PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 13, 2002
OFFICIAL GIRLS FINAL RESULTS

GIRLS TEAM SCORES

* All Girls Running Results  * All Girls Field Results  * All Girls Relay Results
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
	GIRLS 100 METER HIGH HURDLES
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
13.87	1-Ginnie Powell-Rainier Beach
15.06	2-Danielle Ayers-Stamper-LaCrosse/Washtucna
15.27	3-Ashley Rountree-Kentlake
15.34	4-Anita Nygard-Wenatchee
15.62	5-Linda Blake-Richland
15.74	6-Nicole Elliott-Pasco
15.74	7-Robin Mikesh-Auburn-Riverside
16.25	8-Emily Mothershed-Battle Ground
	GIRLS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
45.42	1-Anita Nygard-Wenatchee
45.52	2-Chelsi Claussen-Shelton
46.31	3-Laura Labbee-Eisenhower
46.35	4-Lindsay Ludwick-Bellevue
46.45	5-Amanda Bingham-Powder Valley
46.46	6-Brittany Baynes-Central Valley
47.04	7-Jessie Bobert-Heritage
47.07	8-Nicole Elliott-Pasco
	GIRLS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
12.40	1-Deborah Jones-Benson
12.64	2-Nicole Hatcher-Southridge
12.70	3-Esther Anderson-Davis
12.74	4-Lori Anderson-Lake Stevens
12.84	5-Brittany Rozier-Central Kitsap
12.87	6-Andrea Mayes-Shelton
12.88	7-Maria Johnson-Mt. Spokane
12.92	8-Jamie Carver-W.F. West
	GIRLS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
25.04	1-Deborah Jones-Benson
25.05	2-Ginnie Powell-Rainier Beach
25.96	3-Nicole Hatcher-Southridge
26.40	4-Stephanie Hardin-Kennedy
26.40	5-Christina Rainey-Davis
26.41	6-Andrea Mayes-Shelton
26.60	7-Jamie Griffith-Kamiakin
26.62	8-Brittany Rozier-Central Kitsap
	GIRLS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
57	1-Brandi Probasco Canda-Benson
58.35	2-Lydia Boswell-Grandview
58.91	3-Terran Legard-Columbia-Burbank
59.17	4-Leanne Bellar-Bellevue
59.22	5-Charlene Gannon-Central Valley
59.56	6-Katie Morton-University
59.66	7-Marcella Ford-Davis
59.71	8-Deyna Tripp-Colville
	GIRLS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 2:18.27	1-Amanda Miller-Eastmont
 2:21.44	2-Sierra Henderson-Auburn HS
 2:22.21	3-Rachel Ellison-Pasco
 2:22.59	4-Jocelyn Bement-Kamiakin
 2:22.60	5-Isley Gonzalez-Sunnyside
 2:23.01	6-Teona Perkins-Kennewick
 2:23.52	7-Stephanie Melrose-Hazen
 2:23.62	8-Whitney Ramsey-North Central
	GIRLS 1600 METER RUN
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 5:13.36	1-Erin Deasy-Gig Harbor
 5:13.76	2-Jamie Geissler-Mead
 5:17.27	3-Hannah Koeske-Lewis & Clark
 5:17.57	4-Lucy Miller-Snohomish
 5:19.87	5-Rachel Ellison-Pasco
 5:20.27	6-Katie Prichard-Riverside(WA)
 5:21.12	7-Amy Blodgett-Kamiakin
 5:22.33	8-Karen Schwager-South Whidbey
	GIRLS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10:49.20	1-Laura Hodgson-North Central
11:08.57	2-Meredith Crane-Davis
11:11.80	3-Amie Danke-University
11:16.88	4-Grace Coulter-Blaine
11:21.72	5-Amber Nickelson-Lake Stevens
11:24.92	6-Bobeya Krishnek-Mt. Baker
11:24.98	7-Kristi Jensen-Kamiakin
11:25.91	8-Molly Cole-West Valley(SP)
	GIRLS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
12:43.78	1-Eisenhower
12:49.33	2-Davis
12:54.91	3-Mt. Baker
13:00.80	4-Lewis & Clark
13:07.74	5-Lake Stevens
13:11.62	6-Gig Harbor
13:23.69	7-Mt. Spokane
13:25.94	8-Heritage
	GIRLS 4X100 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
49.09	1-Rainier Beach
49.29	2-Davis
49.31	3-Benson
49.87	4-Southridge
50.4	5-Curtis
50.9	6-Kamiakin
50.9	7-Mt. Spokane
51.04	8-Eastmont
	GIRLS 4X200 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
01:43.10	1-Benson
01:45.80	2-Southridge
01:46.90	3-Mt. Spokane
01:47.10	4-Davis
01:48.00	5-Lake Stevens
01:48.20	6-Kentlake
01:48.30	7-Eisenhower
01:48.60	8-Curtis & Eastmont
	GIRLS 4X400 RELAY-NEW RECORD
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
 3:55.33	1--Benson
 4:04.52	2--Eisenhower
 4:04.63	2--Eastmont
 4:06.67	4--University
 4:06.94	5--Davis
 4:08.89	6--Auburn HS
 4:09.27	7--Richland
 4:09.93	8--Kennewick
	GIRLS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
43-07.5	1-Mckenzie Burgess-Kiona-Benton
40-09.5	2-Katie Gillum-Gonzaga Prep
38-05.5	3-Amanda Faire-Ellensburg
38-01	4-Sami Fisher-Eisenhower
37-10.5	5-Becky Riddle-Blaine
37-10	6-Jessica Telleria-Capital(ID)
37-09.5	7-Anna Woelk-North Central
37-06	8-Anastasia Mendoza-Heritage
	GIRLS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
143-00	1-Kate Hutchinson-Pullman
130-01	2-Jessica Telleria-Capital
125-06	3-Lacie Garner-Chewelah
124-01	4-Kate Burton-Evergreen
121-04	5-Felice Moore-Central Valley
117-00	6-Jessica Beach-Captial
116-03	7-Katy Elsbury-Orofino
114-07	8-Erika Kirle-Kennewick
	GIRLS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
18-01		1-Danielle Ayers-Stamper-LaCrosse/Washtucna
17-09.25	2-Raeshannon Bovan-Rainier Beach
17-06.5		3-Carrie Clemens-Shadle Park
17-04.5		4-Kristin Singleton-Southridge
16-06.5		5-Teanna Meinhold-Colville
16-05.25	6-Kaylee Gardner-Bellingham
16-04.75	7-Katie Ziegler-Coeur d'Alene
16-02.5		8-Bri Ryan-North Central
	GIRLS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
36-01.25	1-Sherena Smith-Benson
35-08		2-Keniquea' Mitchell-Lincoln
35-05		3-Kaylee Gardner-Bellingham
35-03.5		4-Amanda Merrill-Mead
35-01.5		5-Emily Dieter-Kelso
35-00.25	6-Emily Veenker-Auburn HS
34-08		7-Lisa Sparks-Wenatchee
34-08		8-Tawni Jahns-Moses Lake
	GIRLS HIGH JUMP--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
5-04	1-Jana Manis-Southridge
5-04	2-Robin Mikesh-Auburn-Riverside
5-03	3-Teona Perkins-Kennewick
5-02	4-Lauren Mathis-Kamiakin
5-02	4-Lisa Sparks-Wenatchee
5-02	4-Gwen Davis-Walla Walla
5-02	7-Emily Berentson-Burlington-Edison
5-02	8-Kayla Mainer-West Valley(SP)
	GIRLS JAVELIN--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
125-03	1-Sami Fisher-Eisenhower
122-00	2-Colleen Bowman-Lewis & Clark
122-00	3-Tomitka McMurrin-Bremerton
120-07	4-Orejeona LaFever-Grandview
118-10	5-Chelsea Glavin-Heritage
118-02	6-Emily Schrader-Mead
117-09	7-Mallory Tatman-Sumner
117-00	8-Hailey Pearce-Walla Walla
	GIRLS POLE VAULT-NEW RECORD-
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
11-09.5	1-Stevie Marshalek-Kentlake
11-09.5	2-Emily Enders-Snohomish
11-00	2-Erin Shafer-Olympic
11-00	4-Doria Holbrook-Eisenhower
11-00	5-Amy Groesbeck-Squalicum
10-09	6-Heather McClary-Southridge
10-06	7-Courtney Doughty-Burlington-Edison
10-00	8-Allison Hedges-Richland
TEAM SCORES
66	Benson
46	Eisenhower
45	Southridge
45	Davis
36	Rainier Beach
24	Auburn
21	Wenatchee
19	Kentlake
19	Lewis & Clark
18	Kamiakin
18	LaCrosse/Washtucna
17.5	Eastmont
17	Lake Stevens
16	Mead
14	North Central
14	Pasco
14	Shelton
14	University
13	Gig Harbor
13	Grandview
13	Snohomish
12	Mt. Spokane
11	Central Valley
11	Kennewick
10	Auburn-Riverside
10	Bellevue
10	Kiona-Benton
10	Pullman
9	Bellingham
9	Blaine
9	Mt. Baker
8	Gonzaga Prep
8	Heritage
8	Lincoln
7	Richland
6	Bremerton
6	Chewelah
6	Columbia-Burbank
6	Ellensburg
6	Olympic
6	Shadle Park
5	Central Kitsap
5	Colville
5	Evergreen
5	Kennedy
5	Walla Walla
4.5	Curtis
4	Burlington-Edison
4	Kelso
4	Powder Valley
4	Squalicum
4	Sunnyside
3	Capital(ID)
3	Capital(WA)
3	Riverside(WA)
2	Hazen
2	Orofino
2	Sumner
2	West Valley(SP)
1	Battle Ground
1	Moses Lake
1	South Whidbey
1	W.F. West