PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 15, 2000
GIRLS FINAL RESULTS

* All Girls Running Results * All Girls Field Results * All Girls Relay Results
* Girls Hammar Throw(Exhibition)
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	GIRLS 100 METER HIGH HURDLES-NEW RECORD
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.07	1-Ginny Powell-Rainier Beach
14.61	2-Lindsey Johnson-Kamiakin
14.76	3-Heather Heron-Eisenhower
15.36	4-Tiffani Walker-Newport(Bellevue)
15.43	5-Olivia Callier-Benson
15.57	6-Kimberlee Scott-Riverview
15.68	7-Katey Moat-Clarkston
15.94	8-Nicky Ruiz-Walla Walla
	GIRLS 300 METER LOW HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
44.93	1-Ginny Powell-Rainier Beach
45.74	2-Heather Heron-Eisenhower
46.13	3-Lyndsey Johnson-Walla Walla
46.58	4-Nicole Elliott-Pasco
46.77	5-Nicole Wilcox-Battle Ground
47.03	6-Kristin Boyd-South Kitsap
47.11	7-Heidi Bunkowske-University
47.17	8-Linda Blake-Richland
	GIRLS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
12.27	1-Janae Young-Steilacoom
12.47	2-Sharonda Duncan-Rainier Beach
12.64	3-Deborah Jones-Benson
12.67	4-Tanya Pater-Lake Stevens
12.79	5-Nikki Ferguson-Lake Washington
12.83	6-Jessie Bobert-Heritage
12.95	7-Jennifer Kennedy-North Central 
13.04	8-Tara Wood-Southridge
	GIRLS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
25.90	1-Bree Skinner-Pasco
25.93	2-Deborah Jones-Benson
25.93	3-Lindsey Smith-Holy Names
26.00	4-Janae Young-Steilacoom
26.41	5-Shayla Bush-Ferris
26.56	6-Nikki Ferguson-Lake Washington
26.59	7-Nicole Hatcher-Southridge
26.74	8-Jessie Bobert-Heritage
	GIRLS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
57.42	1-Bree Skinner-Pasco
58.05	2-Haley Heater-Eisenhower
58.18	3-Terran Legard-Columbia-Burbank
58.92	4-Brandi Probasco-Benson
58.95	5-Chatney Noble-Kent-Meridian
60.21	6-Katie Morton-University
60.33	7-Mariah Moody-Battle Ground
60.35	8-Courtney Morley-Centralia
	GIRLS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
2:16.03	1-Rose Wetzel-Bishop Blanchet
2:18.35	2-Renee Wageman-Kamiakin
2:18.94	3-Carly Barnes-Gonzaga Prep
2:19.36	4-Jenny Liou-Moscow
2:19.54	5-Rachel Ellison-Pasco
2:20.84	6-Stephanie Kerns-Kennedy
2:21.53	7-Kelsee Johnson-Wenatchee
2:22.49	8-Teona Perkins-Kennewick
	GIRLS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
43-08.5	1-Cathrine Kraayeveld-Lake Washington
43-08	2-Cherron Davis-Auburn Riverside
41-05	3-Kim Radke-Eastmont
41-02.5	4-Piper Hope-Orofino
40-06	5-Shannon Rance-Renton
40-04.5	6-Heather Harding-Central Valley
38-06	7-Sarah Bayne-John Rogers
38-02	8-Brittany Hinchcliffe-Capital
	GIRLS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
148-11.5	1-Cathrine Kraayeveld-Lake Washington
135-03	2-Kathy Schmidt-Ilwaco
133-00	3-Piper Hope-Orofino
132-08	4-Shannon Rance-Renton
131-06	5-Angela Sampson-South Kitsap
131-05.5	6-Shannon Groh-West Valley(Spok)
131-02	7-Cherron Davis-Auburn Riverside
123-02	8-Heather Harding-Central Valley
	GIRLS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
17-10.75	1-Christina Siffert-Black Hills
17-04.75	2-Amy Nickerson-Central Valley
17-02.75	3-Bonnie Lenderman-Wenatchee
17-00.75	4-Ali Russell-University
17-00	5-Carrie Clemens-Shadle Park
16-09	6-Jamie Bobert-Mt. View
16-09	7-Angie Jones-Holy Names
16-08	8-Olivia Callier-Benson
	GIRLS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
36-10.00	1-Katie Schurra-Shadle Park
36-09.5	2-Lindsey Johnson-Kamiakin
36-06.5	3-Clarice Hayward Lee-Newport(Bellevue)
36-05.00	4-Lisa Bulter-Juanita
36-00.25	5-Khalila O'Rielly Williams-Holy Names
35-06.75	6-Kimberlee Scott-Riverview
35-02.25	7-Andrea McGillen-South Whidbey
35-00.25	8-Uchechi Acholonu-Shorecrest
	GIRLS HIGH JUMP--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
5-05.0	1-Alisha Moultrie-Mt. View
5-04.0	2-Katey Moat-Clarkston
5-03.0	3-Clarice Hayward Lee-Newport(Bellevue)
5-03.0	4-Samantha Spoo-Snohomish
5-03.0	5-Rose Cook-Wenatchee
5-02.0	6-Sarah Fouts-Kennewick
5-02.0	6-Sara Biesen-West Valley(Spok)
5-02.0	8-Marci Allen-Issaquah
	GIRLS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
145-07	1-Cathrine Kraayeveld-Lake Washington
138-01	2-Stephanie Ulmer-Ellensburg
128-06	3-Jaimi Truhler-Eisenhower
124-07	4-Orejeona LaFever-Grandview
123-07	5-Erin Merriman-Gonzaga Prep
121-04	6-Christina Dickinson-Colville
121-01	7-Heather Thoelke-Kennewick
118-06	8-Emily Schrader-Mead
	GIRLS POLE VAULT-NEW RECORD--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
11-04.0	1-Emily Roberts-Central Valley
11-00.0	2-Sara Rowse-Richland
10-06.0	3-Hannah McHugh-Bishop Blanchet
10-03.0	4-Carly Smith-Lake City
10-03.0	5-Ally Studer-Redmond
9-09.0	6-Laura Fisher-Wenatchee
9-06.0	7-Jenny Gregorak-West Valley(Spok)
9-06.0	8-Stevie Marshalek-Kennedy
	GIRLS 1600 METER RUN-NEW RECORD
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
04:57.0	1-Megan Johnson-Seattle Prep
05:04.3	2-Carly Barnes-Gonzaga Prep
05:04.9	3-Heidi Colpitts-Wenatchee
05:07.0	4-Jodee Adams Moore-Newport(Bellevue)
05:13.5	5-Lindsey Egerdahl-Auburn-
05:15.0	6-Jenny Liou-Moscow
05:16.4	7-Laurel Gordon-Woodinville
05:16.6	8-Crystal Evans-Colville
	GIRLS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
11:10.8	1-Camille Connelly-Marysville-Pilchuck
11:17.4	2-Heidi Colpitts-Wenatchee
11:29.3	3-Molly Wise-Gig Harbor
11:31.0	4-Carrie Gibson-Lake Washington
11:31.5	5-Laura Hodgson-North Central 
11:37.3	6-Cathleen Willy-Central Kitsap
11:41.4	7-Melinda Schell-Prosser
11:45.1	8-Brandi McCoy-Richland
	GIRLS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
12:48.1	1-Eisenhower
12:58.9	2-Gig Harbor
13:02.0	3-Richland
13:02.9	4-Davis
13:03.6	5-Lewis & Clark
13:04.5	6-Pasco
13:15.9	7-Shorewood
13:21.3	8-Newport(Bellevue)
	GIRLS 4X100 RELAY-NEW RECORD
TIME	PLACE-SCHOOL        
47.81	1-Rainier Beach
49.71	2-Southridge
49.82	3-Benson
49.87	4-Holy Names
49.87	5-Steilacoom
50.40	6-South Kitsap
51.03	7-Ferris
51.06	8-Newport(Bellevue)
	GIRLS 4X200 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
1:43.8	1-Rainier Beach
1:45.5	2-Southridge
1:45.7	3-Newport(Bellevue)
1:47.8	4-Richland
1:47.8	5-Kent-Meridian
1:48.1	6-Steilacoom
1:48.1	7-South Kitsap
1:48.2	8-Battle Ground / Peninsula
	GIRLS 4X400 RELAY-NEW RECORD
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
3:58.29	1--Benson
4:03.79	2--Holy Names
4:04.58	2--University
4:05.09	4--Eisenhower
4:08.39	5--Pasco
4:09.32	6--Southridge
4:09.33	7--Walla Walla
4:10.35	8--Shorecrest
	
POINTS	TEAM SCORES
48	Rainier Beach
43	Eisenhower
42	Lake Washington
40	Benson
36	Pasco
30	Newport
29	Wenatchee
25	Holy Names
24	Kamiakin
22	Central Valley
22	Southridge
22	Steilacoom
21	Richland
18	Gonzaga Prep
16	Bishop Blanchet
16	University
14	Gig Harbor
14	Shadle Park
13	Mt. View
12	South Kitsap
11	Orofino
10	Auburn Riverside
10	Black Hills
10	Clarkston
10	Marysville-Pilchuck
10	Seattle Prep
9	Renton
9	Walla Walla
8	Ellensburg
8	Ilwaco
8	Kent-Meridian
8	Moscow
7	West Valley(Spok)
6.5	Battle Ground
6	Columbia
6	Eastmont
6	Ferris
6	Kennewick
6	North Central
6	Riverview
5	Davis
5	Grandview
5	Juanita
5	Lake City
5	Lake Stevens
5	Snohomish
4	Auburn-
4	Colville
4	Heritage
4	Kennedy
4	Lewis & Clark
4	Redmond
3	Central Kitsap
2	John Rogers
2	Prosser
2	Shorecrest
2	Shorewood
2	South Whidbey
2	Woodinville
1	Capital
1	Centralia
1	Issaquah
1	Mead
0.5	Peninsula