lugo, Tanya 12 Sunnyside 14-01.25
10 Elmenhurst, Madison 9 Walla Walla 12-11.50
11 Pettyjohn, Anna 9 Walla Walla 12-09.00
12 Parramore, Llafi 11 Sunnyside 12-06.25
13 Roueche, Vanessa 9 Hanford 12-06.00
14 Skyles, Geordan 9 Sunnyside 12-05.25
15 Rehberg, Rachael 10 Southridge 12-03.25
16 Trent, Emily 9 Hanford 11-09.75
17 Dohnalkova, Karolina 9 Hanford 11-06.50
18 Rodriguez, Rosario 10 Sunnyside 11-00.50

Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bourque, Chelsea 12 Southridge 35-01.50
2 Smoot, Katie 12 Southridge 32-08.00
3 Adkins, Rachel 12 Walla Walla 32-07.25
4 Bird, Jordan 12 Hanford 31-01.50
5 Wood, Elizabeth 10 Walla Walla 29-11.00
6 Herndon, Katie 12 Sunnyside 29-04.50
7 Crawford, Torrin 9 Walla Walla 29-01.75
8 Ogle, Maeloni 10 Southridge 29-00.00
9 Elmenhurst, Madison 9 Walla Walla 28-07.50
10 Carman, Sierra 9 Walla Walla 27-08.50
11 Lugo, Ana 9 Sunnyside 26-08.00

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christensen, Sydney 11 Walla Walla 31-07.00
2 Murillo, Emma 12 Southridge 29-10.00
3 Harris, Kyrsten 10 Hanford 29-06.00
4 Miller, Patricia 12 Hanford 29-04.50
5 Meeker, Kendra 12 Sunnyside 28-07.00
6 Barnett, Allyssa 12 Walla Walla 28-04.50
7 Hinojosa, Gabby 10 Southridge 27-09.75
8 Prendiville, Leslie 12 Walla Walla 27-06.00
9 Sanchez, Alisha 10 Southridge 27-01.50
10 Skinner, Kendreya 9 Hanford 26-01.50
11 Holt, Nylah 12 Walla Walla 25-07.00
12 Limburg, Shelby 11 Walla Walla 24-07.00
13 Jupic, Ksenija 10 Southridge 23-11.50
14 Spang, Christina 9 Hanford 23-10.00
15 Trent, Lauren 12 Hanford 23-02.00
16 Rodriguez, Rosario 10 Sunnyside 22-09.75
17 Schultz, Cheyenne 9 Sunnyside 20-05.50
18 Rollinger, Charley 9 Sunnyside 19-05.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christensen, Sydney 11 Walla Walla 95-07
2 Hughes, Laura 12 Hanford 94-10
3 Meeker, Kendra 12 Sunnyside 91-01
4 Holt, Nylah 12 Walla Walla 89-04
5 Miller, Patricia 12 Hanford 86-09
6 Harris, Kyrsten 10 Hanford 85-09
7 Clark, Erin 10 Southridge 84-05
8 Barnett, Allyssa 12 Walla Walla 83-10
9 Reyes, Samantha 11 Sunnyside 82-09
10 Trent, Lauren 12 Hanford 82-03
11 Murillo, Emma 12 Southridge 82-00
12 Thompson, Megan 10 Walla Walla 77-11
13 Schultz, Cheyenne 9 Sunnyside 63-00
14 Jupic, Ksenija 10 Southridge 61-07
15 Skyles, Geordan 9 Sunnyside 61-06
16 Hernandez, Marthy 9 Sunnyside 59-10
17 Evans, Megan 9 Walla Walla 54-08
18 Faul, Amber 12 Hanford 54-05

Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Weisner, Jamie 10 Walla Walla 112-05
2 Dickman, Gina 12 Southridge 98-10
3 Skinner, Kendreya 9 Hanford 97-07
4 Reyes, Samantha 11 Sunnyside 93-04
5 Jacobsen, Madeline 10 Walla Walla 89-09
6 Hinojosa, Gabby 10 Southridge 87-01
7 Steele, Savanna 9 Hanford 81-00
8 Anderson, Gabby 11 Walla Walla 80-05
9 Thompson, Megan 10 Walla Walla 76-07
10 Weitzel, Jasmine 10 Hanford 76-00
11 Markham, Jessica 10 Hanford 72-09
12 Spang, Christina 9 Hanford 72-06
13 Nelson, Madison 10 Walla Walla 63-06
14 Rollinger, Charley 9 Sunnyside 61-04

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Stewart, Travis 12 Hanford 11.74 2
2 Medrano, Elias 12 Sunnyside 11.85 2
3 Schilling, Austin 12 Walla Walla 12.01 2
4 Snider, John 11 Southridge 12.15 2
5 Hawes, Josh 11 Hanford 12.17 1
6 Ceron, Jesus 11 Walla Walla 12.29 2
7 Brown, Eli 11 Hanford 12.31 2
8 Sanchez, Levi 11 Hanford 12.32 1
9 Palmer, Dallin 11 Southridge 12.37 1
10 Richards, Joshua 10 Southridge 12.41 2
11 Landby, Calvin 11 Southridge 12.59 1
12 Miller, Robert 9 Walla Walla 12.79 1
13 Salmeron, Eduardo 9 Sunnyside 12.82 1
14 Lugo, Sergio 9 Sunnyside 12.89 1
15 Austin, Cody 10 Walla Walla 12.99 1
16 Deleon, Nicholas 10 Sunnyside 13.24 1

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Medrano, Elias 12 Sunnyside 24.25 2
2 Schilling, Austin 12 Walla Walla 24.66 2
3 Snider, John 11 Southridge 24.81 2
4 Sarmiento, Kennedy 12 Sunnyside 24.95 2
5 Hawes, Josh 11 Hanford 25.18 1
6 Richards, Joshua 10 Southridge 25.39 2
7 Konzek, Aaron 12 Southridge 25.55 1
8 Neiffer, Sawyer 11 Walla Walla 25.77 2
9 Brown, Eli 11 Hanford 25.84 1
10 Sanchez, Levi 11 Hanford 26.04 1
11 Miller, Robert 9 Walla Walla 26.10 1
12 Harris, Quinn 10 Southridge 26.22 1
13 Lugo, Sergio 9 Sunnyside 26.24 1
14 Gilvey, Zach 9 Walla Walla 26.59 2
15 Deleon, Nicholas 10 Sunnyside 28.17 1

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Smith, Aaron 11 Southridge 52.04 2
2 Wrzesinski, Weston 12 Hanford 52.82 2
3 Medrano, Elias 12 Sunnyside 52.87 2
4 Konzek, Aaron 12 Southridge 54.06 2
5 Gerling, Blake 10 Walla Walla 54.10 2
6 Nelson, Ryan 11 Hanford 55.88 1
7 Reyes, Tysin 10 Hanford 55.94 1
8 Done, Brian 10 Walla Walla 57.16 1
9 Sommer, Keaton 11 Southridge 57.35 1
10 Cuevas, Eduardo 9 Sunnyside 57.74 2
11 Couch, DJ 11 Hanford 57.88 1
12 Sanchez, Audiel 9 Sunnyside 59.57 2
13 Peralez, Danny 11 Sunnyside 1:00.85 2
14 Austin, Cody 10 Walla Walla 1:01.80 1

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivas, Quinton 12 Southridge 1:57.63
2 Martin, Zac 12 Hanford 1:59.45
3 Smith, Aaron 11 Southridge 2:01.39
4 Morgan, Austin 11 Walla Walla 2:01.94
5 Sturdefant, Kyle 12 Southridge 2:02.72
6 Hathaway, Noel 10 Hanford 2:04.12
7 Jameson, Kyle 10 Walla Walla 2:04.39
8 Rodriguez, Albert 12 Hanford 2:06.04
9 Watts, Patrick 12 Sunnyside 2:11.32
10 Hafen, Ty 10 Walla Walla 2:15.51
11 Rivera, Manuel 10 Sunnyside 2:16.70
12 Taylor, Dustin 12 Walla Walla 2:17.62
13 Gomez, Caleb 12 Sunnyside 2:20.43
14 Rodriguez, Vince 10 Southridge 2:27.92

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nelson, Aaron 11 Walla Walla 4:40.39
2 Wolpert, John-Paul 10 Walla Walla 4:42.17
3 Seiler, Nathan 12 Southridge 4:45.76
4 Sturdefant, Kyle 12 Southridge 4:49.94
5 Heller, Greggory 10 Walla Walla 5:06.49
6 Kindle, Brooks 11 Hanford 5:09.90
7 Shelby, Shane 10 Hanford 5:10.82
8 Lugenbeal, Isaac 10 Southridge 5:13.58
9 Zhai, David 9 Hanford 5:14.03
10 Gonzalez, Nathan 10 Sunnyside 5:14.34
11 Lapier, Zechariah 11 Walla Walla 5:15.52
12 Holladay, Bram 11 Southridge 5:22.38
13 Garcia, Anthony 10 Sunnyside 5:29.04
14 Prado, Ruben 11 Sunnyside 5:33.54

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nelson, Aaron 11 Walla Walla 9:48.85
2 Wolpert, John-Paul 10 Walla Walla 9:54.21
3 Cravens, Colby 12 Southridge 10:17.43
4 Seiler, Nathan 12 Southridge 10:19.50
5 Reynoso, Juan 10 Sunnyside 10:23.30
6 Morgan, Austin 11 Walla Walla 10:26.84
7 Quam, Addison 11 Southridge 10:35.82
8 Philip, Jeevan 9 Hanford 10:38.00
9 Newcomb, Sean 9 Walla Walla 10:53.96
10 Nelson, Ryan 11 Hanford 11:01.32
11 Kindle, Brooks 11 Hanford 11:17.60
12 Docken, Quinten 10 Southridge 11:56.17
13 Dimas, Manuel 9 Sunnyside 12:23.50

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Gerling, Garrett 12 Walla Walla 15.33 2
2 Yale, Jason 12 Southridge 15.69 2
3 Sarmiento, Kennedy 12 Sunnyside 15.85 2
4 Clements, Joe 12 Hanford 15.88 2
5 Heaston, Brad 12 Southridge 16.61 2
6 McEuen, Tim 12 Walla Walla 16.78 1
7 Phenneger, Sean 11 Southridge 17.11 2
8 Gerling, Blake 10 Walla Walla 17.14 2
9 Montgomery, Rylan 12 Southridge 17.20 1
10 Dikes, Dylan 12 Hanford 17.88 2
11 Neiffer, Sawyer 11 Walla Walla 18.01 1
12 Shelby, Shane 10 Hanford 18.22 1
13 Collett, Joesph 10 Hanford 18.98 1
14 Carbajal, Lorenzo 9 Sunnyside 20.35 1
15 Lopez, Alvin 9 Sunnyside 20.41 1

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Gerling, Garrett 12 Walla Walla 39.57 2
2 Yale, Jason 12 Southridge 41.49 2
3 Clements, Joe 12 Hanford 41.95 2
4 Quam, Addison 11 Southridge 42.46 2
5 Sarmiento, Kennedy 12 Sunnyside 42.90 2
6 Shelby, Shane 10 Hanford 43.89 1
7 Neiffer, Sawyer 11 Walla Walla 44.02 2
8 Heaston, Brad 12 Southridge 44.10 2
9 Dikes, Dylan 12 Hanford 44.25 2
10 Collett, Joesph 10 Hanford 44.80 1
11 Montgomery, Rylan 12 Southridge 46.59 1
12 Orozco, Sergio 12 Walla Walla 49.16 1
13 Lopez, Alvin 9 Sunnyside 50.06 1
14 Lynn, Nathaniel 9 Walla Walla 52.30 1

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 45.25
1) Hoe, Jonah 9 2) Gerling, Garrett 12
3) Schilling, Austin 12 4) Ceron, Jesus 11
2 Southridge 'A' 45.78
1) Upton, Jorden 12 2) Palmer, Dallin 11
3) Snider, John 11 4) Richards, Joshua 10
3 Hanford 'A' 46.98
1) Vandermark, Shawn 12 2) Hawes, Josh 11
3) Brown, Eli 11 4) Stewart, Travis 12
-- Sunnyside 'A' DNF
1) Salmeron, Eduardo 9 2) Lugo, Sergio 9
3) Sanchez, Audiel 9 4) Cuevas, Eduardo 9

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 3:38.08
1) Konzek, Aaron 12 2) Olivas, Quinton 12
3) Sturdefant, Kyle 12 4) Smith, Aaron 11
2 Walla Walla 'A' 3:40.80
1) Schilling, Austin 12 2) Gerling, Blake 10
3) Gerling, Garrett 12 4) Jameson, Kyle 10
3 Sunnyside 'A' 3:43.02
1) Medrano, Elias 12 2) Sarmiento, Kennedy 12
3) Cuevas, Eduardo 9 4) Sanchez, Audiel 9
4 Hanford 'A' 3:48.78
1) Couch, DJ 11 2) Reyes, Tysin 10
3) Clements, Joe 12 4) Wrzesinski, Weston 12
5 Southridge 'B' x3:49.42
1) Lee, Jonathan 12 2) Landby, Calvin 11
3) Harris, Quinn 10 4) Ellsworth, Robert 9
6 Sunnyside 'B' x3:55.89
1) Rivera, Manuel 10 2) Watts, Patrick 12
3) Cantu, Andres 12 4) Gomez, Caleb 12
7 Southridge 'C' x4:04.74
1) Cravens, Colby 12 2) Lugenbeal, Isaac 10
3) Quam, Addison 11 4) Seiler, Nathan 12
8 Walla Walla 'B' x4:10.73
1) Done, Brian 10 2) Austin, Cody 10
3) Lynn, Nathaniel 9 4) Miller, Robert 9

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Vandermark, Shawn 12 Hanford 5-10.00
2 McEuen, Tim 12 Walla Walla 5-08.00
3 Wrzesinski, Weston 12 Hanford 5-06.00
3 Boyce, Taylor 10 Southridge 5-06.00
3 Haueter, Chris 10 Southridge 5-06.00
3 Robertson, Jake 11 Walla Walla 5-06.00
7 Scott, Brad 10 Southridge J5-06.00
8 Brown, Nathaniel 12 Walla Walla 5-04.00
-- Salmeron, Rafeal 11 Sunnyside NH
-- Killian, Daniel 12 Sunnyside NH
-- Ballantyne, Dyelan 9 Hanford NH
-- Cabrera, Elvin 10 Southridge NH
-- Prado, Ruben 11 Sunnyside NH
-- Salmeron, Eduardo 9 Sunnyside NH
-- Bushman, Nicholas 11 Walla Walla NH
-- Floyd, Parker 9 Southridge NH

Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hernandez, Jesse/Ryan 11 Sunnyside 11-06.00
2 Evans, Ryan 11 Walla Walla 11-00.00
3 Miller, Dan 10 Hanford J11-00.00
4 Carmona, Paul 12 Southridge 10-06.00
5 Neslin, Casey 12 Southridge J10-06.00
6 Sirmon, Peter 9 Walla Walla 9-06.00
7 Call, Cam 10 Hanford 9-00.00
8 Traverso, Joe 10 Hanford J9-00.00
9 Harmon, Ryan 12 Walla Walla J9-00.00
10 Rice, Ryan 11 Sunnyside 8-06.00
11 Hamilton, Matt 11 Southridge J8-06.00
-- Mattlin, Walker 9 Hanford NH
-- Erdman, Nate 10 Hanford NH
-- Larkin-Coronado, Adarin 10 Walla Walla NH
-- Yonts, Ryan 9 Walla Walla NH

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Aaran 12 Southridge 20-00.25
2 Cain, Marcus 12 Southridge 19-08.00
3 Ceron, Jesus 11 Walla Walla 19-07.00
4 Palmer, Dallin 11 Southridge 19-05.00
5 McGee, Tyrell 12 Southridge 19-01.00
6 Brown, Nathaniel 12 Walla Walla 19-00.00
7 Sanchez, Levi 11 Hanford 18-02.75
8 Yale, Jason 12 Southridge 18-02.00
9 Vandermark, Shawn 12 Hanford 17-11.50
10 Reyes, Tysin 10 Hanford 17-09.00
11 Clements, Joe 12 Hanford 17-07.00
12 Salmeron, Eduardo 9 Sunnyside 17-05.50
13 Salmeron, Rafeal 11 Sunnyside 16-09.00
14 Amaro, Eric 9 Sunnyside J16-09.00
15 Couch, DJ 11 Hanford 16-07.50
16 Bushman, Nicholas 11 Walla Walla 16-03.50
17 Gilvey, Zach 9 Walla Walla 15-07.00
18 Prado, Ruben 11 Sunnyside 15-03.00
19 Sanchez, Audiel 9 Sunnyside 14-04.75

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Cain, Marcus 12 Southridge 43-05.75
2 McGee, Tyrell 12 Southridge 41-04.50
3 Ceron, Jesus 11 Walla Walla 39-03.00
4 Heaston, Brad 12 Southridge 39-00.50
5 Robertson, Jake 11 Walla Walla 38-07.25
6 Brown, Nathaniel 12 Walla Walla 37-11.00
7 Moore, Connor 11 Hanford 37-01.50
8 Thompson, Matt 12 Hanford 36-10.50
9 Cole, Dalton 12 Southridge 36-07.50
10 Nichols, Keith 11 Hanford 36-04.00
11 Woolcutt, Kyle 11 Walla Walla 35-09.00
12 Vandermark, Shawn 12 Hanford 35-01.00
13 Funk, Mike 10 Hanford 34-10.50
14 Lugo, Sergio 9 Sunnyside 34-07.00
15 Salmeron, Rafeal 11 Sunnyside 33-11.00
16 Prado, Ruben 11 Sunnyside 33-07.75

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Porter, Brandon 12 Walla Walla 49-09.25
2 Harris, RJ 12 Hanford 47-07.00
3 Haste, Greg 12 Southridge 44-00.00
4 Brinkworth, Austin 11 Southridge 43-07.00
5 Rueter, Kurt 11 Hanford 43-00.50
6 Jimenez, Dallas 12 Walla Walla 42-01.00
7 Hirai, Broderick 12 Southridge 41-02.00
8 Woolcutt, Kyle 11 Walla Walla 38-11.75
9 Neary, Aaron 11 Hanford 38-05.25
10 Barajas, Jose 12 Sunnyside 37-08.00
11 Maib, Gerald 11 Walla Walla 37-01.75
12 Shenefield, Dylan 12 Walla Walla 37-01.50
13 Sanchez, Tyler 10 Hanford 37-01.00
14 Cunningham, Aarron 9 Hanford 36-08.50
15 Almeida, Danny 12 Sunnyside 36-00.75
16 Osborne, Caleb 11 Southridge 35-11.50
17 Meyer, Steve 11 Southridge 35-05.25
18 Trujillo, Valentine 10 Sunnyside 34-02.00
19 Cantu, Andres 12 Sunnyside 33-04.00
-- Bennett, Brian 12 Sunnyside ND

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Cantu, Andres 12 Sunnyside 121-06
2 Smith, Aaran 12 Southridge 116-02
3 Bennett, Brian 12 Sunnyside 113-00
4 Robertson, Jake 11 Walla Walla 112-08
5 Shenefield, Dylan 12 Walla Walla 111-02
6 Barajas, Jose 12 Sunnyside 110-09
7 Nibler, John 12 Walla Walla 110-03
8 Harris, RJ 12 Hanford 110-00
9 Neary, Aaron 11 Hanford 108-08
10 Brinkworth, Austin 11 Southridge 108-03
11 Lloyd, Rhys 12 Hanford 104-03
12 Brown, Aarron 10 Hanford 103-05
13 Fowler, Kyle 11 Southridge 101-06
14 Jimenez, Dallas 12 Walla Walla 100-03
15 Haste, Greg 12 Southridge 99-08
16 Porter, Brandon 12 Walla Walla 98-04
17 Hirai, Broderick 12 Southridge 98-03
18 Cantu, Omar 10 Sunnyside 95-01
19 Gaston, Zack 9 Hanford 80-11

Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Yale, Jason 12 Southridge 159-07
2 Porter, Brandon 12 Walla Walla 141-08
3 Robertson, Jake 11 Walla Walla 138-10
4 Dikes, Dylan 12 Hanford 138-03
5 Neary, Aaron 11 Hanford 137-01
6 Freeman, Chris 10 Hanford 135-04
7 Phenneger, Sean 11 Southridge 134-03
8 Smith, Aaran 12 Southridge 131-10
9 Nibler, John 12 Walla Walla 131-07
10 Meyer, Steve 11 Southridge 129-11
11 Thompson, Darryl 12 Walla Walla 129-02
12 Cantu, Andres 12 Sunnyside 119-05
13 Reardon, Logan 9 Walla Walla 118-03
14 Amaro, Eric 9 Sunnyside 116-01
15 Guzman, Miguel 11 Sunnyside 115-04
16 Solis, Rueben 11 Hanford 110-09
17 Stringer, Riley 11 Hanford 108-00
18 Cantu, Omar 10 Sunnyside 97-02