Licensed to Pasco Senior High School   HY-TEK's Meet Manager 3/29/2009 08:11 AM
ML, SR AT RICHLAND
RICHLAND HIGH SCHOOL - 3/26/2009
Results

Girls Team Scores
Richland-131, Moses Lake-18 Southridge-137, Moses Lake-12 SR-92, Rich-58

Boys Team Scores
Richland-94, Moses Lake-51 Southridge-90.5 Moses Lake-54.5 SR-74, Rich-71

Girls 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 McNeill, Kasey Sr Southridge 12.92
2 Upton, LaQuilla Jr Southridge 13.18
3 Dickey, Chynna So Richland 13.65
4 Jackson, Shallynn Sr Richland 13.82
5 Caldwell, Bri So Richland 14.18
6 Alderman, Sam Sr Richland 14.21
7 Grant, Kelsie Fr Moses Lake 14.81
8 Stones, Abby Fr Moses Lake 14.96
9 Bakker, Kimberly Fr Moses Lake 15.06

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Lakes, Shaniae Sr Richland 26.83 2
2 Smith, Andrea So Southridge 27.67 2
3 Upton, LaQuilla Jr Southridge 27.76 2
4 Munoz, Magie So Moses Lake 27.82 2
5 Dickey, Chynna So Richland 27.97 1
6 Jamerson, Sydni Fr Richland 29.25 2
7 Alderman, Sam Sr Richland 29.49 1
8 Odegard, Ashlee Fr Southridge 29.88 1
9 McCullough, Becca Jr Moses Lake 29.94 1
10 Bakker, Kimberly Fr Moses Lake 30.51 1
11 Andreatta, Randi Fr Southridge 30.73 1
12 Kimbro, Sydney So Moses Lake 30.85 2

Girls 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Wallace, Jenna Jr Southridge 1:01.65
2 Munoz, Magie So Moses Lake 1:02.24
3 Jamerson, Sydni Fr Richland 1:05.08
4 Odegard, Ashlee Fr Southridge 1:06.05
5 Hammerstrom, Bethany Fr Richland 1:07.52
6 Andreatta, Randi Fr Southridge 1:13.46

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnson, Kiley Sr Richland 2:25.30
2 Mahoney, Katie So Richland 2:32.40
3 Burrup, Laurel Sr Richland 2:33.08
4 Dickman, Gina Jr Southridge 2:36.96
5 Hollick, Maggie Jr Richland 2:40.33
6 Olivas, Chelsea So Southridge 2:49.13
7 McFall, Kinsey So Southridge 2:54.86
8 Bravo, Sonia Jr Moses Lake 2:56.15

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Hazen, Emily So Richland 5:33.24
2 Jones, Maggie So Richland 5:35.20
3 Till, Alisha Sr Richland 5:36.56
4 Townsend, Ariel Jr Richland 5:40.56
5 Merrell, Kari Jr Southridge 5:56.31
6 Hooper, Whitney Fr Southridge 6:10.88
7 Budiselich, Kristin Sr Moses Lake 6:22.94
8 Bravo, Sonia Jr Moses Lake 6:36.93

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dernbach, Lauren Jr Richland 12:12.31
2 Butler, Emily So Southridge 12:32.32
3 April, Natalie Fr Richland 12:36.27
4 Budiselich, Kristin Sr Moses Lake 13:55.02
5 Nyberg, Hanna So Southridge 13:57.72

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bourque, Chelsea Jr Southridge 15.69
2 Smith, Andrea So Southridge 16.64
3 Floyd, Erica So Southridge 17.54
4 Valdez, Melanie So Richland 17.96
5 Manning, Charlene Fr Richland 19.40
6 Meyer, Danyelle So Southridge 19.99
7 Begic, Sejla Sr Richland 20.08

Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bourque, Chelsea Jr Southridge 47.45
2 Brower, Gabby Sr Richland 50.55
3 Floyd, Erica So Southridge 50.80
4 Meyer, Danyelle So Southridge 53.94
5 Valdez, Melanie So Richland 1:00.21

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 49.97
1) Hill, Brittany Sr 2) McNeill, Kasey Sr
3) Upton, LaQuilla Jr 4) Bourque, Chelsea Jr
2 Richland 'A' 52.13
1) Jackson, Shallynn Sr 2) Sanford, Martha Jr
3) Lakes, Shaniae Sr 4) Caldwell, Bri So
3 Moses Lake 'A' 57.98
1) Kimbro, Sydney So 2) McCullough, Becca Jr
3) Grant, Kelsie Fr 4) Bakker, Kimberly Fr
-- Richland 'B' NT

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 1:46.53
1) Smith, Andrea So 2) Wallace, Jenna Jr
3) Hill, Brittany Sr 4) Upton, LaQuilla Jr
2 Richland 'A' 1:55.66
1) Alderman, Sam Sr 2) Machinal, Mandy So
3) Dickey, Chynna So 4) Caldwell, Bri So
3 Moses Lake 'A' 1:57.94
1) Kimbro, Sydney So 2) Chamberlain, Kayla Sr
3) McCullough, Becca Jr 4) Munoz, Magie So

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southridge 'A' 4:17.86
1) Merrell, Kari Jr 2) Floyd, Erica So
3) Andreatta, Randi Fr 4) Meyer, Danyelle So
2 Richland 'A' 4:20.25
1) Brower, Gabby Sr 2) Jackson, Shallynn Sr
3) Lakes, Shaniae Sr 4) Valdez, Melanie So
3 Richland 'B' x4:35.62
4 Southridge 'B' x4:48.77
5 Southridge 'C' x4:59.22

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson, Tammy Jr Southridge 5-00.00
2 Hill, Brittany Sr Southridge 4-10.00
3 Jamerson, Sydni Fr Richland 4-08.00
3 Machinal, Mandy So Richland 4-08.00
5 Rowe, Carson Jr Richland 4-06.00

Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christian, Jessica Sr Richland 11-00.00
2 Hall, Mackenzie Sr Southridge 10-00.00
3 Hall, Chloe Sr Southridge 9-00.00
4 Smoot, Katie Jr Southridge J9-00.00
5 Chen, Joanna So Richland 8-06.00
6 Schnetzer, Kirstie Sr Southridge 7-06.00
7 Manning, Charlene Fr Richland 7-00.00
7 Jackson, Tammy Jr Southridge 7-00.00

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 McNeill, Kasey Sr Southridge 16-06.00
2 Hill, Brittany Sr Southridge 15-06.50
3 Jackson, Shallynn Sr Richland 15-01.50
4 Rowe, Carson Jr Richland 14-08.00
5 Hall, Chloe Sr Southridge 14-05.50
6 Floyd, Erica So Southridge 14-00.50
7 Loera, Jordan So Moses Lake 13-10.00
8 Schnetzer, Kirstie Sr Southridge 13-09.50
9 Bakker, Kimberly Fr Moses Lake 13-04.00
10 McCullough, Becca Jr Moses Lake 12-01.50
11 Grant, Kelsie Fr Moses Lake 11-10.50

Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lakes, Shaniae Sr Richland 38-06.00
2 Hall, Chloe Sr Southridge 33-06.00
3 Hall, Mackenzie Sr Southridge 32-02.50
4 Hill, Brittany Sr Southridge 32-02.25
5 Loera, Jordan So Moses Lake 31-07.50
6 Smoot, Katie Jr Southridge 31-01.50
7 Rowe, Carson Jr Richland 30-08.00
8 Jackson, Tammy Jr Southridge 29-03.50

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Murillo, Emma Jr Southridge 34-07.00
2 Willoughby, Ashley Sr Richland 33-03.50
3 Stevens, Victoria Jr Richland 32-04.00
4 Gramling, Liz Sr Southridge 30-10.00
5 Matthews, Carolyn Jr Moses Lake 29-02.50
6 Comstock, Shealyn Sr Richland 28-01.50
7 Webb, Kenzie Fr Richland 26-00.00
8 Ordway, Danielle Sr Moses Lake 25-01.50
9 Milliken, Chloe So Richland 24-05.50
10 Yale, Alyssa Sr Southridge 24-05.00
11 Brown, Marisa Fr Moses Lake 23-08.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Murillo, Emma Jr Southridge 114-04
2 Stevens, Victoria Jr Richland 91-01
3 Gramling, Liz Sr Southridge 86-10
4 Willoughby, Ashley Sr Richland J86-10
5 Matthews, Carolyn Jr Moses Lake 85-03
6 Comstock, Shealyn Sr Richland 84-01
7 Webb, Kenzie Fr Richland 68-08
8 Brown, Marisa Fr Moses Lake 63-05
9 Yale, Alyssa Sr Southridge 62-07
10 Milliken, Chloe So Richland 56-08

Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Murillo, Emma Jr Southridge 115-04
2 Rowe, Carson Jr Richland 113-03
3 Yale, Alyssa Sr Southridge 94-06
4 Ordway, Danielle Sr Moses Lake 92-02
5 Stevens, Victoria Jr Richland 91-10
6 Comstock, Shealyn Sr Richland 89-05
7 Gramling, Liz Sr Southridge 89-01
8 Dickman, Gina Jr Southridge 88-11
9 Machinal, Mandy So Richland 86-01
10 Novack, Jaime So Richland 71-09

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Piippo, Steven Sr Richland 11.76 2
2 Hatcher, James Sr Southridge 12.11 2
3 Rhea, DeVonte' Jr Richland 12.17 2
4 Hill, Mitchell Jr Moses Lake 12.19 2
5 Lee, Jonathan Jr Southridge 12.22 2
6 Emmerson, Cole So Southridge 12.47 1
7 Upton, Jorden Jr Southridge 12.57 1
8 St. Marie, Cody So Moses Lake 12.63 1
9 Kusuda, Andrew So Richland 12.69 1
10 Hibdon, Tyler So Richland 12.95 1

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Piippo, Steven Sr Richland 23.42 2
2 Rhea, DeVonte' Jr Richland 23.82 2
3 Koon, Randy Jr Moses Lake 23.88 2
4 Burton, Randell Jr Southridge 24.47 1
5 Lee, Jonathan Jr Southridge 24.52 2
6 Hatcher, James Sr Southridge 24.57 2
7 Wilks, Jordan Jr Moses Lake 24.71 1
8 Emmerson, Cole So Southridge 25.12 1
9 Powell, Tyler So Richland 25.24 1
10 Hibdon, Tyler So Richland 25.34 1
11 St. Marie, Cody So Moses Lake 26.78 2
12 Johnson, Timothy So Moses Lake 27.10 1

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bowers, Tyler Jr Richland 52.60 2
2 Richardson, Chris Sr Moses Lake 53.31 2
3 Casillas, Casey Jr Richland 53.98 2
4 Hay, Trevor Sr Richland 54.68 1
5 Konzek, Aaron Jr Southridge 55.07 2
6 Swanson, Kris Jr Southridge 56.22 1
7 Burton, Randell Jr Southridge 57.29 2
8 Mendoza, Alex Jr Southridge 57.70 1
9 Gamez, Ricardo Jr Moses Lake 1:02.82 2

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Schweiger, Nathan Jr Richland 2:03.02
2 Sturdefant, Kyle Jr Southridge 2:03.88
3 Smith, Aaron So Southridge 2:04.63
4 Nelson, Braden Sr Richland 2:05.34
5 Turpen, Cayle So Richland 2:07.32
6 Gonzales, Adrian Jr Southridge 2:09.26
7 Pena, Ben Jr Moses Lake 2:15.31
8 Daschel, Ben Jr Moses Lake 2:21.87
9 Estes, Aaron Sr Richland 2:23.87
10 Gamez, Ricardo Jr Moses Lake 2:26.74
11 Tripp, Nick Fr Moses Lake 2:28.88
12 Schultz, Andrew Jr Southridge 2:31.64

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Olivas, Quinton Jr Southridge 4:33.39
2 Parker, Caleb Sr Richland 4:38.89
3 Sieler, Nathan Jr Southridge 4:51.23
4 Marsh, Jeff Sr Moses Lake 4:52.07
5 Whitney, David Sr Richland 4:55.48
6 Mather, Nathan So Richland 5:01.26
7 Calmus, Quinton Jr Richland 5:04.48
8 Monlux, Will Fr Moses Lake 5:15.68
9 Wise, Hayden Fr Moses Lake 5:18.17
10 Tripp, Nick Fr Moses Lake 5:24.36

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Cravens, Colby Jr Southridge 10:13.92
2 Marsh, Jeff Sr Moses Lake 10:23.73
3 Quam, Addison So Southridge 10:26.62
4 Fussner, Benn Sr Richland 10:27.32
5 Kretzschmar, Stuart Jr Richland 10:27.58
6 Monlux, Will Fr Moses Lake 11:17.45
7 Wise, Hayden Fr Moses Lake 11:17.79
8 Daschel, Ben Jr Moses Lake 11:18.42

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ward, Ben Sr Southridge 16.20
2 Yale, Jason Jr Southridge 16.54
3 Heaston, Brad Jr Southridge 16.97
4 Phanneger, Shawn So Southridge 17.69
5 Turner, Eric Sr Richland 18.08
6 Kafentzis, Travis So Richland 19.33
7 Ng, Tony So Richland 19.85
8 Johnson, Timothy So Moses Lake 19.94

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Yale, Jason Jr Southridge 44.28 1
2 Heaston, Brad Jr Southridge 44.54 2
3 Steele, Ben Jr Moses Lake 45.26 2
4 Turner, Eric Sr Richland 45.66 2
5 Phanneger, Shawn So Southridge 46.50 1
6 Johnson, Timothy So Moses Lake 46.85 1
7 Ng, Tony So Richland 48.16 1

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Moses Lake 'A' 45.04
1) Koon, Randy Jr 2) Hill, Mitchell Jr
3) Steele, Ben Jr 4) Richardson, Chris Sr
2 Richland 'A' 45.32
1) Hibdon, Tyler So 2) Hay, Brendan So
3) Rhea, DeVonte' Jr 4) Piippo, Steven Sr
3 Southridge 'A' 46.00
1) Lee, Jonathan Jr 2) Hatcher, James Sr
3) Whitney, Chris Jr 4) Emmerson, Cole So
4 Southridge 'B' x46.62
5 Richland 'B' x47.61

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Richland 'A' 3:36.66
1) Bowers, Tyler Jr 2) Casillas, Casey Jr
3) Schweiger, Nathan Jr 4) Hay, Brendan So
2 Southridge 'A' 3:37.58
1) Swanson, Kris Jr 2) Olivas, Quinton Jr
3) Singleton, Casey Sr 4) Sturdefant, Kyle Jr
3 Moses Lake 'A' 3:42.01
1) Koon, Randy Jr 2) Steele, Ben Jr
3) Pena, Ben Jr 4) Richardson, Chris Sr
4 Richland 'B' x3:44.16
5 Southridge 'B' x3:59.77

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Piippo, Steven Sr Richland 6-03.00
2 Kafentzis, Travis So Richland 5-08.00
3 Pena, Ben Jr Moses Lake J5-08.00
4 McKinney, Jacob So Richland J5-08.00
5 Ward, Ben Sr Southridge 5-06.00
6 Mandrishin, Travis So Moses Lake 5-04.00
7 Dean, Rylie Jr Southridge J5-04.00

Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Garretson, Jacob Sr Southridge 12-00.00
2 Mandrishin, Travis So Moses Lake 10-06.00
3 Stevenson, Joe So Richland 10-00.00
4 Neslin, Casey Jr Southridge J10-00.00
5 Dickinson, Andrew Fr Richland 9-00.00
5 Avery, Kyle Sr Richland 9-00.00

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Koon, Randy Jr Moses Lake 20-03.00
2 Richardson, Chris Sr Moses Lake 19-02.50
3 Heaston, Brad Jr Southridge 18-08.00
4 McGee, Tyrell Jr Southridge 18-07.00
5 Wildey, Matt So Richland 18-03.50
6 Weixel, Derek Sr Richland 18-01.25
7 Pena, Ben Jr Moses Lake 17-09.00
8 Snider, John So Southridge 17-06.00
9 Wodehouse, Jantzen So Southridge 17-04.00
10 Fackrell, Spencer Sr Moses Lake 17-01.50
11 Staten, Elon Fr Richland 16-05.50
12 Willoughby, Darrell Jr Richland 15-08.50

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Fackrell, Spencer Sr Moses Lake 40-05.00
2 Hill, Mitchell Jr Moses Lake 39-01.50
3 McGee, Tyrell Jr Southridge 38-10.00
4 Weixel, Derek Sr Richland 37-08.50
5 Wildey, Matt So Richland 37-07.25
6 Ward, Ben Sr Southridge 37-00.75
7 Wilks, Jordan Jr Moses Lake 36-11.50
8 Polvi, Matt Jr Richland 36-09.00
9 Swanson, Kris Jr Southridge 35-06.00
10 Willoughby, Darrell Jr Richland 33-04.25

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Graves, Austin Jr Southridge 44-02.00
2 Robinson, Grant Sr Southridge 43-08.00
3 Pitman, Chris Jr Richland 43-03.00
4 Christensen, Chris Jr Richland 43-02.00
5 Girgis, Peter Sr Richland 40-07.50
6 Christensen, Scott Sr Richland 39-09.00
7 Haste, Greg Jr Southridge 39-06.50
8 Hirai, Brodrick Jr Southridge 39-05.00
9 Bradley, Brandon So Moses Lake 38-10.00
10 Guerra, Jobette Sr Moses Lake 38-08.50
11 Campbell, Blake Sr Richland 36-11.00
12 Harman, Tyler Sr Moses Lake J36-11.00
13 Anderson, Brent Jr Southridge 35-09.00
14 Goodrich, Cameron Sr Moses Lake 34-01.50

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christensen, Scott Sr Richland 143-05
2 Girgis, Peter Sr Richland 125-01
3 Fackrell, Spencer Sr Moses Lake 124-00
4 Pitman, Chris Jr Richland 120-02
5 Graves, Austin Jr Southridge 115-10
6 Christensen, Chris Jr Richland 115-04
7 Smith, Sam Sr Southridge 112-06
7 Goodrich, Cameron Sr Moses Lake 112-06
9 Harman, Tyler Sr Moses Lake 112-03
10 Bradley, Brandon So Moses Lake 99-04
11 Hirai, Brodrick Jr Southridge 95-04
12 Robinson, Grant Sr Southridge 91-03

Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Yale, Jason Jr Southridge 169-10
2 Phanneger, Shawn So Southridge 145-06
3 Rader, Nick Sr Richland 142-00
4 Wilks, Jordan Jr Moses Lake 141-00
5 Hill, Mitchell Jr Moses Lake 139-05
6 Samples, Shawn So Southridge 129-02
7 Camacho, Daniel So Moses Lake 128-03
8 Smith, Sam Sr Southridge 124-06
9 Harman, Tyler Sr Moses Lake 121-05
10 McCants, Thomas Jr Richland 120-04
11 Cook, Ozzie Jr Richland 120-01
12 Nerrell, Rafael Sr Richland 116-11
13 Webster, Joe So Richland 110-01