PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 14, 2001
OFFICIAL BOYS FINAL RESULTS

BOYS TEAM SCORES

* All Boys Running Results  * All Boys Field Results  * All Boys Relay Results
* Boys Hammer Throw(Exhibition)
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	BOYS 110 METER HIGH HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.45	1-Aaron Wells-Rainier Beach
14.54	2-Ryan McKinney-Lake Stevens
14.58	3-Shelton Sampson-Clover Park
14.88	4-Wiley King-Benson
14.94	5-Jershon Foyston-Kent-Meridian
15.09	6-Rian Barta-Federal Way
15.13	7-Blake Smith-West Valley-Yak
15.33	8-Keith Baker-Riverside-OR
	BOYS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
38.85	1-Ryan McKinney-Lake Stevens
38.92	2-Jershon Foyston-Kent-Meridian
39.53	3-Germaine Pugh-Federal Way
39.61	4-Jon Payne-Kentlake
39.91	5-Mathew Denson-Sunnyside
39.91	6-Sean Barfield-Curtis
39.92	7-John Cassleman-Pullman
39.98	8-Aaron Wells-Rainier Beach
	BOYS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10.90	1-Antwaun Sherman-Benson
11.05	2-Eric Roy-Central Kitsap
11.07	3-Sean Williams-Lake Washington
11.08	4-Reggie Kerney-Benson
11.17	5-Tim Tatum-Clover Park
11.28	6-Andrew Stocking-Auburn-
11.31	7-Justin Drake-Colville
11.34	8-Dominic Hearvy-Rainier Beach
	BOYS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
21.96	1-Craig Everhart-Davis
22.25	2-Andy Sabin-Kamiakin
22.27	3-Shelton Sampson-Clover Park
22.30	4-A.J. Edwards-South Kitsap
22.59	5-Jaqua Anderson-Davis
22.76	6-Reggie Kerney-Benson
22.88	7-Kalani Rodriquez-Heritage
22.89	8-Jarrell Nelson-Olympic
	BOYS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
48.25	1-Sean Williams-Lake Washington
48.89	2-Craig Everhart-Davis
49.17	3-Phil McCary-Juanita
50.08	4-Jon Manthey-Federal Way
50.32	5-Madison Ceasar-Benson
50.33	6-Brian Andrews-Auburn Riverside
50.38	7-Dave VanUnen-Richland
50.51	8-Joe Plucker-Snohomish
	BOYS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 1:53.83	1-Courtney Jaworski-Curtis
 1:56.76	2-Asiki Ayume-Kent-Meridian
 1:57.24	3-Micah Hulbert-Peninsula
 1:57.40	4-Nate Boyer-Mead
 1:58.74	5-Tyler Hartonov-Mt. Spokane
 1:58.78	6-Adam Vogt-Auburn-
 1:59.76	7-Reid Klei-Kennewick
 2:00.31	8-Zach Smith-Eastmont
	BOYS 1600 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 4:16.71	1-Cameron Schwehr-Mt. Spokane
 4:17.34	2-Chris Lukezic-Auburn-
 4:18.08	3-Bryan Becherini-Mead
 4:19.58	4-Andrew Ice-Ferris
 4:20.45	5-Jonathon Hickey-Hanford
 4:22.94	6-Ryan Freimuth-Wenatchee
 4:22.97	7-Nick Warner-Eastmont
 4:23.09	8-Mike Sayenko-Sammamish
	BOYS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
09:09.8	1-Michael Kiter-Shadle Park
09:21.3	2-Jesse Fayant-Mead
09:24.1	3-Micah Rolfe-Kent-Meridian
09:27.8	4-Mike Heidt-Selah
09:29.8	5-Dan Hinckley-Hazen
09:30.8	6-Michael Greenman-Riverside-WA
09:32.4	7-Justin Ireland-Skyline
09:33.2	8-Brandon Stum-University
	BOYS DISTANCE RELAY-New Record
TIME	PLACE--SCHOOL        
10-23.04	1--Shadle Park
10-34.29	2--Selah
10-35.31	3--University
10-36.18	4--Mt. Spokane
10-38.67	5--South Whidbey
10-47.26	6--Kent-Meridian
10-47.74	7--Walla Walla
10-54.14	8--Mead
	BOYS 4X100 RELAY-New Record
TIME	PLACE--SCHOOL        
41.95	1--Benson
43.07	2--Clover Park
43.16	3--South Kitsap
43.36	4--Central Kitsap
43.74	5--Bellevue
43.77	6--Central Valley
43.93	7--Auburn-
44.13	8--Pullman
	BOYS 4X400 RELAY--
TIME	PLACE--SCHOOL        
 3:23.77	1--Lake Stevens
 3:23.84	2--Curtis
 3:25.01	3--Richland
 3:25.45	4--Benson
 3:25.98	5--Davis
 3:26.22	6--Oak Harbor
 3:26.63	7--Lake Washington
 3:26.80	8--Kennewick
	BOYS POLE VAULT--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
15-06.0	1-Tyson Byers-University
15-06.0	2-Eric Dormaier-University
15-00.0	2-Matthew Merritt-Curtis
14-06.0	4-Mckane Lee-Arlington
14-06.0	5-Luke Brosvik-West Valley-Sp
14-03.0	6-Mike Pease-Hanford
14-00.0	7-Jamie Wilson-Interlake
14-00.0	8-Kas Tommila-Mt. Baker
	BOYS SHOTPUT--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
56-01.5	1-Will Conwell-Kentwood 
54-11.0	2-Brian Babcock-Coeur d' Alene
52-08.5	3-Andy Roof-East Valley-Sp
52-07.0	4-Eric Crudup-Shadle Park
52-06.0	5-Josh Johnson-Walla Walla
52-03.0	6-Brad Burgess-Central Valley
52-00.5	7-Chris Romaro-Eisenhower
51-00.5	8-Chris LaPlante-Lake Stevens
	BOYS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
176-11	1-Will Conwell-Kentwood 
172-07	2-Lars Slind-Mead
165-04	3-Dan Haakenson-Mt. Si
162-03	4-Justin Moody-East Valley-Sp
161-02	5-Jeff Debuigne-Kamiakin
160-05	6-Adam Midles-Capital-WA
158-02	7-Tom Townsend-Cheney
151-08	8-Kraig Sigler-Coeur d' Alene
	BOYS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
23-02.25	1-Wiley King-Benson
22-03.75	2-Justin Drake-Colville
21-08.50	3-Paul Westler-Davis
21-03.75	4-Thomas Stults-Burlington-Edison
21-03.5	5-Matt Williams-Lake Stevens
21-01.25	6-Scott Horning-Pasco
21-00.0	7-Brent Nakamoto-Hazen
20-11.25	8-Matt Lybbert-Southridge
	BOYS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
45-3.0	1-Joe Haberman-Wenatchee
44-08.25	2-Ben Hampton-Southridge
44-01.5	3-Scott Horning-Pasco
44-0.0	4-Kyle Kraemer-Hanford
43-9.25	5-Dave Pendergrass-Central Valley
43-6.25	6-Jeff Eldridge-West Valley-Yak
43-02.0	7-Jason Mullavey-Kamiak-
42-11.5	8-Keith Baker-Riverside-OR
	BOYS HIGH JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
6-5.0	1-Phillipe Cook-Rainier Beach
6-4.0	2-Justin Aguilar-Walla Walla
6-4.0	3-Jeff Skiba-Skyline
6-4.0	4-Mathew Denson-Sunnyside
6-2.0	5-Dave Pendergrass-Central Valley
6-2.0	6-Michael Allan-Interlake
6-2.0	6-Brian Griffith-Shadle Park
6-2.0	8-DeJohn Hodge-Lindbergh
6-2.0	8-Dyame Lemming-Central Kitsap
	BOYS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
208-11	1-Rigel Wise-Kelso
202-00	2-Doug Vincent-Pasco
185-05	3-Kyle Mitchell-Walla Walla
184-04	4-Juan Romero-Lindbergh
179-10	5-Brett Ortgiesen-Peninsula
175-10	6-Aaron O'Neal-Cedarcrest
175-00	7-Billy Reamer-Mead
173-08	8-Zach Marr-Mt. Baker

TEAM SCORING
Benson-52
Lake Stevens-33
Davis-32
Mead-30
Kent-Meridian-29
Shadle Park-27.5
Curtis-27
University-25
Clover Park-24
Rainier Beach-22
Kentwood-20
Walla Walla-20
Mt. Spokane-19
Lake Washington-18
Pasco-17
Auburn--16
Central Valley-14
Federal Way-14
Central Kitsap-13.5
Selah-13
Wenatchee-13
Hanford-12
Kamiakin-12
East Valley-Sp-11
South Kitsap-11
Colville-10
Kelso-10
Peninsula-10
Coeur D' Alene-9
Southridge-9
Sunnyside-9
Richland-8
Skyline-8
Hazen-6
Juanita-6
Mt. Si-6
Lindbergh-5.5
Arlington-5
Burlington-Edison-5
Ferris-5
Kentlake-5
West Valley-Yak-5
Interlake-4.5
Bellevue-4
South Whidbey-4
West Valley-Sp-4
Auburn Riverside-3
Capital-WA-3
Cedarcrest-3
Eastmont-3
Kennewick-3
Oak Harbor-3
Pullman-3
Riverside-WA-3
Cheney-2
Eisenhower-2
Heritage-2
Kamiak--2
Mt. Baker-2
Riverside-OR-2
Olympic-1
Sammamish-1
Snohomish-1