Licensed to Pasco Senior High School   Hy-Tek's Meet Manager 4/23/2008 08:21 PM
DAVIS/MOSES LAKE AT WALLA WALLA
WALLA WALLA HIGH SCHOOL - 4/23/2008
Results

Girls
A.C. Davis 83.00 58.00 Moses Lake
Walla Walla 117.50 32.50 Moses Lake

Boys
A.C. Davis 78.00 62.00 Moses Lake
Walla Walla 122.00 23.00 Moses Lake

Girls 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Johnson, Crystal A.C. Davis 13.68
2 Davisson, Kailee Walla Walla 14.03
3 Erwin, Allison Walla Walla 14.16
4 Loera, Jordan Moses Lake 14.22
5 Munoz, Magie Moses Lake 14.23
6 Rivera, Karina A.C. Davis 14.81
7 Stein, Shelby Walla Walla 14.83
8 Pacheco, Patty A.C. Davis 15.19
9 Suplisson, Isaure A.C. Davis 15.46

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Johnson, Crystal A.C. Davis 26.84 2
2 Hussey, Jenna Walla Walla 27.78 2
3 Noble, Katie Walla Walla 28.00 2
4 Munoz, Magie Moses Lake 28.27 2
5 Davisson, Kailee Walla Walla 28.30 1
6 Erwin, Allison Walla Walla 28.70 1
7 Chamberlain, Kayla Moses Lake 28.77 2
8 Pacheco, Patty A.C. Davis 31.43 2
9 Calvario, Valeria A.C. Davis 32.20 1
10 Mendez Sanchez, Yuri A.C. Davis 33.65 1

Girls 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnson, Crystal A.C. Davis 1:01.99
2 Munoz, Magie Moses Lake 1:03.52
3 Hussey, Jenna Walla Walla 1:04.61
4 Noble, Katie Walla Walla 1:05.26
5 Valencia, Fatima A.C. Davis 1:17.18

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Schooley, Shawna A.C. Davis 2:29.25
2 Goodwin, Heather Walla Walla 2:42.86
3 Tyynismaa, Tatum Walla Walla 2:44.35
4 Davis, Rachael A.C. Davis 2:51.63
5 Anderson, Bridget Walla Walla 3:00.00
6 Erwin, Holly Walla Walla 3:02.64

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Martinez, Sandra A.C. Davis 5:13.52
2 Schooley, Shawna A.C. Davis 5:23.44
3 Budiselich, Kristin Moses Lake 6:01.46
4 Goodwin, Heather Walla Walla 6:05.13
5 Burgess, Emma Walla Walla 6:06.48
6 Davis, Rachael A.C. Davis 6:09.66
7 Bravo, Sonia Moses Lake 6:21.85
8 Anderson, Bridget Walla Walla 6:36.98

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Martinez, Sandra A.C. Davis 11:27.15
2 Kaluzney, Hannah A.C. Davis 12:30.33
3 Molitor, Denali Walla Walla 12:57.02
4 Espinoza Melchor, Maria A.C. Davis 13:28.50
5 Burgess, Emma Walla Walla 13:32.22
6 Cheney, Alyson Walla Walla 13:41.21

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Noyes, Ann Moses Lake 16.94
2 Morris, McKhayla Walla Walla 17.29
3 Eastman, Melissa Walla Walla 17.55
4 Anderson, Gabby Walla Walla 18.71
5 Corbray, Felicity A.C. Davis 18.76
6 Baxter, Peyton Walla Walla 18.98
7 Suplisson, Isaure A.C. Davis 20.07
8 Hengeveld, Kaylla A.C. Davis 20.42

Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Morris, McKhayla Walla Walla 51.65
2 Adkins, Rachel Walla Walla 56.88
3 Anderson, Gabby Walla Walla 57.44
4 Hengeveld, Kaylla A.C. Davis 59.88
5 Garner, Samantha A.C. Davis 1:00.50
-- Barlow, Janice Walla Walla DQ

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 53.20
2 A.C. Davis 'A' 56.70
3 A.C. Davis 'B' x59.09

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 1:52.03
2 Walla Walla 'B' x2:01.60
-- A.C. Davis 'A' DQ

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Moses Lake 'A' 4:20.42
2 A.C. Davis 'A' 4:41.45
3 Walla Walla 'A' 4:44.81

Girls High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Winckler, Daria A.C. Davis 4-10.00
2 Baxter, Peyton Walla Walla J4-10.00
3 Eastman, Melissa Walla Walla 4-08.00
4 Baxter, Madison Walla Walla 4-06.00
4 Holck, Julie Moses Lake 4-06.00
-- Garner, Samantha A.C. Davis NH
-- Weaver, Raini A.C. Davis NH

Girls Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bushman, Shanie Walla Walla 11-06.00
2 Hill, Shaylee Walla Walla 8-06.00
3 Watts, Alexandria Walla Walla 8-00.00
4 Barlow, Janice Walla Walla 7-00.00
5 Hengeveld, Kaylla A.C. Davis J7-00.00
6 Martinez, Edith A.C. Davis J7-00.00

Girls Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Noyes, Ann Moses Lake 15-10.00
2 Bushman, Shanie Walla Walla 15-04.75
3 Loera, Jordan Moses Lake 15-03.00
4 Chamberlain, Kayla Moses Lake 14-11.00
5 Hill, Shaylee Walla Walla 14-07.50
6 Morris, McKhayla Walla Walla 14-05.50
7 Smyth, Alyssa Walla Walla 14-03.50
8 Rivera, Karina A.C. Davis 14-00.50
9 Hair, Maddy Walla Walla 13-08.50
10 Fontana, Colleen A.C. Davis 13-07.00

Girls Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Bushman, Shanie Walla Walla 34-05.00
2 Loera, Jordan Moses Lake 33-11.50
3 Noyes, Ann Moses Lake 33-05.00
4 Chamberlain, Kayla Moses Lake 32-05.50
5 Rivera, Karina A.C. Davis 32-01.00
6 Baxter, Madison Walla Walla 31-08.00
7 Smyth, Alyssa Walla Walla 31-05.00
8 Fontana, Colleen A.C. Davis 29-11.50
9 Brown, Emily Walla Walla 29-04.00
10 Hair, Maddy Walla Walla 29-01.00

Girls Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eastman, Melissa Walla Walla 34-09.00
2 Winckler, Daria A.C. Davis 31-00.00
3 Rodriguez, Adriana Walla Walla 30-10.00
4 Ross, Kenna Walla Walla 28-05.50
5 Matthews, Carolyn Moses Lake 27-05.00
6 Houston, Zee A.C. Davis 26-09.50
7 Larson, Amethyst A.C. Davis 26-00.25
8 Barnett, Allyssa Walla Walla 25-07.00
9 Holt, Nylah Walla Walla 25-06.00
10 Ordway, Danielle Moses Lake 24-05.00
11 Young, Zantyah Moses Lake 23-08.00
12 Whitworth, Danielle A.C. Davis 22-10.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Rodriguez, Adriana Walla Walla 102-10
2 Joshlin, Kristin Walla Walla 94-04
3 Holt, Nylah Walla Walla 94-00
4 Barnett, Allyssa Walla Walla 85-11
5 Matthews, Carolyn Moses Lake 83-04
6 Wolski, Amy Walla Walla 81-02
7 Young, Zantyah Moses Lake 79-02
8 Larson, Amethyst A.C. Davis 75-08
9 Whitworth, Danielle A.C. Davis 74-05
10 Houston, Zee A.C. Davis 73-05
11 Ordway, Danielle Moses Lake 68-09
12 Dyer, Kylie Moses Lake 62-11

Girls Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ross, Kenna Walla Walla 119-08
2 Corbray, Felicity A.C. Davis 110-08
3 Rodriguez, Adriana Walla Walla 107-09
4 Joshlin, Kristin Walla Walla 87-09
5 Ordway, Danielle Moses Lake 80-08
6 Holck, Julie Moses Lake 79-11
7 Wolski, Amy Walla Walla 77-00
8 Anderson, Gabby Walla Walla 74-08
9 Dyer, Kylie Moses Lake 73-10
10 Young, Zantyah Moses Lake 73-04

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Piek, Justin Walla Walla 11.89 2
2 Bloom, Andrew Walla Walla 11.94 1
3 Hessler, Spencer Walla Walla 12.00 1
4 Schilling, Austin Walla Walla 12.02 2
5 Corbray, Anthony A.C. Davis 12.08 2
6 Lopez, Jose A.C. Davis 12.13 2
7 Wilks, Jordan Moses Lake 12.27 2
8 Rodriguez, Roberto A.C. Davis 12.32 1
9 Moore, Andre Moses Lake 12.61 2

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Ness, Jordan Walla Walla 23.90 2
2 Schilling, Austin Walla Walla 23.95 2
3 Lopez, Jose A.C. Davis 24.00 2
4 Thorne, William Walla Walla 24.02 1
5 Hessler, Spencer Walla Walla 24.14 1
6 Corbray, Anthony A.C. Davis 24.22 1
7 Koon, Randy Moses Lake 24.52 2
8 Richardson, Chris Moses Lake 24.55 2
9 Rainey, Edwin A.C. Davis 24.69 2
10 Vinsant, Mitchell A.C. Davis 25.31 1

Boys 400 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ness, Jordan Walla Walla 52.57
2 Bloom, Andrew Walla Walla 53.27
3 Colis, Jassim Walla Walla 53.74
4 Lopez, Jose A.C. Davis 54.17
5 Richardson, Chris Moses Lake 54.63
6 Rainey, Edwin A.C. Davis 54.67
7 Moore, Andre Moses Lake 55.59
8 Thorne, William Walla Walla 55.98
9 Oliveros, Rudy A.C. Davis 1:06.63

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Contreras, Emmanuel A.C. Davis 2:05.73
2 Wall, Robby Walla Walla 2:10.01
3 Colis, Jassim Walla Walla 2:18.04
4 Furgusen, Sunee Moses Lake 2:21.58
5 Taylor, Dustin Walla Walla 2:23.61
6 Oliveros, Rudy A.C. Davis 2:37.72

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Contreras, Emmanuel A.C. Davis 4:39.64
2 Wall, Robby Walla Walla 4:47.82
3 Villasenor, Alfredo A.C. Davis 4:55.37
4 Morgan, Austin Walla Walla 4:57.92
5 Marsh, Jeff Moses Lake 4:59.19
6 Torres, Andres Walla Walla 5:04.15
7 Lewis, Blake Walla Walla 5:09.68
8 Clemetson, Bradley Moses Lake 5:12.21
9 Sziebert, Frank A.C. Davis 5:12.73
10 Furgusen, Sunee Moses Lake 5:27.14
11 Daschel, Ben Moses Lake 5:29.34

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Higgins, Michael Walla Walla 10:22.22
2 Nelson, Aaron Walla Walla 10:22.90
3 Cresci, Chris Walla Walla 10:25.81
4 Villasenor, Alfredo A.C. Davis 10:35.66
5 McAlavy, Nick Moses Lake 10:57.07
6 Kotnour, Tim Walla Walla 11:14.93
7 Marsh, Jeff Moses Lake 11:20.23
8 Kirk, Garred A.C. Davis 11:31.45
9 Furgusen, Sunee Moses Lake 12:09.91

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eaton, Kyle Walla Walla 15.81
2 Najera, Michael Walla Walla 16.23
3 Gonzalez, Ernesto A.C. Davis 16.31
4 Gerling, Garrett Walla Walla 16.99
5 Heitzmann, Derik Walla Walla 17.15
6 Gonzalez, Ricardo A.C. Davis 19.77
7 Johnson, Timothy Moses Lake 20.13

Boys 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Najera, Michael Walla Walla 41.14
2 Gonzalez, Ernesto A.C. Davis 42.39
3 Eaton, Kyle Walla Walla 42.53
4 Gerling, Garrett Walla Walla 45.85
5 Heitzmann, Derik Walla Walla 45.94
6 Johnson, Timothy Moses Lake 47.79
7 Gonzalez, Ricardo A.C. Davis 53.03

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 44.22
2 Walla Walla 'B' x45.64
3 Moses Lake 'A' 46.53
-- A.C. Davis 'A' DQ

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Walla Walla 'A' 3:33.37
2 A.C. Davis 'A' 3:43.67
3 Walla Walla 'B' x3:44.58
4 Moses Lake 'A' 3:46.13
5 Moses Lake 'B' x4:11.88

Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eggers, Ryne Walla Walla 5-08.00
2 McEuen, Tim Walla Walla 5-06.00
3 Ferrel, Dustin Walla Walla J5-06.00
4 Gonzalez, Ernesto A.C. Davis 5-04.00
5 Ho, Derek Walla Walla J5-04.00
-- Alden, Ryan Walla Walla NH

Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Holt, Chester Walla Walla 12-06.00
2 Bohnet, Hank Walla Walla 11-06.00
3 Harold, Jacob Walla Walla 11-00.00
4 Martinez, Michael A.C. Davis J11-00.00
5 Dodds, Spencer Walla Walla 10-06.00
6 Sanderson, Joshua Walla Walla 10-00.00
7 Buckley, Austin A.C. Davis 9-06.00
-- Schooley, Marcus A.C. Davis NH

Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Piek, Justin Walla Walla 20-02.50
2 Koon, Randy Moses Lake 19-06.25
3 Garcia, Jorge Walla Walla 19-00.00
4 Ceron, Jesus Walla Walla 18-08.75
5 Rodriguez, Roberto A.C. Davis 18-07.25
6 Clothier, Bryan Walla Walla 18-01.00
7 McAlavy, Nick Moses Lake 17-04.00
8 Richardson, Chris Moses Lake 17-02.50
9 Gamboa, Jose A.C. Davis 17-01.75
-- Eggers, Ryne Walla Walla ND

Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Piek, Justin Walla Walla 41-08.25
2 Eggers, Ryne Walla Walla 40-07.50
3 Ferrel, Dustin Walla Walla 38-11.25
4 Wilks, Jordan Moses Lake 37-10.00
5 Ceron, Jesus Walla Walla 37-09.00
6 Hill, Mitchell Moses Lake 37-05.25
7 Weeks, Justin Walla Walla 36-10.75
8 Gamboa, Jose A.C. Davis 34-11.00

Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Harman, Tad Moses Lake 49-07.50
2 Dewitt, Cameron Moses Lake 46-10.75
3 Clark, Cody Walla Walla 46-05.50
4 Hill, Ethan Walla Walla 40-05.00
5 Eggers, Kyle Walla Walla 39-10.00
6 Wellington-Buttice, Anth Walla Walla 39-08.00
7 Boyce, Jordan Moses Lake 39-04.00
8 Ramirez, J.R. A.C. Davis 38-10.75
9 McClure, Nathan Walla Walla 38-07.50
10 Fish, Grant Moses Lake 37-08.50
11 Espinoza, Chaz A.C. Davis 35-03.00
12 Mercado, Angel A.C. Davis 35-00.25
13 Vinsant, Mitchell A.C. Davis 30-10.75

Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Harman, Tad Moses Lake 149-06
2 Hill, Ethan Walla Walla 146-05
3 Grandstaff, John Walla Walla 134-05
4 Dewitt, Cameron Moses Lake 117-06
5 Nelson, Luke Walla Walla 116-02
6 Eggers, Kyle Walla Walla 115-10
7 Boyce, Jordan Moses Lake 112-03
8 Wall, Robby Walla Walla 104-02
9 Espinoza, Chaz A.C. Davis 88-07
10 Hunt, Sebastian A.C. Davis 79-08

Boys Javelin Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Fish, Grant Moses Lake 160-01
2 Jones, Kyle Walla Walla 157-08
3 Nelson, Luke Walla Walla 156-05
4 Hill, Mitchell Moses Lake 151-07
5 Alden, Ryan Walla Walla 143-01
6 Ramirez, J.R. A.C. Davis 136-03
7 Wilks, Jordan Moses Lake 135-05
8 Lua, Miguel A.C. Davis 133-07
9 Boyce, Jordan Moses Lake 127-10
10 Limburg, Drew Walla Walla 127-06
11 Grandstaff, John Walla Walla 119-11
12 Hunt, Sebastian A.C. Davis 113-07
13 Espinoza, Chaz A.C. Davis 112-09
14 Mercado, Angel A.C. Davis 98-07