PASCO INVITATIONAL
TRACK MEET
APRIL 17, 1999
GIRLS FINAL RESULTS

* All Girls Running Results * All Girls Field Results * All Girls Relay Results
These links above have all preliminary results and non-scoring results

TOP 8 FINISHERS IN EACH EVENT-
	GIRLS 100 METER HIGH HURDLES
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
14.14	1-Ginny Powell-Rainier Beach**New Invite Record**
14.26	2-Lindsey Johnson-Kamiakin
15.16	3-Jennifer Pyeatt-Bethel
15.59	4-Heather Heron-Eisenhower
15.73	5-Tiffani Walker-Newport
15.75	6-Nicole Hazen-Tahoma
15.76	7-Katey Moat-Chewelah
15.86	8-Valerie Gustafson-Black Hills
	GIRLS 300 METER INTER. HURDLES--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
45.25	1-Ginny Powell-Rainier Beach
45.42	2-Jill Bell-Bellevue
46.13	3-Heather Heron-Eisenhower
47.14	4-Genea Long-Lake Wash
47.76	5-Brianna Matson-Southridge
47.83	6-Lindsey Johnson-Kamiakin
48.01	7-Tamarack Lanmon-LaGrande
48.09	8-Jennifer Levy-Pendleton
	GIRLS 100 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
12.12	1-Emily Autrey-Kamiakin
12.27	2-Sharonda Duncan-Rainier Beach
12.43	3-Janae Young-Steilacoom
12.44	4-Trinia McQueen-John Rogers
12.47	5-Nikki Ferguson-Lake Wash
12.57	6-Bree Skinner-Pasco
12.59	7-Tanya Pater-Lake Stevens
12.65	8-Jamie Greene-Interlake
	GIRLS 200 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
25.40	1-Janae Young-Steilacoom
25.65	2-Emily Autrey-Kamiakin
26.09	3-Shayla Bush-Joel Ferris
26.17	4-Nikki Ferguson-Lake Wash
26.22	5-Trinia McQueen-John Rogers
26.31	6-Alison McGrane-Colville
26.40	7-Nicole Hatcher-Southridge
26.60	8-Jennifer Kennedy-North Central
	GIRLS 400 METER DASH--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
57.86	1-Teresa Brooks-Lewis & Clark
58.51	2-Alison McGrane-Colville
58.82	3-Leslie Merideth-Central Valley
58.87	4-Elizabeth Anderson-Bellevue
59.13	5-Amanda Morely-Auburn-
59.31	6-Karina Gomes-Olympic
60.14	7-Melissa Mackay-Kennewick
60.54	8-Monica Moore-Interlake
	GIRLS 800 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
2:15.36	1-Renee Wageman-Kamiakin
2:17.85	2-Jamie Rosenquist-Lewis & Clark
2:18.94	3-Kira Thompson-Coeur d'Alene
2:19.12	4-Alicen Maier-Selah
2:21.46	5-Sarah Kraybill-Ballard
2:23.28	6-Kelsey Metcalfe-Woodinville
2:23.93	7-Andie Hanson-Kennewick
2:23.95	8-Lindsay Krous-Davis
	GIRLS 1600 METER RUN
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
5:02.9	1-Amy Bair-Mt. View
5:11.5	2-Kim Stone-Bethel
5:20.8	3-Crystal Evans-Colville
5:21.6	4-Tafara Pulse-Davis
5:22.3	5-Cassie Sloan-Columbia(Burbank)
5:23.5	6-Heidi Colpitts-Wenatchee
5:24.2	7-Sara Sundborg-West Valley (Yak)
5:25.9	8-Jessica Culnane-Snohomish
	GIRLS 3200 METER RUN--
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
10:48.37	1-Mariel Ettinger-LaGrande
11:13.59	2-Cynthia Atencio-Richland
11:14.30	3-Jodee Adams-Moore-Newport
11:15.32	4-Haley Acre-Olympic
11:18.36	5-Nicole Seana-Kamiakin
11:18.83	6-Anna Blue-Capital
11:19.89	7-Chelsey Latendress-Shadle Park
11:32.99	8-Mayra Morgado-Wenatchee
	GIRLS DISTANCE RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
12:30.5	1-Lewis & Clark**New Invite Record**
12:31.0	2-Davis
12:32.0	3-Richland
12:40.6	4-Selah
12:43.1	5-Gonzaga Prep
12:59.6	6-Eisenhower
13:14.0	7-Pasco
13:23.0	8-Shadle Park
	GIRLS 4X100 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
48.38	1-Rainier Beach**New Invite Record**
48.86	2-Kamiakin
48.92	3-Pasco
50.16	4-Lake Wash
50.51	5-Steilacoom
51.17	6-Peninsula
51.30	7-Joel Ferris
51.42	8-Lake Stevens
	GIRLS 4X200 RELAY
TIME	PLACE-SCHOOL        
1.43.8	1-Rainier Beach
1.45.2	2-Pasco
1.46.7	3-Southridge
1.46.9	4-Kamiakin
1.47.1	5-Mt. Spokane
1.47.1	6-Joel Ferris
1.48.3	7-Kennedy
1.48.4	8-Peninsula
	GIRLS 4X400 RELAY
TIME	PLACE-NAME-SCHOOL
4:02.22	1-Central Valley
4:05.25	2-Lewis & Clark
4:06.82	3-Pasco
4:07.65	4-Kennewick
4:08.75	5-Richland
4:10.65	6-Eisenhower
4:11.32	7-Bellevue
4:11.70	8-Wenatchee
	GIRLS SHOTPUT
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
46-2.5	1-Natalie Kinion-Pasco
43-6	2-Mary Etter-Snohomish
42-4	3-Kim Radke-Eastmont
42-2	4-Shannon Rance-Renton
39-9	5-Jennifer Pyeatt-Bethel
39-8	6-Heather Harding-Central Valley
39-2.5	7-Cherron Davis-Auburn Riverside
39-0	8-Kim Biles-Highland
	GIRLS DISCUS--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
151-6	1-Mary Etter-Snohomish
134-10	2-Natalie Kinion-Pasco
132-4	3-Mari Ruiz-Walla Walla
127-8	4-Cathrine Kraayeveld-Lake Wash
127-4.5	5-Shannon Rance-Renton
124-4.5	6-Chrissy O'Neal-Chewelah
121-1	7-Kim Radke-Eastmont
119-7	8-Sarah Reichner-Sequim
		GIRLS JAVELIN
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
143-5	1-Shaya Orendorff- Liberty(Issaquah)
135-4	2-Casey Lektorich- University
135-0	3-Erin Anglesey- Kamiakin
129-5	4-Janelle Edington- Mead
128-6	5-Stephanie Ulmer- Ellensburg
127-8	6-Natalie Kinion- Pasco
124-10	7-Lacey Gressman- Pendleton
123-7	8-Christina Dickinson- Colville
	GIRLS LONG JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
19-1.5	1-Jill Bell-Bellevue
17-1.25	2-Christina Siffert-Black Hills
17-4.25	3-Bonnie Lenderman-Wenatchee
17-1.5	4-Ugochi Acholonu-Shorecrest
17-0.5	5-Jennifer Pyeatt-Bethel
16-8.0	6-Brianne Carmody-East Valley (Yak)
16-7.75	7-Janae Young-Steilacoom
16-7.0	8-Amanda Ray-Mt. View
	GIRLS TRIPLE JUMP--
DIST	PLACE-NAME-SCHOOL
37-6.5	1-Andrea McGillen-South Whidbey
36-11.252-Jennifer Walsh-Eastside Catholic
36-3.75	3-Brianne Carmody-East Valley (Yak)
36-1.5	4-Katie Borton-West Valley (Yak)
35-7	5-Katie Schurra-Shadle Park
35-5.75	6-Ugochi Acholonu-Shorecrest
35-4.75	7-Christina Siffert-Black Hills
34-8.25	8-Nicole Welfel-Colville
	GIRLS HIGH JUMP--
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
5-4	1-Jenny Brogdon-LaGrande
5-3	2-Rose Cook-Wenatchee
5-2	3-Kristin Dillard-Lindbergh
5-2	4-Samantha Spoo-Snohomish
5-2	5-Gita Burke-Black Hills
5-0	6-Rachel Johnson-Walla Walla
5-0	7-Katey Moat-Chewelah
5-0	8T	Megan Maxwell- Pasco
5-0	8T	Clarice Hayward-Lee- Newport
5-0	8T	Arlene Jacobsen- Shorewood
	GIRLS POLE VAULT**NEW EVENT**
HEIGHT	PLACE-NAME-SCHOOL
10-9	1-Lisa Preston-Pendleton**New Invite Record**
10-6	2-Emily Roberts-Central Valley
10-3	3-Jenny Gregorak-West Valley(Spok)
10-3	4-Candi Cornfield-LaGrande
10-0	5-Amy Mortensen-Eastmont
9-6	6-Brenda Zittel-Bellarmine Prep
9-3	7-Alicia Zittel-Bellarmine Prep
8-6	8-Melinda Bryant-Kalama

POINTS	TEAM SCORES
62	Kamiakin
48	Rainier Beach
46.33	Pasco
36	Lewis & Clark
27	Central Valley
27	LaGrande
25	Bellevue
24	Lake Wash
24	Snohomish
22	Bethel
22	Steilacoom
21	Wenatchee
19	Colville
18	Richland
17	Eisenhower
14	Davis
13	Pendleton
12	Black Hills
12	Eastmont
12	Southridge
11	Joel Ferris
11	Mt. View
10	Liberty(Issaquah)
10.33	Newport
10	Selah
10	South Whidbey
9	East Valley (Yak)
9	John Rogers
9	Kennewick
9	Renton
9	Shorecrest
9	Walla Walla
8	Eastside Catholic
8	Olympic
8	University
7	Chewelah
7	Shadle Park
7	West Valley (Yak)
6	Coeur d'Alene
6	Lindbergh
6	West Valley(Spok)
5	Bellarmine Prep
5	Mead
4	Auburn-
4	Ballard
4	Columbia(Burbank)
4	Ellensburg
4	Gonzaga Prep
4	Mt. Spokane
4	Peninsula
3	Capital
3	Lake Stevens
3	Tahoma
3	Woodinville
2	Auburn Riverside
2	Interlake
2	Kennedy
1	Highland
1	Kalama
1	North Central
1	Sequim
.33	Shorewood