PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 14, 2001
OFFICIAL GIRLS FINAL RESULTS

GIRLS TEAM SCORES

* All Girls Running Results  * All Girls Field Results  * All Girls Relay Results
* Girls Hammer Throw(Exhibition)
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	GIRLS 110 METER HIGH HURDLES-New Record
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
13.79	1-Ginnie Powell-Rainier Beach
14.93	2-Danielle Ayers-Stamper-LaCrosse-Washtucna
15.50	3-Shannon McGrane-Colville
15.66	4-Ashley Rountree-Kentlake
15.70	5-Anita Nygard-Wenatchee
15.73	6-Linda Blake-Richland
15.89	7-Katey Moat-Clarkston
15.98	8-Cambrielle Jensen-Arlington
	GIRLS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
44.95	1-Anita Nygard-Wenatchee
46.25	2-Lyndsey Johnson-Walla Walla
46.97	3-Shannon McGrane-Colville
47.38	4-Laura Labbee-Eisenhower
47.66	5-Lindsay Ludwick-Bellevue
47.77	6-Summer Wilson-Snohomish
47.86	7-Amanda Bingham-Powder Valley
48.21	8-Missy Becker-Mt. Spokane
	GIRLS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
12.38	1-Deborah Jones-Benson
12.46	2-Tanya Pater-Lake Stevens
12.77	3-Deyna Tripp-Colville
12.92	4-Gena Crock-Liberty
12.97	5-Chelsey Wika-Juanita
13.01	6-Jamie Griffith-Kamiakin
13.07	7-Rosheida Adams-Auburn Riverside
13.11	8-Ashley Pugh-Federal Way
	GIRLS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
24.97	1-Heather Hetzer-Kamiak-
25.07	2-Tanya Pater-Lake Stevens
25.30	3-Ginnie Powell-Rainier Beach
25.41	4-Brandi Probasco-Canda-Benson
25.55	5-Nicole Hatcher-Southridge
25.87	6-Quiana Green-Benson
25.95	7-Chelsey Wika-Juanita
26.28	8-Michelle Jones-Rainier Beach
	GIRLS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
56.94	1-Deborah Jones-Benson
57.33	2-Heather Hetzer-Kamiak-
58.65	3-Sarah Owen-Lynnwood
58.81	4-Haley Heater-Eisenhower
58.89	5-Alicia Andrews-Asotin
59.11	6-Terran Legard-Columbia-Burbank
59.24	7-Jessie Bobert-Heritage
59.62	8-Kelsey Metcalfe-Woodinville
	GIRLS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 2:18.19	1-Rachel Ellison-Pasco
 2:19.26	2-Sierra Henderson-Auburn-
 2:19.34	3-Molly Carmody-Eisenhower
 2:19.52	4-Alicia Andrews-Asotin
 2:20.53	5-Anna Reeve-Newport
 2:20.99	6-Josie Lavin-Bremerton
 2:21.10	7-Molly Bull-Oak Harbor
 2:21.45	8-Clare Corroone-Woodinville
	GIRLS 1600 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 5:06.23	1-Lucy Miller-Snohomish
 5:06.28	2-Laura Halverson-Freeman
 5:15.81	3-Katie Prichard-Riverside-WA
 5:16.19	4-Teona Perkins-Kennewick
 5:16.36	5-Lindsey Egerdahl-Auburn-
 5:17.56	6-Isley Gonzalez-Sunnyside
 5:18.87	7-Laura Hodgson-North Central
 5:23.50	8-Beth Rosapepe-South Kitsap
	GIRLS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
11:04.1	1-Meredith Crane-Davis
11:05.6	2-Laurel Gordon-Woodinville
11:08.1	3-Natalie Rasmussen-South Kitsap
11:13.3	4-Cathleen Willy-Central Kitsap
11:20.0	5-Alana Hagney-Lewis & Clark
11:22.0	6-Katie Whittaker-North Central
11:26.7	7-Jessica Culnane-Snohomish
11:27.6	8-Jamie Geissler-Mead
	GIRLS DISTANCE RELAY--
TIME	PLACE--SCHOOL        
12-36.64	1--Eisenhower
12-46.89	2--University
12-52.55	3--Lewis & Clark
12-57.78	4--Richland
12-59.97	5--Mt. Baker
13-08.08	6--Skyline
13-10.47	7--Pasco
13-14.82	8--South Kitsap
	GIRLS 4X100 RELAY--
TIME	PLACE--SCHOOL        
48.44	1--Rainier Beach
48.84	2--Benson
50.34	3--Eisenhower
50.45	4--Southridge
51.02	5--Shorecrest
51.02	6--Auburn-
51.33	7--Walla Walla
51.39	8--Pullman
	GIRLS 4X200 RELAY--
TIME	PLACE--SCHOOL        
01:42.6	1--Rainier Beach
01:44.2	2--Shelton
01:45.3	3--Southridge
01:46.0	4--Eisenhower
01:46.2	5--Benson
01:47.6	6--Pullman
01:48.0	7--Lake Stevens
01:48.2	8--Federal Way
	GIRLS 4X400 RELAY--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
 4:00.69	1--Benson
 4:03.31	2--Eisenhower
 4:04.75	2--Bellevue
 4:06.02	4--Central Valley
 4:07.38	5--Woodinville
 4:07.54	6--Lynnwood
 4:08.07	7--Oak Harbor
 4:08.41	8--Walla Walla
	GIRLS SHOTPUT--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
43-09.5	1-Piper Hope-Orofino
43-05	2-Britany Hinchcliffe-Capital-WA
41-11	3-Mckenzie Burgess-Kiona-Benton
40-10.5	4-Kim Radke-Eastmont
39-07.5	5-Kristine Pillers-Prosser
39-00	6-Amanda Faire-Ellensburg
38-11	7-Ashley Pardun-Cheney
38-06	8-Katie Gillum-Gonzaga Prep
	GIRLS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
149-11	1-Britany Hinchcliffe-Capital-WA
143-11	2-Kate Hutchinson-Pullman
140-06	3-Piper Hope-Orofino
136-04	4-Shannon Groh-West Valley-Sp
134-06	5-Ashley Pardun-Cheney
132-06	6-Jessica  Telleria-Capital-ID
129-05	7-Erika Kirley-Kennewick
122-09	8-Stephanie Ulmer-Ellensburg
	GIRLS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
18-03.5	1-Danielle Ayers-Stamper-LaCrosse-Washtucna
17-09.75	2-Carrie Clemens-Shadle Park
17-04.5	3-Raeshannon Bovan-Rainier Beach
17-04	4-Jill Bell-Bellevue
17-01.5	5-Andrea McGillen-South Whidbey
16-11.5	6-Robin Harris-Puyallup
16-09.25	7-Uchechi Acholonu-Shorecrest
16-08	8-Katie Kaune-Gig Harbor
	GIRLS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
36-08.75	1-Robin Harris-Puyallup
36-05	2-Lindsay May-Richland
36-03.25	3-Candice Nell-Eastmont
36-02.25	4-Melissa Loss-Central Valley
35-11.5	5-Andrea McGillen-South Whidbey
35-11.25	6-Clarice Hayward Lee-Newport
35-09.5	7-Kelly Bay-Lake Stevens
35-08.5	8-Phoebe Maurer-Mt. Spokane
	GIRLS HIGH JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
5-5.	1-Robin Mikesh-Auburn Riverside
5-4.	2-Rose Cook-Wenatchee
5-3.	3-Katey Moat-Clarkston
5-2.	4-Lauren Mathis-Kamiakin
5-2.	4-Sara Fouts-Kennewick
5-2.	6-Michelle Elliott-Pasco
5-2.	6-Gwen Davis-Walla Walla
5-2.	6-Clarice Hayward Lee-Newport
	GIRLS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
147-08	1-Sammie Freeman-Eisenhower
144-06	2-Stephanie Ulmer-Ellensburg
126-08	3-Erin Merriman-Gonzaga Prep
124-10	4-Sarah Johnson-Kennewick
122-08	5-Emily Schrader-Mead
122-08	6-Rachel Bertholf-Mt. Spokane
122-00	7-Katie Syring-Mt. View
121-07	8-Ashley Reyes-Gig Harbor
	GIRLS POLE VAULT-New Record--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
11-06.	1-Sara Rowse-Richland
11-03.	2-Amy Groesbeck-Squalicum
11-00.	2-Tamara Diles-Newport
11-00.	4-Ashley Wildhaber-W.F. West
11-00.	5-Stevie Marshalek-Kennedy
10-06.	6-Whitney Omlin-Quincy
10-06.	7-Laura Fisher-Wenatchee
10-06.	8-Lindsay Draper-Woodinville

TEAM SCORES
Eisenhower-55
Benson-50
Rainier Beach-43
Richland-26
Wenatchee-24
Lake Stevens-20
Capital-WA-18
Colville-18
Kamiak--18
LaCrosse-Washtucna-18
Kennewick-16.5
Orofino-16
Auburn--15
Bellevue-15
Newport-15
Snohomish-15
Southridge-15
Woodinville-15
Pasco-14
Puyallup-13
Walla Walla-13
Auburn Riverside-12
Ellensburg-12
Pullman-12
Eastmont-11
Central Valley-10
Davis-10
Lewis & Clark-10
Asotin-9
Lynnwood-9
Clarkston-8
Freeman-8
Shadle Park-8
Shelton-8
South Kitsap-8
South Whidbey-8
Squalicum-8
University-8
Kamiakin-7.5
Gonzaga Prep-7
Cheney-6
Juanita-6
Kiona-Benton-6
Riverside-WA-6
Shorecrest-6
North Central-5
Central Kitsap-5
Kentlake-5
Liberty-5
Mead-5
Mt. Spokane-5
W.F. West-5
West Valley-Sp-5
Kennedy-4
Mt. Baker-4
Oak Harbor-4
Prosser-4
Bremerton-3
Capital-ID-3
Columbia-Burbank-3
Quincy-3
Skyline-3
Sunnyside-3
Federal Way-2
Gig Harbor-2
Heritage-2
Mt. View-2
Powder Valley-2
Arlington-1