PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 18, 1998
BOYS FINAL RESULTS

* All Boys Running Results  * All Boys Field Results  * All Boys Relay Results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT
	BOYS 110 METER HIGH HURDLES
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.71	1-Tyrone Asterino-Ferris
14.93	2-Jovan Harris-Washington
14.98	3-Steve Dwyer-Eastlake
15.02	4-Moses Lewis-Davis
15.07	5-Damian Johnson-Ft. Vancouver
15.33	6-Brad Groh-West Valley(SP)
15.37	7-Kelly Simpson-Pendleton
15.45	8-James Laurence-Kent-Meridian
	BOYS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
39.19	1-Moses Lewis-Davis
39.22	2-Tyrone Asterino-Ferris
39.38	3-Steve Dwyer-Eastlake
39.66	4-Dustin Crowe-Selah
39.96	5-Greg Forni-Shadle
40.06	6-J.P. Currie-Curtis
40.23	7-Gene Busby-Redmond
40.24	8-Kelly Simpson-Pendleton
	BOYS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10.78	1-Anthony Buchanan-University
10.90	2-Joe Zelinski-Mead
11.14	3-Cole Sheridan-Pullman
11.15	4-Tony Perkins-Lynnwood
11.22	5-Joel Edwards-Toppenish
11.31	6-Russell Dokken-Kentwood
11.37	7-Jason Allen-Pasco
11.40	8-Dustin Strieck-Sunnyside
	BOYS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
22.08	1-Joe Zelinski-Mead
22.34	2-Tony Tolbert-Benson
22.39	3-Anthony Buchanan-University
22.40	4-Paul Arnold-Kennedy
22.67	5-David Baker-Curtis
22.73	6-Cole Sheridan-Pullman
22.85	7-Joel Edwards-Toppenish
23.12	8-Russell Dokken-Kentwood
	BOYS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
49.06	1-Tahvio Gratton-Davis
49.68	2-Travis King-Kamiakin
50.14	3-Brandon King-Pasco
50.54	4-Jamal Umoren-Hazen
50.82	5-Walter Washington-Rainier Beach
50.87	6-Bryan Shireman-Decatur
51.09	7-Jon Holland-Kennewick
51.11	8-Josh Hemenway-Central Valley
	BOYS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
1:56.62	1-Mike Kamm-Interlake
1:56.63	2-Kris Martin-University
1:58.10	3-Brandon Roche'-Woodinville
1:58.41	4-Jake Marriott-Oak Harbor
1:59.14	5-Jeremy Anderson-Kamiakin
1:59.29	6-Justin Baerlocher-Clarkston
1:59.38	7-Ryan Nash-Mead
1:59.40	8-John Russell-Freeman
	BOYS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
58-1	1-Doug Sells-Shelton
52-6	2-Doug Jackson-Cedarcrest
52-2	3-David Sandberg-North Central
52-1	4-David Wood-Pendleton
51-8	5-Matt Rutgers-Benson
51-0.5	6-Tony Pratt-Kennewick
51-0	7-Justin Ulmer-John Rogers
50-9	8-Ian McDole-Walla Walla
	BOYS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
161-6	1-Ben Snyder-Cascade
157-8	2-Ryan Moore-Richland
153-5	3-Jason Hughes-Richland
149-8	4-Doug Sells-Shelton
147-10	5-Tony Pratt-Kennewick
147-5	6-Robert Shaw-Colville
146-1	7-A.J. Gomsrud-Walla Walla
144-4	8-Ryan Metcalf-University
	BOYS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
22-6.5	1-Chris McCullough-Mead
22-0.5	2-Seth Berghoff-Toppenish
22-0.25	3-Kurt Kraemer-Hanford
21-11	4-Bruce Williams-Hazen
21-7.5	5-Jeff Poke-Rainier Beach
21-4.25	6-Mike Peters-Pasco
21-2.5	7-Carl Lull-Seattle Luth
20-11.5	8-Steve Schneider-Eisenhower
	BOYS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
47-6	 1-Kurt Kraemer-Hanford
46-10.25 2-Keith Walker-Curtis
45-7.5	 3-Leonel Dorvil-Pullman
44-8.5	 4-Marten Roos-Mt. View
44-5	 5-Wes Nurse-Decatur
44-2.5	 6-James Laurence-Kent-Meridian
44-0	 7-Travis Elliott-Pasco
43-6	 8-Mark Stenerson-Mead
	BOYS HIGH JUMP--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
6'9"	1-Ezra Gordan-Colville
6'8"	2-Casey Clark-Mt. Spokane
6'7"	3-Matt Aleverson-Cascade
6'7"	3-Ryan Shroder-West Valley(SP)
6'7"	5-Kurt Kraemer-Hanford
6'5"	6-Marten Roos-Mt. View
6'4"	7-Jason Rayson-Lewis & Clark
6'2"	8-Howard Harrison-Pasco
	BOYS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
189-1	1-David Wood-Pendleton
185-0	2-Vedran Kadric-Tyee
182-1	3-Joshua Maurer-Ellensburg
181-8	4-Chris Callahan-Mead
179-4	5-Tim Henderson-Pasco
178-5	6-Logan Royee-Cheney
173-2	7-Jarrod Gibbons-Prosser
168-9	8-Isaac Cunningham-Davis
	BOYS 1600 METER RUN
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
4:16.1	1-Adam Tenforde-Hanford
4:19.6	2-Seth Mott-University
4:23.5	3-Jared Christianson-West Valley(YAK)
4:23.8	4-Joey Neuman-Lewis & Clark
4:24.1	5-Kevin Smith-Ridgefield
4:25.1	6-Kevin Galloway-Lake Stevens
4:25.5	7-Chris Deulen-Mead
4:26.1	8-John Russell-Freeman
	BOYS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
9:14.7	1-Jim Rucker-Gonzaga Prep
9:15.7	2-Adam Tenforde-Hanford
9:17.9	3-Jason Lewis-Powder Valley
9:26.3	4-Tom Becker-Mt. Spokane
9:28.7	5-Ryan Craig-John Rogers
9:31.9	6-Matt Lowe-Mead
9:32.5	7-Clay See-Davis
9:33.0	8-Dan Schruth-Ferris
	BOYS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL-MEET RECORD       
10:31.9	1-Gonzaga Prep 
10:38.2	2-Oak Harbor
10:39.9	3-Eisenhower
10:48.6	4-Henry Jackson
10:49.0	5-Mead
10:49.2	6-University
10:52.0	7-Snohomish
10:53.4	8-Richland
	BOYS 4X100 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL
42.61	1-Curtis
42.8	2-Davis
42.84	3-Pasco
43.22	4-Rainier Beach
43.43	5-Mead
44.00	6-Juanita
44.07	7-Lake Wash.
44.19	8-Kennedy
	BOYS 4X400 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL-MEET RECORD
3:19.44	1-Davis
3:20.36	2-Pasco
3:25.39	3-Shadle
3:25.69	4-University
3:26.93	5-Kennewick
3:27.98	6-Oak Harbor
3:28.6	7-Lake Stevens
3:28.85	8-Lynnwood
	BOYS POLE VAULT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
15'06"	1-Rick Collins-West Valley(SP)
14'09"	2-Nick Keolker-Kennedy
14'06"	2-Tom Heier-Redmond
14'00"	4-Mike O'Brien-Eastside Catholic
13'09"	5-Jason Keenan-Kent-Meridian
13'06"	6-Brad Walker-University
13'06"	7-Joe Mathias-Lake Stevens
13'00"	8-Norm Tollefson-Central Valley
	
	TEAM SCORES
49	Mead
46	Davis
44	University
38	Hanford
32	Pasco
25	Curtis
20	Gonzaga
19	Ferris
18.5	West Valley(SP)
18	Pendleton
16	Oak Harbor
15.5	Cascade
15	Pullman
15	Richland
15	Shelton
14	Kennedy
14	Toppenish
13	Colville
13	Kennewick
13	Mt. Spokane
13	Rainier Beach
12	Benson
12	Eastlake
12	Kamiakin
10	Hazen
10	Interlake
10	Shadle
8	Cedarcrest
8	Kent-Meridian
8	Mt. View
8	Redmond
8	Tyee
8	Washington
7	Decatur
7	Eisenhower
7	Lake Stevens
7	Lewis & Clark
6	Ellensburg
6	John Rogers
6	Lynnwood
6	North Central
6	Powder Valley
6	West Valley(YAK)
6	Woodinville
5	Eastside Catholic
5	Henry Jackson
5	Selah
4	Ft. Vancouver
4	Kentwood
4	Ridgefield
3	Cheney
3	Clarkston
3	Juanita
3	Walla Walla
2	Central Valley
2	Freeman
2	Lake Wash
2	Prosser
2	Seattle Luth
2	Snohomish
1	Sunnyside