Licensed to Pasco Senior High School   Hy-Tek's Meet Manager 3/29/2008 01:32 PM
Results

Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Upton, LaQuilla Southridge 13.87
2 McNeill, Kasey Southridge 14.17
3 Jaeger, Chantel West Valley- 14.48
4 Patterson, Sharese University 14.89
5 Short, Breanne Kamiakin 14.98
6 Cannon, Michelle Kamiakin 15.07
7 Zapata, Eva Onalaska 15.46
8 Hyde, Eryn University 15.99
9 Allen, Jordan Onalaska 16.31

Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Upton, LaQuilla Southridge 28.79
2 Jaeger, Chantel West Valley- 29.70
3 Sherman, Chanelle Kamiakin 30.81
4 Rosane, Kaitlin Southridge 31.14
5 Foster, Ayesha University 33.24
6 Melton, Krystal University 33.28
7 Grigg, Nicole Pasco 33.42
8 Zapata, Eva Onalaska 33.53
9 Brandhorst, Mikayla Kamiakin 34.48

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gildehaus, Stevie University 5:40.60
2 Thornton, Amy University 5:50.44
3 Henson, Zoey University 5:52.36
4 Urlacher, Audrey West Valley- 5:53.51
5 Burt, Rachel Southridge 5:55.42
6 Butler, Emily Southridge 5:56.06
7 Davies, Savana Kamiakin 6:00.38
8 Thatcher, Elise University 6:02.87
9 Rockstrom, MacKensie Southridge 6:09.80
10 Simons, Emily Onalaska 6:10.73
11 Schnetzer, Kirstie Southridge 6:11.28
12 Larson, Amy West Valley- 6:19.31
13 Diaz, Yessica Pasco 6:27.56
14 Andrew, Darian Pasco 6:52.59
15 Sunwold, Meghann West Valley- 6:57.64
16 Christensen-Carter, McKe Pasco 7:01.73

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Urlacher, Audrey West Valley- 12:48.18
2 Merrell, Kari Southridge 13:00.76
3 Gerboth, Rachael Kamiakin 13:06.65
4 Baird, Lauren University 13:24.82
5 Dickman, Gina Southridge 13:43.02
6 Rockstrom, Macie Southridge 14:16.41
7 Worman, Sara Southridge 14:23.01
8 Sherry, Katie University 14:35.42
9 Hawkins, Meagan University 14:39.94
10 Sichkar, Mariya University 15:10.33

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bourque, Chelsea Southridge 17.31 2
2 Smith, Andrea Southridge 18.05 2
3 Thorson-Geile, Kirsten University 18.72 1
4 Beyer, Kristi Kamiakin 18.78 1
5 Davis, Melanie Pasco 19.21 2
6 Gilmore, Kendell Pasco 19.99 2
7 Arambul, Araceli West Valley- 20.53 2
-- Jepsen, Elise Kamiakin DQ 1

Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bourque, Chelsea Southridge 50.46
2 Smith, Andrea Southridge 52.40
3 Thorson-Geile, Kirsten University 55.24
4 Arambul, Araceli West Valley- 55.31
5 Gilmore, Kendell Pasco 58.52

Girls 4x100 Meter Relay Throwers Rel
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Kamiakin 'A' 55.92
2 Southridge 'A' 57.11
3 University 'A' 1:02.81

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Southridge 'A' 52.11
2 Kamiakin 'A' 55.10
3 University 'A' 57.57
4 Onalaska 'A' 59.10

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Southridge 'A' 4:33.13
2 University 'A' 4:34.07
3 Pasco 'A' 5:18.94

Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 University 'A' 10:49.21
2 Southridge 'A' 11:02.35
3 Pasco 'A' 12:25.96

Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jepsen, Elise Kamiakin 5-00.00
2 Jepsen, Emily Kamiakin 4-10.00
2 Thompson, Allyssa Kamiakin 4-10.00
4 Korte, Kristine Southridge J4-10.00
4 Gilmore, Kendell Pasco J4-10.00
6 Thorson-Geile, Kirsten University 4-06.00
7 Bonertz, Jordan University J4-06.00
8 Jackson, Tammy Southridge 4-04.00
9 Hyde, Eryn University J4-04.00
9 Springer, Sam Southridge J4-04.00
-- Rovira, Amy Pasco NH

Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hall, Mackenzie Southridge 9-00.00
2 Schnetzer, Kirstie Southridge 7-00.00
3 Jackson, Tammy Southridge 6-06.00
4 Nord, Maria University 6-00.00
-- Greene, Kendra Pasco NH
-- Long, Lauryn Pasco NH

Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McNeill, Kasey Southridge 14-06.50
2 Hill, Brittany Southridge 13-08.75
3 Jaeger, Chantel West Valley- 13-07.75
4 Thompson, Allyssa Kamiakin 13-07.25
5 Short, Breanne Kamiakin 13-02.50
6 Hall, Mackenzie Southridge 13-00.75
7 Leach, Laura University 12-06.25
8 Tangeman, Laura West Valley- 12-06.00
9 Morris, Kara Onalaska 12-00.50
10 Murphy, Heather Pasco 11-08.25
11 Cuevas, Danielle Kamiakin 11-08.00
12 Allen, Jordan Onalaska 11-04.25
13 Foster, Ayesha University 10-04.50

Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thompson, Allyssa Kamiakin 34-03.25
2 Jepsen, Elise Kamiakin 32-01.75
3 Hall, Mackenzie Southridge 31-11.00
4 Short, Breanne Kamiakin 31-06.00
5 Upton, LaQuilla Southridge 31-01.00
6 Rosane, Kaitlin Southridge 30-04.00
7 Leach, Laura University 29-07.75
8 Foster, Ayesha University 28-00.25
9 Murphy, Heather Pasco 26-08.00

Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gramling, Liz Southridge 30-03.00
2 Stewart, Richelle Kamiakin 29-07.50
3 Harvey, Pamela Kamiakin 28-10.50
4 Leiby, Kayla Pasco 27-09.50
5 Parsons, Melissa Onalaska 27-06.00
6 Korte, Kristine Southridge 26-07.50
7 Frame, Ellie University 25-09.50
8 Kessie, Kaitlin Kamiakin 25-08.00
9 Mitchell, Kelsey University 25-06.00
10 Allen, Jordan Onalaska 24-10.50
11 Greene, Kendra Pasco 23-11.00
12 Gefre, Aleia West Valley- 23-10.50
13 Winkfield, Quianna West Valley- 23-05.50
14 Lewis, Breanna Southridge 22-08.50
15 Wardsworth, Kelsey University 21-06.00
16 Olguin, Marissa Pasco 21-05.50
17 Hoffine, Sierra West Valley- 20-09.50

Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Williams, Brogan Southridge 96-02
2 Gramling, Liz Southridge 89-11
3 Harvey, Pamela Kamiakin 85-09
4 Gefre, Aleia West Valley- 79-08
5 Davis, Melanie Pasco 66-03
6 Mitchell, Kelsey University 64-08
7 Winkfield, Quianna West Valley- 62-05
8 Salsbury, Amanda Kamiakin 61-03
9 Jepsen, Emily Kamiakin 55-03
10 Yale, Alyssa Southridge 50-00
11 Olguin, Marissa Pasco 46-10
12 Hoffine, Sierra West Valley- 43-08
13 Wardsworth, Kelsey University 37-07
14 Frame, Ellie University 35-07

Girls Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parsons, Melissa Onalaska 112-07
2 Stewart, Richelle Kamiakin 112-06
3 Winkfield, Quianna West Valley- 89-05
4 Brandhorst, Mikayla Kamiakin 83-11
5 Leiby, Kayla Pasco 80-01
6 Frame, Ellie University 79-11
7 Arey, Cassie Southridge 76-09
8 Yale, Alyssa Southridge 69-10
9 Lewis, Breanna Southridge 66-04
10 Bonertz, Jordan University 65-05
11 Gefre, Aleia West Valley- 65-00
12 Olguin, Marissa Pasco 64-10
13 Blaser, Paige Kamiakin 63-02
14 Nolen, Tara University 60-01
15 Greene, Kendra Pasco 48-00
16 Hoffine, Sierra West Valley- 42-11

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Anderson, Kevin Southridge 12.31 2
2 Avery, Marques Pasco 12.35 2
3 Bogyo, Matthew University 12.64 1
4 Salsbury, Stanley Kamiakin 12.81 2
5 Diessner, Slate West Valley- 12.89 2
6 Hatcher, James Southridge 13.05 2
7 Rogers, Doug Pasco 13.11 2
8 Lambert, Cody Onalaska 13.36 1
9 Garza, Nathan West Valley- 13.37 1
10 Wright, John University 13.51 1

Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Anderson, Kevin Southridge 24.73 2
2 Birks, Scott Southridge 25.10 2
3 Goodman, Drew West Valley- 25.37 2
4 Hughes, Daniel Pasco 25.70 2
5 Bogyo, Matthew University 26.13 1
6 Nickerson, Codi Kamiakin 26.55 2
7 Krause, Frankie Onalaska 26.92 1
8 Wilborn, Austin Pasco 26.95 1
9 Johnston, Jerrod Kamiakin 27.29 2
10 Munson, Joshua University 27.30 2
11 Reitz, Garret Onalaska 27.81 1

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Singleton, Casey Southridge 4:52.01
2 Hunt, Spencer Onalaska 4:54.39
3 Konzek, Aaron Southridge 5:00.92
4 Mellander, Kyle West Valley- 5:01.58
5 Aunan, Michael University 5:03.03
6 Kruse, Tim West Valley- 5:04.52
7 Durrrant, Jesse Pasco 5:05.95
8 Hausken, Ryley West Valley- 5:06.70
9 Luhrs, Rainer Pasco 5:07.31
10 Quam, Addison Southridge 5:07.54
11 Brooks, Taylor Kamiakin 5:07.96
12 Gonzales, Adrian Southridge 5:09.77
13 Bucko, Christian University 5:10.51
14 Strurtevant, Mathew Pasco 5:14.08
15 Stump, Brian West Valley- 5:19.23
16 Smith, Jon University 5:27.79

Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gonzales, Andrew Southridge 10:03.60
2 Gilbert, Peter Pasco 10:03.91
3 Sturdefant, Kyle Southridge 10:31.39
4 Cravens, Colby Southridge 10:33.19
5 Witkoe, Steven University 10:46.53
6 Fey, Mack University 11:01.03
7 Witkoe, Kevin University 11:19.12
8 Sieler, Nathan Southridge 11:19.30
9 Bowie, Brandon Pasco 11:55.44

Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cunanan, Jordan University 17.84 2
2 Risley, Michael West Valley- 18.31 2
3 Ward, Ben Southridge 18.35 2
4 Wimett, Matt Southridge 18.52 2
5 Moulton, Lee Pasco 18.92 2
6 Peterson, Ryan University 19.24 1
7 Search, Brandon Pasco 19.25 1
8 Orth, Cody Kamiakin 19.39 1
9 Borup, Cody West Valley- 20.28 1
10 Del Toro, Eddie Kamiakin 21.01 2

Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sears, Garrett West Valley- 44.48 2
2 Richardson, Tim Onalaska 45.41 2
3 Wimett, Matt Southridge 46.28 2
4 Fry, Jacob University 46.74 1
5 Ward, Ben Southridge 46.94 2
6 Search, Brandon Pasco 47.41 1
7 Moulton, Lee Pasco 47.88 2
8 Risley, Michael West Valley- 48.00 1
9 Peterson, Ryan University 49.15 1
10 Reitz, Garret Onalaska 49.78 1

Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Southridge 'A' 45.25
2 Pasco 'A' 46.51
3 Kamiakin 'A' 46.59
4 West Valley-Yakima 'A' 47.39
5 University 'A' 47.51
6 Onalaska 'A' 48.36

Boys 4x100 Meter Relay Throwers Rel
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 University 'A' 50.11
2 West Valley-Yakima 'A' 52.63
3 Pasco 'A' 53.09
4 Southridge 'A' 54.91

Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Southridge 'A' 3:35.83
2 Pasco 'A' 3:41.93
3 Onalaska 'A' 3:44.25
4 Kamiakin 'A' 3:46.35
5 University 'A' 3:47.32

Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 West Valley-Yakima 'A' 8:41.80
2 Southridge 'A' 8:45.43
3 University 'A' 8:55.87
4 Pasco 'A' 9:32.43

Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stapleton, Greg Kamiakin 6-04.00
2 Swanson, Stephen Southridge 6-02.00
3 Feser, Jason Kamiakin 5-10.00
4 Wilborn, Austin Pasco 5-08.00
5 Holle, Tyler Kamiakin J5-08.00
6 Kearby, Greg West Valley- 5-06.00
7 Search, Brandon Pasco J5-06.00
8 Peterson, Ryan University 5-04.00
9 Cerda, Marco Pasco 5-02.00
10 Swanson, Kris Southridge 5-00.00
11 Whitney, Chris Southridge J5-00.00
-- Berndt, Evan West Valley- NH
-- Leman, Cory West Valley- NH
-- Martin, Caleb University NH

Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Puyear, Dalton University 11-06.00
2 Garretson, Jacob Southridge 11-00.00
3 Kolasch, Corey Pasco 10-00.00
3 Schmits, Mathew Pasco 10-00.00
5 Gibson, Caleb West Valley- 9-06.00
6 Chulos, Travis University J9-06.00
8 Fancher, Cameron Southridge J9-00.00
9 Mazzola, Caleb University J9-00.00
10 Wolff, Evan West Valley- J9-00.00
10 McBride, Devin Pasco J9-00.00
-- Tollackson, Ryan West Valley- NH
-- Hamilton, Dan Southridge NH

Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Swanson, Stephen Southridge 19-06.00
2 Nolen, Wesley University 17-06.50
3 Anderson, Kevin Southridge 17-03.00
4 Porter, Ethan West Valley- 16-10.50
5 Search, Brandon Pasco 16-07.00
6 Hampton, Dominic Southridge 16-01.75
7 Nelson, Jon University 16-00.50
8 Berndt, Evan West Valley- 16-00.00
9 Moulton, Lee Pasco 15-06.25
10 Ralston, Trey Kamiakin 15-02.00
11 Tanke, James Kamiakin 14-10.00
12 Merril, Kyle Pasco 14-09.25
13 Wright, John University 14-07.75
-- Serna, Antonio Kamiakin ND
-- Kearby, Greg West Valley- ND

Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Borton, Matt West Valley- 38-10.25
2 Ward, Ben Southridge 36-08.75
3 Hampton, Dominic Southridge 36-07.50
4 Robertson, Stephen Southridge 35-11.00
5 Martin, Caleb University 35-01.50
6 Avery, Marques Pasco 34-08.25
7 Porter, Ethan West Valley- 34-05.50
8 Leman, Cory West Valley- 34-02.00
9 Williams, Kyle University 34-00.50
10 Nelson, Jon University 33-09.50
-- Beltran, Estephan Pasco ND

Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Antonson, Josh Southridge 47-07.00
2 Murbach, Jon Kamiakin 43-00.00
3 Sutphin, Kyle Kamiakin 40-10.50
4 Thomas, Austin Southridge 39-11.00
5 Wright, John University 39-06.75
6 Carman, Chad West Valley- 39-05.00
7 Potter, Jacob Kamiakin 39-04.00
8 Baddeley, Drew University 38-08.00
9 Marshall, Mike West Valley- 38-06.00
10 Price, Jacob Pasco 38-01.50
11 Nelson, Jon University 36-10.00
12 Robinson, Grant Southridge 36-02.50
13 Brummett, Wade West Valley- 35-10.50
14 Garza, Cameron Pasco 35-05.00

Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 St.Peter, Kohl Pasco 125-03
2 Nolen, Wesley University 124-07
3 Murbach, Jon Kamiakin 117-02
4 Marshall, Mike West Valley- 115-08
5 Potter, Jacob Kamiakin 108-08
6 Gilmour, Caleb Pasco 107-10
7 Garza, Cameron Pasco 98-10
8 Baddeley, Drew University 97-02
9 Smith, Sam Southridge 85-08
10 Antonson, Josh Southridge 82-03
11 Hejmanowski, Evan Southridge 82-01
12 Brummett, Wade West Valley- 81-04
13 Nelson, Jon University 80-03
14 Winterholler, Tyler West Valley- 74-03
15 Sutphin, Kyle Kamiakin 73-11

Boys Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nolen, Wesley University 174-10
2 Marshall, Mike West Valley- 165-03
3 Morgan, Ethan Kamiakin 151-11
4 Merril, Kyle Pasco 150-11
5 Antonson, Josh Southridge 143-04
6 Nolen, Preston University 135-05
7 Powell, Christopher University 133-09
8 Winterholler, Tyler West Valley- 124-05
9 Price, Jacob Pasco 121-07
10 Ogle, Zach Kamiakin 119-11
11 Cerda, Marco Pasco 117-11
12 Carman, Chad West Valley- 117-03
13 Yale, Jason Southridge 114-10
14 Schauble, Ryan Kamiakin 114-04
15 Smith, Sam Southridge 103-11

Mixed 4x300 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Kamiakin 'A' 2:53.15
2 University 'A' 2:57.41
3 Southridge 'A' 2:58.79
4 Onalaska 'A' 3:04.52
5 Pasco 'A' 3:04.71