Licensed to Pasco Senior High School    Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2008 09:06 PM
RICHLAND/WENATCHEE AT MOSES LAKE
MOSES LAKE HIGH SCHOOL - 5/1/2008
Results
Girls
Richland 129.00 17.00 Moses Lake
Wenatchee 89.00 56.00 Moses Lake
Richland 113.00 32.00 Wenatchee

Boys
Richland 102.00 41.00 Moses Lake
Wenatchee 104.00 41.00 Moses Lake
Richland 77.00 63.00 Wenatchee  

Girls 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jackson, Shallyn Richland 13.54
2 Piro, Wyatt Wenatchee 13.74
3 Alderman, Sam Richland 13.79
4 Sharp, Ashley Wenatchee 13.82
5 Wilkins, Katie Wenatchee 13.85
6 Zamora, Maria Wenatchee 14.03
7 Caldwell, Bri Richland 14.07
8 Loera, Jordan Moses Lake 14.08
9 Vyakhk, Annika Moses Lake 16.16

Girls 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sanford, Martha Richland 26.10
2 Lakes, Shaniae Richland 26.59
3 Zamora, Maria Wenatchee 27.37
4 Wilkins, Katie Wenatchee 27.80
5 Sharp, Ashley Wenatchee 27.96
6 Caldwell, Bri Richland 28.12
7 Alderman, Sam Richland 28.69
8 Piro, Wyatt Wenatchee 28.91

Girls 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sanford, Martha Richland 59.48
2 Caldwell, Bri Richland 1:01.61
3 Chamberlain, Kayla Moses Lake 1:01.68
4 Chapman, Kylie Wenatchee 1:02.26
5 Pauly, Chelan Wenatchee 1:05.36
6 Short-Morin, Chelsey Wenatchee 1:06.38
7 King, Kathleen Wenatchee 1:06.42

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnson, Kiley Richland 2:25.13
2 Jones, Maggie Richland 2:25.16
3 McDonald, Annie Richland 2:25.50
4 Pauly, Skye Wenatchee 2:28.74
5 Hollick, Maggie Richland 2:37.27
6 Kiser, Hannah Wenatchee 2:38.83
7 Faubion, Sarah Wenatchee 2:42.40
8 Budiselich, Kristin Moses Lake 2:43.46
9 Pauly, Chelan Wenatchee 2:52.31
10 Cromer, Amy Moses Lake 2:57.43
11 Sell, Whitney Moses Lake 3:00.41
12 Garza, Rudi Moses Lake 3:39.50

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Mahoney, Katie Richland 5:26.56
2 Amparan, Danielle Richland 5:30.65
3 Hazen, Emily Wenatchee 5:31.09
4 Burrup, Laurel Richland 5:31.49
5 Mills, Allison Richland 5:42.81
6 Budiselich, Kristin Moses Lake 6:10.39
7 Valaas, Kirsten Wenatchee 6:15.97
8 Bravo, Sonia Moses Lake 6:23.80
9 Cromer, Amy Moses Lake 6:44.73
10 Garza, Rudi Moses Lake 7:57.56

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hazen, Emily Wenatchee 11:59.84
2 Till, Alisha Richland 12:11.31
3 Kuest, Erinn Wenatchee 13:25.61
4 Tribley, Megan Wenatchee 14:01.36

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Deitz, Galia Richland 15.11
2 Noyes, Ann Moses Lake 16.26
3 Martin, Emily Wenatchee 16.94
4 Valdez, Melanie Richland 17.53
5 Tonge, Ashley Wenatchee 17.85
6 Brower, Gabby Richland 17.91
7 Prehm, Christine Wenatchee 18.21
8 Johnson, Jenny Wenatchee 18.31
9 Diaz, Olivia Richland 19.77

Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Deitz, Galia Richland 45.75
2 Valdez, Melanie Richland 49.26
3 Martin, Emily Wenatchee 49.41
4 Johnson, Jenny Wenatchee 51.21
5 Prehm, Christine Wenatchee 52.19
6 Tonge, Ashley Wenatchee 52.92
7 Diaz, Olivia Richland 57.35

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Richland 'A' 49.63
1) Deitz, Galia 2) Jackson, Shallyn
3) Lakes, Shaniae 4) Alderman, Sam
2 Wenatchee 'A' 57.53
1) Wilkins, Katie 2) Zamora, Maria
3) Gustafsson, Hannah 4) Sharp, Ashley

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Richland 'A' 1:45.49
1) Deitz, Galia 2) Lakes, Shaniae
3) Jackson, Shallyn 4) Alderman, Sam
2 Wenatchee 'A' 1:47.92
1) Zamora, Maria 2) Gustafsson, Hannah
3) Wilkins, Katie 4) Sharp, Ashley

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Moses Lake 'A' 5:28.40
1) Chamberlain, Kayla 2) Cromer, Amy
3) Loera, Jordan 4) Noyes, Ann

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Clements, Jessica Richland 5-02.00
2 Wicheta, Sarah Wenatchee 4-08.00
3 Machinal, Mandy Richland 4-06.00
4 Fisher, Stephanie Richland J4-06.00
5 Holck, Julie Moses Lake J4-06.00
6 Story, Samantha Wenatchee 4-04.00

Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christian, Jessica Richland 10-06.00
2 Dotson, Elizabeth Richland 9-06.00
3 Chen, Joanna Richland 7-06.00
4 Bath, Jill Richland J7-06.00
5 Vyakhk, Annika Moses Lake 7-00.00
-- Wilson, Gracie Wenatchee NH
-- Daines, Maggie Wenatchee NH
-- Johnson, Melissa Richland NH

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson, Shallyn Richland 16-05.00
2 Chamberlain, Kayla Moses Lake 15-11.00
3 Fisher, Stephanie Richland 15-09.50
4 Noyes, Ann Moses Lake 15-09.00
5 Loera, Jordan Moses Lake 15-02.00
6 Duhamel, Lindsay Wenatchee 14-02.00
7 Harum, Cory Wenatchee J14-02.00
8 Johnson, Jenny Wenatchee 13-09.25
9 Harris, Lynette Wenatchee 13-07.50

Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lakes, Shaniae Richland 35-10.00
2 Noyes, Ann Moses Lake 35-05.00
3 Loera, Jordan Moses Lake 34-04.50
4 Duhamel, Lindsay Wenatchee 33-03.75
5 Chamberlain, Kayla Moses Lake 33-00.25
6 Prehm, Christine Wenatchee 30-06.75
7 Harum, Cory Wenatchee 29-06.25
8 Schneider, Amber Wenatchee 29-04.50

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Willoughby, Ashley Richland 36-09.00
2 Duhamel, Becky Wenatchee 34-00.00
3 Stevens, Victoria Richland 31-06.00
4 Hinojosa, Maryjo Richland 30-04.00
5 Brower, Kendra Richland 29-08.50
6 Ordway, Danielle Moses Lake 27-10.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Duhamel, Becky Wenatchee 102-02
2 Brower, Kendra Richland 101-04
3 Hinojosa, Maryjo Richland 97-02
4 Young, Zantyah Moses Lake 88-05
5 Hinojosa, Felicia Richland 80-01
6 Willoughby, Ashley Richland 75-07
7 Ordway, Danielle Moses Lake 70-10
8 Dyer, Kylie Moses Lake 68-01
9 Stevens, Victoria Richland 67-05

Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Stevens, Victoria Richland 105-06
2 Rowe, Carson Richland 102-11
3 Comstock, Shealyn Richland 101-03
4 Hinojosa, Felicia Richland 97-10
5 Holck, Julie Moses Lake 95-02
6 Wicheta, Sarah Wenatchee 93-03
7 Ordway, Danielle Moses Lake 91-04
8 Story, Samantha Wenatchee 79-06
9 Young, Zantyah Moses Lake 76-01
10 Brower, Kendra Richland 75-04
11 Dyer, Kylie Moses Lake 74-11
12 Schneider, Amber Wenatchee 68-02
13 Covey, Katie Wenatchee 63-03

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Piippo, Steven Richland 11.55 2
2 Smith, Garrett Wenatchee 11.66 2
3 Casillas, Colton Richland 11.75 2
4 Sewell, Chaese Wenatchee 11.77 2
5 Kuntz, Kyle Wenatchee 12.01 1
6 Sealby, Jacob Wenatchee 12.05 1
7 Rhea, DeVonte Richland 12.15 1
8 Moore, Andre Moses Lake 12.23 2
9 Wilks, Jordan Moses Lake 12.27 1
10 Hill, Mitchell Moses Lake 12.74 1
11 Crowell, Zack Moses Lake 13.60 2

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Piippo, Steven Richland 22.99 2
2 Sewell, Chaese Wenatchee 23.32 2
3 Smith, Garrett Wenatchee 23.35 1
4 Rhea, DeVonte Richland 23.93 1
5 Sealby, Lucas Wenatchee 24.05 1
6 Kuntz, Kyle Wenatchee 24.17 2
7 Bowers, Tyler Richland 24.80 2
8 Koon, Randy Moses Lake 24.95 2
9 Richardson, Chris Moses Lake 25.82 2
10 Fackrell, Spencer Moses Lake 27.74 1

Boys 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Casillas, Colton Richland 52.76
2 Richardson, Chris Moses Lake 53.04
3 Helm, Blake Wenatchee 53.21
4 Moore, Andre Moses Lake 53.71
5 Sealby, Jacob Wenatchee 53.89
6 Sewell, Chaese Wenatchee 54.10
7 Sealby, Lucas Wenatchee 54.96
8 Bowers, Tyler Richland 55.28

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Schweiger, Nathan Richland 2:04.30
2 Casillas, Casey Richland 2:07.02
3 Thomason, Alex Richland 2:10.18
4 Martin, James Wenatchee 2:10.85
5 Zimmerman, Mark Wenatchee 2:12.20
6 McAlavy, Nick Moses Lake 2:13.46
7 Bendito-Zepeda, Armando Wenatchee 2:14.09
8 Furgusen, Sunee Moses Lake 2:26.51

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Whitney, David Richland 4:46.58
2 Fussner, Ben Richland 4:50.40
3 Nelson, Braden Richland 4:52.72
4 Marsh, Jeff Moses Lake 4:53.48
5 McAlavy, Nick Moses Lake 4:56.71
6 Sauer, Michael Wenatchee 4:57.96
7 Shales, Tyler Wenatchee 5:10.43
8 Clemetson, Bradley Moses Lake 5:16.85
9 Daschel, Ben Moses Lake 5:19.13

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Willits, Ryan Richland 10:10.56
2 Turpen, Cayle Richland 10:23.29
3 Parker, Caleb Richland 10:28.42
4 Zimmerman, Mark Wenatchee 10:59.68
5 Sauer, Michael Wenatchee 11:10.41
6 Marsh, Jeff Moses Lake 11:14.65
7 Clemetson, Bradley Moses Lake 11:21.16
8 Furgusen, Sunee Moses Lake 11:52.30
9 Daschel, Ben Moses Lake 11:56.09

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hunt, Nick Wenatchee 16.17
2 Blowe, Ted Richland 16.48
3 Hansen, Tjos Wenatchee 16.73
4 Turner, Eric Richland 17.13
5 Larsen, Alex Wenatchee 17.28
6 Harmon, Ryan Wenatchee 17.45

Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Blowe, Ted Richland 41.57
2 Harmon, Ryan Wenatchee 42.49
3 Hansen, Tjos Wenatchee 44.26
4 Hunt, Nick Wenatchee 45.05
5 Steele, Ben Moses Lake 45.56
6 Turner, Eric Richland 45.94
7 Nygard, Brian Wenatchee 46.28

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Richland 'A' 44.02
2 Wenatchee 'A' 44.17
3 Moses Lake 'A' 46.22
1) Moore, Andre 2) McAlavy, Nick
3) Koon, Randy 4) Richardson, Chris

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Moses Lake 'A' 3:48.82
1) Moore, Andre 2) McAlavy, Nick
3) Koon, Randy 4) Richardson, Chris

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Garrett Wenatchee 6-00.00
2 Smith, Keaton Wenatchee 5-08.00
3 Miller, Jonathon Richland J5-08.00
4 Arndt, Andrew Wenatchee J5-08.00
5 Baird, Brad Richland 5-04.00
-- Mandrishin, Travis Moses Lake NH
-- Kafentzis, Travis Richland NH

Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Riedinger, Eric Wenatchee 12-00.00
2 Gahringer, Eli Wenatchee 11-06.00
3 Harris, Trace Wenatchee 10-06.00
4 Covey, James Wenatchee 10-00.00
5 Knighten, Jeremy Richland 9-06.00
6 Mandrishin, Travis Moses Lake 9-00.00
7 Huddleston, Ruben Moses Lake J9-00.00
-- Smith, Nick Moses Lake NH
-- Van Putten, Jared Moses Lake NH

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sealby, Jacob Wenatchee 20-09.75
2 Martin, Aaron Richland 19-00.50
3 Gibbons, Cody Wenatchee 18-08.50
4 Weixel, Derek Richland 18-07.00
5 Sealby, Lucas Wenatchee 18-05.00
6 Koon, Randy Moses Lake 18-02.00
7 McAlavy, Nick Moses Lake 17-06.50
8 Chapin, Sam Wenatchee 17-06.00
9 Vega, Christian Wenatchee 17-05.50
10 Fackrell, Spencer Moses Lake 17-02.00
11 Olveda, Hunter Richland 16-03.00
12 Baird, Brad Richland 16-02.25

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Miller, Jonathon Richland 42-04.50
2 Fackrell, Spencer Moses Lake 39-03.25
3 Martin, Aaron Richland 38-11.50
4 Vega, Christian Wenatchee 38-04.50
5 Gibbons, Cody Wenatchee 38-01.75
6 Weixel, Derek Richland 37-10.50
7 Hill, Mitchell Moses Lake 37-08.50
8 Larsen, Alex Wenatchee 36-10.00
9 Wilks, Jordan Moses Lake 36-04.25

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Harman, Tad Moses Lake 52-02.50
2 Dewitt, Cameron Moses Lake 48-03.00
3 Lynch, Brandon Wenatchee 46-00.50
4 Fish, Grant Moses Lake 41-11.00
5 Pitman, Chris Richland 41-10.00
6 Helton, Briggs Wenatchee 41-02.00
7 Girgis, Peter Richland 40-08.00
8 Christensen, Chris Richland 40-06.00
9 Christensen, Scott Richland 38-08.00
10 Boyce, Jordan Moses Lake 37-10.50
11 Nygard, Blake Wenatchee 33-06.00

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Harman, Tad Moses Lake 160-03
2 Christensen, Scott Richland 134-04
3 Helton, Briggs Wenatchee 133-03
4 Dewitt, Cameron Moses Lake 129-06
5 Lynch, Brandon Wenatchee 123-06
6 Girgis, Peter Richland 121-06
7 Boyce, Jordan Moses Lake 119-00
8 Fackrell, Spencer Moses Lake 117-04
9 Peven, Ben Wenatchee 109-08
10 Christensen, Chris Richland 105-00
11 Buchanan, Schaefer Wenatchee 104-07
12 Pitman, Chris Richland 96-07
13 Nerrell, Rafael Richland 89-03

Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 DiTommoso, Anthoney Wenatchee 160-02
2 Straight, Spencer Wenatchee 157-11
3 Fish, Grant Moses Lake 153-09
4 Girgis, Peter Richland 149-02
5 Wilks, Jordan Moses Lake 145-01
5 Peven, Ben Wenatchee 145-01
7 Rader, Nick Richland 140-08
8 Sisk, Paul Richland 138-09
9 Hill, Mitchell Moses Lake 136-03
10 Charvat, Dyllan Richland 136-01
11 Smith, Keaton Wenatchee 129-11
12 Lytle, Russ Wenatchee 128-00
13 Boyce, Jordan Moses Lake 126-06
14 Nerrell, Rafael Richland 117-04