PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 15, 2000
BOYS FINAL RESULTS

* All Boys Running Results  * All Boys Field Results  * All Boys Relay Results
* Boys Hammar Throw(Exhibition)
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	BOYS 110 METER HIGH HURDLES
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.49	1-Roger Cooper-South Kitsap
14.50	2-Darion Powell-Lake Washington
14.67	3-Shelton Sampson-Clover Park
14.68	4-Ryan McKinney-Lake Stevens
14.94	5-Derek Price-Connell
15.05	6-Justin Rogers-Eastside Catholic
15.06	7-John Bronson-Kent-Meridian
15.13	8-Calen Powell-Lake Washington
	BOYS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
38.47	1-Darion Powell-Lake Washington
38.81	2-Eric Bailey-Bellarmine Prep
39.38	3-Ryan McKinney-Lake Stevens
39.86	4-Matt Blaine-Gonzaga Prep
39.97	5-Josh Priester-Walla Walla
40.06	6-Alex Moon-Shadle Park
40.26	7-Jason Bush-Auburn-
40.44	8-Derek Price-Connell
	BOYS 100 METER DASH-Tie Record--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10.44	1-Anthony Buchanan-University
10.98	2-Reggie Witherspoon-Rainier Beach
11.00	3-Genova Clinton-Rainier Beach
11.05	4-Simeon Stewart-Mt. Tahoma
11.15	5-Jerod Gillette-Steilacoom
11.16	6-Josh Artis-Richland
11.26	7-Adam Hayner-Walla Walla
11.29	8-Reggie Kerney-Benson
	BOYS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
21.69	1-Anthony Buchanan-University
22.47	2-JaQua Anderson-Davis
22.60	3-Eric Roy-Central Kitsap
22.68	4-Demetrius Scott-Shadle Park
22.69	5-Simeon Stewart-Mt. Tahoma
22.72	6-Chris Franklin-Moses Lake
22.73	7-Sean Williams-Lake Washington
22.95	8-J.D. Morscheck-Pullman
	BOYS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
48.78	1-Nik Williams-Lake Stevens
48.82	2-Matt Erickson-Caldwell
48.94	3-Craig Everhart-Davis
49.08	4-JaQua Anderson-Davis
49.59	5-Jelani Finnie-Redmond
49.82	6-K. J. Loreth-Kennedy
49.83	7-Madison Ceaser-Benson
50.16	8-Eric Roy-Central Kitsap
	BOYS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
1:55.86	1-Ryan Wieseler-Connell
1:56.93	2-Brian Winter-Curtis
1:56.96	3-Dan Mclean-Kennedy
1:57.10	4-Larry Thomas-Eastmont
1:57.73	5-Courtney Jaworski-Curtis
1:57.82	6-Nate Carlson-Pateros
1:57.90	7-Justin Jones-Sumner
1:59.32	8-Matt Topping-Kamiakin
	BOYS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
57-7.5	1-Blake Horgan-East Valley(Spok)
57-1	2-William Conwell-Kentwood
53-10	3-Cameron Stewart-Mt. Spokane
52-11	4-John Bronson-Kent-Meridian
52-8.5	5-Brian Babcock-Coeur D' Alene
52-5.5	6-Dan Lemmons-Peninsula
50-11.5	7-Darion Powell-Lake Washington
49-9.5	8-Josh Bartz-Steilacoom
	BOYS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
165-07	1-Paul Etter-Snohomish
165-00	2-Adam Midles-Capital
161-09	3-Cameron Stewart-Mt. Spokane
161-09	4-William Conwell-Kentwood
154-02	5-Brady Jones-Issaquah
152-10	6-Kevin Solberg-Ferris
151-07	7-Leon Johnson-Walla Walla
149-10	8-Lars Slind-Mead
	BOYS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
23-04	1-Tyler Kaune-Gig Harbor
23-02.5	2-Brian Graham-Lake Stevens
22-10	3-Taylor Stubblefield-Davis
22-07.75	4-Calen Powell-Lake Washington
22-05.5	5-Demetrius Scott-Shadle Park
21-02.75	6-Justin Drake-Colville
21-02	7-Ben Spratling-Pendleton
20-11.5	8-Perry Johnson-Mt. Tahoma
	BOYS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
47-00	1-Taylor Stubblefield-Davis
46-06.5	2-Brian Graham-Lake Stevens
45-01.25	3-Tyler Kaune-Gig Harbor
44-04	4-Joey Haberman-Wenatchee
44-03.5	5-Brenden Hamill-South Kitsap
44-01.25	6-Letwon Canton-Tyee
43-06.25	7-Vern Mitchell-Clover Park
43-04	8-Nate Standish-Ellensburg
	BOYS HIGH JUMP--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
7-00.0	1-Jeong-hwan Kang-Kennedy
6-06.0	2-Dan Ferguson-West Valley(Spok)
6-06.0	3-Andrew Burgess-East Valley(Spok)
6-04.0	4-Lance Farnsworth-Snohomish
6-04.0	5-Derek Price-Connell
6-04.0	6-Matt Brown-Lewis & Clark
6-04.0	6-Billy Votava-Shadle Park
6-02.0	8-Lance Rendall-Kamiakin
6-02.0	8-Howard Harrison-Pasco
6-02.0	8-Kellen Biggar-Waterville
	BOYS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
188-07	1-Jarrod Gibbons-Prosser
182-07	2-Doug Vincent-Pasco
179-05	3-Erik Butterfield-Newport(Bellevue)
178-11	4-Brian Yarno-Redmond
178-09	5-Marcus Meinhold-Eisenhower
178-07	6-Mike Baird-Kamiakin
175-06	7-Brett Ortgeisen-Peninsula
174-10	8-Ron Walker-Auburn Riverside
	BOYS 1600 METER RUN
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
04:16.4	1-Michael Kiter-Shadle Park
04:16.7	2-Max Schmidt-University
04:19.4	3-Cameron Schwehr-Mt. Spokane
04:19.8	4-Andrew Ice-Ferris
04:20.5	5-Casey Kellogg-Snohomish
04:22.4	6-Jonathan Gibson-Woodinville
04:22.9	7-Chris Lukezic-Auburn-
04:23.7	8-Zach Sahlberg-South Kitsap
	BOYS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
09:31.5	1-Max Schmidt-University
09:32.5	2-Ivan Bannan-Ilwaco
09:34.9	3-Clay See-Davis
09:36.6	4-Habtamu Aregaw-Lindbergh
09:37.0	5-Brandon Fuller-Lincoln
09:38.3	6-Will Volstedt-Benson
09:40.6	7-Mike Heidt-Selah
09:41.3	8-Chris Olinger-John Rogers
	BOYS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
10:36.2	1-Mead
10:38.6	2-University
10:40.4	3-South Whidbey
10:42.3	4-Selah
10:45.7	5-Mt. Spokane
10:46.9	6-Pasco
10:57.6	7-Walla Walla
10:58.7	8-Anacortes
	BOYS 4X100 RELAY-New Record
TIME	PLACE-SCHOOL        
42.10	1-Benson
42.64	2-Davis
43.00	3-Clover Park
43.29	4-Kent-Meridian
43.32	5-Rainier Beach
43.50	6-Shadle Park
43.52	7-Lake Washington
43.64	8-Kennewick
	BOYS 4X400 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
3:20.30	1-Curtis
3:21.22	2-Lake Stevens
3:21.54	3-Lake Washington
3:21.59	4-Walla Walla
3:21.71	5-Davis
3:25.87	6-Shadle Park
3:26.30	7-Richland
3:26.44	8-Central Valley
	BOYS POLE VAULT
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
14-09.0	1-Mike Erickson-Sequim
14-09.0	2-Paul Nicoletti-Snohomish
14-06.0	2-Seth Perrins-Tekoa-Oakesdale
14-03.0	4-Tyson Byers-University
14-00.0	5-Ryan Peterson-Redmond
13-09.0	6-Zach Hamilton-Kalama
13-06.0	7-Tim Morse-Shorewood
13-06.0	8-Aaron Larsen-Pendleton
POINTS	TEAM SCORES
53	Davis
51	University
45	Lake Stevens
36	Lake Washington
30	Shadle Park
27	Snohomish
22	Curtis
22	Mt. Spokane
19	Connell
19	Kennedy
18	Rainier Beach
16	Benson
16	East Valley(Spok)
16	Gig Harbor
15	South Kitsap
15	Walla Walla
14	Clover Park
13	Kentwood
13	Redmond
12	Kent-Meridian
11.33	Pasco
11	Mead
10	Mt. Tahoma
10	Prosser
10	Sequim
8	Bellarmine Prep
8	Caldwell
8	Capital
8	Ferris
8	Ilwaco
8	West Valley(Spok)
7	Central Kitsap
7	Selah
6	Newport
6	South Whidbey
6	Tekoa-Oakesdale
5	Eastmont
5	Gonzaga Prep
5	Lindbergh
5	Peninsula
5	Richland
5	Steilacoom
5	Wenatchee
4.33	Kamiakin
4	Auburn-
4	Coeur D' Alene
4	Eisenhower
4	Issaquah
4	Lincoln
3	Colville
3	Eastside Catholic
3	Kalama
3	Lewis & Clark
3	Moses Lake
3	Pateros
3	Pendleton
3	Tyee
3	Woodinville
2	Shorewood
2	Sumner
1	Anacortes
1	Auburn Riverside
1	Central Valley
1	Ellensburg
1	John Rogers
1	Kennewick
1	Pullman
0.33	Waterville