PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 17, 1999
BOYS FINAL RESULTS

* All Boys Running Results  * All Boys Field Results  * All Boys Relay Results
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	BOYS 110 METER HIGH HURDLES
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.66	1-Kelly Simpson-Pendleton
14.69	2-Brad Groh-West Valley (Spok)
14.87	3-Doug Sells-Shelton
14.89	4-Will Miller-Cedarcrest
15.02	5-Jared Martineau-Juanita
15.13	6-Jake Gravbrot-West Valley (Yak)
15.14	7-Ehren Reich-Richland
15.17	8-Ryan McKinney-Lake Stevens
	BOYS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
38.57	1-Greg Forni-Shadle Park
39.78	2-Eric Nygard-Wenatchee
39.83	3-Wes Beatty-Bethel
39.90	4-John McKinnon-Lewis & Clark
40.10	5-Kelly Simpson-Pendleton
40.14	6-Darion Powell-Lake Wash
40.18	7-Russ Waddell-Pasco
40.33	8-Will Miller-Cedarcrest
	BOYS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10.57	1-Anthony Buchanan-University
10.69	2-Paul Arnold-Kennedy
10.81	3-J.K. Haines-Redmond
11.00	4-Peter Weatherford-Black Hills 
11.07	5-Cole Sheridan-Pullman
11.11	6-Tim Morse-Shorewood
11.12	7-Deshain Beasley-Kamiakin
11.14	8-Brandon Lee-Davis
	BOYS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
21.96	1-Tahvio Gratton-Davis
22.01	2-Paul Arnold-Kennedy
22.02	3-J.K. Haines-Redmond
22.26	4-Anthony Buchanan-University
22.32	5-Tim Morse-Shorewood
22.66	6-Corey Smith-Decatur
22.72	7-Demetrius Scott-Shadle Park
22.73	8-Jayvon Nickens-Garfield
	BOYS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
47.74	1-Tahvio Gratton-Davis
49.33	2-JaQua Anderson-Davis
49.69	3-John Bridges-Walla Walla
49.88	4-Travis King-Kamiakin
50.10	5-Jelani Finnie-Redmond
50.40	6-Chris Hill-Curtis
50.90	7-Nik Williams-Lake Stevens
50.92	8-Eric Roy-Central Kitsap
	BOYS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
1:53.58	1-Mike Kamm-Interlake
1:54.06	2-Kris Martin-University
1:57.01	3-Torin Koos-Cascade(Leavenworth)
1:58.18	4-Mark Swanson-Mead
1:58.27	5-Casey Kellogg-Snohomish
1:58.77	6-Brett Johnson-Lindbergh
1:58.88	7-Brandon Bonewell-Central Valley
1:59.40	8-Brian Winters-Curtis
	BOYS 1600 METER RUN
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
4:12.5	1-Gene Betancourt-Caldwell**New Invite Record**
4:15.9	2-Adam Tenforde-Hanford
4:16.7	3-Jared Christianson-West Valley (Yak)
4:18.0	4-Ryan Craig-John Rogers
4:18.4	5-Dan Lewis-Inglemoor
4:19.8	6-Kevin Galloway-Lake Stevens
4:20.1	7-Torin Koos-Cascade(Leavenworth)
4:21.1	8-John Russell-Freeman
	BOYS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
9:24.3	1-Ian Johnson-University
9:29.1	2-Tom Becker-Mt. Spokane
9:32.0	3-Andrew Ice-Joel Ferris
9:32.5	4-Clay See-Davis
9:33.4	5-Ben Koss-Capital
9:34.3	6-Adam Tenforde-Hanford
9:35.1	7-Todd Fayant-Mead
9:35.5	8-Ned Miller-Darrington
	BOYS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
10:35.4	1-Eisenhower
10.37.5	2-Davis
10.41.3	3-Mead
10.52.6	4-Selah
10.52.9	5-Kamiak-
10.54.1	6-University
10.54.5	7-Snohomish
10.57.4	8-South Whidbey
	BOYS 4X100 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
42.70	1-Davis
42.71	2-Kamiakin
42.78	3-Shadle Park
42.91	4-Rainier Beach
43.08	5-Inglemoor
43.40	6-University
43.43	7-Decatur
43.74	8-Wenatchee
	BOYS 4X400 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
3:18.6	1-Davis**New Invite Record**
3:20.9	2-Shadle Park
3:21.8	3-Inglemoor
3:22.0	4-Kamiakin
3:23.5	5-Decatur
3:25.2	6-Lake Stevens
3:25.4	7-West Valley (Yak)
3:28.5	8-Richland
	BOYS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
57-5.5	1-Doug Sells-Shelton
55-5.5	2-Jon C. Thomas-Kent-Meridian
53-9	3-Ryan Moore-Richland
53-8	4-Doug Jackson-Cedarcrest
52-6.5	5-Brian Babcock-Coeur d'Alene
52-2.5	6-Dusty Kinley-Selah
51-7.5	7-Kevin Powell-Garfield
51-6.5	8-Brandon Hunt-Central Valley
	BOYS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
168-2	1-Ryan Moore-Richland
162-1	2-Nyle Chambers-Sumner
153-8	3-Brandon Hunt-Central Valley
152-0	4-Doug Sells-Shelton
150-10	5-Jason Cummings-Lakeside
150-7	6-Matt Dillon-Joel Ferris
150-0	7-Paul Etter-Snohomish
149-4	8-Isaac Sullivan-Ellensburg
	BOYS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
23-0	1-Tim Morse-Shorewood
22-4.75	2-Deshain Beasley-Kamiakin
22-2	3-Dustin Strieck-Sunnyside
21-6.25	4-Taylor Stubblefield-Davis
21-6	5-Wesley Nurse-Decatur
21-4.5	6-Jimmy Johnson-Joel Ferris
20-11.257-Joel Gordon-Central Valley
20-9	8-Andy Kamminga-Squalicum
	BOYS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
49-9	1-Wesley Nurse-Decatur**New Invite Record**
46-5	2-Dillebve Acholonu-Inglemoor
45-4.75	3-Marten Roos-Mt. View
43-7	4-Nathan Jarvis-Sunnyside
43-5	5-Lloyd Ball-Lindbergh
43-2.5	6-John Mays-Pasco
42-8.75	7-Orlando Winston-Garfield
42-6	8-Michael McMillan-Pendleton
	BOYS HIGH JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
6-9	1-Ezra Gordon-Colville
6-8	2-Casey Clark-Mt. Spokane
6-7	3-Chris Dooley-Squalicum
6-6	4-Cameron Baron-Lake Stevens
6-5	5-Lance Rendall-Kamiakin
6-4	6T-Jeong:Hwan Kang-Kennedy
6-4	6T-Marten Roos-Mt. View
6-4	8-Eric Deno-West Valley (Spok)
	BOYS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
204-1	1-Matt Wagner-Interlake
199-5	2-Corde Kurtz-West Valley (Spok)
185-0	3-Rance Reed-Richland
178-8	4-Tye Scott-Central Valley
177-0	5-Jared Morell-Inglemoor
176-10	6-Elias Lugo-Bellarmine Prep
174-8	7-Dan Abenroth-Ennumclaw
174-4	8-Jason Irwin-Auburn-
	BOYS POLE VAULT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
16-0	1-Tim Morse-Shorewood**Ties Invite Record**
15-9	2-Rick Collins-West Valley (Spok)
15-6	2-Andy Kammenga-Squalicum
15-6	4-Brad Walker-University
15-0	5-Scott Alexander-Quincy
15-0	6-Christian Lee-Kentlake
13-9	7-Mike Erickson -Sequim
13-6	8-Zach Hamilton-Kalama-
POINTS	TEAM SCORES
67	Davis
44	University
32	Kamiakin
27	Shorewood
26	Inglemoor
26	Shadle Park
25	Richland
25	West Valley (Spok)
23	Decatur
21	Shelton
20	Interlake
18.5	Kennedy
16	Central Valley
16	Mt. Spokane
16	Redmond
15	Pendleton
14	Lake Stevens
13	Mead
13	Squalicum
12	Joel Ferris
11	Cedarcrest
11	Hanford
11	Sunnyside
11	West Valley (Yak)
10	Caldwell
10	Colville
10	Eisenhower
9	Wenatchee
8.5	Mt. View
8	Cascade(Leavenworth)
8	Kent-Meridian
8	Selah
8	Snohomish
8	Sumner
7	Lindbergh
6	Bethel
6	Walla Walla
5	Black Hills
5	Garfield
5	John Rogers
5	Lewis & Clark
5	Pasco
5	Rainier Beach
4	Capital
4	Coeur d'Alene
4	Curtis
4	Juanita
4	Kamiak-
4	Lakeside
4	Pullman
4	Quincy
3	Bellarmine Prep
3	Kentlake
3	Lake Wash
2	Ennumclaw
2	Sequim
1	Auburn-
1	Central Kitsap
1	Darrington
1	Ellensburg
1	Freeman
1	Kalama
1	South Whidbey