University of Washington Invitational

2.3 miles at Green Lake (Seattle)

November 20, 1965

 

Teams- Division 3 (over 1800)

1. Rogers/Spokane 24 [coach: Tracy Walters]; 2. Garfield 91; 3. Shorecrest 112; 4. Highline 124; 5. Shadle Park 126; 6. Meadowdale 136; 7. Franklin 175; 8. Renton 209; 9. Kennewick 219; 10. Clover Park 223; 11. Ingraham 228; 12. Nathan Hale 255; 13. Wilson 262; 14. Stadium 287; 15. Ballard 303; 16. Edmonds 304; 17. Shoreline 315; 18. Federal Way 348; 19. Hudson's Bay 366; 20. West Seattle 372; 21. Queen Anne 383; 22. Roosevelt & Mount Tahoma 388; 24. Bellingham 395; 25. Sealth 404; 26. Cascade 411; 27. Lincoln/Seattle 413; 28. North Central 450; 29. Everett 455; 30. Richland 523; 31. Bellevue 558; 32. Lincoln/Tacoma 581; 33. Olympia 667

Individuals (incomplete)

1. Herman Atkins Garfield 11:05.4

2. Vern Deahl Rogers/Spokane 11:13

3. Larry Marker Lewis & Clark 11:14

4. Bill Koss Shorecrest 11:20

5. Steve Jones Rogers/Spokane 11:23

6. Rich York Walla Walla 11:24

7. Tom Herron Renton 11:25

8. Fred Lake Rogers/Spokane 11:25

9. Larry Bond Rogers/Spokane 11:29

10. Cliff Holland Garfield 11:31

11. Rick Hebron West Seattle 11:31

12. Ken Guild Hudson's Bay 11:33

13. Dave Parke Edmonds 11:33

14. Chuck Russell Shoreline 11:33

15. Bill Braun Shadle Park 11:36

16. Jack Pyle Highline 11:37

17. Jim Ellis Kennewick 11:38

18. Dave Hay Shorecrest 11:38

19. Bob Feasel Shorecrest 11:39

20. John Owens Franklin 11:40

Teams-Division 2 (1000-1800)

1. Snohomish 29 [coach: Keith Gilbertson]; 2. Mountlake Terrace 53; 3. Ferris 63; 4. Seattle Prep 100; 5. Rainier Beach 137; 6. Newport/Bellevue 143; 7. University 146; 8. North Thurston 159; 9. Glacier 182; 10. Moses Lake 183; 11. Fort Vancouver 222; 12. Lake Washington 229; 13. West Brememrton 234; 14. Mount Vernon 267; 15. Tyee 270; 16. Issaquah 273; 17. Blanchet 281; 18. Mount Rainier 311; 19. Central Valley 314; 20. Bothell 329; 21. Cleveland 365; 22. Mercer Island 369; 23. Mark Morris 377; 24. Gonzaga 379; 25. East Bremerton 445; 26. South Kitsap 539.

Individuals (incomplete)

1. Rick Riley Ferris 10:52.2

2. Ron Stjern Snohomish 10:59

3. Dan Clark Univeristy 11:09

4. Darrell Harig Mountlake Terrace 11:11

5. Don Kardong Seattle Prep 11:20

6. Jack Ishler Ferris 11:22

7. Walt Hoetrath Snohomish 11:30

8. Don Wallace Mountlake Terrace 11:32

9. Terry Phillips Snohomish 11:38

10. Cliff Corey Univeristy 11:40

11. Steve Linse Snohomish 11:42

12. Bob Brodel Issaquah 11:45

13. John Lynch North Thurston 11:47

14. Tim Vaughan University 11:47

15. Reed Bettinger Newport/Bellevue 11:47

16. Glen Shepard Rainier Beach 11:47

17. Ron Stokes Sammamish 11:48

18. Jim Grazini Mountlake Terrace 11:48

19. Wayne Ristau Ferris 11:49

20. Gary Hatch Glacier 11:50

Teams-Division 1 (under 1000)

1. Curtis 31 [coach: Bert Wells]; 2. Burlington-Edison 53; 3. Columbia River 67; 4. Oak Harbor 81; 5. Enumclaw 120; 6. Wapato 137; 7. Central Kitsap 171; 8. Evergreen/Vancouver 222; 9. Lyle 231; 10. Mount Si 237; 11. Arlington 252; 12. Marysville 283; 13. Inglemoor 291; 14. Raymond 291; 15. Saint Martin's 292; 16. WF West (Chehalis) 308; 17. Redmond 330; 18. Blaine 362; 19. South Bend 375; 20. Bellevue Christian 403; 21. Lakeside 437; 22. Nasalle-Garys River 519

Individuals (incomplete)

1. Dave McCallum East Valley/Spok 11:29.3

2. Tim Ramberg Columbia River 11:32

3. Mark Henry Columbia River 11:35

4. Gary Lineburg Oak Harbor 11:41

5. Ken Orthund Curtis 11:43

6. Chad Dodd Burlington-Edison 11:45

7. John Hayes Curtis 11:47

8. Jim Carsner Curtis 11:49

9. Chet Newby Rochester 11:50

10. Ray Sapien Burlington-Edison 11:51

11. Rick Warp Curtis 11:52

12. Lynn Curtis Burlington-Edison 11:53

13. Rod Cutter Oak Harbor 11:55

14. Lee Monagan Lyle 11:58

15. Dan Lafoe Cresecnt 11:59

16. Hugh Bullock Lyle 12:02

17. Dave McPherson Enumclaw 12:04

18. Don Weitz Colfax 12:07

19. Ken Malidore Enumclaw 12:07

20. Ken Ferguson Toppenish 12:08