Licensed to Pasco Senior High School   HY-TEK's Meet Manager 4/23/2009 08:49 PM
HANFORD/PASCO/WENATCHEE AT RICHLAND
RICHLAND HIGH SCHOOL - 4/23/2009
Women
Pasco 100.00 49.00 Hanford
Richland 114.00 36.00 Hanford
Wenatchee 88.00 62.00 Hanford
Richland 81.00 69.00 Pasco
Pasco 91.00 59.00 Wenatchee
Richland 96.00 54.00 Wenatchee

Men
Pasco 77.00 68.00 Hanford
Richland 89.75 55.25 Hanford
Wenatchee 74.00 71.00 Hanford
Pasco 73.00 72.00 Richland
Wenatchee 83.50 61.50 Pasco
Wenatchee 87.00 58.00 Richland

Event 1 Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Hunt, Nick 11 Wenatchee 16.57 2
2 Moulton, Lee 11 Pasco 16.84 2
3 Turner, Eric 12 Richland 17.14 2
4 Dikes, Dylan 11 Hanford 17.28 2
5 Arndt, Andrew 11 Wenatchee 17.29 2
6 Kafentzis, Travis 10 Richland 17.32 2
7 Collett, Joesph 9 Hanford 17.47 1
8 Broberg, Curtis 9 Wenatchee 17.55 1
9 Keeler, Kyle 9 Wenatchee 18.09 1
10 Ng, Tony 10 Richland 18.23 1
11 Shelby, Shane 9 Hanford 18.36 2
12 Whitby, Bevin 11 Pasco 18.98 1
13 Sullivan, Cameron 9 Hanford 20.13 1
14 Elizondo, Michael 11 Pasco 20.20 1

Event 2 Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Sanford, Martha 11 Richland 16.05 2
2 Sparks, Sadie 9 Pasco 16.19 2
3 Gilmore, Kendell 11 Pasco 16.82 2
4 Ketcham, Audrey 9 Wenatchee 17.21 2
5 Dorsey, Nicole 9 Wenatchee 17.33 2
6 Davis, Melanie 12 Pasco 17.73 2
7 Valdez, Melanie 10 Richland 17.93 2
8 Manning, Charlene 9 Richland 17.99 2
9 Koelzer, Katy 9 Pasco 18.44 1
10 Johnson, Jenny 10 Wenatchee 18.67 1
11 Chu, Rebecca 11 Hanford 19.05 1
12 Hughes, Sarah 9 Hanford 19.17 1
13 Prehm, Christine 12 Wenatchee 19.43 1
14 Gonzalez, Melissa 12 Hanford 20.34 1

Event 3 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Avery, Marques 11 Pasco 11.17 2
2 Sealby, Jacob 11 Wenatchee 11.56 2
3 Rhea, DeVonte' 11 Richland 11.83 2
4 Rogers, Doug 12 Pasco 11.90 2
5 Bowers, Tyler 11 Richland 11.91 1
6 Crow, Brandon 12 Hanford 12.03 1
7 Luhrs, Rainer 11 Pasco 12.09 2
7 Vandermark, Shawn 11 Hanford 12.09 1
9 Smith, Garrett 12 Wenatchee 12.12 2
10 Clemans, Kyle 10 Wenatchee 12.25 2
11 Allen, Jacob 12 Wenatchee 12.28 1
12 Sapp, Anthony 11 Pasco 12.29 1
13 Hibdon, Tyler 10 Richland 12.36 1
14 Wallace, Ben 11 Hanford 12.41 1

Event 4 Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ortiz, Yesenia 12 Pasco 12.92 2
2 Sanford, Martha 11 Richland 13.09 2
3 Dickey, Chynna 10 Richland 13.40 2
4 Jamerson, Sydni 9 Richland 13.51 1
5 Pierce, Sarah Nicole 9 Pasco 13.66 2
6 Ketcham, Audrey 9 Wenatchee 13.72 2
7 Alderman, Sam 12 Richland 13.74 1
7 Blanksma, Korynn 10 Wenatchee 13.74 2
9 LeMieux, Janelle 12 Pasco 13.76 2
10 Covert, Shelby 9 Hanford 13.91 1
11 Clifton, Alexandra 10 Pasco 14.15 1
12 Hatchell, Hannah 9 Hanford 14.18 1
13 Baddley, Heather 9 Hanford 14.20 1

Event 5 Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Jacob 9 Wenatchee 4:38.49
2 Schweiger, Nathan 11 Richland 4:38.75
3 Turpen, Cayle 10 Richland 4:41.76
4 Rodriguez, Albert 11 Hanford 4:42.87
5 Martin, Zac 11 Hanford 4:43.32
6 Sturtevant, Mathew 10 Pasco 4:44.08
7 Boersma, Nick 9 Wenatchee 4:45.38
8 Nelson, Braden 12 Richland 4:47.29
9 Broz, Chris 11 Hanford 4:49.20
10 Fricke, Jacob 12 Hanford 4:52.04
11 Kretzschmar, Stuart 11 Richland 4:52.72
12 Cardenas, Gaspar 11 Pasco 4:58.65
13 Shales, Tyler 10 Wenatchee 4:59.30
14 Hergert, Joshua 9 Pasco 5:03.57

Event 6 Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Vander Malle, Marisa 11 Pasco 5:20.93
2 Rodriguez, Janette 11 Pasco 5:23.97
3 Hegarty, Erin 10 Hanford 5:24.89
4 Dernbach, Lauren 11 Richland 5:29.53
5 Jones, Maggie 10 Richland 5:35.33
6 Pauly, Skye 11 Wenatchee 5:37.72
7 April, Natalie 9 Richland 5:39.33
8 Townsend, Ariel 11 Richland 5:42.17
9 Anderson, Leilani 12 Hanford 5:49.23
10 Kuest, Erinn 11 Wenatchee 5:54.62
11 Nordt, Emily 9 Wenatchee 6:00.58
12 Berlin, Jenna 9 Hanford 6:04.17
13 Brambila, Gladys 11 Pasco 6:19.22
14 Feeney, Brenna 9 Hanford 6:30.97

Event 7 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Pasco 'A' 44.90
1) Avery, Marques 11 2) Sapp, Anthony 11
3) Rogers, Doug 12 4) Lamb, Devante 10
2 Richland 'A' 45.66
1) Rhea, DeVonte' 11 2) Hibdon, Tyler 10
3) Powell, Sawyer 9 4) Bowers, Tyler 11
3 Hanford 'A' 46.86
1) Brown, Eli 10 2) Wallace, Ben 11
3) Vandermark, Shawn 11 4) Boolen, Jason 9

Event 8 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Richland 'A' 52.35
1) Alderman, Sam 12 2) Jackson, Shallynn 12
3) Jamerson, Sydni 9 4) Dickey, Chynna 10
2 Pasco 'A' 53.91
1) Ellsworth, Shelby 10 2) LeMieux, Janelle 12
3) Ortiz, Yesenia 12 4) Rovira, Danielle 12
3 Hanford 'A' 54.21
1) Chu, Rebecca 11 2) Hughes, Laura 11
3) Apgar, Sophia 9 4) Baddley, Heather 9

Event 9 Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bland, Josh 12 Hanford 50.22 2
2 Piippo, Steven 12 Richland 51.61 2
3 Sealby, Lucas 11 Wenatchee 51.74 2
4 Gilbert, Peter 12 Pasco 52.22 2
5 Le Mieux, Jordan 11 Pasco 52.56 2
6 Avery, Marques 11 Pasco 52.98 2
7 Helm, Cooper 10 Wenatchee 53.03 2
8 Wilson, Spencer 9 Wenatchee 54.77 1
9 Pipkin, Zach 10 Wenatchee 54.85 2
10 Hibdon, Tyler 10 Richland 55.31 1
11 Crow, Brandon 12 Hanford 55.93 1
12 Boolen, Jason 9 Hanford 57.17 1
13 Qualheim, Connor 9 Richland 57.64 1
14 Teats, Joel 10 Richland 58.65 1

Event 10 Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ortiz, Yesenia 12 Pasco 1:00.62 2
2 Dart, Megan 12 Hanford 1:01.80 2
3 Jamerson, Sydni 9 Richland 1:02.16 2
4 Zamora, Maria 10 Wenatchee 1:02.83 1
5 Pevin, Grace 9 Wenatchee 1:03.67 2
6 Pierce, Sarah Nicole 9 Pasco 1:05.16 1
7 Townsend, Shaunice 10 Pasco 1:05.19 2
8 Valdez, Melanie 10 Richland 1:05.68 2
9 Shanley, Roddie 9 Richland 1:06.39 2
10 Chapman, Kylie 11 Wenatchee 1:06.48 2
11 Hatchell, Hannah 9 Hanford 1:06.87 1
12 Rovira, Amy 10 Hanford 1:08.09 1
13 Wendell, Alexis 9 Hanford 1:08.90 1
14 Clifton, Alexandra 10 Pasco 1:09.03 1
15 Aurand, Ashley 10 Richland 1:09.18 1

Event 11 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Hunt, Nick 11 Wenatchee 41.23 2
2 Luhrs, Rainer 11 Pasco 43.13 2
3 Dikes, Dylan 11 Hanford 43.58 2
4 Collett, Joesph 9 Hanford 43.88 2
5 Moulton, Lee 11 Pasco 44.03 2
6 Nygard, Brian 11 Wenatchee 44.29 2
7 Arndt, Andrew 11 Wenatchee 44.62 2
8 Turner, Eric 12 Richland 44.64 2
9 Kafentzis, Travis 10 Richland 45.25 1
10 Shelby, Shane 9 Hanford 45.84 1
11 Broberg, Curtis 9 Wenatchee 46.21 1
12 Elizondo, Michael 11 Pasco 47.16 1
13 Ng, Tony 10 Richland 48.13 1
14 Whitby, Bevin 11 Pasco 48.75 1
15 Sullivan, Cameron 9 Hanford 53.31 1

Event 12 Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Sanford, Martha 11 Richland 46.60 2
2 Brower, Gabby 12 Richland 48.66 2
3 Rovira, Danielle 12 Pasco 48.72 2
4 Ellsworth, Shelby 10 Pasco 49.64 2
5 Johnson, Jenny 10 Wenatchee 50.52 2
6 Ketcham, Audrey 9 Wenatchee 50.92 1
7 Dorsey, Nicole 9 Wenatchee 51.06 2
8 Chu, Rebecca 11 Hanford 52.10 1
9 Manning, Charlene 9 Richland 53.53 2
10 Gibbons, Robyn 10 Wenatchee 54.05 1
11 Gonzalez, Melissa 12 Hanford 55.43 1
12 Hughes, Sarah 9 Hanford 57.34 1

Event 13 Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Gilbert, Peter 12 Pasco 2:02.29
2 Casillas, Casey 11 Richland 2:02.88
3 Broz, Chris 11 Hanford 2:06.58
4 Zimmerman, Mark 12 Wenatchee 2:07.49
5 Hathaway, Noel 9 Hanford 2:08.04
6 Boersma, Nick 9 Wenatchee 2:10.55
7 Le Mieux, Jordan 11 Pasco 2:10.61
8 Whitney, David 12 Richland 2:11.96
9 Bendito-Zepeda, Armando 10 Wenatchee 2:12.97
10 Ellis, Micah John 10 Richland 2:13.00
11 Halverson, John 12 Wenatchee 2:15.03
12 Hergert, Joshua 9 Pasco 2:23.60

Event 14 Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rodriguez, Janette 11 Pasco 2:25.73
2 Johnson, Kiley 12 Richland 2:28.47
3 Hazen, Emily 10 Richland 2:28.98
4 Daniel, Breanna 11 Hanford 2:29.86
5 Burrup, Laurel 12 Richland 2:31.38
6 Chapman, Tegan 9 Wenatchee 2:33.54
7 Pauly, Skye 11 Wenatchee 2:36.04
8 Queen, Melissa 12 Hanford 2:38.38
9 Pauly, Chelan 11 Wenatchee 2:38.69
10 Till, Alisha 12 Richland 2:40.22
11 Dye, Anna 9 Wenatchee 2:41.97
12 Brambila, Gladys 11 Pasco 2:46.54
13 Orozco, Ashley 11 Pasco 2:47.66

Event 15 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bland, Josh 12 Hanford 22.47 2
2 Sealby, Jacob 11 Wenatchee 22.85 2
3 Avery, Marques 11 Pasco 22.89 2
4 Sealby, Lucas 11 Wenatchee 23.40 2
5 Lamb, Devante 10 Pasco 23.62 1
6 Bowers, Tyler 11 Richland 23.78 1
7 Rhea, DeVonte' 11 Richland 23.86 2
8 Rogers, Doug 12 Pasco 23.93 2
9 Sapp, Anthony 11 Pasco 24.28 1
10 Clemans, Kyle 10 Wenatchee 24.54 1
11 Powell, Sawyer 9 Richland 24.66 1
12 Crow, Brandon 12 Hanford 24.68 2
13 Wilson, Spencer 9 Wenatchee 24.73 1

Event 16 Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Sanford, Martha 11 Richland 27.02 2
2 Townsend, Shaunice 10 Pasco 27.26 2
3 Zamora, Maria 10 Wenatchee 27.48 2
4 Jackson, Shallynn 12 Richland 27.54 2
5 Alderman, Sam 12 Richland 27.88 1
6 Pierce, Sarah Nicole 9 Pasco 28.02 2
7 Dorsey, Nicole 9 Wenatchee 28.05 2
8 Blanksma, Korynn 10 Wenatchee 28.09 1
9 Dart, Megan 12 Hanford 28.64 2
10 Hatchell, Hannah 9 Hanford 28.89 1
11 Baddley, Heather 9 Hanford 29.40 1
12 Clifton, Alexandra 10 Pasco 29.67 1

Event 17 Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Smith, Jacob 9 Wenatchee 9:57.92
2 Parker, Caleb 12 Richland 10:08.90
3 Sauer, Michael 11 Wenatchee 10:12.20
4 Fussner, Benn 12 Richland 10:22.76
5 Sturtevant, Mathew 10 Pasco 10:28.70
6 Nelson, Ryan 10 Hanford 10:36.67
7 Gorbatyuk, Sergey 9 Pasco 10:48.02
8 Valdez, Justin 11 Wenatchee 10:49.60
9 Cardenas, Gaspar 11 Pasco 10:56.80
10 Mather, Nathan 10 Richland 10:58.43
11 Lewis, Judd 9 Wenatchee 10:59.48
12 Kindle, Brooks 10 Hanford 11:00.14

Event 18 Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Vander Malle, Marisa 11 Pasco 11:37.05
2 Kuest, Erinn 11 Wenatchee 12:27.72
3 Mahoney, Katie 10 Richland 12:34.32
4 Nordt, Emily 9 Wenatchee 12:36.26
5 Bosch, Kylie 9 Richland 13:44.11
6 Schmick, Mary 11 Hanford 14:41.11

Event 19 Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Wenatchee 'A' 1:50.03
1) Zamora, Maria 10 2) Blanksma, Korynn 10
3) Dorsey, Nicole 9 4) Pevin, Grace 9
2 Richland 'A' 1:54.54
1) Alderman, Sam 12 2) Machinal, Mandy 10
3) Dickey, Chynna 10 4) Jamerson, Sydni 9
3 Pasco 'A' 1:56.49
1) LeMieux, Janelle 12 2) Pierce, Sarah Nicole 9
3) Ellsworth, Shelby 10 4) Kelly, Ashley 10
4 Hanford 'A' 1:57.14
1) Baddley, Heather 9 2) Dart, Megan 12
3) Hughes, Laura 11 4) Berlin, Kara 12

Event 20 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Wenatchee 'A' 3:28.37
1) Arndt, Andrew 11 2) Hunt, Nick 11
3) Helm, Cooper 10 4) Wilson, Spencer 9
2 Richland 'A' 3:28.68
1) Casillas, Casey 11 2) Bowers, Tyler 11
3) Piippo, Steven 12 4) Schweiger, Nathan 11
3 Pasco 'A' 3:37.59
1) Gilbert, Peter 12 2) Luhrs, Rainer 11
3) Lamb, Devante 10 4) Le Mieux, Jordan 11
4 Hanford 'A' 3:37.83
1) Crow, Brandon 12 2) Rodriguez, Albert 11
3) Broz, Chris 11 4) Fricke, Jacob 12
5 Richland 'B' x3:48.81
1) Fussner, Benn 12 2) Nelson, Braden 12
3) Parker, Caleb 12 4) Turpen, Cayle 10
6 Wenatchee 'B' x3:53.34
1) Shales, Tyler 10 2) Boersma, Nick 9
3) Zimmerman, Mark 12 4) Bendito-Zepeda, Armando 10

Event 21 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Pasco 'A' 4:13.82
1) Ortiz, Yesenia 12 2) Rovira, Danielle 12
3) Rodriguez, Janette 11 4) Townsend, Shaunice 10
2 Richland 'A' 4:22.81
1) Brower, Gabby 12 2) Mahoney, Katie 10
3) Jones, Maggie 10 4) Valdez, Melanie 10
3 Hanford 'A' 4:27.85
1) Wendell, Alexis 9 2) Rovira, Amy 10
3) Queen, Melissa 12 4) Daniel, Breanna 11
4 Wenatchee 'A' 4:29.45
1) Chapman, Kylie 11 2) Pauly, Chelan 11
3) Pauly, Skye 11 4) Chapman, Tegan 9
5 Richland 'B' x4:35.71
1) Burrup, Laurel 12 2) Dernbach, Lauren 11
3) Johnson, Kiley 12 4) Hazen, Emily 10
6 Hanford 'B' x4:37.31
1) Anderson, Leilani 12 2) Berlin, Jenna 9
3) Hegarty, Erin 10 4) Tank, Haley 12

Event 22 Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Whitby, Kole 12 Pasco 46-02.00
2 Keeton, Skylar 12 Pasco 45-00.00
3 Pitman, Chris 11 Richland 44-10.50
4 Christensen, Chris 11 Richland 44-06.50
5 Price, Jacob 11 Pasco 44-04.50
6 Wagar, Cameron 10 Hanford 43-02.00
7 Garza, Cameron 12 Pasco 42-11.50
8 Girgis, Peter 12 Richland 42-05.00
9 Wagar, Kyle 12 Hanford 42-02.00
10 Marboe, Michael 11 Wenatchee 42-00.50
11 Campbell, Blake 12 Richland 41-11.00
12 Harris, RJ 11 Hanford 41-05.00
13 Garcia, Justin 11 Wenatchee 39-05.00
14 Lloyd, Rhys 11 Hanford 39-04.50
15 Helton, Briggs 12 Wenatchee 39-03.50
16 Christensen, Scott 12 Richland 38-05.00
17 Rueter, Kurt 10 Hanford 37-10.00
18 Ellsworth, Jacob 12 Pasco 34-08.50

Event 23 Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Willoughby, Ashley 12 Richland 35-04.00
2 Sparks, Sadie 9 Pasco 34-04.50
3 Duhamel, Becky 11 Wenatchee 33-10.50
4 Stevens, Victoria 11 Richland 32-01.00
5 Tank, Haley 12 Hanford 31-06.00
6 Davis, Melanie 12 Pasco 31-01.00
7 Balderas, Arianna 10 Pasco 31-00.50
8 Graff, Samantha 12 Pasco 30-06.00
9 Lucke, Kaylie 12 Hanford 29-01.00
10 Webb, Kenzie 9 Richland 28-11.00
11 Miller, Patricia 11 Hanford 27-05.50
12 Watson, Arieshia 12 Hanford 27-03.50
13 Garza, Deandra-Brittany 12 Pasco 26-06.00
14 Hallberg, Lexxi 9 Wenatchee 26-03.00
15 Harris, Kyrsten 9 Hanford 25-10.00
16 Milliken, Chloe 10 Richland 25-03.00

Event 24 Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Christensen, Scott 12 Richland 148-06
2 Helton, Briggs 12 Wenatchee 132-02
3 Girgis, Peter 12 Richland 127-07
4 Harris, RJ 11 Hanford 124-05
5 Lloyd, Rhys 11 Hanford 119-10
6 Pitman, Chris 11 Richland 115-09
7 Peven, Ben 12 Wenatchee 114-00
8 Marboe, Michael 11 Wenatchee 112-06
9 Espinoza, Jaden 10 Pasco 110-05
10 Willhoite, Sam 12 Pasco 109-05
11 Christensen, Dennis 9 Richland 107-01
12 Rueter, Kurt 10 Hanford 106-08
13 Dahl, Cameron 10 Pasco 104-01
14 Wagar, Kyle 12 Hanford 102-11
15 Garza, Cameron 12 Pasco 100-10
16 Garcia, Justin 11 Wenatchee 97-04
17 Stephens, Mike 12 Hanford 93-10
18 Keeton, Skylar 12 Pasco 93-06

Event 25 Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Balderas, Arianna 10 Pasco 108-06
2 Duhamel, Becky 11 Wenatchee J108-06
3 Stevens, Victoria 11 Richland 98-05
4 Willoughby, Ashley 12 Richland 95-05
5 Comstock, Shealyn 12 Richland 95-02
6 Davis, Melanie 12 Pasco 92-10
7 Watson, Arieshia 12 Hanford 92-01
8 Hallberg, Lexxi 9 Wenatchee 91-05
9 Harris, Kyrsten 9 Hanford 89-02
10 Graff, Samantha 12 Pasco 79-06
11 Hughes, Laura 11 Hanford 78-09
12 Trent, Lauren 11 Hanford 78-05
13 Tucker, Kelcey 12 Hanford 77-00
14 Fergen, Kim 12 Pasco 76-03
15 Webb, Kenzie 9 Richland 64-05
16 Olguin, Marissa 11 Pasco 63-00
17 Milliken, Chloe 10 Richland 53-03

Event 26 Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Wagar, Kyle 12 Hanford 183-06
2 Wagar, Cameron 10 Hanford 168-10
3 Price, Jacob 11 Pasco 167-07
4 Rader, Nick 12 Richland 156-01
5 Whitby, Kole 12 Pasco 147-11
6 Friesz, Jordan 12 Hanford 147-08
7 Keeton, Skylar 12 Pasco 146-09
8 Stephens, Mike 12 Hanford 143-11
9 Smith, Keaton 10 Wenatchee 142-00
10 Peven, Ben 12 Wenatchee 137-04
11 Payne, Joe 9 Richland 135-06
12 Moulton, Lee 11 Pasco 133-06
13 Garza, Cameron 12 Pasco 132-10
14 Freeman, Chris 9 Hanford 132-00
15 Gibbons, Cody 12 Wenatchee 130-11
16 Lytle, Russ 12 Wenatchee 130-05
17 Cook, Ozzie 11 Richland 124-00
18 Webster, Joe 10 Richland 118-09
19 McCants, Thomas 11 Richland 103-11

Event 27 Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellsworth, Shelby 10 Pasco 119-04
2 Tank, Haley 12 Hanford 117-10
3 Nguyen, Kim 10 Wenatchee 110-11
4 Comstock, Shealyn 12 Richland 109-02
5 Pevin, Grace 9 Wenatchee 108-03
6 Hopkins, Molly 12 Hanford 96-04
7 Morris, Alexa 12 Hanford 94-10
8 Story, Samantha 12 Wenatchee 94-05
9 Garza, Deandra-Brittany 12 Pasco 94-01
10 Novack, Jaime 10 Richland 87-01
11 Olguin, Marissa 11 Pasco 77-02
12 Silvers, Hailey 11 Pasco 76-02
13 Schneider, Amber 11 Wenatchee 75-07
14 Bradley, Heather 12 Hanford 75-04
15 Traore, Adam 12 Hanford 74-01
16 Machinal, Mandy 10 Richland 73-07
17 Sullivan, Morgan 12 Pasco 65-09
18 Alderson, Kaitlyn 10 Richland 63-10

Event 28 Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sealby, Lucas 11 Wenatchee 20-06.00
2 Sealby, Jacob 11 Wenatchee J20-06.00
3 Wildey, Matt 10 Richland 20-02.50
4 Clemans, Kyle 10 Wenatchee 19-02.00
5 Vega, Christian 11 Wenatchee J19-02.00
6 Scroggie, Jake 9 Wenatchee 19-00.50
7 Weixel, Derek 12 Richland 18-10.50
8 Kim, Sonny 10 Hanford 18-05.50
9 Luhrs, Rainer 11 Pasco 18-04.50
10 Urlacher, Mitchell 12 Pasco 18-04.00
11 Ellsworth, Jacob 12 Pasco 17-11.00
12 Vandermark, Shawn 11 Hanford 17-10.50
13 Matta, Harshel 12 Hanford 17-07.00
14 Mata, Isac 9 Hanford 17-06.00
15 Moulton, Lee 11 Pasco 17-05.00
16 Elizondo, Michael 11 Pasco 16-05.50
17 Zachara, Peter 11 Hanford 15-04.00

Event 29 Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson, Shallynn 12 Richland 16-05.00
2 Miller, Taymussa 12 Hanford 16-02.00
3 Morris, Rachael 11 Wenatchee 15-00.00
4 Caldwell, Mikey 12 Richland J15-00.00
5 Gibbons, Robyn 10 Wenatchee 14-10.50
6 Berlin, Kara 12 Hanford 14-10.00
7 Johnson, Jenny 10 Wenatchee J14-10.00
8 Kelly, Ashley 10 Pasco 14-09.50
9 Townsend, Shaunice 10 Pasco 14-08.00
10 LeMieux, Janelle 12 Pasco 14-07.50
11 Novack, Jaime 10 Richland 14-02.25
12 Koelzer, Katy 9 Pasco 12-08.50

Event 30 Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Gibbons, Cody 12 Wenatchee 40-06.00
2 Matta, Harshel 12 Hanford 39-07.50
3 Vega, Christian 11 Wenatchee 38-11.50
4 Smith, Garrett 12 Wenatchee 38-07.00
5 Wildey, Matt 10 Richland 38-05.50
6 Lamb, Devante 10 Pasco 37-09.00
7 Urlacher, Mitchell 12 Pasco 36-00.00
8 Mata, Isac 9 Hanford 35-09.00
9 Polvi, Matt 11 Richland 35-05.00
10 Zachara, Peter 11 Hanford 35-03.50
11 Ellsworth, Jacob 12 Pasco 34-04.50
12 Izaguirre, Josh 12 Pasco 33-09.50
13 Powell, Presley 9 Pasco 33-00.50

Event 31 Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jackson, Shallynn 12 Richland 33-10.50
2 Berlin, Kara 12 Hanford 31-11.25
3 Sullivan, Morgan 12 Pasco 31-09.50
4 Bradley, Veronica 10 Hanford 30-10.25
5 Eller, Stefanie 10 Wenatchee 30-04.00
6 Kelly, Ashley 10 Pasco 30-00.00
7 Prehm, Christine 12 Wenatchee 28-11.25
8 Dye, Anna 9 Wenatchee 26-02.50

Event 32 Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bland, Josh 12 Hanford 6-02.00
2 Smith, Keaton 10 Wenatchee J6-02.00
3 Piippo, Steven 12 Richland 6-00.00
4 Kafentzis, Travis 10 Richland 5-08.00
5 Arndt, Andrew 11 Wenatchee J5-08.00
6 Vandermark, Shawn 11 Hanford J5-08.00
7 Moss, Jefrey 11 Wenatchee 5-06.00
7 Le Mieux, Jordan 11 Pasco 5-06.00
9 Deatherage, Bernard 9 Hanford J5-06.00

Event 33 Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ketcham, Audrey 9 Wenatchee 5-01.00
2 Miller, Taymussa 12 Hanford 5-00.00
3 Bradley, Veronica 10 Hanford J5-00.00
4 Miller, Patricia 11 Hanford J5-00.00
5 Gilmore, Kendell 11 Pasco J5-00.00
6 Merrill, Melissa 9 Hanford J5-00.00
7 Sparks, Sadie 9 Pasco 4-10.00
8 Story, Samantha 12 Wenatchee 4-08.00
9 Rovira, Amy 10 Hanford 4-06.00
9 Wicheta, Sarah 11 Wenatchee 4-06.00
11 Manning, Charlene 9 Richland J4-06.00
12 Machinal, Mandy 10 Richland J4-06.00
13 Leiber, Hannah 9 Wenatchee 4-04.00
13 Allen, Samantha 9 Wenatchee 4-04.00

Event 34 Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Shaw, Devin 12 Pasco 11-06.00
2 Wright, Quentin 12 Pasco 11-00.00
2 Kolasch, Corey 12 Pasco 11-00.00
4 Corwell, Kyle 11 Hanford 10-06.00
4 McBride, Devin 12 Pasco 10-06.00
6 Faulkner, Cory 10 Wenatchee 10-00.00
6 Dickinson, Andrew 9 Richland 10-00.00
6 Covey, James 12 Wenatchee 10-00.00
9 Hofferber, Eric 10 Richland 9-06.00
9 Ruiz, Geraldo 10 Richland 9-06.00
9 Williams, Troy 11 Pasco 9-06.00
9 Stevenson, Joe 10 Richland 9-06.00
9 Ruane, Thomas 10 Hanford 9-06.00
14 Avery, Kyle 12 Richland 9-00.00

Event 35 Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dotson, Elizabeth 12 Richland 10-00.00
2 Chen, Joanna 10 Richland 8-06.00
2 Manning, Charlene 9 Richland 8-06.00
4 Rovira, Amy 10 Hanford 7-06.00
5 Buchanan, Mcalister 10 Wenatchee 7-00.00
5 Avery, Karissa 10 Richland 7-00.00
5 Leiber, Hannah 9 Wenatchee 7-00.00
8 Greene, Kendra 12 Pasco J7-00.00
8 Fergen, Kim 12 Pasco J7-00.00